'Het is hoog tijd voor grote offers' Minister Nijpels doet het boven verwachting Belangrijke veiling voor oude effecten VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Maar van een milieuminister die nog maar tien weken in func tie zit. mag men nog niet alles verwachten. Over veel zaken heeft Nijpels nog geen mening of weet hij weinig tot niets. Krachti-, ge uitspraken laat hij dan ook achterwege. En wie zal hem na zo'n korte tijd euvel duiden dat hij auto's de lucht met zwavel dioxide in plaats van met stik stofdioxide laat verontreinigen? Zelf bevalt het hem in elk ge val prima op het departement. Hij moet nog steeds wennen aan de loodgieterstassen met dos siers die hij dagelijks mee naar huis moet nemen en die hem tot een uur of drie 's nachts uit zijn bed houden, terwijl hij de vol gende morgen wel weer om ne gen uur op het ministerie wordt verwacht. „Het is een veel geor- dender leven dan het fractievoor zitterschap. Mijn ritme is veranr derd. Ik heb daar toch wel moei te mee". Het aardigste van het minister schap vindt Nijpels dat nu wordt uitgevoerd wat hij zegt. „Je kunt lijnen uitstippelen. Als fractie voorzitter ook wel, maar dan moet je maar zien wat er van te recht komt. Hier gebeurt het". Het meest verrassend tot nu toe was voor Nijpels de omgang met het ambtelijk apparaat. „Als kamerlid heb je toch wel wat vooroordelen. Maar de wijze waarop ik hier ben opgevangen en begeleid voor de kamerdebat ten is meer dan voortreffelijk. Als je hier per ongeluk zegt: zou het misschien ook zö kunnen, krijg je daarover de volgende dag een voorstel. In een fractie leidt zoiets tot niets". De milieuminister noemt het een handicap om de alom gepre zen Winsemius te zijn opgevolgd. „Je kunt beter geen succesvol persoon opvolgen", zegt hij. En doelend op Hans Wiegel, zijn voorganger als leider van de VVD-fractie. vervolgt hij: „maar het lot heeft kennelijk beslist dat het mij wel steeds moet overko- „Voor de verkiezingen was al duidelijk dat ik naar het kabinet zou gaan. Dat gold ook voor Win semius en De Korte. Ik heb niet de indruk dat anderen mij er op aankijken dat Winsemius niet in het kabinet zit en ik wel. Trou wens, iedereen weet dat Winse mius niet beschikbaar was voor milieu, maar uitsluitend voor economische zaken". Nijpels kan nog steeds terug vallen op Winsemius. „We zijn samen op verkiezingscampagne geweest. Dat betekende al een stoomcursus milieubeleid. We hebben nog steeds veel contact. Ik vraag hem wat er politiek ge speeld heeft en hoe hij tegen be paalde zaken aankijkt en wat je kunt verwachten". De traditie wil zo langzamer hand dat liberale milieuminis ters (Ginjaar, Winsemius) het aan de stok krijgen met de VVD-frac tie in de Tweede Kamer die vaak meer oog heeft voor de belangen van het bedrijfsleven. Nijpels wil daarop niet vooruitlopen. „Ik heb mijn eigen verantwoorde lijkheid. Ik zit hier om het milieu te beschermen. Ik hoop zoveel mogelijk steun te krijgen". „Het milieu is van ons alle maal. Daarom moeten we ook sa men de zaak aanpakken. De mi lieubeweging zal dan ook een be langrijke rol spelen. We zullen het niet altijd eens worden om dat ik ook met andere belangen rekening moet houden. Maar het is voor mij een open discussie. Ons gelijk staat niet tevoren vast". Impopulair De komende jaren verwacht Nijpels vooral te maken te krij gen met .de verzuring, de uitvoe ring en handhaving van de mi lieuwetten en de internationale aanpak van de milieuvervuiling. Hij ziet ook andere problemen aan de horizon verschijnen, waarvan hij nog niet weet wat hij er mee aan moet: de klimaatve randering, zeespiegelstijging, verdroging, milieuproblemen in de derde wereld en de onderwa terbodems. Voor de bestrijding van de zu re regen denkt Nijpels niet te kunnen ontkomen aan impopu laire maatregelen, hoewel hij nog niet kan aangeven welke. „Na de grootscheepse campagne weet iedereen nu wat zure regen is. Nu is het de vraag of men bereid is het gedrag aan te passen. Men moet beseffen dat het niet bij schitterende affiches kan blij- Uit het