actief in vrije tijd Na 7 jaar staat beleid gehandicapten op papier Centrum Ex '85 gaat zich richten op een breder publiek 'Geen koor met narigheid, en dat is heel bijzonder' W ethouder wil nu actieplan 'Griezelen in Japan' verlengd Actie ENFB Jubilerend Alma Materkoor geeft concert in Stadsgehoorzaal Nieuw riool Jan van Goyenkade PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 LEIDEN - Zeven jaar nadat in de raad een motie was aangenomen om een beleid voor gehandicapten in Leiden te ontwikkelen, werd gisteravond in de raadscommissie voor sociale zaken en maatschap pelijke aangelegenheden eindelijk de ontwerpnota gehandicaptenbe leid besproken. Voor de vergadering van de raadscommissie waren alle wet houders, op die van financiën na, uitgenodigd, omdat een dergelijk beleid nu eenmaal raakvlakken heeft met dat van de overige porte feuillehouders. De commissiele den vonden het een schandaal dat geen van de wethouders aan de uit nodiging gehoor had gegeven. Wet houder De la Mar (sociale zaken) zei het eveneens eigenlijk schanda lig te vinden dat nu pas, zeven jaar na indiening, de betreffende motie kon worden 'afgedaan'. De raadscommissie is algemeen van oordeel dat de ontwerpnota weliswaar aan duidelijkheid niets te wensen overliet, maar dat de er in verwerkte knelpunten nogal voor de hand liggen. Bovendien ontbreekt het aan een aan de ont werpnota gekoppeld concreet ac tieplan, aldus sommige commissie leden. De la Mar zei het nu nog niet het tijdstip te achten voor een der gelijk actieplan. "De nota is een in ventarisering van knelpunten. Zo dra de nota in de raad is vastge steld, en hopelijk gebeurt dat in november, kan er een actieplan worden ontwikkeld". In de ontwerpnota wordt overi gens wel een aantal beleidsaanbe velingen gedaan om de binnenstad voor gehandicapten toegankelijker en leefbaarder te maken. Obstakels moeten uit de weg worden ge ruimd, er moeten duidelijke mar keringen op de honderden paaltjes komen en het door de NS nieuw te bouwen station moet voor gehan dicapten goed toegankelijk zijn. Over die bouw van dat station leek een meerderheid bereid te zijn een motie in te dienen, waarin der gelijke voorwaarden voor de nieuwbouw worden gesteld. De la Mar zei een dergelijke motie van harte te zullen verwelkomen, "maar ik verwacht over dit punt moeizame onderhandelingen met de NS". Bovendien, zo stelden ver tegenwoordigers van gehandicap- tenoranisaties. "wat heb je aan een goed station in Leiden als de overi ge stations op de lijnen niet zijn aangepast?" Overigens kon de wethouder gis teren al een aantal concrete voor nemens van het college bekend maken. Zo zullen de kandidatenlij sten voor de volgend jaar te hou den verkiezingen voor Provinciale Staten in braille verschijnen, er komt een startfonds voor gehandi captenactiviteiten en er wordt overlegd over een aantal parkeer plaatsen voor gehandicapten in de Sanders- en Digrosparkeergarage. Bovendièn zal een ton uit het fonds bovenwijkse voorzieningen worden gebruikt om (openbare) LEIDEN - De tentoonstelling 'Griezelen in Japan' in het Rijks museum voor Volkenkunde is we gens de grote belangstelling ver lengd tot en met zondag 2 novem- gebouwen voor gehandicapten toe gankelijker te maken. Vorig jaar is daar al 80.000 gulden voor uitge trokken, maar eigenlijk is er een bedrag van 450.000 gulden mee ge moeid. Om dat gat op te vullen zal instellingen worden gevraagd om in het project een eigen bijdrage van 15 procent te steken. Ook zal de in financiële proble men verkerende Club '58 worden geholpen. Allereerst incidenteel, om uit de moeilijkheden te komen, maar De la Mar zegde toe in de be- LEIDEN - De Algemene Leidse Missie Actie was een halve eeuw geleden de aanleiding voor een aantal dames en heren om een koor op te richten. In de tijd van het rij ke roomsche leven werd er immers nog gezongen voor een goed doel. Sindsdien zijn de heren en dames bij elkaar beleven. Het Alma Ma terkoor bestaat deze maand 50 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt er op 14 oktober een jubileumconcert gegeven in de Stadsgehoorzaal. door Saskia Stoelinga Mevrouw Aalders weet het nog precies. Bijna vanaf de oprichting is zij erbij geweest. Alma Mater: het had maar voor een deel iets te maken met de erenaam van de Leidse universiteit. Alma was de afkorting voor de missieactie en toevallig paste Mater daar heel goed achter. Voor een van oor sprong katholiek koor dat zingt in een universiteitsstad geen slechte naam, meent mevrouw Smit die ook alweer zo'n 30 jaar meezingt. De leeftijd van de koorleden is sinds de dag van oprichting aan zienlijk gestegen. Op de eerste groepsfoto's uit het archief dat de man van mevrouw Smit beheert, zijn ze nog een jaar of 20. Nu wordt de gemiddelde leeftijd van de 35 dames en 15 heren op zo'n 50 jaar geschat. Onlangs zijn er wat jonge ren bijgekomen - goed en graag zingen, dat is het criterium voor nieuwe leden - en er gaat natuurlijk ook wel eens iemand dood. "Ieder een is trouw, zelfs de mannen", constateert mevrouw Aalders. Het repertoire is altijd klassiek geweest. Voor mevrouw Aalders vormde de uitvoering van het Te Deum van Diepenbrock in de Pie terskerk, direct na de bévrijding, een hoogtepunt. Koor- en be stuurslid Paardekooper heeft goe de herinneringen aan het concert ter herdenking van de Hongaarse vrijheidsstrijd, terwijl mevrouw Smit hét bezoek aan het Remigius- ber. De tentoonstelling geeft be zoekers aan de hand van schilde ringen, houtsneden, boekjes, zwaardstootplaten en zogeheten netsukes een overzicht hoe in het oude Japan allerlei bovennatuurlij ke verschijnselen als geesten, de monen en monsters worden ver beeld. Er is tevens een speciaal spook- kabinet ingericht waar griezelige wezens als duivels, draakjes en an dere gedrochten zijn te zien die in de 18de en de 19de eeuw in Japan op kermisachtige uitspanningen bij tempelcomplexen werden ver toond. groting naar een definitieve oplos sing te zullen zoeken. Naar aanleiding van de bespre king van de ontwerpnota nam De la Mar de suggestie over om zich sterk te maiken voor een aan dachtsfunctionaris die stelselmatig alle projecten in Leiden afloopt om te controleren op toegankelijkheid. Ook zou hij bekijken of de ver keerslichten, die 's avonds vaak op knipperen staan, via een knop door voetgangers op rood kunnen wor den gezet. LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) houdt van avond en donderdag 16 oktober op het Stadhuisplein een fietsverlich tingactie. Wielrijders kunnen dan gratis de verlichting van hun fiets laten controleren en deze eventu eel, tegen materiaalkosten, laten herstellen. De ENFB wil op deze manier haar bijdrage leveren aan de ver groting van de veiligheid van fiet sers. De actie duurt van 19.00 tot 21.00 uur. LEIDEN - Centrum Ex '85, waar ex-verslaafden aan alcohol, drugs en medicijnen terecht kunnen voor hulp en bewustwording, gaat zich op een breder publiek oriënteren. Iedereen die met problemen zit en 'zichzelf zoekt' kan er, blijkens het programma voor het komende jaar, terecht. "Mede dankzij de aan melding van nieuwe medewerkers is het mogelijk om het project uit te bouwen tot een rustpunt in een waanzinnige wereld", schrijven de medewerkers trots in de aankondi ging van hun nieuwe programma. Centrum Ex '85 houdt zich bezig met hulp, bewustwording en spiri tuele groei in de vorm van inloop- dagen, lezingen, cursussen, work shops en weekeinden. Nieuw is het vaste weekprogramma met op de maandag en de vrijdag het inloop café voor informatie over activitei ten en gewoon voor de gezellig heid. Op dinsdag is er een open se rie van tien lessen bewegingsmedi taties, woensdagavond wordt een cursus kundalindi yoga gegeven en later in het seizoen acrobatiek en koorddansen. De donderdag is bestemd voor cursussen theater en Uitkeringen De werkgroep uitkeringsge rechtigden van de FNV begint met een informatiespreekuur voor uitkeringsgerechtigden. Dit spreekuur wordt elke eerste dins dag van de maand gehouden in