Spoedberaad van Frontlijnstaten Strauss blijft leider Beieren Mozambique vreest inval Z.-Afrika Slimme Happart toch burgemeester in Voeren Luchtbrug in Soedan Bonn vreest nieuwe golf van aanslagen 120.- MAANDAG 13 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De leiders van de zogenaamde frontlijnstaten zijn gistermiddag in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo bijeengekomen voor spoedoverleg. Het overleg volgt na beweringen een dag eerder door de president van Mozambique, Samora Machel, dat Zuid-Afrika op het punt staat zijn land binnen te vallen. Het doel van deze aanval zou, aldus het officiële persagentschap van Mozambique Aim, zijn 'om de re- gering-Machel omver te werpen'. Inmiddels zijn alle gewapende een heden in het land, variërend van het reguliere leger, de gewapende volksmilitie tot andere para-mili- door Ruud de Wit taire groepen, in staat van paraat heid gebracht. De relatie tussen Mozambique en Zuid-Afrika kwam afgelopen maandag voor de zoveelste keer onder spanning te staan, toen zes Zuidafrikaanse militairen gewond raakten, nadat zij in het grensge bied van de twee landen op een landman waren gereden. Aanvankelijk werd de in Zuid- Afrika verboden bevrijdingsorga nisatie ANC voor het plaatsen van de landmijn verantwoordelijk ge steld, maar later in de week dreig de de Zuidafrikaanse minister van defensie, Magnus Malan, Mozam bique met het nemen van repre sailles. Volgens Malan zou de rege- ring-Machel de situatie in het land niet meer onder controle hebben, waardoor het ANC vrijuit vanuit Mozambique zou kunnen opere- Begin 1984 sloten Mozambique en Zuid-Afrika het Nkomati-ak- koord af, waarbij overeen werd ge komen, dat de regering-Botha de steun aan de Mozambikaanse guer rilla-organisatie NMR (Renamo) zou stopzetten, en dat Mozambi que een einde zou maken aan de aanwezigheid van het ANC in het land. Desondanks zijn er vele be wijzen geleverd dat Pretoria door is gegaan met het ondersteunen van de NMR, terwijl er tevens aan wijzingen zijn van een toegenomen ANC-activiteit in Maputo. Woensdag kondigde de regering- Botha reeds aan, dat alle Mozambi- kanen in Zuid-Afrika het land uit zullen worden gezet. De lopende contracten van de circa 60.000 Mo zambikaanse gastarbeiders, die veelal in mijnen werkzaam zijn, kunnen worden uitgediend, maar zullen niet worden hernieuwd. Mo- zambikanen die illegaal in Zuid- Afrika zijn, zullen op zeer korte ter mijn worden gerepatrieerd. Vol gens voorzichtige schattingen gaat het hierbij om ruim 250.000 perso nen, waarvan de meesten vluchte lingen zijn. Het topoverleg van de frontlijn staten in Maputo werd gsietern ge opend door de Zambiase president Kenneth Kaunda, die een uiterst gespannen en grimmige indruk maakte. Volgens Kaunda beschul digt Zuid-Afrika de regering-Ma- chel er ten onrechte van verant- BRUSSEL - José Happart, de om streden ex-burgemeester van Voe ren, blijft voor verrassingen zor gen. Happart wordt vandaag waar nemend burgemeester van Voeren. Daar komt geen verkiezing door de gemeenteraad aan te pas. Een nieu- door Hans de Bruijn we slimme manoeuvre was vol doende. Nadat vrijdag derde schepen (wethouder) Jose Smeets al had bekend gemaakt te zullen aftreden, volgden dit weekeinde eerste sche pen en waarnemend burgemeester Norbert Lang en tweede schepen Pinckaers diens voorbeeld. Hap part is daardoor vanaf vanmorgen de enig overblijvende schepen en dus vanzelf waarnemend burge meester. Zegt hij zelf. Maar of de gouver neur van de provincie Limburg (waartoe Voeren behoort) dan wel minister van binnenlandse zaken Charles Ferdinand Nothomb die lezing zullen volgen zal maandag moeten blijken. Happart is immers door de Raad van State afgezet om dat hy - gezagsdrager zijnde - geen Nederlands wil spreken. Ook een waarnemend burgemeester geldt als gezagsdrager waarop de Belgi sche taalwetten van toepassing zijn. Happart, die gisteren in een tv- programma van de RTB de nieuw ste manoeuvre aankondigde, zei minister