'Pensioenen niet mee privatiseren' Brillen en lenzen... Quick komt er weer 9 ABP vreest vertrek 80.000 PTT'ers Sanering op til bij bouwgigant Bredero Landbouwoverschotten niet aangepakt Bril 58 heeft ze Ontslag 180 man bij AFC; bonden boos WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 HEERLEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds vindt dat 'geprivatiseerde' ambtenaren toch bij het ABP moeten kunnen blijven. Door de verzelfstandiging van de Postbank zijn er al 9000 premiebetalers verdwenen. Daar dreigen straks 80.000 PTT'ers bij te komen. De directie van het ABP omschrijft deze ontwikkeling als zorgelijk. Er komen zo steeds minder mensen die premie betalen en steeds meer die pensioen genieten, hetgeen door de vergrijzing toch al het ge val zou zijn. Bovendien neemt de mogelijkhei.d van pensioenbreuk PGGM verlaagt pensioenpremies ZEIST (GPD)- Het Pensioenfonds PGGM dat de pensioenen regelt voor werknemers in de gzond- heidszorg en het welzijnswerk, ver laagt met ingang van 1 januari 1987 de premie van 17 naar 16 procent. Van dit percentage betaalt de werknemer 7.5 procent; de werk gever de rest. De PGGM heeft sinds 1980, toen de premie nog 25 procent bedroeg regelmatig kun nen verlagen. De nieuwe premieverlaging is mogelijk door de relatief hoge be leggingsopbrengst gekoppeld aan een lage inflatie en niet of nauwe lijks stijgende lonen. Hierdoor hoeft het fonds minder premies te heffen om aan alle verplichtingen te voldoen. Het fonds telt thans 50.000 gepensioneerden. Proef met 5 uur werken is mislukt AMSTERDAM (ANP) - Een ex periment met een vijf-urige werkdag bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in«»Am- sterdam is mislukt. De deelne mers aan de proef - die in 1984 van start ging - blijken vooral de achteruitgang in inkomen als bezwaarlijk te hebben erva ren. Dat staat in een evaluatie van het experiment. Enkele positieve elementen van de 25-urige werkweek wa ren volgens de sociale dienst een relatief grote uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen en meer mogelijkheden voor studie en vrijetijdservaring voor het personeel. Daar stond echter behalve het te lage net to-inkomen een te ongunstig werkrooster tegenover. Boven dien bleken de deelnemers het intern contact tussen de colle ga's te missen. Ook de verhou ding tussen de dagelijkse reis tijd en de werktijd werd als on gunstig ervaren, aldus de socia le dienst. Het project is stopge zet en het personeel dat eraan meedeed, moet weer de 'gewo ne' werkuren gaan draaien. toe en stijgen de uitvoeringskosten van de gezamenlijke pensioenrege lingen. Daarom moet privatisering van overheidsdiensten niet auto matisch een breuk met het ABP met zich meebrengen, zo meldt de directie in het vandaag verschenen jaarverslag. Het ABP-bestuur zegt niet dat de pensioenbetalingen in gevaar zul len komen. In de afgelopen jaren van hoge rente en nauwelijks of geen groei van de ambtelijke sala rissen, behaalde het fonds forse winsten. Deze 'overrente' is ten de le ten dele teruggehaald door de rijksoverheid, die al enige jaren bij wet aan het fonds kortingen op de premie - bij het ABP bijdrage ge noemd - heeft opgelegd. Met een belegd vermogen van ruim f 121 miljard en een verhou ding tussen het aantal deelgerech- tigden en het aantal gepensioneer den van 2,3 1 is het ABP ook nu nog kapitaalkrachtig genoeg om tegenslagen het hoofd te bieden, aldus het verslag. Wel is als gevolg van die kortingen in 1985 een om slagpunt bereikt: er wordt nu meer uitgegeven aan pensioenen dan ontvangen aan premie. Dit werd als uitvloeisel van de vergrijzing wel verwacht, maar niet eerder