'We moeten wel wakker blijven' Flater Pakistan en India Zware straf Jan Jonkers v.z.c Docos bestaat vijftig jaar 'Hockeynaties' strijden om laatste plaats Favorieten Becker en Lendl verder ZIJL L.G.B. VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 13 Phil Anderson blijft kopman van ploeg Post GRONINGEN (GPD/ANP) - Phil Anderson blijft ook het volgend seizoen voor de wielerploeg van Peter Post rijden. De Australische coureur ziet bij nader inzien af van een handvol aanbiedingen van an dere ploegen nadat hij van Post de toezegging heeft gekregen dat hij in het nieuwe wielerjaar de onbe twiste kopman bij Panasonic wordt. De beslissing van Anderson mag verrassend worden genoemd om dat hij de laatste tijd duidelijk heeft laten doorschemeren dat hij een beetje uitgekeken was bij Post. Bovendien kon hij te kust en te keur gaan wat betreft aanbiedin gen van een handvol andere spon sors. Na zijn zege in de Grote Herfstprijs, afgelopen zondag in het Franse Chaville, zijn Post en Anderson echter alsnog tot een ak koord gekomen. Post: „Zijn over winning in de Grote Herfstprijs heeft daar niets mee te maken. Ik heb ook daarvoor steeds gepro beerd om Anderson voor de ploeg te behouden". Volgens Post, die zich met zijn ploeg in Milaan voorbereid op de Ronde van Lombardije - de laatste grote klassieker van dit seizoen - gaat de Australiër niet meer verdie nen bij Panasonic. „Het was niet zozeer een kwestie van geld alswel zijn positie binnen de ploeg. Nou, daarover zijn we het eens gewor den. Phil wordt voor het grote werk onze man volgend jaar, ook al omdat het merendeel van de ren ners daarop heeft aangedrongen. En ik moet zeggen dat ik erg blij ben dat Phil blijft. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat hij een renner van mijn hart is, ie mand die zijn geld altijd probeert waar te maken". Voorzitter Piet van der Molen van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) onderneemt vandaag in Breda een verzoenings poging tussen Fred Rompelberg en de Amsterdamse gangmaker Joop Stakenburg. De Maastrichtse wielrenner Rompelberg heeft met Stakenburg een conflict over het verbeteren van het werelduurre cord achter grote motoren. Van der Molens bedoeling is het kort ge ding te voorkomen, dat voor van middag in Amsterdam op het pro gramma staat. Van der Molen is gevraagcf door Hein Verbruggen, voorzitter de profsectie van de KNWU en lid van het hoofdbestuur. „We vinden, dat het conflict op een behoorlijke manier uit de wereld moet worden geholpen", zei Van der Molen. Rompelberg wil binnenkort per se met Stakenburg naar Moskou voor de recordpoging. Het duo, dat ja ren lang heeft samengewerkt, ves tigde in 1982 in Montreal records in het uur (78,953 kilometer) en op de honderd kilometer (1 uur, 15 minu ten en 58 seconden). Stakenburg heeft echter te kennen gegeven lie ver met Matthieu Hermans dan met Rompelberg een recordpoging te ondernemen. Rompelberg be roept zich op contractuele afspra ken met Stakenburg. Hengelo hoopt nog op de paralympics HENGELO (GPD) - De Stichting Paralympics Hengelo 1992 acht het niet onmogelijk dat Hengelo toch de organisatie van de Olympische Spelen voor gehandicapten toege wezen krijgt, als Amsterdam de Olympische Spelen niet mag orga niseren. Een en ander hangt af van het uiteindelijke besluit van de overkoepelende organisatie voor invalidensportbonden (ICC) over de vraag in welk land de Paralym pics worden gehouden. Die beslissing volgt pas na de toewijzing van de Olympische Spe len en uiterlijk in januari volgend jaar. Als bijvoorbeeld Barcelona de Olympische Spelen krijgt, maar Spanje niet in staat is de Paralym pics te organiseren, worden die in een ander land gehouden. Het ICC streeft er echter wel naar dat beide sportevenementen door hetzelfde land worden georganiseerd. LEIDEN - Kwantitatief gezien gaat het de jubilerende voetbalvereniging Docos voor de wind, maar in kwalitatief opzicht hebben ze op het sportpark aan de Haagse Schouwweg een heleboel wensen. Voorzitter Hein Opdam van de vijftig jaar oude Rooms Katholieke Sport Vereniging Docos krijgt het vaker dan hem lief is te horen: "Zoveel leden, drie teams in de