Kansen Ruding op IMF-baan slinken Nederhorst: zondebok gezocht Rijden als een gek in Frankrijk Fransen liggen dwars Clausen (ex-Wereldbank) moet BaneAmerica redden ET 9CUJ DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 9 LUXEMBURG (GPD) - De kansen van minister Ruding (financiën) om directeur te worden van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington te worden, zijn er niet beter op geworden. De Europese ministers van financiën slaagden er gisteren in Luxemburg niet in om een gemeenschappelijke kandidaat voor de hoogste IMF-post te nomineren. dat „Europa de post zal De Nederlanders houden het op ring dat het moeilijk zal zijn Onno Ruding en de Fransen hou den vast aan hun kandidaat Michel Camdessus, die nu nog president van de Franse centrale bank is. Beiden werden in de ministerraad als „hoog gekwalificeerd" om schreven. Ruding wordt grofweg gesteund door de Noordeuropese landen, waaronder de Bondsrepubliek Duitsland, en Camdessus door de Zuideuropese staten. Overigens was minister Ruding niet zelf aan wezig. Hij is op vakantie in Tunesië de Wereldbank per traditie een Amerikaan is. Maar dit is geen wet en als er pa te komen. Dat betekent dat het geen overeenstemming i gemeenschappelijke kandidaat liezen" is toegenomen. Als Lawson komt, is het niet uitgesloten dat binnen uiterlijk veertien dagen niet in slaagt om de EG-landen on der één noemer te brengen, dan is het waarschijnlijk dat zowel Ru ding als Camdessus in de race wor den gestuurd. „buitenstaander" opduikt. Een Japanner wellicht, zoals het in vloedrijke Britse weekblad The Economist een heeft gesuggereerd. In 1977 waren er voor de opvol ging van de Nederlander dr. H. J. Uiteindelijk moeten de bewind- Witteveen als IMF-directeur woerders van het Internationale vankelijk ook twee kandidaten. De Monetaire Fonds, dat zijn de door Fransman Jacques de Larosière werd vertegenwoordigd door de verschillende lidstaten benoem- thesaurier-generaal Maas. Voorzitter Nigel Lawson, de Britse minister van financiën, ver klaarde na afloop van de vergade- Cees de vertegenwoordigers, beslissen de Nederlander dr. W. F. Duisen- berg. Uiteindelijk trok Nederland directeur wordt. De ambtspe- de kandidatuur van Duisenberg i riode bedraagt normaal vijf jaar. De Larosière werd directeur van De directeur van het IMF is per tra- het IMF, kreeg nog een tweede Sam Walton WASHINGTON - Amerika moge de grootste schuld van alle lan den ter wereld hebben, het te kort op de handelsbalans moge de pan uitrijzen, met de rijken in het land gaat het meer dan uitste kend. Dat blijkt uit de jaarlijkse uit gave van het tijdschrift Forbes Magazine waarin de 400 rijkste mensen van de VS en hun ver mogen vermeld staan. Uit het overzicht blijkt, dat het aantal miljardairs (mensen met een ver mogen dus van meer dan een miljard dollar - 2,3 miljard gul den) bijna is verdubbeld. Waren er vorig jaar nog maar 14 Ameri kanen met meer dan een miljard dollar op hun bankrekening nu luge H. Ross Perot zijn dat er 26, aldus Forbes Maga- Geld trekt geld aan, wisten on ze voorouders al, en dat is een van de redenen waarom het steeds moeilijker wordt om door te dringen tot het lijstje van de 400 superrijken. Immers: die groep wordt zelf met het jaar rij ker. Vorig jaar was een vermo gen van 150 miljoen dollar al ge noeg om op de lijst te komen. Dit jaar gaat het om 180 miljoen dol lar. De lijst wordt aangevoerd door Sam Moore Walton, eigenaar van een winkelketen, die goed is voor 4,5 miljard dollar. Op een gedeelde tweede plaats (2,5 mil- David Packard jard dollar) staan H. Ross Perot (in computers), en John Kluge, die begon als de