Leiden moet flink aantal tegenvallers incasseren NS en Leiden eens over geluidscherm Actie tegen Shellstations B en W tegen depot in Oostvlietpolder Rörsch (13) Bekeuringen voor cafés en automobilisten Vrouw ten strijde met tuinhark VERS TIPS Huizenbelasting lager; lozingsrecht flink omhoog Schrijfster Allende in Leiden 'Van Reijsen- stimulans' voor therapeuten Onderkomen 'Vogelenwijk' heropend 19a MAANDAG 13 OKTOBER 1986 LEIDÉN NOORDWIJK - By een frontale botsing op de Herenweg in Noord- wijk zijn gistermiddag een 26-jari- ge man uit Amstelveen en een 40- jarige Leidenaar gewond geraakt. Beiden zijn per ambulance overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Lezers Schrijven De reacties op het kolommetje in de deze krant van 3 oktober 'Door- snee Leidenaar niet gauw in be- iet j stuur 3 October', hebben mij niet 2r_ j verbaasd. De geuite kritiek kan ik in het algemeen niet anders dan onderschrijven. Ik heb in mijn eer- ;S) ste reactie reeds geschreven dat ik de niet gelukkig ben met de wijze waarop de krant mijn woorden heeft verwerkt. Mevrouw Wielinga (ingezonden stuk nr. 9) schrijft: "Ik hoop dat u Rörsch nu eens zelf wilt interviewen, zodat hij zijn uit- j spraak kan herzien". jn Het bestuur heeft inmiddels de I redactie uitgenodigd voor een ge sprek over de wijze waarop wij in de toekomst met elkaar omgaan. Maar los daarvan wil ik ook de hand in eigen boezem steken: het j spijt mij dat ik niet heb kunnen voorkomen dat velen zijn gekwetst door de indruk die is gewekt dat ik mijzelf, arrogant, op een hoger plan heb willen plaatsen. Ook mijn medebestuursleden en de vele me dewerkers van de vereniging en al len die verder met grote inzet de jaarlijkse herdenking en feestvie ring voorbereiden en begeleiden, zijn hierdoor in verlegenheid ge bracht. i De brievenschrijvers die op het j artikel hebben gereageerd, zend ik afzonderlijk nog een persoonlijk r antwoord. A. Rörsch, voorzitter 3 October-Vereeniging, secretariaat: Plantsoen 25, Leiden. LEIDEN - Het jaarfeest van Club '58, een vereniging vc ,n de Stadsgehoorzaal opgeluisterd door muziek en zang z r verstandelijk gehandicapten, werd zaterdagavond n hun eigen koor en orkest 'De Sleutels'. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag tien automobilisten bekeurd omdat zij op de Haarlemmerstraat reden. Voorts werden 3 horecabedrijven, 2 op de Steenstraat en 1 aan de Sta tionsweg, beboet omdat zij zich niet aan de sluitingstijden hielden. Tijdens controle zijn verder 20 au to's in de binnenstad onafgesloten aangetroffen; de eigenaren zijn met een briefje gewaarschuwd voor de risico's daarvan. MISHANDELING - Vijf Leide- naars zijn zaterdagavond in hun auto op de Lammermarkt aange houden op verdenking van mis handeling. Zij zouden, volgens een getuige, op de Rijnsburgerweg een man enkele klappen hebben gege ven. De vijf hebben dat erkend, maar zijn na verhoor weer heenge zonden omdat het slachtoffer nog geen aangifte heeft gedaan. WRAAK - Drie Rotterdammers van 14, 16 en 18 jaar oud zijn zater dagmorgen op heterdaad betrapt toen zij de geldautomaat van een telefooncel op het Stationsplein kraakten. De politie was gewaar schuwd door een voorbijganger die de jongens bezig zag, waarna zij nog geen tien minuten later wer den ingerekend. LEIDEN - Omdat zij niet meer te gen het lawaai van zijn drumoefe ningen was opgewassen, heeft een bewoonster van de Celebesstraat gistermiddag met een hark het ruitje 'in de voordeur van haar buurman vernield. Volgens de po litie bestaat tussén het tweetal al langere tijd onenigheid over de ge luidsoverlast die de drummer zou veroorzaken en werd het lawaai de vrouw gisteren wat al te gortig. DINSDAG VARKENSVLEESDAG Malse Speklapjes 500 gr 3.98 WOENSDAG GEHAKTDAG Mager Rundergehakt zuiver rundvlees 500 gr 4.98 Heerlijk Bretonsgehakt pikant gekruid 500 gr 3.