KNVB, maar geen prestaties. Hoe is dat mogelijk?" Voorzitter Opdam en secretaris Wijnen rec/itsj weerspiegelen i ter geeft aan hoeveel loten er zijn verkocht. Bijna duizend dus. Wegens handel in amfetamine BREDA (GPD) - Voor de recht bank in Breda is gisteren tegen de 31-jarige wielerprof Jan Jonkers uit Oud Gastel een geldboete geëist van 20.000 gulden teel in Australië deelneemt aan een meerdaagse wielerkoers. In dezelfde zaak stonden nog vier Westbrabanders terecht, tegen lagere, deels voorwaardelijke Opdam knikt altijd instemmend als hij wordt geconfronteerd met die kritiek. Hij moet toegeven dat de verhoudingen wat dat betreft scheef liggen; dat het eerste elftal eigenlijk hoger zou moeten spelen. Het standaardteam leidt een tame lijk anoniem bestaan in de vierde klasse. Die wordt op gepaste tijden verruild voor de derde klasse. Daarin houden de Leidenaars het door de bank genomen twee jaar detafelvoetbalbak.Dethermome- uit. Dan volgt onherroepelijk de- (foto Loek zuydcrduin» gradatie naar de laagste klasse van het KNVB-voetbal. Dit tot grote teleurstelling van Opdam, die drie jaar geleden de voorzittershamer overhandigd kreeg. Vanaf dat moment is er een koerswijziging ingetreden. Heel geleidelijk en slechts op sommige plaatsen is de nadruk onder zijn re gime minder op gezelligheid en meer op prestaties komen te lig gen. Er van uitgaande dat de sfeer voor een belangrijk deel wordt be- Hoe gevaarlijk illustreerde de paald door de prestaties, vermoedt Bredase officier van justitie met de clubleiding dat de goede sfeer voorwaardelijke gevangenisstraf straffen werden geëist. De officier drie maanden met twee jaar proeftijd. Voor de officier van justi tie staat vast dat Jonkers zich in 1985 in Nederland en België schul dig heeft gemaakt aan het in bezit elkaar hebben, het vervoer en het verhan- gens justitie noemde de vijf nen van de tweede en derde garni tuur'. Volgens hem waren er meer verdachten, „maar die vormden bij 'n grote olievlek dat er- streep gezet moest wor- delen van amfetamine. De renner den" heeft dit tegenover de politie ook Over het aandeel bekend. Zijn zaak werd by verstek behandeld omdat Jonkers het lot van oud-wielrenner bruiker Ger M. uit Dinteloord. „Nadat hij voor zijn aandeel in de amfetaminehandel was gepakt, is hij nog voordat hij terecht kon staan, aan het gebruik ervan overleden". dagen uitspraak. niet in het gedrang hoeft te komen. Zoals zoveel clubs in de regio is Docos een typische gezelligheids vereniging en de koerswijziging zal in de kantine onder een viaduct van de nooit voltooide Leidse baan best weerstand hebben opgeroe pen. Althans, bij de vier selectie- De rechtbank doet over veertien elftallen, die als enigen iets hebben gemerkt van de verandering. profrenner Jonkers zei hij: „Door zijn handen zijn grote hoeveelheden amfetami ne gegaan. Als wielrenner kwam hij op veel plaatsen met mensen in aanraking die hem vroegen het spul mee te brengen". Volgens mr. Wabeke is het ge bruik van stimulerende middelen 'de pest' voor de samenleving. „Een groot deel van de (top)sport wordt verloederd door het gemak waarmee drugs worden gepakt. De sport wordt niet alleen vercom- mercialiseerd, maar door het ge- buik van drugs ook gevaarlijk". Demonstranten dronken LAUSANNE (GPD) - De demonstratie van het Komitee Nolym- pics was gisterochtend door drankmisbruik minder massaal dan was gepland. In de nacht van woensdag op donderdag arriveerde in Lausanne een bus „verse" actievoerders, die wegens pech in Zurich waren blijven steken. Om de tijd te doden hadden ze zich tijdens dat oponthoud tegoed gedaan aan alcoholische versnape ringen en dat had een verlammende werking op de actiebereid heid. Toen Saar Boerlage haar troepen donderdagochtend wilde mobiliseren, kreeg ze slechts een luid gesnurk als antwoord. IOC-lid door hartaanval getroffen LAUSANNE (GPD) - Het 84-ja- rige IOC-lid Julio Gerlein-Come- lin uit Colombia is gisteren in Lausanne getroffen door een hartinfarct en opgenomen in een ziekenhuis in de Zwitserse stad. Gerlein, sinds 1952 lid van het In ternationaal Olympisch Comité, werd in het Amsterdamse kamp beschouwd als een van de weini