eenvoudige ei genaar van een lokale radio-om roep, en nu aanspraak mag ma ken op de titel 'media-keizer'. Daarna volgen David Packard (2 miljard) van de computerfabri kant Hewlett-Packard, beurs handelaar Warren E. Buffett en dameskledingmagnaat Leslie H. Wexner (elk 1,4 miljard). De drie gebroeders Mars (van de reep), met elk 1,3 miljard dollar, en on- roerend-goedhandelaar Lester Crown maken de top-tien vol. Grote verliezers waren de le den van de oliebaronnenfamilie Hunt uit Dallas, die model hëb- Leslie Wexner ben gestaan voor de Ewings uit de tv-serie 'Dallas'. Alleen Mar garet Hill Hunt slaagde erin in de miljardairsklasse te blijven. Maar Nelson Bunker Hunt zag zijn vermogen het afgelopen jaar met 55 procent slinken, en moet nu zien rond te komen van 400 miljoen dollar. Zijn broers Wil liam Herbert en Lamar zijn nog maar de schamele bedragen van respectievelijk 350 en 250 mil joen gulden waard. De meest superrijken van Amerika wonen in New York. Daar hebben 90 van de 400 hun woonstee. Los Angeles volgt met 26 Dagoberts Duck en Dallas heeft er 25. ditie een Europeaan, zoals c SAN FRANCISCO (AP/Rtr.) - De In 1985 werd een verlies geleden voormalige president van de We- van 337 miljoen dollar en besloot reldbank, A.W. Clausen (63), moet de bank om voor het eerst sinds de BaneAmerica, de op één na groot- jaren dertig geen dividend uit te ste bank in de Verenigde Staten keren. Een verlies van 640 miljoen gaan redden. Clausen volgt Sa- dollar in het tweede kwartaal van muel Armacost op, die vrijdag ont- het huidige boeKjaar leidde tot de ambtstermijn, maar kondigde september aan dat hij vroegtijdig per 1 januari 1987 zal vertrekken. slag nam bij de in moeilijkheden verkerende bank. Een woordvoerder van BaneA merica zei te verwachten dat Clau sen „het gezaghebbend en kalme- dat de top van BankAmerica gewijzigd zou worden. De verlie zen zijn voornamelijk het gevolg van niet terugbetaalde leningen de energiesector, de vastgoed- MOSSELCONSERVEN - Het steeds toenemend tekort aan Ne derlandse mosselen heeft ertoe geleid dat dit jaar al drie grote mosselconservenbedrijven uit Yerseke naar Duitsland en Dene marken zijn uitgeweken. Dit kreeg de vaste Tweede-Kamer commissie voor de visserij giste ren te horen van het hoofd van het mosselkantoor in Bergen op Zoom, L. Lucas, tijdens het werkbezoek dat de commissie bracht aan Yerseke. Overheid 'stuntelde' bij ondergang bouwconcern DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer onderschrijft de harde con clusies die de Algemene Rekenka mer trekt uit de rol die de overheid heeft gespeeld bij de ondergang van het bouwconcern Nederhorst in de jaren zeventig. Minister De Korte (economische zaken) legde de verantwoordelijkheid voor het debacle primair bij het kabinet- Den Uyl. De Tweede Kamer was gisteren tijdens een commissievergadering over het rapport van de Rekenka mer niet zuinig met harde kwalifi caties over het beleid zoals dat in rend leiderschap zal brengen dat sector en het buitenland, nodig is voor het succes van de In de vier pagina's tellende tekst bank". Hij sprak geruchten tegen die het concern verspreidde naar dat de benoeming van Clausen aanleiding van de machtswisseling maar voor zes maanden geldt, i wachting van de keuze van eer volger voor langere tijd. Clausen heeft al eerder de top wordt met geen woord ge- op- rept over het bod van 2,78 miljard dollar dat de First Interstate Ban- het corp of Los Angeles vorige week hoofd van de BankAmerica ge- op BankAmerica heeft uitge staan. Van 1970 tot 1980 bekleedde bracht. Naar verwachting zal de tod als te laag hij eveneens de functie van voor zitter