'In gemeente 10.000 banen op de tocht' CDA bestudeert oppositievoeren Cultureel werk protesteert tegen kortingen Vredestransporteur BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Christen-democraten in defensief in gemeentebesturen Directeur vis afslag in arrest Drie doden bij brand in Vlissingen 'Nieuwe gevangenis Hoogeveen uitbraakvrij' MAANDAG 13 OKTOBER 1986 BINNENLAND 1. PAGINA 5 Een sportieve leren laars, ir liefst 7 modieuze kleuren, passend bij zowel broek als rok. Nu in de Bijenkorf voor de absoluut verbijs terende prijs van DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de voorstellen van de commis- sie-Oort om het belastingsysteem te vereenvoudigen bijna volledig overnemen. Staatssecretaris Ko ning (financiën) heeft dat zaterdag gezegd voor de VARA-radio. Het kabinet gaat nu snel adviezen vra gen bij betrokken organisaties. Het is nog onduidelijk of het nieuwe belastingstelsel op 1 janua ri 1988 kan worden ingevoerd. Vol gens Koning zal de Sociaal Econo mische Raad (SER) pas in juni van het volgend jaar advies uitbrengen. Het nieuwe systeem betekent onder meer dat de belastingvrije voet voor iedereen gelijk zal zijn en dat er voor loon- en inkomstenbe- Kabinet neemt belastingplan van Oort over lasting voortaan een tarief wordt gehanteerd. Voor alleenstaanden is de regeling vooralsnog ongunstig. Het kabinet onderzoekt of voor de ze categorie verbeteringen zijn aan te brengen, bijvoorbeeld door ver laging van de premie voor ziekte kosten. De staatssecretaris kondigde maatregelen aan om het vertrek van een groot aantal accountants uit de overheidsdienst tegen te gaan. Hij denkt daarbij aan een snellere promotie naar de rang van hoofdadministrateur. In de afgelo- r beter wordt betaald. ZANDVOORT Met een schitterende nazomer neemt Nederland langzaam afscheid van de wat tegenvallende zomer 1986. Hoewel het weer gisteren wat tegenviel, was zaterdag de zoveelste schitterende rustige herfstdag die we dit jaar hebben. Ook op het strand was dat goed te merken. De drukte deed zaterdag bij Zandvoort nauwe lijks onder voor die van een 'echte' zomerdag. (foto anp> ZWOLLE (ANP) - Met de korting op de sociaal-cultureel werk in 1987 is het welzijnswerk tot 1990 gevrijwaard van verdere bezuini gingen. Die toezegging deed het CDA-kamerlid Esselink zaterdag op een massale protestbijeen komst in Zwolle tegen de voorge nomen kortingen. In totaal 1400 personen namen deel aan de de monstratieve bijeenkomst in en rond het provinciehuis in Zwolle. Tijdens een politieke discussie in het provinciehuis liet bestuurder Gerardts van de Abva/Kabo weten dat de belangstelling voor de lan delijke demonstratie op 22 oktober in Den Haag zo groot is dat het Congresgebouw te klein is en men moet uitwijken naar de Houtrus- thallen. Volgens hem is de hele be zuinigingsoperatie van bijna 45 procent in het sociaal-cultureel werk een voorgekookt plan om de ze sector de doodsklap toe te die- CDA-kamerlid Esselink werd onthaald op boegeroep toen hij antwoordde dat de bezuinigingen in 1987 de enige zijn. "Dan zijn ze voor vier jaar ingevuld", liet hij we ten. Hü zegde toe dat het CDA in de Kamer in elk geval met initiatie ven zal komen om de meest kwest- baren in de samenleving te ont zien. Gedeputeerde Dijkstra liet we ten dat de provincie Overijssel het sociaal-cultureel werk ook in 1987 met 5,7 miljoen gulden zal steunen, ondanks het feit dat men 8 ton minder van het rijk zal ontvangen. De provincie kan echter het totaal van 11 miljoen aan kortingen niet voor hun rekening nemen. Hij noemde het trouwens principieel onjuist dat lagere overheden bezui nigingen van de rijksoverheid voor hun rekening moeten nemen. 