Aquino heeft gesprek met communisten Autobedrijf v. Haasteren B.V., 'Buchanan vult gat in traditionele economie' Minister Brinkman zoekt in Kamer steun voor nieuwe welzijnswet PAGINA 10 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 .ILOILO CITY (AP) - President Corazon Aquino van de Filippijnen heeft vandaag voor het eerst een korte ontmoe ting gehad met rebellen van het communistische Nieuwe Volksleger, heeft de aartsbisschop van de centraal gelegen stad Iloilo City bekend gemaakt. STOCKHOLM - (Rtr./UPl/DPA) - De 67-jarige Amerikaan James McGill Buchanan, van wie gisteren bekend werd dat hij de Nobelprijs voor de economie heeft gekregen, heeft die prijs vooral gewonnen vanwege de theorie die hij heeft ontwikkeld over de besluitvor ming in (Je overheidssector op eco nomisch gebied. Zijn werk ligt op het grensvlak van de politieke en de economische wetenschap door dat economische beloningen in de marktsector worden vergeleken met gewin in de politieke sfeer. Buchanan, in de achttien jaar dat de prijs wordt toegekend al de veertiende uitverkorene van Ame rikaanse nationaliteit, werd op 2 oktober 1919 geboren in Tennes see. Hij studeerde aan de universi teit van die staat en promoveerde vervolgens in 1948 aan de universi teit van Chicago. Van 1957 tot 1967 was Buchanan hoogleraar aan de universiteit van Virginia in Char- Nobelprijswinnaar economie: lottesville, waar hij de leiding had ovet het door hem opgerichte Tho mas Jefferson Center for Studies in Political Economy and Social Philosophy. Na een kort intermezzo bij de universiteit van Californië in Los Angeles werd Buchanan in 1969 hoogleraar aan het Virginia Poly technic Institute in Blacksburg. Daar richtte hij het Center for Stu dy of Public Choice op en werd daarvan ook directeur. Dit insti tuut werd in 1982 ondergebracht bij de George Mason-universiteit in Fairfax in de staat Virginia, waar Buchanan nog steeds werkzaam is. Volgens de Zweedse academie die de Nobelprijswinnaar heeft aangewezen, is de bijdrage van Bu chanan vooral geweest dat hij het concept dat winst voortkomt uit een wederzijdse transactie tussen individuen, heeft overgebracht naar het terrein van de politieke besluitvorming. "Het politieke Aartsbisschop Alberto Piamonte maakte het nieuws bekend toen hij verklaarde waarom Aquino verlaat was voor een mis en een massabij eenkomst op de campus van de universiteit van San Agustin. 'De -reden voor de vertraging van de president was dat zij een ontmoe ting heeft gehad met het Nieuwe I Volksleger (NPA)', zei de prelaat. De aankondiging, die geen ver dere bijzonderheden bevatte dan dat de ontmoeting door plaatselij ke kerkelijke autoriteiten was gearrangeerd, werd door de aanwe zigen met applaus begroet. Generaal Fidel Ramos, de staf chef van de strijdkrachten die met Aquino meereisde, bevestigde dat de ontmoeting had plaatsgevon den maar gaf geen namen van de twee NPA-commandanten die de delegatie aanvoerden. Ramos zei zelf niet bij het gesprek aanwezig te zijn geweest. Andere bronnen zeiden dat de ontmoeting had WIJKTEAM - De Afdeling Am sterdam van de Algemene Christe lijke Politiebond (ACP.) is er fel te gen gekant dat het bureau War moesstraat in de hoofdstad extra politiemensen krijgt toegewezen, die als een soort wijkteam op de Zeedijk zouden moeten gaan fun geren. „Dit betekent dat 44 extra politiemensen van andere bureaus moeten worden gehaald zodat de rest van de politie in Amsterdam komt dan op haar kont te liggen", aldus voorzitter Putman van de ACP Amsterdam. plaatsgevonden in een katholieke school in Iloilo City. De ontmoeting volgde kort nadat Aquino haar beleid van dialoog met de rebellen tegenover een ge hoor van soldaten had verdedigd. 