Shultz verrast de bondgenoten Gorbatsjov kan rustig afwachten JJ9 "T.fiJ8 Rebellen nemen vier dorpen Mozambique in f" mimimn IHPRUS Experts: Reagan had nooit moeten gaan Surinaamse leger bombardeert dorpen DINSDAG 14 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 'Bijna-akkoord': alle Euro-raketten weg BRUSSEL - President Reagan en partijleider Gorbatsjov zijn het in Reykjavik in princi pe eens geworden over een volledige verwijdering van alle Amerikaanse kruisraketten en Pershings-2 en alle Russische SS-20's uit Europa. Het vastlopen van hun besprekingen op de Amerikaanse SDI-plannen verhinderde echter een akkoord op dit punt. De Europese NAVO-bondgenoten - en in het bijzonder de landen waar de kruisraketten en Pers- hings zijn en worden geplaatst, waaronder Nederland - reageer den gisteren zeer verrast op deze vergaande overeenstemming tus sen de grootmachten. Eén derge lijk akkoord zou veel verder zijn gegaan dan wat tot voor kórt voor mogelijk werd gehouden. door Hans de Bruijn De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz. die gisteren in Brussel de NAVO- partners inlichtte over de top op IJsland, noemde mede daarom die ontmoeting ondanks het eindresul taat toch 'een succes'. Het zou pas een mislukking zijn geweest als we het niet geprobeerd hadden, zei de Amerikaanse minister. Ook de Europese bondgenoten waren opmerkelijk optimistisch gestemd. Zij bleken het volledig eens te zijn met de Amerikaanse opstelling in Reykjavik. De Euro peanen hebben herhaaldelijk uit gesproken dat de VS het recht moeten hebben door te gaan met hun onderzoek naar de mogelijk heden van een verdediging vanuit de ruimte. Hoewel de top formeel is vastge lopen op de meningsverschillen over dat Amerikaanse ruimte-de fensieprogramma SDI, kan vol gens Shultz niet verheeld worden dat op tal van andere terreinen gro te vooruitgang tussen de beide grootmachten is gemaakt. Van een echte mislukking wilde Shultz daarom niets weten. 'We moetén nu in Genève daar doorgaan waar we in Reykjavik zijn opgehouden', aldus Shultz. Hij noemde in het bijzonder 'de zeer goede kans om een akkoord te slui ten over de middellange-afstands- raketten'. Op dit punt zijn Russen en Amerikanen zelfs veel dichter bij elkaar gekomen dan enkele we ken geleden nog haalbaar leek. Voor de IJslandse top lag slechts het Amerikaanse voorstel op tafel om aan beide zijden in Europa 200 middellange-afstandswapens toe te staan, alsmede elk nog eens 100, de Sowjet-Unie in Siberie en de# Amerikanen in Alaska. In het prin-' cipe-akkoord van het afgelopen weekeind zouden alleen de laatste raketten zijn overgebleven. Doorpraten De Amerikanen hopen dat op ba sis van deze overeenstemming Shullz: we moeten doorgaan. toch in Genève verder gepraat kan worden. Voorwaarde daarvoor is dat de Russen bereid moeten zijn die kwestie los te zien van de dis cussie over SDI. Of die bereidheid er ook is moet nog blijken, maar Shultz benadrukte dat ook de Rus sen recentelijk hebben verklaard geen onnodige bindingen tussen beide zaken te willen leggen. De secretaris-generaal van de NAVO. Lord Carrington, verklaar de: „We moeten de kans om over eenstemming te bereiken op som mige terreinen geen gijzelaar ma ken van moeilijkheden op andere terreinen die daar niets mee te ma ken hebben". Minister Shultz stelde dat er na het vastlopen van de gesprekken over SDI helaas geen tijd meer was om weer terug te grijpen naar die punten waarover Reagan en Gor- batsjev het wel eens waren, zoals de middellange-afstandswapens. Daarom hoopt hij dat wat in Reyk javik is afgebroken in Genève kan worden voortgezet. De Amerikanen willen aan een akkoord over de middellange-af standswapens bovendien nieuwe afspraken toevoegen over de be perking van het aantal raketten in Europa voor de kortere afstand. Die zouden bevroren moeten wor den op een niveau waarover