'Ontspoorde trein reed te hard' HEEZE (ANP) - De trein die woensdagmorgen in het Brabantse Heeze ontspoorde reed veel te hard. Uit gesprekken met de diver se betrokkenen heeft burgemees ter Bosman van Heeze geconclu deerd dat de rein ongeveer 100 ki lometer per uur heeft gereden. Op ROUWDAG HEM (GPD) - Transportondernemer Jac. Besseling uit het Noordhollandse Hem is vanmorgen met zijn speciaal beschilderde vredestruck naar Den Haag gegaan om daar bij de Russische am bassadeur koffie te drinken. Hij kreeg daarvoor het afgelopen weekeinde een uitnodiging. Op de trekker van Besseling zijn de portretten van Reagan en Gorbatsjov geschilderd. Op de deur van de gloednieuwe wagen staan boven Besselings eigen telefoonnummer ook de nummers van het Witte Huis en van het Kremlin. Boven dit alles is een vredesduif geschilderd. Op de voorkant van de truck is in het Nederlands, Russisch en Engels 'Jaar van de Vrede 1986' aange bracht. Met de beschilderde trekker wil Bessling de vredesgedachte uit dragen. De wagen gaat straks door alle landen van Europa rijden, inclusief die van het Oostblok. de plaats waar de trein ontspoorde -een wissel die het treinverkeer naar een zijspoor leidt- is de toege stane snelheid 40 kilomter. In 1978 en 1983 deden zich op de zelfde plaats soortgelijke ongeval len voor. Ook toen werd veel te hard gereden. Bij het ongeval in 1983 kwam de bewoonster van een huis naast de spoorbaan om het le ven. De locomotief boorde zich toen dwars door de woning. Bij het recente ongeluk raakte alleen de machinist licht gewond. De NS heeft inmiddels besloten de wissel en het zijspoor buiten ge bruik te stellen, totdat het betref fende baanvak is uitgerust met au tomatische treinbeïnvloeding. Is die beveiliging eenmaal aange bracht, dan is het niet meer moge lijk om harder te rijden dan toege staan. De gemeente Heeze heeft zich volgens burgemeester Bos man bereid verklaard om schade claims van particulieren te inven tariseren en door te geven aan de NS. EDE - Ook het voeren van poli tieke oppositie moet geleerd worden, zelfs als het gaat om de gemeenteraad. Met dat uit gangspunt voor ogen organi seerde het CDA zaterdag in Ede een studiedag Voor afdelin gen die sinds dit vooijaar niet meer mee mogen doen in de colleges van burgemeester en door Louis Burgers wethouders. Steeds vaker ver delen PvdA en WD onderling de wethoudersportefeuilles, zo dat de christen-democraten het nakijken hebben. Met de door braak van socialisten en libera len in het zuiden van het land lijkt het CDA nu ook haar grip op de kleinere, plattelandsge meenten wat te verliezen. Want ondanks de redelijk goed verlo pen gemeenteraadsverkiezin gen van maart wordt nu al een kwart van alle gemeenten be stuurd zonder directe invloed van het CDA. Soms komt dat omdat het CDA geen eigen lijst heeft ofte klein is voor werkelijke in vloed. Maar in ongeveer hon derd gevallen werd het CDA dit vooijaar nadrukkelijk naar de oppositiebanken verwezen. Dat is bijna een verdubbeling sinds 1982. Het is een ontwik keling die het CDA zorgen baart. Juist in gemeenten van 10.000 tot 30.000 inwoners ver overden PvdA en WD de col legezetels. Vaak kwam dat ook doordat de WD, door het CDA ook wel omschreven als 'wind vaan', een onbetrouwbare on derhandelingspartner bleek. Soms ook kreeg de afdelings vergadering van de PvdA een grote invloed op het resultaat van de onderhandelingen. Vaak kwamen de frustraties uit het verleden weer boven drij- Argeloos Maar een flink deel van de bijeenkomst gebruikten de CDA-ers zaterdag ook voor een zelfonderzoek van haast mar xistische proporties. De rede nen van het verlies aan de on derhandelingstafel liepen nog al uiteen. Dat kon een gevolg zijn van persoonlijke tegenstel ling tot argeloosheid of ondui- delijkheid van e kant van het CDA. Ook verloor het CDA wel haar invloed op de macht door onbegrip over de wensen van andere partyen en het laten ontstaan van onzekerheid over de verlangens. Het hoofddoel van de verga dering, namelijk het leren voe ren van een serieuze oppositie, zodat in 1990 de wethoudersze tels weer binnen bereik zouden komen, schoot er daardoor wat bij in. Maar duidelijk werd in ieder geval dat het CDA zich in de gemeenteraden genuan ceerd wil opstellen, en in de concurrentiestrijd met PvdA en WD deze twee partyen niet op een hoop wil gooien. Het Eerste-Kamerlid Postma ging zelfs zover om voor te stellen dat de plaatselijke CDA-afde- lingen nu al een coalitiepartnei moeten kiezen voor de periode na 