FA Weer nederlaag van Glasbergen Mannen van VCS laten zich van beste kant zien 'Veel topsporters nog onder minimum-inkomen' Succes Voorn bij prof-debuut Nobelprijs geneeskunde voor onderzoek naar cellengroei Geen schade aan Kirkuk Winnaar verkiezingen Bangladesh staat vast DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 13 LEIDEN - Het mannenteam van VCS laat zich in de eerste klasse het rayon Leiden vo.orlopig zijn beste'kant zien. Ook de tweede competitiewedstrijd in de eerste klasse zetten de Sassenhei- mers, vorig seizoen nog subtop pers in de volleybalcompetitie, in winst op. Na InUpGo werd RVV het slachtoffer van de dadendrang van VCS. Het mannenteam van RVV. dat vorige week nog de aandacht trok door een overwinning op het ster ke Gemini/Kangeroes 3. kon niet beschikken over spelverdeler Ro nald Boers. Dat scheelde een slok op een borrel, al blijft het de vraag of de Rijnsburgers in hun sterkste opstelling het aanvallend superieu re VCS hadden kunnen weerstaan. Nu lukte het in ieder geval niet: 8- 15. 7-15 en 9-15. Gemini/Kangeroes 3 herstelde zich van de tegenvaller van vorige week door LISC naar een kansloze nederlaag te spelen. In Voorschoten werd het 3-0 (15-4. 15-8 en 15-6) voor Gemini, dat in Bernard van der Pols en John Kahlmeijer krachten van formaat had. Vporal de pass was aan Voor- schotense kant beter verzorgd. InUpGo deelde de punten in ei gen huis met het derde team van DAC. Tegenover het aanvalsge- weld van de ploeg uit Roelofa- rendsveen kon DAC alleen heel hard werken stellen! Dat je daar toch een heel eind mee kunt ko men, werd in de tweede en vierde set bewezen. Mede door de inbreng van Arie Geerlof werden deze in winst omgezet. Orion speelde te gen WVC een stuk beter dan in de eerste competitiewedstrijd, toen van LISC werd verloren. Dit keer ging de volle winst naar de Hazers- woudse ploeg, die alleen de eerste set aan de Warmonders afstond. Hierna nam Woy Kor het spelver- delen van Ronald Delfos over en ging Orion naar behoren draaien. Ridderveld - Donar 2 was niet be paald een lust voor het oog. Er werd aan beide kanten nogal slor dig gespeeld, met Ridderveld als minst slechte ploeg. Na veel ge rommel won Ridderveld het eerste en (16-14) en Donar het tweede speldeel (7-15). Vervolgens zakte Donar diep weg: 15-5 en 15-1. Aar- landerveen en Leython 3 speelden tegen elkaar gelijk. De eerste spel- beurt was voor de Leidenaren (8- 15). die zich in de tweede weinig aantrokken van een 11-2 achter stand (14-16). Hierna kwam Aarlan- derveen er beter in. De verdedi ging pakte steeds meer ballen en aan het net deden Jan Slof en Jos Kroft de rest: 15-7 en 15-9. Vrouwen Bij de vrouwen kwamen de twee Novo-ploegen twee keer in actie. Tegen elkaar speelden ze gelijk. Het derde won de tweede en derde set (15-8 en 15-11) en het tweede de andere twee (9-15 en 15-17). In de confrontatie met Leython 4 ope reerde het tweede team van de Noordwijkse club met twee nieu we spelverdeelsters: Ccby Kuij- pers en Annemie Henskens. Novo won dit treffen met 1-3. waarbij de zege in het vierde bedrijf overigens aan een zijden draadje hing: 18-20. Het derde team van Novo speelde in zijn tweede wedstrijd tegen Ley thon 3. In Leiderdorp kwamen sco res van 5-15, 15-7, 10-15 en 15-13 op de borden. S'70, in de competitie-ouverture nog teleurstellend verliezer van VCO, bedwong in een praktisch nieuwe samenstelling Blok '77. De Katwijkse equipe kon Marjan van Rijn niet opstellen, hetgeen de aan- valskracht van de ploeg niet ten goede kwam. Bij de Woubrugse te genstander debuteerden Barbara van Dullink, Bea Oosting en Arlet- te Momdjian. Bovendien was Alie Oudshoorn weer terug van vakan tie. Een en ander deed S'70 goed, want via scores van 15-1111 -15,12- 15 en 6-15 werd een 1-3 overwin ning bevochten. VCO en DVO, twee debutanten in de eerste klas se, waren aan elkaar gewaagd. Dank zijgoed blokkeren pakte DVO de eerste twee sets (8-15, 6- 15). De volgende twee evenwel wa ren voor het geroutineerde gezel schap