Nothomb niet te hebben ingelicht, toen deze zaterdag alle Voerense gemeenteraadsleden stuk voor stuk bij zich ontving. „Dat is een aardige verrassing voor hem", aldus Happart. Morgen zal premier Wilfried Martens in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers moeten antwoorden op kritische vragen van de oppositie over de af faire-Happart. Dat zou aanvanke lijk vorige week al gebeuren, maar Martens vroeg om uitstel omdat binnen het kabinet van christende mocraten en liberalen een crisis dreigde over deze zaak. woordelijk te zijn voor de gespan nen situatie in het grensgebied. „Zuid-Afrika is de enige schuldige voor de moeilijkheden in de regio en de mogelijke verbreking van het Nkomati-akkoord". Behalve Kaunda zijn ook de pre mier van Zimbabwe, Robert Muga be, de Angolese president José Eduardo dos Santos, de president van Tanzania Ali Hassan Mwinyi en de president van Botswana, Quett Masire, in Maputo aanwezig. De Keniase premier Kengo wa Dondo wordt later nog in Maputo verwacht. KHARTOEM (Rtr./UPI)- Na her haaldelijk uitstel is gisteren een be gin gemaakt met een luchtbrug om voedselhulp te brengen naar de hongerlijdende bevolking van zuid-Soedan. Een DC-8 vracht vliegtuig is veilig geland op het vliegveld van Juba, zo meldde het Soedanese persbureau SUNA. Een Hercules c-130 toestel met 16 ton voedsel en medicamenten vertrok uit Khartoem naar Isiro, een plaats in Zaire in de buurt van de grens met Soedan. Vanuit Isiro zal de voedselhulp met vrachtwagens worden vervoerd naar Juba. Hulpverlenende organisaties proberen al twee weken een lucht brug te openen naar door honger getroffen gebieden in zuid-Soedan. Eerdere pogingen strandden tot dusver op de houding van de guer rillastrijders van het Zuidsudanese bevrijdingsleger SPLA, dat dreig de alle vliegtuigen neer te schieten als het SPLA niet werd ingescha keld by de voedsel-distributie en op de opstelling van de Soedanese regering, die zich verzette tegen af spraken met het SPLA. Gezien die onzekere situatie hadden de verze keraars van de vliegtuigen de pre mie fiks verhoogd. De luchtbrug wordt georgani seerd door "operatie regenboog", waarin verscheidene VN-organisa- ties samenwerken met enkele wes terse regeringen, waaronder Ne derland. Voor deze operatie is een miljoen dollar beschikbaar gesteld. Volgens hulpverleners worden mogelijk twee mihoen mensen in zuid-Soedan bedreigd door hon gersnood als gevolg van droogte en burgeroorlog. De regering in Khar toum acht dat aantal overdreven, maar werkt niettemin aan plannen om zelf met toestellen van de staatsluchtvaartschappij voedsel naar het zuiden te vliegen. BRUSSEL - De Belgische lucht macht bestaat woensdag 40 jaar en dat wordt gevierd met een 'de- filé' van 103 vliegtuigen waaron der enkele tientallen F-16's. Als dat maar goed gaat, want die toe stellen plegen in België om de haverklap uit de lucht te vallen. De Belgische F-16's vallen als rijpe appels uit de boom door Hans de Bruijn Menige Brusselaar zal dus over morgen wat bezorgd naar de lucht kijken. Sinds de F-16's in 1979 hun in trede deden in de Belgische luchtmacht, zijn er al vijftien neergestort, waarvan drie dit jaar. De laatste boorde zich vori ge week vrijdag in de Ardenner grond bij een oefening laagvlie gen. De piloot kwam - evenals eerder vijf van zijn collega's - om het leven. In België begint men zich ern stig zorgen te maken over dit ver- lies-cijfer, het hoogste van alle landen die momenteel met de F- 16 vliegen, waaronder overigens ook Nederland behoort. Minister van defensie Francois-Xavier de Donnea heeft daarom vorige week een reeks veiligheidsmaat regelen afgekondigd. De 101 overblijvende F-16's mogen tot nader order geen on derscheppingsoefeningen op la ge hoogte meer uitvoeren en moeten bij al hun vluchten bo ven 500 voet (150 meter) blijven. Ook hebben de piloten de op dracht gekregen niet het uiterste uit hun toestellen te willen halen. Over de oorzaken van de lange reeks ongevallen - die begon op 28 iuli 