'Tegenoffensief van Alphen voor derde verzorgingshuis Samenwerking tussen VWs in regio krijgt steeds meer gestalte Katwijks strand decor voor speelfilm 'Spijkenisse en Leiden grootste concurrenten' SOB wil beter toeristisch produkt Fietsen weg bij station Aikeinade wil niet wieden en schoffelen Brand kost 23 kanaries het leven Theo van Gogh verfilmt Wolkers9 roman Terug naar Oegstgeest WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat zich har der opstellen bij haar pogingen een derde verzorgingshuis voor ouderen binnen te halen. Wethouder mr. W.G.C. de Jong (sociale zaken/PvdA) heeft een 'tegenoffensief in voorbereiding om weerstand te bieden aan wat hij noemt 'de stromingen' rond het provinciale bestuur. De provincie moet via het bejaardenbeleid de weinige gelden voor nieuwe verzorgingshuizen verdelen. A. Luyke (links) en A. van den Broek: "Gezamenlijke aanpak is van groot belang voor toerisme". "Wy staan pal achter een derde verzorgingshuis in Alphen. Daar zullen we voor knokken. Alle zake lijke argumenten worden gehand haafd en benadrukt. Er is een be hoorlijke noodzaak aangetoond, die cijfermatig is onderbouwd. We gaan daarom niet akkoord met ver anderingen van de urgentie", aldus (foto Holvast) wethouder De Jong. Hij wil dat het een en ander wordt verduidelijkt in persoonlijke gesprekken met zo veel mogelijk statenleden, kortom: een lobby. Met name Leiden en Spijkenisse, de belangrijkste concurrenten voor Alphen, doen naar verluidt hun uiterste best deze gemeente vóór te blijven. Beide plaatsen zou den 'actief in de lobby' zijn bij het provinciale bestuur. Reden voor Alphen, zo vindt ook het Alphense raadslid A.C.M. Haak-Besseling middeld zeven procent daarvan, te weten 356 personen, heeft dan een plaats nodig in een verzorgings huis. Zelfs met de geplande uit breiding van de capaciteit door nieuwbouw voor 85 bedden, blijft een tekort bestaan van 56 bedden. Op de wachtlijst van verzor gingshuis Sint Joseph aan de Hof- laan staan veertig ouderen. By Rijnzate wachten 115 personen op een plaatsje, meldt directeur H.F. Wolf. Dan rinkelt juist de telefoon in zijn kantoor. Een Alphense huis arts is aan de lijn. Wolf antwoordt: "Nee dokter, dat kan nog wel een half jaar duren. Uw patiënt staat als twaalfde op onze lijst". De gemeente is momenteel num mer vier op de prioriteitenlijst van de provincie. Dit jaar wordt door gebrek aan geld enkel bij de lijst aanvoerder, de gemeente Koren- nieuwbouw gepland voor zestig bedden; een bestaande voorzie ning daar moet zeven bedden inle veren. Alphen is in de race voor een uitbreiding van 85 bedden. Voor de bouw van het derde ver zorgingshuis is grond gereserveerd aan de Klompenmmaker. De definitieve vaststelling van de hele prioriteitenlijst is volgens een woordvoerder van de provin cie pas komend vooijaar te ver wachten. Deze datum ligt vlak voor de statenverkiezingen. Wet houder De Jong vreest dat dit on derdeel van het bejaardenbeleid 'speelbal wordt in het verkiezings circus'. De Jong: "Deze wezenlijke belangen mogen niet onderge schikt worden gemaakt aan andere belangen". (CDA), dat de gemeente zich vaker dyk, de bouw van een nieuw ver bij de provincie moet laten horen. Een aanpassing van de volgorde op Op de tweede de zogeheten prioriteitenlijst voor respectievelijk verzorgingshuizen zal volgens Haak straks alleen maar in het na deel van de Alphense oudere be volking kunnen uitpakken. "De situatie wordt hier intussen steeds ernstiger", aldus Haak. "Het is daarom belangrijk dat ook wy meer gaan lobbyen". Het zorgingshuis ter hand genomen. derde