Vrouwen Greenham Common hebben mysterieuze kwalen Nobelprijswinnaar Wiesel: 'Stil en onverschillig blijven is de grootste zonde die bestaat' Leger des Heils in Nederland 100 jaar WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 11 De vrouwen van het vredeskamp Greenham Common klagen de laatste tijd over vreemde ziekteverschijnselen. Volgens de vrouwen zouden hoofdpijnen, stoornissen in de menstruatie- cyclus en misselijkheid veroorzaakt worden door bestralin gen vanuit de Amerikaanse luchtmachtbasis. Volgens de Britse pers is de fantasie van de activisten op hol geslagen zijn. Maar steeds meer wetenschappers nemen de klachten serieus. Over elektronische oorlogvoering en wat de doos van Pandora opleverde. Het vrouwenvredeskamp in Greenham is niet meer wat het geweest is. Vijfjaar geleden werd Greenham het internationaal symbool van de anti-kernwapenbeweging. Tientallen vrouwen zegen er na een protestmars neer in het onverwoestbaar optimisme al kamperende Groot-Brittannië nucleair-vrij te houden. In weer en wind, temidden van ongedierte en regenval, dwongen ze respect af bij al degenen die hetzelfde voor ogen stonden, maar thuis de centrale verwarming pre fereerden. Het Pentagon en het Britse ministerie van defensie waren niet onder de indruk. De wapens kwamen er. Vijfjaar later zitten de nog, zii het met minstens 48 kruisraketten. Inmiddels hebben de pers en de kernwapengeschiedenis het deskamp rechts ingehaald. „Sadder and wiser" pasten de vrouv zich aan. Zo spreken ze tegenwoodig liever van „verzetskamp" dan van „vredeskamp". Ze zitten er natuurlijk nog primair voor de vrede, maar hebben voor het gemak de Derde Wereld, voedseloverschot, het milieu en andere kwesties die de raketten in populariteit voorbijge streefd zijn, erbij gepakt. Ook in praktisch opzicht is het kamp niet meer wat het geweest is. De caravans zijn allang ver dwenen. Het is verboden om wigwams en tenten op te zetten of een kampvuur aan te leggen. Elke dag, zelfs meer dan eens, komen de deurwaarders routi neus de bezittingen van de bewo ners in beslag nemen. Als het mee zit slagen de vrouwen erin om, even routineus, hun potten en pannen, stukken plastic en slaapzakken uit de modder te plukken, in kinderwagens naar de grote weg te rijden, waar ze buiten de jurisdictie van de deur waarders vallen. door Lia van Bekhoven De vrouwen hebben bewezen dat met dit alles te leven is. Het is de ervaring met een nieuwe, sub tielere wijze van manipulatie, waar ze minder goed tegen be stand zijn. De meeste bewoners, hun sympathisanten en een handjevol wetenschappers, me nen dat het vredeskamp sinds kort bestraald wordt met elektro magnetische golven. De^ge-fre- kwentiestralingen, ook wel met een Amerikaanse term „zap ping" genoemd, zouden afkom stig zijn van de Amerikaanse luchtmachtbasis aan de andere kant van het hek. Miskramen Kim Besly, tegen de 50, vredes activiste van het eerste uur, heeft 85 schriftelijke verklaringen ver zameld van vrouwen die de afge lopen drie jaar merkwaardige ziekteverschijnselen vertoonden tijdens of na een bezoek aan Greenham. De meest voorko mende symptomen zijn: hoofd pijn, misselijkheid, gezichts stoornissen, moeite zich te con centreren, verandering in de menstruatiecyclus, miskramen in een vergevorderde staat van zwangerschap en een gestoord spraakvermogen. Kim Besly on dervond dat ze na een onderbre king van ruim tien jaar weer be gon te menstrueren. Andere ervaringen zouden het in een futuristische film van Spielberg beter doen. „We heb ben het een paar keer meege maakt