PORT "Als dat nou profs zijn'.. 'Met financiën zit 't wel snor" Boerlage werkt op de zenuwen Met Komitee Nolympics IOC scheidt de 'Spelen' Noordwijk verbazend gemakkelijk langs Telstar Jonker valt af voor amateurteam Niet zo blij met Geldrop Drukte op Spangen in tweede ronde MAANDAG 13 OKTOBER 1986 BIJLAGE LETDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Stichting OS failliet? LAUSANNE (GPD) - Staat de Stichting Olympische Spelen Am sterdam 1992 aan de rand van een faillissement? Binnen de Amster damse delegatie in Lausanne is daar grote verwarring en onrust over ontstaan. Dit naar aanleiding van publikaties in enkele media, waarin onder meer een bericht ver scheen over het grote gemak waar mee de stichting uitgaven voor haar rekening nam. Een lichte vorm van paniek bij de stichting. De persdienst liet in een officiële verklaring direct weten dat het met de financiën binnen de stichting wel snor zit, ondanks andere gelui den. De uitspraken van de betrok ken topambtemaar, drs. Fred Ve- nema, worden niet betwist, wel de conclusies die uit diens woorden getrokken worden. Max Geldens, voorzitter van de Raad van Beheer: „De presentatie hier kost alles bij elkaar tussen de 1,5 en 2 miljoen gulden.'De stich ting heeft van ons een cheque voor een miljoen gehad. De rest zijn di recte bijdragen van het bedrijfsle ven, de sponsors". „Op dit moment is er inderdaad een tekort van vier ton. Er zijn nog wat organisaties die geld van de stichting krijgen, zoals tentoonstel lingbouwers en filmmakers. Aan de andere kant komt er nog geld binnen van bijvoorbeeld de mer chandising. Zouden we die vier ton niet helemaal binnenhalen, dan nog is er niets aan de hand omdat dan onze participanten (lees: ge meente Amsterdam en het ministe rie van WVC) het verschil betalen. Bovendien kunnen we ook nog bij de belangrijkste sponsors aanklop pen. Nee, echt waar, ik heb uitste kend geslapen en zal over de finan ciën dan ook geen moment wakker liggen". LAUSANNE (GPD) - Saar Boerlage heeft met haar Komi tee Nolympics in Lausanne een advocaat in de arm geno men om te voorkomen dat zij door haar demonstraties te vroeg het land zal worden uitgezet. In Lausanne is het vanaf zaterdag tot een reeks nerveuze botsingen gekomen tussen Saar en leden van de delegaties. Saar Boerlage rechtsdeelt pamfletten uit. Anton Geesink (zittend links) kan dat niet waarderen e schelden Moeder brengt zoonlief aan BRADFORD (Reuter) - Charles Hainsworth, een 21-jarige En gelsman, werd zaterdag door zijn moeder bij het politiebu reau van Bradford afgeleverd. Margaret Hainsworth had haar zoon herkend bij de tv- beelden over rellen rond het League-duel Bradford-Leeds, op 20 september. Moeder Hains worth liet weten verschrikkelijk geschrokken te zijn toen zij haar zoon tussen de menigte ontdekte, die trachtte brand te stichten na de wedstrijd. LAUSANNE (GPD) - Het dage lijks bestuur van het International Olympisch Comité heeft unaniem besloten Zomer- en Winterspelen te ontkoppelen. Het houdt in dat de Zomerspelen in de toekomst tij dens de „olympische jaren" wor den gehouden en de Winterspelen twee jaar later. De beslissing betekent een om wenteling in die kringen, waar men tot nog toe altijd heeft volhard in de opvatting dat beide versies in hetzelfde jaar zouden moeten plaatsvinden om de traditie van de moderne spelen (sinds 1896) niet te doorbreken. De Winterspelen za gen zich echter in toenemende ma te geconfronteerd met opgedroog de geldbronnen, omdat voor grote tv-maatschappijen de Zomerspe len het interessantst waren. Het dagelijks bestuur van