Meerjarenprogramma Milieubeheer blijkt dat de maat regelen die zijn genomen ter be strijding van de zure regen nog niet veel hebben uitgehaald. De vitaliteit van de Nederlandse bossen is zorgwekkend en holt jaarlijks achteruit. In 1988 heeft Nederland pas voldoende gege vens beschikbaar om nieuw be leid te formuleren. Ondertussen is uit een Scandinavisch onder zoek al gebleken dat de verzu ring met 50 tot 90 procent extra moet verminderen dan tot nu toe aanvaardbaar werd geacht. Wat doet Nijpels? „De verzuring valt inderdaad tegen. We moeten eerst inventa riseren. Dan pas kunnen we har de maatregelen nemen. Tot die tijd valt er ook weinig te doen. De afspraken die met de raffina derijen zijn gemaakt over de uit stoot van zwaveldioxide, kunnen niet worden doorkruist. Ik kan nu niet aangeven wat we in 1988 precies gaan doen. We kunnen ze moelijk dicht gooien, al zou dat voor het milieu wel het beste zyn". Het autoverkeer, dat voor di verse milieuproblemen de groot ste bron is, zal bij nieuwe maatre gelen tegen de zure regen niet buiten schot blijven. Het gebruik van de auto zal moeten worden beperkt, staat in het Meerjaren programma Milieubeheer. De jaarlijkse groei van het autover keer met 2 tot 3 procent heeft er al voor gezorgd dat de positieve effecten van de „schone" auto die op loodvrije benzine rijdt, te niet is gedaan. Nijpels: „We kunnen het auto- riiden niet verbieden. Maar we zullen toch strenger het principe van „de vervuiler betaalt" moe ten doorvoeren. Dat is een verve lende boodschap, vooral omdat de mensen zich niet realiseren wat zij in het dagelijkse leven on bewust aan de milieuvervuiling bijdragen". Als maatregel denkt Nijpels onder meer aan gevarieerde au tokosten: het autorijden wordt duurder naarmate meer kilome ters worden afgelegd. Een werk groep van de ministeries van mi lieubeheer en verkeer en water staat onderzoekt momenteel de haalbaarheid. Belastingaftrek „Vanuit milieu-oogpunt heeft het openbaar vervoer natuurlijk sterk de voorkeur. Maar zoals collega Smit-Kroes (verkeer en waterstaat - red.) niet alleen maar kan denken aan vrij baan voor de auto, kan ik niet voorbij gaan aan het belang van de auto. We moe ten ook zo reëel zijn om te erken nen dat het openbaar vervoer niet optimaal is. Als je van de ene kant van Brabant naar de andere kant wil, ben je twee dagen on derweg. En Smit-Kroes heeft maar een beperkte hoeveelheid geld om dat te verbeteren". Een verhoging van de maxi mum-snelheid van 100 naar 120 kilometer per uur. zoals al jaren sterk bepleit door Smit-Kroes, verhoogt de vervuiling in de lucht, waardoor zure regen ont staat. Nijpels zal zich niet verzet ten: „Het staat in het regeerak koord, dus ik moet me er aan houden. Dat betekent ook dat het pas wordt doorgevoerd als het onderwerp in de Europese Gemeenschap is besproken". Wat er dus precies allemaal op milieugebied ,gaat gebeuren, weet Nijpels ook nog niet. „Het zou te pretentieus zijn om na twee maanden al harde uitspra ken te doen". Eén ding is voor hem zeker: „Het is tijd voor actie en er zullen offers moeten wor den gebracht, grote offers". DEN HAAG - De handel in antieke effecten leeft weer op. Sinds juli van dit jaar is er vooral belangstel ling voor Russische staats- en spoorwegobligaties uit de tijd van de tsaren. Ook het aantal verzame laars van decoratieve en zeldzame stukken groeit gestaag. Een Apel- doornse ondernemer speelt daarop morgen in met een veiling in het Novotel in Venlo. Hij brengt onder andere Russische stukken onder de hamer, „waarop wellicht her stelbetalingen te verwachten zijn". door Rob Starrenburg „De belangstelling voor oude stukken groeit weer", zegt de orga nisator van de veiling, W. Schenau. „Er was een tijdje een inzinking, zoals bij de handel in postzegels, maar dat lijkt nu voorbij". Het ver drag tussen Engeland en de Sow- jet-Unie over de vereffening van oude schadeclaims is een aardige stimulans. Op grond van deze over eenkomst kunnen de houders van sommige Russiche obligaties een terugbetaling van tien procent ver