dat een pan met koud wa ter begon te koken en vorig jaar november werden enkele vrou wen 's nachts wakker met ver brande gezichten die later ook vervelden", zegt Besly. Dokter Rosalie Bertell, een in ternationaal deskundige op het gebied van stralingseffecten op de gezondheid, deed vorig jaar een aantal metingen in Green ham Common. Ze noteerde ster ke signalen op de plaatsen die de vrouwen aanwezen, zij het dat die allen binnen de officiële vei- ligheidsgrenzen lagen. Bertell concludeerde dat haar meterle zingen en de ziekteverschijnse len overeenkwamen met het blootstaan aan een vorm van elektromagnetische stralingen op laag niveau. „Voor de goede orde", warschuwt Besly, „het gaat hier natuurlijk niet om stra lingen zoals die vrijkomen bij het exploderen van atoombommen. Het gaat om het soort energie zo als je dat aantreft bij magnetro novens, bij radarsystemen en elektriciteitsvoorziening" Gevoelig „Sommige vrouwen, die al lan ger in Greenham wonen of er vaak komen, zijn bijzonder ge voelig voor 'zapping' geworden. Ze kunnen aantonen wanneer het 'aanstaat' en wanneer alles normaal is. We hebben ook ge merkt dat de stralingen heel spe cifiek gericht zijn. Ze zijn merk baar vanaf net boven het hoofd tot onder de navel". Tessa Livingstone, een neuro loge, raadde evenals Bertell de vrouwen aan medische onder zoeken te ondergaan, hoewel bloedproeven en dergelijke tot nu toe niet tot afdoende resulta ten geleid hebben. „Een van de dingen die ik het meest overtui gend vond was .de vrouw met wie ik rond het hek liep die erg ge voelig voor stralingen geworden was. Ik had een veiligheidsmeter bij me en als ze zei: 'het is heel sterk hier', sloeg de meter uit. Wanneer ze zei: 'hier is het veel zwakker', deed de meter niets". Kim Besly heeft het sterke ver moeden dat de elektronische oorlog met opzet tegen de vrou wen gevoerd wordt. „Eind 1983 en begin '84, vlak nadat de eerste kruisraketten arriveerden, was er voortdurend een enorme le ger- en politiemacht. Als je om het hek liep, liep aan de andere kant een solaat mee die je con stant in de gaten hield. Aan onze kant was er de politie. Eigenlijk werd je nooit uit het oog verlo ren. Van de ene dag op de ander veranderde dat. Materieel en manschappen verdwenen, ter wijl de kruisraketten bleven. Wij vroegen ons af wat de reden daavoor was. Hadden ze mis schien een ander middel bedacht om ons op een afstand te hou den?". Toevallig Anderen zijn sceptischer. Ian Pitt, medeweker van het maand blad Electronics Today, sluit niet uit dat de vrouwen blootstaan aan stralingen die het toevallige gevolg zijn van een complex ra darcommunicatiesysteem waar de luchtmachtbasis mee werkt. In dat geval worden niet alleen de vredesactivisten, maar even eens de omwonenden van de ba sis bestraald. In maart dit jaar publiceerde de Guardian gegevens over een nieuw militair veiligheidsysteem dat gebruikt wordt om indrin gers buiten de basis te houden. De vrouwen zijn er regelmatig in geslaagd om over het hek te klimmen en zich uren, soms da genlang als ongewenste en onge ziene gast bij de Amerikaanse militairen op de houden. BISS (Base Installation Security Sys tem) zal volgens een Amerikaan se bron microgolven gebruiken om onwelkome bezoekers op een afstand te houden. De bewoners van het vre deskamp zijn het erover eens dat de stralingen het hevigst zijn bij verhoogde activiteiten als pro testdemonstraties of wanneer de poort van de basis opengaat om de kruisraketten in de naburige bossen te luchten. Wetenschap pers en deskundigen als Ian Pitt