'Ik volg het pad van onderhande lingen met de opstandelingen om dat ik ons land wil sparen voor ver der bloedvergieten en verlies van kostbare levens die wij nodig heb ben voor de wederopbouw van ons land', zei zij. De president hield de soldaten voor dat zij door 'vijanden van on ze nieuwe democratie en vrienden van de afgezette president Marcos' waren gedemoraliseerd met praatjes 'als zou ons vredesinitia tief afdoen aan de onmisbare rol en ereplaats van de soldaat in onze re publiek'. Aquino's woorden waren kenne lijk ook gericht tegen haar minister van defensie Juan Ponce Enrile, die bij diverse gelegenheden open lijk kritiek heeft geleverd op Aqui no's vredesinitiatieven. De Filippijnse president arri veerde vandaag in Iloilo na een be zoek aan Bacalod op het eiland Ne gros. Plannen van kerkelijke lei ders om ook daar een ontmoeting te arrangeren met plaatselijke re bellen vielen in duigen. De aarts bisschop van Bacalod zei dat de re bellen zich hadden teruggetrokken omdat zij vreesden na de ontmoe ting te worden gearresteerd, in na volging van een vooraanstaande rebellenleider die kortgeleden on verwacht werd opgepakt in Manil la. KASSEL - Ontwerper Dieter Armbrecht rechtsmet zijn futuristische rolstoel waarmee hij i aan de Universiteit van Kassei in West-Duitsland. Het idee voor deze opmerkelijke rolstoel komt v Heiko Damm, die lijdt aan multiple sclerosis. proces wordt op die r menwerkingsmiddel dat is gericht op wederzijds voordeel. Maar het gevolg daarvan is dat het proces af hankelijk is van 'de regels', dat wil zeggen, van de grondwet in alge- "Volgens Buchanan heeft het veelal geen zin politici te adviseren of de afloop van bepaalde zaken te beïnvloeden. Onder gegeven om standigheden wordt de uitkomst in hoge mate bepaald door gevestig de politieke constellaties. Een rele vant voorbeeld is dat degenen die bepaalde tarieven zouden willen corrigeren, zich in plaats daarvan moeten concentreren op de funda mentele regels van de internationa le handel, zoals de GATT-regule- ring". De academie stelde dat het werk van Buchanan een gat heeft gevuld in de traditionele economie, die niet beschikte over een handzame theorie ten aanzien van politieke besluitvorming. Nederlander tot doodstraf veroordeeld DEN HAAG (ANP/Rtr.) - Een 55- jarige man uit Amsterdam is giste ren in Sri Lanka veroordeeld tot de doodstraf door ophanging wegens heroïnesmokkel. De Amsterdam mer stond terecht voor de recht bank in Negombo. Op 9 april 1985 werd de Amsterdammer op het vliegveld Katunayake van Colom bo gepakt met 482 gram heroïne in zijn bezit. Volgens de openbare aanklager Ranjit Perera staat op het bezit van meer dan twee gram heroïne de .doodstraf of levenslange gevange nisstraf. De Nederlander stond vol gens Perera op het punt met een vliegtuig naar Bombay te reizen met vijf pakjes heroïne op zijn li chaam. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zei dat de Nederlander de normale consulaire bijstand krijgt. De Amsterdammer heeft twee weken de tijd om tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. Binnen die termijn ziet het minis terie geen aanleiding tot verdere stappen. In Sri Lanka is de doodstraf de laatste negen jaar niet meer ten uit voer gelegd. De Nederlander is de eerste verdachte die in Sri Lanka tot ophanging is veroordeeld sinds twee jaar geleden de drugs-wetge ving is verscherpt. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Brinkman (WVC) heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om brede steun voor zijn nieuwe welzijnswet. De Kamer is over dat wetsvoorstel verdeeld. Komende week zal na in tern fractie-overleg en contacten tussen de fracties worden beslist of het voorstel nog kan worden afge handeld voor de begrotingsbehan deling van WVC, waar een bezuini ging van 125 miljoen gulden op het sociaal-cultureel werk ter discussie staat, of pas daarna. De minister beklemtoonde dat decentralisatie van het welzijns werk een hoeksteen van zijn voor stel is: de overheveling van finan ciering van het welzijnswerk door het rijk naar financiering door pro vincies en gemeenten. De bewindsman bepleitte een „nieuw sociaal elan" waarin bur gers meer voor elkaar zorgen en de vergadercultuur van professionele welzijnswerkers wordt ingedamd. Brinkman