1980 -r tast men nog in het duister. Bovendien vallen niet al leen Belgische F-16's uit de lucht. De Belgische luchtmacht verloor dit jaar nog eens drie vliegtuigen bij ongevallen. In 16 jaar tijd gingen maar liefst 36 Belgische Mirage-vliegtuigen verloren. Volgens de legerleiding is in de meeste gevallen sprake geweest van menselijke fouten en maakt men zich niet echt zorgen over de veiligheid van de toestellen zelf. Amerikaanse en Nederland se deskundigen hebben de onge vallen met F-16's echter nogal eens geweten aan het uiterst ge voelige besturingssysteem van de vliegtuigen. Na enkele ongevallen in 1980 en 1981 werden in Nederland de F-16's een tijdje voor onderzoek aan de grond gehouden. Volgens de NAVO-afspraken moet België steeds 72 F-16's gevechtsklaar hebben. Er kunnen er dus nog wat verloren gaan alvorens de si tuatie uit militair oogpunt kritiek wordt. Bovendien zyn 44 nieuwe toestellen besteld. De Belgische luchtmacht telt totaal 282 vliegtuigen, waarvan nu 102 straaljagers rechtstreeks onder NAVO-bevel staan. De Belgische piloten maken echter nog steeds veel te weinig vliegu ren, zodat wellicht daaruit de reeks 'menselijke fouten' te ver klaren is. Tot vorig jaar vlogen ze zelfs slechts 118 uren per jaar. Nu is dat weer 165 (net als in Neder land), maar dat blijft 15 uur bene den de NAVO-norm. Buitenland kort Atoombom/Israël Parijs heeft Israël in het geheim de nodige technologie geleverd voor het maken van kernraketten. Dit heeft de voormalige Franse ho ge commissaris voor atoomener gie, professor Francis Perrin, ver klaard in het kader van een onder zoek van de Britse krant Sunday Times, die onlangs meldde dat Is raël de zesde kernmacht van de wereld is geworden. Griekenland De Griekse regerende socialisti sche partij Pasok heeft volgens de eerste uitslagen flinke verliezen ge leden bij de zaterdag gehouden eerste ronde van de gemeente raadsverkiezingen. Na telling van een kwart van de stemmen had de conservatieve Nieuwe Democratie- partij (ND) gisteren in de drie grootste steden - Athene, Thessalo niki en Piraeus - een voorsprong van 10 tot 15 procent op de Pasok van premier Andreas Papandreou. Ook in de middelgrote steden le den de socialisten aanzienlijke ver liezen. Belgische vissers De Belgische vissersvloot is in twintig jaar tijd tot bijna de helft van het aantal schepen teruggeval len. In 1965 waren er nog 399 vis sersschepen. Vorig jaar waren er nog 188. Het aantal op visserssche pen werkzame mensen is terugge lopen van 1.466 in 1965 tot 875 eind 1985. Kernwapens BHD Ongeveer 100.000 betogers heb ben zaterdag in de Bondsrepubliek Duitsland geprotesteerd tegen de plaatsing van Amerikaanse kern wapens in het land. De politie deel de mee dat de demonstranten een menselijke muur hadden gevormd om de Amerikaanse basis in Has- selbach bij Koblenz waar tegen het einde van 1987 96 kruisraketten moeten worden geplaatst. Er heb ben zich geen incidenten voorge daan. BONN - De Westduitse veilig- loofd voor tips die tot arrestatie heidsdienst, het Bundeskrimina- van de moordenaars leiden. Met lamt, heeft nog geen enkel spoor oproepen uit helikopters werden de twee RAF-terroristen die de bewoners van Bonn gevraagd vrijdagavond de 51-jarige diplo maat Gerold von Braunmühl vlak voor zijn huis in Bonn hebben ver- door Hans Hoogendijk moord. Veiligheidskringen vrezen een golf aanslagen op politici. In de brief, waarin de RAF de moord opeist, staat onder meer dat Von Braunmühl is vermoord om dat hy een zeer belangrijke rol speelde in het politieke comité EPZ, dat zich bezig houdt met stu dies over Europese samenwerking onder meer op het gebied van de Midden-Oostenpolitiek en de ter reurbestrijding. Een woordvoerder van de bin nenlandse veiligheidsdienst noem de het zeer opvallend dat de RAF op de hoogte was van het bestaan en functioneren van dit orgaan. In de brief stonden verder de namen van mninster van binnenlandse za ken Zimmermann, die een actieve rol speelt in de internationale