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Runder biefstuk 100 gr 1.98 Runderkogel- biefstuk 100 gr 2.98 LEIDEN - Bij de presenta tie van de begroting voor 1986 vergeleek het college het warrige financiële be- leid van het rijk nog enigs- zins vrolijk met een loterij waarin Leiden een aantal 1 winnende nummers in han- rj den leek te hebben. Nu, een jaar later, is het college heel wat minder tevreden. De i gemeente wordt de komen- 1 de jaren geconfronteerd met grote, door het rijk op- gelegde, kortingen. Mede door een actie van de Consu mentenbond, kan de onroerend- i goedbelasting voor eigenaren vol- gend jaar niet worden verhoogd, stellen B en W. Sterker nog, de be lasting moet zelfs omlaag omdat anders wettelijke limieten worden overschreden. Hierdoor moet het I lozingsrecht aanzienlijk worden verhoogd, waardoor een grote groep consumenten wordt bena- j deeld. Een van de 'winnende nummers uit de loterij' van vorig jaar is bij voorbeeld toch een niet gebleken. Een aanpassing van de Financiële Verhoudingswet, waardoor Leiden meer geld per woning zou krijgen, is niet doorgegaan. De komende ja ren krijgt Leiden wat dit betreft waarschijnlijk zelfs minder uit de rijkskas. Portretlijstje Een en ander kan het best wor den vergeleken met een "reclame actie van een postorderbedrijf waarin wordt gesuggereerd dat de geadresseerde 100.000 gulden heeft gewonnen, terwijl het bij nadere bestudering van de tekst slechts om een origineel verchroomd por tretlijstje gaat, zij het dat wij ook geen portretlijstje hebben ontvan gen", zo schrijft het college fijntjes in de aanbiedingsbrief bij de be groting voor volgend jaar. Een van de andere tegenvallers is veroorzaakt door een in het verleden doorgevoerde grenswijzi ging met de gemeente Warmond. De gemeente Leiden dreigt hier door jaarlijks 2 miljoen gulden ver liezen. Dat komt omdat na de grenswijziging het percentage 'slechte bodem' in de héle gemeen te opnieuw is gemeten. Dat percentage blijkt lager te zijn dan eerder werd aangenomen. Daardoor krijgt Leiden minder geld krijgt uit een rijkspot, bedoeld om gemeenten te compenseren voor slechte - lastiger te bebouwen - grond. Het college meent dat slechts het nieuwe gedeelte op nieuw moet worden gemeten en het had vorig jaar nog de indruk dat het rijk daarmee akkoord zou gaan. Ook de aangekondigde halvering van de bijdrage aan het sociaal-cul tureel werk zal de gemeente voor de nodige problemen stellen. Door deze korting dreigt Leiden ander half miljoen gulden minder te krij gen. Inspraak Met al deze tegenvallers is in de begroting voor volgend jaar nog geen rekening gehouden. Het rijk kondigde ze dermate laat aan dat de gemeente geen kans zag ze erin te verwerken. Maar dat Leiden de jaren na 1987 flink moet bezuini gen is onontkoombaar. Het college schrijft in de aanbiedingsbrief dat Leiden ook de komende jaren weer een aanvullende uitkering van het rijk moet vragen. De termijn waarop de verschil lende kortingen werden bekend gemaakt door het rijk, is volgens B en W onaanvaardbaar kort ge weest. De nieuwe Gemeentewet schrijft voor dat burgers de gele genheid moeten hebben tot in spraak bij nieuwe beleidsvoorne mens. Als de gemeente daaraan ge hoor wil geven, en tegelykertyd de begroting voor 1 november .moet vaststellen - zoals de Gemeente wet ook voorschrijft, kan eenvou dig geen rekening worden gehou den met alle maatregelen van het rijk. Nu zijn slechts de zaken ver werkt die voor 