Nicaragua toont 'VS-adviseur' Pinochet zuivert legertop Reagan ontkent directe betrokkenheid Abortus blijft in Spanje de gemoederen verhitten Weinberger: Moskou liegt over terugtrekking uit Afghanistan 'Frankrijk zal niet wijken voor terreur' Woordvoerder van Shultz neemt ontslag Frans Guyana wijst lid van groep-Brunswijk uit DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MADRID - Diverse Spaanse vrou wenorganisaties voeren momen teel campagne om van de overheid verruiming van de abortusmoge lijkheden af te dwingen. De abor tuswet van augustus vorig jaar er kent maar drie gevallen waarin abortus legaal is: als de zwanger schap- het gevolg is van verkrach- Die legale dekmantel is het afge lopen jaar veel te beperkt gebleken MEXICO STAD/WASHINGTON - „Mijn naam is Eugene Hasenfus. Ik kom uit Marinet- naar het oordeel van de vrouwen- te, Wisconsin en ik werd gisteren gevangen genomen in het zuiden van Nicaragua". De organisaties. Het totale aantal lega- door Nicaragua gearresteerde Amerikaanse adviseur, die volgens Washington niets met Vorig°]aar kwam de Amerikaanse regering of de inlichtingendienst CIA te maken heeft, werd dinsdag- cratische rompslomp en de restric- met de mededeling, dat zij zich ting, indien de lichamelijke of clandestien hebben laten aborte- geestelijk gezondheid van de moe der gevaar loopt of wanneer de foe tus psychische of lichamelijke af wijkingen vertoont. door Gerrit/Jan Hoek nacht gepresenteerd op een persconferentie in Managua. Hasenfus, Vietnam-veteraan schoten. In de wrakstukken 45 jaar oud, roodblond krulle- het toestel, een C-123 zo is nu vast- rig haar, werd na het uitspreken gesteld, werden 70 AK-geweren ge- veel artsen Om proefprocessen uit te lokken geven talloze vrouwen zich mo menteel bij de Spaanse justitie aan, bovenstaande woorden middellijk afgevoerd door een san- dinistische soldaat. Kapitein Ricar- do Wheelock, het hoofd van de san- dinistische inlichtingendienst leg- vonden, 100.000 bijbehorende ko gelladers, tientallen bazooka's van het type RPG-7, 150 paar jungle- laarzen en drie verkoolde lijken. Eerder op de dag, in het stadje de uit dat eerst het onderzoek moet San Carlos in het zuiden van Nica- worden afgerond voordat Hasen- ragua, had Hasenfus aan journalis- fus de pers te woord zal kunnen ten verklaard dat hij zich sinds juli staan. Maar Wheelock toonde wel de nodige papieren die moeten be wijzen dat het om een Amerikaan se adviseur uit El Salvador gaat. door Henk Dam en Rob Sprenkels Inmiddels heeft de Amerikaanse president Reagan gezegd dat het hem bekend is dat particuliere or ganisaties in de VS steun geven aan de contra's, die tegen de sandi nisten vechten. Maar ook hij ont kende dat de bemanning van het neergeschoten vliegtuig ook maar enige banden met de Amerikaanse regering heeft. Miami De Amerikaan werd gevangen ge nomen nadat het sandinistische le ger in het zuiden van Nicaragua, zo'n 35 kilometer ten noorden van de grens met Costa Rica, een geca- projectiel moufleerd vliegtuig had neerge- leger. dit jaar in El Salvador had be vonden en dat hij daar onder meer contact hadi gehad met de com mandant van de Salvadoraanse luchtmacht, kolonel Rafael Bustil- lo. Hij vertelde dat twee van zijn maten Amerikanen waren, Wallace Blaine en Bill Cooper, en dat de derde man een Nicaraguaan was die het vliegtuig tijdens een tus senlanding in Honduras zou heb ben opgepakt. Volgens Hasenfus zou het neer geschoten vliegtuig zijn reis zijn begonnen in Miami. Hijzelf zou in El Salvador aan boord zijn geko men. Na de tussenlanding in Hon duras vloog men langs de Nicara guaanse kustlijn naar Costa Rica om vervolgens eenheden van con tra-revolutionairen in het zuiden van Nicaragua te bevoorraden van