wachten. Schenau: „In Duitsland is nu een enorme vraag naar derge lijke stukken ontstaan. De prijzen worden twee tot drie keer zo hoog, omdat de verzamelaars bang zijn dat alles uit de markt verdwijnt". Nederland was tot de Russische revolutie een van de grootste finan ciers van de tsaristische regering. Op de Amsterdamse beurs werden 75 verschillende Russische lenin gen verhandeld, alle met een 'on voorwaardelijke garantie van de Keizerlijke Russische regering'. In 1918 verklaarden de bolsjewieken echter alle schulden van de tsaren vervallen. Menige burgerfamilie bleef berooid achter. Zwerven Een speciale 'Nederlandsche Commissie voor de Russische Fondsen' heeft in april 1918 bere kend, dat Nederlanders op dat mo ment voor bijna 950 miljoen gul den aan Russische effecten beza ten. Nu zou dat meer dan 8,5 mil jard gulden zijn geweest. Het is niet bekend hoeveel oude stukken nog in Nederland rond zwerven. Iedereen kent wel de ver halen over waardeloze obligaties die als behangselpapier werden ge bruikt of over stapels effecten die, door muizen aangevreten, in oude kisten op zolder liggen. Schenau krijgt af en toe tips van notarissen en banken, die erfenissen liquide ren. „De erfgenamen brengen bij mij wel eens stukken in. Ik krijg ook wel materiaal van banken die een oude kluis opruimen". Er is in Nederland een kleine groep mensen met werkelijke be langstelling voor oud waardepa pier. Schenau schat dat er 250 tot 300 echte 'scripofielen' zijn. „De meesten zijn mensen die beroeps halve met effecten omgaan, zoals bankiers, beurslieden en financiële journalisten. Maar er zijn ook wel artsen die aandelen uit de me- disch-sociale sector sparen. Die doe je een groot plezier met een obligatie van de Rotterdamse Volksgaarkeuken uit 1888. Verder zijn er nogal wat banken die in het geniep verzamelingen aanleggen of mooie stukken als relatiege schenk weggeven". Pronkstuk Op de veiling 'brengt Schenau bijna 500 oude aandelen en obliga ties in de verkoop. Pronkstuk is een van de oorspronkelijk honderd aandelen in een 4-procent lijfrente van de stad Weesp uit 1772. Het is een zogenoemde 'Tontine-lening', genoemd naar een Italiaanse graaf. „Dit soort leningen is vrij snel door de overheid verboden", zegt Sche nau. „Er kwamen steeds meer raadselachtige sterfgevallen voor onder de deelnemers. Dat komt zo: op een Tontine-lening schrijven bijvoorbeeld hopderd mensen in. Ze hebben ieder recht op 1/100 deel van de rente. Als een deelnemer sterft, hebben de anderen 1/100 méér. Wie het langst leeft, krijgt dus het meeste geld. Daarbij waren de inschrijvers met naam en toe naam bekend, dus u kunt wel ra den wat er gebeurde". Het aandeel moet ten minste 600 gulden opbrengen, net zoals een obligatie van het Duitse Sinalco Aktiengesellschaft uit 1923. „Dit stuk heeft zeldzaamheidswaarde", zegt Schenau. De Duitser die hét heeft ingebracht, is er zeker van dat alle andere obligaties van dezë lening door de directie van Sinalco zijn vernietigd. Zeldzaamheid en decoratieve waarde zijn maatstaf bij het verza melen van waardeloze effecten. „Een lening van veertig stukken is interessant, omdat er zo weinig van zijn. Voor decoratieve aandelen moet men niet in Nederland zijn. Daar was men hier te calvinistisch voor, het mocht allemaal niet te veel kosten. Maar voor Amerikaan se spoorwegen en Zuidamerikaan- se mijnen zijn prachtige kopergra vures gemaakt. Portugese stukken zijn ook heel mooi". Uitschieter Bijna actueel op de veiling zijn een aandeel uit 1874 in de 'Wacht en Visscherij op de Lutine' en een aandeel van 1000 gulden in de Zuid-Afrikaansche Vuurhoutjesfa- briek te 's-Gravenhage 1899. Het is ook mogelijk een aandeel te kopen in de 'Spriritoso snelheidregi- streermachine voor voor- en ach terwaartsche beweging' (1913) of in de 'Nueva Plaza de Toros' (1900) in Barcelona. De meeste stukken moeten 30 tot 70 gulden opbrengen. De 'oude Russen' gaan ook voor die prijs, met als uitschieter een aandeel van 5000 francs in een obligatielening voor de Transkaukasische Spoor weg (f80). Erg mooi