Bethlehemskerk geheel vernieuwd Bijscholing oud-verpleegkundigen Restauratie bijna voltooid; opening in november Om aan grote vraag ziekenhuizen te kunnen voldoen 'Onafhankelijkheid van Mare niet ondermijnen' 'Gouden' concert WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 LEIDEN - De restauratie van de Bethlehemskerk aan de Lammer markt nadert na twee jaar hakken en breken, timmeren en metselen haar voltooiing. De historische, uit de zeventiende eeuw daterende kerk mag dan een vrij onopvallen de en sobere gevel hebben, hij staat er nu weer stralend bij. En: de Bethlehemskerk krijgt na jaren van leegstand weer een functie. Het gebouw aan de Lammer markt verkeerde in erbarmelijke staat, gestut door steunberen met, veel kapotte ramen en een verrotte houten kap. De architect, Van Hoo- gevest uit Amersfoort, verklaarde voor de aanvang van de restauratie dat het gebouw constructief erg slecht en dringend aan herstel toe was. Ramen, goten, muren, kozij nen en de kap moesten ingrijpend worden verbeterd. Oud-Hollands De uit de zeventiende eeuw datp- rende zijmuur aan de Marktsteeg was er het slechtst aan toe. Deze muur is tot aan.de grond toe afge broken en met oude stenen weer opgebouwd. Ook de houten kap werd nagenoeg geheel vernieuwd. Alleen de voorgevel bleek nog in redelijke staat en ziet er, na de nodi ge reparaties, het vernieuwen van verscheidene onderdelen en een fris verfje weer piekfijn uit. door Jan Rijsdam Achter de historische gevel gaat een geheel nieuw interieur schuil dat in oud-Hollandse stijl is uitge voerd. Een bijzonderheid is dat de kerk horizontaal is gesplitst in een beneden- en bovenverdieping. Op de begane grond bevinden zich een foyer, toiletten, garderobe en cate chisatieruimte. Op 4 meter hoogte in de kerk is een nieuwe vloer ge maakt. Op die verdiepingsvloer be vindt zich de.kerkzaal met 280 zit plaatsen. Geschiedenis De geschiedenis van de Bethle hemskerk gaat terug tot de zestien de eeuw. toen de Duitse Gerefor meerde Religie het kerkgebouw in gébruik nam. Vermoedelijk had het kerkje in die tijd nog houten zuilen en een kleine klokketoren op de voorgevel. In 1736 kreeg het gebouw een nieuwe bestemming. Na een periode van leegstand werd. de kerk een school, bedoeld voor arme kinderen. Deze school bleef bestaan tot 1756 waarna het een op- slagplaats werd voor turf en koren van' de gereformeerde gemeente: De kerkeraad van de Nederland se hervormde gemeente richtte in 1804 de 'armenkerk' op. De armen die in die tijd gebruik maakten van de bedeling van de kerk moesten de diensten in dit gebouw bijwo nen. De naam 'armenkerk' werd in 1893 vervangen door Bethlehems- kèrk. Dit veranderde evenwel niets aan de toestand waarin het gebouw toentertijd verkeerde. Zes jaar la ter bleek het gebouw namelijk zo slecht dat het als gevolg van ach terwege gebleven onderhoud niet verantwoord was nog langer dien sten in het gebouw te houden. De armen verhuisden naar de Mare- kerk. De gemeente Leiden kocht de kerk in 1899 voor 4000 gulden. In datzelfde jaar werd de voorgevel vernieuwd en zijn vermoedelijk de' klokketoren en het klokkenspel verdwenen. Tijdens de Eerste We reldoorlog werd het gebouw in ge bruik genomen als opslagplaats, waarna het opnieuw in verval raak te. Een duidelijke bestemming" heeft de kerk daarna nooit meer gehad. Vanaf 1970 vestigde de ge meente Leiden er een depot van de gemeentelijke werkplaats. Pinksterbeweging Sinds 1979 is de Bethlehemskerk eigendom van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending (de Pinksterbeweging). Maasbach kocht de kerk van de gemeente Leiden voor een symbolisch be drag van één gulden met de plicht het gebouw te restaureren. Proble men met het verkrijgen van een restauratiesubsidie van het rijk wa ren er de oorzaak van dat het her stel zo lang op zich heeft laten wachten. Maasbach kon de kosten zelf niet opbrengen. In iyö4 .araaide het rijk bij en zegde