Vier modieuze koplopers! PRESBURG De hoofdrolspelers in de uitzichtloze strijd in Voeren Happart: geen zee te hoog Nothomb: dagen zijn nu geteld Leiden: Donkersteeg 13-17. COMPUTEROPERATOR KASSIÈRE OF VERKOPER M/V PAGINA 16 BUITENLAND WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 Elegante pump In de kleuren, zwart, petrol, kobaltblauw en zwart-lak. Maten 36 t/m 41. v C s< v Herfstaanbieding: Schitterend 3- rijig chanel- collier in zwaar verzilverde uitvoering Bijpassende armband Zilveren bogencollier, Iw Stalen Seiko heren- m&Jf W horloge met stalen band, $ÏÏM t dag- datum en seconde- Zilveren naam- wijzer, met klassiek auto- plaatarmband matisch uurwerk. met figaro- van 195,- nu/schakel ÉLGeelgouden dames- ring bezet met |||lpmeerdere briljanten. JUWELIER VANROSSUMDUCHAHEL - Breestraal 89 - Leiden -071-120092 BRILJANT VAKMANSCHAP, NU SCHITTEREND GEPRIJSD! Leuk veten In de modekleürè zwart, petrol en paars* Maten 30 t/m 39. Stoere Docksider Met onverwoestbare profielzooi en leren veter. In zwart en donkergrijs. Maten 40 t/m 46 Elegante leren laars In modern zwart en kobaltblauw. Maten 36 t/m 42. Begrafenissen - Crematies TRANSPORTEN in binnen- en buitenland. OPBARINGEN - Eigen AULA en KOFFIEKAMER. Begrafenisonderneming "Eenvoud" Van Ingen Schenau Kantoor HOGEWOERD 84 - LEIOEN - Tel. 120975. Oegstgeest: De Kempenaerslraat 64. lel. 155832 Voorschoten: J. Oosterorn Nieuw Voordorpstraat 48. tel. 01717-5602 COÖP. GROENTE-, FRUIT- EN BLOEMENVEILINGVERENIGING "LEIDEN EN OMSTREKEN" B.A. Postbus 1009, 2302 BA LEIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding VOOR IBM S 34 (M/V) Hij/zij zal ook andere administratieve werkzaamheden moeten verrichten. Leeftijd ca. 25 jaar, in het bezit van MEAO- of HAVO- diploma met boekhouden of de bereidheid te studeren voor het PD boekhouden. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met vermelding van uw telefoonnummer te richten aan bovenstaand adres. voor de afdeling: Groente/fruit Brood/kaas of slagerij. Voor 3, 4 of 5 dagen per week. Leeftijd 15 tot 18 jaar. Wij bieden u een prettige werkkring en een goed salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring. KR0MARKT SUPERMARKT Castellumplein 4, Valkenburg ZH 01718-12671 Vacancy for laboratory technician An Australian company involved in the leading edge of plant tissue culture technology, has established a small laboratory in the Alphen district and requires a person to be trained as a laboratory technician. The succesful applicant will be required to travel to Australia early in november for approximately 10 weeks training with the senior scien tist who arrives this week in Holland for interviews. Formal degrees are not essential. However a basic grounding and understanding of plants is an advantage, oral and written fluency in Dutch and English with the ability to report objectively is essential. •The person chosen will be required to enter a secrecy agreement and an employment contract for a trial period. Salary range: 2.750,- to 3.750,- depending on qualifications. As company is keen to make early appointment, applicants are invited to phone mr. J. J. Akkersdijk on 070-647908 during business hours from 10.00-17.00 hours. Echt in opspraak kwam No- thomb pas vorig jaar mei, toen hij de Verantwoordelijkheid moest dragen voor het volledig falende politieoptreden tijdens de voetbalrellen in het Heizelsta- dion, die 39 mensen het leven kostten. Nothomb weigerde die verantwoordelijkheid echter te dragen en bleef zitten. De liberale minister van justi tie Jean Gol weigerde de hem toegespeelde zwarte piet en stap te boos over Nothombs