waarschuwde tegen ver breiding van een „angstpsychose" dat de burger door de bezuinigin gen weer afhankelijk wordt ge maakt van „goeddoenerij of de bu- Uit het betoog van de bewinds man bleek zijn voorkeur voor ac tieve sport- en cultuurbeoefening (het lezen van boeken, en het zelf musiceren) in plaats van passief re creatie beoefenen door middel van het luisteren naar muziek of het kijken naar de televisie. Of deze mening ook zal doorklinken in de invulling van de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk, inclu sief de muziekscholen en openbare bibliotheken, moet nog blijken. Bejaarden Bewoners van bejaardenoorden waren eind 1985 duidelijk meer hulpbehoevend dan eind 1984. Er is sprake van een versnelde voort zetting van een ontwikkeling die reeds enkele jaren geleden is inge zet. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit houdt verband met een toename van het aantal hoog bejaarden in bejaardenoorden. Een ander opmerkelijk gegeven uit het CBS-verslag is de voortdu rende toename van het aantal vrou wen in bejaardenoorden. Eind 1980 bestond 70,3 procent van de bewo ners uit vrouwen; eind 1984 vorm den zij 73,2 procent van het totale aantal bewoners. In 1985 bedroeg dit percentage 74,1 procent. De Federatie Landelijke Samen werking Bejaardentehuizenorgani- saties (LSB) heeft berekend dat ons land momenteel op 140.000 plaatsen in bejaardentehuizen een tekort telt van 30.000, ofwel een wachttijd van gemiddeld ruim een jaar. Volgens berekeningen van de LSB zijn er in het jaar 1990 15.000 extra plaatsen in bejaardentehui zen noodzakelijk, terwijl de bezui nigingsplannen van minister Brinkman juist voorzien in sluitin gen van bejaardentehuizen. TRANSPLANTATIES - De medi sche specialisten in ons land tonen nauwelijks belangstelling voor de problematiek rond orgaantrans plantaties. Dat heeft de landelijke Werkgroep Donorwerving moeten constateren bij het beleggen van een symposium met als thema 'Do nortekort...u een zorg'. Van de twaalfduizend aange schreven huisartsen, specialisten, anesthesisten, alsmede verpleeg kundigen op intensive care-afde- lingen en o.k.-personeel, meldden zich zegge en schrijve 78 voor het symposium. Zestien aanrandingen CDA en WD verdeeld over gemeentelijke herindeling DEN HAAG (ANP) - De regerings partijen CDA en WD denken nog steeds verschillend over de ge meentelijke herindeling. De WD- fractie kiest in dit geschil de kant van CDA-staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken), terwijl het CDA en de PvdA het op hoofdlijnen eens zyn. Tijdens het debat over de begro ting van binnenlandse zaken open de CDA-woordvoerder Mateman de aanval op zijn partijgenote, die op het standpunt staat dat de „ver- dwijngrens" voor kleine gemeen ten ligt bij 8.000 a 14.000 inwoners. Mateman echter meent dat de overheid zich niet moet vastpinnen op het getal. „Ik zeg dit omdat wij dit kabinet, ons kabinet, niet in de moeilijkheden willen brengen". Hij constateerde dat het rege ringsstandpunt, dat eerst rond de 8.000 inwoners voor opheffing lag, al is opgeschoven naar 6.000. „Vol gende maand komen we op 4.000 inwoners," aldus Mateman, die de bereidheid uitsprak op dit punt eéh lijn te trekken met de opposi tie, om hierin verandering te bren gen. „We zullen kleine gemeenten pas opgeven als er heel goede argu menten op tafel komen." Wiebenga (WD) noemde het be treurenswaardig dat Mateman Oostindisch doof was voor de argu menten van de staatssecretaris en die van de WD-fractie. „Jammer dat ik u aan het regeerakkoord moet houden, waarin staat dat het herindelingsbeleid wordt voortge zet. De WD vindt het beleid per fect". De Cloe (PvdA) schaarde zich aan de zijde van Mateman. Minister van Dijk (binnenlandse zaken) deelde de Kamer tijdens de begrotingsbehandeling mee, dat commissarissen der koningin in de toekomst hun inkomsten uit ne venfuncties verbonden aan hun ambt in de proviriciekas storten. De nieuwe ontwerp-Provinciewet bevat een dergelijke bepaling. Een soortgelijke