Val van Martens lost niets op' Onzekere toekomst NIEUW IN NEDERLAND! Vluchtelingenstroom uit belaagd Mozambique PENTHOUSE Compromis rond Happart blijft uit Aan Spaanse kust al drie weken noodweer Situatie mensenrechten beter door meer druk Dodental in El Salvador nu 1200 HET EERSTE NUMMER NU OVERAL VERKRIJGBAAR! VOOR DE MAN DIE ALLES WIL WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MADRID - Voor de derde week in successie zijn grote delen van de Spaanse Middellandse-Zeekust ge teisterd door noodweer. Vooral het gebied rond Murcia en ten noorden van Barcelona werd getroffen door overstromingen als gevolg van de vaak tropische regenval. hoofdweg Alicante-Murcia gedeel telijk instortte. Talloze scholen in het gebied be sloten uit voorzorg de deuren te In het tuinbouwgebied Murcia sluiten en de leerlingen naar huis trad de rivier Segura op verschil- te sturen, zolang dat nog kon. In de door Gerrit-Jan Hoek lende plaatsen buiten zijn Een camping tussen Cartagena en Alicante moest in allerijl ontruimd worden om de kampeerders in vei- buurt van Valencia deed een kleine typhoon bulldozers met een ge wicht van meer dan acht ton schudden alsof het stukjes karton ligheid te brengen. Zo groot was de waren. BRUSSEL - Het Belgische parlement zit in zijn maag met de crisis in het Kabient- wateroverlast op sommige plaat- in Catalonië moest de snelweg Martens. Geen van de grote politieke partijen is tevreden met het ontslag van de regering, sen' dat z fs een tunnel op de tussen Perpignan en Barcelona er ook de oppositie niet. CVP-voorzitter Frank Swaelen zei echter „dat er zaken zijn waar over geen compromissen meer mogelijk zijn". De voorzitster van de Vlaamse liberale PW zei dat de zaak-Happart met dit ontslag geen stap dichter bij een oplossing is ge bracht. hoogte van de grensplaats La Jun- quera geruime tijd afgesloten wor- den, omdat de hoge waterstand ge vaar opleverde voor de onthutste weggebruikers. Ook het treinverkeer ondervond grote hinder van het slechte weer. Alle treinen afkomstig uit Frank rijk met bestemming Barcelona moesten tot gisterenavond nood gedwongen op Franse stations blij ven staan, omdat op veel plaatsen het baanvak was ondergelopen of zelfs weggespoeld was. De toeristenplaats Rosas bood gisteren een intrieste aanblik: de hele dag waren bulldozers bezig om een dikke laag modder uit de straten weg te vegen. Ook voor de landbouw had het noodweer catastrofale gevolgen. Bijna de volledige artisjokken- oogst ging door de overvloedige re genval verloren. Het enige positie ve feit is, dat de dorpen en steden aan de Middellandse-Zeekust voorlopig niet bang hoeven te zijn voor schaarste aan drinkwater. De stuwmeren, die op veel plaatsen bijna droog stonden als gevolg van de lange droogteperiode, liepen in enkele uren tijd tot de rand van de stuwdam vol. Ook de Vlaamse socialisten, die hoofd heeft gehouden, heeft maan- oppositie voeren tegen het kabi- dagavond nog een laatste poging net-Martens, toonden zich niet ver- gedaan i oplossing te bren- heugd. „Wij zijn uiteraard tegen dit gen. Hij benaderde een viertal oud kabinet, maar wij kunnen niet blij burgemeesters van gemeenten uit zijn met de wijze waarop het nu ten de Voerstreek met de vraag of zij val is gekomen", zei SP-voorzitter bereid waren tijdelijk het burge meesterschap van Voeren op zich te nemen. Maar de vier weigerden dat. José Happart zal nu vrijwel zeker vrijdag door de franstalige meer derheid van de Voerense gemeen- Van Miert gaf toe dat ook een ka- teraad tot waarnemend burge- binet met de socialisten grote pro- meester worden benoemd. Dat blemen met de zaak-Happart zou kan, omdat de drie wethouders van hebben. En zelfs Jaak Gabriels, Voeren - allen franstalig-rond het voorzitter van de zeer Vlaams-na- afgelopen weekeinde ontslag heb- door Hans de Bruijn tionalistische Volksunie, belangrijker zaken zijn dan de af faire-Happart om een kabinet te la ten vallen. De omstreden minister No- ben genomen. Happart is daardoor de enige wethouder en dus waarnemend