'Er is altijd een toekomst, of die nu goed of kwaad is' Maya-indiaan Don Adrian Chavez in Nederland: Opnieuw grote paniek in San Salvador na 2e zware aardschok Achtergrond Niet vies zijn van politiek9 DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 15 Herstel van de Maya-indianen-cultuur, dat is waar de 82-jarige Don Adrian Chavez uit Guatemala naar streeft. Afgelopen vrijdag was hij in Amsterdam, waar hij op de tweede Russell-lezing antwoord probeerde te geven op de vraag: is er nog een toekomst voor de in dianen? Met zijn levenswerk, de reconstructie van een heilig geschrift, heeft hij in de hele wereld veel waarde ring geoogst, behalve in eigen land. Hij is bang, Don Adrian Chavez. En dat is hij reeds lang, misschien al wel zijn hele leven. Door die angst komt het gesprek nauwelijks van de grond. Hoewel hij in het over de Amstel uitkijkende appartement van zijn gastheer vrijuit kan praten, blijft hij voortdurend op de vlakte; politieke en religieuze onderwerpen mijdt hij. Amerika om daar een boerenle ven te gaan leiden. En ze bouw den pyramides en tempels. Zon der het wiel, zonder lastdieren. De Maya's waren meesters op het gebied van de astrologie. Zij brachten een groot deel van de sterrenhemel in kaart. Als eerste volk ter wereld vonden zij een cijferstelsel uit, dat van nul tot twintig liep. Gedurende de klas sieke periode (325-925) bereikte de cultuur haar hoogtepunt. Waarom het toen snel bergaf waarts ging is niet bekend. Wa ren het tropische ziekten die de bevolking uitdunden? Ging het met de erosie van de bodem zo snel dat er niets meer kon wor den verbouwd? Voltrok zich een boerenopstand? Vast staat in elk geval dat de tempelsteden in de tiende eeuw plotseling werden verlaten. Nog steeds worden er zo af en toe vondsten gedaan waardoor de Maya-historie beter in kaart kan worden gebracht. In de oer wouden van Guatemala, Belize en Honduras zijn de afgelopen Als klein kind werd hem dag in- dag uit ingepompt dat indianen inferieur waren; weinig meer dan wilden, een veredeld konij nesoort. "Ratatatata", met gebal de vuisten doet hij of hij een re peteergeweer leegknalt. Zó is het hem ingepompt. Zeker veertig jaar had hij er voor nodig om vast te stellen dat indianen niets min der zijn dan ladino's - afstamme lingen van de Spanjaarden, de koloniale overheersers. Onder tussen was hij toen echter al wel met een ladino-vrouw getrouwd, om zich te onderscheiden van die "schurftige indianen". Na haar overlijden had hij nog tot twee maal toe een blanke tot echtgenote gekozen. door Peter van der Maat Als pleitbezorger voor herstel van de Maya-cultuur wordt hij nu internationaal erkend. Was vorige week nog in Italië, rustte tussendoor even uit in Amster dam, verblijft nu in Frankrijk en is op 10 oktober weer terug in on ze hoofdstad voor de tweede Russell-lezing. Met een lengte van een meter tweeënvijftig is hij beslist geen uitzondering onder de Maya's: een kort volk. Hun rijke cultuur behoort tot de oudste van de we reld. In Guatemala maken de vijf miljoen Maya-indianen zestig procent van de populatie uit. Ze hebben echter niets te vertellen; hun positie valt te vergelijken met die van de zwarten in Zuid Afrika. Wat is in zijn visie het belang rijkste van de Maya-cultuur? Don Adrian Chavez: "In alle as pecten van hët leven staat god centraal. Maar je kan, wat wij de meester noemen, niet zien of ho ren, het is abstract. Je zou het als een wetenschappelijke gods dienst kunnen beschouwen. In thee, in graan, in elk voedsel is de meester aanwezig. Als mens kan je eten kóken, maar alle be standdelen van de maaltijd ko men toch bij god vandaan. Voor alles wat de mensen doen, jagen, een boom omhakken of wat dan ook, moet toestemming aan god worden gevraagd; niet in de vorm van een dialoog, maar door een bepaald ritueel te verrich ten". "Voor jullie is