Geen brede aan van werkloosheid Ontsnappen uit cel loont moeite Ziekteverzekering voor 'alternatieven' Meer doden door zelfmoord dan door verkeersongevallen Lubbers wijst kritiek van de hand Kabinet houdt vast aan bezuinigingen buurtwerk DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) - Premier Lubbers ziet een centraal akkoord met werkgevers- en werknemersorganisaties over loonafspraken en arbeidsduurverkorting op dit mo ment niet zitten. Hij is ook niet bereid om de bevriezing van ambtenarensalarissen en uitkeringen ter discussie te stellen, als daar niet een bereidheid tegenover staat om in de particuliere sector minstens één procent te matigen. Daarmee kan het overleg over een sociaal convenant voor 1987 bij voorbaat als mislukt worden be schouwd. zo bleek gisteren bij de voortzetting van de Algemene Be schouwingen in de Tweede Kamer. De premier verwacht hoogstens „deelakkoorden", waarbij volgens Lubbers alleen sprake kan zijn van verdere atv bij de overheid als in de marktsector de bereidheid be staat tot verdere loonmatiging. „Wij zijn er op uit de werkloos heid terug te dringen. Dan ga ik niet naar de onderhandelingstafel om de inkomens te verbeteren", al dus Lubbers. Hij wees daarbij naar de opvatting van een meerderheid in de Sociaal Economische Raad die adviseert voorzichtiger met het minimumloon te zijn. „Wij hebben nu het minimumloon (waaraan de uitkeringen zijn gekoppeld) gelijk gehouden", aldus Lubbers. Hij wekte daarmee irritatie bij oppositieleider Kok. „U wilt toch niet beweren dat uitgerekend de mensen met de laagste inkomens, met de laagste sociale uitkeringen, om de economie te redden niet mo gen delen in wat wij wel krijgen", zo reageerde de PvdA-leider. „Ik vindt een SER-advies buitenge woon interessant, maar ik vind veel interessanter wat de i in hun portemonnee merken.' Van Mierlo (D66) signaleerde dat worden. Het beleid moet in 1987 het vakbewegingsstandpunt wel ook meer dan in het verleden afge- degelijk soepeler is geworden, ter- stemd worden op de groepen die wijl daar van de kant van het kabi- extra door werkloosheid getroffen net niks tegenover staat. „Met een zijn. Dat zijn niet langer de ten opzichte i vooral vrouwen, ethni- koord tot stand komen. Het feit dat de vakbonden de eis van 32 uur hebben laten vallen is ook een stap die richting." Kok koppelde centraal ak- sche minderheden, jongeren met daar de niet afgemaakte schooloplei ding en werknemers in bepaalde bedrijfstakken. Het kabinet gaat ér verder vanuit i dat de bevriezing dat het proces van korter werken de bruto salarissen ambtenaren in ieder geval door het kabinet „bespreekbaar" worden Lubbers ligt - de ambtenaren bij de overheid volgend jaar stil komt te staan, waarna - als het e gemaakt. klap drie procent der gaan werken. Daarmee wordt de doelstelling uit het regeerak koord bereikt. Dat levert ook de beste mogelijkheden voor herbe- hij. CDA en VVD hielden zich bij de ze felle interruptiedebatjes tussen oppositie en regering afzijdig. Don derdag zal blijken in hoeverre het zetting op, CDA met de wensen van de oppo sitie meegaat. Dinsdag bleek dat het CDA zich wil neerleggen bij het passeren van een arbeidsduur verkorting in 1987 mits die adv la ter in een grotere operatie wel doorgaat en het geld dat voor her bezetting van arbeidsplaatsen is gereserveerd daarvoor ook be stemd blijft. De premier deed de kritiek van de kant van het CDA en de opposi tiepartijen af met een verwijzing naar de verschillende plannen, die UTRECHT (ANP) - De meerder de komende perioden uitgevoerd l~~:J J 1 