dan aan het eind van de jaren tachtig. Het ABP als gevolg van deze omslag ook de beleg gingsopbrengsten moeten aan- STAKING DREIGT - Bij de frites- fabriek McCain in Hoofddorp dreigt een staking, omdat volgens woordvoerder F. Allers van de Voedingsbond FNV de directie van het bedrijf (400 werknemers) weigert met de bond te praten over een cao, zolang werknemer D. Elg- hazi deel uitmaakt van de onder spreken om aan zijn pensioenver plichtingen te kunnen voldoen. Dit zal in groeiende mate het geval zijn tot ver na het jaar 2000. Vorig jaar is het aantal gepensio neerden bij het ABP met 10.000 ge stegen tot 394.000. Het aantal nog werkende deelnemers aan het fonds daalde met 1.000 tot 917.000. Aan pensioenen en uitkeringen werd f6,6 miljard betaald, f150 miljoen meer dan in 1984. Ondanks dé rentedaling en de daarmee sa menhangende vervroegde aflossin gen kon het rendement op het be legd vermogen met 8,91 procent vrijwel worden gehandhaafd op het niveau van 1984. Het in aandelen belegd vermo gen nam toe met circa f 382 miljoen tot een aankoop waarde van f 1787 miijoen. De beurswaarde van de aandelenportefeuille bedroeg eind vorig jaar circa f3465 mihoen. Het door het ABP in onroerend goed belegde vermogen nam toe van f7060 tot f7509 miljoen. De totale brutoproduktie aan hypotheken steeg van f 507 naar f 1272 miljoen. Dit leidde tot een netto toeneming van de portefeuille met f829 mil joen tot f 5135 miljoen. PARIJS - Wie slecht ziet doet er beter niet deze bril op te zetten: hij zal het zicht slechts verder bemoeilijken. Lenzen zitten er niet in deze creatie van het Japanse modehuis Issei Miyake, hier gedemonstreerd door een model tijdens een modeshow in Parijs. (foto ap> UTRECHT (ANP) - Bredero Vast Goed, een dochteronderneming van de Utrechtse bouwgigant Bre dero Verenigde Bedrijven, zit in grote financiële problemen en moet uitstel van betaling aanvra gen. Er is een sanering op handen, die bedrijf weer gezond moet ma ken, zo hebben de besturen van Breevast en Bredero gisteren be kendgemaakt. Sinds de publicatie van de half jaarcijfers (verlies f19 miljoen) is bij de crediteuren en zakelijke partners onrust ontstaan. Verdere uitwerking van de herstructure ringsplannen dreigt hierdoor on mogelijk te worden gemaakt. Daar om acht de directie het scheppen van een adempauze noodzakelijk en is uitstel van betaling aange vraagd. Het is de bedoeling met de te be noemen bewindvoerder af te stem men op welke wijze aandeelhou ders, obligatiehouders en andere belanghebbenden nader op de hoogte worden gesteld en in het overleg over de herstructurering zullen worden betrokken. Met en kele van de belangrijkste schuldei sers hebben inmiddels 'verkennen de besprekingen' plaatsgevonden. Gezien de verliezen van Bredero Vast Goed zal het moederbedrijf een aanzienlijke afboeking op haar belang (36,7 procent) in Breevast moeten doen. Dat zal ten laste van de jaarrekening 1986 komen. Daar tegenover staan inkomsten uit ver koop van enige belangen met een zodanige boekwinst, dat het op Breevast ontstane verlies kan wor den gecompenseerd. Deze verko pen hebben tevens tot doel om het vreemd vermogen terug te bren gen en de rentelasten te verminde- EG-ministers zonder resultaat uiteen LUXEMBURG (ANP/GPD) - Voorlopig zullen "behoeftige werklozen en gepensioneerden" in handelingsdelegatie van "de "vak- de EG geen goedkopere boter ter bond. Elghazi zou er de afgelopen beschikking krijgen. De Europese tijd in zijn geslaagd om onder het Landbouwraad heeft gisteren - produktiepersoneel - overwegend buitenlanders - nogal wat leden te Luxemburg een voorstel daarvoor van de EG-Commissie afgeketst. De Voedingsbond heeft Het voorstel komt wel weer terug McCain een ultimatum gesteld. Als in de november bijeenkomst van de directie vrijdag nog niet wil pra- de Raad. Maandelijks gaan 25.000 ten, volgt maandag een staking. 