29 april - de dag dat het nieuwe college werd gekozen - bekend waren. Zoals gezegd moet de onroerend- goed belasting (ogb) voor eigenaren volgend jaar dalen omdat anders de wettelijke limiet wat betreft de opbrengst van deze belasting wordt overschreden. De Consu mentenbond stelde dit jaar een aantal gemeenten aan de kaak die volgens haar de normen overtra den. Door de verlaging van de ogb moet het tarief voor het lozings recht echter omhoog. "Leden van de bond, die zich hierdoor bena deeld voelen, kunnen zich com pensatie verwerven door hun lid maatschap op te zeggen", schrijft het college. EEI,PENIsabel Allende, een nicht van de bij de militaire staatsgreep in Chili omgekomen president, signeerde zaterdag bij boekhandel Kooyker haar tweede roman Liefde en schaduw. In dit boek worden, evenals in haar eerste roman Het huis met de geesten, mensen tegen wil en dank bij de politieke gebeurtenissen in Chili betrokken. Twee geliefden, die ei genlijk alleen geïnteresseerd zijn in hun liefde, raken verwikkeld in de politiek. Op een gegeven moment willen en kunnen zy de ogen niet meer sluiten voor de gebeurtenissen om hen heen. LEIDEN - De gemeente Leiden en de Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben in principe overeenstem ming bereikt over wie het onder houd betaalt van het geluidscherm dat wordt gebouwd langs de spoor lijn in de Transvaalbuurt (van het belastingkantoor tot aan het ter rein van Wernink). Met de bouw van het scherm, waarvan de voorbereidende grond werkzaamheden in volle gang zijn, wordt volgend jaar een begin ge maakt. Het aanbrengen van het scherm komt voor rekening van de gemeente. Die zaak gaat ongeveer 1,3 miljoen gulden kosten. Onenigheid was er nog tussen de gemeente en de NS over wie voor de kosten van onderhoud moet op draaien. Geschat wordt dat die kosten rond de 20.000 gulden per jaar zullen bedragen. De gemeente wilde aanvankelijk wachten met die zaak te regelen totdat er, waar schijnlijk volgend jaar, een nieuwe wet is waarin de plaatsing van ge- luidwerende schermen wordt gere geld. Dan bestaat namelijk de kans dat de NS moeten meebetalen aan de kosten van het onderhoud. De NS stelden dat dit standpunt van de gemeente de voortgang van het werk bemoeilijkte. De afspraak die gemeente en NS thans hebben gemaakt komt er op neer dat de onderhoudskosten voorlopig voor rekening van de ge meente komen. Als de NS evenwel op grond van dé nieuwe wet ver plicht wordt een geluidscherm op te richten en te onderhouden dan komen de kosten alsnog voor reke ning van de NS. Wordt de NS op Experiment met werkloze jongeren bij gezinsverpleging DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie wil ruim 65.000 gulden uittrek ken voor een Leids experiment om werkloze jongeren op te leiden voor de gezinsverzorging bij oude ren. Verwacht wordt dat 25 jonge ren aan de cursus zullen deelne men. De instellingen die zich met de gezinsverzorging bij ouderen bezig houden kampen met een groot per soneelstekort voor dit werk. Ter wijl er juist zo'n grote behoefte aan is. De instellingen doen daarom steeds vaker een beroep op werklo ze jongeren die echter vaak onvol doende levenservaring hebben voor het werken met ouderen. Ook missen zij ervaring in het vrijwel zelfstandig verrichten van werk bij gezinnen. grond van de nieuwe wet niet on derhoudsplichtig dan zal de ge meente Leiden ook in de toekomst voor de kosten van onderhoud op draaien. Vredeskaravaan bezoekt Leiden LEIDEN - Ongeveer 45 personen uit de Oostbloklanden, die mee doen aan een vredeskaravaan, be zochten zaterdag Leiden. Het Leids Vredesplatform in samen werking met de Turkse arbeiders organisatie HTIB had de ontvangst in Leiden georganiseerd. Na een rondleiding door de stad bezoch ten de gasten een aantal Turkse en Nederlandse gezinnen, om op die manier iets meer van de westerse samenleving te weten te komen. 