uit de lucht. Hasenfus beweerde dat hij degene was die de pakket ten uit het vliegtuig moest lance ren en stelde dat hij daarom kans had gezien om met zijn parachute uit het vliegtuig te springen toen de C-123 werd geraakt door een het sandinistische Op de persconferentie in Mana gua toonde kapitein Wheelock van de sandinistische spionagedienst persoonsbewijzen van Hasenfus en Cooper die waren uitgegeven door de Salvadoraanse luchtmacht. Bei de Amerikanen werden op die ma nier geaccrediteerd als 'adviseurs' van de 'groep USA' in El Salvador. Ook liet Wheelock presentatie kaartjes zien van kolonel Bustillo, de commandant van de Salvado raanse luchtmacht, van de com mandant van de Salvadoraanse marine, kapitein Rafael Villalta, en van de Amerikaanse organisatie die vorig jaar werd belast met het overhandigen van de 27 miljoen dollar aan 'humanitaire' hulp van de Amerikaanse regering aan de contra's. CIA Volgens Wheelock zou Hasenfus hebben onthuld dat er op het mili taire vliegveld van Ilopango in El Salvador minstens nog vijf vlieg tuigen staan die worden gebruikt voor logistieke steun aan de con tra's in Nicaragua. Wheelock be weerde dat Hasenfus zou hebben verteld dat de vliegtuigen ter be schikking worden gesteld door de CIA, de Amerikaanse inlichtingen dienst. En terwijl de CIA en de Amerikaanse regering elke band met de gevangen Amerikaan, het vliegtuig of de lading ontkennen, heeft de vrouw van Hasenfus laten weten dat haar man al sinds jaren voor de CIA werkt. „De bewijzen spreken voor zich", zo luidde de conclusie van Wheelock op de persconferentie. De commandant van de sandinisti sche spionagedienst beweerde in formaties te hebben dat er zich in El Salvador ook piloten uit de Fi lippijnen bevinden en van het kaanse minister van defensie, Cas- vroegere apartheidsbewind van par Weinberger, heeft de Sowjet- Ian Smith in Rhodesië (Zimbab- Unie ervan beschuldigd de afgelo- we). Ook vertelde hij dat er de afge- pen weken haar legermacht in Af lopen drie maanden in het zuiden ghanistan te hebben vergroot. De van Nicaragua 15 soortgelijke Amerikaanse minister deed deze vluchten zijn geregistreerd als die beschuldiging^ dinsdag in een ge- van dè neergeschoten C-123. De acties van de vrouwenorga nisaties zullen hun climax krijgen medio december met een massale demonstratie in Madrid. De nog altijd omstreden abortus kwestie is in Spanje plotseling weer midden in de publiciteit ge komen, nadat de politie vorige week een inval deed in een pri- vékliniek in Salamanca. De direc teur van het centrum, Jesus Fiel, werd aanvankelijk na betaling van een borgsom van 170.000 gulden vrijgelaten, maar na de uitlating, dat hij het volledige archief van al le behandelde vrouwen vrij zou ge ven, wederom ingerekend. In de kliniek van Salamanca zouden in de afgelopen twee jaar ongeveer 4.000 abortus-ingrepen zijn uitge voerd. incident plaatst ook de lokale, regionale en nationale autoriteiten op het gebied van de gezondheidszorg voor het blok. Bijna alle vrouwen, die in Sala manca hun zwangerschap lieten onderbreken, waren doorgewezen door de bureaus voor gezinsplan ning. Deze bureaus vallen in de meeste gevallen onder verantwoor delijkheid van de lokale autoritei ten. Bovendien is het een publiek geheim, dat de kliniek van Sala manca niet als enigé abortussen uitvoerde. Volgens ingewijden functioneren er in de rest van Spanje nog minstens zeven van die klinieken, waarin naar schatting jaarlijks 180.000 illegale zwanger schapsonderbrekingen worden uitgevoerd. De nieuwe minister van Gezond heidszorg, Garcia Vargas, bracht deze week een sprankje hoop, dat er binnenkort verandering komt in de situatie. Allereerst suggereerde de minister, dat de bestaande clan destiene