000 ton magere melkpoeder onverkoopbaar de pakhuizen in. De Europese landbouwministers gingen gisteren na twee dagen ver gaderen in Luxemburg uiteen zon der een enkel besluit te hebben ge nomen. Hoewel de situatie in de Europese zuivelsector steeds ver der uit de hand loopt en drastische maatregelen dringend geboden zijn, kon geen van de door land bouwcommissaris Andriessen op voor iedereen èn in modieuze kleuren.. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijken' opticien optometrist contactlens specialist ANVC Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 Minister Braks verklaarde na af loop zeer teleurgesteld te zijn over het magere resultaat van het land- bouwoverleg. "Gezien de situatie in de melksector moet het voor boeren en burgers wel heel teleur stellend zjjn dat wij er niet in sla gen iets te ondernemen", aldus Braks. Zijn hoop is nu gevestigd op informele politieke consultaties die er voor moeten zorgen dat het in de nabije toekomst alsnog tot besluiten kan komen. Minister Braks zei gisteren dat het probleem van de zuivelover- schotten alleen maar opgelost kan worden door een mengvorm van maatregelen: verlaging van de melkquota, verlaging van de prij zen en het veranderen van het in terventiesysteem. Interventie moet weer een "vangnet" worden en men moet af van het automatisme waarbij nu overgeproduceerde bo ter en melkpoeder tegen een vaste prijs regelrecht de pakhuizen in gaan. Melkpoeder De enige concrete maatregel op korte termijn die het wellicht zal halen is echter het voorstel om ge- Schiphol-Londen Transavia wil met stuntprijzen klanten lokken voor de nieuwe lijndienst op Londen: Tot en met 31 december worden de tickets voor ruim 300 gulden (de helft van de normale prijs) verkocht. Vol gens een woordvoerder gaat het om een introductiekorting en is het niet de bedoeling een prijzenslag te ontketenen. Vanaf 26 oktober vliegt Transavia drie maal per dag van Schiphol naar Londen (zater dag en zondag tweemaal). Uitkeringen Als het nieuwe stelsel van uitke ringen op 1 januari in werking treedt, dalen de premies voor de ar beidsongeschiktheidsverzekerin gen licht, zo blijkt vandaag uit cij fers van de fondsen. Door het nieu we stelsel zal er ruim 300 miljoen gulden minder dan nu aan wao en aaw worden uitgegeven. De uitga ven voor de ww gaan echter om hoog, omdat de overheid er niet langer aan meebetaalt. Dat bete kent dat werkgevers en werkne mers vagend jaar 3,4 miljard zul len moeten opbrengen (dit jaar nog 1,6 miljard). Olieprijzen De olieprijzen zijn gedaald, na dat Saoedi-Arabië in Opec-ver- band de eis op tafel heeft gelegd dat zijn produktieplafond wordt verhoogd. West Texas Intermedia- te, de belangrijkste Amerikaanse oliesoort, ging met zeventig dollar cent in waarde omlaag tot 14,23 dollar per vat. Makreel Minister Braks (visserij) heeft de vangst van makreel met ingang van gisteren gesloten in de Noorse Zee, de Sont, de Belt, het Skager- rak en de Noordzee. Volgens Braks hebben de Nederlandse vissers de hun toegewezen hoeveelheid in de ze wateren (1200 ton) opgevist. Twee generaties Kroezen over 'hun' schoenenfabriek Menig dorpsbewoner zal meewarig zijn hoofd heb ben geschud toen Herman Jansen in 1905 met paard en wagen naar Hengelo toog om daar een schoenmakerij te beginnen. Hoe haalde die man het in zijn hoofd? Niet alleen telde het plaatsje al flink wat met hamer en leest bewapende