KLEUTERPROTEST Nieuw in Nederland: kinderen die vragen of ze naar school mogen. Deze driejarige werd gisteren door haar ouders met die boodschap naar het Binnenhof gezonden uit -protest tegen de onderwijsbezuinigingen. (foto GPD) (Door één onzer verslaggevers) BILTHOVEN/NOORDWIJK - Pa tiënten die uitsluitend een beroep op alternatieve genezers wensen te doen, kunnen zich binnenkort te gen de ziektekosten laten verzeke ren. Binnen enkele weken ver wacht de Onderlinge Waarborg maatschappij Medios goedkeuring in huis te hebben, dat de nieuwe ziektekostenverzekeraar aan alle eisen voldoet. Bij Medios kunnen verzekerin gen worden afgesloten voor antro posofische-, natuur- en paranorma le geneeswijzen alsmede voor acu punctuur, homeopathie en manue le therapie. Directeur B.J. Krouwel van Me dios - waarvan de administratie in Noordwijk is gevestigd - zegt dat er zes jaar is gesleuteld alvorens de nieuwe maatschappij naar buiten kon treden. Patiënten dienen er wel rekening mee te' houden, dat alleen de kos ten van een consult worden ver goed als de genezer, door de wet is erkend of is aangesloten bij een be roepsorganisatie. Krouwel geeft toe dat dit een moeilijk punt is. "Waar trek je de grens", zegt hij. "We willen zoveel mogelijk ziekte kosten dekken en toch de kwakzal vers buiten de deur houden". Medios biedt de verzekerde geen totaal pakket aan. Hij mag zelf uit maken wat er wel en wat niet wordt verzekerd. Daarop is de pre mie ook afgestemd. Mocht een pa tiënt om wat voor reden dan ook in de problemen dreigen te komen, dan is er een mogelijkheid om van een noodfonds gebruik te maken. we misschien zelfs wel wat duur der zijn. Dat komt omdat onze dek king breder is. Op dit moment kun nen wij niet aantonen of de alterna tieve- of reguliere geneeskunst goedkoper is. De bestaande ge neeskunst behandelt uiterlijke kwalen, de alternatieve methode verhelpt de oorzaak. Je kunt je dus afvragen wat op den duur goedko per is. Overigens verzekeren wij ook de huisarts mee als die de pa tiënt actief blijft begeleiden". Concurrentie van andere verze keringsmaatschappijen zal er ze ker komen, denkt Krouwel. Hij vreest echter niet, dat dit ten koste zal gaan van Medios. Medios is van plan iedere patiënt periodiek inzage te geven in wat hij of zij de verzekering kost. Hiertoe ontwikkelt de maatschappij een zogenaamd 'gezondheids-dagaf schrift'. Hiermee hoopt Medios een preventieve werking te bereiken op het leefgedrag van de verzeker de. "Want", meent Krouwel, "er ligt een duidelijk verband tussen voeding en gezondheid. Als dit lukt druk je de kosten". Psychologische hulp kan kosten gezondheidszorg fors doen dalen heid van de mensen die een zelf moordpoging doen laat het niet bij die ene keer. Na één poging is er tien procent kans op een volgende en na vier of vijf pogingen zelfs vijftig procent. Dit bleek gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van 200 medewerkers van RIAGG's (regionale instellingen voor ambu lante geestelijke gezondheidszorg). Volgens A. Kerkhof (RU Leiden) kwamen in 1984 in Nederland 1.900 mensen door zelfdoding om het le ven. Suïcide is daardoor een be langrijker doodsoorzaak dan het verkeer. Daarnaast waren er 90.000 pogingen, waarbij in 30.000 geval- tussen de ziekenhuizen moordpoging een groot knelpunt is. Die opvang gebeurt vaak in een ziekenhuis omdat medische ver zorging nodig is. „Hier worden de patiënten opgelapt en weer naar huis gestuurd", zei Kerkhof. Ook door opname in een psychiatrisch ziekenhuis neemt het zelfmoordri sico volgens hem niet af. RIAGG's zullen