Zoeterwoudse 'boeren' 40 jaar aan het biljart 'Toch verpleegvoorziening in Wassenaar mogelijk?' WeinBier und Gesang in Zoeterwoude Windstilte maakt het Turfracers moeilijk 'Kwaliteit onderwijs Zoeterwoude geschaad' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 13 OKTOBER 198 w Agenda WASSENAAR - De Wasse- naarse CDA-fractie vraagt zich af waarom de forma tiesterkte bij de gemeente met 2Vz procent wordt te ruggebracht en niet met de drie procent die op Haagse ministeries geldt. Daarnaast wil ze weten of er een ver pleeghuisdependance of een kleinschalige verpleeg voorziening kan komen zo lang Wassenaar naast een echt verpleeghuis blijft grij pen. De PvdA-fractie heeft begrepen dat de burgers niet langer geld terugkrij gen wanneer het energie- en waterbedrijf efficiënter werkt. Dit is een greep uit de vragen en opmerkingen van politieke partij en over de begroting, die 10 no vember wordt besproken in een raadsvergadering. De belangstel ling voor het cultureel centrum Warenar zou tegenvallen, merkt het CDA op. Kan het dagelijks be stuur inzicht geven in de huurin- Video-fotografie De Leidse kunstenares Lita van der Kaay stelt morgenavond van af half negen haar video-fotogra fieën ten toon in de Leiderdorpse Hollandsche Tuyn. Ze geeft een toelichting op haar werk, waarbij de Leidse een discussie met het publiek zeker niet uit de weg zal gaan. De foto's van Lita van der Kaay ontstaan met behulp van het me dium video. Beeldinhoud, compo sitie en kleur zijn daardoor steeds zichtbaar. De avond wordt geor ganiseerd door de Leiderdorpse Kunstkring onder de noemer 'ar tistiek café' en de Hollandsche Tuyn is gelegen aan de Hoofd straat 24. Volksdansen De Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel houdt mor gen weer een volksdansmiddag voor ouderen. De leiding is in han den van Hennie Polak. Tijdens de instuif zijn de dansen aan ouderen aangepast: niet te snel en ook niet te ingewikkeld. Aanvang twee uur. Gewoon komen kijken mag ook. Toegang twee gulden. Concours in Rijnsburg trekt 5000 mensen RIJNSBURG - Het elfde Ryns- burgse muziekconcours dat het af gelopen weekeinde in de veiling Flora in Rijnsburg is gehouden, heeft meer bezoekers getrokken dan ooit tevoren. De veilinghal werd op vrijdagavond en zaterdag door meer dan 5000 mensen be zocht. De toeschouwers kregen ruim 90 optredens voorgeschoteld. Bij de majorette-peletons kregen de Rijnsburgse 'Florinettes' de hoogste waardering. Ook voor on der anderen de Katwijkse 'Kleine Klinkertjes' en de 'Keytown Stars' uit Leiden waren eerste prijzen weggelegd. De Jong Floraband uit Rijns- burg, Jong Adest Musica uit Sas- senheim en Crescendo uit Noord- wijk sleepten bij de marswedstrij den een eerste prijs in de wacht. DVS uit Katwijk kreeg in de erede- visie van dit onderdeel van het concours een eerste prijs met lof. Veel deelnemers aan de mars- wedstrijden kwamen ook weer op het toneel bij de showwedstrijden. De showoptredens van onder an deren Jong K en G uit Leiden, Jong DVS uit Katwijk en de Rijns burgse Floraband werden met een eerste prijs beloond. komsten? En: is de indeling van het gebouw wel goed? Voor be paalde festiviteiten (bruiloften en partijen) zou de indeling niet opti maal zijn, aldus de christen-demo craten. Andere CDA-vragen: is het nade lig saldo van de weekmarkt in strijd met het uitgangspunt, dat de overheid niet vals concurreert met de gevestigde middenstand? En: hebben B en W nog geprobeerd op heldering te krijgen over de afwik keling van de sluiting van het Die renpark. Zo nee, willen ze dat dan even proberen? De PvdA-fractie vreest dat het college van burgemeester en wet houders niet langer streeft naar een expositieruimte in De Paauw. Zinnen als "we zullen de