'Ik weet meer van muziek dan van het leven' 'Kijken naar popmuziek ook belangrijk' James Last maakt plaat met Astrud Gilberto Jan Wolkers exposeert in de Leidse Lakenhal Derde tv-net kan op 1 oktober beginnen Ig Henneman Kwintet nog een tikkeltje stijf WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 23 AMSTERDAM (GPD) - "Ik koesterde al heel lang de wens om met Astrud Gil berto, de koningin van de bossanova, een elpee te ma ken. Astrud is een grote ster en ik wilde altijd al een plaat in haar genre maken. 'Plus' is het eindresultaat van onze samenwerking en ik ben er heel tevreden mee". James Last vindt het leuk om over de nieüwe plaat te praten. Ter gelegen heid van het Platentien- daagse-gala is hij enkele da gen in Nederland, vergezeld door zijn orkest en natuur lijk Astrud Gilberto. Op het album 'Plus' zijn de muzi kale stijlen van Gilberto en Last met elkaar verbonden in stukken die toch allemaal een duidelijk Braziliaanse basis hebben. Brazi liaanse muziek heeft altijd een gro te aantrekkingskracht gehad op James Last. Voor deze plaat com poneerde hij enkele nummers zelf en andere in samenwerking met Gilberto en' een aantal leden van haar band. James Last: "Ik ben nu al twintig jaar met mijn muziek bezig, maar heb steeds naar nieuwe dingen ge zocht. Er is in die tijd natuurlijk veel veranderd, maar je moet gé* woon zorgen datje daarin zelf mee gaat. Je moet niet blijven zitten en kijken naar wat er voorbij komt, maar openstaan voor wat er in de wereld gebeurt. Contact met men sen blijven houden, blijven lezen, noem maar op. Dan loopt de tijdje niet voorbij". "Een elpee in de ^uidamerikaan- se sfeer is altijd al een droom ge weest en ik dacht daarbij stiekem ook al aan Astrud. Toen ik einde- Acteur Keenan Wyrni overleden lijk tijd had om aan dit project te beginnen, heb ik haar opgebeld en zij nodigde me uit om naar New York te komen om de plannen door te spreken. Het bleek ons dat we uitstekend samen konden werken. De combinatie van dat ty pisch Duitse van mij en het Zuida- merikaanse van haar is uniek". door Simone Lensink "Toen we met deze elpee bezig waren, was hét net alsof we dat al 20 jaar deden. We bleken, verbon den door muziek, heel dicht bij el kaar te staan. We leven alle twee voor ons vak. Dat vind ik heel be langrijk. Ik wil later kunnen zeg gen: 'ik was goed in mijn vak'. Dat is voor mij ook één van de redenen om dit soort projecten te doen. Ik wil alle kneepjes in m'n vingers hebben. Ik denk trouwens wel dat ik er wat dat betreft bijna ben. Ik weet ondertussen meer van mu ziek dan van het leven". Tournee "Ik ben op het ogenblik met het orkest bezig aan een tournee door Europa. Dal loopt uitstekend. Overal zijn de hallen en zalen tot de nok toe vol en het publiek is en thousiast. In Ierland hebben we een heel bijzonder concert gedaan in de openlucht. Daar was een groot gebied helemaal afgezet en volledig gevuld met mensen. Ik ge loof dat er 60.000 mensen waren. De sfeer was er uitstekend. Tien jaar geleden hebben we zoiets ook in Berlijn gedaan, maar toen waren er niet zoveel sies meebrengen. Zo zorg je ervoor dat de boel niet indut. Er zitten daarom ook zeventien nationalitei ten in het orkest. Van Peru tot Po len en van Australië tot Scandina vië haal ik ze in het orkest. Dat heeft zowel muzikale als politieke redenen. We zijn daardoor een we reldorkest en je beïnvloedt elkaar heel positief'. Kwaliteit "Ik denk dat het orkest zo moet blijven en daarmee de kwaliteit van de muziek. Je moet geen moei te doen om aan de top te blijven. Dat moet vanzelf gaan, omdat je anders gaat overdrijven. Als ik iets speciaals zou gaan doen, alleen maar om nog meer succes te krij gen. werkt dat toch niet. Het is on natuurlijk. Alleen ben ik trouwens niets op deze wereld. Slechts door de mensen die ik om me heen heb kan ik zijn wie ik ben. Je moet je op andere mensen instellen en er niet vanuit gaan dat het ook ander som gebeurt", aldus Last. James Last is morgenavond te zien tijdens het tweede deel van het