geven t<?e dat het lastig is aan be wijsmateriaal voor de stralingen te komen. „Het soort stralingen de frekwenties, verschillen nogal en het is moeilijk om beslag te leggen op de juiste meetappara tuur. Afgezien daarvan ont breekt het hier aan wetenschap pers die bekend zijn met „zap ping" om de juiste conclusies te trekken. Gevaren Hoewel er al een halve eeuw gewerkt wordt met microgolfbe straling, geniet het onderwerp in Europa nauwelijks bekendheid. Het „zapping"-bewustzijn in de Verenigde Staten ligt veel hoger. Het begrip 'microgolfvervuiling' is er de laatste jaren aardig inge burgerd. Onder druk van de pu blieke opinie mogen er in de Ver enigde Staten geen huizen ge bouwd worden onder elektrici teitskabels en is de bouw van zenders voor kabeltv-netwerken in bepaalde gebieden niet toege staan. Al in de jaren '30 struikel de het Amerikaanse leger over aanwijzingen dat er mogelijk ge vaar kleefde aan radarsystemen voor de gezondheid van mensen. Russische onderzoeken, die aan tonen dat mensen die met micro golfstralingen werkten staar konden oplopen, werden in de jaren '50 door de Amerikaanse collega's hartelijk weggelachen. Zowel in de Sowjet-Unie als in de Verenigde Staten bepaalde de militaire hiërarchie de experi menten met microgolf. Ze waren verantwoordelijk voor het definiëren van de veilig- heidsgrenzen. Die grens ligt in de Sowjet-Unie duizend maal la ger dan in de Verenigde Staten. In de jaren '50 verplichtten de Russen een ieder die bloot stond aan een straling van 1 milliwatt per vierkante centimeter, veilig- heidsbrillen te dragen. In de Ver enigde Staten bestond er voor werknemers diedag-in dag-uit bestralingen opliepen die tien keer zo hoog lagen, geen enkele voorzorgsmaatregel. Daar micro golven onmisbaar zijn voor prak tisch alle offensieve en defensie ve wapensystemen, bleven vei ligheidsmaatregelen en open baarheid van gegevens de na- tuurlijke slachtoffers van de kou de oorlog. Afluisteren Een bizarre ontdekking in 1962 lichtte de eerste tip van de stra lingssluier op. Een routineonder- zoek in de Amerikaanse ambas sade in Moskou bracht aan het licht dat de Russen het gebouw vanaf de overkant van de straat bestraalden met lage-intensiteit microgolven. Aanvankelijk werd aangenomen dat de stralingen dienst deden als afluistermecha- nismen. Toen bleek dat de Rus sen gebruik maakten van ver schillende frekwenties, daagde het vermoeden dat microstralen gebruikt zouden kunnen worden om het menselijk brein en ge drag te beïnvloeden. Het Ameri kaans onderzoek hiernaar, dat in het geheim en zonder medewe ten van het ambassadepersoneel werd uitgevoerd, werd het Pro ject Pandora genoemd. Pandora begon de Russische experimenten uit het verleden serieus te nemen en te imiteren. Vooral de testen die aantoonden dat microgolven het centrale ze nuwstelsel van resusapen aan tast. Toen in 1975 de intensiteit van de stralingen toenam, wer den aluminium luiken aange bracht voor de ramen van het ambassadegebouw. Moskou kwam onder de noemer „onge zonde post", wat een salarisver hoging van 20 procent voor het personeel met zich meebracht. Pas toen werd de werknemers van de ambassade meegedeeld dat zij jarenlang het slachtoffer geweest waren van een elektro nisch bombardement. Een bom bardement dat volgens de Ame rikaanse veiligheidslimiet, dat immers duizendmaal hoger lag dan het Russische, ironisch ge noeg ongevaarlijk was. Over de resultaten van bloed proeven en chromosoomonder- zoeken van het Amerikaanse am bassadepersoneel in Moskou is letterlijk jarenlang