ter- roristenbestrijding, van minister van buitenlandse zaken Genscher en van de SPD-toppoliticus Wisch- newski, die onder meer een be langrijke rol speelde bij de beëindi ging van de kaping door RAF-ter- roristen van een Westduits vlieg tuig in 1977. De Westduitse regering en de top van de anti-terreurbestrijding bui gen zich over nieuwe beschermen de maatregelen voor bedreigde personen. De bewaking van de po litieke toppers is vooral de komen de tijd buitengewoon lastig, omdat de Bondsrepubliek de laatste drie maanden voor de algemene verkie zingen is ingegaan. Er is een belo ning van vier miljoen mark uitge teerd gisteren bij het stembureau welkom geheten door een Beiers orkest. (foto epai Libische kust wordt versterkt TRIPOLI (AP) - Duizenden Libiërs zyn begonnen versterkingen aan te brengen langs de kust van het land. Kolonel Moammar Gadhafi heeft zaterdag een inspectietocht gehouden om te zien hoever de werkzaamheden al gevorderd zijn, zo heeft het Libische persbureau JANA bericht. 'Duizenden gewapende mensen, studenten van militaire academies en kameraden van de revolutionai re garde zijn begonnen met de uit voering van een grootschalige ope ratie, zoals de bouw van verdedi gingswerken en het aanleggen van loopgraven, prikkeldraad en mij nen langs de Libische kust', aldus JANA. Het persbureau berichtte verder dat 'gewapende eenheden' stellin gen aan de kust en in de gebouwde versterkingen zullen gaan inne- De operatie, is bedoeld om de Li bische kust 'van oost tot west te veranderen in een lijn des doods' die op ieder moment een gepaste reactie kan geven op agressiepo gingen van buitenaf. Fors verlies SPD, grote winst Groenen BONN - De CSU van minister-pre sident Franz Josef Strauss heeft gisteren opnieuw de verkiezingen gewonnen in de Westduitse deel staat Beieren. Strauss verloor wel iswaar 2,2 procent, maar zijn CSU blijft met ruim 55 procent veruit de sterkste fractie in de Beierse Land dag. In het nieuwe deelstaatparle- mee te werken bij het onderzoek. De recherche is ervan overtuigd dat de aanslag lang tevoren was be raamd. In West-Duitsland is geschokt gereageerd op de laffe moord. Het was voor het eerst dat de RAF ie mand uit de politieke wereld dood de. Alle politieke partyen hebben de aanslag scherp veroordeeld. Bondskanselier Helmut Kohl sprak van een „laffe moord, die de democratie uitdaagt, want deze ter reurdaad tegen een hoge ambte naar van de regering richt zich te gen de staat". Hij riep alle burgers op samen met de regering de de mocratie te verdedigen. Minister Hans Dietrich Genscher, wiens naaste medewerker Von Braun mühl was, was buitengewoon ge schokt. CSU-leider Strauss eiste een aantal wetsveranderingen, waardoor de strijd tegen het terro risme eindeijk goed kan worden aangepakt. Zijn partijgenoot, minister van binnenlandse zaken, Zimmermann noemde het onbegrijpelijk dat er nog altijd een milieu is dat dit soort moordenaars ondersteunt, dekt en zo deze misdaden mogelijk maakt. SPD-kanselierskandidaat Rau zeg de de regering steun toe bij de strijd tegen het terrorisme. De Groenen riepen de nog gevangen zittende RAF-leden op zich te dis tantiëren van deze zinloze laffe moord. Vast staat dat de brief waarin de RAF de moord opeist is getypt op dezelfde machine die werd ge bruikt na de moorden in juli op Siemens-manager Karl Heinz Bec- kurts en in 1985 op MTU-directeur Zimmermann. door Hans Hoogendijk ment krijgt de CSU 126 zetels, ze ven minder dan tot nu toe, de SPD 62, een verlies van negen en de Groenen krijgen 16 zetels. De Groenen, die ruim zeven pro cent van de stemmen haalden, te gen 4,6 procent vier jaar geleden, boekten als enige partij winst. Gro te verliezer is de SPD, die het slechtste resultaat boekte sinds de Tweede Wereldoorlog. De sociaal democraten zakten van 31,9 pro cent naar bijna 27,8 procent. De li berale FDP haalde net als vier jaar geleden de kiesdrempel van 5 pro- Cent niet. Opvallend was dat de rechts- reactionaire Republikeinse Partij van de