Beeldjes Bep Sturm geschikt voor strip Echte baan of domme klus? Hits in Hollands jasje Vraagtekens rond jeugdwerkgarantieplan v> i WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 ACHTERGROND Het kabinet kan zijn plannen voor 1987, die vooral een nieuwe bezuinigingsronde van 12 mil jard gulden inhouden, zonder al te veel problemen uitvoeren. Vo rige week mochten de politieke partyen zich tijdens de zogehe ten algemene beschouwingen uitspreken over de plannen, die het kabinet in de miljoenennnota op Prinsjesdag presenteerde. Ze begonnen verrassend, maar ein digden heel futloos. Op de derde dinsdag in sep tember leek al duidelijk hoe het debat van de afgelopen week in grote lijnen zou verlopen: steun van de regeringspartijen CDA en WD, en kritiek van de PvdA en D66. En zo gebeurde het (uitein delijk) ook. Wel moet het kabinet van het CDA meer doen om de werkloosheid te verminderen, en wordt het plan van minister Deetman (onderwijs) om 4-jari- gen later naar school te laten gaan een beetje veranderd. Toen Deetman dat plan presenteerde in de Miljoenennota, ontstond er veel politiek gekrakeel. Niemand - ook CDA en WD niet - vond het een goed plan. Deetman heeft nu gezegd dat hij het best wil intrekken als de politieke partijen tenminste aangeven hoe hij dan moet bezuinigen. Bij de bespreking van de onderwijsbe groting in de komende weken wordt definitief beslist wat. er nu precies gaat gebeuren. Interessanter was hoe de nieu we leider van de PvdA, Wim Kok, zich zou gedragen. In te genstelling tot zijn voorganger Joop den Uyl staat Kok bekend als een 'zakelijk' politicus. Sinds zijn aantreden een paar maanden geleden had hij zich eigenlijk heel vriendelijk opgesteld tegen over minister-president Lub bers, die toch 'zijn grote vijand' zou moeten zijn. En Lubbers was op zijn beurt ook heel vriendelijk tegenover Kok. Hoe zou dat bij de algemene beschouwingen gaan, vroeg iedereen zich af. Wel, Kok begon ook vorige week heel vriendelijk. Maar hij kreeg de kous op zijn kop. De PvdA had een aantal plannetjes bedacht om bijna net zoveel te bezuinigen als het kabinet wil, r op die maar aan bezuinigen en het kan hem eigenlijk niets schelen wie daarvan de dupe worden, zei De Vries. Het kabinet moet niet in de eerste plaats bezuinigen, maar zorgen dat er weer meer werk komt, vond hij. Dat loog er dus niet om. Maar toen premier Lub bers daar boos over werd, slikte De Vries die kritiek weer ijlings in, zoals de afgelopen jaren ei genlijk steeds is gebeurd. De PvdA voert weer een harde oppositie, het CDA loopt weer volgzaam achter Lubbers aan en de WD staat goedkeurend toe te kijken. Zo was het de afgelopen vier jaar. En zo zal het voorlopig wel blijven ook. SJAAK SMAKMAN 'Hier woont en werkt de beroem de prof. Zweistein. Wie hem raad wil vragen moet zeer bij de tijd zijn. De top van de wereld is zijn clientèle. De hulp van de prof is een professionele. De klachten van de mens zijn vaak maar ver beelding. Dat wordt wel heel dui delijk in deze verbeelding. De volgende klant op de stoep staat te dringen, burgemeester Van Thijn in de Ban van de Ringen. De assistente mevrouw Freud laat de noodlijder binnen. Die mag meteen met klagen begin nen. Die arme Van Thijn voelt zich echt gegeneerd, hij is door het Olympisch embleem gefi xeerd'. Zo begint poëtisch een zeven minuten durend filmpje dat een fragment laat zien van de strip achtige beeldjes die de Bentveld- se beeldhouwster Bep Sturm- van den Bergh maakt en waarin ze Amsterdams eerste burger een avontuur laat beleven. Die beeldjes bestaan uit meer dan een stuk zodat ze ze allerlei hou dingen kan laten aannemen. Haar scenario werd door haar broer, de journalist Hans van den Bergh, op rijm gezet en in video beeld gebracht door o.a. Cees Samsom, de maker van de laat ste film over de schilder Carel Willink. In die paar minuten wordt tevens aangehaakt aan het Nederlandse politieke circus in de figuur van Kamervoorzitter Dolman. Zo'n strijd om van de Olympische Spelen weer eens een Nederlandse aangelegenheid te maken is een actuele