gebrek aan ruggegraat op. Hij dacht dat Nothomb hem wel zou volgen, maar deze bleef lakoniek zitten. Daarop dreigde het hele kabinet te vallen. Maar koning Boudewijn hield als een van de weinigen het hoofd koel. Hij weigerde het ont slag van het kabinet en stuurde Gol, Nothomb en Martens als kleine jongens terug naar de ka binetsbankjes om het nog eens te proberen. Twee maanden later was er opnieuw crisis, toen No thombs PSC de plannen voor on derwijshervorming torpedeerde. Maar toen kon een crisis geen gevaar meer, omdat voor 13 okto ber 1985 toch al parlementsver door Hans de Bruijn kiezingen waren uitgeschreven. De CVP werd daarvan de grote winnaar, terwijl de PSC zich slechts wist te handhaven. No thomb kwam terug als minister van binnenlandse zaken. Maar het is de vraag of zijn po litieke taaiheid hem nu nog zal kunnen redden. Nothomb heeft zich zo in de affaire-Happart vastgebeten dat een oplossing van deze kwestie met hem op het ministerie zo goed als ondenk baar is geworden. Honeywell De Amerikaanse onderneming Honeywell houdt besprekingen met de Franse Groupe Buil en de Japanse NEC over samenvoeging van de computeractiviteiten van de drie concerns, zo is gisteren be kendgemaakt. Honeywell heeft nu al nauwe banden met Bull en NEC. Volgens een verklaring van de Amerikaanse ónderneming zal de beoogde reorganisatie het moge lijk maken zich te concentreren op de meest winstgevende activitei ten, te weten automatiseringsappa ratuur en contracten op het gebied van luchtvaart, ruimtevaart en de fensie. BRUSSEL - Fruitteler, burge meester, lid van het Europees Parlement en politiek struikel blok. Drie benamingen die van toepassing zijn op José Happart, de omstreden ex-burgemeester van de Vlaamse gemeente Voe ren, wiens weigering Nederlands te spreken aan de basis ligt van de kabinetscrisis in België. Hoewel Happart zo af en toe nog wel eens te vinden is in de boomgaarden van zijn familiebe drijf is hij sinds het eind van de jaren '70 een politicus met een volledige dagtaak. Niet alleen als burgemeester of Europarlemen tariër, maar veeleer ook als be roeps-actievoerder voor de zaak van de Franstalige Voerenaars die hem op handen dragen. Dat actievoeren zit Happart in het bloed. Al in 1972 viel hij op, toen hij als activist in een land bouworganisatie, met een stier aan een touw het statige parle ment in Brussel binnenstapte om aandacht te vragen voor de problemen Van de boeren. Happart is geen geboren Voe- renaar. Hij is geboren (in 1947) in Herstal bij Luik, waar vader Happart een boerderij had. Die moest echter het veld ruimen voor de uitbreidingsplannen van een Luikse staalfabriek. De Hap- parts togen naar Sint-Pieters- Voeren in de Voerstreek. Samen met zijn tweelingbroer Jean-Marie runde José het fruit- bedrijf. Hij werd actief in allerlei landbouworganisaties, organi seert tal van betogingen tegen het landbouwbeleid van de rege ring in Brussel en trekt de aan dacht door ook bij de Nederland se EG-landbouwcommissaris Sicco Mansholt met een rund binnen te stappen. Pas in 1978 gaat Happart zich actief inzetten voor de Franstali ge Voerenaars, verenigd in de A.ction Fouronnaise. Die vereni ging vecht al jaren voor een te rugkeer van de Voerstreek naar de Franstalige provincie Luik. Happart staat op de eerste rij wanneer Franstaligen en neder- landstaligen op elkaar botsen. Het is 1979 en de tijd van veel vuldige gewelddadige botsingen in de Voerstreek. Happart wordt gesteund (sommigen zeggen ge manipuleerd) -door invloedrijke socialisten, vakbondsmensen, zakenlui en advocaten. Happart haalt stunt na stunt uit. In mei 1979 komt het zelfs tot een