vooral aandacht moeten besteden aan mensen die voor het eerst een poging tot zelf doding hebben gedaan. Dit om te voorkomen dat ze „herhalers" wor den met een verhoogd risico. Daar- zijn goede afspraken nodig len medische behandeling volgde. Meestal is er sprake van psychoso ciale of psychiatrische problemen. Uit een onderzoek van de RIAGG in Noord-Limburg blijkt, dat vooral de opvang na een zelf de RIAGG's. Het is ook van belang, dat de RIAGG's tijdig crisissitua ties signaleren die voor de betrok kenen uitzichtloos lijken. Zelfmoordpogingen worden ker ondernomen door dan door mannen, maar de" zelfdodingen komen veel i onder mannen voor. Toch is bij vrouwen tussen de 15 en 30 jaar zelfmoord ook een van'de drie be langrijkste doodsoorzaken. Me vrouw M. van Egmond (RU Lei den) heeft honderd vrouwen on dervraagd na een zelfmoordpo ging. Volgens haar was bij 72 van hen sprake van lichamelijke en/of seksuele mishandeling. Ze noem de het opvallend dat veel vrouwen niet over die mishandeling kunnen praten en hun ervaringen verdrin gen. Daarom adviseerde ze de RIAGG's hun cliënten bij het eer ste gesprek al te vragen naar ge dachten aan zelfdoding en naar eventuele ervaringen met geweld. UTRECHT (ANP) - Psychologi sche hulpverlening leidt tot een drastische vermindering van de medische consumptie en van de kosten van de gezondheidszorg. Prof. dr. R.F.W. Diekstra (vak groep klinische psychologie Rijks universiteit Leiden) meldt dit naar aanleiding van een studiedag van het Nederlands Instituut van Psy- tenverzekeraar Te" kiezen"" Maar, chologen morgen, over het werk Over de levensvatbaarheid van Medios zegt Krouwel, dat er een behoorlijk potentieel in Nederland is. Er is berekend, dat er rond de 700.000 consumenten zijn. Een pro bleem waarvoor hij zich echter ziet geplaatst is, dat zeventig procent van alle Nederlanders in het zie kenfonds zit en er maar dertig pro cent vrij is om zelf een ziektekos- voegt Krouwel eraan toe, deze mensen kunnen zich aanvullend bij Medios laten verzekeren. On danks deze barrière denkt Krou wel het eerste jaar toch rond de duizend, verzekeringen te kunnen afsluiten. "In een vrij rap tempo", zegt hij, "hopen we naar de tien duizend te klimmen". Krouwel waarschuwt ervoor, dat de mensen niet mogen verwach ten, dat zij zich bij Medios goed koop tegen ziektekosten kunnen verzekeren. "In het begin zullen Lubbers: werkloosheid omlaag, niet de inkomens omhoog. (foto a DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet houdt voorlopig vast aan de bezuinigingen van 125 miljoen gul den op het sociaal-cultureel werk, maar acht alternatieven daarvoor uit de Kamer „bespreekbaar". Pre- CDA-fractieleider De Vries no de de bezuiniging dinsdag te t zijdig. Zijn fractie zal bij de behan deling van de WVC-begroting met 'voorstellen komen om het bedrag te spreiden over een aantal andere - Lubbers liet gisteren blijken onderdelen van het welzijnswerk, dat het kabinet er wel aan hecht het bejaardenwerk uitgezonderd, dat de dekking voor die bezuini- Lubbers zei gisteren de bezuini gingen wordt gezocht op de WVC- gingen op het sociaal-cultureel werk „goed verdedigbaar" te vin den en daaraan vast te houden bij CDA en PvdA verzet zich tegen de de WVC-begroting. Het kabinet forse ingreep in de bijdrage van het zelf heeft bij het opstellen 1 het sociaal-cultureel werk. Premier aan zijde Ruding DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers heeft gisteren stel ling genomen tegen de kritiek van vooral het CDA dat de inhoud van de Miljoenennota uiterst eenzijdig zou zijn en