burgemeester, zo beweert hij. Maar premier Martens heeft al eerder Nederlands moet kunnen spreken. De kans is groot dat de gouverneur van de provincie Limburg, waartoe Voeren behoort, de benoeming zal vernietigen. Happart z^l dan in be roep gaan bij... de demissionaire minister Nothomb. De affaire-Happart leidde giste ren in de Kamer van Volksverte genwoordigers tot nog een inci dent. Op de tweede dinsdag van oktober wordt in Belgie traditio neel het begin van het nieuwe par lementaire jaar ingeluid en wordt een nieuwe Kamer-voorzitter ge kozen. Kamervoorzitter Jean Defraigne, een Waalse liberaal, had zich dins dag echter de woede van alle Vlaamse partijen op de hals ge haald, door in een interview in een Brusselse krant te stellen dat de Vlamingen hun aanspraken op de Voerstreek moeten opgeven. „Ik zie geen reden waarom 4500 men sen in een gewest moeten blijven waar zij nu niet willen thuishoren". Defraignes benoeming was daar na plotseling heel wat minder van zelfsprekend als zij aanvankelijk leek. Alle Vlaamse partijen waren woedend en de Waalse socialisten kwamen met een tegenkandidaat, thomb, die José Happart de laatste verteld dat een waarnemend bur- weken steeds de hand boven het gemeester in Vlaanderen evengoed DEN HAAG (ANP) - De toenemende druk op regeringen om de mensen rechten na te leven heeft tot merkbare resultaten geleid. Dit is de conciu- de oud.minister Robert Urbain. Bij' sie van de mensenrechtenorganisatie Amnesty International in haar van- - - - - daag epubliceerde jaarrapport over 1985. Hoewel de balans langzaam doorslaat ten gunste van de mensenrech- ten, is er nog steeds sprake van een zorgelijke situatie in de wereld. Tien- wacht. duizenden burgers verspreid over de hele wereld zijn het slachtoffer ge worden van politieke moord, de doodstraf, verdwijning, marteling, mis handeling en onrechtvaardige gerechtelijke procedures, aldus het jaar boek. De in 1961 opgerichte onafhankelijke mensenrechtenorganisatie Am nesty International telt momenteel meer dan een half miljoen leden en 3600 groepen, verspreid over 60 landen, zijn actief in de strijd voor nale ving van de mensenrechten. In het 324 pagina's tellende rapport wordt melding gemaakt van schen dingen van de mensenrechten in 128 landen. Sommige „verdachte" lan den zijn echter niet opgenomen wegens een gebrek aan informatie. De schendingen kennen geen grenzen, aldus de publikatie, zij komen voor in timisme Oost en West, in grote en kleine landen, en zij zijn niet gebonden aan de deur bepaalde politieke of maatschappelijke systemen. Zonder enige hiërarchie in de schending van de mensenrechten willen brengen noemt de Amnesty-publikatie met name de voortdurende „verdwijningen" in Latijns-Amerika, de repressie in Chili en in de F pijnen aan het einde van het Marcos-bewind. Amnesty vraagt verder dacht voor Zuid-Afrika waar onder de bepalingen van de uitzonde ringstoestand in de zwarte woongebieden tienduizenden personen, onder wie vele minderjarigen, zijn opgepakt en zonder José Happart volgde gisteren vanuit de loge het debatje de stemming haalde Defraigne het echter toch, zei het met aanzienlijk minder stemmen dan was ver- Thatcher/Karpov JOHANNESBURG - De situatie i het noorden van Mozambiqu slechtert volgens de laatste berich- Nationale Kruger-Wildpark waren overgestoken, wordt er nu melding gemaakt van duizenden vluchte- LONDEN (GPD) - De belangrijk- ten zeer snel. Nadat maandag be- lingen die verder in het Noorden ste Russische ontwapeningsonder- kend werd, dat de rebellenbewe- handelaar Viktor Karpov onder informatie. De streepte gisteren in Londen het op- i president Reagan dat wordt ging NMR vier steden op de Freli- i-regeringsleger had veroverd, i melding gemaakt Afgezien van het geweld van de lingen nog altijd openstond nieuwe onderhande- tienduizenden Mozambiquanen oorlog tussen de NMR en-het rege- Karpov had een ontmoeting met deFilip- premier Thatcher van anderhalf tr over het mislukken van de top Reykjavik. De Russen beschou- ;n de Britse premier, die