ge Spaanstaligen die de Neder landse kandidatuur mogelijk steunen. De Colombiaan was één vai vier IOC-leden die begin deze maand de ingebruikname van de stormvloedkering in de Ooster- schelde bijwoonde. Amsterdam moest zijn steun bij de stemming missen, net als die van Kees Ker- del, de Nederlander die ernstig ziek is en niet naar Lausanne kon afreizen. Eerder dit jaar overleed de Amerikaan Julian H. Roose velt, die beschouwd werd als pro-Amsterdam. LONDEN (ANP) - Pakistan en In dia zijn gisteren tijdens het toer nooi om de wereldtitel hockey in Londen verder vernederd. Beide landen verloren hun wedstrijden voor de plaatsen negen tot en met twaalf met 1-2. Olympisch kam pioen Pakistan bleef negatieve re cords verbeteren door voor de eer ste maal in de historie de winst aan de dolblije Canadezen te laten. Bij Canada viel in de tweede helft Douglas Knapp, oud-speler van Klein Zwitserland, in. Na twintig minuten stond Canada al met 2-0 Daarvoor zwichtte India even eens met 1-2 voor Nieuw-Zeeland. Door deze resultaten moeten de vroegere hockeygrootmachten In dia en Pakistan vandaag uitmaken wie gedoemd is laatste te worden. Canada en Nieuw-Zeeland spelen om de negende plaats. Deze 'bodemwedstrijden' volgen op het duel tussen Nederland en Spanje. De winnaar is verzekerd van een plaats in het toernooi om de wereldbeker van 1990 in Laho re. De Nederlandse spelers beke ken woensdagavond voor een deel in het Wembley stadion de voetbal wedstrijd Engeland-Noord-Ier- land. Gistermiddag werd nog een laatste training afgewerkt. Argentinië speelt tegen Neder land of Spanje om de vijfde plaats bij het toernooi om de wereldtitel. De Argentijnen, onlangs in Neder land nog geen partij voor Oranje en in Londen maar net verslagen, wonnen gisteravond met 1-0 van Polen. De winnende treffer werd vier minuten voor tijd gemaakt door Alejandro Verga. Polen, dat het toernooi sterk begon, kan door dit resultaat hooguit nog zevende worden. Voor het slotweekeinde van het toernooi om de wereldtitel is geen kaartje meer te krijgen. Dat bete kent, dat het stadion in Willesden beide dagen met 11.000 toeschou wers stampvol zit. In totaal zal het evenement dan bijna 90.000 toe schouwers hebben getrokken. Dat is 20.000 meer dan de organisatie nodig had om quitte te spelen. De BBC heeft nog tevergeefs ge probeerd de wedstrijden voor de halve finales van zaterdag om te draaien. Het kwam de televisie mensen beter uit het duel van En geland met West-Duitsland, dat om 12.30 uur begint, om te zetten met Australië-Sowjet-Unie (15.00 uur). Deze keer hielden de organisato ren, die telkens de BBC terwille waren geweest, echter - mede on der druk van de Internationale Hockey Federatie - voet bij stuk. Taylor laat pers schrikken LONDEN (ANP) - De Engelse journalisten, die gistermiddag in Willesden afkwamen op een persconferentie van de nationa le hockeyploeg, kregen even de schrik van hun leven. Ian Tay lor, de luid bejubelde doelman van Engeland, kwam op kruk ken het perscentrum binnen. Al spoedig bleek het te gaan om een grap. „Ik wilde even weten of jullie wel attent ge noeg waren", zei Taylor met een brede grijns tot de verza melde scribenten, die opge lucht pen en papier weer neer legden. De Engelsen, die zich maan dag ten koste van Nederland voor het eerst in de historie van het toernooi om dé wereldbe ker voor de halve finales plaat sten, hebben deze week ander halve dag verlof gekregen om in de familiekring te ontspan nen. Vanaf gisteravond waren de Engelsen, die in navolging van de Nederlandse vrouwen tijdens het toernooi om de we reldbeker in Amstelveen in au gustus in een ander hotel ver blijven dan de overige deelne mers, voor niemand meer te spreken. Gary Lineker blijft scoren. Vorig jaar in Engeland voor Everton, in Mexico voor het nationale Engelse elftal en tegenwoordig voor Barcelona. De goaltjesdief ontvangt thans voor zijn diensten in Spanje een vorstelijk salaris. Bij geld blijft het niet. Zo nu en dan kan de goaltjesdief een gouden schoen ophalen. Zoals gisteren in Londen. Daar kreeg de voetballer de prijs voor de topscorer over handigd. Lineker maakte vorig jaar dertig treffers, in de