1990. En deze party ook dui delijk minder kritisch zouden moeten gaan bejegenen. Vaak, zei hij, zullen de christendemo craten dan voor de grootste van de twee partijen willen kiezen, de PvdA dus. Dialoog De Delftse wethouder Man- dos vond dat wat te ver gaan. Hy is van mening dat het CDA aan moet koersen op samen werking met de meest stabiele van de twee grootste concur rententen. Door het publiceren van een notitie over enkele plaatselijke issues zou bijvoor beeld getest kunnen worden of met name de PvdA bereid is tot het voeren van een dialoog. Het kamerlid Van der Heiden gaf toe dat het slechte resultaat aan de onderhandelingstafel ook wel enigszins de schuld van Den Haag is. Het 'Haagse cir cuit' heeft zich de afgelopen ja ren volgens hem te weinig aan de noodkreten van plaatselijke bestuurders gelegen laten lig gen. Maar, zo verklaarde hij, dat was ook een gevolg van de ernstige economische proble men. Daardoor had de kamer fractie alle inzet nodig om zich niet door het kabinet te laten wegspelen. Van der Heiden verwacht dat de komende vier jaar, nu de financiële proble men wat minder dringend zijn geworden, gemeenten en pro vincies weer een beter gehoor kunnen vindén in Den Haag. De studiedag leek vooral be stemd voor vertegenwoordi gers van de afdelingen van bo ven de grote rivieren. Op enke le uitzondering na is het CDA daar inmiddels een gewone party geworden, onder alle an dere. In het zuiden is dat nog anders. Daar is het CDA nog wel de grootste. Het zuiden was dan ook ondervertegenwoor digd. Er is daar nog nauwelijks sprake van het voeren van op positie door het CDA. Dat hoeft ook nog niet geleerd te worden. Maar ook dat kan veranderen. Waarschuwing van VNG-topman ADVERTENTIE HERFST DEN HAAG (GPD) - De gemeenten dreigen door de door gaande bezuinigingen van het kabinet-Lubbers in de ko mende drie jaar 10.000 ambtenaren op straat te moeten zetten. Die sombere voorspelling deed de voorzitter van het college van arbeidszaken van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) Van Lidth de Jeude zaterdag voor de VARA-radio. Hij is tevens PvdA-wethouder in Utrecht. Volgens de VNG-topman zijn ge dwongen ontslagen onvermijde lijk. Slechts een deel kan via na tuurlijk verloop worden gereali seerd. Van Lidth wees naar de ge meente Enschede, die vorig week aankondigde 120 ambtenaren te moeten ontslaan. Bij de grote ge- LAUWERSOOG (ANP) - De direc teur van de visafslag in Lauwer- soog is dit weekeinde aangehou den voor zijn aandeel in de ver branding van een deel van de boekhouding van de afslag. De di recteur zou de vissers hebben ge tipt over een inval van de Algeme ne Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visse rij. De vissers staken toen een deel van de boeken in brand om zo te voorkomen dat de inspectie zou kunnen nagaan of ze zich aan de vangstbeperkingen hadden gehou den. Bij een eerdere routinecontrole merkte de AID dat de zogeheten besommingsboeken ontbraken. In die boeken staat hoeveel de vissers hebben gevangen. Toen de AID aankondigde die boeken alsnog te komen halen, zou de directeur en kele vissers daarvan op de hoogte hebben gebracht. Die haalden op 29 september deze boeken uit het kantoor van de de directeur en sta ken ze in brand. De AID viste daar door achter het net. meenten zullen in totaal vermoede lijk 3000 banen verdwijnen. Het zyn vooral de zeventien ge meenten met meer dan 100.000 in woners die in grote financiële moeilijkheden verkeren. De bezui nigingen van het eerste kabinet- Lubbers hebben by die gemeenten geleid tot een gezamenlijk tekort van 260 miljoen gulden. De grote gemeenten moeten in 1987 op nieuw 10(1 miljoen gulden bezuini gen, onder meer op sociaal-cultu reel werk. De gemeenten krijgen door de bezuinigingen ook steeds minder geld voor de infrastructuur, zoals de aanleg en het onderhoud van wegen. Die infrastructuur is vol gens Van Lidth dringend aan ver betering toe, zeker nu de economie weer wat begint op te leven. Voor andere investeringen hebben de gemeenten helemaal geen geld meer. De VNG wil dat financiële meevallers bij de