uit Oegstgeest: 15-9 en 15-11. Een 2-2 eindstand dus. Bij LUSV 2 - Gemini/Kangeroes 3 was er in de eerste set nogal wat consternatie doordat bij Gemini Mieke Kuijpers door haar enkel ging. In het zieken huis bleek zij haar enkelband te hebben gescheurd. Eenmaal beko men van de schrik trok de ploeg uit Voorschoten in de rommelige ont moeting toch de winst naar zich toe (1-3). Liusna ten slotte leed de tweede nederlaag in successie. Dit keer moest het team uit Lisse, met trainer Hans Broere op de bank, InUpGo laten voorgaan. De forma tie uit Roelofarendsveen, in de oe fenperiode nog geklopt door Lius na, bleek het nodige te hebben bij geleerd: 0-3 (10-15, 12-15 en 13-15). AMSTERDAM (GPD) - De vereni ging van Topsport Nederland (TIG) heeft zich gisteren direct na de oprichtingsvergadering ge voegd bij de vele supporters van de stichting Olympische Spelen Am sterdam 1992. Er is een telegram naar Lausanne gestuurd, waarin het comité volop succes wordt ge wenst. Beslist het IOC vrijdag dat de Spelen over zes jaar in de hoofd stad worden gehouden, dan zullen de belangen van de Nederlandse topsporters, zo verwacht TIG, au tomatisch beter worden behartigd dan nu het geval is. Valt de beslis sing voor Amsterdam negatief uit, dan zal de interesse voor topsport waarschijnlijk sterk verminderen. "De topsport zal er dan vaak weer bij inschieten", aldus tafeltennister Bettine Vriesekoop, die met ten nisster Marcella Mesker, zeiler Sjaak Haakman, kanoër Jan Dirk Nijkamp, schaker Hans Böhm en de schaatsers Ria Visser en Hein Vergeer het bestuur van TIG vormt. In vele toonaarden werd gisteren duidelijk gemaakt dat veel top sporters zich vooral op het gebied van de maatschappelijke begelei ding bepaald niet op olympisch ni veau bevinden. "Topsport hangt er nog altijd bij, omdat het nog steeds niet helemaal is geaccepteerd", merkte Ria Visser op. Hein Ver geer wees op het ontbreken van na zorg ("Als je sportcarrière voorbij is, is er niemand die dan zegt: hier heb je geld, dus zul daarvóór al je zelf moeten helpen") en voorzitter Marcella Mesker kwam na afloop van de persconferentie met een verhaal van een zwemmer die zich 's middags als een van de 70 leden van TIG had aangemeld: "Die ver telde ons dat hij voor een kam pioenschap maar 400 gulden van zijn bond meekrijgt en dat hij daar alles, inclusief de reis, van moet be talen". Dat het bedrijven van topsport in een aantal gevallen zeer lucratief kan zijn, wordt door TIG niet ont kend. "Maar", aldus Ria Visser, "velen hebben een inkomen dat ver en soms heel ver onder datgene ligt dat in Nederland wordt ver staan onder minimum-inkomen. Voor die groep willen wij opko men. Mensen die geen aanspraak kunnen maken op welke uitkering dan ook en vaak geen financiële middelen hebben om deskundigen in te huren". De jockeys (VDRP), de voetbal lers (WCS) en de wielrenners (WBW) hebben al geruime tijd hun belangenverenigingen. Voor de meeste andere topsporters schieten zaken als opvang tijdens en na de sportloopbaan, de studie regelingen, collectieve verzekerin gen en inspraak in sportbonden er echter bij in. Gedeeltelijk springt de Nederlandse Sport Federatie bij, maar de steun van die zijde zal in financiële zin alleen maar verder verminderen. "Voor 1987 is voor de maatschappelijke begeleiding van 1200 sporters nog maar driekwart miljoen gulden beschikbaar". Om te voorkomen dat de top sport niet verder in het gedrang zal komen, zal TIG (Mesker: "Het is een uitdrukking die vaak wordt ge bruikt in de sportwereld") vooral aangewezen zijn op het bedrijfsle ven, dat al positief zou hebben ge reageerd. Rob de Vries van het ministerie van WVC liet duidelijk weten dat van die kant hoogstens op een startsubsidie mag worden gere kend. "In principe geeft WVC geen geld voor belangenbehartiging. TIG kan eventueel alleen wat geld krijgen om de vereniging van de grond te helpen. Er zijn preceden ten. Zo is bijvoorbeeld subsidie verstrekt aan de KNWU voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een