ontmoeting met koning Bou dewijn, die de dan nog ambtelo ze Happart spreekt aan de rand van een autoweg, dichtbij Voe ren. Het is een initiatief van de PSC-minister van binnenlandse zaken Gramme, dat een storm van Vlaams protest oproept. Ter compensatie ontvangt de vorst later ook een groep Vlaam se Voerenaars. In 1982 wordt Happart kandidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen. Hij staat op de laatste plaats van de plaatselijke lijst 'Retour a Liè- ge' (terug naar Luik), maar krijgt 31 procent van de (voorkeur stemmen. Zo'n stunt zal hij ook in 1984 uithalen bij de verkiezingen voor het Europese parlement. José Happart haalt in zijn eentje even veel stemmen als alle 'andere kandidaten van de socialistische PS - waarvan hij inmiddels lid is geworden - te zamen. Aan zijn populariteit onder de Franstalige meerderheid in de Voerstreek hoeft niet te wordén getwijfeld. Als Retour a Liège hem in 1983 voordraagt voor de Voerense burgemeesterspost, zijn de pop pen aan het dansen. Aangezien zijn weigering Vlaams te spreken ook dan al bekend is, wordt hij onder voorbehoud benoemd. Mi nister van binnenlandse zaken Nothomb laat eind 1983 echter na Happarts talenkennis alsnog te testen en de benoeming wordt - door het hele kabinet-Martens - officieel gemaakt. Tegen die benoeming gaan de Vlaamse Voerenaars echter in beroep bij de Raad van State. Het duurde bijna drie jaar alvo rens die Raad oordeelde dat Hap part ten onrechte was benoemd en diende te worden afgezet. Dat is gebeurd, maar in zjjn val heeft Jose Happart nu het hele Belgi sche kabinet meegesleept. BRUSSEL - Is het Belgische ka binet nu gevallen over José Hap part of over Charles-Ferdinand Nothomb? Die vraag mag ge steld worden nadat premier Wil- fried Martens gisteren het ont slag van zijn kabinet aanbood. Happart was dan wellicht de lont in het Belgische politieke kruit vat, het was Nothomb die er de lucifer bij hield. Hij lijkt daar een gewoonte van te maken, want ook vorig jaar al veroorzaakte de niet als erg soe pel bekend staande Waalse edel man een crisis in het vorige kabi net-Martens, als gevolg van het Heizeldrama. En nu houdt No thomb, als zowat de enige politi cus in België, Happart de hand boven het hoofd. Charles Ferdinand Nothomb is telg uit een van de oudste adellij ke geslachten van België. De No thombs behoren tot de grondle- gers van de Belgische staat. Jean Baptiste Nothomb was in 1830 - nadat België zich van Nederland had losgemaakt - secretaris van het 'Voorlopig Bewind' en werd elf jaar later zelfs minister-presi dent van België. Sindsdien hebben de No thombs - die in de provincie Lu xemburg zelfs een dorp naar hen vernoemd weten - bijna hon derdvijftig jaar op leidinggeven de posten in België gezeten. Charles-Ferdinand, 50 jaar en doktor in de rechten en licentiaat in de economische wetenschap pen, vormt daarop geen uitzon dering. Al sinds 1968 zit hij in de lands- politiek, achtereenvolgens als Kamerlid voor de toen nog 'uni taire' christendemocraten, na cje splitsing van die partij voorzitter van de Waalse tak PSC, voorzit ter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers en lid van het Europees Parlement. In 1980 werd hij voor het eerst minister, eerst in drie elkaar op volgende tussenkabinetten als minister van buitenlandse zaken en sinds 1981 als minister van binnenlandse zaken en vice-pre mier. Al in 1983 en 1984 werd hem een te lankmoedige hou ding tegenover Happart verwe ten, omdat hij hem tot burge meester benoemde terwijl toen als duidelijk was dat Happart het Nederlands niet beheerste.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16