van de raad van bestuur. In 1981 ging hij naar de Wereldbank. In zijn periode als topman bij Ban kAmerica verviervoudigden raad van bestuur het bod a de hand wijzen. Of de komst van Clausen het trouwen van de beleggerswereld i jaarlijkse omzet en het balanstotaal de bank zal herstellen is nog niet het bankconcern. Clausen wacht een zware taak. Niet alleen kampt BaneAmerica duidelijk. Er bestaat zeker kritiek op zijn functioneren bij de bank in de jaren zeventig. Clausen met grote verliezen, ook wordt het veel geld geleend hebben aan lan- concern bedreigd door een poging den die nu de hoofdrolspelers zijn tot overneming door een andere in de schuldencrisis en te weinig grote Amerikaanse bank en zijn de haast hebben gemaakt met de au- koersen van de aandelen de afgelo- tomatisering binnen BankAmeri- pen tijd gestaag gedaald. ca. UTRECHT (ANP) - Een als Philips is jaarhjks meer dan drie procent van zijn omzet - meer dan één miljard gulden - kwijt aan administratieve romps lomp aan de grens, inclusief tijd verlies. Dat bleek vandaag in Utrecht op een congres van het Nederlands Normalisatie Insti tuut (NNI) dat sinds jaar en dag ijvert voor standaardnormen op allerlei gebieden, nationaal en in- ternatiónaal. Volgens ir. M. Kuilman, vice- president en lid van de raad van bestuur van Philips, moet in het verenigd Europa een vrachtwa genchauffeur nog steeds met 37 verschillende formulieren op stap om de grens over te kunnen Papierwinkel bij grenzen kost Philips miljard komen. Een transport (bij Phi lips gaan 57 procent van de we reldwijde omzet van 30 miljard de grens over) kan daardoor twee tot vijf keer zo lang onderweg zijn als eigenlijk nodig is. Een grote Europese thuis markt van 320 miljoen consu menten zonder handelsbelem meringen is ook in technisch op zicht nog een schone wens droom. Kuilman zei dat zijn be drijf door het ontbreken van werkbare Europese standaard normen nog steeds een rijke va riëteit aan apparaten moet ma ken wat de kosten nodeloos op schroeft. Zo hebben Italië en Denemar ken weer andere radio-ontvan gers nodig omdat die landen op een andere golflengte zenden dan de rest van de EG-landen. Ook voor kleurentelevisies geldt in Europa nog steeds een bonte verscheidenheid aan voorschrif ten en de mogelijkheid om van uit de auto te telefoneren houdt in de praktijk bij de grens op om dat er binnen Europa vier ver schillende systemen gelden. STEEKSPEL ROND STAKING BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Zestien opleggers die de stakende chauffeurs bij Stolk Chartering bv in Berkel en Rodenrijs al drie weken bij zich hieldenzijn gisteren van het bedrijfsterrein gesleept foto ANP). Vier bedrijven, twee bv's van het Stolk-concem en twee financiers-schuld eisers, eisten de omstreden trailers op via de rechtbank in Den Haag. Deze stelde de opleggersin afwachting van een definitieve beslissing over dat verzoek, onder de hoede van twee bewaarders, vrachtwagenbedrijven in Rotterdam en Maasland. Volgens de Vervoersbond FNV vormen de ontwikkelingen van maan dag „een regelrechte aanval op het stakingsrecht". Volgens een woord voerder van de Vervoersbond FNV wil Stolk de stakuig p.it alle macht breken en heeft hij daarvoor nu stromannen ingezet. „Twee van de vier eisende bedrijven horen bij zijn eigen concern, hier eist Stolk dus in feite zelf beslag op de trailers. De twee andere zijn zakenrelaties. Het is natuur lijk geen toeval dat zij gelijktijdig beslaglegging hebben gevraagd", al dus de vakbondswoordvoerder. De FNV stapt nu zelf naar de rechter om de in beslagneming ongedaan te maken. de jaren '75-'79 ten aanzien van Ne derhorst is