geredetwist. Waar één wetenschapper abnor maliteiten ontdekte, wist een an der die weer te ontkennen. De New York Times wist echter 26 februari 1976 te melden dat in de jaren '60 en '70 drie ambassa deurs, van wie er twee aan kan ker overleden, bij de Sowjets een protest hadden ingediend en dat de huidige man in Moskou, Stoessel, aan een zeldzame vorm van bloedziekte leed. Een aantal Amerikanen dat in die jaren in Moskou diende, heeft rechtza ken aangespannen tegen de staat om schadevergoeding, die nog steeds dienen. Processen En zij zijn niet de enigen. Oud militairen, piloten en politieamb tenaren willen via processen be wezen hebben dat de Staat hen' willens en wetens blootstelt aan de gevaren van microgolfbestra ling. De Amerikaanse gerechts hoven kampen tegelijkertijd met een toenemende stroom burgers die protesteert tegen de bouw van microgolftorens, satellietsta tions en radio- en tv-zenders. Joe Towne repareerde vroeger radarinstallaties aan boord van Amerikaanse spionagevliegtui- gen. Volgens artsen is zijn staar te wijten aan het blootstaan aan microgolfbestraling. Tesamen met 25 andere piloten die de toe stellen vlogen, won hij een hand zaam bedrag op voorwaarde zijn claim buiten de rechtbank te houden. De Wereld Gezondheids Organisatie verklaarde in 1981 dat „blootstaan aan microgolven leidt tot het verschijnsel van een autonoom en gestoord centraal zenuwsysteem... hoofdpijnen, veranderde slaappatronen, pij nen in de borst, veranderingen in de menstruatiecyclus en aange boren afwijkingen in pasgeboren baby's". In 1972 meldde een document van het Amerikaanse ministerie van defensie dat de regering een microgolfwapen had getest, dat omschreven werd als een uiterst machtige „elektronische vlam menwerper". En uit recentere in formatie blijkt dat Amerikaanse militairen bezig zijn met een pro gramma dat lage-niveau micro golfstralingen gebruikt als een wapen orri er vijandige troepen mee te desoriënteren en immobi liseren. Amerikaanse legeroffi cieren verwachten dat het onder deel van de bestralingsoorlog vóór het jaar 2000 een feit zal zijn. door Henk Dam WASHINGTON - Het moet van de meest paradoxale ten in het leven van Elie Wiesel zijn geweest. Daar stond hij, op het po dium van de Roosevelt kamer in het Witte Huis, waar hij zojuist de hoogste eer had gekregen die de Amerikaanse regering aan burgers kan geven. Hij had uit handen van president Reagan de Gouden Medaille van Verdienste van het Congres ont vangen. Maar op diezelfde Reagan kon Wiesel, met zijn achtergrond en zijn overtuigingen, niet anders dan bittere kritiek hebben. Immers: Reagan had enkele da gen eerder gezegd dat hij bij zijn aanstaande bezoek aan West- Duitsland ook naar de militaire be graafplaats Bitburg zou gaan, waar zich onder meer de graven van 47 SS'ers bevinden. Eén dag eerder had Wiesel de president voor de televisie horen zeggen dat de Duitse soldaten die op Bitburg begraven liggen, net zo goed slachtoffers van de nazi's wa ren als de joden die in de concen tratiekampen waren omgekomen. Wiesel, die zelf in Auschwitz en Buchenwald had gezeten, en die in de kampen zijn vader, moeder en jongste zus had verloren, was woe dend geweest over die uitspraken. En nu moest hij de man die het ge zegd had, bedanken. En dat deed hij ook. Hij bedank te Reagan voor de medaille, hij be dankte via Reagan Amerika voor de bevrijding, hij bedankte hem voor zijn hulp aan Israël. Maar aan het slot van zijn rede veranderde hij van toon met een paar onverge telijke regels. Sprekend over Bitburg, zei hij: "Mag ik