ambachts lieden, maar ook gaf het gros van de plaatselijke be volking ook nog eens de voorkeur aan klompen. Tot ieders verbazing groeide groeide het bedrijfje, Quick, niettemin uit tot een (sport- jschoenenfabriek van inter nationale allure. Zo moge lijk nog groter was de ver bazing toen toen enkele we ken geleden plotseling be kend werd dat Quick zijn deuren moest sluiten. door Ron van Duimen Er verschijnen pretlichtjes in de ogen van Bart Kroesen als hij ver telt hoe het Nederlands voetbalelf tal in 1939 de Belgische Rode Dui vels meedogenloos onder de gras mat stopte. "Wat een wedstrijd was dat. Nederland won met maar liefst negen-drie; en alle elf speelden ze op onze Captains. Een mooiere re clame konden we ons niet wensen. Maar ja, de Captain was natuurlijk ook de beste voetbalschoen die er toen te krijgen was". De nu 69-jarige Kroesen, die op dertienjarige leeftijd bij Quick bin nenstapte, heeft alle ups en downs van het bedrijf van nabij meege maakt. Ook zijn zoon Riny kan echter meepraten over het wel en wee van deze, zeker wat werkgele genheid betreft, voor Hengelo zo belangrijke onderneming. Als voorzitter van de ondernemings raad was Riny Kroesen er drie we ken geleden getuige van hoe het bedrijf ter ziele leek te gaan. Sparta "Echt, dat faillissement was niet nodig geweest. Quick was bijna tachtig jaar lang een florerend be drijf. Als een paar jaar geleden niet was besloten om te stoppen met de produktie van schaatsschoenen en de aandacht op het maken van de meer moderne voetbalschoenen zou zijn gevestigd, dan was het nooit zover gekomen", verzekert Kroesen junior. Volgens hem heeft Quick zich in de nesten gewerkt door niet in te spelen op de steeds veranderende smaak van de voor namelijk jeugdige consumenten. "Op het elftal van Sparta na zie je tegenwoordig geen bekende voet ballers meer op Quick spelen. Je kunt niet alleen maar teren op goe de kwaliteit, de jeugd wil nu een maal dezelfde schoenen hebben als Ruud Gullit of Marco van Basten. De directie heeft daar gewoon te weinig rekening mee gehouden", aldus Riny Kroesen. Zijn vader knikt beamend. "Vroeger had je sterren als Faas Wilkes en Abe Lenstra die alleen maar met Quick het veld opgingen. Vooral het model Captain was toen populair. Deze schoen was ook de eerste die van die taps toelopende noppen had. Nu heeft elke voetbal schoen van die dingen, maar het is toch maar mooi hier bij Quick uit gedacht". Vader en zoon Kroesen: Sterren als Faas Wilkes en Abe Lenstra gingen allen met Quick het veld op". Kroesen sr, die enkele jaren gele den om gezondheidsredenen zijn functie in het bedrijf moest neer leggen, kreeg ook regelmatig te maken met speciale verzoeken van de voetbalcracks. "Ik weet nog goed dat Kees Rijvers in Frankrijk ging voetballen en hier bij ons twee paar schoenen bestelde. Om dat hij echter een beetje vreemde voeten had moesten ze precies op maat worden gemaakt". Ook Coen Moulijn, de legendarische links buiten van Feyenoord, liet zich zo'n twintig jaar geleden geregeld nieuw 'gereedschap' aanmeten in Hengelo. Mede door de promotionele acti viteiten van de heren topvoetbal- Iers steeg de omzet van Quick tot ongekende hoogten. Pa Kroesen: "Het klinkt misschien wat vreemd, maar ik denk dat het bedrijf mede door de oorlog zo'n goede naam ge kregen. Vijf jaar lang waren er geen voetbalschoenen te krijgen en moesten de mensen het doen met de spullen die ze hadden. Toen kwamen velen er achter hoe goed die Quickschoenen eigenlijk wel waren. Na de oorlog steeg de vraag dan ook enorm". Tijdens de aanwezigheid van de Duitse bezetters probeerden de werknemers van de Hengelose fa briek