financiële haalbaarheid van de mogelijkhe den van het inrichten van een ex positieruimte onderzoeken", vindt zij bijzonder vaag. D66 vraagt zich af of de gemeente meer geld uit het gemeentefonds kan krijgen door de 'begrenzing van de bebouwde kom te beïnvloeden door stede- bouwkundige maatregelen'. Zwembad De Partij van de Arbeid wil we ten wat de dagelijks bestuurders gaan doen met het geld dat is vrij gekomen door het minder vervul- Verdachten dief stal Warmond aangehouden WARMOND/DEN HAAG - De Haagse politie heeft het afgelopen weekeinde twee mannen aange houden in verband met een dief stal in Warmond. Het tweetal, bei den Hagenaars en 38 jaar oud, wordt ervan verdacht in juli van dit jaar een geldkist met enkele dui zenden guldens uit het kantoor van de Warmondse jachthaven te heb ben ontvreemd. De aanhouding volgden na een reeks getuigenverklaringen waar bij de politie gebruik maakte van een fotoconfrontatie. vacatures en betwijfelen of n 602.330 gulden groot genoeg is om de bodemsane ring uit te voeren. Het CDA wenst een overzicht van de 19 gevallen van bodemverontreiniging. Beide partijen vinden het zeer opvallend dat de dagelijkse bestuurders ho pen op een kostendekkend zwem bad in 1991. Op dit moment heeft het nog een exploitatietekort van 200.000 gulden. 10.000 meer dan ge hoopt. Op verschillende manieren vra gen CDA en WD hoe het met de privatisering staat, bijvoorbeeld bij de huisvuilophaaldienst, en hoe veel het uitbesteden/afstoten kan opleveren. Ook politie en crimina liteit hebben hun grote aandacht. Kunnen de bepalingen van de Al gemene Politie Verordening via de standsurveillance 'op bevredigen de wijze worden gevorderd?', stelt het CDA. Om het gevaarlijke golfi en in openbare plantsoenen aan banden te leggen, zou volgens die partij een verordening niet misr staan. De WD-fractie wil weten of er extra geld kan komen voor het jeugdwerk, mogelijk uit de pot 'be strijding kleine criminaliteit'. Naast deze vragen op het gebied van de openbare orde zijn er ook wat lossere kwesties. Het CDA zou wat willen doen aan de onlogische en moeilijk te ontdekken straat nummering en vraagt zich af of het vossen-bestand in de Wassenaarse duinen niet wat te hoog is. Ze vist naar mogelijkheden om de exploi tatie van de openbare begraaf plaats Kerkehout gunstiger te ma ken en is benieuwd wat B en W wil len doen tegen het storten van huisvuil buiten het hek aan de Ho- geboomseweg. 'Is het, gelet op de aanwezigheid van een ambtenaar ter plaatse, mogelijk om de stort plaats voor tuinvuil ook des mor gens open te doen zijn. Is er bo demonderzoek geweest rondom de stortplaats? Zo ja, wat is de uitslag hiervan?' Als het aan het CDA ligt krijgt het onderhoud van voet- en fietspaden voorrang boven het on derhoud van rijbanen. Denken B en W daar ook zo over? Eind vol gende week worden de antwoor den verwacht. Restaurant De Posthof - Wassenaarse weg 1, ruil-kontact- en veilingavond vaij De Postzegelvrienden, 19.30 uur. Schouwburg - 'A minute is too late' doi ThéStre de Complicity 20.15 uur Warmond Café De Zon - prijsuitreiking Turfrace. Tent bij theekoepel - videofilms Turf- en Strontrace. DINSDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat 1, vakantie-aktiviteiten: kraj len rijgen of een bouwplaat maken, 11. 