Rijl Lubbers in Alphen: this is your captain speaking kooph ms Kspremie op1 wordt lager PvdA: maak crèche aantrekkelijk via belastingvoordeel Politie Den Haag eist crèche vers Uitge willen helft leengelden Onderwijsraad kraakt ^kjarigenplan Deetman Grote medewerking aan voedingsonderzoek TNO Morgen besluit over enquête ABP BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DINSDAG 14 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 'Premie niet nodig door lage rente' DEN HAAG (ANP) - De premies voor koopwoningen gaan met ingang van 1 januari omlaag. Het ministerie van volkshuisvesting vindt dat dat gezien de sterke gedaalde rente wel kan. De hypotheeklasten zijn door de lagere ren te zo sterk gedaald dat koopwoningen ook met een lagere subsidie voor mensen met lagere inkomens bereikbaar zijn, redeneert men op VROM. Hoeveel de premies dalen, is momenteel nog ondwerp van studie. Wel is zeker dat de verlaging geldt voor zowel de jaarlijks uit te keren bijdrage als voor het totale premiebedrag. De kans is aanwezig dat ook de maximumprijzen voor premiekoopwoningen ver anderen. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-ka- merleden Vermeend en Van Nieu- wenhoven hebben gisteren bij de Tweede Kamer een initiatief-wets ontwerp ingediend om bedrijven fiscaal tegemoet te komen in de kosten die zij maken voor kinde ropvang. Ze zijn met hun voorstel gekomen in de wetenschap dat de regeringsfracties CDA en WD eer dere voorstellen hebben pen. Dit maal wordt geen fiscaal soe laas geboden in de sfeer van de in komsten maar in de vennoot schapsbelasting. De ondernemer die een bedrijfscrèche opent - ma ximaal de helft van de plaatsen mag worden vergeven aan kinde- Een ongebruikelijk toneel: politiemensen die een bezetting uitvoeren. Toch gebeurde dat gisteren in Den Ha om een goede kinderopvang in het korps af te dwingen. (foto a; 'Van Thijn en Valken verantwoordelijk voor 1 i| xjr incuvcii uvci lunueiupvaiig. L/e ge- dOOCI kraker Hans Jvok meenten kunnen met bedrijven ge zamenlijk een crèche oprichten ten nog eens driekwart van die kosten van de belasting aftrekken. Het initiatief om ervan gebruik te maken moet niet alleen komen van de bedrijven zelf, maar ook van vakbonden en gemeenten. De bonden kunnen in cao's afspraken maken over kinderopvang. De ge- Op het ogenblik krijgt de eigenaar van een premiekoopwoning van het zwaarst gesubsidieerde A-type DEN HAAG (ANP) - Politiemen- elk jaar 5500 gulden van het minis- sen he' terie. Deze regeling geldt sinds kamer 1984. Afhankelijk van het belast baar inkomen kan de totale subsi heid geniet voor zijn vrouwvrien- hebben gistermorgen de pers- delijk beleid, zich niet aan zijn ver- het Haagse hoofdbu- antwoordelijkheid onttrekken. Eind 1984 heeft de emancipatie die oplopen tot 50.000 gulden clusief rente. Premiekoopwoningen-A mogen nu hooguit 142.000 gulden kosten. Kosten ze meer dan vervalt de pre mie. Buiten de Randstad is de ma- DEN HAAG (ANP) - De boekuit- ximumprijs 132.000 gulden. Het gevers in ons land vinden dat zij maximale belastbare gezinsinko- recht hebben op de helft van het men waarmee men nog recht heeft leengeld dat betaald wordt als ie- °P de Premie is nu 50.500 gulden reau van politie bezet uit protest te gen het uitblijven van een eigen crèche. Toen hoofdcommissaris de behoefte gepeild. Daar kwamen Brand toezegde nog deze week met 113 positieve reacties op binnen en 'kostenplaatje' te komen, werd 74 voorkeurstemmen drijfscrèche. Volgens het actieco mité zouden daar direct 20 kinde ren van gebruik maken en in de het Haagse politie- toekomst zeker 30. De actievoer den lande bekend- ders wijzen erop dat op de begro- de bezetting door de 25 agenten 10 van hun kinderen opgeheven. Volgens de actievoerders kan de leiding va korps, dat mand een boek uit de bibliotheek haalt. Nu is het zo dat de auteur 70 procent van het geld ontvangt en de uitgever 30 procent. reactie op de ontwerp- per jaar. Belastbaar inkomen is het bruto-inkomen min aftrekkosten. De premie voor koopwoningen van het B-type bedraagt nu 5000 gulden per jaar. Zij