café-restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg van 11.00 tot 12.30 uur. Solliciteren 'Leren goed en doelmatig solli citeren'. Dat doel beoogt een cur sus die vrijdag begint in de Ana- listenschool aan de Rijnsburger- weg 148. De eerste bijeenkomst wordt gehouden aanstaande vrijdag en begint om 20.00 uur. Voor informatie: Kolpingsecreta riaat, Ericalaan 22 in Leider dorp, tel. 411644 (na 18.00 uur) Hengelsport Visvereniging De Gulden Voorn viste in de Braassemmer- meer. De uitslag: l G. Harland 8500 gram; 2 T.v.d. Meer 7380 gram; 3 H. van Alphen jr. 7000 gram; 4 H. Schouten 6870 grain; 5 M.P. Hoogkamer 5780 gram: 6 T. Smit 5100 gram; 7 W. Jansen 3160 gram; 8 B. Vélthuijzen 1450 gram; 9 H. van Alphen sr. 570 gram. Hengelsportvereniging TOP viste in de Vliet. De uitslag: 1 H. Schouten 31 stuks, 598 cm; 2 D. Schouten 27 stuks, 554 cm; 3 J. Moenen 22 stuks, 472 cm; 4 W. van Berkel 16 stuks, 318 cm; 5 C. Hop penbrouwer 16 stuks, 314 cm; 6F. Oudshoorn 14 stuks, 297 cm; 7 T. Hoppenbrouwer 12 stuks, 263 cm; 8 C. Schouten 14 stuks252 cm; 9 J. van Rijn 10 stuks, 188 cm. clowning ('s middags) en voor de zelfhulpgroep alcohol en drugs ('s avonds). Ook op zondag worden bewegingsmeditaties gegeven plus eens per maand een video-lezing. Nu nog staat de opgekalefaterde bouwkeet waarin het'centrum is gehuisvest op het parkeerterrein aan de Middelstegracht. Maar over een maand verhuist het gebouwtje naar de Kaasmarkt, omdat het moet plaats maken voor de Marca- parkeergarage. Pieter Dingjan van Centrum Ex elke maandagavond in de de Ro- manuszaal achter de Hartebrug- kerk staan de werken van Handel, Gounod, Brückner regelmatig op het programma. C. Zandbergen, de eerste voorzit ter, en Willem Mizee, de eerste diri gent, worden in de beginjaren als de stuwende kracht gezien. Vol gens mevrouw Aalders heeft dit il lustere tweetal het koor groot ge maakt. De beide dames lopen de Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 J. Boot 29 stuks. 3900 gram; 2 F.W. Keereweer 22 stuks, 1840 gram; 3 J. Kokkedee 16 stuks, 3100 gram; 4 H. Binnen dijk 19 stuks, 1660 gram; 5 G.J. Kokkedee 15 stuks, 2100 gram; 6 P. Aben 20 stuks, 1120 gram; 7 C. Meier 15 stuks1340 gram; 8 A. Segijn 14 stuks, 1540 gram; 9 S. Kokkedee 12 stuks, 900 gram; D. van Rossen 8 stuks, 1140 gram. Kledingactie Op verzoek van de bevrijdings beweging van Zuid-Afrika start de Socialistische Partij een inza melingsactie van gebruikte kle ding en schoeisel. Een en ander is bestemd voor het snel toenemend aantal Zuidafrikaanse vluchte lingen. Wie geld wil overmaken kan dat ook: gironummer 683683 t.n.v. SP hulp en informatie dienst onder vermelding van 'Help Zuid-Afrika'. Wie kleding kwijt wil kan dat op de volgende adressen Kloksteeg 15 (133013). Alexanderstraat 62 (214500), Hansenstraat 6 (142391), Lage Rijndijk 11 (131401), Willem de Zwijgerlaan 28 (220739), Hei vlinder 15 (215790), Drechtstraat 63, Veilingkade 47 (764974), Drie Octoberstraat 8 (140032), Tur kooislaan 112 (720090), Sjahrir- straat 18 (312028), Beethoven- laan 249 (314990). Hoflaan 136 (311860), De Bazelstraat 6 (763654), M. Simonskade 32 (213638), Roodborststraat 21 (170284). Amateurs Deze maand starten de repeti ties voor een theaterproduktie die eind januari van het volgend jaar op de planken wordt ge bracht in de Waag. Voor die pro- duklie zoeken de regisseurs Henk de Reus en Ellen van Rosmalen nog spelers m/vin de leeftijd van 16 tot 24 jaar. De auditie wordt vanavond gehouden in de Waag om 19.30 uur. Voor infor matie tel. 254180 of254184 (direc tie welzijn van het stadhuis). Country en western De Leidse afdeling van de NVSH houdt zaterdag 11 oktober '85 heeft het afgelopen jaar ervaren dat de activiteiten ook aansloegen bij de groep om de ex-verslaafden heen. "Ouders en relaties zijn dan ook welkom. Als het aanslaat den ken we aan speciale activiteiten voor. die groep". Maar ook voor de genen die niet tevreden zijn met hun huidige levenswijze staat het centrum open. Op maandag en vrijdag