Platentiendaagsegala. Zijn or kest begeleidt dan niet alleen Astrud Gilberto. maar ook Chris Rea. Juliane Werding, Paul Young en de Nederlandse zangeres Na- dieh (Nederland 2, 21.45 uur.) 1 James Last en Astrud Gilberto met hel eerste exemplaar van 'Warm aanbevolen', de premie-lp, die men tijdens de Platentiendaagse cadeau krijgt bij besteding van 27,50 in de platenwinkel. ifoto anpi "Volgend jaar gaat het hele or kest naar China en Australië. Ik zou graag willen dat Astrud bij die concerten is, maar ik weet nog niet of zij dat wil. Het is leuk datje door die tournees zoveel andere cultu ren leert kennen. Daaruit put ik veel inspiratie voor mijn werk. Als we met het hele orkest weg zijn, leer je trouwens ook veel van el kaar. Dat zie ik vooral aan mensen die op jonge leeftijd in het orkest komen. Die zijn binnen twee, drie jaar volwassen door datgene dat ze van de anderen leren. Daar inves teer ik in. Iemand die bij mij erva ring opdoet, kan dat aan nieuwko mers doorgeven". Margriet Eshuijs met band op tournee "Ik heb heel graag jonge i mijn orkest, omdat die altijd ideeën en andere vi- LOS ANGELES (UPI) - De Ameri kaanse komiek en acteur Keenan Wynn is gisteren op 70-jarige leef tijd overleden, zo heeft zijn familie bekendgemaakt. Wynn leed aan kanker. Wynn, de zoon van de iri 1966 overleden filmkomiek Ed Wynn, speelde in een groot aantal films waaronder 'Doctor Strangelove', 'Nashville' en 'The Love Bug'. Zijn loopbaan als film- en televisieac teur duurde 54 jaar. De laatste pro minente rol van de besnorde ac teur was die van Digger Barnes in de Amerikaanse televisieserie 'Dal las'. De acteur Jimmy Stewart her dacht Wynn gisteren als "een van de beste karakterspelers" van Hol lywood. "Hij was een geweldig ac teur en groeide met de jaren. Hij heeft een enorme, prachtige bydra- ge aan de film geleverd", zo zei Ste wart. Wynn publiceerde in 1960 zijn autobiografie met de titel "Het le ven met mijn vader". Het boek was naar zijn zeggen echter "niet op de sofa van de psychiater" geschre ven, al gaf hij toe dat hij er in het begin van zijn loopbaan onder ge bukt ging altijd te worden aange duid als "de zoon van Ed Wynn". Vader en zoon traden in 1959 sa men op in de film 'Requiem for a Heavyweight'. Hij speelde rollen in meer dan 300 televisiefilms, waar onder 'Call to Glory'. (foto ap> Minste tv-kijkers vrijdag en zondag HILVERSUM (ANP) - De vrijdag avond en de zondagavond zijn het minst populair bij televisiekijkend Nederland. Dat blijkt uit een eva luatie van de dienst Kijk- en Luis teronderzoek van de NOS over de cijfers van het derde kwartaal van dit jaar. De kijkdichtheid op de vaste uit- zendavond van een omroep is niet alleen afhankelijk van de popula riteit van de organisatie maar ook van de dag van uitzending, aldus de dienst. De AVRO heeft dat sterk kunn.cn merken met een kijkdicht heid op de vaste vrijdagavond die bij 8 procent bleef steken terwijl TROS en Veronica respectievelijk 20 procent op de maandagavond en 15 procent op de zaterdagavond haalden. De TROS die tevens het hoogste kijkdichtheidspercenlage van alle omroepen haalde, zit ove rigens nu op de vrijdagavond. De kijkdichtheid van de andere om roepen bedroeg in deze periode 13 procent voor de NCRV11 procent VARA, 10 procent KRO (zondag avond) en 4 procent voor de EO en de VPRO. Opvallend is voorts dat twee keer zoveel mensen naar het eerste net keken als naar het tweede HILVERSUM (GPD) - „Ik kan 'House for sale' nu eindelijk live spelen zoals het dertien jaar gele den op de plaat is opgenomen. In een theater klinkt een vleugel echt als een vleugel. En dat heeft het nummer eigenlijk nodig". Margriet Eshuijs begon een maand geleden met haar band een speciale tour nee langs de Nederlandse theaters, die op 27 november ook naar de Leidse Schouwburg voert. Deze tournee is eigenlijk bij toe val ontstaan. De schouwburg in Velsen had ons vorig seizoen een keer geboekt om te kijken hoe pop muziek het in het theater zou doen. Toen wij hoorden dat we in een theater op zouden