dat heel moeilijk te begrijpen. De Spanjaarden be grepen er bij hun inval in Ameri ka, bijna vijfhonderd jaar gele den, ook niets van. De Maya's hadden geen ambitie, geen wa pens en geen privé-bezit. Daar om waren ie heel kwetsbaar te genover die agressieve Spanjaar den. En die hebben dan ook een groot deel van de inheemse be volking afgeslacht". Nomaden ,De oer-Maya's zijn naar alle waarschijnlijkheid afkomstig uit Azië. Het waren nomaden die zo'n 20.000 jaar voor Christus in dierenhuiden gehuld en jagend met knots en pijl en boog in de richting van de Noordpool trok ken. Via de toen nog droge Be- ringstraat bereikten zij Alaska. Na honderdvijftig eeuwen zwer ven belandden ze in Midden- Don Adrian Chavez. decennia resten van irrigatie- en ontwateringskanalen, tempels en paleizen ontdekt. Toen de eer ste Spanjaarden in 1524 Midden- Amerika binnentrokken, troffen ze een verscheurde beschaving aan die niet meer was dan een slap aftreksel van de eens zo hoogstaande Maya-cultuur. De kolonialisten moordden tachtig procent van de bevolking uit, omdat die zich weigerde aan te sluiten bij het christendom. Het godsdienstfanatisme van de overheersers resulteerde in ver branding van vrijwel alle oude geschriften. In de loop der jaren werd het Spaans de voertaal en wat er nog van de Maya-cultuur resteerde verdween. De herdersjongen Adrian Cha vez werd de eerste indiaanse on derwijzer in zijn indiaanse land: "Dat is me gelukt dank zij veel inspanning, lef. Omdat ik door wilde leren heb ik toestemming gevraagd om ladino-onderwijs te volgen. Ik moest toelatingsexa men doen - wat de ladino's niet hoefden - en als ik dat niet haal de, mocht ik verder geen enkel onderwijs meer volgen. Ook geen indiaans". Hij doorstond de proeve van bekwaamheid. Al jong had hij belangstelling voor de taal van de Maya's, het Ki-che. Een van zijn leraren leg de de naam van een Maya-vorst uit als "twee paarden". Hoe kan dat?, vroeg de jongen zich af. Want voor Columbus wisten de Maya's niet eens wat een paard was. Zo ontstond de behoefte om op zoek te gaan naar de oor spronkelijke tekst van de Pop Wuj, een heilig geschrift van de Maya-indianen, dat fonetisch in Spaanse leestekens op schrift was gesteld door een Spaanse priester. Het is zijn levenswerk geworden; het kostte hem een halve eeuw. Hij ontwikkelde een alfabet voor het Ki-che, wat alleen een spreektaal was. Als basis diende het Romeinse alfabet, waarvan hij een aantal leestekens wegliet om er vervolgens zeven nieuwe tekens aan toe te voegen. Voor bepaalde klanken ontwierp hij speciale accenten. Het alfabet bleek bruikbaar te zijn voor alle indiaanse talen. Woord voor woord bewerkte hij de Pop Wuj. Met zijn eigen leestekens was hij in staat om al le vergissingen en "verchristelij- kingen" op te sporen die de priester velen eeuwen terug had aangebracht. In grote lijnen wij ken de oude en de nieuwe versie niet van elkaar af, maar op on derdelen zijn er toch aanzienlijke verschillen. Trots Tot slot maakte hij ook nog een nieuwe Spaanse vertaling. Niet zonder trots vertelt hij dat er be halve in Guatemala edities zijn uitgekomen in Mexico en Argen tinië. Op stapel staan een Franse en een Italiaanse uitgave en er bestaat een plan voor een Neder landse vertaling. Twee jaar gele den werd het boekwerk op een antropologencongres in Colum bia uitgeroepen tot het 'Gouden boek van Amerika'. In hun lange geschiedenis heb ben de Maya's nog niet vaak zo onder druk gestaan als nu. In 1978 begonnen de eeuwig gedis crimineerde indianen zich mas saal aan te sluiten bij volksorga nisaties en guerilla-bewegingen. Zij waren het simpelweg zat om nog langer te worden gekoeio neerd. De overheid liet zich dat niet welgevallen en ontwikkelde een anti-guerrillaplan. De eerste fase bestond uit het op grote schaal platbranden van inheemse dor pen en het genadeloos