van drie tot vijf uur kan men dan terecht op het hulpspree kuur, waar de medewerkers van het centrum de hulpvrager wat mogelijkheden zullen suggereren (foto Holvast) rillingen over de rug als ze denken aan zijn woorden. Zandbergen riep tijdens de repetities in de oorlogs jaren: "Laten we toch doorzingen, bevrijding krijgen we altijd". "En dat terwijl je stierf van de honger", voegt mevrouw Smit er aan toe. Om de Kulturkammer te omzeilen is in de oorlog ook even de naam Alma Mater uit het vaandel ge haald. Het koor trad toen op als leerlingen van Willem Mizée. De huidige dirigent heet Piet een country- en westernavond in het trefcentrum aan het Rapen burg 48 in Leiden. Iedereen is welkom en het feest "begint om 22.00 uur. Volksmuziek Iedereen die volksmuziek maakt wordt uitgenodigd op te treden op het open podium op vrijdag in Le Bambou op de hoek van Herenstraat en de Witte Sin gel. Het festijn begint om 21.00 uur. Wel graag even bellen voor die tijd met Thomas of Josee via telefoonnummer 01717-2726. Kaarten en sjoelen In haar verenigingsgebouw aan de Langegracht 61 houdt de christelijke muziek- en showband Concordia zaterdag weer een kaart- en sjoelavond. Aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt Speeltuin Oosterkwartier in de Bomeostraat houdt zaterdag een rommelmarkt. De markt begint omstreeks 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Spelavond In de koffiebar van de Petra- kerk aan de Curacaostraat 3 wordt zaterdag voor jongeren in de leeftijd van 12 tot 20 jaar een spelavond gehouden. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie tel. 216075, 01718-21304 of 221036. Buitloop Voor de tweede keer wordt za terdag het zogenaamde buitlopen georganiseerd. Het gaat om loop afstanden van 2Vz tot 15 kilome ter. Vanaf 9.30 kan worden inge schreven in de kantine van Swift in het stadspark de Bult aan de Roomburgerweg. Aanvang 10.30 Kindertheater Studenten van de Leidse Pabo spelen woensdag en donderdag toneel voor kinderen van 8 tot 12 jaar. In de aula van de school aan het Galgewater wordt het stuk 'Denk eerst even na' op de planken gebracht. Door middel van toneel, video-opnamen en om tevredener door het leven te kunnen gaan. Een greep uit het programma leert dat er veel tijd aan meditatie zal worden besteed. Videolezingen van Bhagwan (al geweest) en Krishnamurti (op 17 oktober), een cursus Zen-meditatie. Volgens de medewerkers is gebleken dat na een therapie om van welke versla ving dan ook af te komen, medita tie een probaat middel is om te voorkomen dat de ex-verslaafde in een gat valt. "Je blijft die trek hou den in alcohol, drugs, medicijnen Of sigaretten. Het is dan belangrijk om een rustpunt te vinden, ook al is dat maar 10 minuten per dag. Mediteren kan daarbij helpen". Centrum Ex '85 heeft behalve de vaste programmapunten nog het een en ander in voorbereiding: een muziek-groep, een dag autobiogra- fisch-intuïtief schilderen en lezin gen door Amrito (Jean Foudraine), Simon Vinkenoog, Guus Kuyer en Yvonne Keuls. Wie meer wil weten kan op maandag en vrijdag van 12 tot 5 uur aan de Middelstegracht 40 te recht, telefoon 133494. Jasperse. Allemaal zijn ze over hem te spreken. "Die man heeft een absoluut gehoor en doet ten minste aan stemvorming". Paarde kooper hoopt dat hiermee de neer gang die zich een paar jaar geleden heeft ingezet, wordt gekeerd. De dames Aalders en Smit weten het zeker: de toonladders en de inter vallen zijn weer als vanouds. Ook heeft het koor onlangs weer aan een concours in De Doelen in Rot terdam meegedaan, waarbij je door een jury nauwlettend in de gaten wordt gehouden. "Dat is zó goed", zegt de ervaren mevrouw Aalders, "je weet dan precies watje kunt en waar je staat". Volle bak Bij het jubileumconcert op 14 oktober staan de dames keurig pa raat, allemaal in dezelfde zwarte rokken en blouses. Deze nieuwe 'outfit' kon worden aangeschaft dankzij een bijdrage van het Anjer fonds. Natuurlijk, zingen is niet echt een dure hobby, maar als je als koor