gebeurte nis die Bep Sturm aanpakt om in was te verbeelden. En bij haar hebben Reagan en Gorbatsjov op IJsland reeds hun topconfe rentie. Waar ze het ijs tussen die twee letterlijk en figuurlijk laat breken. Bekende figuren uit het openbare leven staan in haar werk centraal. Waarom? „Mensen interesseerden me al tijd ontzettend. Toen ik meer dan vijftig jaar geleden met boetse ren begon heb ik eerst alle fami lieleden gemaakt, mensen die ik kende en van wie ik het leuk vond ze te portretteren. Dat is al tijd zo gebleven. Mensen voor wie ik eerbied had, of juist niet. Ook heb ik veel portretopdrach ten uitgevoerd. Daar waren heel veel posthume bij. Die maakte ik van foto's. En uit opmerkingen van de familie kreeg ik dan het gevoel: ja, dat is wel de figuur die ik wil uitbeelden. Het wonderlij ke is dat de betrokkene toch voor me begon te leven, ook al kende ik hem niet". Voor Bep Sturm is het geen en kel probleem vanuit een twee-di mensionale foto een drie-dimen- De beeldjes van Bep Sturn zijn demontabel en kunnen verschillende standen aannemen „Ik sionaal beeld te eigenlijk nooit iets op een plat vlak. Als ik iemand zie dan wil ik altijd ook meteen weten hoe zijn achterhoofd eruit ziet. Dat is heel gek; ik wil er altijd om heen draaien. Dat is mijn instelling. Ik heb ook wel getekend, maar dat meteen losgelaten toen ik ging beeldhouwen. Want dat voldeed me helemaal niet meer". „Vanzelfben ik doorgegaan op mensen van wie je veel foto's ziet in kranten en tijdschriften. Dus de bekende persoonlijkheden, want de onbekende worden niet gefotografeerd. Als ik iemand heb gezien, van theater of caba ret en ze leuk vind omdat ze een of ander liedje hebben gezongen denk ik: goh, die wil ik wel ma ken. Maar is het gebeurd, dan in teresseert het me niet meer". Werkte Bep Sturm aanvanke lijk in klei, sinds ze was had leren kennen gebruikt ze voorname lijk dit als haar favoriete mate riaal. Door die was gooit ze een stof waardoor het beeldje niet al leen hard wordt, maar weer zacht met lagere inkomens wat meer zou ontzien. Ze werden echter zonder veel omhaal in de prul lenbak gegooid. Daarmee was het ook uit met de vriendelijke woorden. Kok overwoog zelfs een motie van afkeuring in te dienen. Dat doe je in de politiek alleen als je heel boos bent. By het CDA ging het precies omgekeerd. Heel verrassend trok CDA-fractievoorzitter Bert de Vries eerst flink van leer te gen het kabinet. Vooral CD A-mi nister Ruding (financiën) moest het ontgelden. Die denkt alleen Economisch herstel of niet, de werkloosheid blijft. Ook onder jongeren. Volgens het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid waren in juli nog altijd meer dan 100.000 jongeren (tot 23 jaar) zonder werk. Onder hen zijn veel schoolverlaters. Vele tien duizenden hebben dè afgelopen maanden met een kersvers diplo ma in de hand geprobeerd een baan te vinden. Ruim 15.000 jon geren deden dat tevergeefs, die zijn voorlopig nog aangewezen op de rww-uitkering. Als ze ten minste 18 zijn, want 16- en 17-ja- rigen krijgen geen rww. In plaats daarvan krijgen hun ouders kin derbijslag. De Haagse politici roepen al ja ren dat juist die jeugdwerkloos heid een ramp is: een maatschap pij die zijn jeugd geen uitzicht op een toekomst kan bieden, is een verloren maatschappij, zeggen ze. Mooie woorden, maar het is tot nu toe wel bij woorden geble- Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) wil daar nu verandering in brengen met zijn jeugdwerkgarantieplan. Hoe dat er precies komt uit te zien moet eind deze maand dui delijk worden, wanneer hij met werkgevers en vakbonden gaat praten. Maar er zijn wel een paar kernpunten bekend. Iedere schoolverlater krijgt tot zijn twintigste gegarandeerd een baan of een stageplaats bij een bedrijf of de gemeente. Daarmee Minister De Koning - een paar vliegen in één klap - hoopt De Koning een paar vliegen in een klap te slaan: het kabinet zet eindelijk zijn woor den in daden om, de schoolverla ters krijgen hoe dan ook een baantje, én ze kunnen werkerva ring opdoen zodat ze meer kans op een 