treden, dachten we dat het leuk. zou zijn om dan iets speciaals te doen. We hebben een decor bedacht, het repertoire in een andere volgorde gezet en een plan voor de belichting ge maakt". „In een theater kan je dat soort dingen doen. Daar is altijd licht, waar je speciale dingen mee kan doen en je hebt er bijvoorbeeld meer ruimte op het podium verge leken met de kleine zaaltjes en de jongerencentra, waar we normaal optreden. Omdat we wisten dat het een speciaal 'concert zou worden, hebben een paar directeuren uitge nodigd. De zaal zat tot de nok toe vol en was enthousiast. Dus dat maakte indruk op de heren. Met dat concert hebben we de moge lijkheid voor deze tournee gescha pen". „Het publiek moet nog wel even aan deze vorm wennen. Je zit daar heel rustig op je stoeltje en dat is natuurlijk anders dan in een roke rig donker zaaltje, waar je nog eens heen en weer kan lopen. Voor mij is dat een voordeel. Het publiek zit daar, dus ik moet wel opletten. Ik hoef geen speciale dingen te doen om de aandacht te trekken en daar kan ik gebruik van maken. Het is voor mij een kans veel meer met de inhoud van de liedjes te werken". „De visuele kant van de muziek is veel belangrijker geworden. Ik denk dat dat door de videoclips komt. De mensen zijn nu gewend om naar muziek te gaan zitten kij ken. Een paar jaar geleden had je zo'n theatertournee wel kunnen vergeten. Clips verwennen de mensen wel. Ze krijgen een mooi plaatje voorgeschoteld, goed be licht en met een mooi decor. De enige plaats waar wij ook zo'n mooi plaatje kunnen creëren is in het theater. Ik denk dan ook dat een heleboel andere Nederlandse bands in ons kielzog ook in thea ters zullen gaan spelen". door Simone Lensink „Voor het theaterprogramma ge bruik ik alles wat ik in de loop der jaren heb gedaan. Ik kan er veel in kwijt en die diversiteit is mis schien nog wel het leukste van de ze vorm van optreden. Vóór de pauze bijvoorbeeld spelen alle nummers zich af in een stad na zonsondergang. Ik bleek een hele boel liedjes te hebben die zich in een dergelijk sfeertje afspelen. Het is leuk die bij elkaar te zetten. Ik kan in het theater natuurlijk ook meer ballads kwijt. In het clubcir cuit moet je altijd zorgen dat je de aandacht blijft trekken en daar stem je het programma op af'. „Dat betekent ook dat ik m'n energie anders gebruik. In het theater ben ik me bewust van alles wat ik doe en dat heeft tot gevolg dat ik m'n stem veel beter ga ge bruiken. Ik kan me volledig op de muziek richten. Er komt trouwens wel een ander publiek naar deze concerten. Ik had gehoopt dat de drempel van een theater niet zo hoog zou zijn en dat de mensen die normaal naar de kleinere zaaltjes komen dat nu ook zouden doen. De theaterzalen zijn eigenlijk ge vuld met van alles en nog wat. Veertigers, die destijds weg waren van House for sale, maar ook scho- Margriet Eshuijs. lieren die zich Black Pearl nog her- „Ik denk dat ik wat dat betreft een beetje op m'n naam teer. Ik heb immers al vier jaar geen elpee uitgebracht. Maandag gaat wel de nieuwe single 'All over again' in première. We zijn af en toe al wel nummers aan het opnemen, die misschien op een nieuwe elpee ko men. maar vaste plannen zijn er nog niet. Ik vind het onzin om zo maar plaatjes te maken. Ik wil creatief bezig zijn en een goed pro- dukt afleveren. Ik wil me niet spe ciaal op het publiek gaan richten, al hou je er natuurlijk wel rekening mee dat een plaat verkocht moet worden. Wij werken net zo lang door tot er iets goeds op tafel ligt". „In het kader van de culturele uitwisseling tussen Nederland en Hongarije gaan we volgende week naar Boedapest. De organisatie van die manifestatie wilde ook iets van Nederlandse popmuziek daar heen brengen. Vooral omdat ze in Hongarije wat dat betreft echt niets gewend zijn. Het festival is al drie jaar geleden georganiseerd en de reden om toen voor ons te kie zen, was het feit dat men dacht dat wij tegen die tijd nog wel zouden bestaan. Het ging zo van: die Es huijs heeft altijd wel een band. Ik weet nog