Onenigheid NS en gemeente over kosten geluidscherm MaatregelenHoogheemraadschap tegen stankoverlast zuivering Contract spoorverdubbeling nog niet getekend Vergadering stemt in met verhoging milieuheffing FEBGIfJS DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen beginnen volgend j aar juli daadwerkelijk met de verdubbeling van de spoorbaan Leiden-Den Haag. Een karwei dat zo'n 160 miljoen gulden vergt. De Spoorwegen denken, dat het nieuwe baanvak in de loop van 1994 in gebruik kan worden genomen. De verdubbeling (er komen in* totaal vier sporen) is hard nodig. Leiden is een knelpunt van treinen. Op het bewuste traject zijn er uren, dat er 12 treinen per spoor passeren: elke 5 minuten een. Het Leidse station verwerkt dagelijks rond de 30.000 in- en uitstappers. En dat maakt Leiden tot een van de 5 drukste stations in Nederland. NS-projectleider ir. A.H. Baurdoux maakt de balans tot nu toe op. LEIDEN - De gemeente Leiden lijkt dwars te liggen. Althans, in de ogen van de Nederlandse Spoor wegen. De hamvraag is: wie betaalt straks het onderhoud aan een ge- luidwerend scherm - dit loopt van het belastingkantoor tot het terrein van Wernink - in de Transvaal- buurt? Moeten de NS voor die kos ten opdraaien of de gemeente Lei den? Leiden heeft vooralsnog geen handtekening onder het contract gezet. De gemeente wil wachten op een wet waarin het plaatsen van geluidwerende schermen wordt geregeld. Want, zo redeneert men in Leiden, dan bestaat de kans, dat de Spoorwegen moeten meebeta len aan het onderhoud. Onder houd, dat tot in lengte van jaren voortduurt indien de treinen niet minder decibellen gaan produce- NS-projectleider Baurdoux stelt, dat dit standpunt van de gemeente de voortgang van het werk enigs zins ophoudt. "Dat onderhoud moet, hoe dan ook, gebeuren", zegt hij. "We zitten met twee standpun ten die we bij elkaar moeten zien te brengen. Veel ervaring met dit soort werk hebben'de NS nog niet. Het enige dat we weten is, dat het om een vrij kostbare zaak gaat. Van de week is er opnieuw over leg". Het aanbrengen van het scherm is een zaak die de gemeente Leiden voor haar rekening neemt. Net als de kosten trouwens. Ongeveer 1,3 miljoen gulden. Leiden besloot pas tot het aanleggen van de geluidwe rende barrière, nadat de bewoners in de Transvaalbuurt hierover hun, zegje hadden gedaan. De gemeente moest dit initiatief nemen, omdat de Spoorwegen niet verplicht zijn - de wet is nog niet van kracht - dit soort voorzieningen aan te leggen. In een later stadium speelt eenzelf de kwestie aan de Aquamarijn- straat waar de NS nu bezig zijn met het verleggen van hoogspannings kabels. Gepikeerd De Spoorwegen zijn gepikeerd. De NS zijn de gemeente Leiden van dienst geweest door op de be wuste plek de grondwerkzaamhe den voorrang te geven. Anders was de rijkssubsidie voor het optrek ken van het geluidwerende'scherm in het gedrang gekomen. "Normaal gesproken", zegt ir. Baurdoux, "waren we nog lang niet in de Transvaalbuurt aan de slag gegaan. Gelukkig heeft deze 'strubbeling nog niet tot het oplopen van een achterstand geleid". door Jan Westerlaken De spoorbaan Leiden-Den Haag. De stand van zaken op dit mo ment: de NS zijn druk bezig met het kopen van grond waarover de banen worden geleid. Eenvoudig is het zeker niet, benadrukt ir. Baur doux. "In de eerste plaats heb je rekening te houden met bestem mingsplannen. We praten niet al leen met Leiden, maar pok met Voorschoten en Leidschendam. Op veel plaatsen langs het traject zitten boeren. Terecht stellen zij ei