'Open Spelen' in het verschiet Hockeybond krijgt de rekening $an de Principes wijken voor geld Boniek boos Claesen op schot tegen Luxemburgers Tennisprofs mogelijk al in Seoel in actie Feyenoord wil Roth van Pees WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 13 WARSCHAU (PAP) - Wlodzimierz Smolarek is de enige in het buiten land spelende voetballer in de se lectie voor het Poolse elftal, dat vandaag tegen Griekenland uit komt. De wedstrijd wordt gespeeld in kwalificatiegroep vijf voor de Europese titelstrijd, waarin ook Nederland en Hongarije zijn inge deeld. Zbigniew Boniek, in dienst van AS Roma, ontbreekt op de lijst van zestien spelers. Boniek vertelde gisteren tegen Poolse verslaggevers, dat hij waar schijnlijk nooit meer zou spelen voor het nationale team. De rossige middenvelder verwees naar een uitspraak van de nieuwe coach La- zarek. Die had bij het aanvaarden van zijn functie gezegd, dat hij niet wenste te werken met spelers, die zich pas kort voor een interland wedstrijd konderi melden bij de se lectie. Nico Claesen: 3x raak. LUXEMBURG (ANP) - Nico Claesen heeft gisteren onderstreept slechts weinig kansen nodig te hebben. De spits van Tottenham Hotspur en het Belgische nationale elftal nam in het kwalificatieduel 'voor de Europese titelstrijd tegen Luxemburg de helft van de produktie van de Rode Dui vels voor zijn rekening. De ploeg van Guy Thijs, die de voorronde startte met een gelijkspel (1-1) tegen Ierland, won voor tienduizend toeschou wers in het gemeentelijk stadion van Luxemburg met 6-0 van een van de kleinere Europese voetbalnaties. PSV-verdediger Eric Gerets opende na vijf minuten spelen de score. Nadat Claesen drie minuten later de marge had verdubbeld, brak een trage en saaie periode aan. De Belgen ergerden zich aan de warrige beslis singen van de inconsequent fluitende Poolse scheidsrechter Czermama- zowycz. Vier minuten voor de rust maakte Vercauteren 0-3. De Belgen schroefden na de hervatting het tempo op. In de slotfase profiteerden de profs van vermoeidheid bij de Luxemburgse amateurs. Door Claesen (nog twee maal, waarvan één uit een strafschop) en Ceule- mans kwam de Belgische produktie op zes treffers. De Belgische doel man Jackie Munaron, vervanger van de gepasseerde Jean-Marie Pfaff, hoefde slechts enkele malen in actie te komen. Uitschakeling bevestigt behoefte aan koerswijziging LONDEN (GPD) - De tijd die de ad-interim technische staf van de Nederlandse hockey ploeg heeft gekregen om de ontspoorde natio nale ploeg voor het wereldkam pioenschap weer op de rails te krij gen, is toch te kort gebleken. Hoe wel het elftal op het zesde we- reldtoernooi in Londen tot dusver naar vermogen heeft gepresteerd, is de uitschakeling voor de halve finales een nieuwe bevestiging van het feit dat er dringend behoefte is aan een andere koers. Met name het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond mag zich de neergang van het nationale elftal aantrekken. Bij het Europees Kampioenschap in '83 in Amstelveen, waar Nederland met pijn en moeite de titel wist op te eisen, was die trend reeds na drukkelijk zichtbaar, maar in al die jaren bleef de leiding passief. De teleurstellende zesde plaats op de Olympische Spelen in Los Angeles was het duidelijkste signaal dat de aansluiting met de internationale top verloren was gegaan, maar ook die aanwijzing beschouwde men kennelijk niet meer dan een inci dent. De toenmalige bondscoach Wim van Heumen werd uit respect voor zijn verdiensten voor het Neder landse hockey de hand boven het hoofd gehouden. Maar in plaats van in te grijpen en een nieuwe verfrissende toekomst-strategie uit te stippen mocht de Bosschenaar tot ieders verbazing zijn conserva tieve bewind voortzetten. Zes maanden voor het WK werd het bondsbestuur pas echt wakker, toen de Nederlandse formatie tij dens de Champions Trophy in Ka rachi opnieuw onderstreepte hoe groot de achterstand met de toon- Lendl wil in Amerikaans team strijden om Davis-beker SYDNEY (Rtr.) - Op de dag waarop in Londen