abortusklinieken maar 'gewit' moesten worden. Dat zou den zij kunnen doen door frequen ter een beroep te doen op een van de wettelijke gronden, namelijk dat de zwangerschap schadelijk is voor de psychische gezond heidstoestand van de moeder. Daarnaast kondigde Garcia Vargas aan, dat de regering de wet zal ver ruimen, indien onomstotelijk wordt aangetoond, dat het bestaan de abortusprobleem via de huidige wet niet kan worden opgelost. Ook de president van de Raad voor de Rechterlijke Macht, Hernandez Gil, stelde zich deze week onver wacht soepel op, door te stellen, dat de justitie zich tolerant zal op stellen in abortusprocessen. Maar zolang de wettekst niet metterdaad veranderd is, zullen er altijd rechters zijn, die met de wet in de hand tot vervolging over gaan. Om zoals nu het geval is op nieuw de gemoederen hevig in be roering te brengen. De Amerikaanse minister i stokjes toch nog enig Chinees eten behendigheid in. s Weinberger zit diep i zijn mond. te stoppen. Zijn Chine: PEKING (Rtr./AP) - De Ameri- sprek met de Chinese minister v PARIJS (AP) - Frankrijk zal niet onderhandelen met terroristen, noch compromissen sluiten of in gaan op hun eisen. In een 25 minu ten durende toespraak heeft de Franse premier Jacques Chirac de volksvertegenwoordiging duide lijk gemaakt dat terroristen van Frankrijk geen enkele consideratie hebben te verwachten. Chirac liet verder weten dat de maatregelen die zijn regering heeft ingesteld na een golf van terreur aanslagen in het land hun vruchten beginnen af te werpen. Die maatre gelen bestaan onder andere uit vi sumplicht voor buitenlanders (met uitzondering van inwoners van EG-staten en Zwitserland) en het verscherpt doorzoeken van tassen en pakjes bij winkels, restaurants en bioscopen. De terreuraanslagen in Parijs werden gepleegd om de vrijlating te bewerkstelligen van drie veroor- delde terroristen die in Frankrijk gevangen zitten. defensie, Zhang Aiping, aan het begin van een bezoek van vier da gen aan China. Moskou is van plan bedrog te plegen in verband met de aange kondigde terugtrekking van Sow- jettroepen uit Afghanistan, zo ver klaarde een hoge Amerikaanse functionaris in het gezelschap van Weinberger. „Wij verwachten dat de Sowjets een „krijgslist" uitvoe ren door eerst extra troepen naar Afghanistan te brengen met het doel later eenheden terug te trek ken en toch extra gevechtseenhe den over te houden", zo citeerde de functionaris Weinberger. Secretaris-generaal Michail Gor- batsjov maakte op 28 juli in Wladi- wostok bekend dat de Sowjet-Unie voor het einde van dit jaar zes regi menten zal terugtrekken uit Afgha nistan. Deze eenheden keren terug naar hun thuisbases, aldus de par tijleider. Volgens Amerikaanse cij fers bevinden zich 118.000 Russi sche militairen in Afghanistan. De Sowjet-Unie heeft gisteren aangekondigd dat de beloofde af tocht van zes van haar regimenten uit Afghanistan op 15 oktober zal beginnen en voor het einde van de ze maand zal zijn voltooid. Dat heeft het officiële Russische pers- MEXICO STAD - De Chileense dictator, generaal Augusto Pino chet, heeft gisteren laten weten dat MOSKOU/DEN HAAG (AF.P/ANP) - De Sowjet-Unie heeft een Ameri- hij de bevelhebber van de land- kaanse wetenschapsbeoefenaar asiel verleend. De 47-jarige Arnold Loks- macht, generaal Julio Canessa, ver- hin kwam gisteren met zijn gezin uit de Verenigde Staten in Moskou aan, vangt door generaal Humberto zo deelde het Russische persbureau TASS mee. Gordon Rubio, de chef van de poli- De uit Califomië afkomstige kankerspecialist wilde naar de Sowjet- tieke politie, de beruchte CNI. Unie emigreren omdat hij bloot zou staan aan vervolging door de FBI, de Amerikaanse federale recherche. Hij is de tweede Amerikaan