sen. Die mensen staan zeker niet op ons te wachten. Zij hebben hun eigen belangen. De NS moeten die belangen respecteren. We houden er in onze planning rekening mee, dat het overleg met de boeren moeizaam en langdurig kan zijn. Zo lang, dat op een gegeven mo ment naar het harde middel van onteigenen moet worden gegre pen. Dat kan je jaren kosten. Wat rest is dan het hele plan in mootjes hakken. Maar dat werkt wel een verhoging van de kosten in de hand". Vier sporen en een snelheid van 140 kilometer per uur. Consequen ties? Ir. Baurdoux: "De overheid staat dan geen overwegen meer toe. Dus ook geen particuliére. Nu zitten er nogal wat boeren langs de route Leiden-Den Haag die, voor het verweiden van het vee, met hun koeien over de spoorbaan moeten. Straks mag dat niet meer. Je moet dan met tunneltjes gaan werken". Rond Alleen in Leiden hebben de Spoorwegen de grondaankopen rond. In Voorschoten moet dat nog worden geregeld. Maar voor 3 plek ken in Leiden moeten de bestaan de bestemmingsplannen worden aangepast. Zowel langs de Aqua marijnstraat, de Vinkbrug, Lage Morsweg en de Lelylaan wordt de grens van de plannen overschre den. Deze bestemmingsplannen moeten derhalve aan de wensen van NS worden aangepast. Het station blijft voorlopig zoals het is. Maar op diverse plekken in Leiden zullen de veranderingen duidelijk zichtbaar zijn. Zo zal de oude Vinkbrug omstreeks 1991 verdwijnen en plaats maken voor twee nieuwe bruggen waarover elk twee spoorbanen lopen. De door- vaarthoogte van deze bruggen wordt gebracht op 5.60 meter. Dit heeft tot gevolg, dat de bruggen niet meer dan 50 keer per jaar hoe ven te worden geopend. De Spoor wegen willen de openingstijden voor de scheepvaart zodanig zien te regelen, dat de bruggen uitslui tend vóór de ochtend- en nó avond- Spits worden geopend. De viaduc ten aan de Lage Morsweg en aan de Lelylaan worden aangepast aan de nieuwe situatie. Over de noodzaak van de ver dubbeling van de spoorbaan zegt ir. Baurdoux: "Het baanvak Lei den-Den Haag is een verzameltra- ject. Er komen treinen vanuit Dor drecht en Zeeland; er passeren in ternationale treinén uit Brussel, bovendien is nog niet zo lang gele den de Schiphollijn erbij gekomen, die met een boog naar Den Haag CS voert. Kortom een mixture van patronen en een veelheid van trei nen die nu nog over slechts twee sporen in juiste banen moeten wor den geleid. Er zijn uren, dat er 12 treinen per spoor rijden. De hele zaak wordt kritiek op het moment dat er ergens vertraging optreedt. Een vertraging die doorwerkt op de baanvakken die via Leiden lo pen. Met uitbreiding van capaci teit, die deze verdubbeling natuur lijk wel tot gevolg heeft, heeft het in feite allemaal niets te maken. Het gaat erom, dat de hedendaagse problemen worden opgelost. Lei den is een enorm knelpunt. Daar moet wat aan worden gedaan". Tunnel De overgang in de Rijndijk - ten zuiden van de Vinkbrug - moet worden afgesloten, omdat de spoorbaan op deze plaats omhoog gaat. In de plaats van de overgang komt in het verlengde van de Ste- venshofdreef een tunnel. Bij de halte De Vink komen tussen de sporen eilandperrons die via een tunneltje bereikbaar zullen zijn. Een tunnel komt er ook in de plaats van de overgang Papelaan in Voorschoten. Het station krijgt twee eilandperrons die via de tun nel zijn te bereiken. Het nieuwe stationsgebouw en het nieuwe par keerterrein (136 plaatsen) komen aan de Haagse zijde. Beide zijn nu aan de andere kant, richting Lei den dus. Overigens, de huidige parkeerplaats (81 