de loting werd verricht voor de tennis- strijd om de Davis-beker, zorg de Ivan, Lendl aan de andere kant van de wereld voor opwin ding. De Tsjechoslowaak, die sinds 1981 in Greenwich, Con necticut, woont, zei tijdens het indoortoernooi van Sydney, dat hij nooit meer voor het na tionale team van zijn vaderland wil spelen. „Ik zal allé moeite doen voortaan voor de Verenig de Staten uit te komen", voeg de 's werelds beste tennisser er aan toe. Lendl heeft zestien maanden geleden de eerste stappen gezet voor de procedure, die hem het Amerikaanse staatsburger schap moet bezorgen. „Ik weet, dat het zo'n twee jaar duurt", vertelde Lendl. „Daarom heb ik geduld. Hoewel, je moet niet gek opkijken, als ik morgen in eens krijg te horen, dat ik Ame rikaan ben". Met de Tsjechoslowaakse tennisbond leeft Lendl al gerui me tijd in onmin. De techni sche leiding passeerde Lendl, die in 1980 met Tsjechoslowa- kije de Davis-beker won. „Dat vond ik geen ramp, omdat de sfeer in het toernooi toch al ver pest was", meende Lendl. „Vooral in Latijns-Amerika ne men ze het niet zo nauw met de reglementen. Bovendien is daar altijd kans op geweldda digheden". Anti's vluchten voor de pro's.. LAUSANNE (GPD) - De aan komst van de honderd Nederland se demonstranten die met 25 bus jes naar Lausanne waren gekomen om vóór de komst van de Olympi sche Spelen naar Amsterdam te demonstreren, had gisteravond meteen al succes. De zeven demon stranten van de Nolympics, die voor de ingang van het Holland House een anti-apartheidsdemon stratie hielden, vlogen alle kanten op toen de busjes, beschilderd met de tekst 'Amsterdam wants the ga mes', 'a golden choice' arriveerden. Dit tot opluchting van de Neder landse delegatie, die ih het hotel een receptie hield met veel IOC-le- den en die een botsing tussen de pro's en de contra's hadden ge vreesd. aangevende hockeynaties inmid dels was geworden. Uit angst voor een afgang in de Engelse hoofd stad dwongen de 'beleidsmakers' Van Heumen zelf terug té treden en legden zij een noodverband aan door een 'amateur' in de persoon van Frans Spits boven drie be roepskrachten te stellen. Hoe on gelukkig die korte-termijnpolitiek uitpakte, bleek zes weken voor het WK, toen Spits uit onvrede over diens eigen functioneren zijn taak overdroeg aan de nieuwkomer in het gezelschap, Hans Jorritsma. Voor dat onduidelijke en starre beleid heeft het bondsbestuur in middels in Londen de rekening ge presenteerd gekregen. De vraag is echter of er voldoende lering uit getrokken zal worden. Jorritsma valt weinig te verwijten. Ondanks de korte en moeizame voorberei ding slaagde hij er met zijn eigen tijdse aanpak in de Nederlandse ploeg van een forse facelift te voor zien, alsmede het zelfvertrouwen en de sfeer terug te brengen. In het zicht van de haven struikelde de 65-voudige ex-international echter toch nog over de mentale en fysie ke tekortkomingen van zijn team, dat zich nu nog slechts kan richten op de vijfde plaats. Hoewel de ontgoocheling bij de spelers en begeleiding over de uit schakeling na het riante perspec tief begrijpelijk was, mocht Neder land op basis van het vertoonde spel eigenlijk geen aanspraak ma ken op deelname aan de halve fina les. Eén goede opvoering tegen Pa kistan is een te pover rendement voor een ploeg met pretenties. In de overige vier poule-wedstrijden bleef het elftal te vaak verwijderd van een acceptabel niveau. Drie beslissende acties tegen de Sowjet- Unie (Heijn), Argentinië (Van 't Hek) en Nieuw-Zeeland (strafbal van Ties Kruize) hielden de illusie op een doorbraak naar de top-vier lang vast, maar het ontketende En geland maakte uiteindelijk aan die droom definitief een einde. - LONDEN (GPD) Spanje is vrijdagmiddag de tegenstander van het Nederlands hockeyteam in het plaatsingsduel voor de strijd om de vijf de plaats van het wereldkampioenschap. De Spaanse formatie versloeg op de slotdag van de poulewedstrijden Canada met 3-1 en eindigde daardoor op de vierde plaats in groep B. Drie weken geleden stonden beide teams