pensioenfonds. Verder is dit jaar 125.000 gulden gestoken in nazorg voor ex-topsporters. Het zal trouwens moeilijk worden om de bedragen die nu in de topsport worden gestoken, en dat is globaal zo'n miljoen gulden, te handhaven. Er is sprake van dat het totale be drag dat naar de sport toevloeit, 40 miljoen, wordt gehalveerd. Ge beurt dat, dan zal er voor topsport helemaal weinig overblijven". TIG wil tijdens onderhandelin gen met WVC, die binnenkort zul len plaatsvinden, echter niet zozeer op geld aandringen, als wel op ver soepeling van een aantal regelin gen. Mesker: „We verwachten dat de overheid wat kan doen op het gebied van pensioenen en de belas tingen. We denken dan aan een be lastingvrije som van 15.000 gulden. We worden nu als topsporters in de wetgeving nog steeds beschouwd als artiesten. Daarbij wordt echter vergeten dat artiesten veel langer kunnen optreden dan wij". Ook Bax onderuit in zaal De Amsterdammer Pedro i zijn tegenstander Pfitscher. KATWIJK - Zeven kansen die vijf doelpunten opleverden waren gis teravond genoeg voor De Rozet om titelkandidaat Glasbergen in eigen huis terug tê wijzen. De zaalvoet ballers uit Rozenburg klopten de Rijnsburgers uiteindelijk met 4-6 omdat Johan de Kroon tijdens de wanhopige inhaalrace van zijn ploeg zo 'vriendelijk' was om de bal achter zijn eigen doelman te plaatsen. In dezelfde interregionale com petitie rekende De Maas af met FC Lisse (8-2) en won Ceverbo van de butant Bax (4-2). Datagold behaal de een benauwde zege op Silva Boys (4-3), terwijl Neptunus voor malig landskampioen Snoekie van het veld speelde: 9-1. In de hoofd klasse had Landwer geen verweer tegen Van der Plas: 6-1. Glasbergen - De Rozet 4-6 De Rijnsburgers liepen gisteren achter de feiten aan. De Rozet wist steeds een minimale voorsprong te behouden en toen Glasbergen in de slotminuten andermaal aanslui ting had gekregen velde de onfor tuinlijke Johan de Kroon het von nis over.zijn eigen ploeg. Huug Aandewiel (1-1 en 4-5) had de thuis ploeg eerder weer hoop gegeven, terwijl ook Hennie Koet (2-3) en Wim Bouckaert (3-4) tegen de sterk verdedigende bezoekers scoorden. Toen de Rozet-doelman in de slot minuut het veld moest ruimen kreeg Glasbergen nog een tweetal uitstekende scoringskansen, maar het kwaad was toen al geschied: 4- SCHIEDAM (ANP) - Het profdebuut van de bokser Ramon Voorn in het zwaargewicht duurde gister avond in Schiedam langer dan noodzakelijk. De Am sterdammer klaarde het karwei tegen de Westduitser Peter Bieber pas in de derde ronde, toen de scheids rechter de oneerlijke strijd staakte en Voorn als win- De Westduitser was echter geen werkelijke graad meter voor de kracht van de rechtsvoorstaande Voorn. Bieber, met aardig wat kilo's teveel, kon alleen in fle eerste ronde redelijk overeind blijven. In de ron den daarna probeerde de Duitser zo lang mogelijk op de benen te blijven. Het lukte, maar daar was ook alles meegezegd. Voorn raakte zijn opponent in de eerste ronde zo flink op de neus, dat de witte broek van de Westduit ser al snel een nieuw kleurtje had. De 26-jarige Am sterdammer hield zijn tegenstander met rechts goed op afstand en maaide regelmatig met zijn linkse direk- te door Bieber's dekking. In de derde ronde gaf Voorn de Westduitser geen tijd bij te komen. Combinaties op het hoofd van Bieber werden afgewisseld door stoten op zijn lever. Op het moment dat afstraffing compleet leek te worden, staakte de scheidsrechter de ongelijke strijd. Zijn harde stoten bezorgden Ramon Voorn, bij de amateurs een aardige erelijst. Uitkomend voor het team van de Albert Cuyp, de boksschool die ook top pers als Pedro van Raamsdonk en Romeo Kensmill voortbracht, kwam de bijna twee meter lange Amster dammer als amateur 75 keer in de ring. De Nederlands kampioen van 1980 in het halfzwaargewiont bokste één keer onbeslist en verloor slechts acht partijen. De laatste verliespartij was begin dit jaar in de finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap. Te