plaats staan Bernisse en Schoonhoven. De overige plaatsen zijn op alfabetische volgorde gezet; dus aan de vierde plaats van Al phen kan niet al te veel waarde worden toegekend. Deze alfabetische volgorde die de provincie zegt aan te houden, is nieuws voor wethouder De Jong. zegt zich te baseren op 'geluiden "Aanvankelijk stond Alphen i statenleden die erop wijzen dat r vijf op de lyst. Als gevolg BOLLENSTREEK - De samenwerking tussen de .VW's in de bollenstreek lijkt steeds meer gestalte te krijgen. "Maar". Zegt mevrouw A van den Broek-Westerink, "pas als de "geneigd te wë^óor S Bo" VW's de wens te kennen geven dat er echt behoefte is aan een gemeenschappelijk den en Spijkenisse'. Volgens eer- vendien is het niet realistisch om toeristisch produkt, zullen de gemeenten in de streek daarin een ondersteunde rol kun- drae plannen van de provincie kan nen spelen". ,,~1" (toto Wlm Dijkman) lange lijst op een dergelijke lier met kleine stapjes vast te stellen". Een van de bronnen van het raadslid Haak is het CDA-statenlid L.T.M. Offringa-Knibbe. Zy zegt over de Alphense positie op de lijst: "Er zijn gemeenten die heel hard hun best doen om hoger op de lijst te komen". Het statenlid wil geen namen noemen. "Volgend jaar wordt er verder over gepraat en misschien is er dan geld over voor twee verzorgingshuizen", al dus het statenlid. De hoge urgentie van Spijkenis se dankt deze gemeente aan haar ligging in de nabijheid van Rotter dam. Een andere ontwikkeling is echter dat Leiden zich langs de of ficiële kanalen omhoog probeert te werken. In deze stad staat een Van den Broek, die binnen het sa menwerkingsorgaan voor de bol lenstreek (SOB) de portefeuille toerisme en recreatie beheert, hoopt dat die duidelijkheid er bin nen een halfjaar is. Over zes maan den loopt namelijk het contract af met A. Luyke, die in het kader van een werkverruimende maatregel (wvm) op kosten van de overheid gedurende een periode van een jaar de diverse toeristische activi teiten in de streek op elkaar pro beert af stemmen en hulp biedt bij het opzetten van nieuwe gezamen lijke initiatieven. Van den Broek: "Over enkele stuurslid van de SOB doelend de constructie waarbij het bedrag naar inwoneraantal wordt vastge- steld. "Hoewel er natuurlijk onder- u" Hïp ling ook weer verschillende belan- rran 1 irreran Ait torroin", erkent ZUllenZ1Jn menwerking die er reeds zijn beho ren behalve de gemeenschappelij ke folder en de arrangementen, binnenkort waarschijnlijk ook de de streek te vinden waarop de diverse ac tiviteiten in de gemeenten staan .Ma»ook bijdragen uit het be- Lu^k™ Wy SSSS» Krer^u toeristen naar de streek komen zul oogopslag ziet wat er ook in de toeristen naar ae siree*. «.uineu iui- omeevine te doen is" Met de v len allerlei soorten bedrijven daar esL» maanden moeten wij een en ander heden tot sponsorring nader onder op een rijtje hebben gezet en de de loep te nemen, cnnncnriW nader onder wordt ernaar gestreeld om bepaal de festiviteiten m de streek niet verdere mogelijkheden bezien". Een betere samenwerking op toerische vlak was een van de uit komsten van het regionaal econo- misch-structuuronderzoek. Ook in de zogeheten TROP-studie (Toeris tisch Recreatief Ontwikkelings plan) van de provincie werden aan bevelingen gedaan die meer toeris ten naar de bollenstreek zouden moeten lokken. "Onze doelstelling is om in de toekomst stuctureel een beter toe ristisch produkt.te bieden, waarbij de samenwerking voortdurende aandacht moet krijgen", zegt Van den Broek. Met Luyke hamert zij op het belang van een dergelijke