een .subsidie toe van bijna 7 -ton. Dje gemeente besloot na veel vijven en zessen een kwart miljoen bij te dragen in de restauratiekos ten en Maasbach zelf paste onge veer 385.000 gulden bij waarmee het totale bedrag voor de restaura tie, ruim 1,3 miljoen gulden, bijeen .was .gebracht en het eigenlijke werk kon beginnen. V anaf aanstaande zondag zullen in de Bethlehemskerk samenkom sten van de Pinksterbeweging worden gehouden. Hiermee ver vallen de diensten die de afgelopen jaren werden gehouden in de aula van de Rembrandt Scholenge meenschap en in het evangeliecen trum aan de Zijlsingel. De officiële opening van de vernieuwde Beth lehemskerk is gepland op -vrijdag 14 notfember. Het is nog wat rommeligmaar de laatste hand wórdt gelegd vernieuwde uiterlijk van de Bethlehemskerk aan de Lav LEIDEN - Om het hoofd te kun nen bieden aan het tekort aan A- verpleegkundigen dat zich ook in de regio Leiden voordoet, organi seert het Gewestelijke Arbeidsbu reau Leiden in samenwerking met een aantal andere organisaties bin nenkort een bijscholingscursus voor A-verpleegkundigen die vijf jaar of langer niet hebben gewerkt en weer aan de slag willen. De cursus, voluit project 'Scho ling- en wederinschakeling in Zie- keninrichtingen' geheten, biedt plaats aan maximaal twintig oud- verpleegkundigen en duurt onge veer drie maanden. In in totaal 15 theoretische lesochtenden van drie uüf* wordt aandacht besteed aan nieuwe ontwikkelingen in de ver- Patriotten Vraag iemand van het Gemeen te-archief pakweg wat de 'werk groep Patriotten 1787' nu precies inhoudt en je krijgt een heel staaltje vaderlandse geschiede nis te verwerken. Met die vraag belden we gisteren tenminste ambtenaar De Baar en hoewel hij opmerkte er niet zoveel van af te weten, krpgen we niettemin een hele verhandeling over een pe riode die bekend staat als 'de meest onbeduidende' van de Ne derlandse geschiedenis. De aanleiding voor onze vraag stond in de informatieve nota be horende bij de gemeentelijke be groting 1987. Er was een werk groep 'Patriotten 1787' opge richt. Dat vraagt natuurlijk om nadere uitleg. In onze onnozel heid hadden we al bedacht dat burgemeester Goekoop zijn wet houders zou aanvoeren in een historisch toneelspel tijdens de volgende Lakenfeesten. Maar dat is geenszins het ge val. "Kijk, het is een werkgroep zoals het gemeente-archief er al vele heeft gehad. Wij organiseren namelijk cursussen oud hand schrift. Die cursisten worden al lengs bedrevener en op een gege ven moment willen ze wel eens een pittiger stukje zien. Van Jan van Hout bijvoorbeeld", aldus De Baar die vervolgens uitlegt dat Jan van Hout er wel een heel raar potje van maakte. De man had namelijk 3 handschriften: een zondags, een doordeweeks en een klad. Uit dat laatste is bij na niet uit te komen. Zo slordig. Zelfs de meest doorgewinterde handschriftkundige zit daar nog mee te worstelen. Dus krijgen cursisten dat niet voor hun kie zen. Maar wat dan wel? is de vraag waarmee men op het Ge meente-archief zit. Welnu, daar op is snel een antwoord gevon den. Want ook daar komen ze aan sommige zaken niet toe. Ter wijl het toch interessant zou zijn, wanneer die konden worden uit gezocht. Voer voor cursisten dus. Patriotten (2) Nu wil het toeval dat het volgend jaar 200 jaar geleden is dat prin ses Wilhelmina van Pruisen door de Patriotten werd tegengehou den bij Goejanverwellesluis wat tot gevolg had dat haar vader, de koning van Pruisen, troepen naar Holland stuurde om de op roerkraaiers mores te leren. Daar zit wel een leuke aanleiding voor een onderzoek in. Nu hebben we toch even een geheügenopfrissertje nodig, want Wilhelmina van Pruisen, wie was dat ook weer. De Baar legt met het geduld van een doorgewinterde school meester uit dat deze Wilhelmina getrouwd was met stadhouder Willem de Vijfde. En deze man was niet zo geschikt voor zijn vak. Hij begreep er niks van en voelde zich niet thuis als