teveel het bezuini- gingsstempel zou dragen van mi nister Ruding (financiën). Lubbers ontkende dat het kabi net alles op alles zou zetten om de collectieve sector te verkleinen. Het probleem is dat deze sector niet langer betaalbaar is, maar dat wil niet zeggen dat voor het kabi net de marktsector zonder meer beter zou zijn dan de cbllectieve sector, aldus de premier. Ruding zelf bestreed dat er in de begroting voor volgend jaar min der geld is uitgetrokken voor het aanvullend werkgelegenheidsbe leid dan in het regeerakkoord was toegezegd. CD A-fractieleider De Vries verklaarde dinsdag tijdens de debatten over de Miljoenennota „onaangenaam verrast" te zijn door dit verschil en overwoog een motie in te dienen. Ruding meent dat er sprake is van een misver stand. De bewindsman maakte gister avond korte metten met het alter natieve PvdA-plan voor de rijksbe groting. De socialisten willen een deel van de bezuinigingen onge daan te maken en meer geld uit te trekken voor overheidsinvesterin gen. Straling in bossen blijkt ongevaarlijk DEN HAAG (GPD) - De Ne derlandse bossen leveren geen gevaar op wegens radioactieve straling. Dat blijkt uit een, met het oog op de naderende herfst vakantie, snel uitgevoerd on derzoek van het ministerie van landbouw. Uit bossen in ver schillende delen van het land werden beukenooljes, bladeren en grondmonsters onderzocht op de aanwezigheid van stra lende stoffen, vooral op het langdurig stralende cesium- 137. Inmiddels heeft de Keurings dienst van Waren in Den Bosch wilde, eetbare paddestoelen onderzocht die tweemaal zo radioactief waren als de gelden de norm. Het ministerie van WVC, (volksgezondheid) heeft verklaard dat het eten van pad destoelen geen gevaar oplevert zolang het niet in grote aantal len gebeurt. begroting gezocht naar andere gelijkheden, zoals eigen bijdragen aan het sociaal cultureel werk, maar deze niet geschikt bevonden. Op vragen van PvdA-fractielei- der Kok zei de premier echter dat met het kabinet alsnog te praten valt over goede alternatieven. Ge zien de omvang van de bezuiniging is het volgens Lubbers het meest evenwichtig als zo'n alternatief uit de WVC-begroting komt. Lubbers heeft zich gisteren neer gelegd bij het (kamerbrede) verzet gëklerd irVanTërlof, dan wo7dt BEATRIX WINKELT BOEDAPEST - Het werkbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Hongarije is gisteren geëindigd met onder meer een wandeling door de Vaci Utca. de duurste winkelstraat van Boedapest, en een bezoek aan partijleider Janos Kadar en zijn echtgenote. De Hongaarse organisatoren verklaarden zeer getroffen te zijn door de spontane hartelijkheid van hun landgenoten die op vele plaatsen in groten getale waren komen opdagen om de hoge gasten toe te juichen. (fotoANP) tegen de voorgenomen besparing op het onderwijs aan vierjarige kleuters. Hij vindt het door CDA en WD aangedragen alternatief van minder lesuren voor de aller jongsten bespreekbaar. De premier raakte in een felle woordenstrijd met Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66), die hem wilden ontlokken dat bij het opstellen van het regeerakkoord eerst het totaal bedrag van bezuinigingen op de onderwijsbegroting (1 miljard) was vastgesteld, en daarna pas naar de invulling ervan was gekeken. Vol gens Lubbers is daar geen sprake. TIPPELEN - Er komt na 1 januari 1987 in Amsterdam in het geheel geen nieuwe gedoogzone voor tip- pelprostitutie meer. De huidige zo ne aan de De Ruyterkade wordt opgeheven. Dat was al beloofd aan de bewoners en bedrijven daar. B en W van Amsterdam hebben dit déze