gevoerd. Pogingen van de toenmalige kabinetten Den Uyl en Van Agt-1 de bouwpoot van het concern in een gezamenlijke ven nootschap van de Staat en Ogem onder te brengen liepen in die pe riode spaak. Dat kostte de over heid uiteindelijk 600 miljoen gul den. Volgens de Rekenkamer kwam dat onder meer doordat de Staat in feite een „blanco garantie" afgaf om de verliezen van Neder horst te dekken. Lubbers Evenals De Korte schrijft de WD de oorzaak van het debacle vooral toe aan het kabinet Den Uyl, dat aanvankelijk van Nederhorst een staatsbedrijf wilde maken. Woordvoerder Van Rey gebruikte daarbij kwalificaties als „blun ders", „gestuntel" en „zeer bedroe vende gang van zaken". Hij stipte in zijn betoog de verantwoordelijk heid aan van de „toenmalige minis ter van economische zaken" (de huidige premier, Lubbers) en ging niet nader in op de rol van diens opvolger Van Aardenne, Van Rey's partijgenoot. Minister De Korte weigerde ove rigens speciale verantwoordelijk heid toe te kennen aan Lubbers. Om die reden zei hij de term „blan co garantie" uit het rapport van de Rekenkamer niet voor zijn reke ning te willen nemen. Volgens De Korte moet het beleid van destijds worden gezien in de „context" van de jaren zeventig. „Al het andere is daarvan afgeleid", aldus de minis ter, doelend op de voortzetting van de steunverlening onder verant woordelijkheid van zyn partijge noot Van Aardenne. De PvdA erkende „ruiterlijk" dat onder het kabinet Den Uyl fou ten zijn gemaakt en dat er sprake is geweest van onjuist beheer van be lastinggeld. Woordvoerder Hum mel legde het accent daarbij op „gebrekkig inzicht" bij het depar tement van economische zaken en de leiding daarvan. Hummel sprak onder meer van „verregaande on benulligheid en slorigheid" en Kort Zakelijk Opec Saoedi-Arabië eist een groter aandeel in de produktie van de Opec, verlangt een akkoord over een prijspeil voor ruwe olie tussen de zeventien en negentien dollar per vat en is van oordeel de in au gustus gesloten tijdelijke overeen komst moet worden vervangen door een regeling voor de lange ter mijn. Dat blijkt uit gisteren uitge geven verklaring. De Opec-landen proberen het momenteel in Genè- ve eens te worden over nieuwe af spraken. Winst IBM De nettowinst van International Business Machines (IBM), de grootste computerfabrikant ter we reld en de meest winstgevende on derneming in de Verenigde Staten, is in het derde kwartaal van dit jaar in vergelijking met dezelfde perio de van 1985 met 27 procent gedaald van 1,47 miljard dollar tot 1,08 mil jard dollar. Over de eerste negen maanden van dit jaar gemeten daalde de nettowinst met 12,3 pro cent tot 3,40 miljard dollar. De om zet ging met 4,3 procent omhoog van 32,9 miljard dollar tot 34,3 mil jard dollar. Mijnsluitingen De Britse staatskolenmaatschap- pij British Coal heeft besloten tot sluiting van twee onrendabele mij nen in Zuid-Wales met in totaal 1.330 werknemers. De mededeling komt twintig maanden na de beëindiging van een bittere mijn werkersstaking van een jaar tegen sluitingsplannen. Grommende panters in Parijse autosalon PARIJS - De Parijse Autosalon die gisteren zijn poorten gesloten heeft, trok minder bezoekers dan vorige jaren. Letterlijk iedereen werd aan de ingang grondig op ontplofbare stoffen onderzocht, daarbij vergetend dat de auto in Frankrijk jaarlijks 12.000 i door Rudolph Bakker Het satirische weekblad 'Le Ca nard Enchaine' publiceerde tijdens de Parijse Autosalon een spot prent, waarin wordt gesproken over 'de salon van de auto-destruc- tie'. De tekening toont een klont van in de mist op elkaar imgeram- de automobielen. Ondanks derge lijke rampzalige