's Avonds was er in de Burcht ge legenheid om nader met de inwo ners van het Oostblok kennis te maken. Tijdens geanimeerde groepsgesprekken werd onder meer aandacht besteed aan de so ciale hervorming die partijleider Gorbatsjov in de Sowjet-Unie wil doorvoeren. Jan Brands van het Leidse Vredesplatform: "Na de Tweede Wereldoorlog is in de Sow- jet-Unie aan de wederopbouw be gonnen. Huizen werden uit de grond gestampt, wat de kwaliteit niet ten goede kwam. Wat Gorbats jov nu wil, zo bleek uit de gesprek ken, is de kwaliteit van de huizen bouw bevorderen zonder de hoe veelheid nieuwbouw geweld aan te doen. Dat wist men hier in het wes ten nog niet". De 45 bezoekers aan Leiden vormden een klein onderdeel van de vredeskaravaan: in totaal waren 250 bezoekers vanuit Boedapest naar West-Europa getrokken. Dit geschiedde in het kader van het door de Verenigde Naties afgekon digde Internationaal Vredesjaar 1986. Het einddoel van dë karavaan is Kopenhagen, waar de internatio nale vredesconferentie wordt be zocht. Het was de bedoeling dat in Lei den burgemeester Goekoop het ge zelschap zou ontvangen. Maar aan gezien hij was verhinderd stuurde hij een brief en liet aan de gasten een legpenning van Leiden uitde len. Gisteren vertrokken de bezoe kers naar Hamburg, de laatste pleisterplaats voor het einddoel Kopenhagen. De Stichting Gezinsverzorging Leiden wil daarom een proef ne men met de opleiding van jonge mensen voor dit werk. De oplei ding bestaat uit op de praktyk ge richte scholings- en vormingsacti viteiten die aansluiten bij concrete werksituaties. Over het verloop en de resulaten van het project zal worden gerapporteerd zodat ook andere instellingen in Zuid-Hol land er hun voordeel mee kunnen doen. LEIDEN - 'Bedankt namens Botha'Een spandoek van deze treffende tekst voorzien, werd zaterdag door 5 actievoerders voorgehouden aan automobilisten die bij Shellpompstations hadden getankt. Het protest, onder meer bij het pompstation aan de AA bij Zoeterwoude, was georganiseerd door het Landelijk Komitee Zuidelijk Afrika in samenwerking met de werkgroep Zuid-Afrika van de Leidse studentenekklesia, de werkgroep Kairos, de Novib en Pax Christi. De actie was landelijk: ook op andere plaatsen in het land werden automobilisten geconfronteerd met de betrokkenheid van Shell in Zuid-Afrika. Volgens de actievoerders is het de bedoeling dat elke maand wordt geprotesteerd. Op 15 november is de eerstvolgende landelijke actiedag. (foto Wim Dijkman) KAZEN GESTOLEN - Een 28-jari- ge Leidenaar is gisteravond aange houden nadat hij uit het kaaswin keltje van supermarkt Aldi op de hoek Langegracht/Zandstraat 3 ka zen had ontvreemd. Een voorbij ganger had gezien hoe hij een ruit had ingetrapt en er met 3 kazen vandoor ging. De man kwam niet ver met zijn tamelijk zware buit: de politie hield hem nog op de Lange- gracht staande. LEIDEN - Aan twee Leidse fysio therapeuten, W. Adriaanse en W. Nugteren, is de jaarlijkse Van Reij- sen-stimulans toegekend voor een onderzoek dat zij in samenwerking met de vakgroep revalidatie van het Academisch Ziekenhuis en de afdeling medische statistiek van de Leidse Universiteit hebben ge pleegd. De Van Reijsen-stimulans is dit jaar voor de vierde keer toegekend. Het is een aanmoedigingsprijs van de beroepsvereniging van fysiothe-, rapeuten. Om ervoor in aanmer king te komen moet men voldoen aan de voorwaarde een eigen oor spronkelijk onderzoek