ook al tegenover elkaar in het drielandentoernooi van Laren. Nederland zette de Spanjaarden toen vrij simpel met 5-2 opzij. Indien die prestatie wordt geëvenaard, komt de nationale ploeg zondagochtend uit tegen de winnaar van de ontmoeting Argentinië-Polen, die donderdag wordt afgewikkeld. Hoewel Heijn, Boele van Hens broek en Ties Kruize en mogelijk ook Lex Bos na het WK afscheid nemen, kan de toekomstige bonds coach zeker voortborduren op de b^sis van deze groep. Om tot een serieuze opwaardering van het Ne derlandse hockey te komen zal de bond straks echter duidelijke keu zen dienen te maken. Te beginnen met de samenstelling van een nieuw begeleidingsteam, dat na dit toernooi door het vertrek van Joost Bellaart (naar Frankrijk) en Frans Spits (terug in bondsbestuur) uit elkaar valt. De contractverlenging van Jor ritsma kan een eerste stap in de goede richting zijn, te meer daar hij tijdens zijn korte periode als hoofdcoach blijk heeft gegeven voldoende kennis van zaken te hebben. Zijn werkwijze vormde de laatste weken niet voor niets de be langrijkste inspiratiebron voor de selectie. Daarnaast zou er goed aan worden gedaan de bondscoach(es) (ook de naam van Bloemendaal- trainer Roelant Oltmans wordt in dat verband genoemd) meer te be trekken bij het uitstippen van een nieuwe lijn, waarin een minder 'amateuristische' aanpak de lei draad dient te zijn. De huidige technische bewindvoerder heeft daar talloze vooruitstrevende ideeën over, die hij overigens pas aan de openbaarheid wil prijsge ven wanneer zijn bondswerk een vervolg krijgt. Michels (1) BOEDAPEST (GPD) - ln het na- iaar van 1984 verdween Kees Rijvers met stille trom uit Zeist. De nederlaag (1-2) in de eerste WK-kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije bracht zijn ondergang en verhinderde hem zijn werk als bondscoach af te maken. Onder druk van buitenaf en met weinig elegante middelen werd Rijvers genoodzaakt de handdoek in de ring te gooien en maakte hij zo doende de weg vrij voor Rinus Michels. En dat was precies de bedoeling van een aantal rebelle rende trainers en de twee groot ste kranten in dit land. die in de bondsmanager de sterke figuur zagen om Oranje er weer boven op te helpen. Twee jaar verder en een illusie armer zouden die anti-Rijvers aanhangers zich toch eens moe ten afvragen wat de machtswis seling in Zeist heeft opgeleverd. Weinig dus. Echter wel de weten schap dat een bondscoach geen ijzer met handen kan breken en dat Rijvers met het Nederlands elftal wel degelijk op de goede weg was. Het blijft natuurlijk koffiedik kijken. Toch is de vraag evenzeer relevant of Oranje on der Rijvers geen grotere vorde ringen zou hebben gemaakt dan nu het geval is. Nu lijkt er eerder sprake van een stilstand dan van de prestatiecur- het beleid in Zeist is echter het aantal spelers (33) dat in die in terlands mocht opdraven en waarbij geen van de 33 het do zijn volmaakte. De wegen van Michels zijn ook even onnavolgbaar als die in de Hongaarse competitie, waar list en bedrog aan de orde van de dag zijn en waarbij de eigen wedstrijden zelfs niet meer voor komen op het toto-formulier. Het klinkt hard, maar geldt dat ook niet de Mi- Michels begon zijn baan als bondscoach weinig voortvarend met een verliespartij in Oosten rijk een benauwde overwinning op Cyprus, waarna zijn hart hem in desteek liet en Leo Beenhakker het veldwerk mocht overnemen. Een magistrale treffer van Rob de Wit hield Oranje alsnog in de race voor het wereldkampioen schap in Mexico, maar blunders van Kieft en Beenhakker bedier ven het feestje in de beslissende tweekamp tegen België. Waarna Michels zonder Oranje afreisde naar Mexico en daar de ontdek king van zijn leven deed. Van het ene op het andere moment moest er resultaatvoetbal gespeeld wor den, zo hield hij de t het dit Michels een jaar eerder nog aanvallend voetbal predikte als het geneesmiddel bij uitstek om het publiek terug te krijgen op de tribunes. Rinus Michels. Je kunt van Rijvers zeggen wat je wilt, in zijn totale benadering