genstander Arnold Vanderlijde, tweede tijdens de we reldtitelstrijd in Reno, kon tegen Voorn niet impone ren. Slechts met de grootst mogelijke moeite won de Limburger. Voorn besloot na het toernooi zijn oude clubmakkers Van Raamsdonk en Kensmill naar de beroepsboksers te volger.. Gezien zijn eerste optreden geen slechte beslissing, al zullen de komende tegen standers meer inhoud hebben dan de Westduitser Bie ber maandagavond. De Maas - FC Lisse 8-2 De jeugdige Lisser ploeg had te gen het met enkele spelers van ere- divisionist Excelsior versterkte De Maas weinig in te brengen. Daar naast werd ieder initiatief in de kiem gesmoord door arbiter Schwene, die bepaald niet van eni ge voorkeur voor Lisse beschul digd kon worden. Integendeel. Pa trick Bon opende de score voor Lisse, maar daarna was het De Maas dat het spel dicteerde. Bon tekende middels een strafschop voor een tweede treffer: 8-2. Ceverbo - Bax 4-2 Propaganda voor het zaalvoetbal deze ontmoeting tussen de top- ploeg uit Moordrecht en de nieuw komer uit Voorhout. Bax startte sterk, maar moest daarna toezien hoe Ceverbo via Van de Laan, Hoek, Van Hagen en andermaal Van der Laan uitliep naar een 4-1 voorsprong. De tegentreffer van Hans van Leeuwen kwam te laat om de thuisploeg nog in moeilijk heden te brengen. Van der Plas - Landwer 6-1 Wim Harskamp verri.chtte won deren in het doel van de Sassenhei- mers, anders was het verschil nog veel hoger opgelopen. De Katwij- kers liepen al snel uit naar een 2-0 voorsprong door deolpunten van Dirk Jonker en Jaap van Duijn. Ar royo bracht Landwer dichterbij, maar nog voor de pauze bracht Van der Kolk de marge terug op twee punten. In de tweede helft scoorde hetzelfde trio opnieuw voor Van der Plas, waardoor de eindstand bepaald werd op 6-1. van invullen gehad. De lotto, t lijk noch cyferspel kent deze week winnaar van de eerste prijs. Lotto 41 Eerste prijs: geen winnaar; tweede pry: die elk bruto 150.000,0" bruto 1.862,90 ontvangen; vierde prijs: 4.850 winnaars, die elk 45,30 ontvangen; vijfde prijs: 72.441 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Cijferspel 41 Zes cyfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 1 winnaar; vier Cijfers goed: 24 win naars; drie cijfers goed: 229 winnaars; twee cijfers goed: 2.315 winnaars.. Toto 41 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 9 winnaars, die elk bruto 1.684,90 ontvan gen; derde prijs: 220 winnaars, die elk 172,30 ontvangen. Toto-gelijk 41 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 1 winnaar, die 435,70 ontvangt; derde prijs: 33 winnaars, die elk ƒ66,00 ontvangen;... vierde prijs: 593 winnaars, die elk ƒ5,80 ontvangen. DEN HAAG (ANP) - Het alcohol- verkeersprojekt in Drenthe, waar bij automobilisten die onder in vloed een ongeluk hebben veroor zaakt als onderdeel van hun straf een voorlichtingscursus volgen, heeft in het afgelopen jaar zijn be staansrecht bewezen. Dat zegt de begeleidingscommissie in een inte rimrapport aan minister Korthals Altes (justitie) is uitgebracht. De rechterlijke macht ziet het projekt als een welkome aanvul ling op de bestaande straffen en het consultatiebureau voor alcoho- Cursus als straf voor rijden onder invloed werkt lisme (CAD) constateert dat meer probleemdrinkers zich langs deze weg om hulpverlening tot het bu reau of de Anonieme Alcoholisten (AA) wenden. Bij de deelnemers blijkt het besef over wat ze kunnen aanrichten te zijn toegenomen. Het merendeel ervoer de tweedaagse cursus als zinvol, maar zag het ook in bepaalde mate als straf. Werkenden moeten snipperdagen opnemen, de reiskosten moet men zelf dragen en de inhoud van de cursus beschouwt men als sterk confronterend, iets waaraan veruit de meesten niet gewend waren. Het voorlichtingsprogramma voor rijders onder invloed is opge zet als een alternatieve straf. STOCKHOLM (AP) - De Italiaans- Amerikaanse biologe professor Ri ta Levi-Montalcini en de Ameri kaanse biochemicus professor Stanley Cohen hebben.gisteren de Nobelprijs voor de