u, meneer de president, vragen ergens anders naar toe te gaan? U hoort daar niet. U hoort bij de slachtoffers van de SS te zijn. O, we weten dat er politieke en strate gische redenen zijn. Maar dit stijgt boven politiek en diplomatie uit". "liet gaat hier niet om politiek, maar om goed en kwaad. En dat moeten we nooit door elkaar halen, want ik heb de SS aan het werk gezien, en ik heb hun slachtoffers gezien. Het waren mijn vrienden, het waren mijn ouders, meneer de president". "Er was een graad van lijden en eenzaamheid in de kampen die el ke verbeelding te boven gaat. Van de wereld afgesneden en geen mo gelijkheid om te vluchten, zagen zonen hoe hun vaders werden doodgeslagen. Moeders zagen hun kinderen sterven van de honger. En er was Mengéle en zijn bende, angst, isolatie, martelingen, gaska mers, vlammen, vlammen tot aan de hemel". Wiesel zag lijkbleek toen hij uit gesproken was. Sommigen van de aanwezigen in de Roosevelt-kamer schuifelden onrustig met hun voe ten. Velen hadden de tranen in hun ogen. Reagan liep met een strak ge zicht op Wiesel af, gaf hem een hand, en liep weg. Later werd Wiesel gevraagd of hij het niet moeilijk had gevonden om de president moreel de les te lezen. "Maar ik ben geen moralist", antwoordde hij. "Ik ben een leraar. Ik ben een verhalenverteller. Ik heb woorden, niets anders. Alles dat ik heb gedaan is hem een paar woorden geven". De woorden die Elie Wiesel (58) de wereld heeft gegeven, hebben zoveel indruk gemaakt, dat hij de Nobelprijs voor de Vrede heeft ge kregen. "Wiesel heeft een bood schap voor de mensheid. Zijn boodschap.is er een van vrede, ver zoening en menselijke waardig heid", aldus de Nobelprijs Com- Daarmee worden letterlijk de woorden van Wiesels biograaf Ro bert McAfee Brown aangehaald, die de schrijver, leraar en filosoof ook de 'spirituele archivaris van de holocaust' noemde, een etiket waaronder hij nu algemeen be kend is. Wiesel werd op 30 september 1928 geboren in een gebied dat nu tot Roemenië behoort. Zijn vader was winkelier, en hij was het die zijn zoon aanmoedigde Hebreeuws te leren, en de moderne Hebreeuw se literatuur te bestuderen. Religieuze belangstelling werd opgewekt door zijn moeder, die hem leerde de Torah en de Talmud te lezen. Haar vader, een chassidb sche jood, ondersteunde die inte-" resse verder en wijdde de jonge Wiesel bovendien in in de chassidi sche tradities van verhalen vertel len. Voor Elie Wiesel kwam in 1944 een eind aan zijn jeugd, toen alle inwoners van de stad waarin hij woonde, door de nazi's werden ge deporteerd. Het gezin Wiesel kwam in Auschwitz terecht, waar de moeder en jongste zus van Elie in de gaskamers omkwamen. In 1945 werden Elie en zijn vader naar Buchenwald gestuurd. Daar stierf de vader aan uithongering en disenterie. Na de bevrijding wilde Elie naar Palestina gaan, maar Britse immigratiebeperkingen stonden dat in de weg. De jonge man kwam uiteindelijk in Parijs terecht, waar hij aan de Sorbonne literatuur, psychologie en filisofïe studeerde. Die studie maakte hij niet af. In 1948 werd Wiesel journalist, eerst voor een Franse krant, later voor het Israëli sche dagblad Yedioth Ahronot. In 1956 was hij voor die krant op reportage in New York, toen hij dóór een taxi werd aangereden, en een jaar lang half verlamd bleef. Amerikaanse vrienden overtuig den hem in die tijd van de wijsheid de Amerikaanse nationaliteit aan te vragen. Zo bleef hjj in de Verenigde Sta-_ ten, waar hij aan een boek begon dat in 1958 in Frankrijk als 'La Nuit' en twee jaar later in de Ver enigde