zij het nog niet eens zijn. De Russen zouden hun raketten willen bevriezen op het niveau van 1 januari 1986. De Amerikanen ge ven de voorkeur geven aan het ni veau van 1 januari 1982. dat wil zeggen voordat de Sowjets hun aantal raketten begonnen uit te breiden als reactie op de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit. In het eerste geval zouden de Ameri kanen toestemming krijgen hun raketten-arsenaal uit te breiden tot het even groot is als het (grotere) Russische. Oók zouden er nog afspraken ge maakt moeten worden tussen bei de partijen over de verificatie van een akkoord over de middellange- afstandsraketten. Daarbij gaat het met name om controle op de ver nietiging van de reeds geplaatste wapensystemen. De Amerikaafse minister onthul de ook dat er een vergaande ovei- eenstemming was over de hoofdlij nen van een akkoord over het tes ten van kernwapens. Daarbij wa ren afspraken gemaakt over verbe tering van de verificatie-procedu res en was een drempel ingebouwd voor het aantal militaire en vreed zame nucleaire tests. Sirius mag weg LONDEN (AFP) - De "Sirius", het schip van de internationale milieu organisatie Greenpeace dat afgelo pen zaterdag naar Reykjavik voer om ter gelegenheid van de Ameri kaans-Russische top te protesteren tegen kernproeven en zondag door de IJslandse politie aan de ketting werd gelegd, heeft gisteren toe stemming gekregen te vertrekken. Greenpeace heeft in een verkla ring laten weten dat het schip van daag naar Amsterdam zal varen. WASHINGTON - Reagan heeft er niet verstandig aan gedaan naar IJsland te gaan. Hij had zich eerst ervan moeten vergewissen of de Russische partijleider Gorbatsjov wel constructieve plannen had. zo luidt de mening van veel Ameri kaanse commentatoren na de mis lukte top van Reykjavik. door Henk Dam Ook experts die Reagan door gaans welgezind zijn, betwijfelen de wijsheid van het besluit van de Amerikaanse president om op zo'n korte termijn aan een top te begin nen. Onder hen bevinden zich de voormalige minister Haig (buiten landse zaken) en de vroegere natio nale veiligheidsadviseur Brezinski. Uit veel van de commentaren in de VS, die gisteren pas goed op gang kwamen, blijkt ook bezorgd heid over de gevolgen van de mis lukte top. Haig zag zelfs een 'moge lijke dreiging' dat de Sowjets ..hun spierballen laten zien" in West- Berlijn, elders in Europa of daar buiten. Zijn pessimisme werd gedeeld door prof. Stephen Cohen van de universiteit van Princeton, een au toriteit op het gebied van de Oost- West verhouding, die zich afvroeg of Gorbatsjov nu nog wel kan door gaan met zijn politiek van „com promissen en verzoening". „Ik denk dat historici 12 oktober als een treurig soort keerpunt zullen gaan zien", zei hij gisteren voor de tv. Maar andere politici, onder wie de vroegere ontwapeningsonder handelaar Louis Fields en Kenneth Adelman, directeur van het Arms Control and Disarmament Agency, zeiden erop te vertrouwen dat de Sowjets naar de onderhandelings tafel zullen terugkeren. Ook vanuit het Congres kwamen gisteren meer commentaren over de top in IJsland los. Die menin gen blijken over het algemeen langs partijlijnen te lopen: de meeste Republikeinen staan ach ter hun president, Democraten hebben geen goed woord voor Rea gan over. De invloedrijke Democratische senator en vrijwel zekere presi dentskandidaat Joseph Biden, zei het als volgt: "„Ik ben werkelijk stomverbaasd over het besluit voorbij te gaan aan een reële moge lijkheid om een groot deel van de Russische kernmacht vernietigd te krijgen". De Democratische senator Ed ward Kennedy zei dat „een grootse en historische mogelijkheid is op geofferd - althans op dit moment - op het wankele altaar van SDI". „Moeten we nu echt de zekerheid van grote reducties in de huidige aantallen kernwapens opofferen ter wille van de onzekerheid van een onbewezen en onbewijsbare