het IOC zal het voorstel deze week aan het congres voorleggen. Wanneer dat er mee instemt, worden na 1992 de eerstvolgende Winterspelen in 1994 gehoujden. NOORDWIJK - Nog meer dan de 3-1 overwinning ver baasde Noordwijk zich over de instelling van Telstar. Lij felijk waren de Velsense profs zaterdagmiddag aanwezig op sportpark Duinwetering, maar geestelijk ging het be- keravontuur volkomen voorbij aan de eerstedivisionist, momenteel bezetter van de voorlaatste plaats van de op één na hoogste voetbalklasse. LEIDEN - Johan Jonker komt niet in aanmerking voor een plaats in het Nederlands ama teurvoetbalelftal, dat in ja nuari van het volgend jaar een trip maakt naar de Nederland se Antillen. De voorstopper van Quick Boys reisde al niet geheel blessurevrij af naar Zeist voor de selectiewed strijd. Tijdens de partij raakte de Katwijker opnieuw ge kwetst. Dit keer maakte een onwillige spier in een dijbeen het hem onmogelijk de onder linge wedstrijd uit te spelen. Morgenavond komen er weer 24 amateurs naar Zeist. Jonker had daar bij kunnen zijn. Dat hoorde de Quick Boys-speler pas nadat hij zich in de wedstrijd had gebles seerd. Hij kon van die moge lijkheid dus geen gebruik ma ken. "Als ik dat had geweten, had ik niets geforceerd. Dan had ik gewoon met die wed strijd van deze week mee ge daan", aldus de Katwijker, die ook zaterdag langs de kant bleef. Leidenaar Frans Sjardijn speelde de slechte wedstrijd wel uit. "Maar de kans dat ik er in kom, lijkt me klein", al dus de aanvaller van zondag- hoofdklasser Wilhelmus. "Morgen komen er weer 24 voetballers in actie. In totaal schijnen er 18 linksbenige spe lers bij te zitten. Onder wie acht linksbuitens. Het zal voor mij dus moeilijk worden", ver moedt de spits, die zelf links benig is. Op 5 november spelen de overgebleven kandidaat-in ternationals een wedstrijd te gen het bestaande amateur team. "Natuurlijk ben ik blij met de ze ge", oordeelde de Noordwijkse oe- fenmeester John Eelman, om er di rect aan toe te voegen: "Maar dit was zeker geen klasse-prestatie van ons. Het was helemaal niet zo moeilijk om van dit Telstar te win nen. Als dit profs heten te zijn, dan is het bijzonder slecht gesteld met het niveau". Uitblinker Ivan Her mans deed er nog een schepje bo venop: "Die jongens zijn op papier professionals, in werkelijkheid stelt het allemaal weinig voor. Waar die gasten zin in hebben. Ik denk dat ik het als topamateur be ter heb geschoten". Fred André had vooraf nog luid keels geroepen dat "Noordwijk ze ker niet onderschat mocht wor den", maar de woorden van de Tel- star-oefenmeester waren aan dove mansoren gericht. Zoals ook de verbale inspanningen van Piet Bu- ter, ex-trainer op de Duinwetering en na een periode RCH dit seizoen in Velsen aangenomen als 'hulpje' van André, vergeefs waren. "We", verwoordde Fred André de me ning van de trainersstaf, "we zijn hier doodziek van. De spelers be grijpen kennelijk niet dat de club en vooral zijzelf hierdoor gedu peerd zijn. Het bekertoernooi was voor de spelers de enige mogelijk heid om wat extra's te verdienen. Zij hebben zichzelf een oor aange naaid door als collectief te falen en totaal geen inzet te tonen". Schamel De spelers van Telstar gedroegen zich alsof de zakken al met stapels bankbiljetten waren gevuld. De realiteit is dat de penningmeester van de profclub dit seizoen de schatkist nog niet heeft geleegd, gezien de schamele 6 puntjes die Telstar uit 11 duels heeft gesprok keld. Zelfs de door Ajax uitgeleen de spelers, Dennis de Graaf, René Panhuis en Bert de Meier (later werd Van Oostrum nog