uitroeien van vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen. Het groot ste verzet werd zo gebroken. Fase twee trad in 1983 in wer king: de vernietiging van de cul tuur en traditie van de etnische minderheid, zodat die beter in de hand kon worden gehouden. De indiaanse bevolking diende ver: der te "verspaansen". Inheemse tradities van zelfbestuur en orde handhaving werden omge ploegd. Gemeenschapsoudsten aan de kant geschoven. Er zijn "burgerlijke bescher mingspatrouilles" opgericht waaraan alle Indiaanse tussen 18 en 55 moeten deelne men. Officieus een vrijwillige aangelegenheid, maar mannen die weigeren om zich twee maal vierentwintig uur per week te melden, worden automatisch be stempeld als guerrilla-sympathi sant. En daarop staan zware lijf straffen of zelfs de dood. De patrouilles bewaken de openbare weg en verrichten dwangarbeid voor de militairen. Niet zelden moeten ze mensen uit hun eigen gemeenschappen uit de weg ruimen, waardoor de verdeeldheid groeit. Door derge lijke klussen ontbreekt hen de tijd om hun eigen werk te doen. De vrouwen zijn verplicht om het werk op het land over te ne men of om als dienstmeid geld te gaan verdienen in de steden. Wat een regelrechte aanslag impli ceert op de traditionele ambach ten als pottenbakken en weven. Indianen worden gedwongen om de al eeuwenlang beoefende verbouw van mais en bonen in te' wisselen voor die van spruitjes en uien, voor de export. Op die wijze zijn ze niet meer in staat om de guerrilla-strijders van voedsel te voorzien en worden ze voor hun eigen eten afhankelijk van het leger, dat tekorten aan vult. Voedsel als wapen. Er zijn "modeldorpen" in aan bouw - houten krotten met golf platen daken- op plaatsen waar eerder dorpen zijn afgebrand. De bewoners mogen alleen werken op grond die hen door de militai ren wordt toegewezen en behoe ven voor het verlaten van het dorp toestemming van de leger commandant. De barbaarse poli tiek heeft Don Adrian wel eens vergeleken met het nazi-bewind van Hitier. Nu weigert hij erover te spreken. Het motto van de Russell-le zing is: welke toekomst is er weggelegd voor de inheemse vol ken? Zijn antwoord op die vraag: "De mensen moeten doorleven, er is altijd een toekomst. Of dat een goede of een kwade zal zijn, weet ik niet. Dat weet god al leen". Eind vorig jaar maakten de mi litairen plaats voor burgerpresi dent Vinicio Cerezo. De hoop be stond dat het geweld zou afne men. Gebeurde dat de afgelopen jaren na de invoering van de de mocratie wel in andere landen in dit deel van de wereld, in Guate mala is er nog weinig verbeterd op het vlak van de mensenrech ten. Strijdmacht Cerezo onderhoudt goede rela ties met de strijdmacht, die nog steeds veel invloed heeft. De pre sident heeft toegezegd dat hij deelneming aan de burgerlijke beschermingspatrouilles een meer vrijwillig karakter wil ge ven. De enige verandering is dat de patrouille-activiteit wat is af genomen en er gemakkelijker ontheffing wordt verleend. Er komen nog steeds "modeldor pen" bij. In een interview zei een Guatemalteekse priester het zo: "De clowns zijn veranderd, maar het circus bleef hetzelfde". In 1945 pleitte hij voor een alfa betiseringsprogramma onder in dianen, gebaseerd op hun eigen spreektaal en niet het Spaans. Dat Spaans zou met de kennis van het eigen alfabet makkelijk kunnen worden geleerd. Maar zijn plan werd verworpen op het congres van inheemse leerkrach ten. Hij beschouwde dat als een grote nederlaag. Van zijn Pop Wuj bevindt zich geen exemplaar in het museum van de universiteit in Guatema- la-Stad. Hij wordt er niet als we tenschapper beschouwd; zijn le venswerk krijgt er een marginale betekenis toegedicht. Zelf zegt hij hierover: "Ik weet niet wat de reden is dat ze Pop Wuj daar niet hebben. Teleurstellend? Nee, het geeft me juist strijdlust". SAN SALVADOR - Een