van het voetbal is heel wat meer lijn te bespeuren dan in de visie van Michels. Behoudens een uit glijder in Sevilla, waar de voet balkenner bij iritstek zijn oren net iets te veel liet hangen naar de mensen rondom Oranje, had hij een duidelijk doe,l voor ogen: het ontwikkelen van de kwalitei ten van een nieuwe generatie voetballers. Hij legde daarbij de nadruk op de specifieke vaardig heden zonder de onvolkomenhe den uit het oog te verliezen. Dat is toch een wat andere benadering dan die nu in Zeist wordt gehan teerd, waarbij te pas en te onpas - wordt aangestipt waaraan het de vaderlandse voetballer ont breekt. Michels (2) In het vanavond nog niet voor de helft gevulde Nep-stadion be gint Oranje aan zijn dertiende interland onder supervisie van Michels. Van de twaalf voor gaande interlands werd de helft gewonnen en gingen vier wed strijden verloren. Die balans is niet slecht. Toch zegt dat weinig over de kracht van het Neder lands elftalomdat in die serie twee overwinningen op Cyprus zijn behaald. De enige goede overwinningen die Oranje be haalde waren die tegen Honga rije en Oost-Duitsland, beide ke ren met 0-1. Veelzeggender voor chels als bondscoach. Overtuigd als hij is dat 'buitenlanders' als Metgod, Kieft en Erwin Koeman iets extra's toevoegen aan het Ne derlandse aanbod dirigeert hij deze spelers wel naar Papendal, maar verbaast hij zich vervol gens over de „naieve benade ring" van Kieft en Metgod, die geen trek hebben om op de reser vebank plaats te nemen. Logisch toch. Michels (3) Natuurlijk zal Michels in alle toonaarden ontkennen dat hij geen consequent beleid voert. De feiten stellen hem echter in het on gelijk. Waarom erkent de bonds coach niet grif dat hij een vergis sing heeft begaan en dat Oranje op links'meer behoefte heeft aan een type-Tahamata dan aan een Valke. Dat is volstrekt legaal en daarvoor hoefje niet een blessure voor te wenden om je eigen straatje schoon te vegen. Daaruit blijkt eens te meer hoezeer Mi chels door twijfels wordt over mand. Zoals het al evenmin in zijn voordeel spreekt dat hij zich bij de speelwijze van Oranje laat leiden door de positie van Detari bij Hongarije. Rijvers ging tenminste uit vah de eigen kracht en stelde een Ne derlands elftal samen dat op ba sis van de eigen kwaliteiten een goed resultaat neer moest zetten. Groot geworden bij de gratie van Cruijff zou Michels er daarom verstandig aan doen dat hij een eigen beleid uitstippelt en dat hij zich niet laat leiden door de me dia, zoals irl het geval-Metgod. „Wat Trouw, de GPD-bladen of De Stem schrijven", aldus PSV- manager Hans Kraay onlangs, „is niet echt interessant. Die kranten worden in de voetballe rij niet gelezen. Maar als het AD, de Telegraaf of VI zich ermee gaan bemoeien heb je de poppen aan het dansen". Zo egocentrisch stelt de voetballerij zich op. ALBERT GEESINK LAUSANNE (GPD) - Als het aan de toelatingscommissie van het Internationaal Olympisch Comité ligt zullen in 1988 in Seoel alle tennisprofs mogen deelnemen aan de Zomerspelen. Willy Daume, de Westduitse voorzitter van die commissie, presenteerde gisteren tijdens de 91e zitting van het IOC-congres het voorstel om dat revolutionaire plan als een eenmalig experiment te laten gelden in Zuid- Korea. In mei volgend jaar valt in Istan- boel de definitieve beslissing, maar met het voorstel van de toelatings- commissie is de deur naar „open Spelen" - de droom van IOC-voor- zitter Juan Antonio Samaranch - al wijd opengezet. Te meer daar het IOC gisteren reeds instemde met de toelating van alle ijshockeyers en springruiters, twee disciplines waarover in het verleden bij voort during herrie was. Nu de interna tionale federaties van die sporten vrede hebben gesloten met de pro fessionele zusterorganisaties be sloot de olympische familie de be roepssporters men te sluiten. Het voorstel waarmee de toela tingscommissie nu op de proppen is gekomen, en dat is gesouffleerd door Samaranch, was de enige mo gelijkheid om tennis voor het eerst sinds 1924 weer op het olympisch