geneeskunde 1986 gekregen voor hun baanbre kend onderzoek naar cellengroei. Hun werk zal mogelijk leiden tot een sneller herstel van huidwon- den en beschadigingen aan het ze nuwstelsel. Beiden werden gepre zen om 'hun ontdekking van groei factoren'. Hun werk heeft de basis gelegd voor onderzoek dat bijvoorbeeld de overlevingskansen van te vroeg geboren kinderen kan vergroten. Ook heeft het groter inzicht ver schaft in de groei van sommige tu moren, aldus het Karolinska Insti tuut in Stockholm, dat de Nobel prijs voor geneeskunde toekent. De ontdekkingen die de twee ge leerden in de jaren '50 en begin ja ren '60 deden aan de Washington Universiteit in St. Louis "hebben een geheel nieuw onderzoekster rein open gelegd", zei Kerstin Hall, hoogleraar in de endocrinologie. "Pas de afgelopen tien jaar is het belang van deze resultaten onder zocht", zei Hall, lid van het Karo linska Instituut. Een van de groeifactoren die Le vi-Montalcini en Cohen ontdekten, de epidermale groeifactor (EGF), wordt in Zweden, de Verenigde Staten en andere landen al be proefd als stimulans voor huidvor ming, vertelde Martin Ritzen, hoogleraar in de pediatrie. Volgens Ritzen is het mogelijk dat een vier kante centimeter huid met behulp van EGF in drie weken kan groeien tot een vierkante meter, hetgeen van groot belang is voor de behandeling van ernstige brandwonden. Andere medewerkers van het Karolinska Instituut zeiden dat met EGF ook resultaten waren ge boekt bij het vergroten van de longcapaciteit van ongeboren schapen, hetgeen kan helpen bij de behandeling van te vroeg geboren baby's, die vaak overlijden door een té geringe longcapaciteit. Van de zenuwgroeifactor NGF werden grote verwachtingen gekoesterd bij operaties, zeiden de medewer kers, als stimulans voor de groei die zijn doorgesne den. Als voorbeeld noemden ze de ziekte van Parkinson. Het Karolinska Instituut ver klaarde dat de medische weten schap als rechtstreeks gevolg van het werk van de Nobelprijswin naars een beter inzicht had gekre gen in tal van ziekten. Het verwees met name naar ontwikkelings stoornissen, degeneratieverschijn- selen bij seniele dementie, slecht genezende wonden en tumoren. De prijswinnaars werden onder scheiden vanwege "de ontdekking van de zenuwgroeifactor (NGF) en epidermale groeifactor (EGF), die kunnen aantonen hoe de groei en differentiatie van een cel worden geregeld". Rita Levi-Montalcini anp) Stanley Cohen DHAKA (AP/Rtr/ANP) - In Bang ladesh zijn meer dan 30 oppositie leiders en arbeiders gearresteerd in een poging de oppositie de mond te snoeren die de verkiezingen van morgen wil boycotten, zo is giste ren in oppositiekringen vernomen. Al voor de stemlokalen morgen hun deuren openen is president Hossain Mohammad Ershad van Bangladesh zeker van de overwin ning. De elf andere kandidaten voor het hoogste politieke ambt in het land genieten nauwelijks be kendheid en de twee belangrijkste oppositiegroeperingen doen niet mee aan "deze schijnvertoning". "Het hele circus is slechts bedoeld om via een vervalste uitslag Ers had in het zadel te houden", zo hebben zij laten weten en zij héb ben de kiezers opgeroepen uit pro test thuis te blijven en deel te ne men aan een algemene staking. De 56-jarige Ershad, die in maart 1982 door een militaire staatsgreep aan de macht kwam, is presidents kandidaat van de mede door hem opgerichte Jatiya Partij. Om als burgerkandidaat aan de verkiezin gen te kunnen deelnemen, trad Ershad vorige maand af als staf chef van het leger. De "sterke man" van het straatarme en over bevolkte voormalige Oost-Pakis- tan heeft tijdens de verkiezings campagne verklaard dat hij de 54 maanden oude staat van beleg zal opheffen zodra het parlement een wet heeft aangenomen die zijn be leid tijdens het vierjarige militaire bewind legitiem verklaart. Hij heeft die vrijwaringswet nodig om te voorkomen dat hem onder een toekomstig burgerbewind een pro ces wegens hoogverraad boven het hoofd hangt. Of het parlement spoedig zijn ze gen