Het verschil: Stan dus 5 0 T Anderson: nog niet afgedaan Kelly op weg naar derde hoofdprijs Bemelman wint op De Kaag Eerste zege Berger in formule 1 Geboers wint strandrace Van Belkum versus Van Belkum Autocoureur raakt gewond MAANDAG 13 OKTOBER 1986 4 SPORT PAGINA 21 CHAVILLE (GPD) - „Win je een race, en dan krijg je als beloning een koude douche". Phil Anderson nam dat ongemak in Chaville, waar hij een uurtje eerder de Grote Herfstprijs - die gezien het weer gisteren beter de Grote Zomerprijs had kunnen heten - op zijn erelijst had bijgeschreven, op de koop toe. Hij was allang blij dat hij het wie- lervolk duidelijk heeft kunnen ma ken dat het met Phil Anderson als coureur nog niet is gedaan. „Mijn waarde is weer flink gestegen", stelde hij genoegzaam vast. Het heeft er in elk geval alle schijn van dat de Australische vechtjas alle twijfels die er dit sei zoen rond zijn persoon zijn gere zen, heeft weggenomen. Het ver- haal-Anderson begon dit jaar na Parijs-Nice, halverwege maart. Toen maakte de ploegarts van Pa nasonic, Cees-Rein van den Hoo genband, bekend dat het wel eens gebeurd zou kunnen zijn met Phil Andersons wielercarrière. Vaaden Hoogenband, verbonden aan de univeristeit van Maastricht, noem de als oorzaak de ziekte van Bech- terev. Een kwaal die zich open- baart in het gewrichtenstelsel van de mens en waartegen medisch (nog) niet veel tegen is te beginnen. Anderson, die wel eens last van zijn rug heeft, wilde echter nooit iets weten van 'Bechterev'. Anderson nu: „Dat beweerde MEXICO-STAD (SID) - Gerhard Berger heeft zijn eerste zege ge boekt in het Grand-Prixcircuit om het wereldkampioenschap voor formule 1-wagens. De 27-jarige Oostenrijker was gisteren in Mexi- co-Stad, tijdens de vijftiende en voorlaatste race, de snelste. Bergers vreugde over zijn eerste zege in het Grand-Prixcicruit om het wereldkampioenschap voor formule 1-wagens stond in de scha duw van de strijd der groten. Titel verdediger Alain Prost eindigde als tweede, vóór de Braziliaan Ayr- ton Senna, die al is uitgeschakeld voor het wereldkampioenschap. Senna's landgenoot Nelson Pi quet, derde in de algemene rang schikking, werd vierde op een ron de. Hij eindigde met praktisch de zelfde achterstand als de Brit Nigel Mansell, koploper in het klasse ment. Mansell behield die positie ternauwernood. Met zeventig pun ten heeft hij er, met de Grote Prijs van Australië 26 oktober als zes tiende en laatste race, zes meer dan Prost en zeven dan Piquet. Mansells relatief lage klassering was te wijten aan de hopeloze start. Voordat er een meter was gereden, draaide de motor van Mansells Wil- liams-Honda in elkaar. Het gehele veld reed hem, met het risico van een aanrijding, voorbij. Wild geba rend riep Mansell, in de slottrai- ning derde achter Senna en Piquet, om zijn assistenten. In een oog wenk hielpen zij Mansell op weg. Gezien de goede vorm, waarin de Brit dit seizoen verkeert, had hij in Mexico-Stad weer een hoge klasse ring kunnen bereiken, daarmee het wereldkampioenschap winnend. Maar hij slaagde er niet meer in de kopgroep in te halen. Zijn teamge noot en concurrent Piquet bleef ook niet al te best bij. Hij eindigde met een achterstand van een ronde op Berger. De 27-jarige Oostenrijker, die volgend jaar voor Ferrari rijdt, pro fiteerde van de routinestop van Prost. Dat gebeurde al in de dertig ste van de 68 ronden. Ook Piquet en Senna moesten naar de kant, respectievelijk in de 32e en 36e ronde. Net als Prost heten zij hun banden verwisselen. Vervolgens behield Berger zijn positie met goed stuurwerk. In de slotfase nam Berger geen risico meer. Vlak voor de laatste ronde passeerde hij nog Piquet. De