wordt hooguit welzijnswet van minister Brink- yU* keer uitbetaald en minstens man (WVC) zegt de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) dat een gelijke verdeling het leengeld 'essentieel het voortbestaan van de uitgeverij- De 30-procentsregeling noe- twee keer. Die huizen mogen niet meer dan 172.000 gulden kosten, of 162.000 gulden buiten de Rand stad. De inkomensgrens hiervoor DEN HAAG (ANP) - De Onder- ting van 1984 van het korps 200.000 gulden was gereserveerd voor ver- bouwings- en inrichtingskosten van een bedrijfscrèche. Voor veel mensen vormt het ont breken van kinderopvang een be lemmering om te denken aan een deeltijdbaan, laat staan een volledi ge baan bij de politie, aldus de ac tievoerders. Die weten zich overi gens gesteund door de Nederland se Politiebond. Voor het eind van het jaar weten de actievoerders of ze hun kinderopvang krijgen, be loofde Brand hen gisteren. AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Van Thijn en hoofdcom missaris Valken van Amsterdam zijn verantwoordelijk voor de slechte organisatie in het cellen complex van het hoofdbureau van politie, waar kraker Hans Kok vo rig jaar overleed. Dat is de conclu sie van de rijksrecherche, die in op dracht van de Amsterdamse burge meester een onderzoek heeft inge steld. Hans Kok overleed een jaar geleden in een politiecel aan de ge volgen van het gecombineerde ge bruik van drugs en medicijnen. Het cellencomplex in het hoofd bureau van politie kampt al jaren met een tekort aan bewaarders. De organisatie is slecht en leiding ont breekt. Door niet in te grijpen heeft de korpsleiding (burgemeester Van Thijn en hoofdcommissaris Valken) gefaald, aldus het rapport van de rijksrecherche. dat financieel zo in het vat gieten dat aan de voorwaarden voor de fiscale kinderaftrek wordt voldaan. Arnhem centrum van drugshandel ARNHEM (GPD) - Een team van de Arnhemse politie heeft met een gerichte actie de overlast van dea lers en junkies in de wijk Klaren- dal sterk verminderd. In iets meer dan zes weken tijd werden in de buurt 89 gebruikers, onder wie ruim 40 Duitsers, aangehouden. Ook werden 12 dealers aangehou den, van wie er 10 zijn voorgeleid en nog in voorarrest zitten. In totaal was er sprake van bijna 70 handelaars in de regio Arnhem. Het is niet uitgesloten dat binnen kort meer aanhoudingen volgen. ADVERTENTIE 70.500 gulden (belastbaar). Daar naast kent de premieregeling nog men zij principeel onjuist. De tijde- wonintypen waarop eenmalig bij lijke bepaling die het leengeld i geit loopt eind dit jaar af. premie wordt gege- wijsraad wijst het plan ter Deetman (onderwijs) om 4-jari- gen gemiddeld een half jaar later tot de basisschool toe te laten 'vol strekt van de hand'. Deetman wil met deze maatregel 220 miljoen gulden bezuinigen. Het hoogste adviesorgaan van de minister van onderwijs schrift zulke onoverko melijke bezwaren te hebben dat De zorg voor de kinderen mag niet in het geding komen, vindt de raad. Ook de nieuwe regeling voor ver vanging van onderwijzend perso neel krijgt kritiek. Zo meent de raad dat zieke leerkrachten op een basisschool onmiddellijk vervan gen moeten kunnen worden. Maar in de nieuwe regeling wordt dit niet gegarandeerd, reden ZEIST (ANP) - Vele duizenden mensen werken mee aan het TNO- onderzoek naar het verband tussen voeding en kanker. Van de 350.000 vragenlijsten die TNO de afgelo pen maand heeft verstuurd, komen er dagelijks gemiddeld 6000 terug, vaak zeer zorgvuldig ingevuld. De belangstelling voor het groot scheepse onderzoek blijkt ook uit de vele telefoontjes naar de onder zoekers om nadere informatie. Een eerste blik in de ingezonden formulieren laat volgens woord voerder Schiphorst van de hoofd groep Voeding en Voedingsmidde len van TNO in Zeist zien dat de deelnemers hun vragenlijsten met veel zorg en nauwkeurig invullen. Hij heeft de indruk dat de mensen er veel tijd in steken en alle moeite doen om de vragen zo goed moge lijk en gedetailleerd in te vullen. Als er twijfels zijn bij het invullen van de vragenlijst, belt men met het onderzoekinstituut. TNO, dat