week besloten, aldus de ge meente. Het college meent dat een gedoogzone, die ook bereikbaar is voor autoverkeer, een „schijnvei ligheid" voor prostituees creëert en „in alle gevallen zal leiden tot overlast in de betreffende buurt". Ie criminaliteit en de neiging heb ben boven-lokale criminaliteit, zo als bij voorbeeld de illegale wapen handel, minder belangrijk te vin den. strafzaken meer individueel ge richt is en de hulpverlening er een grotere rol in speelt, moet toch ook bij de jeugdigen worden gestreefd consistent opsporings- en zijn cel meteen een ander ge plaatst. Dit door het cellentekort. Komt de oorspronkelijke „bewo ner" echter terug, dan is „zijn plaats vergaan". De rest van zijn straf kan dan voorlopig niet meer ten uitvoer worden gelegd. Dat staat in het jaarverslag over 1985 van het arrondissementsparket 's- Gravenhage. Het meldt ook dat het aantal ont snappingen groeit en dat steeds meer gevangenen na verlof niet te rugkeren. Er wordt steeds sterker misbruik gemaakt van vertrou wen. Overleg over de criteria voor het verlenen van verlof zou dan kort ^an^Ue^heefiAi^titi^ook K°rthals AItes zei vorige week, dat de taak van de kantongerechten zal steeds meer te stellen met het ,worduen overgenomen door de arrondissementsrechtbanken. De bedoe- vrcmweliike geslacht Hetaantal h£g h!frvan is 'de re<*tspraak dichterbij de rechtzoekende te brengen' vrouweliike aldus de Mr. Van Meeleren zette hier grote vraagtekens b| Terwijl er drie maal zoveel rechters als kantonrechters zijn, deden de eersten 52.000 civiele zaken af, tegenover de kantonrechters ruim 90.000. Het verdwijnen van het kantongerecht zal leiden tot daling van deze hoge produktie, aldus Van Meeteren. Volgens hem zullen voor iedere kanton rechter die aan een arrondissementsrechtbank wordt toegevoegd, min stens een ervaren rechter of twee minder ervaren rechters extra aange trokken moeten worden om dezelfde produktie te halen als voorheen. Van Meeteren memoreerde dat het voor de derde maal in de geschiede nis is dat er een aanval op het kantongerecht wordt gedaan, maar dat het kantongerecht altijd sterker uit de strijd te voorschijn is gekomen. „De Hoewel het beleid in kinder- vervolgingsbeleid. De eigen 'Afschaffen kantonrechter zal averechts uitpakken' UTRECHT (GPD) - De door minister Korthals Altes (justitie) voorgestel de opheffing van de kantongerechten zal een kostenverhogend effect hebben en het aantal zaken dat nu door de kantonrechters wordt afge werkt, sterk doen afnemen. Dat zei de Utrechtse kantonrechter mr. C. A. Westerouwen van Meeteren gisteren bij de opening van een nieuw kan tongerecht in Utrecht. Korthals Altes vrouwelijke verdachten neemt toe, het aantal voor vrouwen geschikte cellen niet of nauwelijks. In het jaarverslag staat verder dat de opsporing van illegale vuur wapens en de bestrijding van de handel daarin het openbaar minis terie steeds meer zorgen baren. Dat komt vooral doordat de korpsbe heerders met hun eigen budgetten meer aandacht schenken aan loka- tijd zal leren of driemaal inderdaad scheepsrecht is". antwoordelijkheid van de kinde ren mag niet worden vergeten, zo vinden do samenstellers van het jaarverslag verder. Als gevolg van het niet meer uit betalen van de overwerk-uren van de parketpolitie is de inning van geldboetes met behulp van een ar restatiebevel „dramatisch" terug gelopen, staat er voorts in het ver slag. Deze inning had vroeger voor al plaats in de ochtend en de avond, omdat op die tijdstippen de kans de veroordeelde thuis te tref fen het grootste is. Het enthousias me