'echte baan' hebben. In de komende jaren denkt De Koning op die manier maar liefst 50.000 jongeren 'aan de slag' te helpen. Schoffelen? Een omstreden punt in het plan was dat De Koning de rww- uitkering wilde afschaffen. Want, zo stelde hij, als je een baan hebt verdien je geld en heb je dus geen uitkering nodig. Dat kwam mooi uit: de honderden miljoe nen guldens die hij daarmee be spaart wil hij gebruiken om de salarissen van de jongeren te be talen. Bij elke jeugdbaan hoort namelijk een salaris. Hoe hoog dat precies wordt is nog niet dui delijk. Vooral de bonden waren boos over de afschaffing van de rww, èn De Koning is daar vorige week op teruggekomen. De rww blijft, maar in de praktijk veran dert er niet zoveel. Want wie een aangeboden baan weigert, ver liest wel zijn rww-uitkering. De versoepeling van de regeling is dus alleen gunstig voor jongeren die om een of andere reden geen baan krijgen aangeboden. De grote vraag is nu wat voor werk jongeren straks krijgen aangeboden. Werkervaring op doen is één ding, of je daar ook wat aan hebt is een tweede. Wat heb je eraan als je straks een paar jaar lang een of ander dom werk je moet opknappen waarmee je echt geen betere kans op een baan maakt? Als je - om maar wat te noemen - twee jaar mag schoffelen in de gemeentelijke plantsoenen. Daar zijn vooral de vakbonden bang voor. De gemeenten zullen volgens De Koning voor onge veer 30.000 van de 50.000 banen moeten zorgen. Dat moeten 'bo ventallige arbeidsplaatsen' zijn. Met andere woorden: klusjes die de gemeenten nu niet (meer) doen. Omdat de gemeenten die niet belangrijk genoeg vonden om er mensen voor in dienst te nemen. Of werk dat de gemeen ten in de afgelopen jaren maar hebben laten schieten omdat ze er geen geld meer voor hadden door de bezuinigingen. En dan praat je al gauw over plantsoe nendiensten. Vooral om die reden zien de jongerenvakbonden er niets in. Het is eigenlijk een plan om jon geren van de straat te houden, vinden ze. Een soort bezigheids therapie, zegt voorzitster Gerda Verburg van de CNV-jongeren zelfs. Of ze gelijk heeft? Dat zal volgend jaar blijken, als de eerste scholieren aan de slag kunnen. Leerlingen die nu in de eindexè- menklassen zitten worden straks de eerste lichting 'jeugdwerkers'. Als de plannen van De Koning allemaal doorgaan. SJAAK SMAKMAN er een föhn op zet. Dat is haar bij toeval gedane uit vinding. Het geeft haar de moge lijkheid te allen tijde de beeldjes opnieuw te modelleren. „Doordat ze de beeldjes weer soepel kan maken, kan ze desge wenst de mimiek ervan verande ren. Naar gelang de gewenste achtergrond laat zij haar arties ten en politici optreden in witte decors vol reliëf waartegen de bronskleurige figuren goed af steken. Het befaamde theater Carré is onder nieer zo'n schil derachtige achtergrond die tot de verbeelding spreekt. En na een onderhoud met de Haarlem, mer Gert Faken, die aan een boek bezig is over de geestelijk vader van Eric de Noorman, Hans G. Kresse, boetseerde ze onder meer Kresse's stripheld alsmede deze befaamde teke naar. Aan fantasie heeft Bep Sturm geen gebrek. „Je zou die beelden kunnen gebruiken om een animatiefilm te maken, maar dat is ontzettend veel werk. Dat zou alleen kunnen wanneer ik een opdracht zou krijgen. Een stripverhaal, dat je zou kunnen uitbreiden". De door Bep Sturm verzonnen figuur van psychofilosoof prof. Zweistein is gebaseerd op de le gendarische Einstein, die we gens zijn grote kennis door vele vooraanstaanden werd geraad pleegd. Bij haar Zweistein kun nen de talrijke beelden uit haar panopticum terecht, hebben een houvast: minister Neelie Smit- Kroes, Carmiggelt, Dolman, Van Thijn, Haarlems burgemeester mevrouw Schmitz, enz, enz. „Het zijn bronzen beelden die tot leven komen. Er zijn wel eens mensen die tegen me zeggen: 'Maakt u een poppenfilm?' Dan zeg ik: Een poppenfilm? Dit zijn voor mij wezens. Het grappige is dat wanneer er wel eens een om valt, ik denk: wat zielig. Onzin natuurlijk". Duidelijk is dat alle grote figu ren op het politiek wereldtoneel in haar handen worden