zal geven aan het militaire be wind van de generaal staat nog niet vast. Daarvoor is een wijziging van de grondwet noodzakelijk die pas kan worden doorgevoerd indien BOMMELDING - De grootste sy nagoge ter wereld, Emanu-el in Manhattan, is gisteren ontruimd na een telefonische bommelding. In de synagoge waren op dat moment duizenden mensen aanwezig in verband met yom kippur. Een politiefunctionaris zei dat er in een gebouw naast de synagoge een verdacht pakketje werd gevon den. daarvoor een tweederde meerder heid te vinden is in het parlement. Hoewel de Jatiya Partij in augus tus bij tussentijdse verkiezingen alle acht op het spel staande zetels won, is zij nog twaalf zetels verwij derd van de benodigde meerder heid. Voor Ershad zijn de verkiezin gen van woensdag een nieuwe stap op weg naar het herstel van de de mocratie en een vervolg op de om streden parlementsverkiezingen van mei. Deze waren volgens de oppositie en buitenlandse waarne mers door grootscheepse fraude, geweld en intimidatie een groteske schijnvertoning. Twee Britse waar nemers, de Labourvertegenwoor- diger Lord Ennals en de Conserva tief Brandon Bravo, spraken toen van een "tragedie voor de demo cratie". Zij wezen de Jatiya Partij aan als de "belangrijkste overtre der bij het geknoei met de stembil- jetten". De oppositie is ervan over- Kinderen lopen langs twee brandende autobussen in Dhaka die waren tuigd dat dit patroon zich bij de ko- aangestoken door studenten uit protest tegen de komende presidentsver mende presidentsverkiezingen zal kiezingen. (foto ap> herhalen. KIRKUK (Rtr) - De olie-export van de Iraakse olievelden bij Kir kuk naar het Turkse Yumurtalik draait op volle toeren. Dit hebben Iraakse en Turkse functionarissen uit de olie-industrie gisteren be kendgemaakt. Verslaggevers die een bezoek brachten aan de olie installaties bij Kirkuk hebben geen schade kunnen ontdekken. Iran meldde zaterdag dat revolu tionaire gardisten en bevriende Koerdische guerrillastrijders de vóór Irak zeer belangrijke olieraffi naderij en andere grote installaties bij Kirkuk hadden vernietigd. Hierdoor, aldus de bekendmaking, was Irak beroofd van 70 percent van Kirkuks olieproduktie van 1 miljoen vaten per dag, die het leeu wendeel vormt van de Iraakse olie export. Zaterdagavond laat sprak Bag dad het Iraanse bericht tegen. Het officiële Iraakse Nieuwsagent schap (INA) haalde minister van informatie, Latif Nassif al-Jassem, aan die zei dat de olie-installaties van Kirkuk in tact waren. Wel liet men doorschemeren dat Koerdi sche guerrillastrijders een sabota- ge-actie hadden uitgevoerd. Een Iraanse woordvoerder zei dat de aanval wel degelijk had plaatsge vonden en daagde de Iraakse auto riteiten uit buitenlandse journalis ten naar het gebied te brengen om de schade met eigen ogen te zien. Verslaggevers, die gisteren naar Kirkuk op 250 kilometer ten noor den van Bagdad werden gevlogen, hebben vier uur rondgekeken op het terrein en hebben alle plaatsen bezocht die volgens Iran waren ge troffen. De correspondent van het persbureau Reuter, een voormalig werknemer van de Iraq Petroleum Company (nu Northern Petroleum Organisation - NPO - geheten), was een van de journalisten en zag geen enkel teken van sabotage of schade aan de olie-installaties. Brabantse Kempen bedreigd ARNHEM (ANP) - De natuurwaar den in de Brabantse Kempen wor den door de huidige belasting met zware metalen duidelijk bedreigd. Uit ten dele nog niet gepubliceerd onderzoek van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer blijkt dat de biologische processen in de vele belangrijke natuurgebieden in de ze streek ernstig kunnen worden verstoord door de zware metalen, die zich in de bodem en het grond water bevinden. Zware metalen remmen het af braakproces af van plantenmate- riaal zoals bladeren, naalden en hout. Berekeningen hebben aange toond dat het natuurlijke afval in de Kempen duidelijk minder snel kan worden afgebroken."

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13