defensie in de verre toekomst?", al dus Kennedy. Maar steun kreeg Reagan van de conservatieve senator en presi dentskandidaat Jack Kemp, die zei blij te zijn dat de president nietó heeft gezien in „een overeenkomst die een van zijn belangrijkste doel einden, de ontwikkeling van een strategische defensie voor onszelf en onze bondgenoten, geweld zou aandoen". Een historische kans lag voor het grijpen, maar Michael Gorbats jov heeft niet willen bukken. Sa mengevat is dat het verwijt van de Amerikanen aan het adres van de Russen, na afloop van de gesprekken in Reykjavik. Gister middag vertelde de Aemrikaanse minister Shultz in Brussel hoe die 'historische kans' eruit had gezien. Alle Europese raketten voor de middelllange afstand konden verdwijnen. De Verenig de Staten en de Sowjet-Unie zou den er alleen in Alaska en Siberië elk nog honderd op elkaar ge richt houden. door Ton van Brussel Shultz zag verraste gezichten en dat zal hem wel hebben herin nerd aan zijn eigen verbazing toen partijleider Gorbatsjpv dit weekeinde volslagen onver wacht de meest verreikende ont wapeningsvoorstellen op de dis cussietafel in Reykjavik depo neerde. Niemand in de Ameri kaanse delegatie had hiermee re kening gehouden en niemand - ook president Reagan niet - was daarom in de positie een 'ja' te laten horen. De harde voorwaar de van Gorbatsjov dat Reagans plannen voor een ruimte-defen sie (SDI-St'ar Wars) van tafel moesten, had daarom veel van een godsgeschenk. Het verschaf te de Amerikanen het alibi voor Zoals Reagans stafchef Donald Regan het formuleerde: "SDI is onze troefkaart, die houden we vast". Regans benadering en la ter ook Shultz' uitleg suggereren dat de Amerikanen IJsland met een gerust hart hebben verlaten. Veel wijst echter op het tegen deel, want wat Reagan als een troef beschouwt, zien andere be trokkenen als een splijtzwam. Natuurlijk hebben de Ameri kanen gelijk als ze zeggen dat 'SDI' een belangrijke reden is ge weest voor de Russen om naar de onderhandelingstafel terug te keren. De diplomatieke handels waarde van Star Wars bleek al in januari '85 toen de Sowjet-Unie besloot tot een hervatting van het afgebroken Geneefse wapen- beheersingsoverleg. Het Witte Huis lijkt de bezwa ren van Moskou tegen SDI na dien te hebben onderschat en is zich er kennelijk ook onvoldoen de van bewust geweest dat Gor- batsjovs aanhang zich niet tot het Warschau-pact beperkt. In Europa en in de Verenigde Sta ten neemt de reserve toe over de financiële en technische haal baarheid van het ruimteplan en groeit de verontrusting over een nieuwe fase in de bewapenings wedloop. Uit de eerste reacties in de Verenigde Staten bleek giste ren dat vele Congres-leden zich nu ook zorgen maken over de prijs die betaald moet worden voor dit luchtkasteel, in de letter lijke en figuurlijke betekenis, wel te verstaan. Als SDI daad werkelijk het struikelblok zou zijn op weg naar de voorgestelde verminderingen is de kans groot dat niet Reagan, maar Gorbats jov uiteindelijk het applaus mag De onderhandelingsstrategie van de Russen moet de Amerika nen inmiddels zorgen baren. Wat onder Joeri Andropov begon, is na de korte regeerperiode van Konstantin Tsjernenko door Mi chael Gorbatsjov met verve voortgezet. Keer op keer heeft Moskou de Amerikanen de afge lopen iaren weten te overrompe len met steeds weer nieuwe voor stellen, waarop het Witte Huis geen, maar de publieke opinie in het Westen wèl een antwoord had. Het Kremlin heeft daaraan vandaag nog een nieuwe dimen sie toegevoegd. Voor het eerst in de geschiedenis worden de Ame rikaanse bondgenoten ditmaal niet louter door het Witte Huis voorgelicht over de loop der za ken, maar ook door Gorbatsjovs eigen afgezanten, die naar de Eu ropese hoofdsteden zijn ge stuurd. Dat is eens te meer een signaal dat de Sowjet-Unie zich bewust is van de veelkleurigheid van