Teleurstelling in Reykjavik Dooi blijft ook na IJsland mogelijk Genève-proces zal doorgaan Aardbeving maakt tienduizenden dakloos Noodcommissie in El Salvador faalt volledig MAANDAG 13 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 9 Schip van Greenpeace opgebracht REYKJAVIK - De 'minitop' tussen president Reagan en Sowjet-leider Gorbatsjov is voor zowel Amerikanen als Russen teleurstellend geëindigd. Reagan wenst geen conces sies te doen op het voor Gorbatsjov belangrijkste gesprekspunt: het onderzoek naar raketdefensie in de ruimte (SDI). Slechts gedurende één uur verkeerden de leiders onder acht ogen. Tolken waren steeds aanwezig, maar tijdens drie van de vier gespreksrondes zaten ook de ministers Shultz en Sjevardnadze aan tafel. (foto AP) Aan het slot van ruim elf uur on derhandelen in de Villa Hofdi op IJsland bleek SDI akkoorden over vermindering met 50 procent voor strategische kernwapens in de weg te staan. Dat gold eveneens een tussentijdse overeenkomst over vermindering van de kernwapens in Europa. Ook een datum voor een nieuwe, in Washington te hou den top, struikelde over SDI. door Hans Geleijnse Op de Amerikaanse basis Kefia- vik verklaarde een uiterst opge wekte Reagan gisteravond vlak voor zijn vertrek naar Washington, dat hij Gorbatsjov 'het meest ver reikende voorstel uit de geschiede nis' had gedaan. Maar de Sowjets bleven aandrin gen op een overeenkomst 'die mij en mijn opvolgers het recht zou ontzeggen een defensiesysteem te gen kernwapens te ontwikkelen', aldus de Amerikaanse president. Luid toegejuicht door de honder den militairen en hun familieleden voegde Reagan eraan toe: „Dat kon en wilde ik niet doen". Terzelfder tijd legde Gorbatsjov 350 door de Sowjets in de theater zaal bij het perscentrum toegelaten journalisten uit, dat zijn Ameri kaanse tegenspeler 'met lege han den en mottenballenvoorstellen' naar Reykjavik was gekomen. Gor batsjov duidt daarmee op het voor stel van Reagan alle strategische en ballistische kernraketten de ko mende tien jaar op te ruimen. Ech ter met de kanttekening, dat Was hington in die periode door zou gaan met research, ontwikkeling en testen in het kader vay het SDI- onderzoek. Voor in de Amerikaan se visie betekende dat naleving van het uit 1972 daterende ABM- verdrag. Na tien jaar zouden beide partijen moeten overleggen over eventuele invoering van defensie ve systemen. REYKJAVIK - De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben giste ren benadrukt dat de Geneefse kernwapenonderhandelingen zul len worden voortgezet. Gorbatsjov verklaarde dat de Russische voor stellen, zoals die in Reykjavik op tafel kwamen, daar gehandhaafd blijven. door Hans Geleijnse Hij deed een beroep op de pu blieke opinie erover te oordelen. „Er is geen reden tot wanhoop. Wij zetten de dialoog voort. Amerika moet nadenken, wij wachten af', merkte hij op. De Russische leider noemde SDI overigens een breek- Terwijl de heren spraken bezocht Raisa Gorbatsjov een boerderij, waar zij door een kinderschare werd opgewacht. (foto ap> Papandreou Mevrouw Papandreou wil de handtekeningen verzamelen van vrouwen uit de hele wereld voor een vredesoproep aan de Ameri kaanse en de Russische leiders. Zij heeft daartoe contact opgenomen met vrouwengroepen in West en Oost, zo zei zij gisteren op een pers conferentie in Athene. Margaret Papandreou, echtgeno te van de Griekse premier en voor zitter van een Griekse vrouwenbe weging, zei miljoenen handteke ningen te willen verzamelen. „Het is vooral belangrijk voor ons vrou wen die niet aan de onderhande lingstafel zullen zitten, onze ideeën over te brengen". Voorwaarde Van Russische kant werd een vermindering met 50 procent van de strategische bewapening voor gesteld. Maar toen de Amerikanen daarmee instemden, kwamen de Russen met de voorwaarde dat het SDI zich de komende tien jaar zou moeten beperken tot het laborato- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz verklaarde tijdens een korte pers conferentie, waarbij alleen Ameri kaanse journalisten werden toege laten, dat Washington