ongelukken, waar bij de laatste terroristenaanslag in de Parijse Rue de Rennes ver bleekt, blijven Fransen ook in de mist elkaar passeren en dan met angstaanjagende snelheden dié ver uitgaan boven de wettelijk toege stane. President-directeur Jacques Cal- vet van Peugeot-Citroën was tij dens de Autosalon bij herhaling op de tv-schermen te zien. Tijdens een van deze in optimisme gedrenkte interviews stak Calvet de loftrom pet over een van zijn laatste model len, die met gemak snelheid van 230 km per uur haalt. De interviewer waagde toen op te merken dqt de maximumsnelheid op de Franse 'autoroutes' op 130 km per uur ligt en dat zijn nieuw ste creatie daar dan 100 km per uur boven kan. Monsieur Calvet had een diplo matiek antwoord klaar. Hij gaf de kopers van het model de raad de kracht er van uit te pro beren op de duitse 'Autobahnen', want daar mag je net zo hard rijden als je maar wilt. In de Bondsrepu bliek ligt het aantal doden door verkeersongelukken even hoog als in Frankrijk. Passeren In de 'Internatioal Herald Tribu ne' verscheen dezer dagen de har- tekreet van een Amerikaanse auto mobilist in Frankrijk, die zijn ob servaties in de loop van de maan den al autorijdend in een band recorder had ingesproken. Hij kwam tot de ontdekking dat 'het uitgangspunt van autorijden in Frankrijk niet is om van de ene plek naar de andere te gaan, maar om degeen die voor je rijdt te pas seren, los van de vraag hoe hard die zelf al vooruit schiet'. En in zijn conclusie stelt de Ame rikaan: „Als je lang genoeg in Frankrijk een auto bestuurt, ga je door verschillende fasen. De eerste is een shock, de tweede angst, de derde verontwaardiging en de vier de gelatenheid. In een eventuele vijfde fase besluitje tenslotte je bij de razende meute aan te sluiten en de anderen even hard naar het le ven te staan". Ook Jacques Calvet van Peu geot-Citroën weet even goed als ie der ander dat de kopers van zijn snehlheidsvreter heus niet naar de Bondsrepubliek uitwijken om te kijken hoe de wereld er uit ziet bij 230 km per uur. Peugeot-Citroën is ook de firma die de meeste kracht patserij in zijn publiciteit ver werkt. Op de tv-spots klinkt het ge grom van panters, die klaar staan voor de sprong, worden automo bielen met vliegtuigen vergeleken en wordt gesuggereerd dat hard rij den het onomstotelijk bewijs le vert van de moed van de chauffeur. Burgeroorlog De publiciteit van Franse auto mobielfirma's liep wel eens zo de spuigaten uit, dat het er op leek of er reclame werd gemaakt voor de Franse burgeroorlog. En terwijl een fabriek als Renault een staats bedrijf is, gaf een ander staatsbe drijf, namelijk het Comité voor de veiligheid op de weg, handenvol belastinggeld uit om de Fransen er toe over te halen de ander ook een plaatsje op de weg te gunnen. Zo is er ook een Franse staats commissie die de Fransen de geva ren van het roken onder ogen brengt, terwijl het Franse tabaks monopolie de Seita alles doet om deze argumenten weer te ontzenu- Volgens een ter gelegenheid van de Parijse Autosalon gehouden opinie-onderzoek gaat het de over grote meerderheid van de Fransen bij het kopen van een auto aller eerst om het comfort, om de stilte van de motor en om het benzine verbruik. Geloof het maar! In feite is 94 procent van de ondervraagde mannen en 98 procent van de on dervraagde vrouwen uit op snel heid. Omdat Fransen super-idivi- dualisten zijn maakt de autopubli- citeit ook veel gebruik van het ar gument van de vrijheid. Fransen hebben een auto om zich vrij te voelen, om te kunnen gaan en staan waar ze willen en daarbij de ander ook nog de weg te versperren. Iedere dag nog wordt op