plaatsen) gaat niet weg. Ir. Baurdoux: "We hebben be wust voor eilandp,errons gekozen, om treinen naar een ander spoor te kunnen omleiden als er sprake is. van verstoringen in de treinenloop. Een voordeel met die eilandper rons is, dat de reizigers zich slechts 180 graden hoeven te draaien en niet naar een ander perron hoeven te rennen als de situatie kort voor de aankomst van de trein veran dert. Nu kun je bij wijze van spre ken dertig seconden voor aan komst een wijziging doorgeven". Ir. Baurdoux verwacht dat de werkzaamheden in Voorschoten halverwege volgend jaar beginnen. Het spoor tussen Leiden en Den Haag moet worden verdubbeld. Het is er zo druk dat per spoor 12 treinen per uur passeren. Stagnaties hebben gevolgen voor het treinverkeer in een belangrijk deel van het spoorwegnet in westelijk Nederland. (foto wim Dijkman) LEIDEN - De stank, van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Leiden Zuid-West wordt binnenkort verminderd. Een maatregel die de eigenaar van de rioolwaterzuivering, het Hoogheemraadschap van Rijn land, bij wijze van proef heeff genomen, blijkt succesvol te zijn. Deze maatregel wordt nu uitgebreid, zo liet hoogheem raad R. den Daas gisteren we ten tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het schap. Binnen afzienbare tijd wil het Hoogheemraadschap nog meer voorzieningen treffen om de over last te verminderen. Onder meer wordt er over gedacht om de hoe veelheid slib - de bron van de stank - die moet worden verwerkt terug te brengen. Dat kan door het afvalslib 'voor te bewerken' en door het te gebruiken voor energie opwekking. Overigens hoopt het Hoogheemraadschap dat de over last ook afneemt als de nieuwe rioolwaterzuivering in Leiden- Noord in gebruik wordt genomen. Die moet een deel van de overcapa citeit in Zuid-West overnemen. De overcapaciteit in Zuid-West is trou wens veel groter dan eerder was gedacht, zo is uit onderzoek geble ken. De bouw van een volledig nieu we rioolwaterzuivering in Leiden Zuid-West, waaraan enkele maan den geleden nog over werd get dacht, lijkt nu van de baan te zijn, aldus Den Daas. Wel overweegt het schap nog steeds om de installatie fors uit te breiden. Wanneer dat ge beurt, is echter onzeker. De instal latie in Zuid-West staat niet op de lijst met de 10 belangrijkste werken die snel moeten worden uitgevoerd. Den Daas sluit echter niet uit dat de aanpak van 'Zuid- West' in de toekomst naar voren, wordt geschoven. Lapmiddelen De rioolwaterzuivering in Lei den Zuid-West is al jaren een bron van ergenis voor omwonenden. Ondanks het feit dat het schap in het verleden al een groot aantal maatregelen heeft genomen om de ovèrlast te verminderen. Vorig jaar hebben de gemeente en het schap enkele maatregelen afgesproken die de overlast, voorlopig met 53 StOIÏipwijk procent zouden moeten verminde ren. Onder meer zouden de 3 be luchtingsbassins voor slib worden afgedekt en zou het transport van vers slib voortaan via een gesloten systeem geschieden. verwachting goed is in te passen bij andere .blijvende maatregelen. In juli van dit jaar werden enkele van deze maatregelen uitgesteld. Het Hoogheemraadschap voorzag technische problemen bij het af dekken van de beluchtingsbassins. Het wilde daarom eerst een proef nemen met één bassin. Tevens was het schap tot de conclusie geko men dat de -maatregelen in feite slechts lapmiddelen waren. Het gaf daarom een ingenieursbureau op dracht om naar betere en meer blij vende oplossingen te zoeken. De proef met de beluchtingsbas sin is volgens Den