13 en 14-16 uur. Leiderdorp Bibliotheek - Gordynsingel 4, kinder) boekenschrijfster Selma Noort vertel over haar boeken, 10 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, volksdansen voor ouderen, 14 uur. i het eerste uur: 'Voor de oorlog was ik kelner ZOETERWOUDE - 'Boeren', zo werden de biljarters van de vereni ging Rijnegom vroeger genoemd omdat deze Zoeterwoudenaars vol gens hun tegenstanders van buiten kwamen. De 72-jarige Sam Groen weet er nog alles van. Nu, veertig jaar na de oprichting van Rijnegom dat afgelopen zaterdag uitbundig is gevierd in café Rijnegom, is hij als lid vanaf de begintijd nog als enige over. "Ik weet nog goed dat ik in 1946 café Rijnegom binnenliep met mijn marine-pak nog aan. Ik kwam namelijk net terug van Curacao ZOETERWOUDE - Wie gistermiddag het Zoeter woudse Muziekcentrum binnenstapte, kwam onmid dellijk terecht in een onvervalste 'Wein-Bier-Stube' met lange rijen tafels. Aan die tafels was geen plaatsje onbezet. Velen waren gekomen om, behalve van bier en wijn, te genieten van een optreden van de Egelan- derkapel 'De Süszterwalder Musikanten'. Dit muziekgezelschap is ontstaan uit een initiatief van een aantal enthousiaste leden van de Sint Jan's Fanfare. Onder de gedegen leiding van dirigent Paul Olischlager heeft men nu, vier jaar na de oprichting, zo'n tachtig nummers op het programma. Waardoor de muzikanten zonder enige moeite een hele avond met lichte en luchtige muziek kan vullen. Behalve de vele bekende Duitse en Oostenrijkse nummers werden ook Tsjechische melodieën ten ge hore gebracht. Deze Tsjechische muziek vraagt van de muzikanten een grote technische bekwaamheid, voor al in de delen met ritmeversnelling. Het publiek rea geerde enthousiast op deze stukken, waarin het en semble zijn grote kwaliteit toonde. Een van de hoogtepunten was de verkiezing van de 'Zoeterwoudse wijnkoningin'. Alle aanwezige dames waren kandidaten voor deze titel. Ans de Ridder, lid van de kapel, ging er uiteindelijk mee strijken. De drie uur durende muziekmiddag werd -hoe kan het ook anders- besloten met een wals, waarvoor men massaal de dansvloer op ging. (foto Loek zuyderduim had ge werkt. De biljartvereniging was sinds een paar maanden opgericht, ik ben toen ook gelijk lid gewor den". Groen is als enige over van de oudere 'harde kern' Rijnegom- leden. Hij herinnert zich nog goed hoe de reizen naar de wedstrijden altijd verliepen: "In de eerste jaren na de oorlog gingen we met de fiets naar competities toe, als we dan met een borreltje op terug reden, fietste er wel eens één het water in. Later reisden we met z'n allen met een oude leger-vrachtwagen. De vereniging van het caféin de Groe ne Steeg ging dan ook vaak mee". Rijnegom is al sinds de oprich ting lid van de Leidse Biljart Bond, een bond die competities organi seert tussen de verschillende bil jartverenigingen die bij de bond zijn aangesloten. Sinds 1979 is de biljart-club lid van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Volgens secretaris van de vereniging J.W. Kliffen is de vereniging lid gewor den omdat de Nederlandse Bond iets officiëler te werk gaat: "De Leidse Bond is een wilde bond. Bij de Nederlandse Bond worden de regels strenger nageleefd en bo vendien worden hier, in tegenstel ling met de Leidse Bond persoon lijke kampioenschappen georgani seerd. Het lidmaatschap bij de Ne derlandse Bond kwam het biljart spel bij Rijnegom ten goede", al-_ dus de secetaris. Groen voelt min-" der voor ht officiëlere spel: "Te genwoordig hebben ze vestjes om de stropdas op zijn plaats te hou den. Als er vroeger een stropdas op de ballen hing, noemden we dat ge woon 'touché' en moest het over". door Mary Ann Sandifort Drankjes Aan de drank die vaak rijkelijk vloeit bij de biljartsport kleven vol gens Groen soms nadelen. "Biljar ten is een prachtige sport maar het is jammer dat het altijd in een café plaatsvindt. Als je een wed strijd speelt met vier man is het heel normaal dat je een rondje geeft. De tegenpartij doet dat ook, dan zit je al gauw aan acht drank jes. Soms kwamen daar weieens problemen van ais je bijvoorbeeld met een borreltje op werd aange houden met de fiets". Toen de auto in opmars