Staten als 'The Night' uit kwam. Dit boek over de holocaust was het begin van een hele reeks semi-autobiografische werken. Uit vrijwel al Wiesels boeken blijkt zijn centrale motivatie: de noodzaak om te herinneren wat er in de oorlog was gebeurd, de nood zaak om te getuigen. "Stil en on verschillig blijven is de grootste zonde die er is", heeft hij wel eens gezegd. Ellie Wiesel, met vrouw en zoon, nadat bekend werd dat hij de Nobel prijs voor Vrede had gewonnen. (foto ap> Het Leger des Heils in Neder land bestaat volgend jaar een eeuw. De commissie 'Eeuwfeest viering' heeft het feestprogram ma in grote lijnen al klaar. Motto van het feest zal zijn: 'Met hart en hand 100 jaar leger des Heils in Nederland'. De officiële herdenkingsbij eenkomst is op vrijdag 8 mei in het Concertgebouw in Amster dam. Een week daarvóór al, op vrijdag 1 mei, wordt in Harlingen de musical 'Voorwaarts Mars' ge presenteerd. In het Jaarbeurs congrescentrum in Utrecht wordt op zaterdag 23 mei een symposium gehouden met als ti tel 'Christelijke identiteit en dienstverlening - samenlevings- beleid opnieuw voor de keuze'. Op donderdag 28 mei is een na tionale jongerendag gepland in de Veluwehal te Barneveld. Later in het jaar (september) staat twee keer een tweedaags congres voor medewerkers in het maatschappelijk werk van het Leger op het programma. Dat wordt gehouden in 'De Blije Werelt' in Lunteren. En in okto ber nog een Europese conferen tie over 'De verantwoordelijk heid van het maatschappelijk werk van het Leger in de moder ne westerse maatschappij' (in het Vormingscentrum te Lunteren). De musical 'Voorwaarts Mars' wordt in een aantal plaatsen uit gevoerd, onder andere in Am stelveen, Rotterdam, Middel burg, Stadskanaal en Ede. De slotmanifestatie ('Jubilate') van het eeuwfeest zal zijn op zater dag 17 oktober. Gesprek op zondag. De oecu menische gemeente in de Mere'n- wijk in Leiden heeft een serie zondagmorgengesprekken voor bereid onder de titel 'Op zoek naar een waardige samenleving'. Ze worden gehouden op de zon dagen 26 oktober en 2 en 9 no vember om kwart over 11 in de stilteruimte van het kerkelijk centrum 'De Regenboog'. Mede werker is dr. W. J. de Ridder. Hij is verbonden aan de stichting 'Maatschappij en Onderneming'. Op zondag 16 november zullen de ervaringen met deze gesprek ken worden uitgewerkt in een themadienst, die om half 10 be gint. Vredes-studiedag. Komende zaterdag houdt de Haagse vre desgroep 'Geweldloze weerbaar heid' in het gebouw 'Alden Eyck' aan de Elandstraat 128 een 'vre des-studiedag' over 'sociale ver dediging - verdediging met een menselijk gezicht'. Opzet van de ze dag (van kwart over 10 tot half 5) is informatie te geven over doel en middelen van sociale ver dediging en een aanzet tot dis cussie daarover. Hans Wiebenga, voorzitter van de 'Stichting Verbiedt de kruis raketten' en vroeger kamerlid voor de PSP, spreekt over socia le verdediging vanuit menselijke waardigheid en creativiteit. Phi lip Everts, directeur van het In stituut voor internationale Stu diën in Leiden, belicht de - zijns inziens - zeer beperkte mogelijk heden van sociale verdediging in het (inter)nationale veiligheids systeem. De Haagse vredesgroep werd in 1983 opgericht. Ze is een plaat selijk samenwerkingsverband voor groepen als 'Centrum voor geweldloze weerbaarheid', 'Kerk en Vrede', 'Doopsgezinde Vre desgroep' en 'Stichting voorlich ting aktieve geweldloosheid'. Geschiedenis Bij de uitgeverij Kok in Kam pen is een tweede herziene en uitgebreide druk verschenen (f. 68,50) van het boek