eerder aproces zijn door president Reagan telefonisch vastgehouden. Meer dan 80 procent van hen zou tijdens gevangschap zijn op de hoogte gebracht was van de mishandeld. Het martelen van gevangenen blijft een veelvoorkomend gebeurtenissen verschijnsel - zo niet een „systematische praktijk" - in talloze landen in Afrika, Azië, het Midden-Oosten en Latijns-Amerika, aldus het jaarboek. Amnesty spreekt zich ten aanzien van Europa vooral uit tegen het be staan van de strafkampen „de Goelags" in de Sowjet-Unie en de aanwe zigheid van vele honderden gewetensgevangenen verspreid over alle Oosteuropese landen. door Ruud de Wit IJsland, als de meest trouwe bondgenoot van de Amerikaanse president. Karpov's bezoek was de eerste van een <reeks aan Westeuropese hoofdsteden waarbij de Sowjet- Nederland wordt in het jaarboek alleen vermeld wegens het terugstu- Unie, in navolging van de public 45 Tamils naar Sri Lanka. De Nederlandse regering werd ver- relations Amerikaanse stijl, haar zocht de bestaande waarborgen tegen onvrijwillige terugkeer te verster- eigen die de grens met de buurlanden ringsleger worden de noordweste- overvluchten. lijke delen van Mozambique ook nog getroffen door een grote droogte en hongersnood. Volgens de ambassadeur van Malawi in de Mozambiquaanse hoofdstad Ma puto, M.W. Manchinjili, hebben al- leen al de laatste drie weken meer dan 70.000 Mozambiquanen hun Het aantal Mozambiquanen, dat toevlucht tot Malawi genomen. Hij het land noodgedwongen heeft voegde eraan toe, dat er ook vele verlaten vanwege de aanhoudende Frelimo-soldaten zijn gedeser- gevechten tussen het Frelimo-le- teerd. Ook vanuit de Zambiase ger en eenheden van de door Zuid- hoofdstad Lusaka komen berich- Afrika gesteunde rebellenorgani- ten, dat duizenden vluchtelingen satie NMR, bedraagt volgens voor- vanuit Mozambique hun toevlucht zichtige schattingen ruim 150.000. hebben gezocht in de oostelijke Nadat het afgelopen jaar reeds provincie. het noorden van het land in de han den van de NMR zijn gevallen. Het gaat om Zumbo en Mutarare in de provincie Tete, om Caia in de pro vincie Sofala en om Milange in de Zambezia-provincie. Maar in Ma puto werd gisteren ook nog een vijfde stad genoemd, die de afgelo pen weken door de NMR zou zijn ingenomen, en dat zou de stad Un- longue aan de grens met Malawi zijn. Vanwege het verbod om nog lan ger Mozambiquaanse mijnwerkers in dienst te nemen, zoals vorige week door de regering-Botha werd afgekondigd, heeft de Zuidafri- SAN SALVADOR - Reddingswer kers hebben in de arme buitenwij ken van San Salvador de lijken van vele slachtoffers aangetroffen, die door een modderstroom werden bedolven na de aardbeving van af gelopen vrijdag. Volgens de red dingswerkers liggen zo'n 200 men sen, voornamelijk vrouwen en kin deren, onder de modder begraven. Het totale aantal slachtoffers van de aardbeving komt daarmee'op ongeveer 1.200., Gisteren waren de eerste gieren te zien boven San Salvador. Kada vers onder de puinhopen verkeren reeds in staat van ontbinding en de afstotelijke lucht begint de vogels blijkbaar aan te trekken. Ook is er een toename van vuilni shopen in de straten van het cen trum. De commandant van een Spaanse reddingsploeg beweerde, dat hij al verschillende potentiële infectiehaarden had ontdekt en sprak de vrees uit voor mogelijke epidemieën. President José Napo leon Duarte liet vannacht echter weten dat experts uit Costa Rica en Honduras hem ervan hadden ver zekerd dat dergelijke gevaren op het ogenblik niet aanwezig zijn. Duarte deed oproepen om geen reddingsploegen meer te sturen, maar vooral voedsel, medicijnen, kleren, tenten en bouwmaterialen. Op zijn nachtelijke persconferentie verklaarde de Salvadoraanse presi dent dat er gisteren maar drie ka davers waren geborgen. Volgens de officiële cijfers is het totale aan tal geborgen lijken daarmee op 979 in IJsland uiteen zetten zal. i de gebeurtenissen 60.000 Mozambiquanen de grens Inmiddels Maputo offi- met Zuid-Afrika bij het beroemde cieel bevestigd dat vier