de Franse wegen de Franse re volutie gevierd en is van de leugen achtige leuze 'vrijheid, gelijkheid en broederschap' alleen de vrijheid in geperverteerde vorm over geble- Prestatiezucht In het dagblad 'Le Monde' is de meest gelezen rubiek die van Clau de Sarraute, waarin ze dingen zegt die haar deftige mannelijke colle- „verregaande onbekwaamheid en! verwijtbare nonchalance". t Het CDA sprak ook zijn afkeu-i ring en ernstige kritiek uit over het gevoerde beleid, maar woordvoer der Van Muiden zag toch nog een lichtpuntje, omdat vier- van de vijf duizend arbeidsplaatsen bij Neder horst behouden zijn. Van Muiden stelde de vraag over de politieke verantwoordelijkheid in het geheel niet aan de orde. Staatsbedrijf Verenigde Bedrijven Nederhorst (VBN) klopte in het vooijaar van '75 bij Economische Zaken aan voor steun. Aanvankelijk kreeg het concern 100 miljoen gulden om de problemen bij de staalpoot op te lossen. Er werd een regeringswaar nemer aangesteld die oplossingen moest bedenken. Nadat gebleken was dat ook de bouwdivisie op in storten stond, probeerde het kabi net van dit onderdeel een staatsbe drijf te maken. Ogem, dat door de regerings waarnemer als medevennoot was aangedragen, had tot 1979, toen de poging tot samenwerking stuk liep, het management van Neder- horst-bouw in handen. Het con cern had echter geen belang bij een gqnstig resultaat, om de overname prijs zo laag mogelijk te houden. Wel gebruikte Ogem de technische kennis en de relaties van Neder horst. De Staat volgde nagenoeg geheel de voorstellen van Ogem en gaf daardoor een blanco garantie. De Rekenkamer concludeert dan ook dat het toezicht op de beste ding van de steun en de effectivi teit daarvan onvoldoende was. ga's op de krant niet over hun lip pen durven krijgen. Claude Sar raute veegde tijdens de Parijse Au tosalon de vloer aan met de laatste reclamestunt van Citroën, waarop een Citroën te zien is die met razen de vaart over de Chinese Muur voortsuist. „Het is een beschaafd land niet waardig", schrijft ze dan, „dat lo flied op zo'n idiote prestatiezucht en dan nog langs wegen die be zaaid zijn met lijkkisten en rolstoe len". Zolang kopers niet in alle staten van opwindig raken over reclame waarin de ruitenwissers of de ach terruitverwarming wordt aange prezen, zullen de advertentiebu reaus in Frankrijk er mee door gaan hun grommende panters en springende tijgers van stal te ha len. De boetes op het overtreden van de maximumsnelheid zijn intussen zo opgeschroefd, en het rijbewijs wordt in een zoveel hogere fre quentie afgenomen, dat er van een zekere paniek onder automobilis ten sprake is. Tenslotte vielen er in 1984 inder daad nog maar 11.684 doden op de weg en raakten er 300.000 min of meer ernstig gewond. Daarmee is bewezen dat de beschaving ten slotte in opmars is. In 1972 kwa men er immers nog 16.617 snel heidsmaniakken en vrfjheids- snakkers van hun strooptochten nooit weerom. Tel.01720-31102 AMSTERDAM (ANP) - Terwijl de Wes- teuroopese centrale banken druk doen de waren door aankoop van dollars de koers van de Amerikaanse munt op peil te houden, waren op de Amster damse effectenbeurs vanmorgen de in ternationale aandelen prijshoudend. Ahold ging in herstel. Rond het midda guur was met een koersstijging van f 1,50 op f98,80 het verlies van maandag noteringen op oliemarkten en onenig- De beurs als geheel was prijshou dend bij opnieuw zeer dunne handel. Voor de meeste hoofdfondsen bleven de schommelingen beperkt tot dubbel tjes en de lokale markt maakte bij de opening een verdeelde indruk. Op de obligatiemarkt gebeurde weinig.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9