is een Chinese obligatie uit 1925 van 1000 pond sterling (inzet 100 gulden). Curieus zijn een aandeel van 1 dollar in Playboy Enterprises (40 gulden) of de menukaarten van de Holland- West Afrikalijn en de Holland- Amerikalijn. Schenau verzamelt zelf al een jaar of vijf. Hij wil in de toekomst tweemaal per jaar veilingen organi- Over de in dit stuk beschreven veiling kunnen lezers nadere in lichtingen verkrijgen bij: HWP-vei lingen in Apeldoorn Zindafrikaanse kerk zoekt contact met Nederlandse gereformeerden De Nederduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika wil over ker kelijke zaken weer praten met de Gereformeerde Kerken in Ne derland, ondanks het verbreken van de relatie tussen beide ker ken in 1978. De Zuidafrikaanse synode nam gisteren een voor stel aan, dat van haar kant over leg weer mogelijk maakt. Voorzi- ter professor Johan Heyns toon de zich een warm pleitbezorger van dit herstel van contact. Of het zover komt, is nog maar de vraag. In maart van dit jaar verwierp de Nederlandse synode met grote meerderheid een voor stel om het contact met de Zuid afrikaanse blanke zusterkerk te hernieuwen. De bereidheid van de Zuidafri kaanse synode 'tot overleg over kerkelijke zaken' betekent overi gens niet, dat ze haar bezwaren tegen de Nederlandse gerefor meerden heeft laten vallen. Het voorstel zegt in alle duidelijk heid, dat de problemen die des tijds tot de breuk met de Neder landse kerk hebben geleid, nog altijd bestaan, zoals de verschil lende opvattingen over het gezag de bijbel, de homosexuali- teit, de politieke verantwoorde lijkheid van de kerk en de steun de Nederlandse gerefor meerden aan anti-apartheidsor ganisaties. De synode begrijpt, dat de Ne derlandse kerk is 'ingebed' in het algemene geestelijke klimaat van Nederland, maar ze biedt on voldoende weerstand daaraan. Bij de Zuidafrikaanse synode leeft de wens dat het ooit moge lijk wordt, de officiële relatie met de Nederlandse kerk te herstel len. - De Nederduits gereformeer de synode schoof het rapport 'Kerk en samenleving', dat een beoordeling geeft van de politie ke situatie in Zuid-Afrika, door naar een synodecommissie. Voor nadere bestudering. Het rapport wordt algemeen beschouwd als een poging van de Nederduits Gereformeerde Kerk om af te komen van haar praktische en theologische steun aan de apartheidspolitiek. Hoe wel in het rapport afstand wordt genomen van de vroegere ma nier van denken in deze kerk, wijzen waarnemers erop dat het niet veel verder gaat dan de her vormingsplannen van de rege- ring-Botha. In de synode is sprake van een gematigd-progressieve en een duidelijk conservatieve richting. De nieuwe voorzitter, professor Heyns, behoort tot het 'verligte' kamp. De tegenstelling binnen de kerk is ook gebleken bij het tot stand komen van het rapport. Conservatieve leden van de com missie hebben op een aantal punten een voorbehoud ge maakt. De bespreking van een nota over de vraag of de Nederduits Gereformeerde Kerk lid moet blijven van de Gereformeerde Oecumenische Synode (waarin ook de Nederlandse kerk zit) is uitgesteld. Eerst moet het rap port 'Kerk en samenleving' wor den behandeld. Advertentie In een aantal Deense kranten stond deze week een paginagrote advertentie waarin de lutherse predikant Soren Krarup de le zers oproept geen geld te geven voor hulp aan vluchtelingen in dit land. De dominee is tegen het opnemen van vluchtelingen om dat daardoor "het volkenkundi ge en godsdienstige erfgoed van Denemarken wordt bedreigd". De Denen kunnen, volgens hem, beter geld geven voor de vluchte lingen in Afghanistan. Collega's van Krarup hebben het er niet bij laten zitten. 