gemeenschappelijke aanpak. "Je moet de mensen laten zien wat de Voor dit jaar is door de provincie een potje van 15.000 gulden be schikbaar gesteld, nadat het ge bied rond Leiden en de bollen streek als 'speerpunt' was aange wezen daar waar als het ging om het bevorderen van het toerisme. meer gelijktijdig te organiseren. De in Noordwijk woonachtige Luyke: "Om alles te regelen is veel tijd nodig. Er komt meer bij kijken dan meningeen veronderstelt. Het werk kost ook meer tijd dan de hal- dagen waarvoor ik ben aan ge- Over subsidies .n dë nablë toe: steld' komst bestaat geen enkele zeker- Het is eigenlyk heid. taak van 28 tot per week". De resultaten stemmen Luyke niettemin tevre den. "En", zegt zij, "je kunt natuur lijk niet verwachten dat alles van Tot de concrete vormen van sa- de ene °P de andere dag rond- komt Borden Alphen pas i de bouw gingshuis. Alphen aan den Ryn heeft reeds twee verzorgingshuizen voor oude ren: Sint Joseph en Rynzate. Sa men zijn ze goed voor 215 bedden. In 1990 kan Alphen rekenen op ruim vijfduizend 65-plussers. Ge- ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteren 26 her en der geparkeerde fietsen uit de omgeving van het station weg gehaald. "Er is genoeg plaats in de betaalde en vrije stalling. We heb ben na de reconstructie tot par keer- en reisgebied een mooi Sta tionsplein en we willen dat dat zo blijft", aldus een woordvoerder van de politie, die aankondigt va ker actie tegen fout parkerende fietsers te zullen voeren. De eige naars van de tweewielers kunnen hun stalen ros aan het politiebu reau afhalen tegen betaling van een boete van tien gulden. ALKEMADE - De gifspuit tegen het onkruid in Alkemade wordt voorlopig niet opgeborgen. In mei van dit jaar verzocht een in woner van Oude Wetering van wege het spuiten op zijn stoep om hiermee te stoppen. De man vond dat er meer moest worden gewied en geschoffeld. Nu - vijf maanden later - schrijven B en W dat die ouder wetse manier van onkruidbe- stryding helaas onmogelijk is. Bij een in de Vogelbuurt gehou den proef bleek de betrokken heid van de bewoners steeds ge ringer waardoor er weer volop onkruid tussen de tegels groeide. Omdat steeds minder bewoners meehielpen het onkruid te ver wijderen, wordt er in de Vogel- buurt nu weer gespoten. Voor een goede waterafvoer en 9m te voorkomen dat de trottoirs bij vochtig weer glad worden, blijft spuiten nodig vinden B en W. Met het oog op spelende kinde ren wordt er tijdens vakanties niet gespoten. By het spuitmid- del dat de gemeente gebruikt, komt slechts een gram van de werkzame stof op elke vierkante meter tegel- of straatwerk te recht, schrijven B en W. Zij ach ten dit uit oogpunt van volksge zondheid een aanvaardbare hoe veelheid. Voorts is het de bedoe ling dat binnenkort in de plant soenen in het geheel niet meer wordt gespoten. Tenslotte zeg gen B en W briefschrijver H. Bui- tink toe dat de gemeente het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen zoveel mogelijk zal beperken. In Aarlanderveen AARLANDERVEEN - Drieën twintig kanaries hebben van morgen in alle vroegte het le ven gelaten by een brand in een schuur aan het Zuideinde in Aarlanderveen, op het erf van Simons. Het stenen gebouwtje, waarin behalve een volière ook een sauna was gebouwd, ging geheel verloren. De melding kwam kort na vyf uur binnen. Volgens ver klaringen van buren moet de brand al een half uur eerder zijn begonnen, want een buur man hoorde rond half vijf al en kele knallen. Hij dacht aanvan kelijk dat dat te maken had met de opening van het nieuwe jachtseizoen. Pas later reali seerde hij zich dat'jagen op dat tijdstip van de dag, in het aar-, dedonker, onmogelijk was. Toen hij uit het raam keek, stond de schuur in lichterlaaie. De brandweergroepen uit Aarlanderveen en Zwammer- dam hadden een uur nodig om de brand te bedwingen. De as sistentie van het Zwammer- damse korps werd ingeroepen om te voorkomen dat het vuur door vonkenregen zou over slaan naar een aangrenzende le ge stal, waarvan het rieten dak overigens was bedekt met golf platen. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade konden brandweer en politie vanmorgen nog geen exacte mededelingen doen. De technische recherche zou in de loop van de dag nader onder zoek doen. De eigenaar is ver zekerd. streek te bieden heeft, zeker ook wat betreft de slecht-weerreactie. Als toerist oriënteer je je altijd op de omgeving. Dus moeten wij ook wijzen op de musea die je in Lei den vindt", geeft Van den Broek als voorbeeld. Zij wyst erop aat de activiteiten bedoeld moeten zijn voor zowel de streekgenoten, inwoners van de rest van het land, als toeristen af komstig uit het buitenland. Van den Broek: "De mensen krijgen steeds meer vrije tijd. In de eigen omgeving is dikwijls veel te bele ven, zonder dat men daarvan op de hoogte is. De overheid zou daar op haar beurt op kunnen inspelen". Zelf denkt zij aan bijvoorbeeld aan de aanleg van nieuwe voet- en fietspaden. Maar ook grote investe ringen mogen volgens haar niet bij voorbaat worden uitgesloten, waarbij zij de aanleg van een jacht haven in Katwijk noemt. Ook iri het buitenland zou de streek zich veel beter kunnen pre senteren, meent het SOB-bestuurs- lid, tevens raadslid in Valkenburg en lid van provinciale staten. Zij zegt: "Het mag niet zo zijn dat Kat wijk alleen zichzelf op een beurs in Zweden aanprijst en Noordwijk datzelfde doet in Berlijn. Als streek moeten wij ons daar verkopen". Van den Broek voegt eraan toe dat ondanks de verregaande sa menwerking aan het eigen karak ter van de diverse gemeenten niet zal worden getornd. "Katwijk heeft bijvoorbeeld als familiebadplaats nog heel wat in te halen". Boven dien zullen volgens haar de VVV- directeuren hun eigen gemeente moeten blijven promoten. Aanbevelingen Hoe de eventuele financiële steun van de gemeenten in dit ka der moet worden vertaald staat ook Van den Broek nog niet geheel helder voor ogen. "Er zou kunnen worden gedacht aan een verdeel sleutel die in SOB-verband wel va ker wordt gebruikt", aldus het be- KATWIJK - "Meneer daar bovenop het duin, we draai en jaren dertig!" schreeuwt de opnameleider voor de zoveelste keer. Een in een eigentijdse sweater geklede toeschouwer verwijdert zich haastig van de set van 'Te rug naar Oegstgeest', een nieuwe Nederlandse speel film waarvoor gisteren opnamen werden gemaakt op het Katwijkse strand. Met rieten stoelen, strandhuisjes en katoenen tenten wordt de ver langde jaren-dertigsfeer op het strand van de kustplaats ge creëerd. Tientallen figuranten in hooggesloten badpakken en ze dige strandjurken vervolmaken het beeld. Vandaag geen topless en naaktrecreatie aan de voet van de Oude Kerk. door Dick van der Plas Voor de filmploeg onder lei ding van regisseur Theo van Gogh vormt Katwijk het ideale decor voor de strandscènes in 'Terug naar Oegstgeest'. Vanaf de vloedlijn zyn op de Boulevard geen hoge, moderne hotels te zien en de karakteristieke toren van de Oude Kerk zorgt op de achtergrond voor aantrekkelijke beeldvulling. Alleen een knie soor zou kunnen opmerken dat zowel de toren als de overige be bouwing aan de Boulevard van na de Tweede Wereldoorlog da