het onderzoek uitvoert in samenwerking met de afdeling Epidemiologie van de rijksuniver siteit Limburg, had niet op zo een geweldige reactie gerekend. Men had verwacht dat iets minder dan de helft van de aangeschrevenen zou willen meedoen, namelijk 170.000. Het door het Koningin- Wilhelminafonds en WVC gesubsi dieerde onderzoek betreft mannen en vrouwen in de leeftijd van 55 en 70 jaar, verspreid over 205 gemeen ten. Zij moeten vragen beantwoor den over hun voedingsgewoonten in het afgelopen jaar. het niet eens wil meedenken over Onderwijsraad ook deze maatregel alternatieven of verzachting van de af te wijzen, voorgestelde maatregelen. De On derwijsraad vindt dat de onder wijskundige noodzaak of wense lijkheid van de voorgenomen wijzi ging aangetoond. De raad is het wel eens met HENNEPPLANTAGE (ANP) - Voor de tweede keer in enkele we ide toelatingsregeling niet ken tijd heeft de rijkspolitie in Aalsmeer in een kas een omvang rijke hennepplantage ontdekt, 'kritische beoordeling' van de Vandaag werd een inval gedaan groei van het aantal leerlingen in het buitengewoon onderwijs, m het zonder meer instellen van leerlingenstop gaat de raad te de Oosteinderweg in Aals meer. De kas, met een oppervlakte van 5000 vierkante meter, bleek vol te staan met hennepplanten. wil starten. De Kamer dreigt daar- parlementaire enquête kan dat mee in feite buiten spel gezet te wel. parlementaire enquête naar de worden. Dat is nu al merkbaar. De subsidiefraude bij het Algemeen eerste weken werden de kamerle- Burgerlijk Pensioenfonds en ande- den bedolven onder torenhoge sta re institutionele beleggers. Dat er pels papier, terwijl ook h< een eigen onderzoek van de kamer en toe commentaar gaf, maar komt, staat wel vast. Of dat echter laatste anderhalve week komt De vier grote steden willen meer toezicht op woningbouwers in de sociale sector (woningbouwvereni- pels papier, terwijl ook het ABP af gingen, -stichtingen en gemeente lijke woningbedrijven). Dat parlementaire enquête wordt, niets r het zwaarste middel dat het parle- r naar buiten. onzeker. PvdA, WD en D66 heb ben zich er al onomwonden voor uitgesproken, het CDA twijfelt nog. Bovendien kondigde Lubbers af- Een rapport van het ABP over de rol van haar ambtenaren bij de subsidiefraude ligt al ruim een week bij Binnenlandse Zaken, maar men is niet bereid het aan de kamerleden te geven. Met een ge- parlementair onderzoek gelopen vrijdag aan dat hij een ei- heeft de Kamer geen middelen om gen onderzoek vanuit de regering deze stukken op te eisen. Bij een schrijft de Rotterdamse wethouder Vermeulen mede namens zijn col lega's uit de drie andere grote ste den, in een brief aan staatssecreta ris Brokx. De brief is een reactie op de recentelijk gepubliceerde con cept-nota Toezicht instellingen volkshuisvesting. Volgens Brokx schiet het huidige toezicht van de gemeenten op de woningbouwin- stellingen die geen winst nastreven tekort. (Van verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Kent u ook die opluchting wanneer het vliegtuig eindelijk in de lucht is en door de speakers het verlossende 'this is your captain speaking' klinkt, vroeg waarnemend partijse cretaris en 'CDA-opperspreekstal- meester' (Lubbers) Kees Brem- mers met stemverheffing aan de ongeveer 500 aanwezigen in het vo gelpark Avifauna. Jawel, dat ken den ze, want onder een donderend applaus beklom 'captain' Lubbers het spreekgestoelte. Een muisstille zaal hing vervolgens zowat een half uur aan zijn lippen. Het was het hoogtepunt van een tamelijk mat verlopende avond in het Alpense vogelpark. Even tevo ren waren de aanwezigen onthaald op toespraken van waarnemend partijvoorzitter Fleers en 'de briga de-generaal die er op 21 mei tien sterren bij heeft gekregen en 20 nieuwe kamerleden". Fractieleider Bert de Vries dus. Zowel De Vries als Lubbers be steedden het leeuwedeel van hun toespraken aan de mislukte top in Reykjavik. De Vries kwam niet verder dan de overtuiging dat 'we de weg van het met eindeloos ge duld gevoerde overleg moeten blij ven volgen om resultaten te berei ken'. Lubbers mat het