denken in het NAVO-bond- genootschap. zeker waar het SDI betreft. In Brussel bleek daarvan offi cieel niets. Europa schaarde zich ogenschijnlijk eensgezind achter de strategie en het optimisme van minister Shultz. Maar in de wandelgangen bleek de Ameri kaanse aanpak aanzienlijk zwaarder op de Europese magen te liggen. Reagans uitleg ("Ik kon en wilde mijzelf en mijn op volgers niet binden aan een tien jarig verbod op SDI") werd niet alleen in die kring als "on waarachtig" gekenschetst. Over eenkomsten met de Sowjet-Unie zouden immers zinloos worden als de looptijd beperkt moet blij- ven tot de ambtstermijn van een t Amerikaanse president. In de reacties van Amerikaan se kritici van de top in Reykjavik klonk gisteren ook zorg door over de machtsbasis van Gor batsjov. Ten slotte plaatst zijn aanpak niet alleen het Westen voor veel dilemma's, maar zal ook menigeen in en om het Kremlin van de voordelen van deze koers moeten worden over tuigd. Als de geruchten juist zijn dat de Russische leider onder druk staat van het militaire appa raat, dan heeft ook hij baat bij een afkoelingsperiode van enige termijn. In veel commentaren krijgt Gorbatsjov het advies te blijven glimlachen e.n verder niets te doen, behalve dan de stop op kernproeven te zijner tijd te ver lengen. Zo'n benadering schept ruimte voor nieuwe afwegingen in het Amerikaanse Congres en binnen de NAVO over het 'Reyk- javik-pakket'. Het ziet er naar uit dat Gorbatsjov daarvan meer te verwachten heeft dan Reagan. Tijdens een bezoek aan Arba- tovs Amerika-instituut in Mos kou werd mij eens de wijsheid van Abraham Lincoln voorge houden: "Leiders kunnen som mige mensen altijd voor de gek houden, sommige mensen soms, maar niet alle mensen altijd". De Amerikaanse ex-onderhandelaar Paul Warnke zei het gisteren in wat andere bewoordingen: "Als ik Europeaan was, zou ik me gro te zorgen maken over de Ameri kaanse aanpak". JOHANNESBURG - Honderden rebellen van de Mozambiquaanse Nationale Verzetsbeweging (NMR) zouden in de noordelijke provin cies van Mozambique in hevige ge vechten gewikkeld zijn met leden van het Frelimo-regeringsleger. Volgens nog niet bevestigde bron nen in de hoofdstad Maputo zou den hierbij minstens vier steden in de handen van de door Zuid-Afrika gesteunde NMR zijn geraakt. door Ruud de Wit Zondag reeds gaf de Mozambi- kaanse president Samora Machel toe, dat bepaalde grensgebieden in de provincies Tete, Sofala en Zam- bezia onder controle van de NMR waren gekomen. Hij zei dat na af loop van het spoedoverleg dat in de hoofdstad Maputo werd ge voerd en waarbij alle leiders van de frontlijnstaten aanwezig waren. Het was de eerste keer, dat de rege- ring-Machel officieel toegaf de con trole over bepaalde gebieden te hebben verloren. De steden die nu in handen van de NMR zouden zijn geraakt, zijn Zumbo en het strategisch belang rijke Mutarare in de Tete-provin- cie, Caia in Sofala en Milange in Zambezia. Volgens dezelfde bron nen zou het regeringsleger in deze provincies op instorten staan en zouden honderden Frelimo-solda- ten de grens met het buurland Ma lawi zijn overgestoken. Er wordt daarbij gesproken van een aantal dat boven de 1500 ligt. Ook wordt gemeld, dat vorige week donderdag 410 gedeserteerde Frelimo-soldaten door Malawi te rug over de grens zijn gezet en zijn overgedragen aan de autoriteiten van de provincie Tete. Desondanks beschuldigde presi dent Machel zondag Malawi ervan de NMR-rebellen niets in dë weg te leggen. Hij verweet de regering van Malawi tevens, dat zij de NMR gelegenheid biedt om op haar grondgebied steun van Zuid-Afri ka te ontvangen. Hij herhaalde in dat verband een eerder dreigement om desnoods raketten tegen Mala wi in te zetten. Als het waar is dat de stad Muta rare is gevallen, kan dit consequen ties hebben voor de olieaanvoer en andere transporten naar Zimbab we via de