ingezet), wekten de indruk liever niet voor een A-contract bij de hoofdstede lijke eredivisionist in aanmerking te willen komen, zoals ook hun ploeggenoten faalden op alle fron ten. Ter illustratie: Noordwijk-doel- man Dick Dortmundt kreeg in de eerste helft twee vijandelijke inzet ten te verwerken. Telstar rammel de in technisch en taktisch opzicht aan alle kanten. De Velsenaren weigerden bijvoorbeeld het gehele duel de kwaliteiten van Klaas Vink te onderkennen. De Noordwijker hoefde niet op vaste bewaking te rekenen en kon daardoor uit groeien tot een bruikbare spelbè- paler. Eelman: "Eerlijk gezegd be greep ik daar helemaal niets van. We speelden met twee spitsen, dus zou je verwachten dqt één van de Telstar-verdedigers naar Klaas zou doorschuiven". Man-over Niets daarvan echter. Noordwijk hield vooral tot zijn eigen verba zing voortdurend een "mannetje" over. Pas in de tweede helft plukte John Eelman toonde zich gis teravond niet gelukkig met hoofdklasser Geldrop, de te genstander van Noordwijk in de tweede ronde van de 'grote' KNVB beker, die in het week einde van 15/16 november wordt afgewerkt. "Als je in het grote bekertoernooi zit, wil je tegen grote clubs spelen", stel de de trainer. "De verliezer van deze wedstrijd wordt nu uitge schakeld door een amateur, dat is natuurlijk niet zo leuk. We kunnen onze borst natmaken, want het is een van de toonaan gevende amateurclubs in Ne derland". de thuisploeg daarvan overigens het rendement, want voor de rust hield Noordwijk gelijke tred met het matige Telstar. Dat betekende dat het 1000 koppige publiek een uiterst magere eerste helft kreeg voorgeschoteld, waarin de ploegen de aanval goeddeels negeerden. "We leden teveel balverlies, daar door kwamen niet in ons spel", vond Eelman. Noordwijk was met een aantal gebruikelijk scherp in draaiende corners nog het meest gevaarlijk. Zeven minuten voor de pauze loste Telstar-goalie Paul Veenboer een hoekschop van Ivan Hermans, maar geen enkele Noordwijker was ter plekke om het leder in het verlaten doel te schuiven. Het scoren ging de zaterdageer steklasser in de tweede helft beter af. Binnen 10 minuten werd het ge schrokken Telstar geconfronteerd met twee tegentreffers. In de vijfde minuut opende Klaas Vink de sco re koelbloedig, na een listige com binatie met Geert-Jan Bakker. Dat was voor Telstar nóg geen reden om Vink van een extra bewaker te voorzien. De nalatigheid kwam de eerstedivisionist duur te staan, want de student aan de sportacade- mie stond aan de basis van de tweede Noordwijkse treffer, die door de aalvlugge Ivan Hermans in de 55ste minuut werd binnenge- tikt: 2-0. Zich kennelijk bewust van een dreigende afgang kwam Telstar daarna pas tot een krachtsinspan ning. Nadat Mattieu Niesten van dichtbij snoeihard de aansluiting had bewerkstelligd, kreeg Noord wijk het zowaar moeilijk. Paniek maakte zich meester van de rood- witten, die weliswaar een offensief kregen te verwerken, maar nim mer een vrije Telstar-man voor de betrouwbare Dordtmundt zagen verschijnen. - Telstar-goalie Paul Veenboer doet een uiterste poging om het leder te bemachtigen. Dennis de Graaf staat jereed om zijn doelman te assisteren. Klaas Vink is links aandachtig toeschouwer (foto Kees van der Burg» Dat ontmoedigde Telstar. De ploeg bivakkeerde voor een be langrijk deel op de helft van de te genstander, maar werd nauwelijks gevaarlijk omdat de Noordwijkse verdedigers de directe opponenten onderwierpen aan een stringente bewaking. Zelfs invaller Floor Bu- ma (voor Schaap), die vorig seizoen met Haarlem nog in de eredivisie