de Russi sche eis beschouwde als een 'wijzi ging van het ABM-verdrag, die het SDI-programma om zeep zal hel pen'. Het was juist SDI, aldus Shultz, dat de Russen tot vergaande voor stellen over vermindering van kernwapens had gebracht. Opge ven van het programma zou bete kenen, dat later een prijs moest worden betaald. SDI is een verze keringspolis, dat de Sowjets ook in de toekomst tot wapenakkoorden willen komen en die tevens zullen naleven, meende hij. Volgens Gorbatsjov echter wen sen de Amerikanen onder het mom van een ruimteverdediging nieuwe offensieve wapens te ontwikkelen en streven zij militaire superioriteit na. Hij noemde dat strijdig met de geest en letter van de resultaten van zijn eerste top met Reagan, vo rig jaar november in Genève. Shultz liet zich pessimistisch uit over de kans op een nieuwe ont moeting (zoals in Genève afgespro ken eerst in Washington) tussen beide leiders. Georgi Arbatov, bui tenland-adviseur van het Kremlin, drukte zich hierover in krachtige bewoordingen uit. „Zolang de Amerikanen hun standpunt over SDI niet wijzigen, komt er geen top in de VS", zei hij. Shultz, die vandaag de Europese bondgenoten in Brussel infor meert, zei dat de meningsverschil len over SDI een potentieel ak koord over vermindering met de punt voor alle besprekingen op IJsland, zowel over de kernwapens als naleving van de mensenrechten als oplossing van regionale conflic ten. „Wij hebben één pakket voor stellen aangeboden, dat op één be langrijk punt is gestruikeld", zei hij. Shultz bevestigde die lezing. Hij verklaarde dat Reagan bij ver scheidene gelegenheden het thema mensenrechten aan de orde had gesteld en in detail was ingegaan op het vraagstuk van de Russische joden die het land niet mogen ver laten. Een gezamenlijke verklaring had kunnen leiden tot een syste matische basis voor discussie over dit onderwerp, aldus Shultz. Maar het geschil over SDI verhinderde dat. Ook over een stop op kernproe ven waren de partijen elkaar in Reykjavik dicht genaderd. In de Amerikaanse optiek kan een volle dige stopzetting alleen wanneer al le kernwapens zijn verdwenen. Gorbatsjov benadrukte dat het eenzijdige moratorium dat hij veer tien maanden geleden afkondigde, de nodige problemen oplevert, om dat de Amerikanen 'in de Nevada- woestijn wel doorgaan met kern proeven'. Maar hij kondigde niet aan dat de Russische kèrnteststop nu zou worden opgeheven. Reagan sprak, anders dan in Ge nève, slechts één uur van man tot man met Gorbatsjov. Dat gebeurde in het bijzijn van twee tolken, in de eerste discussie van zaterdagmor gen. Daarna schaarden de minis ters van buitenlandse zaken Shultz en Sjevardnadze zich aan de in middels op verzoek van Reagan in het vertrek geplaatste tafel. Zij ble ven ook bij de drie volgende ge spreksronden aanwezig. Speculatie over mogelijk opzien barende akkoorden kwam er zater dagavond al. Er werden experts aan het werk gezet om de aanbeve lingen van beide leiders in 'klare taal' te vertalen. Deze groepen, aan beide kanten twee, werkten de ge hele nacht door. Gisteren tegen het middaguur kondigde Reagan bij het afscheid nemen van Gorbatsjov aan, dat er nog een extra gespreksronde zou komen. De Amerikanen vertelden toen dat er vooruitgang werd ge boekt. In het laatste uur van die ronde kwam echter vast te staan, dat over SDI geen vergelijk moge lijk was. Shultz: „Het optreden van de president was geweldig. Ik ben nog nooit zo trots op hem geweest. Hij was constructief en creatief in het zoeken naar belangrijke over eenkomsten". helft van het aantal kernkoppen voor de Russische raketten èn voor lanceerinrichtingen in de weg staan. Ook een principe-akkoord over reductie van de kernwapens voor de middellange afstand in Eu ropa (aan Russische kant SS-20, aan westerse kant de Pershing-II en kruisraketten) tot honderd kop pen kon om die reden niet verder worden uitgewerkt. REYKJAVIK - Even dreigde de wereld zo'n tienduizend zware kernkoppen kwijt te raken. Rode potloden krasten ijverig over ellen lange magazijnstaten. Voortdu rend werd overlegd: 'Kun je