Engelse competitie. (fotoAP) door Fred Segaar "Sinds twee jaar is het roer om", zegt de 31-jarige Opdam. "Onder leiding van trainer Piet van der Valk wordt er meer prestatiege richt gewerkt: 'Als het maar gezel lig is', hoorde je vroeger. Vanaf het moment dat Docos veilig was, voetbalden ze het seizoen lekker uit. Daar is nu verandering in geko men. Zeker tien jongens uit de se lectie staan er al achter dat het an ders moet en dat aantal groeit nog steeds. Die trainen dan ook drie keer in de week. Het moet heel ge leidelijk gebeuren. Je moet het op de langere termijn zien". Proces De wil is in elk geval zeker aan wezig. Maar de vereniging ontbeert kwalitatief sterke spelers. Jongens die er bovenuit steken. Opdam en de zijnen willen het proces niet for ceren. De trainingsmtensiteit is verhoogd en aan het begin van dit seizoen werd in Zeist een trai ningskamp georganiseerd. Verder is ook het vierde elftal sinds kort een selectieteam en heeft Docos in de persoon van Piet van der Valk een oefenmeester die precies in het toekomstbeeld van de vereniging past. Maar daar blijft het bij. Er wor den geen krampachtige pogingen in het werk gesteld om Docos op korte termijn op een hoger plan te krijgen. "Dat kan volgens mij al leen als je het alleenrecht hebt in een regio", vermoedt Hein Opdam. "Zoals ARC in Alphen. Die club is in korte tijd enorm omhoog ge schoten. Omdat er verder niet zo veel clubs zijn die aantrekkings kracht uitoefenen op spelers. Als wij een talent hebben, is-ie meteen weg. Neem Richard de Graaf. Die stak er bij ons bovenuit en is dan ook naar UVS gegaan. Dat respec teren we, want we vinden dat zo'n jongen zo hoog mogelijk moet spe len. Maar het doet ons wel pijn". Docos mag niet worden vergele ken met een magneet die massaal talentvolle voetballers aantrekt. Over de kwantiteit van het aantal nieuwe leden heeft de Morsclub echter niet te klagen. De vereni ging mag zich met zijn 460 voetbal lers en voetbalsters nog steeds één van de grootste in de regio noe men. Maar onder de nieuwkomers bevinden zich zelden uitschieters. In de hoogste elftallen spelen voet ballers van wie er dertien in een dozijn gaan. "We zijn realistisch", zegt Op dam. "Voor mij is het soms een wonder hoe spelers bij een bepaal de club terechtkomen. De porte monnee opentrekken is geen pro bleem, maar we hebben geen zin om de club naar de Filistijnen te helpen". Dergelijke 'acties' passen niet bij Docos, dat vooral wordt geken merkt door 'rust'. Zelden komt de fusieclub van katholieke oor sprong negatief in het nieuws. Het is, kortom, een fatsoenlijke vereni ging. De Laatste 'rel' dateert al weer van enkele jaren geleden toen een groepje lallende voetballers uit hjet eerste de ochtend voor een competitiewedstrijd elftalbegelei der Van Bohemen een 'serenade' bracht. Opdam heeft de volgende verklaring voor het anonieme ima go en wordt in zijn betoog onder steund door secretaris Paul Wij nen, die sinds kort de functie van secretaris bekleedt. "We zijn misschien een anonie me vereniging", vindt Opdam, "maar daar hebben we geen pro blemen mee. Natuurlijk is het nooit slecht als je de krant haalt. Alleen moet het dan niet negatief zijn zoals die keer met onze leider van het eerste". SYDNEY (SID/DPA) - Wimbledonkampioen Boris Becker heeft struikelend de kwartfinales bereikt van het met ongeveer acht ton gedoteerde tennistoernooi van Sydney. De achttienjarige Westduitser had meer moeite met het vloeroppervlak dan met zijn Australi- ker aan spikes onder zijn schoenen aan te brengen. In navolging van de Westduitser bereikte ook Ivan Lendl de laatste acht. De Tsjechoslowaak, die zo veel moeite doet Amerikaan te worden, won zoals sche tegenstander John Fitzgerald: 6-4, 7-5. Voor het wacht zonder veel moeite van Peter Carter (Australië): volgende duel tegen Broderick Dyke kondigde Bec- 6-4, 6-4. Vuile was "Er is bij ons gewoon weinig vui le was", zegt Wijnen, die kortgele den de 'legendarische' secretaris Dingjan is komen vervangen. "Dingen die bij bepaalde clubs in Leiden gebeuren en die daarmee ook in de publiciteit komen, ge beuren bij ons gelukkig niet", haakt Opdam weer in. "We hebben geen zin