regeling geldt al voor ambtenaren, kamerleden en ande re politieke ambtsdragers. De minister toonde zich opnieuw bereid bij benoemingen van burge meesters rekening te houden met de veranderde politieke verhou dingen in het land. PvdA en WD hadden eerder gezegd zich onder bedeeld te voelen, vooral in de pro i Brabant en Limburg. TILBURG (ANP) - Een 16-jarige inwoner van Oisterwijk heeft te genover de politie bekend in totaal zestien aanrandingen te hebben gepleegd. Daarnaast heeft hij twee keer openbare schennis gepleegd. De jongen is aan het begin van de ze oktober op heterdaad betrapt tij dens een aanranding in een park in Tilburg-Noord. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse ge meentepolitie gisteren medege deeld. De aanrandingen speelden zich vanaf juni 1985 af in de Brabantse gemeenten Oisterwijk, Berkel-En- schot en Tilburg. In zeven gevallen was van de misdrijven door de slachtoffers aangifte gedaan. De Oisterwijker is na zijn bekentenis voorgeleid aan de officier van justi tie van de rechtbank in Breda. In afwachting van zijn proces is hij voorlopig in vrijheid gesteld. PARIJS (AP) - Het Franse automo bielbedrijf Renault heeft gisteren officieel bekendgemaakt dat het zich aan het eind van dit jaar zal terugtrekken uit de racerij in de Formule 1. Het bedrijf kon niet tot een ak koord komen om de komende ja ren motoren te leveren aan de ren stal van McLaren, omdat de staats- oliemaatschappy ELF er niet aan kon deelnemen. ADVERTENTIE Proza r 'De kaap' door Kenji Nakagami. In korte, bijna bijtende zinnen vertelt de auteur van een bizarre familie in een af gelegen berggebied. Een compacte ro man die in Japan met een literaire prijs werd onderscheiden. Modern Japans proza. Coppens en Frenks, prijs 29,90. - 'Het geslacht Alving 3' door Annie Oosterbroek-Dutschun. Het derde deel van een trilogie over de familie Alving. Van Holkema -en Warendorf, prijs 29,90. - 'Manfred Kybers mooiste dierenver halen'. De aangrijpende verhalen ge plukt uit Kybers verzameling dierenver- Thalen. Sirius en Siderius, prijs 9,50. •- 'Alle mannen willen maar één ding', ,een bundel eerder verschenen columns •van Yvonne Kroonenberg, wellicht de •vrolijkste columniste van Nederland. iZij schrijft over vele soorten mannen, ^aardige, maar ook minder aardige. Con- )tact. prijs 17,90. i- 'Bittere erfenis', roman Van Rosalind •Miles. Een jonge vrouw, die een nieuw "leven wil opbouwen, blijft achtervolgd door haar verleden. Een vervolg op Te rugkeer naar Eden'. Bruna en Zoon. prijs 29,90. - 'Maxime', een nieuwe roman van Ju dith Krantz, die velen zich nog wel her- •inneren van o.m.'Prinses Daisy' en 'De ^dochter van Mistral'. Het heeft alles wat «en moderne bestseller te bieden moet Jhebben. Bruna en Zoon, prijs 29,90. ,- 'Solo 1938-1941'. De bekende schrijver •Roald Dahl grijpt terug naar enkele ja- 'ren van zijn leven. Zeer persoonelijke •herinneringen, sterk verteld. Fontein, Jprijs 23,90. jPoëzie •- 'Verbanning en terugkeer', sonnetten jen liederen, die Eli Dasberg schreef in (Bergen-Belseh, Amsterdam en Jeruza lem. Balans, prijs 19,50. - 'Topgeluk'. gedichten van Jacob Groot. Hijzelf noemt het een leerboek. JDe Harmonie, prijs 24,50. .Science fiction - 'Het' door Stephen King. Misschien hoort deze nieuwe griezelroman van de befaamde auteur niet precies thuis in liet vakje van de science fiction. Maar fcijn werk leunt dicht tegen het genre öan. Een reeks onverklaarbare, angst aanjagende gebeurtenissen teisteren leen Amerikaans plaatsje. Meer dan vijf honderd pagina's 'horror'. Luitingh, prijs 32,50. - 'Dochter der Regalen'zeven fantasti sche verhalen door Stephen Donaldson, die daarmee bewijst tot meer in staat te zijn dan het scheppen van zijn anti-held Thomas Covenant. Sirius en Siderius. prijs 27,50. Bij dezelfde uitgever is trouwens een nieuwe kroniek van Thor mas Covenant verschenen: Gulden- vuur. Prijs 9.50. - 'De kat door de muur' is een satirisch verhaal van Robert A.Heinlein over een toekomstige samenleving