rondstapte, bleek niet bij machte om Sjaak Sluys op het verkeerde been te zetten. Welgeteld één keer deed Buma positief van zich spre ken, maar het door hem afgelever de schot ketste af op de buitenkant van de paal. Nekslag Daarmee zijn alle wapenfeiten vermeld van Telstar, dat zich maar moeilijk kon verenigen met de ne derlaag. Spits Marco Achmad trak teerde zijn bewaker Mare Vink in de slotfase op een welgemikte nek slag. Toen de woedende Eelman daarover zijn misnoegen kenbaar maakte, werd hij door (ten ontech- te) geirriteerde Telstar-spelers aan zijn jasje getrokken. Ondertussen had Noordwijk de score moeite loos naar ruimere cijfers kunnen opvoeren, maar de ploeg weigerde de kansen te benutten. Eelman, die Bosma en Verbeek in het veld bracht voor Bakker en Knauff: "Daar baal ik behoorlijk van. We hadden de strijd al veel eerder kun nen beslissen. Nu bleef de gelijk maker tot de laatste minuut in de lucht hangen". Pas 60 seconden voor het einde besloot Ivan Hermans een einde te maken aan de spanning. Althans, Jos Smits schoof het leder over de AMSTERDAM - De topploegen van de eredivisie werden giste ren bij de loting voor de tweede ronde van de KNVB-beker niet opgezadeld met zware klussen. Ajax moet op bezoek bij de ama teurs van Rheden. PSV ont vangt eerste-divisieclub en streekgenoot RKC. Feyenoord moet naar Almelo, waar Hera cles sinds de degradatie uit de eredivisie grote problemen kent. FC Den Bosch heeft waar schijnlijk het lastigste karwei van de top-vier. De vorige week onttroonde koploper stuit in As- sen op de algemeen amateur- kampioen van Nederland, ACV. Op Spangen wordt het druk in de volgende bekerronde. Sparta 1 lootte AZ. Sparta 2, dat Roda JC uitschakelde en daarmee zorgde voor dè verrassing van de eerste ronde, werd gekop peld aan FC Utrecht en kreeg als amateurploeg het recht van thuis spelen. Volgens KNVB- woordvoerder Kijkhoek zal er enig overleg plaats vinden om Loting tweede ronde: Kheden- Ajax, Sparta 1-AZ, DWV-Fortu- na Sittard, SC Heracles-Feye- noord, ACV-FC Den Bosch, FC Groningen-MW, PSV-RKC, Noordwijk- Geldrop, SW-FC Twente, Sparta 2-Utrecht, De Graafschap-Haarlem, Vitesse- Volendam, Excelsior-Veendam, Achilles'29-VVV, SC Enschede- FC Den Haag, PEC Zwolle- DS'79. doellijn, maar de import-Noord- wjjker stond hoogstpersoonlijk aan de basis van de derde treffer van de thuisclub. Met het doeltref fende lobje bekroonde Hermans een goed gespeelde wedstrijd. "Dat werd tijd ook", schatte de 28-jarige inwoner van Katwijk zijn prestatie op waarde, "de laatste twee duels heb ik erg slecht ge draaid. Ik had mezelf voorgeno men om er iets van te maken. Dat pakte gelukkig goed uit". Vooral in de tweede helft was Ivan Hermans een ware plaag voor zijn bewaker Koos Kuut. "Nadat zij één op één gingen spelen, kreeg ik een zee van ruimte. Toen viel Telstar voor mij trouwens door de mand. Misschien was het een kwestie van onder schatting, maar van profvoetbal lers zou je toch anders verwach ten". ROB ONDERWATER De Zwitserse politie, die niet goed raad lijkt te weten met de voortdu rende nadrukkelijke aanwezigheid van het Komitee Nolympics, heeft van de vier leden al enkele malen de paspoorten ingenomen, maar ook steeds weer teruggegeven. Me vrouw Boerlage: „We weten dat het hier geen Nederland is en als we te vroeg de grens worden over gezet is dat toch jammer". Saar was zaterdagmorgen het perscentrum binnengegaan, waar zij opgemerkt werd door persbege leider Rien Bal. Deze reageerde di rect en liet mevrouw Boerlage het perscentrum uitzetten. Dat gebeu ren werd prompt door een televi