daar nog wat ICBM's schrappen, dan haal ik wat IRBM's weg. Enne, ver geet die sea-launched boys van jul lie niet'. door Hans Geleijnse Gisteravond tegen zevenen was het allemaal weer als vanouds, daar in die vrijstaande villa met uitzicht op zee. Amerikanen en Russen ontdekten plotseling weer wat hen echt scheidde: Star Wars. En weg waren de vredelievende plannen om grote aantallen kern wapens op de schroothoop te gooi en. De mini-top op IJsland, de bij eenkomst van Ronald Reagan en Michael Gorbatsjov die het funda ment voor succesvolle echte top pen in de toekomst moest leggen, mislukte. Geheel of gedeeltelijk, maar in elk geval voldoende om beide leiders teleurgesteld het gastvrije eiland te laten verlaten. Zonder een afspraak te maken voor een volgende ontmoeting in Washington. SDI blijft voor Reagan droom- en voor Gorbatsjov schrikbeeld ge noeg om wapenakkoorden voorals nog uit te sluiten. Volgens een zichtbaar ontdane minister Shultz was in het verloop van in totaal bij na 30 uur onderhandelen gebleken dat zulke overeenkomsten 'in po tentie' mogelijk waren. Laboratorium Amerikanen en Russen waren het immers tenslotte eens gewor den over vermindering van de of fensieve kernwapens met de helft. SAN SALVADOR - Tienduizen den inwoners van arme wijken in San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, hebben a,l hun meubilair op straat gezet. Hun huizen zijn on- door Rob Sprenkels bewoonbaar sinds de zware aard schokken van afgelopen vrijdag, schokken van 7 op de schaal van Richter. De eerste conclusie na een dagje De Sowjets wensten echter dat Washington het onderzoek naar een ruimtedefensie tot laborato riumwerk zou beperken. Over tien jaar zou dan gepraat moeten wor den over eventuele verdere ont wikkeling van defensieve syste men en daarmee over aanpassing van het uit 1972 daterende ABM- verdrag, dat stationering van raket defensies verbiedt. Geen onbekend geluid van de Sowjets. In Genève werd al onder handeld over een 30 procentsver mindering van de strategische wa pens. Maar het was duidelijk, dat resultaten bij de START-onder- handelingen alleen zouden komen als gevolg van Amerikaanse con cessies over SDI. Reagan pareerde het Russische voorstel met een aanlokkelijk klin kend aanbod: verwijdering van al le ballistische kernraketten voor zowel lange als kortere afstanden binnen tien jaar. In die periode zou Washington het ABM-verdrag na leven. Wel research, ontwikkelen en testen, maar geen daadwerkelij ke introductie van het systeem. Al naar gelang de beide partijen de kernwapens opruimden zou beke ken moeten worden of de invoe ring van een raketdefensie nog no dig zou zijn. Verzekeringspolis Shultz legde na afloop uit waar om: 'Een ruimteschild ter verdedi ging van de vrije wereld is onze verzekeringspolis tegen bedrog, dat iemand toch in het bezit van kernwapens zou blijven'. Hij voeg de daar aan ook toe dat na de perio de van tien jaar invoering van een defensief systeem noodzaak zou blijven. De Amerikanen, zo bleek uit zijn woorden, gaan er niet al leen van uit, dat SDI de Sowjets nu tot concessies aan de onderhande lingstafel dwingt, maar zien het ook als garantie dat Moskou af spraken over vermindering van kernwapens naleeft. Als SDI weg- San Salvador luidt dat de daklozen het grootste probleem vormen. Meer dan 48 uur na het vernieti gende natuurverschijnsel blijkt de speciaal door de regering opgerich te noodcommissie totaal te falen. Duizenden mensen vragen zich vertwijfeld af wat er met alle van uit het buitenland aangevoerde tenten is gebeurd. Veel mensen hebben zelf wat geïmproviseerd met palen, stukken plastic, lakens en dekens. Anderen zitten nog met hun hele familie onder de blote he mel. valt, moetje, aldus Shultz, maar af wachten of dat gebeurt. Daar stonden waarschuwende woorden van Gorbatsjov tegen over. SDI is voor hem niet in de eerste plaats een militair maar een politiek probleem. Wordt in Ameri ka zelf niet gezegd dat het niet ef fectief zal zijn. Het politieke pro bleem is dat Washington niet wil meewerken aan vergaande vermin dering