Nederlander Huub Ro- thengatter maakte het allemaal niet mee. Hij was tijdens de trai ning met een vaart van 267 kilome ter uit de baan gevlogen en tegen een stapel banden, vlak voor een muur, tot stilstand gekomen. De wagen van het Zakspeed-team raakte daarbij zwaar beschadigd. Rothengatter bleef ongedeerd, maar kon wegens het ontbreken van een reservewagen niet starten. SCHEVENINGEN (ANP) - De Bel gische motorcoureur Eric Geboers heeft zondag de internationale strandrace van Scheveningen ge wonnen. De voormalig wereld kampioen motocross in de 125 cc- klasse toonde zich in alle drie de manches veruit de sterkste. Twee jaar geleden won de Belg, die vol gend seizoen voor Honda op jacht gaat naar de wereldtitel bij de kwartliters, de strandrace even eens. De Amerikaan Johnny O'Ma- ra werd in het eindklassement tweede. Leo Combee, de winnaar van vorig jaar, eindigde als beste Nederlander op de derde plaats. Het spektakel werd door ruim tweehonderdduizend bezoekers bijgewoond, een aantal dat de TT van Assen in vijf dagen trekt. Totaalstand: 1. Geboers 3, 2. O'Mara 12, 3. Combee 13. Tussenstand Supercross Cup (na vier van de vijf wedstrijden): 1. Van der Ven 37, 2. Combee 33, 3. Van den Berk 30, 4. Herlings en Theodoor Bouchee (Ned) 26, 6. Al- win van Asten (Ned, Kawasaki) 22. Van den Hoogenband, maar mijn eigen specialist, dokter Vays in Gent, heeft die ziekte nooit vastge steld. En in hem heb ik wat dat be treft meer vertrouwen dan in Van den Hoogenband, die specialist is in botbreuken. Vays weet alles van gewrichtsaandoeningen af, van daar". Alle reden voor het persvolk de deur bij Anderson in het Belgische Waregem plat te lopen om het naadje van de kous te kunnen pu bliceren. De Australiër werd dat al lemaal te veel en sloeg - tijdelijk - op de vlucht naar de Verenigde Staten om de vertroebelde geest weer helder te krijgen. In mei keer de hij weer op de basis van het Post-kamp terug en in de Ronde van Zwitserland maakte hij zijn rentree. Zelfs de Tour bleek Ander son nog aan te kunnen, zij het dat hij vanwege conditionele tekortko mingen geen rol van betekenis kon vervullen. Inmiddels zag Peter Post het ook steeds minder zitten met zijn duur betaalde vedette. Anderson, de knokker van huis uit, vocht echter terug. En zie, in het naseizoen liet hij weer dingen zien die zijn klasse niet verloo chenden. Anderson won een rit in de Coors Classic, pakte in New York een criterium mee en zege vierde onlangs ook nog in de Ron de van Ierland. Kortom, er waren aanwijzingen dat Anderson er weer aan kwam. Voor de insiders was het derhal ve ook geen grote verrassing dat juist Anderson de 253,5 kilometer lange zonovergoten tocht tussen de Parijse voorsteden Créteil en Chaville het snelst voltooide. An derson won de sprint van een groepje van drie renners: de volsla gen outsider Jean-Louis Peillon werd tweede en diens Franse land genoot Charly Mottet derde. Het drietal ging Adrie van der Poel (vierde) een kleine minuut vooraf. Nadat Anderson zegevierend over de streep was gekomen kon ook een joviale handdruk van Pe ter Post niet achterblijven. Want juist Anderson bezorgde de dit jaar tegenvallende Post-trein het eerste grote succes in de aloude klassie- ker-reeks. Die hoffelijkheid was opvallend. De laatste weken klonk er in Posts stem slechts verbitte ring door als het over Phil Ander son ging. „Als Anderson weg wil. moet hij gaan. Ik zit niet op meneer Anderson te wachten", liet de Am- stel vener zich herhaaldelijk ontval len over het dreigende vertrek van Anderson bij Panasonic. De Australiër schermt al gerui me tijd met meer dan een handvol aanbiedingen van concurrerende sponsors. Het laatste