teren. Oegstgeest' Gogh het gelijk- iarin Jan Wolkers n zijn jeugd be- Voor 'Terug heeft Theo va namige boek v grote delen v schrijft, bewerkt tot een ander half uur durende speelfilm. De regisseur heeft een voorkeur voor het werk van Nederlandse schrijvers: zijn voorlaatste film had Heere Heerema's boek 'Een dagje naar het strand' als thema. Kinderwagen Hoofdrolspelers in 'Terug naar Oegstgeest' zijn Tom Jansen en Geert de Jong (onlangs nog te zien in 'Mama is boos'), die als vader en moeder Wolkers ten to nele worden gevoerd. Jan Wol kers wordt, in de verschillende fasen van zijn leven, neergezet door drie acteurs. De scènes die in Katwijk wor den opgenomen, en waarvan uit eindelijk vijf minuten een plaats in de film zullen krijgen, tonen de familie Wolkers tijdens een bezoekje aan het strand. Pa en ma Wolkers sjokken op aanwij zing van regisseur Van Gogh met een oude kinderwagen door het zand, met in hun kielzog zeven kinderen. Een achtste is, af te meten aan de omvang van Geert de Jong, op komst. Het is zondag en de familie, die rechtstreeks uit de kerk komt, valt in de stemmige kledij nogal uit de toon by de overige strand- De aankomst van de familie Wolkers op het Katwijkse strand wordt vastgelegd door de camera. (foto Dick Hogewoning) bezoekers. De oude Wolkers is in zyn zwarte pak en dito hoed het mikpunt van ballende kinderen, en zijn hoofddeksel rolt dan ook spoedig over het zand. Pa heeft verder de grootste moeite met het in het gareel houden van zijn kinderschaar, die onderweg slag levert met zand gooiende leef tijdgenoten. De verrichtingen van de ac teurs voor de camera worden op het strand gevolgd door vele tientallen toeschouwers, die op afstand commentaar leveren op het gebeuren. Als vader Wolkers in een volgende scène, de familie zet zich aan een broodmaaltijd, op luide toon voorgaat in gebed, ontlokt dat gemopper aan enige Katwijkers. "Dat het gemeente bestuur toestemming geeft voor die spotternij", zo klinkt het. Onder de toeschouwers ook drie medewerkers van Noord- wijkse strandbedrijven, die ver antwoordelijk zijn voor de leve ring van de tentjes en rieten strandstoelen. Ze zetten het ma teriaal ook op voor de filmploeg en hebben de attributen vanmor gen al van hot naar haar gesleept voordat ze voor cameraman Mare Felperlaan en regisseur Van Gogh volledig naar wens stonden. Voor Jan van Rooijen van Maatschappij Zeebad is het in middels al de zoveelste keer dat hij een bijdrage levert aan een Nederlandse filmproduktie. "We zijn een van de weinige bedrij ven die nog over authentieke rie ten stoelen beschikken", vertelt hij. "De rekwisieten zijn inmid dels al gebruikt in Soldaat van Oranje, De Vierde Man en een film van de Tros naar een verhaal van Guy de Maupassant". De beste herinneringen heeft Van •Rooijen aan de opnamen van re clamefilmpjes, zoals vorig jaar bijvoorbeeld voor een vaderland se biergigant. "Geld speelt daar- by geen rol. Dat is wel wat an ders dan deze low-budgetpro- dukties", zegt hij. De rond de 50 figuranten en de 25 leden van de 'filmcrew' filmen, als het weer het toelaat tenminste, ook vandaag nog in Katwijk en vertrekken vervol gens naar diverse andere locaties in het land. Aan het eind van de ze maand komt de ploeg bijvoor beeld ook naar Leiden. Met de opnamen van 'Terug naar Oegst geest' is de ploeg op 7 oktober begonnen en er wordt nog ge draaid tot 16 november. Het is de bedoeling dat de speelfilm, die wordt geproduceerd door Mo vies Film Productions uit Am sterdam, in april 1987 in premiè re gaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19