voor de behandeling van mi lieuzaken neemt toe, aldus het ver slag verder. Steeds meer wordt er (in)formeel overleg tussen bestuur, justitie en politie gevoerd. In het jaarverslag wordt weder om bitter geklaagd over de werk last op het parket. De officieren be handelen allang niet meer uitslui tend strafzaken, dat is misschien zelfs al geen hoofdtaak meer. Het apparaat is daar echter nog bijna volledig op ingesteld, maar ook al weer onvoldoende om het stijgen de aantal strafzaken aan te kunnen. Bovendien moet de officier een he le hoop administratieve klusjes doen, waarvoor eigenlijk een assis tentie) beschikbaar zou moeten zijn, zo mopperen de samenstellers van het jaarverslag. i psychologen in de (geestelijke) gezondheidszorg. Diekstra baseert zijn stelling op ruim zestig studies in de Verenigde Staten en Europa die meer dan acht miljoen mensen omvatten. Daaruit is volgens hem gebleken dat psychologische hulp het aantal artsenbezoeken, het gebruik van medicijnen en van ziekenhuishulp aanzienlijk vermindert. De medi sche consumptie neemt, afhanke lijk van het soort patiënten en de klachten en stoornissen, af met ruim tien procent en in sommige gevallen met veertig procent. De daling is het sterkst bij de zie kenhuisopnamen. Ook blijkt dat het effect bij mensen van boven de 55 groter is dan bij jongeren, het geen Diekstra gezien de toenemen de vergrijzing uitermate belangrijk noemt. De besparingen die op deze manier worden bereikt zijn vol gens hem vaak vele malen groter dan de extra kosten van uitbrei ding van psychologische hulpver lening. Mensen die veel gebruik maken van medische hulp hebben vaak te kampen met emotionele proble men. Veel van hen worden onder worpen aan onnodige medisch- diagnostische onderzoeken en on eigenlijke medische behandelin gen omdat hun emotionele lijden niet wordt onderkend als het pro bleem dat bepaalde lichamelijke klachten heeft veroorzaakt, aldus Diekstra. 'Geen prikkeldraad tussen hengelaars en plankzeilers' NIEUWKOOP (ANP) - Hoewel sportvissers en plankzeilers vaak in eikaars (vaar)water zitten voelen beide groepen weinig voor ver bodsbepalingen of het afrasteren met prikkeldraad van gedeelten van het water. Ook waterbeheer ders voelen daar weinig voor. Het aanleggen van oevervoorzieningen zoals beplantingen en inhammen wordt als een betere oplossing ge- Bovendien, zo blijkt uit een on derzoek van de Landbouwuniver siteit in Wageningen, hebben plankzeilers en sportvissers nog een gezamenlijke .vijand': motor jachten. Het rapport .Sportvissen en plankzeilen' werd vanmiddag in Nieuwkoop aangeboden aan ir. D. Vergunst, directeur openluchtre creatie van het ministerie van land bouw en visserij. In het onderzoek zijn drie wateren in Zuid-Holland en twee in Limburg betrokken die door plankzeilers of sportvissers of beide worden gebruikt. VRIJSPRAAK - Een 48-jarige man uit Den Haag is vandaag door de rechtbank in Den Haag vrijgespro ken van het doodschieten van de minnaar van zijn ex-vrouw. Tegen hem was tien jaar cel geëist. De rechtbank achtte de zaak niet wet tig bewezen, aldus de president. De man heeft ook altijd alles ont kend. De advocaat, mr. R. Men- schaert, voerde twee weken gele den ter zitting aan dat er te veel on duidelijkheid over de schietpartij op 17 mei in Rijswijk was blijven bestaan. „Iedereen praat iedereen na en er wordt gewoon gedacht dat hij het wel gedaan moet hebben. Er is wel een motief, maar geen bewijs en motieven kunnen wel meer mensen hebben gehad", aldus de advocaat toen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5