stad houder, een ambt door. erfenis verkregen. Sterker nog: hij droeg het als een kruis. Deze Willem liet zich door de patriotten, die bestuurlijke en maatschappelij ke veranderingen in Holland wil den doorvoeren, letterlijk wegge pest. Met vrouw Wilhelmina week hij uit naar Nijmegen. Maar Wilhelmina liet zich niet zomaar aan de kant zetten. "Dat was een vrouw met haar op de tanden", wéét De Baar te vertel len. En Wilhelmina poogde naar Holland terug te keren om daar de haar gunstig gezinden oran gisten, die overigens tot het lage re volk behoorden - maar dit ter zijde - om zich heen te verzame len en eens eventjes orde op za ken te stellen. Maar zij werd bij' de "Vlist gevangen genomen. Pa in Pruisen, woedend dat zijn dochter op deze wijze werd be handeld, zond troepen naar Hol land. De patriotten namen voor een groot deel de wijk naar Frankrijk. Maar niet voor lang. F.G. Blok, raad en vroedschap van Leiden, die zich bij de patriotten aansloot en de 'hoof draddraaier' werd. (foto Holvast) Patriotten (3) Want in 1789 had de Franse revo lutie Frankrijk in zijn greep. De uit.Holland gevluchte Patriotten, die bij dé ook al zwakke koning Lodewijk de „zestiende bescher ming hadden gevonden,slóten zich al spoedig aan bij de revolu tionairen. Gezamenlijk knoopten zij banden aan met de in de Ne derlanden overgebleven patriot ten die zich sinds 1792 steeds ppenlijker manifesteerden. In 1795 kwam het tot een inter ventie: onder aanvoering van Herman Daendels was het leger van Pichegru in 1794 al een veld tocht tegen de Noord-Nederlan den begonnen. Met hulp van de Fransen slaagden de patriotten erin, zij het voor korte tijd, de macht over te nemen en de Ba taafse Republiek te stichten. Tot 1813 toen de Oranjes door de zo geheten restauratie weer het heft in handen kregen. Wat het clubje van acht oude handschrift-amateurs nu wil uit zoeken is wie vanuit Leiden in 1787 naar Frankrijk is gevlucht en wie later is teruggekomen; In welke wijk woonden de patriot ten of waren zij verspreid over de stad? Moet men hen vinden in bepaalde kringen, waren zij bij voorbeeld lid van een genoot schap of sociëteit? Of was het een loslopend stelletje met toe vallig, dezelfde gedachte? 'hoofdraddraaier'. Maar wat de werkgroep uitzoekt zijn de bio grafieën van patriotten. Vijf maanden geleden zijn ze begon nen. En we hopen het binnen kort af te ronden. Dan kunnen uit het onderzoek conclusies worden getrokken". In steden als Dordrecht,'Am sterdam en Rotterdam, waar de patriotten eveneens hebben 'huisgehouden', wordt op dit mo ment een zelfde onderzoek ge daan. Het resultaat van alle na vorsingen zal volgend jaar, 200 jaar na dato, worden neergelegd in een dubbeldik nummer van het tijdschrift voor regionaal-his torische gebeurtenissen 'Hol land'. In het Leids gemeente-ar chief zal volgend najaar tevens een tentoonstelling over de Leid- se patriotten wouden, georgani seerd. pleegkunde en wordt de kennis van anatomie, fysiologie en patho logie opgefrist en aangevuld. Zes ochtenden zijn er praktijklessen, waarin onder meer verbinden, zuurstof toedienen, injecteren, bloeddruk meten, het geven van sondevoeding en catheteriseren aan de orde komen. Voorts zijn er oriëntatiedagen, die worden door gebracht in een ziekenhuis en een verpleeghuis in de regio. Aan het eind van de cursus krijgen de deel neemsters een getuigschrift, dat wórdt uitgegeven onder auspiciën van de Nationale Ziekenhuisraad en de ministeries van Sociale za ken en Werkgelegenheid en Wel zijn, Volksgezondheid en'Cultuur. Directeur N. Verwer van de stichting Centrale School Nieuwe- roord in- Leiden, die ha'üw bij het project is betrokken, vertelt dat de regio Leiden nog niet echt een nij pend tekort aan verpleegkundigen heeft maar dat die situatie in de toekomst wél zal kunnen ontstaan. "De animo vanuit de middelbare scholen voor de verpleekundigen- opleiding weegt niet op tegen de vraag. Om in de