van kernwapens, maar on der de noemer SDI nieuwe wapens ontwikkelt en daarmee voor een 'gevaarlijke wapenwedloop met onvoorspelbare gevolgen' zorgt. Het 'point of no return is bereikt', waarschuwde hij. De ontwikkelingen in Reykjavik hebben aangetoond dat Reagan er verkeerd aan heeft gedaan de wen sen van Gorbatsjov voor een 'voor bereidende top' in te willigen in ruil voor vrijlating van de van spio nage beschuldigde journalist Nick Daniloff. Donkere wolken Want na deze mini-top doemen er donkere wolken aan de horizon. Het Internationale Rode Kruis heeft inmiddels zaterdag wel der tien ton aan tenten, dekens en eer- ste-hulpkoffers van panama naar San Salvador gevlogen. Ook twee vertegenwoordigers van het Rode Kruis begaven zich naar het gebied dat vrijdag door de zware aardbe ving werd getroffen. Kaartenhuizen In en nabij het centrum van de Salvadoraanse hoofdstad zijn een twintigtal moderne gebouwen als kaartenhuizen in elkaar geklapt. Wat voor Reykjavik nog mogelijk scheen, het zaken doen met de Sovjets over afzonderlijke thema's als kernraketten in Europa, nale ving van mensenrechten, regionale conflictpunten als Afghanistan en Midden-Amerika, lijkt van de baan. Gorbatsjov presenteerde de Rus sische voorstellen op al deze terrei nen nadrukkelijk als 'een pakket', dat struikelde over 'het belangrijk ste punt', SDI dus. En Shultz gaf dat onomwonden toe. Dat betekent toenemende druk op Reagan. Bijvoorbeeld van de joodse lobby, die weet dat verrui ming van emigratiemogelijkheden voor geloofsgenoten in de Sowjet- Unie er niet in zit met SDI hoog in Reagans vaandel. Het Congres, dat Reagan de vrije hand gaf in Reyk javik door kritiek op SDI en op het doorgaan van de kernproeven ter wijl de Russen zijn gestopt in te slikken, zal gefrustreerd reageren. En de Europese bondgenoten, toch al niet overlopend van enthousias me voor de ruimteplannen van het Witte Huis, zullen Washington on getwijfeld laten weten dat er kan sen zijn gemist op IJsland. Het applaus dat Reagan - de con- ferentier - kreeg voor zijn bijna clowneske optreden op de basis Keflavik van een paar duizend geü niformeerde Amerikanen, zal niet lang beklijven. Gorbatsjov kondig de het met veel gevoel voor under statement al aan: 'Wij hebben con structieve voorstellen gedaan. Die blijven van kracht. Ik vermoed dat de president zijn Congres nog wil raadplegen. Laat Amerika erover nadenken, wij wachten af. Thuisfront Maar ook voor Gorbatsjov is het aan het thuisfront geen koek en ei. Morrende militairen zullen onge twijfeld aandringen op hervatting van de kernproeven. Niet voor niets benadrukte hij gisteren, hoe Reddingswerkers proberen koorts achtig levende slachtoffers vanon der de puinhopen te bevrijden. Tot ergernis van hondenbrigades uit de Verenigde Staten, Zwitserland, en Frankrijk wordt er bij de red dingsoperaties veel zwaar mate rieel ingezet, zoals kranen en bull dozers. "Als onze honden iets meer tijd zouden krijgen, zouden we meer succes hebben", aldus een expert uit de Amerikaanse staat Florida. Volgens woordvoerders van het Salvadoraanse leger zijn er inmid dels meer dan 400 lijken geborgen. De meeste waarnemers verwach ten dat het dodental uiteindelijk zal oplopen tot tegen de duizend. De nog functionerende ziekenhui zen, twee zijn er in elkaar gestort, hebben duizenden gewonden ver zorgd. Het militaire hospitaal, waar zich op het moment van de ramp zo'n 200 gewonde soldaten verble ven, heeft uit angst voor instortin gen zyn praktijk verhuisd naar een tegenover liggend park. Sinister Er heerst een nogal sinistere sfeer in de Salvadoraanse hoofd stad. 