kwam werd door leden van de vereniging WARMOND - Zwart van de men sen zag het zaterdag tegen het mid daguur in park Groot Leerust aan de Warmondse Leede van waaruit de negen deelnemers aan de Tur frace (Warmond-Vinkeveen-War- mond) werden 'weggetoeterd'. Vanochtend was het nog altijd wachten op de eerste binnenko mer, anders gezegd: op de winnaar. Geruchten deden de ronde als zou Poeldijker Nico van der Loos met zijn 12,75 meter lange Westlan der 'Oude Praam' op kop liggen. Die geruchten werden later weer tegengesproken door mensen die beweerden Klaas Persoon met zijn Westlander 'Antonius' het deelne mersveld te hebben z De uitermate geringe wind krachten maken het er voor het ne gental. onder wie Warmonder Wil fred Groustra, in elk geval niet een voudiger op. Er zal veel geboomd, geroeid en getrokken moeten wor den, beweerden de stuurlui aan wal. De verwachting was vlak voor het ter perse gaan van dit nummer dat de winnaar rond een uur of twee zou afmeren in Park Groot Leerust. Vanmiddag om drie uur klinkt in het Friese Workum het startschot voor de dertiende Strontrace (Wor- kum-Warmond-Workum). Het is heel wel mogelijk dat morgenoch tend de koploper daarvan in War mond arriveert. Voor het eerst in de geschiedenis van de Strontrace zullen de 27 schippers met hun bemanning - een recordaantal overigens - een uur lang in keerpunt Warmond blijven. Voorheen smeet men de zakken droogmest de Warmondse kade op en maakte men dat men weer wegkwam. Hylke Tromp, keermeester van de Strontrace en voorzitter van de stichting zeilvaart Warmond die de Turfrace organiseert, is direct inge sprongen op het verplicht gestelde langere verblijf van de stoere schippers in Warmond. Voor de be langstellenden is er meer te doen dan wachten in de theekoepel al léén. In het park zal vandaag een tent worden opgezet waar wat te drinken is en er staat een video. die de wagen bestuurden ook het nodige gedronken. "Rond 1960 hadden we in Roelofarendsveen gespeeld. We waren met een oud autootje gekomen en hadden een borreltje op. Bovendien was het mistig. De bestuurder kon het stuur maar niet vinden, hij greep heel de tijd naar het dashboard. De agent die ons aanhield zei: joh, je hebt teveel gedronken, ga maar gauw naar huis. Dat maak je tegen woordig toch niet meer mee, nu krijg je gelijk een hoge boete". In tegenstelling tot vroeger spe len momenteel verschillende vrou wen biljart. In de jonge jaren van Groen was dat wel anders. "Met wedstrijden gingen de vrouwen vaak mee, zij speelden zelf spel letjes zoals bijvoorbeeld sjoelen, want biljarten deden zij niet. Bij festiviteiten kregen de vrouwen meestal een bloemetje omdat zij hun man zo vaak moesten missen". Van de zoals Groen het noemt, slechte vrouwen moesten de biljar ters niet veel hebben. "In Leiden was een café, de Morschpoort, waar slechte vrouwen kwamen. Op een gegeven moment kregen we daar last van. De kastelein heeft toen voor ons een speciaal zaaltje ingeruimd zodat we rustig konden biijarten". In zijn sportcarrière heeft Groen één keer, in 1958, een beker gewon nen. "Nu speel ik geen competities meer, want ik moet het na twee operaties een beetje rustig houden. Onderlinge wedstrijden binnen Rijnegom speel ik nog wel en dat vind ik ook plezierig. De hoofd zaak van biljart is tenslotte dat het onder elkaar gezellig is". de apotheken in de regio Leiden, word! waargenomen van vr 10 tot vr 17 okto- ber door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, LeidenJ tel. 120502. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraatl 31, Oegstgeest. tel. 173330. Graveeractie in Oegstgeest OEGSTGEEST - De fietsgra- veeractie van de Oegstgeester poli-! tie, zaterdag, is een groot succes geworden. Op het Lange Voort-! plein, voor de ingang van de passa ge, lieten 620 mensen hun fietsen, brommers en kinderwagens grave- De vorige actie, dinsdag gehou den bij Lange Voort en markt, le verde slechts 340 belangstellenden op. Morgen tussen half twaalf enj" vier uur, geeft de Oegstgeester po-; litie rijwielbezitters een laatste kans om gratis de persoonlijke ge gevens te laten inbranden. Dat de politie ook wel eens fiets-l dieven pakt, bleek zaterdagavond.' Na een tip van een bewoonster vanj Gerberalaan, ontdekten agenten in een garagebox een 19-jarige Oegstr! geestenaar die stevig in de weer 3 was met een rijwiel dat hij even te- 1 voren had ontvreemd. Een vriend 1 wist te ontkomen. De jongeman! verklaarde dat zijn fiets in Leiden 1 was gestolen. Geldkist uit benzinestation Oegstgeest weg OEGSTGEEST - Een onbekende] man heeft zaterdagavond een geld-' kistje met 700 gulden gestolen uit een benzinestation aan de Oegst geester Rijnzichtweg. De kist! stond in een niet afgesloten lade. De dief sloeg zijn slag toen de pompbediende een klant, hielp. Hij wist net op tijd te ontkomen, toen het personeelslid terugliep naarj het onbewaakte gebouwtje. De onmiddelijk gealarmeerde politie heeft nog een zoekactie ge houden in de omgeving, maar vond geen spoor van de man. Van i een signalement was ook nauwe lijks sprake. De dief droeg een don ker pak en had een bivakmuts op. Meer had de pompbediende niet in zich opgenomen. ZOETERWOUDE - "De kwaliteit van het onderwijs in Zoeterwoude zal worden geschaad door het weg vallen van het overleg in de raads commissie". Dat schrijft de Stich ting Katholieke Scholen Zoeter woude in een brief aan de gemeen teraad. De stichting is verbaasd én bezorgd omdat de gemeente heeft besloten de raadscommissie on derwijs op te heffen. In deze com missie, die adviseerde over plan nen van burgemeester en wethou ders op onderwijsgebied, waren de Zoeterwoudse scholen vertegen woordigd. Nu hebben zij geen mo gelijkheid meer om mee te praten over gemeentelijke plannen. De stichting schrijft de gemeen teraad bijzonder teleurgesteld te zijn over de gang van zaken. Te meer daar er helemaal geen over leg over de opheffing is geweest. De raad heeft het besloten op 28 augustus: de leden van de commis sie zijn daarover niet geraad pleegd, aldus de stichting. Zij doet Loop brengt 17 mille op VOORSCHOTEN - De sponsor loop ,die leerlingen van het Voor- schotense Lucas-college op 26 sep tember hielden, heeft ruim 17.000 gulden opgebracht. Het geld is be stemd voor een de bouw van een werkplaats in Kita. De Stichting Jumelage Voorschoten-Kita heeft het geld inmiddels in ontvangst ge nomen. Het geld is bijeengebracht door 460 leerlingen, die daarvoor de no dige rondjes door het centrum van Voorschoten hebben gelopen. in de brief dan ook een dringend beroep aan de raadsleden om op 1 hun besluit terug te komen. 1 "Het stichtingsbestuur begrijpt I dat het uw goed recht is de samen- s stelling van de raadscommissie te -| wijzigen, doch betreurt het dat u I zulks doet op grond van onjuiste argumenten en dat de behoefte aan j overleg vanuit het onderwijsveld1 wordt genegeerd", zo schrijft dec Stichting Katholieke Scholen. En s ze wijst op de vele zaken in het s verleden die waarover het onder- x wijs via de raadscommissie heeft 1 geadviseerd en overlegd: het vak-1 c onderwijs, het computeronderwijs, systeembegeleiding en de r schoolartsendienst. Overigens werd tijdens de afge-J lopen raadsvergadering besloten dat burgemeester en wethouders f de zaak nog eens zullen bekijken. 1 Mocht daar aanleiding toe zijn, dan s wil burgemeester Houdijk er in een van de volgende raadsvergade- 1 ringen op terug komen. J LEIDSCH JÊb DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2