nieuws zou zijn dat hij al getekend had bij de Franse équipe van La Vie Claire, maar Anderson zelf ontkent dat. „Ik heb nog nergens getekend. Dat gaat deze week gebeuren. Nee, ik wacht niet tot na de Ronde van Lombardije (staat voor komende zaterdag op het programma - red.). Deze week beslis ik". Hoe dan ook, in het pokerspel tussen Post en Anderson, zit laatst genoemde nu zonneklaar met alle troeven in handen. Anderson: „De afgelopen maanden is mijn waarde al zo'n 25 procent gestegen en nu is er weer een lekker percentage bij gekomen. Dat is heel prettig voor mij. Ik wil in de betrekkelijk korte tijd dat ik fiets zoveel mogelijk geld verdienen, daar maak ik geen geheim van. Een aantal weken ge leden was ik blij als ik het volgend jaar voor hetzelfde geld zou kun nen fietsen, nu ligt dat natuurlijk wel even anders". De kans dat hij bij Post blijft, is gering. „Nee, ik vergeet niet wat Peter over mij heeft gezegd. Het kwam hem blijkbaar goed uit wat Van den Hoogenband over mij naar buiten heeft gebracht. Dat hij het niet meer in mij zag zitten is wel gebleken uit zijn benadering inzake de contractverlenging. Ik mocht wel blijven, zei hij steeds maar. Ik wil echter graag horen dat hij mij nodig heeft. Dat klinkt heel anders". Na de Grote Herfstprijs is de houding van Post ten opzichte van Phil Anderson. (foto anp> Anderson ongewijzigd. Post: „Phil kan blijven als-ie dat wil. Ik heb ge duld met hem. Ik neem toch geen andere renners voor hem omdat die er in zijn prijsklasse gewoon niet zijn. Maar ik heb geen zin nog eens met Phil om de tafel te gaan zitten. Hij wacht dan toch maar weer af. Ik ken hem toch. Vóór Ier land heb ik hem al eens benaderd. In Ierland zou er worden gepraat. Maar toen we er eenmaal waren, hoefde het niet meer. Hij had al be sloten weg te gaan. Daar in Ierland zijn de aanbiedingen op hem afge komen. Nu zal het voor hem nog interessanter worden. Hij heeft ge gokt en goed gegokt". Phil Anderson: „Ik heb alleen maar bewezen dat ik nog meetel". CHAVILLE (GPD) - Op de start- lijst van de Grote Herfstprijs ont braken nogal wat grote namen. We reldkampioen Moreno Argentin (oververmoeid), zijn landgenoot Francesco Moser (knieproblemen) en Joop Zoetemelk (eveneens ge blesseerd) hadden een sluitend ex- Dat ging eigenlijk niet op voor Greg Lemond. De Tourwinnaar is even blasé van het wielrennen en heeft zijn fiets even voor onbepaal de tijd op slot gezet. De Amerikaan kon zich er na het wereldkam pioenschap niet meer toe zetten se rieus met zijn vak bezig te zijn. Hij vermaakt zich de laatste tijd thuis in Murieto (in de buurt van Sacra mento) voornamelijk met het spe len van golf, een passie van hem. Komende week laat hij ook in Europa zijn golfkunsten zien, want hij is door de organisatie van een golfwedstrijd in de buurt van Pa rijs aangekondigd als extra attrac tie. Lemond kan dat mooi combi neren met een bezoek aan de pers conferentie die de heren Lévitan en Goddet dinsdag geven ter gele genheid van de onthulling van het Tourschema '87. Na het WK is Lemond alleen nog ALPHEN AAN DEN RIJN - De waterpolderby tussen AZC/Inter- vam en ZijVLGB (uitslag: 15-6) leverde zaterdagavond in het zwembad De Thermen niet die opwindende taferelen op, die de burenruzie in het verleden vaak zo boeiend maakten. En toch wa ren vooraf alle ingrediënten aan wezig voor een heerlijk ouder wets spektakelstuk. Immers de kwetsbaarheid van topper AZC was vorige week al door debu tant Polar Bears aangetoond. En ban de Leidenaars is bekend dat zij zich volledig in een tegen stander kunnen vastbijten als die in een moeilijke hoek zit en de spanning hoog oplaait. Boven dien zouden de broers Mark (21) en Alex (27) van Belkum zich ex tra gemotiveerd weten nu zij voor het eerst sinds vele jaren TE GEN broer Stan (25), dit seizoen door AZC ingelijfd, moesten spe len in plaats van MET hem. Van Belkum contra Van Belkum. Het zwembad liep redelijk vol. "Ik heb daar extra op inge speeld, ja", wilde Zijl-coach Frits Welling zijn ploeg wel bijzonder motiveren voor de klus in Al phen. "Alex moest in de eerste pe riode Stan verdedigen. Maar ja, in het waterpolo is het moeilijk om een vaste man te verdedigen. Daar kwam dus niet veel van te recht. Ze hebben één keertje met elkaar in de clinch gelegen", wees hij op een niet bestrafte overtre ding van Alex op Stan, door de blonde pijl overigens lachend geincasseerd. Het geeft onmiddellijk aan dat er van de Leidse bedoelingen he lemaal weinig terecht kwam. Zijl werd door AZC gewogen en veel te licht bevonden. Het overheve len van Stan naar de Alphena- ren had daar veel, zo niet alles mee te maken. Hoewel met name Mark en ook Alex zich aan Zijl zijde erg actief toonden, hoefde Stan niet eens tot het uiterste te gaan om zijn nieuwe ploeg fors te zien uithalen. "Het is een hele rustige wedstrijd geworden constateerde de nieuwe AZC-er met een grijns. Hij wist ook wel een oorzaak. "Omdat ik nu bij Alphen zit. Ik was altijd degene die de vlam in de pan deed slaan. Zowel positief als negatief. Maar dit keer is het nooit een echte wedstrijd geweest. Als het halver wege 9-1 staat, hoefje er niet al te fanaat meer over te doen". Collectief AZC had geen kind aan Zijl. En dat wist Mark al een beetje vooraf. "Voor mij was het spelen tegen Stan niet iets bijzonders. Ik ben er dan ook niet extra tegen aan gegaan. Voor mij was het een gewone wedstrijd. Kijk, Stan is de beste speler van Nederland. Zonder hem is het voor ons al moeilijk genoeg. We merken het aan den lijve. We moeten omscha kelen en beginnen eigenlijk weer opnieuw. Op dit moment moeten wij zijn vertrek met z'n dertienen opvangen. We moeten het in het collectief gaan zien. Ik kan een wedstrijd niet in m'n eentje win nen. Stan kon en kan dat wel. En voor hem is het nu een stuk mak kelijker want het halve NedP. landse team ligt om hem heen". Mark van Belkum is er de spe ler niet naar om zich zonder slag of stoot gewonnen te geven. Daar gaf hij in de wedstrijd overdui- De confrontatie! Stan (wit, 7) verdedigt broer Alex, mark (links) slaat het gade. Van Belkum contra Van Belkum leverde geen boeiend schouw spel op. (foto Nanno Bloupot) delijk blijk van. Dus gemotiveerd was hij zeker. Maar de jonge Lei- denaar, het voorbije seizoen deel uitinakeïid van Oranje, is vooral realist. Zijl valt bij het jaarlijkse bezoek aan Alphen van het ene uiterste in het andere. En daar werd nu geen uitzondering op ge maakt. "Toch had ik meer van Zijl verwacht. Nu is het erg ge makkelijk gegaan. Maar dat was altijd al zo. We verloren of heel makkelijk of heel nipt van AZC. Een tussenweg was er niet", her innert Stan zich zijn Leidse da gen. Van zijn overgang, gedreven door zijn verlangen om eens kampioen te worden, heeft hij tot nu toe geen spijt. "Twee jaar ge leden ben ik voor Rob Schouten, die z'n laatste jaar inging, geble ven. Logisch toch, hij heeft mij van pupil tot ereklasse-speler ge maakt. Dan ga je automatisch door. Toen kwam Veer met goede bedoelingen. Maar als het dan twee keer niet lukt om met Zijl kampioen te worden, wordt het tijd om het ergens anders te pro beren. Toen Ruud Misdorp bij AZC ging spelen, ben ik elk sei zoen gevraagd. Maar elke keer was er bij Zijl wel iets waardoor ik toch bleef. Het trainen in Al phen bevalt me wel, hoewel het er wel anders aan toegaat dan bij Zijl. Ik ben van een