2e plaatsten onmiddellijk een te- genadvertentiue met de oproep het vluchtelingenwerk in Dene marken juist wél te ondersteu- De groep 'Vrienden van vluch telingen' heeft de minister van kerkzaken gevraagd, een onder zoek in te stellen naar Krarups 'verachtelijke en onverantwoor delijke' boodschap. Anderen wil len hun lidmaatschap van de kerk opzeggen als Krarup nog aanblijft als predikant. Orde op zaken. Oecumeni sche samenwerking op het grondvlak is in Zwitserland zo uit de hand gelopen, dat de rooms-katholieke bisschoppen zich genoodzaakt hebben gezien de parochies beperkingen op te leggen. Toelating van protestan ten tot de eucharistie is verbo den. De maatregel heeft bii veel protestanten ongenoegen opge wekt. Een reis volgende maand van een protestantse delegatie naar Rome en het Vaticaan is zelfs voor onbepaalde tijd uitge steld. Vicaris-generaal Anton Ca- dotsch - belast met oecumeni sche zaken in het bisdom Bazel - verklaarde, dat heel wat paro chies 'ver uitgaan' boven wat het Tweede Vaticaans Concilie en de bisschoppensynode van 1972 hebben goedgevonden. Er is veel 'lichtvaardige intercommunie' in Zwitserland. Zelfs 'intercelebra tie' komt voor. Een priester no digt dan een dominee uit om sa men met hem het eucharistisch consecratiegebed en de instel lingswoorden uit te spreken. "Zulke vieringen wekken de indruk dat de door allen gewen ste kerkelijke eenheid al is be reikt", zei Cadotsch. Onverschil ligheid zou zo de plaats kunnen innemen van geloofseenheid die moet worden nagestreefd. Bisschoppen, betoogde de vi caris-generaal, moeten hun ver antwoordelijkheid voor de ver kondiging van het geloof in prak tijk brengen, "juist omdat zij zich terwille van de eenheid der ker ken zoveel inspanning getroos ten". Hij ontkende, dat het ver bod als een donderslag bij helde re hemel kwam. "Steeds weer hebben de bisschoppen zielzor gers en gelovigen gewezen op de geldende voorschriften en de noodzaak van binnenkerkelijke solidariteit". Sluiting PLO-kantoor Het bestuur van de stichting 'Christenen voor Israël' vraagt minister H. van den Broek van buitenlandse zaken in een tele gram, het kantoor van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Den Haag te sluiten. Re den is de recente aanslag op sol daten en hun ouders bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Vol gens de Israëlische radio is daar bij een man gedood en zijn ze ventig mensen gewond. De PLO eiste de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De stichting vraagt de Nederlandse regering ook, blijk te geven van haar af schuw over de aanslag. Leiden. Maandagavond 20 oktober om 8 uur spreekt Paul van der Harst, die namens de zending in Nicaragua werkt, in 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44c in Leiden. Hij zal vertellen over dit land en de positie van de kerk daar. Dit gebeurt in het kader van de Najaarszendingsweek (2 tot 9 no vember), waarin extra aandacht voor Nicaragua wordt gevraagd. Alphen nnen Roc..„r... professor Calciu Dumitreasa spreekt maandagavond 20 okto ber om 8 uur in de Triomfator- kerk (baptisten) aan de Vijver straat (hoek Havenstraat) in Al phen aan den Rijn, op uitnodi ging van de stichting 'Kruistoch ten'. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Gorinchem J. Ka reis Rijssen. Vijftig. De hervormde predi kant D. Goudzwaard, nu wonend in Dirksland, viert volgende week zaterdag, 25 oktober, zijn vijftigjarig ambtsjubileum. Van 1969 tot 1972 werkte hij in Zwammerdam. Daarna ging hij met pensioen. Ambtenaren van het mi nisterie van milieubeheer zijn niet ontevreden over Ed Nijpels. De nieuwe mi nister. die als fractievoor zitter van de VVD nooit is betrapt op enige betrok kenheid bij het milieube leid, doet het „boven ver wachting", is het - voorlo pige - oordeel. De nieuwbakken be windsman bracht het er tijdens zijn eerste optre dens in de Tweede Kamer ook niet slecht van af. Hij bleef recht overeind in een moeilijk debat over de schoonmaak van de bo dem en kletste zelfs de mi lieu-specialisten onder ta fel toen het ging over de opslag van niet-verwerk- baar chemisch afval. „Ik heb het grote voor deel gehad" .zegt Nijpels, „dat ik nu al vier keer in de Kamer ben geweest. Het waren zware debat- de mderdaad tegen. ten, maar je raakt op die manier wel snel inge werkt. Je moet wel". door Weert Schenk Aflfcjftc ver» tW (M UW) Mark khswahr»njc x/ <■-**

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11