programma te krijgen. Philippe Chatrier, voorzitter van de interna tionale lawn tennis federatie, had simpelweg laten weten dat voor zijn qrganisatie de keus gemakke lijk was: iedereen de kans geven deel te nemen, of niemand in te schrijven. Druk van een aangeslo ten bond, waarvoor het IOC zwichtte. Dat er sprake is van een radicale omwenteling bleek wel uit de op merking van Willy Daume, die de basis voor het voorstel vormt. „Volgens mij is het belangrijker om de besten van de wereld op de Olympische Spelen te hebben dan je af te vragen wat zij verdienen", zei hij. „We weten allemaal dat in een heleboel zogenaamde amateur sporten atleten rondlopen, die evenveel verdienen als voetballers of tennissers. Vandaar dat mijn commissie het voorstel van zo'n eenmalig experiment heeft ge daan", rechtvaardigde de Duitser bonden het idee. Ivan Lendl, John McEn roe, Boris Becker, Martina Navrati- lova en andere miljonairs in de olympische arena. Het zal wennen zijn. Nog maar veertien jaar gele den wandelde de toenmalige IOC- Steeds nadrukkelijker komt de beslissingsbevoegdheid over toela ting tot de Olympische Spelen te liggen bij die internationale federa ties. „Bij elke federatie zijn weer andere regels en het is onmogelijk om die nog allemaal onder één noe mer te brengen", lichtte Daume de machteloosheid toe waarmee de lijfwachten van het olympisch ide aal voortdurend worden gecon fronteerd. Daarmee dreigt ook de complete choas te ontstaan, omdat na een ge slaagd experiment in Seoel („Waar we naderhand uitvoerig over zul len spreken", aldus Daume) andere hun eisenpakket Johan Cruijff drukt de Italiaanse filmster Gii tieruimte in Lausanne. Anton Geesink kijkt in h i Lollobrigida de hand in de Amsterdamse olympische promo midden goedkeurend toe. (foto anpj BOEDAPEST (GPD) - Feye noord wil woensdag na de in terland Hongarije-Nederland het contract met Antal Roth rond maken. De Rotterdamse club begeert de verdediger van Pees Munkas en het nationale team van Hongarije al enige tijd en is nu via trainer Rinus Israel, bestuurslid Fred Blan- kemeyer en de voorzitter van de Vriendenclub in Boedapest aanwezig om de laatste hand te leggen aan de transfer. Antal Roth, die 22 interlands achter zijn naam heeft, is toe stemming verleend om in het buitenland te gaan spelen. „Die is door de bond telefonisch af gegeven aan de club", aldus Fred Blankemeyer, „dus dat is geen probleem. Het hangt al leen nog af van de condities van Pecs en van Roth zelf. Daarover gaan we hier praten en als we niet optimistisch wa ren zouden we hier natuurlijk niet zijn". „Met Roth zelf hebben we weliswaar nog geen contact ge had, maar we willen hem graag zo snel mogelijk hebben. Is het niet vandaag dan morgen". Feyenoord ziet in Antal Roth de opvolger van Ivan Nielsen. „In elk geval zien we in hem een goede centrale verdedi ger", aldus Rinus Israel. „En als je je elftal kan ver sterken moet je dat zeker doen", zo zei hij op zijn eigen laconieke wijze. „Maar ik zou echt niet in de put zitten als het niet doorgaat". op tafel zullen leggen. „De Olympi sche Spelen zijn de beste etalage voor een sport", was een opmer king van (proflatleet Sebastian Coe, lid van de atletencommissie het IOC. En weinig sporten voorzitter Avery Brundage door willen hun pronkstukken onder de het olympisch dorp in München op toonbank laten staan. zoek naar atleten die verboden merkjes op huntas hadden. Een speurtocht die ook in Seoel kan plaatsvinden, want de deelna me van de proftennissers is aan strenge regels gebonden. Kort ge zegd eist het IOC dat de deelne mers aan het toernooi in'Seoel voor een korte periode de amateursta- tus aannemen. Het voeren van ré clamé op kleding is in die tijd ver boden, managers, promotors en coaches van de spelers mogen al leen aanwezig zijn als de nationale federatie en het nationaal olym pisch comité er mee in stemmen en de spelers mogen geen geld ont vangen voor deelname aan, en be haald resultaat op de Spelen. Het voetbal vormt er een uitzon dering op. De FIFA