nieuwe aardschok in San Salvador heeft gisteravond voor grote paniek ge zorgd onder de bevolking. De aard schok, met een kracht van vijf op de schaal van Richter, was de sterkste van de honderden schok ken die in San Salvador zijn geregi streerd sinds de zware aardbeving van vrijdag. Daarbij kwamen vol gens de jongste officiële cijfers 976 mensen om het leven. Nieuwe slachtoffers door de aardschok van gisteren werden niet gemeld. door Rob Sprenkels Ook de extra schade bleef uitein delijk beperkt, maar president Jo sé Napoleon Duarte wees er van nacht nog eens op, dat dit niet met een de laatste naschok op herha ling moet zijn geweest. Hij riep het volk op om alert te blijven. Buiten de stad liep een belangrijke spoor brug de nodige averij op. In het al zwaar aangetaste centrum viel wat pleisterwerk naar beneden en ook een paar lichtreclames. Een aantal van de halfvernietigde gebouwen zakte een stuk verder weg. De kans dat er nog slachtoffers levend uit de puinhopen tevoor schijn zullen komen is daarom nu miniem geworden. Pal voor de na schok werd er nog een vrouw ge red uit het Ruben-Dariocomplex, maar ze was de enige van de dag, ondanks het koortsachtige zoek werk van de talrijke internationale reddingsdiensten. Gistermorgen was de chaos com pleet in de Salvadoraanse hoofd stad. Duizenden mensen gaven ge hoor aan de oproep van president Duarte om zich op hun werk te pre senteren. Maar in veel gevallen werden ze na een paar uur wachten weer naar huis gestuurd. Hier en daar ontstonden relletjes, omdat de voorlopige werkloze werkne mers wilden weten of ze hun sala ris al dan niet zouden krijgen uit betaald. Om een nog grotere chaos te voorkomen liet Duarte via radio en televisie weten, dat de ambtena ren hun loon bij de banken kunnen gaan halen. Heel wat winkeliers nabij de rampzone in het centrum openden 's ochtends hun bedrijfjes. Maar via radiostations waren er wel hon derd en één klachten te horen, dat veel winkeliers hun handelswaar sterk in prijs hadden verhoogd. Op heel wat plaatsen bleken zaken als brood, rijst, huishoudolie, melk poeder en benzine vaak het dubbe le te kosten van de door Duarte of ficieel bevroren prijzen. Misdadig De Salvadoraanse president be stempelde dergelijke praktijken vannacht als 'misdadig'. Hij had het over het rijk willen worden ten koste van het ongeluk van mede mensen en dreigde met zware maatregelen als definitieve sluiting van winkels en confiscatie van alle goederen. Volgens Duarte zullen er onge veer 500 gebouwen met de grond gelijk moeten worden gemaakt en zijn er 2379 woningen compleet in elkaar gestort. In totaal hebben de Salvadoraanse autoriteiten nu 30.988 dakloze families geteld. Of de aardbeving in San Salva dor iets zal veranderen aan de ze ven jaar oude burgeroorlog, is de vraag. Sommige Salvadoranen zijn ervan overtuigd dat de gewapende oppositie binnen niet al te lange tijd haar voordeel zal trekken uit de dramatische gebeurtenissen. Andere verwachten dat er weinig zal veranderen. Dat de Amerika nen, met andere woorden, genoeg hulp aan het bewind van José Na poleon Duarte zullen geven om de ramp vrij snel te boven te komen. Het Salvadoraanse leger, en ook president Duarte zelf, heeft het be stand afgewezen dat vrijdagnacht werd afgekondigd door de politie ke leider van de rebellen, Guiller- mo Ungo. De Salvadoraanse minis ter van defensie heeft zelfs het ver moeden uitgsproken dat de gueril- lero's wellicht een aanval voorbrei den op het rampgebied, op de hoofdstad dus. Gesloopt Duarte staat inmiddels voor een haast onmogelijke opgave. De toch al noodlijdende economie is zo goed als verlamd. Tienduizenden mensen kunnen voorlopig niet werken. Een groot gedeelte van het centrum zal zo snel mogelijk moe ten worden gesloopt en weer op nieuw moeten worden opge bouwd. En tegelijkertijd zullen ook tienduizenden