om ons met dergelijke clubs te identificeren. Ik denk dat het met het verleden te maken heeft dat het hier altijd rus tig is. Door combinatie sterk. Die woorden zeggen het al. De vereni ging is opgericht door een katho liek blok. Kinderen van mensen die vijftig jaar geleden bij de op richting betrokken zijn geweest, zijn bij ons nu alweer senior. Velen kwamen bij ons ook terecht via de katholieke scholen". Ook vijftig jaar na de oprichting staan nog steeds de letters RK voor Docos. "Maar er wordt geen waar de meer aan gehecht", haasten Op dam en Wijnen zich te zeggen. "Al leen op specifieke rooms katholie ke dagen wordt er hier niet gevoet bald". De leden stellen er echter wel prijs op dat de de afkorting RK voor de verenigingsnaam blijft staan. Wijnen: "In 1976 is erover gestemd om het te laten verdwij nen. Het is toen massaal wegge stemd. Vooral de oudere leden voelden zich tegen het hoofd gesto ten. Daarna is er nooit meer over gesproken". In het begin, toen de club op de velden aan de Haagweg speelde, 'droeg' Docos de letters RK met recht. Later op het tijdelijk onder komen aan de Boshuizerkade werd dat al minder en enkele s daarna in de Kikkerpolder band band nauwlijks i zig. "Nu blijkt eigeplijk nergens meer uit dat we een katholieke club zijn", zeggen Wijnen en Op dam in het onderkomen aan de Haagse Schouwweg. Daar verrees tien jaar geleden onder het onvol tooide viaduct de accommodatie van de vierdeklasser, die van de buitenkant een bunker-achtige aanblik biedt. Eenmaal binnen blijkt de kantine vooral heel groot. "Voor het geld dat er toen aan besteed hebben, hadden we mis schien wel wat mooiers kunnen neerzetten", aldus Opdam. "Het belangrijkse is dat we de ruimte hebben. Het gaat ons er vooral om dat het functioneel is. 's Zondags, als de velden intensief worden be speeld, blijkt de kantine maar net groot genoeg. Maar ik zou bij voor beeld niet willen ruilen met ZLC of Leiden. Dat wil niet zeggen dat we geen wensen hebben. We zouden er graag twee kleedkamers en een tribune bij willen hebben". Lichtinstallatie Daarnaast heeft de clubleiding zijn zinnen gezet op een lichtinstal latie, die er aan het begin van het volgend seizoen moet staan. "De verkoop van de loten verloopt bij zonder goed", weten secretaris en voorzitter. "We zijn er al bijna dui zend kwijt". Opdam: "Bij andere Leidse clubs in Leiden is het niet gelukt. Bij Docos zal het als eerste vereni ging wel lukken", doelt de voorzit ter op de bekostiging van de licht installatie. "Dat is iets waarmee we graag naar buiten treden. Met posi tieve dingen dus". Aansluitend op de receptie ter ge legenheid van het vijftig-jarig be staan, die morgen van 16.30 uur tot 19.00 uur in het clubgebouw aan de Haagse Schouwweg wordt gehouden, houdt Docos een reünie voor leden en oud-leden. Aanvang 20.00 uur. Daarom praat de voorzitter ook graag over het ledenbestand, dat stabiel is. Het aantal jeugdspelers loopt weliswaar iets terug, "maar vergeleken met het landelijke beeld mogen we niet klagen", zegt Wijnen. En Opdam: "Daarmee zijn we overigens niet tevreden. Ik vind dat je nooit tevreden mag zijn". Het moment dat Docos van de Kikkerpolder verhuisde naar de Mors viel precies samen met de pé riode dat de jeugd, door tal van oorzaken, een verminderde be langstelling toonde voor het voet bal. De hausse bleef dan ook uit, maar volgens Opdam kan 'zijn' club de toekomst zonnig tegemoet "De wijken Boekhorst en Kop- pelstein zijn eigenlijk nog te jong. Over een paar jaar, als de kinderen daar wat ouder zijn, kunnen we uit die wijken leden verwachten. Wel hebben we nu al jeugdspelers uit Stevenshof omdat de mensen die daar wonen over het algemeen wat ouder zijn. Die hebben dus ook weer oudere kinderen. Ik kan zeg gen dat we het dieptepunt, voor zover daarvan gesproken kan wor den, achter de rug hebben. Maar we moeten natuurlijk goed oplet ten. We hebben ook te maken met concurrentie van ZLC en Leiden. We moeten echt wakker blijven". ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zaterdag 18 oktober Aanvang 20.00 uur Zwembad de Zijl Aangeboden door Mercasol

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13