ondanks de moeilijke om standigheden toch aan het werk te blijven. "Er was alleen geen mate riaal. We hebben toen maar van een lading fietsbanden en een paar balen vilten hoeden pantoffels ge maakt. Nou, die dingen vlogen weg", aldus Kroesen. Bergafwaarts Direct nadat het Derde Rijk defi nitief was ingestort wist de fabriek de hand te leggen op een kleine hoeveelheid leer waarmee gratis de Een woordvoerder van de raad van bestuur van Bredero deelde mee dat de onderhandelingen over de af te stoten belangen nog lopen en dat daarom nog niet kon wor den bekendgemaakt om welke be langen het gaat. Bij de herstructu rering van Breevast zijn naar zijh zeggen ook de banken betrokken. Overigens zetten Bredero en haar werkmaatschappijen hun werk zaamheden gewoon voort. Ford steekt miljarden in Britse dochter BIRMINGHAM (Rtr./UPI) - Hot Amerikaanse automobielconcerii Ford zal de komende vijf jaar 1,6 miljard pond (bijna vijf miljard gulden) investeren in zijn fabrie ken in Groot-Brittannië. Dit heeft de topman van Ford in Engeland, Derek Barron, gisteren verklaard. Van het bedrag zal 500 miljoen pond worden gestoken in de ont wikkeling van nieuwe automodel len en 550 miljoen pond in de prd- duktie van motoren en versnel lingsbakken. Volgens Barron zdl Groot-Brittannië op het gebied van motoren het technologische cen trum van Ford in Europa wordeil. Nu al wordt tachtig procent van de produktie van motoren in de fa brieken in Dagenham (bij Londen) en Bridgend (in Wales) geëxpor teerd. Dat percentage zal volgens Barron nog hoger worden als in Dagenham wordt begonnen mét de produktie van een nieuwe mo tor. Daarin wordt 157 miljoen pond geïnvesteerd. Ford is in Groot-Brittannië de grootste autoproducent. Vorig jaar produceerden 45.000 werknemers in 22 vestigingen 455.000 auto's. Barron zei dat de produktiviteit in de Britse Ford-fabrieken in minder dan twee jaar met ruim vijftig pro cent is gestegen. durende de wintermaanden geen magere melkpoeder in EG-inter- ventie in te kopen. Een besluit hierover zou in november kunnen worden genomen. Maar het is reeds duidelijk dat geen van de landbouwministers een opschor ting van zes maanden aanvaard baar acht maar van vier op vijf maanden op z'n hoogst. Een ander voorstel dat haalbaar leek te zijn op de langere termijn was een verdere vermindering van de produktiequota voor melk bo ven de twee procent reductie die in elk geval al op het programma staat per 1 april aanstaande. Door een aantal ministers (Ierland, Duitsland, Frankrijk) werden hier echter nogal wat voorwaarden aan verbonden, met name een flinke compensatie voor boeren die er in toestemmen een deel van hun melkproduktie op te geven. Van Britse zijde was er gisteren nog een pleidooi om de behande ling van mestkalveren tijdens het transport dringend aan te pakken. De Nederlandse bewindsman was het hiermee eens, maar pleitte zij nerzijds voor een harmonisatie,van de EG-wetgeving over de verdq/ ving van slachtvee. Landbouwmi nisters van de Europese Gemeen schap zullen op 17 en 18 november aanstaande opnieuw bijeen ko- schoenen van regionale voetballers werden gerepareerd. "Toen kon het natuurlijk niet meer kapot met Quick", aldus Bart Kroesen die nu tot zijn spijt moet constateren dat het zelfs Quick bergafwaarts kan gaan. Rinie Kroesen beseft dat het wei nig nut heeft om, zeker nu curator L. Hamaker druk doende is om een gegadigde voor overneming van de fabriek te vinden, de beschuldi gende vinger op bepaalde perso nen te richten. Maar evenals zijn vader weet hij één ding zeker: het heeft niet gelegen aan de gebroe ders Jansen. Volgens het tweetal heeft vooral Gert Jansen, de