steeds niet of ik dat nou als een compliment moet beschou- LEIDEN - In het stedelijk mu seum De Lakenhal in Leiden wordt in december een tentoon stelling met werk van Jan Wol kers geopend. De tentoonstel ling geeft een overzicht van zijn werk als schilder, tekenaar en beeldhouwer. Zowel werken uit zijn jeugd als recent werk zul len er te zien zijn. Met foto's wordt een beeld gegeven van zijn jonge jaren in Oegstgeest en Leiden en van zijn leven in Am sterdam en op Texel. Daarnaast wordt tijdens de expositie een film vertoond die een beeld geeft van Jan Wolkers in de ja ren zestig. Bij Uitgeverij De Bezige Bij verschijnt de catalogus van de tentoonstelling, die naast foto's van de kunstwerken van Wol kers ook een verhaal van zijn hand zal bevatten over zijn werk als beeldend kunstenaar. De tentoonstelling zal waar schijnlijk op dinsdag 9 decem ber om 17.00 uur worden ge opend. Conservatrice Doris Wintgens houdt wat dat betreft een slag om de arm, omdat De Lakenhal voor die dag eigenlijk andere verplichtingen heeft. Het tv-programma RUR zal tij dens de opening van de tentoon stelling opnamen maken. Later Jan Wolkers diezelfde avond zal Jan Lenfe- rink zijn drie gasten in De La kenhal ontvangen. Onnodig te zeggen dat Wolkers tot dat drie tal zal behoren. RUR zou voor die ene keer niet rechtstreeks worden uitgezonden, maar een dag later. De expositie 'Jan Wolkers: schilder, beeldhouwer' blijft in De Lakenhal tot en met 8 fe bruari van het volgend jaar. HILVERSUM (ANP) - Van minister Brinkman (WVC) mag het derde tv-net op 1 oktober volgend jaar begin nen. Dat acht de minister de meest geschikte datum om met het nieuwe net te be ginnen, zo heeft hij de NOS in een brief laten weten. De NOS is bijzonder ingenomen met het feit dat Brinkman het licht nu definitief op groen heeft gezet voor Nederland 3. Een NOS- woordvoerder zei dat 1 oktober het meest geschikt is omdat dat de da tum is waarop de omroepen per traditie overschakelen van het zo mer - op het winterprogramma. "Als we tussentijds - bij voorbeeld in juli - het derde net er bij zouden krijgen, zou dat de zaak program matisch nodeloos ingewikkeld ma ken", aldus de NOS-woord voerder. NOS en omroepen hebben een jaar de tijd om de zaak programma tisch voor te bereiden en dat is vol gens de NOS-woordvoerder ge noeg. Overigens is nog niet hele maal zeker of heel Nederland al op 1 oktober volgend jaar het derde net kan ontvangen want de PTT werkt nog aan de benodigde ver- NOS geeft het verzet tegen Mediawet op HILVERSUM (ANP) - Het NOS- bestuur ziet geen heil in verdere obstructie van de Mediawet en zal daarom meewerken aan de invoe ring van de wet. Dit blijkt uit een brief van het NOS-bestuur aan de Eerste Kamer, die naar verwach ting nog voor het eind van het jaar het wetsvoorstel zal behandelen. Eerder is het wetsvoorstel al door de Tweede Kamer aanvaard. Het bestuur meent dat verder verzet geen zin meer heeft nu de kans dat de Eerste Kamer het wets ontwerp zal verwerpen "zeer ge ring" is. Het bestuur is nu zover dat, het de feiten wil accepteren en zal proberen "er in de voorbereiding van de uitvoering van de wet het beste van te maken". "De omroep is in dit stadium met een coöpera tieve houding meer gediend", al dus het NOS-bestuur in de brief. Het dagelijks bestuur van de NOS, de raad van beheer, is inmid dels gevraagd in overleg te treden met minister Brinkman van WVC, om na te gaan of er een acceptabel plan voor de invoering van de Me diawet kan worden opgesteld. Als de minister en de NOS tot zaken kunnen komen over de invoering, dan kan wellicht ook de procedure bij de Raad van State tegen de staat inzake "de onteigening van het facilitair bedrijf' van de NOS worden stopgezet. LEIDEN - Ook de stichting Burcht doet mee aan de Oktober Jazzmaand die wederom over het gehele land extra veel jazz- activiteiten inhoudt. De Burcht programmeert deze maand twee jazzconcerten, waarvan het eer ste gisteravond te horen was. Een van de troeven van het Ig Henneman kwintet is de bijzon