Mozambiquaanse haven stad Beira. Mutarare ligt nagenoeg aan de spoorlijn tussen Beira en Zimbabwe en aan de belangrijke Zambezi-rivier. Wat er ook op dit moment pre cies in Mozambique gebeurt, zeker is dat Machels positie moeilijker is dan ooit tevoren. Op dit moment zijn er reedsduizenden militairen uit Zimbabwe ingezet om deze be- langrijke alternatieve transpor troute te bewaken. Blijkbaar zonder succes. Van daar dat de frontlijnstaten zondag een nieuw beroep op de internatio nale gemeenschap hebben gedaan om in te grijpen. Hierdoor zou dan voorkomen kunnen worden dat de NMR met Zuidafrikaanse steun een geslaagde machtsgreep in Ma puto kan doen. Want volgens Ma chel is de regering in Pretoria daar op uit. Het Zuidafrikaansq leger bestempelt de berichten uit Mapu to over een op handen zijn aanval overigens als 'volslagen onzin'. ADVERTENTIE SUPRA KOFFIE 250 gram geen Mï nu KANIS GUNNINK PARAMARIBO/DEN HAAG - Het leger van Suriname heeft twee dor pen in het oosten van het land met mortiergranaten gebombardeerd. Woordvoerder Romeo Hoost van de Bevrijdingsraad voor Suriname heeft dat gisteravond meegedeeld. Het bericht is door zegslieden in de hoofdstad Paramaribo bevestigd. door Jos Heymans De bosnegerdorpen Lange Tab- betje en Stoelmanseiland werden vanuit een vliegtuig onder vuur ge nomen. Of daarbij doden en ge- AD VERTENTIE Kort en l krachtig: 35%. Vraag uw I slijter. wijn en gedistilleerd Tel 015)569324 wonden zijn gevallen, is niet be kend gemaakt. Wel zou granman Forster, het opperhoofd van de bosnegers in die streek, door een hartaanval zijn getroffen. De twee dorpen liggen in het Marowijnege- bied, dat door de groep Brunswijk wordt beheerst. De aanval van het Surinaamse le ger kwam na de aankondiging van bevelhebber Bouterse. zaterdag, dat een definitieve aanval op de re bellen van Brunswijk zou worden ingezet. De Nationale Voorlichtings dienst in Suriname heeft de bom bardementen niet gemeld. Oogge tuigen hebben echter verklaard de beschieting te hebben gezien. Vol gens woordvoerders van het Jungle Commando van Brunswijk is het legervliegtuig door de rebel len neergehaald. Inwoners van de Oostsurinaam- se plaats Moengo hebben gisteren nieuwe vuurgevechten gemeld tus sen eenheden van het leger en de groep Brunswijk. Daarbij zouden ten minste drie doden zijn geval len. Duizend arbeidsplaatsen bij het Suralco-bedrijf in Moengo zijn in gevaar. Er wordt bij de bauxietfa briek nog wel gewerkt, maar steeds minder mensen willen in het gevarengebied blijven. De Suralco-fabriek in Moengo is een belangrijke economische pijler vanwege de werkgelegenheid van duizend mensen en is van groot be lang als een van de weinige nog overgebleven deviezen opleveren de bedrijven. Minister-president Pertab Rada- kishun heeft de Nederlandse am bassadeur Emiel Mulder en de Franse ambassadeur Gaston le Baudert bij zich ontboden, waar schijnlijk om hen te wijzen op de gevaarlijke situatie in Oost-Surina- me. In Paramaribo wordt, zoals be kend, aangenomen .dat Brunswijk vanuit Nederland en vanuit Frans Guyana geholpen wordt. PEKING - De Britse koningin Elizabeth II heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Verboden Stad, het indrukwekkende monument van de keizerdynastieën die China eeuwenlang geregeerd hebben. Eerder op de dag had de Chinese president Li Xiannian tegen de koningin gezegd dat haar zondag begonnen bezoek een 'roemrijk hoofdstuk is in de annalen van de Chinees-Britse betrekkingen'. De president prees de Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe voor zijn bijdrage aan de 'bevredigende oplossing voor de kwestie-Hongkong'. Hij zei dat het Chine se volk zijn uitmuntende prestatie nimmer zal vergeten. De koningin kwam zondag met haar gemaal prins Philip in Peking aan voor een zesdaags staatsbezoek. «foto api

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7