vroegere SS'er en oud-tv- presentator Franz Schonhuber 3 procent van de Beierse stemmen haalde. De opkomst was, met on geveer 70 procent, de laagste sinds de eerste verkiezingen in 1946. De verkiezingsuitslag in Beieren was ook voor de vele opiniepeilers een grote verrassing. Aan de absolute meerderheid van de CSU had nie mand getwijfeld, maar dat de SPD zo n verlies zou lijden was door nie mand voorspeld. De laatste opinie onderzoeken wezen op een lichte, maar duidelijke winst voor de so ciaal-democraten. Ook de royale winst van de Groenen was niet voorspeld. De Beierse minister-president Irak bestookt olie-installaties Strauss toonde zich buitengewoon tevreden over het resultaat. Hij stelde dat er veel kiezers waren thuisgebleven, omdat de overwin ning van de CSU toch al vast stond. „De Beierse bevolking wist dat hier geen rood-groene regering dreigde". Strauss zei verder dat zijn CSU stemmen had verloren door 'bepaalde fouten in Bonn'. Enigszins dreigend kondigde hij aan dat daarover binnenkort zal moeten worden gesproken. Strauss sprak van een gruwelijke nederlaag voor de SPD en voor haar kanselierskandidaat Johan nes Rau. Hij stelde dat de SPD ver loren had door haar zig-zag koers. „Als de SPD een consequente poli tiek had gevoerd, dan waren de Groenen waarschijnlijk niet eens in het Beierse parlement geko men", aldus Strauss. Hij wilde niet ingaan op vragen of hij het verkie zingsresultaat wilde gebruiken om meer invloed in Bonn uit te oefe nen. Ook op de vraag of hij na de algemene verkiezingen een minis terspost in Bonn ambieert gaf de Beierse minister-president een ant woord waarmee iedereen alle kan ten op kan. De SPD-lijsttrekker Hiersemann meende dat het bedroevende resul taat van zijn partij mede is veroor zaakt door het enome schandaal rond het woningbouwconcern Neue Heimat dat door de vakbond DGB voor een mark is verkocht aan een Berlynse bakker. De so ciaal-democraten waren uitgegaan van een winst van minimaal vier procent. Bij de Groenen heerste een opge togen stemming. Een woordvoer der zei dat de party er vast van overtuigd was dat de kiesdrempel zou worden gehaald, maar dat de partij zo royaal boven de vijf pro cent uit kwam, was ook voor de Groenen een verrassing. Woor- voerster Jutta Ditfurth meende echter ook dat haar partij de ko mende maanden door de grote par tijen nog veel harder zal worden aangevallen dan nu het geval is ge weest. ADVERTENTIE HIJ vindt dat meer mensen moeten weten wie HIJ eigenlijk is, hoe HIJ denkt over mode en over kwaliteit. En HIJ vindt dat u dit moet lezen, want van Iran BAGDAD (Rtr.) - Iraakse gevechts vliegtuigen hebben zware lucht aanvallen uitgevoerd op doelen in Iran. Dit heeft het Iraakse opperbe vel in Bagdad gisteren bekendge maakt. Iraakse toestellen voerden aanvallen uit op een olieraffinade rij bij Shiraz en chemische- en mu nitiefabrieken in het westen van Iran, aldus een Iraaks legercom muniqué. De olie-installaties bij Shiraz, 600 kilometer ten zuiden van Teheran, waren de enige Iraan- se raffinaderijen die nog niet door Iraakse luchtaanvallen waren ge troffen. Eerder voerde Irak lucht aanvallen uit op olie-installaties bij Teheran, Isfahan, en Abadan. De Iraakse luchtaanvallen ko men kort nadat Teheran bekend maakte dat Iraanse troepen in sa menwerking met Kurdische guer rillastrijders in het noorden Irak zware aanvallen hadden uitge voerd op de grote olie-installaties bij Kirkuk. In Bagdad werden de beweringen van zware verwoestin gen bij Kirkuk tegengesproken. ÉÉN JACK VOOR TWEE PERSONEN, want dit jack is zo reversible, dat het eigenlijk twee jacks zijn: een ef fen en taan de andere kant] eén geruit jack. Allebei warm gewatteerd, ruim van pasvorm, voorzien van gebreide boorden en gemaakt van ruige chintz, een mooi glanzen de soort katoen. HIJ vraagt voor dit jack, verkrijgbaar in drie verschillende kleuren, tij delijk geen f 150,— maar slechts Prijs geldig t/m 85 oktober e.s.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7