steden Buitenland kort RAF-auto Vier dagen nadat de 51-jarige Westduitse diplomaat Gerald von Braunmuhl door twee RAF-terro- risten in Bonn werd vermoord, heeft de politie een eerste succes geboekt. Drie kilometer van de plaats van de moord werd de auto gevonden die de RAF-leden had den gebruikt. Op de achterbank stond het koffertje van de diplo maat dat door de terroristen was meegenomen. In de diplomaten- koffer zit ook een kogelgat. Kernproef VS De Verenigde Staten zullen mor gen in de woestijn van Nevada een ondergrondse kernproef nemen. De proef, onder de codenaam "Bel mont", zal een kracht hebben van tussen de 20 en 150 kiloton, aldus een departementale woordvoer- der.De Verenigde Staten hebben dit jaar al tien kernproeven geno men. De laatste is van 30 septem ber. Cuba/Brazilië Cuba en Brazilië hebben na een onderbreking van 22 jaar hun di plomatieke betrekkingen hersteld. Brazilië verbrak de betrekkingen met Cuba in mei 1964, een maand na de militaire staatsgreep die het einde betekende van de regering van president Joao Goulart. kaanse Mijnkamer medegedeeld, gekomen. Uit het Ruben-Dario- het recruteren van nieuwe mijn- complex, in het centrum van San werkers uit Mozambique stop te Salvador, zouden in totaal 150 le- hebben gezet. vende slachtoffers zijn gered. ADVERTENTIE Filippijnen Het Filipijnse Hooggerechtshof heeft twee communistische rebel len in vrijheid gesteld nadat een compromis was bereikt tussen de openbare aanklager en de advoca ten van Rodolfo Salas, een leider van de communistische opstande lingen tegen de regering van presi dent Corazon Aquino. Het gaat om de echtgenote van Salas, Josefina Cruz Salas, en de lijfwacht van de rebellenleider, José Concepcion. Salas zelf blijft in hechtenis. Alle drie zullen wel terecht moeten staan voor rebellie. WASHINGTON - Het ruimte schild van de Amerikaanse presi dent Reagan, ook wel bekend als Strategisch Defensie Initiatief (SDI) of 'Star Wars', is nu nog net zo'n luchtkasteel als toen Reagan zijn plannen driejaar geleden voor het eerst ontvouwde. door Henk Dam Er is, na de top van Reykjavik, terecht door velen opgemerkt dat het wel heel stug is dat de meest vergaande plannen tot ontwape ning waarvan ooit werd vernomen, het ideaal zelfs van een kernwa- penvrije wereld, werden opgeof ferd aan een defensiesysteem dat er nog niet eens is. Zal" Reagan's droom eigenlijk wel ooit werkelijkheid worden? Zullen de Verenigde Staten ooit over de mogelijkheid beschikken vijandelijke kernwapens te stop pen voor zij hun dodelijke op dracht kunnen vervullen? Over die vraag woedt in de Ver enigde Staten een intens debat dat uit de aard der zaak nogal wat spe culatieve elementen bevat. Niette min beginnen zich enige interes sante lijnen in deze discussie af te tekenen. Niet populair Om te beginnen moet worden vastgesteld dat Reagans Star Wars- plannen bij het Congres (Senaat plus Huis van Afgevaardigden) nooit erg populair is geweest. Met name het Huis heeft zich altijd zeer kritisch opgesteld. Tekenend in dit verband is het getouwtrek om het geld dat de Amerikaanse regering het komen de jaar aan SDI wil besteden. Rea gan vroeg in eerste instantie om 5,3 miljard dollar. De Senaat wilde niet meer dan 3,9 miljard geven, en het Huis maar 3,1 miljard. Uiteindelijk, na onder zware druk te zijn gezet door Reagan, vonden Huis en Senaat, vlak vóór de top van Reykjavik begon, elkaar ergens halverwege. Dat betekent, dat Reagan 1,7 miljard dollar min der aan SDI mag uitgeven dan hij wil, als hij tenminste met het voor stel akkoord gaat (want zover is het nog niet). Deze week gaat het Congres met reces. Dat houdt verband met de verkiezingen van 4 november, waarbij een heel nieuw Huis en een derde deel van de Senaat moet worden gekozen. De vraag is nu, hoe het nieuwe Congres over SDI denkt. Dat hangt in de eerste plaats van de nieuwe samenstelling van Huis en Senaat af. De verwachting is, dat de Democraten (de oppositie partij) in het Huis van Afgevaardig den hun meerderheid zullen be houden. In