toekomst aan de vraag aan personeel in de gezond heidszorg te kunnen voldoen, zou één op de vier schoolverlaters een opleiding in de gezondheidszorg móéten gaan volgen. Maar het is een utopie te veronderstellen dat dat ook zal gebeuren". Herintredende A-verpleegkundi gen zijn daarom bitter hard nodig, stelt hij. Landelijk is ér nu al een groot tekort aan A-verpleegkundi gen, als gevolg van onder meer ar beidstijdverkorting en een langere opleidingsdüur. Om dat tekort op te vangen, doen ziekenhuizèn en verpleegtehuizen een overmatig beroep op uitzendkrachten. Niet alleen is dat veèT kostbaarder dan het aannemen van vast personeel, er ontstaat ook een 'duiventil'-si- tuatie. Als voordeel van het inscha kelen van oud-verpleegkundigen wordt ook genoemd dat die meer levenservaring hebben en zorgen voor een meer évenwichtige leef tijdsopbouw van het personeel binnen de instellingen. Met de cursussen, waarin de vrouwen in drie maanden tijd zo danig worden worden bijge schoold dat ze direct inzetbaar zijn DIEFSTAL - Een 49-jarige man uit Berlijn heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal. In de nacht van zondag op maandag werd hij rond middernacht op de Beesten markt vastgehouden door een man, terwijl iemand anders zijn portemonnee stal.. in een ziekeh- of verpleeghuis, moet hieraan een eind komen. Te vens wordt zo tegemoet gekomen aan de wens van veel vrouwen om weer in hun beroep aan de slag te gaan. Het project loopt landelijk al ongeveer tien jaar en de praktijk wijst* uit' dat de meeste vrouwen die de cursus .volgen, ook daadwer kelijk weer aan het werk komen. Karla Vig, waarnemend voorzitter van de landelijke SWZ-werkgroep, vertelt dat alle zieken- en verpleeg huizen in de 15 regio's waar de cur sussen nu al draaien, een intentie verklaring hebben ondertekend. Daarin staat dat de deelneemsters als het even kan kunnen rekenen op een vast dienstvérbandi De zie kenhuizen in de regio Leiden heb ben zo'n verklaring ook onderte kend en zij hebben zich voorts be reid verklaard stageplaatsen ter be schikking te stellen. Alleen vrouwen die werkelijk weer voor jaren aan de slag willen, komen voor de - gratis -. cursus in aanmerking. Andere voorwaarden zijn dat zij ten minste vijf jaar niet als verpleegkundige hebben ge werkt, ten minste twintig uur wil len werken en bereid zijn wissel diensten te draaien. Belangstellen den die denken aan de voorwaar den te voldoen, kunnen op maan dag 27 oktober terecht in de sport zaal van het Sint Elisabethzieken- hüis ih Leiderdorp. Daar wordt 's morgens vanaf half tien een infor matieochtend, gehouden. Informa tie is ook verkrijgbaar bij mevrouw B. Capel-ten Have van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden, telefoon 142945/149951. LEIDEN - De positie van het onaf hankelijke universitaire weekblad Mare mag niet worden onder mijnd. Ook moet er niet worden gesleuteld aan de redactiestatuten van het blad. Met dit advies aan teitsraad en het college van be stuur besloot de commissiè alge mene zaken gistermiddag een ver warde discussie over de journalis tieke kwaliteiten en vrijheden van het universiteitsblad. Moest het blad nu onafhankelijk zijn of niet? Moest het blad 'de uni versitaire gemeenschap met name de bestuurders 'hinderlijk' volgen of niet? De 2 meest gestelde vragen die vooraf gingen aan het advies. Duidelijk werd na verlpop van tijd dat Mare niet moest verworden tot een mededelingenblad van het col lege van bestuur of universiteit. "Als het college daar behoefte aan heeft dan moet het zelf zo'n orgaan in het leven roepen", aldus D. Son- neveld van de. Progressieve Par- tij(PP). Hij bracht als volgt de posi tie van Mare onder woorden: "Geen blad door, maar voor de uni versiteit, geen blad van, maar aan de universiteit". Mare stond op de agenda, omdat het college van bestuur 2 weken geleden in aanvaring kwam met hoofdredacteur Q. van Koolwijk. Hij weigerde een