er echt iets van wil maken dan heb je centen nodig. Een stads gehoorzaal elk jaar afhuren is on mogelijk. "Veel te duur, dat komt niet uit de kaartverkoop". Dankzij de giften van de 100 donateurs is dat dit jaar wel gelukt. In een volle bak, want dan komt de klank toch het mooiste tot zijn recht, hopen de 50 koorleden werken van Bach, Mozart en Vivaldi te zingen. In al die jaren zijn er genoeg leu ke dingen beleefd. Paardekooper verhaalt over de avondjes in de Vergulde Turk, na afloop van de zangoefeningen. "De onderlinge band is altijd hecht geweest". Me vrouw Aalders moet denken aan het enthousiaste koorlid dat in pauze naar huis holde om haar kind te voeden en daarna weer te rugkwam. "Dat kind, u begrijpt, is zangeres geworden". Mevrouw Smit zegt: "Het is bij ons tót'de dood ons scheidt". De kracht van het koor ligt vol gens het drietal in de sfeer en sa menwerking. "Het is geen koor met narigheid en dat is heel bijzon der". een rockband stellen studenten het probleem van discriminatie en jaloezie aan de orde. Aanvang op beide dagen om 10.30 en 14.00 Postzegels De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag in restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1 een ruil- en veilingavond gehouden. Aanvang 19.30 uur. Wandelen Zowel zaterdag als zondag worden bos- en duinwandeltoch ten gehouden in Noordwijker- hout. Er kan worden gekozen uit afstanden tussen de 5 en 40 kilo meter. De tochten beginnen bij restaurant De Duinpoort aan de Langevelderlaan 22, vlakbij Sancta Maria. Er kan worden ge start tussen 9.00 en 14.00 uur. Voor informatie 01720-75724 of de VW's in Noordwijk en Noord- wijkerhout. Nicaragua Het Nicaragua Platform Lei den zoekt mensen die willen hel pen de actieweek eind deze maand tot een goed einde te bren gen. In het kader van tal van ac tiviteiten zoekt het platform men sen die folders willen versprei den, goederen willen inzamelen en willen collecteren. Voor infor matie: Jan Willem de Pater, tel. 125548. De Roze Kater In het zondagmiddag café De Roze Kater van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit (LWH) (Langegracht 65) wordt zondag middag voor de eerste maal een praatprogramma gepresenteerd, waarin bekende en minder be kende Leidenaars aan de tand worden gevoeld over serieuze en met zo serieuze zaken. De LWH ontvangt als gasten: burgemees ter Goekoop, de balletpedagoge Marjolein Briër en het gemeente raadslid annex kroegbaas Ber nard Stöxen (Leiden Weer Gezel lig). Aanvang 15.00 uur. Het Alma Materkoor tijdens Indrukwekkend Maar er is veel meer gezongen.. Vanaf 1936 is er bijna elk jaar - be halve de oorlogsjaren - een uitvoe ring gegeven in één van de Leidse kerken. Ten tijde van het rijke roomse leven werden er voor die gebeurtenissen liever 3 dan 2 bis schoppen uitgenodigd. Dat is ver anderd. Het predikaat katholiek hebben ze laten vallen; iedereen is nu welkom. De archieven liegen er niet om. Vergeelde kranteknipsels hebben het over het Alma Materkoor: in drukwekkend met de sopraan Elly Ameling. Ook met de alt Aafje Heynis gaf het koor 'acte de pre sence'. Voor de radio hebben ze zelfs opgetreden met de beroemde zanger Jo Vincent. Bij de repetities LEIDEN - Aan de Jan van Goyenkade is deze week een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe riolering, (zie foto Wim Dijkman) Omdat de Jan van Goyenkade en omgeving gedurende de werkzaamheden bereikbaar moet blijven voor alarmverkeer wordt het werk in fasen uitgevoerd. In totaal is het karwei opgedeeld in vier gedeelten. Dat brengt naast gemak ook ongemak met zich mee omdat de aanpak van elk nieuw straatgedeelte het omdraaien van de rijrichting van de straten in de omgeving tot gevolg heeft. Als eerste zal het stuk Jan van Goyenkade tussen de Witte Singel en de Vreewijkstraat worden aangepakt. Daarna komen de drie straatgedeelten tussen de volgende zijstraten aan de beurt. De totale duur van de werkzaamheden wordt geschat op een maand.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4