houdt vast aan een beperkte deelname aan de Spelen. Profvoetballers uit Zuid- Amerika en Europa, die een hele wedstrijd hebben gespeeld in een WK-finale of kwalificatietoernooi, worden niet toegelaten. Dat is geen principekwestie, maar een simpele bescherming van het eigen we- reldtoernooi. In 1992 wil de FIFA de regel iets verruimen door alle spelers tot 23 jaar vrij entree te ge ven tot de Spelen. „We hebben er nog niet over gesproken, omdat de vervolgens ook dat strookt niet met de olympische gedachte". Opmerkelijk genoeg maakt een voorstel om alle profs gewoon toe te laten meer kans. De IIHF (ijs hockey) en FEI (paardensport) hebben dat ondervonden. De ijs- hockeybond sloot vrede met de profleague NHL, waarvan de spe lers nu ook in nationale teams voor de wereldbeker mogen spelen. Hetzelfde geldt voor de hippische sport. „Als zij hun toelatingsregels aanpassen, sluiten wij ons daar voor die sporten bij aan", aldus Daume. Het IOC besloot gisteren verder dat profsporters, die aan de Spelen willen deelnemen in een andere tak dan waarmee ze hun geld ver dienen, ook zullen worden toegela ten. Dat probleem deed zich voor met de Amerikaanse hordenloper Nehemiah, die football-league speelde. Hij werd geweigerd voor de wereldspelen atletiek in 1983 LAUSANNE (GPD) - Olympi sche principes wijken voor geld. Dat beaamde het Zwitserse IOC- lid Marc Holder gisteren in een toe lichting op de IOC-beslissing zo mer- en winterspelen te ontkoppe len. De enige reden daarvoor is dat het volledige olympische program ma in hetzelfde jaar een te groot beslag legt op de televisiebudget ten van de grote televisiemaat schappijen. Door ze uit elkaar te halen hoopt het IOC in de toe komst meer geld uit de verkoop van de rechten te kunnen slepen. Het Internationaal Olympisch Comité ging in grote meerderheid akkoord met het voorstel, dat het dagelijks bestuur voorlegde. De „ontheiliging" van het olym pisch jaar verloor het met straat- w lengten van de stapels dollars,' die onderhandeld moet worden en het zaak niet urgent is", liet Daume weten, „maar we zijn er niet vo omdat het een toernooi voor i sluitend jongeren zou worden sche Spelen van 1984 in Los Ange les. Nu de internationale atletiekfe- deratie de regels op dat punt heeft bijgesteld, volgt het IOC gedwee. Slechts twee leden waren tegen, de Olympi- omdat ze het gevoel hadden over vallen te zijn. De rest had er geen moeite mee om in een olympische recordtijd een zo ingrijpend voor stel aan te nemen. de beslissing in het verschiet liggen. „Wij zien er geen probleem in, omdat het wereldkampioen schappen-van wintersporten niet in de weg staat", probeerde Franco Carraro, voorzitter van de Europe se olympische comités, het besluit nog een sportief tintje te geven, maar alras bleek dat alleen de drei gende stagnatie van de geldstroom het hele IOC „om" had gekregen. „Het is beter voor de organisato ren. Nu hoeft het geld niet in één jaar aan de televisiemaatschappij en te worden onttrokken", aldus Carraro. En Hodler voegde eraan toe: „In een olympisch jaar gaat voor een Amerikaanse televisie maatschappij een derde van het hele sportbudget naar de Spelen". i totaalbedrag Voor 1988 wordt i 750 i IOC in die gesprekken voor de ten geworpen krijgt dat men door die harde opstelling andere sporr ten een slechte dienst bewqst. „De spreiding van de Spelen heeft daarom voor alle partijen alleen maar gunstige kanten", aldus Hod ler. Voor de eerste „nieuwe" Winter spelen in 1994 moeten zich nog kandidaten aanmelden. De ge dachte om de nummer twee van de strijd om de Spelen van 1992, waar over vrijdag wordt gestemd, aan te wijzen werd verworpen. „Omdat we weten dat er kandidaten zijn voor de organisatie van de Spelen in 1996, die nu dus vervroegd wor den. Die steden moeten een kans hebben", meende Holder. Een aan televisierechten Calgary samen. dollar neergeteld die plaatsen is de olympische stad r Seoel en Lausanne. Verder hebben Bern Leningrad interesse getoond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13