verklaring van het college van bestuur over de be zuinigingen prominent op de pagina te plaatsen. Het college beschouwde deze weigering niet als een incident, maar als een uitvloeisel van de striktsubjectieve wijze waarop Mare wordt geredigeerd. Het me rendeel van de commissieleden was overigens van mening dat het college de zaak had opgeblazen. "Als er een geschil is, kan dit aan hangig worden gemaakt bij de vol gens de redactiestatuten ingestel de commissie van beroep", aldus hét PP-lid Sonneveld. I. Robbers die namens de Unie van Facultaire Diensten (UFD) sprak, verklaarde dat het college zich publiekelijk zou blameren als er tot statutenwijziging zou wor den overgegaan. "Het is kwalitatief gezien een goed blad". Over kwaliteit valt te twisten- Zo ook door de commissieleden. De één vond dat Mare het. oor teveel naar Den Haag liet hangen. Pe an der meende dat feiten en commen taren teveel door elkaar werden ge haald en een derde vertelde dat in gezonden brieven of opiniërende stukken lang niet altijd werden ge plaatst. Kortom, genoeg klachten om het "onafhankelijke universi teitsblad dat onafhankelijk moet blijven", eens te bezoeken. Aan het advies werd ,een gesprek met de redactieraad van Mare gekoppeld, waar onder meer deze problemen ter tafel zullen komen. Jubileumconcert Alma Materkoor met orkestbegeleiding. Solisten: Ge- ra van Heezik-Douw, sopraan, Alice Gaaykema, Sopraan, Anke Zuithoff, alt, Hans de Vries, bas en Richard Bot, orgel. Algehele leiding: Piet Jasperse. Met werken van J.S. Bacil, W.A. Mozart, J. Chr. Bach en A. Vi valdi. Gehoord op dinsdag 14 oktober in de Stadgehoorzaal in Leiden. LEIDEN - Temidden van een zaai vol oud-léden en welwillend luisterende ex-dirigenten vierde het Alma Materkoor gisteravond met een keur van solisten, örgel en orkest zijn gouden jubileum ih ;',.deStadsgehoorzaal met werken van Bach, Mozart en Vi valdi. Al vanaf de oprichting (tijdens de grote missie-tentoonstelling Alma) heeft dit rooms-katholieke koor cultureel bewust over de ei gen kerkmuren gekeken om te ontdekken hoe de zon in véle tin ten wordt gebroken. Reden waarom het sindsdien 'in Leiden een heel eigen plaats inneemt voor vogels van allerlei pluima ge. Alma Mater musiceert dan ook in een heel eigen stijl: licht,- zuiver en met 'roomse' lieflijk heid. Zoals al direkt tot uitdruk king kwam tijdens de doorzichti ge vertolking van de 'Kantate nr. 117 "Sei Lob und Ehr' dem höch- sten Gut" van J.S. Bach in een fraai uitgebalanceerde bezetting van: dubbelkoor met solisten, or gel en orkest. Hoewel ook het Alma Mater koor niet geheel aan de vergrij zing is ontkomen klinkt het ver bazend jong en helder. Het (zeer jeugdige)- orkest daarentegen dreigde bij de strijkers hier en daar nog wel eens in de proble men te komen al hield dirigent Jasperse de gehele avond het or kest allert en stevig in de hand en deden glansrijke blazerssoli rond de bas-continuo en orgel in. de aria's het muzikale hart men. Heel mooi, lichtvoetig pressief klonk daarna de orgelso lo-mis 'Missa Brevis' in C-dur K.V. 259 van W.A. Mozart in een sprankelende uitvoering van Ri chard Bot (orgel) met koor en or kest. Dezelfde doorzichtigheid, zui vere en lichte toon manifesteer de het jubilerende koor na de pauze tijdens het stijlvolle 'Mag nificat' in C-dur Van J. Chris- tiaan Bach. In zijn tijd de be roemdste van de broers, die evenals Mozart les kreeg van Pa dre Martini, waardoor de invloed van de lichtvoetige Italiaanse ba rok duidelijk hoorbaar zijn. Eén van de hoogtepunten uif de Italiaanse barok was tenslotte het 'Gloria' in D-dur van Vivaldi. Op feestelijke wijze door het koor gepresenteerd, gelardeerd met boeiende aria's door twee so pranen, Gera van Heezik en Ali ce Gaaykema en de virtuoos zin gende alt Anke Zuithoff. Een gouden jubileumconcert dat net 2o veelbelovend klonk als in 1935. ANNEKE VAN VLIET.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3