allemaal wat breder uit, zoals De Vries al had be loofd. Hij noemde het 'tragisch' dat bei de leiders ondanks de overeen stemming over de middellange-af- standswapens, kernproeven en zelfs vermindering van de strategi sche kernwapens, IJsland zonder akkoord verlieten vanwege de Amerikaanse Star-Warsplannen. Een akkoord over de kruisraket ten, 'wat zou dat fantastisch mooi zijn geweest', mijmerde de pre mier. Maar na een weekeinde 'tus sen hoop en vrees' bleek realiteit anders 'ook als er kennelijk zoveel te bereiken viel'. Lubbers koppelde in een adem 'buitengewone spijt' aan 'grote be zorgdheid'. Want, aldus de pre mier, 'waar zal het nu later een keer wel lukken? Ik heb daar grote zor gen over'. Maar we moeten niet bij de pakken gaan neerzitten, vond hjj. Hij noemde het integendeel een 'grote opgave' voor (ook) de Nederlandse politici om 'ook de laatste barrière voor akkoorden te Moe En dan waren er vorige week nog de algemene beschouwingen over de Miljoenennota. Bert de Vries trok toen in eerste instantie fel van leer tegen de kabinetsplannen ('on der de maat') en de allesoverheer sende bezuinigingsdrift van minis ter Ruding (financiën), om die ver volgens na boze woorden van Lub bers weer ijlings in te slikken. Gisteren speelden Lubbers en De Vries weer een prima geregis seerd een-tweetje. Lubbers een en De Vries twee uiteraard. Kritiek op Ruding? "Zelfs als het waar is dat Ruding de zaken wat te somber voorstelt, dan blijft het zo dat de staat het komende jaar 12,5 miljard minder aardgasinkomsten heeft", aldus De Vries. En geheel in de lijn van Ruding waarschuwde hij voor de 'bezuinigingsmoeheid' in de sa menleving, 'de neiging het er weer een beetje van te nemen'. Dat is ge vaarlijk, want het karwei is nog niet af. "Lubbers had het karwei in mei nog maar half af, en is nu inge huurd voor een héle nieuwe perio de". En die irritatie over Ruding? Die was opgekomen omdat Ru ding zo makkelijk over bezuinigen praat terwijl hij (De Vries) zo goed ziet hoeveel pijn het nog verder snijden in de rijksuitgaven veroor zaakt. Het vet is er af, alle verdere be zuinigingen snijden nu recht streeks in het vlees. En dat maakt de kritiek op met name de minis ters Deetman (onderwijs) en Brinkman (WVC) zo fel. "Dat ligt niet aan Deetman of Brinkman, van wie nu wordt gezegd dat hij het sociaal-culturele werk om zeep wil helpen, maar omdat het zo moeilijk is geworden om nog ver der te bezuinigen". Probleem Lubbers mocht vervolgens het karwei afmaken. In gedragen be woordingen schetste hij de zorg van het kabinet over de werkloos heid, en dan vooral over de gewen ning daaraan. De Vries had het al 'volksvijand nummer een' ge noemd. Lubbers: "Er dreigt een sfeer te ontstaan van: wie echt wil werken heeft inmiddels wel een baan. We gaan wennen aan het idee dat een aantal mensen langs de kant blijft staan. We staan voor de hele fundamentele vraag of we die groepen laten vallen". De zorgzame samenleving dus: "Hoe blijven we als samenleving gemotiveerd om voor elkaar op te komen, ook als de overheid dat niet meer kan betalen". Want werkloosheid blijft 'een keihard menselijk probleem'. Niet alleen de werklozen, ook de bejaarden werden op bemoedigende woor den van de premier onthaald: "We moeten ook hen laten merken dat we ze niet als een last voor de sa menleving zien, maar dat we hen waarderen, dat we hen graag in ons midden hebben". "We moeten een dam opwerpen tegen de nieuwe vormen van egoïs me die ons bedreigen", sloot Lub bers zyn toespraak af. Opnieuw donderend applaus, een staande ovatie bijna. Daarna was het de beurt aan de toehoorders. Een aan tal ministers, staatssecretarissen en kamerleden nam plaats onder de inmiddels ingeburgerde groene parasols om over economie, crimi naliteit, buitenlandse zaken en so ciale zekerheid te praten. Want, zo als Fleers al aan het begin van de avond had gezegd, 'we zijn hier niet alleen gekomen om tegen u te praten, maar vooral om met u te praten'. Premier Lubbers op de CDA-bijeenkomst in Alphen aan den Rijn. (foto Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5