die in een tijdsbestek van twee maaanden naar de Sowjet-Unie is uitgeweken. Edward Lee Howard, dubbelagent van de inlichtingendienst CIA, was de eerste. Begin augustus werd bekend dat hij was overgelopen. Onlangs was Howard op de Russische televisie waar hij vanuit zijn weelderige villa in de buurt van Moskou verslag deed van zijn ervaringen. Volgens een officiële woordvoer- „Ik ben blij dat deze nachtmerrie voorgoed voorbij is", zei Lokshin in der van het Chileense bewind wor- een vraaggesprek met TASS. „Een leven vol vrijheid wacht ons nu". De den negen generaals van de voor Amerikaan verklaarde dat hij altijd heeft geprobeerd actief bij te dragen Pinochet van levensbelang zijnde tot de oplossing van de maatschappelijke problemen in zijn land. Zijn landmacht met pensioen gestuurd. vrouw Lorraine en hijzelf waren indertijd sterk gekant tegen „de Ameri- Onder hen bevinden zich verschil- Vietnam". (foto Tass) lende voorstanders van' een dia- door Rob Sprenkels loog met de politieke oppositie. Een van de generaals die ver dwijnt is bijvoorbeeld Luis Danus, de militaire gouverneur van de provincie van Magelhaens, in de uiterste zuidpunt van Chili. Danus had vorige maand verschillende keren publiekelijk zijn onvrede heeft uitgesproken over de wijze waarop Pinochet in het zadel pro beert te blijven. De 'zuivering' binnen de top van de Chileense landmacht kan vol gens de meeste waarnemers twee dingen betekenen. De meest voor de hand liggende conclussie luidt dat Pinochet zijn positie aan de top probeert te verstevigen. De commandant van de land macht is namelijk ook het belang rijkste lid van de onder Pinochet staande militaire junta, die verder bestaat uit de bevelhebbers van de luchtmacht, de marine en de 'cara- bineros', de gemilitarizeerde poli tie. Maar volgens sommige waarne mers kan de maatregel net zo goed betekenen dat Pinochet op het punt staat om op te stappen. In Chili wemelt het van geruch ten dat Washington Pinochet ach ter de schermen ultimatums blijft stellen. Voor het einde van dit jaar wordt als uiterste datum genoemd. Begin deze week liet een woord voerder van de Amerikaanse rege ring nog eens weten dat 1989 in de ogen van Washington 'te laat' is voor een democratisering in Chili. Mocht Pinochet werkelijk op stappen dan komt de macht in han den van de bevelhebber van de landmacht. Generaal Canessa zou niet resoluut genoeg zijn om de on getwijfeld chaotische situaties die op zo'n moment zullen ontstaan aan te pakken, aldus de redene ring. Vandaar de benoeming van de bikkelharde generaal Humberto Gordon Rubio, chef van de politie ke politie CNI. bureau Tass bekend gemaakt. De bekendmaking van Tass be vatte geen bijzonderheden, maar Valentin Falin van het nieuws agentschap Novosti zei in augustus dat er ruim 8.000 soldaten uit Af ghanistan zouden worden terugge trokken. Het Russische leger is sinds de cember 1979 in Afghanistan aan wezig, volgens het Kremlin op ver zoek van de regering in Kaboel. Sinds de communisten in april 1978 de macht grepen, is een guer rilla van moslim-strijders verhe vigd. Onder Gorbatsjov hebben de Russen bij herhaling hun bereid heid kenbaar gemaakt om zich uit Afghanistan terug te trekken. Om dat mogelijk te maken zouden ech ter de Verenigde Staten en andere vreemde mogendheden hun steun aan de islamitische verzetsstrijders moeten staken. De Afghaanse ambassade in Moskou organiseerde gisteren een ontmoeting tussen Afghaanse di plomaten en een select gezelschap westerse correspondenten. De di plomaten suggereerden dat de cor respondenten spoedig naar Afgha nistan zouden mogen komen om de troepenaftocht gade te slaan. Westduitse CDU neemt strategie voor toekomst aan MAINZ (Rtr./DPA) - De Westduit se