die de we reldgeschiedenis kan doen veranderen. Bruna en Zoon, prijs 34,90. Jeugdboeken - 'De bendes van halfzeven donker' door Gregie de Maeyer met tekeningen van Kristien Aertssen. Manteau, prijs 16.90. - 'Soms, dan heb ik flink de pest in', ge dichten van André Sollie. Manteau, prijs 14.50. - 'Mijn moeder is geen heks' door Olov Svedelid en 'Emilie' door Simone Schell. Twee boeken voor jongeren van 12 jaar en ouder. Van Goor. prijs 22,75 per stuk. - 'Dit is het toppunt', een boek vol ver halen van een tiental schrijvers en schrijfsters over gekke mensen. Van Goor. prijs 20,-. - 'Hallo, wij zijn Theo en Thea'. Een lees- prenten- en stripboek over het bij de jeugd zo populaire duo. De Har monie, prijs 19,90. - 'Waar is mijn potje', prentenboek van Tony Ross. Van Goor. prijs 18,50. - 'Lente zomer herfst en winter' en 'De puppies van snuffie', prentenboekjes van Dick Bruna. De Harmonie, prijs 6,50 per stuk. - 'De Troetel beertjes en de nieuwe baby' en 'De Troetelbeertjes en de ondeugen de tweeling', twee nieuwe deeltjes in de bekende serie. Bruna en Zoon, prijs 8,- per stuk. - 'Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Uit Frank Fehmers 'Bluf fers'. Sinds begin oktober op de televi sie. Bruna en Zoon, prijs 13.25. In klei ne uitvoering: 'De Bluffers en de vier seizoenen', prijs 8.-. - 'Zip', door Wim Hofman geschreven voor kinderen die net kunnen lezen. Van Holkema en Warendorf, prijs 12,50. Diversen - 'Rotterdam op zak 1987' en 'Den Haag op zak 1987', twee agenda's op steden geënt. Bruna en Zoon. prijs 18,25 per stuk. - 'Zo waarlijk helpe mij Freud almach tig' door Willem Derks. die de de in vloed van de psychoanalyse op het strafrecht analyseert. Balans, prijs 35,- - 'De overgang'. Dr. L.J.B. Ja prof. dr. S A. Duursma geven voorlich ting over de middelbare leeftijd en wat daarna kan komen. Vooral voor vrou wen, die goed voorbereid het tweede deel van haar leven willen ingaan. Van Holkema en Warendorf, prijs 29,50. - 'Dwangposities tegen één tegenstan der' door Hugh Kelsey. Over dwangpo sities in het bridge. Becht, prijs 27,50. - 'Prettige feestdagen' door Wayne W Dyer, die een stapel adviezen aandraagt om de komende feestdagen een echt aangenaam karakter te geven. Bruna en Zoon, prijs 24.50. - 'Blessures' door Victor Blum. Een praktijkboek voor sporters. Hoe blessu res kunnen worden voorkomen of zo nodig worden behandeld Kosmos, prijs 19.90. Diversen i de mensheid', een ui- r dan duizend pagina's op' groot formaat, waarin mijlpalen in de menselijke ge schiedenis uitvoerig en kleurrijk wor den gemarkeerd. Een fascinerende reis door de tijd, verschenen bij Elsevier. ■Prijs tot 1 januari 99,50. daarna 135,-. - 'Aan het einde van de regenboog', reportages van Carolijn Visser over goudzoeken in Costa Rica. Meulenhoff, prijs 27,50. - 'De meest gestelde vragen over wijn' worden uitvoerig beantwoord door Hu- brecht Duijker. Hema, prijs 6,75. - 'Kansspelen'. Fred Klaver behandelt in dit boek alles wat met kans- en be hendigheidsspelen te maken heeft. Ca sino's. paarderennen. Golden Ten enzo voorts. Bruna en Zoon. prijs 34,50. - 'Kunst bij rijksgebouwen 1978-1985' oftewel acht jaar kunstopdrachten van de Rijksgebouwendienst. Met talrijke kleurenfoto's. Staatsuitgeverij, prijs ƒ39,50. - 'Het gouden huwelijksboek Juliana en Bemhard 1937-1987'. In januari zijn prinses Juliana en prins Bernhard een halve eeuw getrouwd. Fred J.Lammers, die het prinselijk paar persoonlijk goed kent, geeft een terugblik op die vijftig jaren. Met veel foto's. Hollandia, prijs ƒ29,90. De nieuwe Honda Sedan en Aero Deck zijn een enorm succes. Honda ziet zijn plaats tussen de topmerken bevestigd doordat vele berijders van topmerken hun auto inruilen vooreen nieuwe Honda. Daardoor beschikken wij momenteel over in uitste kende staat verkerende jonge klasse-occasions. Mocht u uitzijn op 'n betrouw bare en vooral betaalbare occasion, dan is uw Honda-dealer het aan gewezen adres! Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10