vrienden- ploeg naar een professionele club overgestapt. Dat is wel even wen- door Wim van Wanrooy nen. Bij Zijl was er na de trai ning altijd tijd voor een dolletje. Dat is hier minder. Maar daar heb ik voor gekozen en daar zal ik niet over zeiken. Ik ben gegaan voor de titel". Controverse Een controverse tussen hem en zijn broers alsmede titssen AZC en Zijl is er door de destijds ge ruchtmakende overstap niet ont staan. Hoewel Frits Welling (uit eigen belang?) daar aan de voor avond van de competitie nog an ders over dacht: "In mijn tijd. kon dat niet, naar de concurrent gaan om die sterker te maken". Maar Welling begreep de keuze van Stan wel, zei hij. "Ik vind dat hij zelfs vrij laat is gegaan. Met het Nederlandse polo is het de laatste jaren niet best gelopen. Stan had al bij AZC moeten zitten in de tijd dat Veer en Buunk daar nog waren. Toen ze de Europa Cup-finale haal den. En als hij financieel nog wat wijzer wil worden, had hij nu ei genlijk al in Italië moeten zit ten", vindt Mark zelfs. Hoewel Stan een dergelijk avontuur in de toekomst niet uit sluit, geeft de in Amsterdam woonachtige speler alle voorrang aan zijn studie. "Ik heb de laatste twee, drie seizoenen aanbiedin gen uit Italië gehad. Om studie redenen ben ik niet gegaan. Nu ben ik zover dat mijn studie far macie bijna af is. Over een jaar heb ik altijd nog de kans om daar te gaan spelen. Maar stel je daar niet teveel van voor. Het zijn geen bedragen waar je op kunt teren. Het is leuk geld om prettig te besteden. Maar dat universi taire papiertje heb ik straks waarschijnlijk harder nodig". Omdat zijn studie momenteel veel tijd vergt "heb ik er niet echt bij stilgestaan dat ik tegen m'n oude club zou spelen. Alleen in het water denk je er wel eens aan. Maar ik heb een drukke week achter de rug. Vond trouwens dat ik matig speelde. Dg.t heeft toch een weerslag in je spel. Maar daar zit ik niet over in. Met een paar weken is dat over", aldus Stan. Eerherstel Hij kon zich een 'mindere' pres tatie veroorloven in het op scherp gestelde AZC. De leiding van de club was behoorlijk geschrokken van de misser die vorige week in Ede gemaakt werd en wenste eer herstel "Die jongens zijn voor ons een week te vroeg wakker ge- schudt", zag Welling de ouder wets goed draaiende Alphense machine zijn ploeg pletten. Via de periodestanden 4-1, 4-0, 4-4, 4- 0 raasde AZC naar 16-5. Een der gelijk hoge score 'sierde' de derby nog nimmer. Stan nam drie tref fers voor zijn rekening. Mark en Alex ieder twee. Van Belkum contra Van Belkum leverde dits wel Leids voordeel op. Maar daar hebben de broers onderling geen notitie van genomen. Mark belandde na twintig minuten (bij 12-5) met drie P's op de kant. En Alex hield het drie minuten voor tijd (bij 13-5) voor gezien. Hij haastte zich naar een feestje. Alleen Stan haalde het eindsig- het duel met een schitterende tref fer af. Daarmee nog eens zijn ex tra klasse onderstrepend. In vorm of niet. Met of zonder Stan is een heel verschil. Zijl berustte in dat feit. Vooraf al: Van Van Belkum contra Van Belkum was dan ook geen sprake. In het wa ter kwamen zij elkaar nauwe lijks tegen. Bij AZC eisten uit blinker Eric Noordegraaf, Remco Pielstroom en John Jansen alle aandacht van de Leidenaars op. Die hadden dus andere dingen aan hun hoofd. "Voor ons zal het hier altijd moeilijk blijven", leg de Mark ('We beginnen helemaal opnieuw') zich zonder morren bij de feiten neer. "Ik vind het altijd leuk als Stan wint. Dan weet hij tenminste dat hij niet voor niets is gegaan". actief geweest in de Ronde van Ier land, waarvoor hij een lucratief contract had. Lemond: „Ik hou het voorlopig even voor gezien. Mo