's Nachts waren er verschil lende schoten te horen. En net even over enen plaatselijke tijd leek het plotseling of iemand aan mijn stoel trok. Het blijft dus nog trillen. Alle winkels zijn gesloten. Er is bijna geen brood te krijgen. Al het commerciële leven is sinds de aardbeving gestaakt. De meeste kantoorgebouwen in het centrum zijn onbruikbaar en zullen eerst door specialisten moe ten worden geinspecteerd. In bijna alle constructies zijn scheuren te zien, of pleisterwerk dat naar bene den is gevallen. President José Na poleon Duarte heeft aangekondigd REYKJAVIK (Rtr.) - Een pa trouillevaartuig van de IJsland se marine heeft gisteren het ac tieschip Sirius van de milieu organisatie Greenpeace opge bracht toen het probeerde de haven van Reykjavik binnen te vraen. Dat heeft een woord voerder van Greenpeace mee gedeeld. Volgens de woordvoerder ramde het IJslandse patrouille vaartuig de Sirius toen de be manning een spandoek wilde hijsen waarop stond "De we- rels eist een verdrag over een verbod op kernproeven". Een woordvoerder van de kustwacht ontkende dat Sirius was geramd. De IJslandse kustwacht enterde het actie schip, arrsteerde de twaalf op varenden en escorteerde de Si rius daarna naar een vissers plaats ten zuiden van Reykja vik. problematisch het al veertien maanden oude moratorium is. 'Terwijl de Amerikanen in de Ne- vada-woestijn doorgaan met hun proeven'. De invloed van de Brezjnjev- adepten in de partij kan nu op kor te termijn door Gorbatsjov niet worden afgebroken met verwijzing naar een klinkend resultaat op in ternationaal niveau. Behalve de stagnatie op economisch gebied is er nu evenmin een internationaal politieke opsteker voor zijn 'nieu we politiek'. De vraag is echter of een even tuele verzwakking van Gorbats- jovs positie in het voordeel van het Westen is. In het Westen zijn vele vooraanstaande experts het erover eens, dat met deze leider in het Kremlin zaken kunnen worden ge daan (hetgeen toch iets anders is dan hem op zijn woord te vertrou wen). Reagan heeft die kans niet willen grijpen. Een concessie op SDI, waarvan voortdurend ook door voorstanders is gezegd dat het nog zeker tien jaar zal duren, voordat concrete resultaten zichtbaar wor den, was zeer wel mogelijk ge weest. Maar de Amerikaanse president heeft zijn supporters vooral willen aantonen dat hij niet 'soft' tegen over het communisme is gewor den. Het Congres heeft hij op de knieën gekregen, de verkiezingen volgende maand kunnen met ver trouwen tegemoet worden gezien. Een lichtpuntje blijft kleven aan de motieven van binnenlandse po litiek die voor beide kampen de af loop van Reykjavik bepaalden. Reagan noch Gorbatsjov wensten 'de dialoog' te verbreken. In Genè ve zal verder worden onderhan deld over wapenbeheersing, een volgende top in Washington blijft op de agenda, ook al is de datum ongetwijfeld ver naar achteren ge schoven. Ook na IJsland is nog dooi mogelijk. dat de speciaal afgekondigde noodtoestand pas zal worden inge trokken als er weer enige garanties zijn voor de veiligheid. Duarte wil dat internationale experts de zaak komen onderzoeken. Volgens heel wat mensen ligt San Salvador precies op een breukvlak, de "fout van de hang matten", zoals het populair ge noemd wordt. In 1962 werd de Sal vadoraanse hoofdstad ook gedeel telijk vernietigd door een aardbe ving. Sommige families geloven het wel en huren een pick-up om met hun hele hebben en houden naar de provincie te trekken. Rebellen De zes jaar oude burgeroorlog gaat voor de militairen in de pro vincie gewoon door. Ook tussen de puinhopen in de hoofdstad laten zowel soldaten als officieren weten dat er van een bestand met de guerrilla geen sprake kan zyn. Na de nodige cynische commentaren van Radio Venceremos, de illegale zender van de rebellen, die er op neerkwamen dat de aardbeving een nieuwe nederlaag voor het be wind van Duarte betekende, kon digde de politieke leider van het gewapende verzet, Guillermo Un- go, vrijdagnacht een eenzijdig be stand af. De chaos in San Salvador is com pleet. Het centrum is voorlopig zo goed als onbruikbaar. Tienduizen den mensen zitten letterlijk en fi guurlijk op stfaat. En als over een week of twee de echte schrik voor bij is, zal de burgeroorlog waar schijnlijk weer in volle gang zijn. De meeste waarnemers geloven dat het door de Amerikanen ge steunde bewind van Duarte wel heel snel een oplossing voor alle daklozen zal moeten vinden, wil men de zaak in de hand kunnen houden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9