enige nog levende nazaat van de Quick- oprichter, het bedrijf altijd prima gerund. "Hij was ook een directeur die zijn personeel echt hielp. Ook schuwde hij het werk niet, als het nodig was stak Gert Jansen zelfde handen uit de mouwen", aldus Kroesen senior. En junior: "Neem van mij aan dat als hij twintig jaar jonger was geweest en het bedrijf was blijven leiden, Quick nu nog gezond zou zijn". Samen met vierentwintig van de in totaal zeventig werknemers en FNV-bestuurder Bert Addink pro beert Kroesen met een unieke actie te bewijzen dat het mogelijk is om de Hengelose Sportschoenenfa- briek uit het slop te halen. "We zijn, hoewel de boel dus eigenlijk plat ligt, toch weer met de produk tie begonnen. Op die manier willen we aantonen dat er wel degelijk toekomst in het bedrijf zit. Nu ma ken we dan ook schoenen waarvan we zeker weten dat ze goed verko pen. Of er komt iemand die de zaak overneemt, of we zetten de fabriek zelf voort. Ik ben er dan ook van overtuigd dat Quick er weer bo venop komt". MAARSSEN (ANP) - ACF Che- miefarma in Maarssen, een doch teronderneming van ACF Holding NV, heeft het personeel meege deeld dat er een reorganisatie op komst is die gepaard gaat met een ontslagaanvraag voor 180 van de 604 werknemers. De vakbonden hebben daar grote bezwaren tegeiC De herstructurering houdt in dat ACF Chemiefarma de verkoop en produktie van halffabrikaten en eindprodukten opsplitst in twéé nieuwe organisaties: ACF Chemiê en ACF Farma. Enkele activiteiten worden beëindigd. De belangrijke ste is de produktie van sulfanomh den, een grondstof voor genees middelen. Door toenemende cor£- currentie uit Derde Wereldlanden is deze jjroduktie voor ACF sterk verliesgevend geworden. In de goed renderende sectoren zullen de komende jaren extra investerirv gen worden gedaan. Het personeel voor de twee nieiv we organisaties wordt gekozen uit de huidige medewerkers en voor een beperkt aantal nieuwe functies zullen mensen van buiten worden aangetrokken. Ook zullen werknei mers binnen het bedrijf worden overgeplaatst. In principe zullen mensen die ouder zijn dan 57,5 jaar worden ontslagen. Bij andere me* dewerkers wordt gekeken naar kennis, geschiktheid en diensttijd;. De drie bonden (Industriebon den FNV en CNV en de NCHP) hebben grote bezwaren geuit tegen de sociale paragraaf. Bestuurder W. Brand van de Industriebond FNV toonde zich woedend over het feit dat de directie inmiddels aj collectief ontslag had aangevraagd voor 180 personeelsleden. De criteria voor ontslag noemde hij „echt onacceptabel". Zo speelt daarbij onder meer het verzuim in de afgelopen twee jaar een rol. Hoe onzorgvuldig de directie te werk gaat blijkt volgens Brand ook uit de mededeling dat ACF de ontsla gen werknemers een toeslag zal ge ven op hun werkloosheidsuitke ring, terwijl de komende wijzigin gen in het sociale zekerheidsstelsel dergelijke toeslagen onmogelijk maken. De Amsterdamse effectenbeurs was vanmorgen wederom prijshoudend. Het beeld was enigszins verdeeld, sprong er uit met een winst van f 1,10 op f46,60. Dat gebeurde waarschijnlijk onder invloed van Wall Street, waar als gevolg van koersdalingen op olie- markten transport waarden in trek lager. Een negatieve uitschieter was Nij- verdal-Ten Cate, die f3,50 omlaag ging naar f 138. Ahomd hield de koers, die dinsdag fors was gestegen onder in vloed van buitenlandse vraag en vraag van institutionele beleggers, goed vast. Stork ging twee kwartjes in her stel op f 26,50. Het projectontwikke- lingsfonds Breevast verdween uit de notering in verband met het uitstel van betaling.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9