daklozen tevre den moeten worden gesteld, ter wijl te verwachten is dat de slopen de burgeroorlog over een paar da gen alweer zijn normale ritme heeft bereikt. De hulpverlening vanuit de rest van de wereld is inmiddels wel in volle gang gekomen. Het Interna tionale Rode Kruis heeft gisteren bekendgemakt dat het bijna 500.000 dollar (ruim 1,1 miljoen gulden) aan spontane giften heeft ontvangen voor de aardbeving slachtoffers in El Salvador. De gif ten zijn afkomstig van het nationa le Rode Kruis-organisaties. De Guatemalaanse Rode-Kruisafde- ling heeft watertankwagens ge stuurd om het grote gebrek aan aan drinkwater op te vangen. Een slachtoffer van de aardbeving wordt ter aarde besteld. Van der Zee: "Kerken moeten niet vies zijn van politiek". Zei secretaris W. R. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland op een the madag in Amersfoort over 'meer voudige samenleving'. "Opko men voor de vreemdeling heeft ook politieke kanten. Het gaat vaak om onrecht, en onrecht heeft te maken met structuren die dat onrecht veroorzaken en in stand houden. Dan kom je on herroepelijk terecht in de poli tiek". Met mooie ontmoetingen en samen praten zijn we er niet, ver volgde ds. Van der Zee. "Je moet je ook bezinnen op de manier waarop je actie zult voeren. Dat snijdt ook in eigen vlees". "De kerken", zei Van der Zee, "zullen goed moeten luisteren naar mensen die problemen heb ben met die veelvormige samen leving. Zij kunnen die proble men niet afdoen met Vanuit de mooie bureaus van de kerken en de villa's aan de rand van de stad kan soms heel idea listisch worden gedaan over de meervoudige samenleving, maar we mogen niet vergeten dat in de binnensteden vaak grote span ningen bestaan". Volgens de secretaris van de Raad van Kerken moeten de ker ken leren, ónders tegen andere vormen van godsdienst aan te kijken. "Ze zullen zich er reken schap van moeten geven, dat de Geest niet alleen in de christelij ke kerk, het christendom en het christelijk geloof werkt". Kerkenconferentie. De bij de Raad van Kerken in Neder land aangesloten kerkgenoot schappen overwegen in 1988 of 1989 een gemeenschappelijke conferentie te houden over 'vre de, gerechtigheid en het behoud van de schepping". De Wereld raad van Kerken heeft voor de komende jaren dit thema cen traal gesteld voor al zijn werk. Naast een grote landelijke bij-, eenkomst gaan de gedachten uit naar regionale en plaatselijke ac tiviteiten. Inmiddels heeft de rooms-ka- tholieke vredesbeweging 'Pax Christi' de bisschoppen geadvi seerd, positief op dit plan te rea geren. Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken verwacht, dat alle lid-kerken dit zullen doen, zodat de' raad bin nen afzienbare tijd de plannen op tafel kan leggen. De Wereldraad wil in 1990 een internationale conferentie over dit thema houden. Ruildag Volgende week zaterdag, 25 oktober, van 10 uur tot half 5 wordt in het Rijnlands lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest een ruildag gehouden speciaal voor verzamelaars van kerkkaar ten. Het is de tweede keer dat zo'n dag in deze regio wordt georganiseerd. Enkele jaren ge leden kwamen ongeveer hon derd verzamelaars naar Rijns burg. Gezien de toenemende be langstelling worden in Oegst geest zo'n 175 verzamelaars ver wacht. Het accent ligt duidelijk op het ruilen. Handel is er niet bfj. Wie vantevoren nog inlichtin gen wil, kan die krijgen bij de heer J. H. Brussee in Rijnsburg, 01718-20032. Leiden. De afdeling Leiden van de Mariënburg-vereniging heeft een openbare bijeenkomst belegd op donderdag 30 oktober om 8 uur in de aula van het Bona- ventura-college aan de Hoge Rijndijk/hoek Burggravenlaan. Spreker is pater Walter Goddijn, een van de oprichters van de ver eniging. Er zal volop gelegenheid tot discussie zijn. (In 1983 kwam in het klooster 'Mariënburg' in Den Bosch