menteel heb ik maar één ding aan mijn hoofd en dat is golf. Dat be valt me prima". Voor de kenners: de golfer Lemond heeft een handi cap van 22. Door het stoom afblazen van Le mond is de weg vrij voor Sean Kel ly naar zijn derde hoofdprijs in het Super Prestige-klassement. De naam Lemond circuleert overigens ook in het geruchtencircuit. Hij zou nog altijd op zoek zijn naar een 'eigen' ploeg van Amerikaanse sig natuur. Inmiddels schijnt hij hier voor ook enkele Franse coureurs te hebben benaderd. Lemond zelf doet vaag over zijn plannen voor volgend jaar. „Ik heb het goed bij Tapie (zijn sponsor - red.)", weert hij speculaties rond zijn persoon af. WARMOND - Ondanks het mooie 'najaarsweer' is er gisteren een aan vang gemaakt met de Winterwed- strijden op de Kaag. In totaal ver schenen er 73 deelnemende jachten aan de start voor deze maandelijkse serie. Omdat het geen eenheidsklasse betreft was het deelnemersveld onderverdeeld in vijf startgroepen. In Klasse I, de grote N.K.K. sche pen met een lengte variërend van acht tot tien meter en aan boord drie vier bemanningsleden, van Bemelman uit Lisse met een Duet- ta 94 nam vanaf de start de leiding en behield deze tot aan de finish. Ook een goede start maakte Biesot uit Oegstgeest maar gedurende de wedstrijd moest hij terrein prijsge ven en eindigde met een achter stand van drie minuten op een tweede plaats. Als derde ging Van der Hoogen over de streep. Klasse II, zijn eveneens N.K.K. schepen doch met een handicap nummer hoger dan 98. Over het al gemeen zijn deze schepen iets klei ner dan uit de eerste klasse: tussen zeven tot negen meter. Met een zeer snelle start ging Uffener uit Noordwijkerhout er vandoor maar moest tijdens de twee ronden op het Kaagmeer de uiteindelijke win naar van Eijk op een Eythgen voor laten gaan. Op grote achterstand eindigde Bangma uit Noordwijk, maar bij de handicap omrekening kwam hij toch op een derde plaats uit In Klasse III, de grote scherpe jachten, die niet over een meetbrief beschikken, maar een aangepaste handicap van de wedstrijdleiding krijgen, een ven-assende winnares Overdbeek uit Kaagdorp. Met een Loper finishste zij op grote afstand voor de rest van het veld. Als twee de eindigde de eveneens uit Kaag dorp afkomstige mevrouw Van Lent Derde was Portiere. In klasse IV varen de kleinere scherpe jachten zonder meetbrief. Als winnaar ging hier Begeman met een Compromis over de meet. De als vierde gefinishte Den Doel uit Nootdorp, met een van de kleinste schepen uit het gehele veld, een Draaier 23, bleek na om rekenen de tweede tijd te hebben genoteerd. Op de derde plaats kwam mevrouw Versluis, met een houten waarschip, uit. De laatste startgroep, de "da mesklasse", kende bij de start eni ge onregelmatigheden, waarbij drie jachten te vroeg de startlijn passeerden. Een ander probleem deed zich tijdens de race voor. De wind met een kracht van drie Beaufort viel op het einde van de wedstrijd weg, waardoor een grote dryfpartij ontstond. De Leidse Kouwenberg had een slechte start maar wist via een 'inhaal-race' als eerste te finishen. Met een achter stand van zeven minuten eindigde Koppens als tweede en Müllers als derde. ZELTWEG (SID) - De Italiaanse autocoureur Bruna Giacomelli is zaterdag tijdens de training voor de 'Interseries' op de Oostenrij- kring bij Zeltweg gewond geraakt, toen zijn wagen bij hoge snelheid over de kop ging in en brand vloog. Het vuur werd door toegesnelde brandweerlieden snel gedoofd. Giacomelli werd per helikopter naar het ziekenhuis gebracht. Nog niet duidelijk was, aan welke ver wondingen de 34-jarige formule 1- rijder leed.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21