christen-democraten hebben gisteren op de laatste dag van het partijcongres een „manifest voor de toekomst" aangenomen, waarin de sociale en economische strate gie van de CDU staat. In het stuk wordt opgeroepen tot meer inves teringen in technologisch onder zoek. De CDU plaatst daarbij echter de kanttekening dat aan nieuwe ont wikkelingen, vooral op het gebied van genetica, ethische grenzen moeten worden gesteld. De partij in het manifest eveneens aan op soepele werktijden en meer deel tijdbanen om de werkloosheid te rug te dringen. Daarnaast moet het mogelijk zijn dat mensen boven de pensioengerechtigde leeftijd door kunnen werken als zij dat willen. In het plan wordt verder een gelei delijke privatisering van staatsbe drijven voorgesteld, maar een tijd schema wordt niet genoemd. Het CDU-congres stond de afge lopen dagen vooral in het teken van de verkiezingscampagne van de partij. Volgens opinie-onderzoe ken stevenen de christen-democra ten en hun liberale coalitiepartner FDP af op een gemakkelijke over winning. Boesak dreigde uit Sendingskerk te stappen JOHANNESBURG (ANP)- De Zuidafrikaanse dominee en anti- apartheidsactivist dr. Allan Boe sak, pas gekozen als voorzitter van de NG-Sendingkerk, heeft gisteren zijn ontslag ingediend, maar zijn aftreden een uur later weer onge daan gemaakt. De actuaris (secre-: taris) van de Sendingkerk, dr. Nick' Appollis, volgde zijn voorbeeld: hij trad af maar besloot vervolgens toch aan te blijven. De NG-sen- dingskerk is de vroegere dochter kerk voor "kleurlingen" van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk. De crisis in de leiding van de Sendingkerk brak uit nadat de sy node een eerdere uitspraak ter on dersteuning van de schoolboycot ongedaan had gemaakt. Op 3 okto ber betuigde de synode met krap pe meerderheid in voorzichtige be woordingen steun aan het recht van studenten en scholieren om de lessen te boycotten. De cönserva- tieve dominee Isak Mentor, die. door Boesak werd verslagen bij de verkiezing van een nieuwe voorzit ter, bracht de kwestie gisteren op nieuw ter discussie. Zijn motie, waarin de eerdere uitspraak onge daan werd gemaakt en "de versto ring van het onderwijskundig pro ces" onomwonden wordt afgewe zen, werd met een kleine meerder heid van zeven stemmen aangeno men. Die uitslag werd gezien als een ernstige nederlaag voor Boe sak, die prompt zijn ontslag indien de. Hij zei dat de kerk niet bereid lijkt de consequenties te trekken uit haar eerdere besluiten. In een bijeenkomst achter geslo ten deuren besloot het moderamen van de Sendingkerk de kwestie te laten rusten tot de volgende syno de, over vier jaar. Daarop trokken Boesak en Appollis hun ontslag in. DEN HAAG/CAYENNE (ANP) - De autoriteiten van Frans Guyana hebben een lid van de groep- Brunswijk, de Surinamer Krishna Mahabier, het land uitgezet. Dat is dinsdag gemeld door de radio en télevisie in Frans Guyana, een buurland van Suriname. In welin gelichte kring in Cayenne, de hoofdstad van Frans Guyana, is vernomen dat Mahabier maandag avond op een toestel van Air Fran ce werd gezet en via Parijs naar Ne derland moest vliegen. Als reden voor de uitzetting werd opgegeven „verstoring van de openbare orde". Nadere bijzon derheden over de uitzetting van de Surinamer, die de Nederlandse na tionaliteit heeft, ontbreken. Welin gelichte zegslieden noemen het op vallend dat Mahabier het land moest verlaten kort na de aanslag op het huis van de Surinaamse groentehandelaar Ganpat in Cayenne. Onbekenden gooiden in de nacht van zondag op maandag twee handgranaten naar de woning van Ganpat, maar daarbij liep nie mand verwondingen op. Er werd alleen materiële schade aangericht. Ganpat beschuldigde de Suri naamse consul in Cayenne, Mid dellijn, ervan achter de aanslag te zitten, zo is vernomen uit betrouw bare bron. Een woordvoerster van de prefectuur in Cayenne verklaar de dat het „kennelijk een zaak tus sen Surinamers" betrof. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zei geen informatie te hebben over uitzetting van Maha bier. Volgens de voorzitter van de Surinaamse bevrijdingsraad, Tjon Akiet, is er geen sprake van uitzet ting. Als hij terug is in Nederland, dan is hij vrijwillig uit Frans Guya na weggegaan, zo stelde Tjon Akiet. Mahabier was in maart 1982 be trokken bij de mislukte coup van luitenant Rambocus.' Na deze couppoging vertrok hij naar Ne derland, waar hij actief bleef in het verzet. In 1984 maakte hij ook deel uit van de groep Surinamers, die in Frans Guyana voorbereidingen trof om de strijd aan te binden met het bewind-Bouterse. De groep werd door de autoriteiten van Frans Guyana het land uitgezet. De Surinaamse consul in Cayen ne, Middellijn, heeft dinsdag in het dagblad France-Guyane een grote advertentie laten plaatsen met de foto's van enkele „gezochte land verraders". Onder hen zijn Bruns- wijk, Mahabier en Azimullah. In een rijtje met namen zonder foto komt onder meer de in Nederland wonende verzetsleider Somohard- jo voor. Verder wordt in de adver tentie uitleg gegeven over de per 1 oktober ingestelde visumplicht voor inwoners van Frans Guyana, die naar Suriname willen. Aanvra gers moeten dertig dagen op hun visum wachten. WASHINGTON (UPI) - Bernard Kalb heeft met onmiddellijke in gang ontslag genomen als woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. De plaatsvervangend woordvoer der, Charles Redman, maakte dit gisteren bekend zonder de reden voor Kalbs vertrek te onthullen. Kalb heeft als journalist gewerkt bij NBC, CBS en de New York Ti mes. In november 1984 werd hij woordvoerder in de functie van staatssecretaris van buitenlandse zaken. Het vertrek van Kalb zo vlak voor de topconferentie op IJsland heeft wekte her en der grote ver wondering. Iedereen had verwacht dat hij minister van buitenlandse zaken Shultz, die vandaag naar Reykjavik vertrekt, zou vergezel len. Het vertrek van Kalb houdt ver band met het plan van de regering om Libië door het verspreiden van zowel echte als fictieve berichten, in verwarring te brengen. Kalb zei dat hij 'bezorgd was over het ver trouwen in Amerika....de Ameri kaanse geloofwaardigheid...en op veel lager niveau, mijn eigen ge loofwaardigheid'. De Washington Post onthulde vorige week dat de regering in au gustus met een dergelijke campag ne was begonnen door het valse bericht te verspreiden dat Libië be sloten had nieuwe terreurdaden in het buitenland te organiseren en dat de Verenigde Staten zich ge reed hielden voor een volgende vergeldingsactie. Volgens de Washington Post zou president Reagan er op 14 augus tus zijn goedkeuring aan hebben gegeven. Kort daarna, op 25 augus tus, schreef de Wall Street Journal confrontatie tus sen de Verenigde Staten en Libië dreigde. Andere media volgden daarna snel met soortgelijke be richten. President Reagan reageer de onmiddellijk op de beschuldi ging van de Washington Post met het bestaan van een dergelijk plan te ontkennen en te zeggen dat het niet aan de orde was geweest op vergaderingen waaraan hij had deelgenomen. Minister van buiten landse zaken Shultz verklaarde op zijn beurt dat hij geen bezwaar zag in een psychologische oorlog tegen kolonel Gaddafi, hoewel hem 'niets bekend was' van een besluit om 'leugens te vertellen aan de me dia'. Minister Shultz liet zijn waarne mend woordvoerder zeggen dat het vertrek van Kalb hem 'verdriet deed'. Hij noemde hem een 'geres pecteerd collega, raadsman en vriend'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7