een groep rooms-katholieken bijeen om te praten over de vraag hoe de kerk antwoord kan geven op moderne vragen zonder de christelijke overtuiging opzij te zetten. De groep groeide uit tpt een vereniging die nu ongeveer 6000 leden telt, verspreid over 25 plaatselijke afdelingen. Ook Lei den heeft een afdeling. Na een jaar van onderling gesprek en overleg wil die nu voor het voet licht treden. Daarom de bijeen komst van 30 oktober). Preekstoel. De koor-preek stoel van de Hooglandse kerk - een neo-barok meubelstuk - heeft een plaats gekregen in de lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Daar stond een wei nig fraaie preekstoel die niet bij de stijl van de kerk paste. De evangelisch-lutherse ge meente zal de 'nieuwe' preek stoel op zondag 2 november offi cieel in gebruik nemen. Aan deze dienst wordt een extra feestelijk tintje gegeven door medewer king van het 'Leids Kerkkoor' onder leiding van Peter Dinge- manse. Professor Plomp. Maandag 20 oktober hoopt professor dr. J. Plomp, oud-hoogleraar aan de gereformeerde theologische ho geschool in Kampen, 75 jaar te worden. Van 1947 tot 1954 is hij gereformeerd predikant in Lei den geweest. In 1963 werd hij wetenschappelijk hoofdambte naar aan de theologische facul teit van de Vrije Universiteit en drie jaar later volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in de kerk geschiedenis en het kerkrecht in Kampen. Hervormde Kerk: beroepen te Schoonebeek W. Kruidenier Wieringermeer, te Dalfsen S. Bronkhorst Gaast-Ferwoude-Ex- morra-Allingawier; aangenomen naar Voorburg (als bijstand in het pastoraat voor vrijzinnigen) mevrouw E. Brussee-van der Zee (doopsgezind) aldaar; toegelaten tot de evangeliebediening me vrouw M. Reinders Groningen; beroepbaar M. ter Haar Wolvega, H. Schuur Leens en T. C. Venin- ga Nijeveen. Gereformeerde Kerken: be roepbaar mevrouw E. Visser Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Enumatil E. Meijer Brouwersha- Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Oosterland R. Boog aard Leiden. Het driedaagse gesprek in Boedapest tussen vijftien rooms- katholieke christenen en vijftien marxisten (uit dertien landen) is niet geëindigd met een gemeen schappelijke verklaring, maar wel met de aankondiging dat het over twee jaar zal worden voort gezet. Dat is een aanwijzing dat de organisatoren tevreden zijn, zo werd gezegd. Die organisato ren waren het Vaticaanse secre tariaat voor de niet-gelovigen en de Hongaarse Akademie van We tenschappen. De belangrijkste onderwerpen- van gesprek waren: het mens beeld van christenen en marxis ten, de zelfbeschikking en more le verantwoordelijkheid van de mens, de visie op arbeid en het sociaal samenleven en samen werken van gelovigen en ongelo vigen. Op een persconferentie na afloop werd gesteld, dat de ge sprekken zijn gevoerd in een sfeer van wederzijds respect en vertrouwen. die strijden tegen de apartheid in Zuid-Afrika en Namibië krijgen meer dan de helft van de 400.000 dollar (bijna een miljoen gulden) die de Wereldraad van Kerken dit jaar uitkeert uit het speciale anti-racismefonds. Dat is giste ren in Genève bekendgemaakt. De Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging ANC ontvangt 80.000 dollar voor hulp aan vluchtelingen en de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo 110.000 voor juridische bijstand aan gearresteerde Namibiërs en sociale bijstand aan familiele den. Er gaan ook bedragen naar voedselhulp, kinderdagverblij ven en scholing van vakbondsle den. Het geld voor dit Wereldraad- fonds komt van speciaal hier voor bestemde giften van lid-ker ken (dus niet uit de contributie aan de Wereldraad), van plaatse lijke gemeenten, raden van ker ken, overheden en van steunor ganisaties (zoals de werkgroep 'Betaald Antwoord' in Neder land).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15