te publice ren. Een deskundige jury, waarin deze keer onder anderen prof. dr. J. Bernards zitting had, maakt een keuze uit de gepubliceerde artike len. rf LEIDEN - In de Oostvlietpolder moet geen depot voor zuiveringss- |j lib en baggerspecie worden aange- t legd. Burgemeester en wethouders i van Leiden wijzen dit voorlopige plan van de provincie met kracht van de hand. De Oostvlietpolder 1 moet volgens het college een re creatieve bestemming krijgen. Het storten van slib zou het recreatieve gebruik van de polder de komende 15 jaar sterk beperken. De reactie van het college op het provinciale plan wordt vanavond besproken in een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor ruimtelij ke ordening en economische za ken. De Oostvlietpolder is door de provincie samen met zeven andere plaatsen in de provincie genoemd als kandidaat voor het slibdepot. Of de stortplaats daar ook werkelijk wordt verwezenlijkt, is allerminst zeker. De provincie heeft uiteindelijk maar 3 stort plaatsen nodig. Het college wijst het provincie- I bestuur op de stankoverlast die zal ontstaan als er slib in het depot wordt gestort. B en W vrezen dat de gebruikers van de de volkstui- 1 nen en het geplande caravanter rein - op nog geen 300 meter af stand - daarvan veel hinder zullen i ondervinden. Ze stellen ook dat in de buurt van de Oostvlietpolder de rioolwa terzuiveringsinstallatie Leiden Zuid-West ligt. Deze is al jaren een voortdurende bron van stankover last. B en W vinden het onjuist dat door de aanleg van het depot het stankprobleem wellicht wordt ver groot. De aanleg van de slibstortplaats stuit volgens het college op nog meer bezwaren. Dwars door het terrein loopt een brandstofleiding van defensie. Verplaatsen van het depot is moeilijk omdat het dan weer op andere leidingen komt te liggen. En omleggen van de brand stofleiding kost kapitalen. Het college vreest ook dat de voorbereidingen voor de aanleg enorm veel tijd vergen. Het ver wacht een groot aantal bezwaar schriften van omwonenden, terwijl eventueel ook de grond moet wor den onteigend. En dat terwijl de provincie het depot op korte ter mijn wil verwezenlijken. De bodemgesteldheid in de Oostvlietpolder is niet geschikt voor een stortplaats die tientallen, zo niet honderden, jaren op die plaats moet blijven, menen BenW. Ze vinden trouwens dat de provin cie er hoe dan ook beter aan doet slib en bagger te storten op de Sluf- terdam bij de Maasvlakte. Daar is meer dan voldoende ruimte voor het slib uit Zuid-Holland. Veel kinderen 1 Vogelenwijk. aanwezig bij de feestelijke heropening van, het onderkomen i LEIDEN - Feest zaterdag bij speel tuinvereniging Vogelenwijk aan de Nachtegaallaan. De speeltuin be stond 40 jaar en ter gelegenheid daarvan was er een open huis. Dat betekende: veel vaders en moeders die een dagje voor de kin deren hadden uitgetrokken. Het grut kon dankzij het mooie weer genieten van alles wat de speeltuin te bieden heeft. Binnen in het club huis was eveneens van alles voor de kinderen georganiseerd. Peu terspeelzaal 't Vogelnest, die on derdak heeft in het clubhuis, had meegeholpen een dubbeltjesker- mis te organiseren waarbij onder meer blikgooien, touwtjetrekken en het rad van avontuur de grote trekpleisters waren. 's Ochtends was er een peuter theater voor de kleinsten en 's mid dags vermaakte een goochelaar jong en oud. Na de feestelijke hero pening van het vernieuwde ge bouwtje konden de gasten nog ge nieten van 'enige versnaperingen. 's Avonds werd het geduld van de ouders beloond met een feest avond, opgeluisterd door de band van Dolf del Prado.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3