van professor dr. A. J. Rasker 'De Nederlandse Hervormde Kerk vanaf 1795 - haar geschiedenis en theologie in de negentiende en twintigste eeuw'. Rasker (80) was van 1954 tot 1974 kerkelijk hoogleraar in Leiden in de geschiedenis van de Nederlandse Hervormde Kerk, de christelijke ethiek en de theo logie van het apostolaat. De eerste druk van dit stan daardwerk verscheen in 1974. Motief van Rasker voor het schrijven van dit boek was "dat een enigszins omvattende be schrijving van de geschiedenis van de Hervormde Kerk en haar theologie in de negentiende en twintigste eeuw ontbrak, terwijl de behoefte daaraan zeer groot is". In de tweede druk is een niet gering aantal verbeteringen ver werkt. Voor de periode van 1974 tot 1981 schreef Rasker, met ge bruikmaking van goede advie zen van een groot aantal collega's en vrienden, een nieuw hoofd stuk. Hoewel het feitelijk onmo gelijk is hedendaagse geschiede nis te schrijven, mag men de schrijver dankbaar zijn dat hij zijn belangwekkende boek op deze manier heeft willen bijwer ken. Hervormde Kerk: beroepen te Bergen op Zoom J. H. van Hunnik Aalten, te Eemnes-Bui- ten Th. Ouwerkerk IJzendoorn. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Hoogstede (West- Duitsland, Altreformierte Kir- che) P. J. van Rooyen De Bilt, laatstelijk predikant bij de Pres byteriaanse Kerk in Canada. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Tholen A. van de Weerd Urk. Dienstweigeraar. Een mili taire rechtbank in Boedapest heeft de rooms-katholieke dienstweigeraar Joszef Peller tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het vonnis was streng om dat Peller zich niet door een ad vocaat wilde laten verdedigen maar als afgestudeerd jurist zelf de verdediging op zich nam. Hongarije kent geen regeling voor dienstweigeraars. Wel mo gen leden van bepaalde sekten ongewapende legerdienst ver vullen. Rooms-katholieke dienstweigeraars moeten zich voor een militaire rechtbank ver antwoorden. Zij komen veelal uit basisgroepen rond pater Gyoer- gy Bulanyi. Jodendom Jodendom. De bisschoppen conferentie van Latijns-Amerika (Celam) doet in een geschrift voorstellen om het onderwijs aan de rooms-katholieke scholen over het jodendom te verbeteren. De bisschoppen willen speciale aandacht voor het jodendom na de moord op joden in de Tweede Wereldoorlog en de oprichting van de joodse staat in 1948. Daar naast bijzondere aandacht voor bepaalde bijbelgedeelten die voor antisemitische propaganda worden gebruikt. De bedoeling van dit alles is, duidelijk te maken dat joden mensen zijn met een levende tra ditie en een levend geloof. Vol gens de Argentijnse rabbijn Leon Klenicki van de beweging tegen antisemitisme betekenen de voorstellen van de bisschop pen 'heel wat' voor de Rooms- Katholieke Kerk in Zuid-Ameri- ka. Nog steeds doen daar antise mitische boekjes, afkomstig van rechtse groeperingen, de ronde, vertelde hij. Synode. De synode van de blanke Nederduits Gereformeer de Kerk in Zuid-Afrika koos pro fessor dr. Johan Heyns tot haar voorzitter. De nieuwe voorzitter sprak zich na zijn verkiezing uit voor een 'proces van verzoening' tussen de bevolkingsgroepen in dit land. Politieke oplossingen zijn, vol gens hem, alleen mogelijk als ze berusten op een nieuwe levens houding. "De Nederduits Gere formeerde Kerk heeft van God de opdracht gekregen een bijdra ge te leveren aan een nieuw Zuid-Afrika", zei Heyns. Hij on derwijst dogmatiek aan de theo logische faculteit van de univer siteit van Pretoria.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11