als was. „Ja, dat zijn ze allemaal geluk kig". FRANS KEIJSPER nu feaMif en Mdtsjov Wim Kok - heel boos - (foto gpd) Geïnspireerd door de Mini Pops in Engeland, soortgelijke mu- ziekprojecten in Frankrijk en Duitsland en niet te vergeten Kinderen voor Kinderen uit ei gen land, zijn in Nederland de Mini Stars opgestaan. Een groep van 33 jongens en meisjes, die met speciaal voor deze gelegen heid geschreven Nederlandse teksten, beroemde hits zingen van internationale artiesten als Madonna, Wham, Olivia Newton John en Michael Jackson en ei gen grootheden als Gerard Jo ling en BZN. Een dubbel-elpee en een vierdelige tv-serie van tel kens 25 minuten, door de TROS in november uit te zenden, vor men het resultaat van dit zomer se stukje kinderarbeid. "Kinderen van pakweg acht tot twaalf jaar", is de toelichting van initiatiefnemer Bert Schou ten, "blijken de laatste jaren steeds meer popmuziek te ko pen. Omdat de meeste hits ech ter Engelstalig zijn, hebben ze al leen iets aan het melodietje en dringen de teksten eigenlijk nau welijks door". Om de nummers van passende teksten te voorzien, nam Schou ten een hele reeks corifeeën in de arm: Tineke Schouten (cabare tière), Peter Jan Rens (Mijnheer Kaktus), Chris Winsemius (mu ziekleraar), Jos van Woudenberg (journalist), Thera Coppens (schrijfster) en niet te vergeten het duo Bolland Bolland, dat de inmiddels "klassieke" kraker Amadeus van een ander jasje voorzag. Honderden kinderen uit het hele land stuurden, na publicatie in een omroepgids, een bandje in. Na selectie en audities bleven er 33 gelukkigen over. Zij kregen van Schouten huiswerk toege stuurd, in de vorm van cassettes. "Ik had immers", legt de produ cer uit, "alleen tijdens de vakan tie en gedurende enkele week einden de beschikking over de kinderen". Dank zij medewerking van de ouders, die het kroost af en aan bleven rijden naar de platen- en televisiestudio's, bleek het kar wei in relatief korte tijd te klaren. "Dat is een van. de verschillen met Kinderen voor Kinderen", aldus Schouten, "daar gaat het om een geselecteerde groep, die regelmatig repeteert en min of meer uit dezelfde regio afkom stig is. De Mini Stars komen van Groningen tot Maastricht en of ze nu keurig Hollands of met een accent zingen, maakt mij niet uit. Nog een verschil met Kinderen voor Kinderen is de luchtige on derwerpkeuze en het feit, dat wij met bestaande en dus goed her kenbare melodietjes voor kinde ren werken". Omdat de meewerkende jon gens en meisjes geen royalties of honorarium mogen ontvangen, besloten producer en platen maatschappij voor een schen king aan een goed doel te kiezen. Judith de Vries, acterend als een van de sexy Centerfold-dames, over die besteding: "Het geld gaat naar een kinderboerderij voor gehandicapte jongens en meisjes, in de buurt van Drieber gen. Dat vonden we met z'n allen een goed idee. Als er nog meer te verdelen valt, mogen we dat weer samen beslissen". Schouten: "We hebben ons la ten adviseren door het Nationaal Jeugd Fonds, dat ook zal toezien op de besteding van de gelden. De eerste tienduizend gulden is inmiddels beschikbaar gesteld. We willen daarmee aantonen, dat er met dit kinderproject niets wordt verdonkeremaand". Voor de kinderen, in de leeftijd van acht tot veertien jaar, was het mogen deelnemen al een er- IS het tvcll/cht M brstandin it Kit?tn voorttn bm bj de luchtmacht Judith de Vries van de Mini Stars. varing, die eventuele verdien sten bij voorbaat naar de ach tergrond deed verdwijnen. Een t- shirt, joggingpak, rugzak en ui teraard de elpee vormden het aandenken, dat de Mini Stars in Dierenpark Amersfoort bij de of ficiële presentatie van hun pro ject overhandigd kregen. "Ik word een ster, schop het (foto GPD) ver en niemand die houdt me te gen" was het meer dan eens ge hoorde refrein van het aanstor mende zangtalent. In vier TROS tv-programma's (21 november, 19 december, 16 januari en 13 fe bruari) is te zien en te horen hoe ver de Mini Stars het al hebben geschopt. DOLF RUESINK Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17