sieploeg en enkele fotografen vast gelegd. Buiten het Palais de Beau- lieu ontmoette ze ook Anton Gee sink. Saar's aanwezigheid werkte op de judoreus als een rode lap op een stier en Geesink snauwde Saar dan ook toe dat ze uit zijn buurt moest blijven omdat ze zou stinken en, toen dat niet hielp, ook nog: 'Ga weg, anders loop ik nog wat van je op'. Mevrouw Boerlage later: „Ik voelde me wel gegriefd, ja. Het is bepaald mijn stijl niet. Maar ik zal me toch echt niet verlagen door ook te gaan schelden". Om de Amsterdamse nervositeit nog eens extra te onderstrepen kwam Cees Spaan een interview van Saar met de Australische tele visie verstoren door dwars door die opnamen heen haar vriendelijk de hand te schudden. Een methode, die later in verschillende variaties ook door andere delegatieleden werd uitgevoerd. Later op de dag waren de de monstranten ook aanwezig bij een persbezoek aan het nieuwe hoofd kwartier van het IOC bij het Cha teau Vidy. In een regelrechte con frontatie met het vooraanstaande IOC-lid Willy Daume haalde deze laatste zijn schouders op over de demonstratie. „In München werd ook gedemonstreerd. Iedere stad heeft zijn tegenstanders. Wat voor Amsterdam belangrijk is, is niet deze demonstratie, maar de sterke tegenstand van de andere kandi daatsteden". De Australische en Catalaanse televisieploegen maakten gretig opnamen, terwijl in het nieuwe on derkomen van het IOC de voorzit ter van het NOC, Henk Vonhof, voor de zoveelste maal een college afstak over zijn minkukelvarian- tentheorie. In de ogen van de wel bespraakte Vonhof zijn die Nolym pics minkukels. Bij de opening van de 91e verga dering van het IOC, gisteren, was Saar Boerlage opnieuw present met spandoeken en pamfletten. Net als een paar uur eerder bij de inwijding van het nieuwe IOC- hoofdkwartier in Vidy. Gefilmd en geinterviewd tot nu toe door vrij wel iedere buitenlandse omroep, is Saar Boerlage waarschijnlijk nu al de meest bekende Nederlander in Lausanne. Het hoofdkwartier van de No lympics ligt op een verfrissende af stand van de chique grootsteedse hotels van het officiële olympische gebeuren. Beukenootjes en pad destoelen sieren het door denne- geur omgeven pad dat naar een vervallen villa leidt. Martin Luther King Centre staat er op de deur. En een affiche van de Nolympics. Het actiecentrum wordt tot donderdag, wanneer de andere, ruim honderd, Amsterdamse demonstranten ko men, bevolkt door Saar, Ton Heij- dra, Koos Borghouts, Bernard Stolle en een zekere Jan. „Nee, geen achternaam. Want Jan woont in Amsterdam in een gekraakt pand". Via diezelfde Amsterdamse kraakbeweging en haar internatio nale contacten was men aan het adres van het Martin Luther King Centre gekomen. In een al even vervallen bijgebouw wordt alles in gereedheid gebracht om straks de naar schatting honderd demon stranten voor een nacht onder te - brengen. Donderdagavond is al door de actiegroep uitgeroepen tot punk-nacht, omdat er dan enkele punkbands uit Amsterdam op zul len treden. Overal volop viltstiften en. verfpotten. Als Saar aan de journa listen uitlegt hoe pacifistisch ze wel is, rollen de anderen juist voor de fotograaf een spandoek uit met daarop ook een bom. Pijnlijk ge troffen haast Saar zich te veront schuldigen dat zij niet alle demon stranten in de hand heeft. Blijk baar liggen de actiegrenzen van de kraakbeweging toch wat ruimei dan die van Saar. „Ach, na vrijdag geven we elkaar allemaal vriendelijk de hand en kunnen we. weer overgaan tot de orde van de dag", lacht ze nog wat onzeker.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13