departementen worden overgeheveld naar de gro te gemeenten om de zorg daar te verlichten. VLISSINGEN (ANP) - By een uit slaande brand in een drietal wonin gen in Vlissingen zijn zaterdag morgen vroeg drie mannen en een vrouw om het leven gekomen. De slachtoffers waren 26, 31, 32, en 40 jaar oud. De overige bewoners van de panden konden zich tijdig in veiligheid stellen. Een van de pan den brandde geheel uit. In dit pand was de algemene stichting voor maatschappelijke dienstverlening en gezondheidsdzorg (voormalige Pinkstergemeente) gevestigd. De schade bedraagt enkele tonnen. Over de oorzaak van de brand is nog geen duidelijkheid, maar de politie denkt vooralsnog niet aan brandstichting. AMSTERDAM (ANP) -12 oktober: geen feestdag maar dodenherdenking. Onder dat motto hebben ruim 100 in Nederland wonende Indianen en sympathisanten gisteren een rouwmars door Amsterdam gehouden. Met de mars, die langs de consulaten van Brazilië, Spanje en de VS voerde, herdachten de deelnemers dat bijna 500 jaar geleden de volkerenmoord en cultuur- vernietiging op het Amerikaanse continent hun intre de deden. Op 12 oktober 1492 ontdekte Columbus na melijk dit werelddeel. Voor niet-lndiaanse bewoners van Amerika is 12 ok tober een feestdag, de Indianen zelf beschouwen deze dag als een dag van rouw. Momenteel wonen nog onge veer 35 miljoen Indianen in Amerika, maar zij wor den volgens de organisatie van de mars anno 1986 nog onverminderd in hun bestaan bedreigd. "Er worden zelfs op steeds grotere schaal mensenrechten geschon den. Jaarlijks verdwijnt een Indiaans volk van de aardbodem", aldus de deelnemers aan de rouwmars. Na afloop van de rouwmars werd een cultureel pro gramma met onder andere muziek en dans door In diaanse groepen uit Chili, Suriname en Bolivia gehou den. (foto ANP) HOOGEVEEN (GPD) - De toe komstige bewoners van de eind 1989 in gebruik te nemen gevange nis in Hoogeveen kunnen ontsnap pen wel vergeten. Deze gevangenis is volgens ontwerper Nederlof van het Delftse architectenbureau OD 205 zo goed ontworpen 'dat er nooit iemand zal vluchten'. Toch blijven tralies praktisch overal ach terwege. Kenmerkend voor de nieuwe ge vangenis is dat alles naar binnen is gekeerd. Dit houdt in dat alle 'ga ten' zoals celraampjes, deuren en ramen van de werkplaatsen uitkij ken en uitkomen op de binnen plaats. En die is omsloten door een vijf meter hoge muur en de maxi maal twaalf meter hoge cellenblok ken. De gedetineerde die de eerste hindernis nog weet te nemen be landt in een soort niemandsland -een droge gracht- en ziet voor zich nog eens een vijf meter hoge muur opdoemen. Uiteraard komen nabij de muren geen hoog opgroeiende bomen te staan, maar zal er slechts kruiperig groen groeien. Toch zit er een zwakke schakel in het gebouw: de toegang, zo be seft ook Nederlof. "Een aantal deu ren moet op slot blijven. Door een goede regimevoering moet dat mo gelijk zyn. De bouw is in ieder ge val zo dat er niets kan gebeuren". De bouw van de gevangenis be gint juni volgend jaar en gaat ruim 40 miljoen gulden kosten. Er komt plaats voor 240 gedetineerden, waarvoor de cellen worden ver deeld over vier vleugels die twee of drie etages hoog zijn. Tussen de vleugels in komen twaalf extra cel len voor de 'vluchtgevaarlijke jon gens' en zes isoleercellen. Binnen hun vleugel, waar de gedetineer den over een eigen was- en douche ruimte en woonkamer beschikken, krijgen ze betrekkelijk veel bewe gingsvrijheid. Ook naar recreatie-, werk- en bezoekersruimten kun nen ze zich vrijelijk, zonder dat er steeds een bewaarder meemoet, bewegen. Van overdreven veel vi deo- en andere bewakingsappara tuur wordt geen gebruik gemaakt. De vleugels en gangen kunnen door een bewaker in de gaten wor den gehouden. Het gebouw wordt, aldus Neder lof, 'fleurig en kleurig'. De omrin gende muur van witte betonblok ken, met een totale lengte van 650 meter, wordt met kleurige tegelpa tronen opgefleurd. Aan de buiten kant dan. De gevangenis biedt werk aan 200 mensen, voor het overgrote deel bewakingsperso neel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5