de Senaat hebben de Republi keinen (de partij van Reagan) een meerderheid van vier. Minstens 12 van de 34 zetels waarover straks wordt gestemd, zijn marginale re publikeinse zetels die dus makke lijk aan democratische politici kunnen toevallen, Bevlogen Als dat zo zou zijn, dan krijgt Reagan het in de laatste twee jaar van zijn presidentschap niet mak kelijk. En voor wat SDI betreft zal de aanval van de tegenstanders (voor een groot deel democraten, maar ook wel wat republikeinen) ongetwijfeld met dubbele energie worden hervat. Daar komt iets bij: de Congresle den die Reagans SDI-plannen steunden, vielen in twee groepen uiteen: degenen die met de presi dent een bijna religieuze bevlogen heid ten aanzien van SDI deelden, en degenen die in het ruimtschild niet meer zagen dan een aardige troefkaart bij onderhandelingen mot de Sowjets. Maar in Reykjavik is gebleken dat Reagan zelf SDI helemaal niet ziet als troefkaart. Immers: hij kon van Gorbatsjov zo ongeveer alles krijgen wat hij maar kon wensen, maar toonde zich niettemin niet bereid zijn droom op te geven. En dus, samenvattend: politiek gesproken staan de sterren voor SDI in de Verenigde Staten niet zo erg gunstig. Daarbij dient dan nog bovendien rekening te worden ge houden met het gegeven dat er in 1988 presidentsverkiezingen zijn, en dat het helemaal niet gezegd is dat Reagans opvolger de missio naire bezieling van de huidige pre sident deelt. Successen In die situatie zou verandering kunnen komen als Reagan en zijn medestanders binnen afzienbare tijd op grote technische successen kunnen wijzen. Nogal wat weer stand in het Congres tegen SDI komt namelijk eerder voort uit scepsis dan geopolitieke overwe gingen. Om met senator Edward Kennedy te spreken: „SDI is in de eerste plaats onbewezen en onbe wijsbaar". Maar als een paar spectaculaire demonstraties de komende jaren zouden aantonen dat SDI wel de gelijk levensvatbaar is, en dat de 4,5 miljard dollar die tot dusver zijn uitgegeven een hele goede in vestering zijn geweest? Dan zou de zaak er wel eens heel anders voor kunnen komen te liggen. En op dergelijke ook wel kans. Ingewijden denken dat het mogelijk moet zijn in zes tot acht jaar een beperkt SDI-sys- teem operationeel te hebben. Met dit systeem verband houdende tes ten kunnen dus op nog kortere ter mijn plaats hebben. Dat systeem zou dan bestaan uit van de grond gelanceerde raketten die inkomende kernkoppen kun nen onderscheppen, en een om de aarde cirkelend platform van waar af zogenaamde 'smart rocks', met enorme snelheid gelanceerde pro jectielen, ook kernkoppen onscha delijk kunnen maken. Een dergelijk beperkt SDI-sys- teem biedt evenwel geen volledige dekking. Er is sprake van een lek ke paraplu omdat de contra-wa pens bij een werkelijk massale nu cleaire aanval domweg ontoerei kend zouden zijn. Een veel betere bescherming zou worden geboden door wapens die al toeslaan op het moment direct na lancering van de vijandelijke ra ketten, als de kernkoppen nog op de raket zitten. In dat verband moet onder meer worden gedacht aan krachtige laserstralen. SDI voorziet in plannen voor de ontwikkeling van dit soort wapens, maar die bevinden zich nog maar in een beginstadium. Het zal, aldus de deskundigen, nog minstens tien. jaar duren voor de meest elemen taire problemen van zo'n geavan ceerd defensiesysteem zijn opge lost, als ze al oplosbaar zijn. Met name de ontwikkeling van de uitermate gecompliceerde com puters die nodig zijn, zal nog lange tijd duren. Ook de meer optimisti sche aan SDI werkende weten schappers denken dat ontwikke ling van dit meest geavanceerde stukje ruimteschild er deze eeuw niet meer in zit. Zover kan en wil een meerder heid in het Congres niet denken. Zoals gezegd: snellere en in het oog springende successen lijken nodig, wil de regering het toch al wankele geloof bij Huis en Senaat behouden. Zeker na Reykjavik staat vooralsnog niets de uitvoe ring van dergelijke opzienbarende SDI-testen in de weg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7