Daas zo gunstig uitgevallen dat het Hoogheem raadschap op korte termijn ook de andere twee bassins wil afdekken. De maatregel is, zo stelt Den Daas, overigens geen 'lapmiddel' maar een structurele oplossing die naar Wanneer het onderzoek van het ingenieursbureau naar de defini tieve oplossingen klaar is, is nog niet bekend. Overigens bestaat de kans dat de rioolwaterzuivering in Leiden Zuid-West in de toekomst hoe dan ook moet worden uitge breid. Het bestuur van het Hoog heemraadschap speelt namelijk met de gedachte om de-rioolwater zuivering in Stompwijk in de'toe komst te laten vervallen en het werk door die in Zuid-West te laten De Leidse wethouder Peters, die de problemen rond de Leidse zui vering in het algemeen bestuur aankaartte, toonde zich tevreden over het afdekken van de twee an dere beluchtingsbassins. Ook is hij content met het feit dat het schap kant en klare plannen \yil maken voor verdergaande maatregelen. Die plannen zouden kunnen wor den uitgevoerd wanneer de bouw of uitbreiding van andere zuive- ringswerken wordt vertraagd of vervalt.. Kantines "Er wordt per jaar 35.000 keer overgebleven. We vangen tussen de 500 600 kinderen op in 7 kan tines die zijn gehuisvest in scho len en buurtcentra", aldus E. Ide- ma die bestuurslid is van de stichting kinderkantines Leiden (SKL). Voor de feiten moetje bij haar zijn, had collega bestuurslid G. Henniger gezegd. Waarom die feiten? Omdat de stichting in middels al 15 jaar bestaat. De SKL ontstond in oktober '70 uit een werkgroep van 'Man- Vrouw-Maatschappij' (MVM). Henniger: "Dat was een sympa thieke werkgroep. Ze hielden zich bezig met de emancipatie van vrouwen zonder de mannen te vergeten". MVM besloot op een goede dag een enquête te houden over het oprichten van kinderkantines. "Formulieren werden uitgereikt aan leerkrachten van diverse scholen uit Leiden en Oestgeest. De stereotiepe houding van toen malige schoolhoofden ten aan zien van het verschijnsel werkende vrouw en het uitbeste den van kinderen moge blijken uit het feit dat een aantal school hoofden medewerking weigerde, omdat zij van mening waren dat moeders thuis hoorden te zijn om hun kinderen op te vangen". Aldus het verslag van de SKL. "Vijftien jaar", zegt Henniger, "lijkt niet zo lang geleden, maar als je nu dit soort dingen leest, dan heeft het er alles van weg dat we het over de prehistorie heb ben". Idema: "Inderdaad, je kunt je nu toch niet meer zo goed voor stellen dat er onderwijskrachten waren die de formulieren ver scheurden omdat het volgens hen om iets bedenkelijks ging. Aan de andere kant: ook nu heb je nog wel mensen die vinden dat vrouwen tussen de woon thuis moeten zijn". Kantines (2) Uit de enquête bleek dat 45 pro cent van de ouders van kinderen uit Oestgeest en 36 procent van de ouders van Leidse kinderen positief stonden tegenover het oprichten van kinderkantines. Voldoende om een stichting op te richten, oordeelden de initia tiefnemers. (De Oestgeestenaren splitsten zich later overigens af.) In, de beginjaren verliep alles niet altijd zo voorspoedig als men hoopte. "In het begin was er nauwelijks brood op de plank", schrijft G. Henniger in het ver- "We kregen maar weinig subsi die, dat was het hele probleem", vertelt E. Idema. "In totaal 250 gulden; je kunt dus met recht zeggen dat we ons moesten be helpen". "Uiteindelijk ging het steeds beter", vervolgt Henniger. "We gingen steeds meer kantines op richten en we kregen na verloop van tijd ook een behoorlijke sub sidie. Van de salarissen van 16 leidsters