dere bezetting van altviool, trom pet, gitaar, contrabas en slag werk. Violiste Henneman wist daar goed gebruik van te maken, mede door tussendoor verschil lende duo's en trio's te laten spe len. Een andere eigenaardigheid van deze vijfpersoonsgroep is dat nog een tweede vrouwelijke instrumentalist, op elektrische gitaar, is opgenomen. Regien Gorter maakte weinig gebruik van de voorhanden effectappara- tuur en viel solistisch niet erg op. Wel paste zij goed in het geluids plan van de leidster, die dat be nadrukte door aardige arrange menten van haar eigen hand. De ze stukken werden gekenmerkt door een collage-achtige op bouw, waarin sommige overgan gen echter wat gezocht aande den. Improvisaties speelden een duidelijk ondergeschikte rol ten opzichte van de geschreven de len, en helaas was er door de strakke opbouw maar betrekke lijk weinig ruimte voor een enigszins dynamisch ontwikkel de solo. Toch moet gezegd worden dat de samenstelling van het concert zeer evenwichtig en afwisselend was. Vooral de meer ritmische stukken kwamen goed voor de dag, dankzij het slagwerk van Theo Bodewes en bassist Wilbert de Joode, die vooral in het laag zuiver intoneerde en opviel door een fraaie vette toon. De Joode overtuigde bovendien door zijn soli, waarin in een kort tijdbe stek genuanceerds, bijna ge streelde, boventonen konden af wisselen met stevig geplukte la ge noten. Trompettist Eric Boeren was ook een goed begeleider en een interessante solist, hoewel hij zo nu en dan de harde akoestiek van de galerie onderschatte. Boe ren bezit een mooi en vol geluid en kan ook, waar nodig, rond strooien met razendsnel aange zette staccato's. Henneman zelf viel minder op als soliste en haar improvisaties beperkten zich voornamelijk tot wat vlak klin kend strijkwerk van ritmische aard. Haar capaciteiten lijken toch vooral te liggen in de inter pretatie van de geschreven mu ziek. Ik geloof ook dat haar viool beter zou klinken zonder elektri sche versterking. Met deze appa ratuur en in die zaal kwam het instrument gewoon niet tot zijn recht. Als het kwintet het voor handen materiaal wat beter be nut, heeft Nederland er een be langrijk jazzfenomeen bij. nieuwing en uitbreiding van het zenderpark. Het is de bedoeling dat de ideolo gisch getinte omroepen (VARA NCRV, KRO) Nederland 1 gaan be volken. De zich als neutraal affi cherende omroepen (AVRO, Vero nica, TROS) komen op Nederland 2 en NOS en de "ledenloze" organi saties als Teleac en Ikon komen op het nieuwe net. De tv-zendtijd (nu bijna 2.000 uur per jaar) wordt met 520 uur uitgebreid. 1(1) The final countdown Europe 2(4) Take my breath away Berlin 3(3) When I think of you Janet Jackson 4(2) Walk this way Run DMC 5 (12) Don't leave me this way Communards 6 (11) True blue Madonna 7 (16) Live and die OMD 8 (10) Typical male Tina Turner 9(7) Rage hard Frankie Goes to Hollywood 10 (17) Heartbeat Don John- 11 5J 12 6) 13 8) 14 9) 15 (21) 16 (14) 17 (24) 18 (13) 19 (25) 20 (37) 21 (15) 22 (18) 23 24 (22) 25 (20) 26 (33) 27 (27) 2 8 (19) 29 (29) 30 (36) 31 37 38 (32) 39 (35) 40 The way it is Bruce Hornsby Give a little love Hammond/West I want to wake up with you Boris Gardner What's the colour of mo ney Hollywood Beyond True colors Cindy Lauper Ik wil altijd bij jou zijn Corry en Koos Word up Cameo Human Human Lea gue You can call me al Paul Simon Wasted years Iron Maiden The lady in red Chris de Burgh Stan Ridgway Ca mouflage Love can't turn around Farley Jack Master Funk Breaking away Jaki Graham Sing our own song UB40 Love always El De- barge Stimmen im wind Julianne Werding Zwijgen Het Goede Doel Lonely girl Rene Schuman Stuck with you Huey Lewis and the News I've been loosing you Aha Panic The Smiths Sweet freedom Mi chael McDonald Verslaafd aan jou Frank Boeijen Find the time RCA Wonderland Paul Young Seven to the sea In Tua Nua Kisses in the moonlight George Benson The Spanish night is over Humperdinck Anne Herman van Veen (Stichting Ned. Top 40)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23