wordt 30 procent door de gemeente betaald. De rest, alsmede het loon van de 14 overi ge leidsters, betalen we zelf'. Idema: "Ouders moeten daar om 2,25 gulden per dag betalen voor het overblijven van één kind". Dat is behoorlijk veel. Idema: "Welnee. En wat we zoal niet betalen van dat bedrag. Speelgoed, inrichting, drinken, verzekeringen...en vergeet bo vendien niet dat de moeders in die tijd gewoon kunnen blijven werken. Nee, dan vragen wij niet veel". "Ik denk dat de gemeente ook wel te spreken is over onze stich ting", zegt Henniger even later. t Vijftien jaar stichting kinderkantines: "Het zijn als wij opgeheven konden worden", (archieffoto) "Eind jaren zeventig is er ooit sprake van geweest dat wij geen subsidie meer zouden krijgen, maar toen schijnt de wethouder te hebben gezegd dat hij daar wel een stokje voor zou steken". Idema: "Onze opzet is ook wel goed, denk ik. Een particulier initiatief dat kan draaien dankzij steun van dé gemeente". En wat nu als de scholen de kantines zelf gaan i Henniger: "Nou, dat zal niet zo snel gebeuren, want er zijn scho len die het maar wat fijn vinden dat we bestaan. Ik bedoel, de leerkrachten zijn ook op hun rust gesteld en die vinden het dus lekker om de pauze voor zichzelf te hebben". Poelgeest Idema: "Prima". Henniger: "Het is ook wel eens voorgekomen dat de scholen zelf een kantine begonnen; daar heb ben wij natuurlijk ook niets op tegen. Neem de Stevenshof. Wij hebben indertijd geïnformeerd of wij daar kantines moesten be ginnen. Nee, zeiden de scholen, we doen het liever zelf'. Idema: "En dat is mooi". Henniger: "Je zou het eigenlijk zo moeten zien: uiteindelijk zou het uitstekend zijn als wij over bodig worden". Maar? Die Van Poelgeesten zijn maar wat trots op hun familienaam. Slaan anderen groen en geel uit bij de gedachte dat ze binnen kort de familie weer eens zien, zij komen graag bij elkaar om te praten over het illustere geslacht waar ze telgen van zijn. Op 12 oktober komt de familie vereniging - ingeschreven bij de Kamer van Koophandel - weer eens bij elkaar in het kader van - schrik niet - 1000 jaar Van Poel geest. Ze maken dan een herden kingstocht door Leiden, de stad waar wortels van de Van Poel geesten liggen, zoals ook weer eens blijkt uit de brochure die de vereniging heeft gemaakt. "Hoofdthema van de tocht is het economische wonder van Leiden: de textielnijverheid in de zestiende en zeventiende 'eeuw en het aandeel dat o.a. poorters met de naam Van Poel geest en hun familieleden daarin hadden". Men heeft een en ander niet kinderachtig aangepakt. Na de samenkomst - om 12.00 uur in restaurant Het Koetshuis "aan de voet van de eeuwenoude Burcht" - wórdt de hele middag besteed aan Zo zal er een rondleiding wor den gehouden door De Laken hal. "Langs de schatkamer van Leiden. U staat daarbij voor rid der Jan van Poelgeest en zijn fa milie en de kleinkinderen van Henrica van Poelgeest". Dat de familie nog steeds han- delszuchtig is, blijkt overigens overduidelijk uit de diverse ad vertenties in de brochure: het wemelt van de bedrijven. Alleen de textiel ontbreekt. LEIDEN - De verontreinigingshef fing van het Hoogheemraadschap van Rijnland stijgt volgend jaar met 1,40 gulden naar 61,20 gulden per vervuilingseenheid. De Ver enigde Vergadering, het algemeen bestuur van het schap, heeft hier mee gisteren ingestemd. Aange zien de meeste huishoudens wor den aangeslagen voör drie vervui lingseenheden, betekent dit voor een gemiddeld gezin een stijging van 4,20 gulden. De stijging is overigens geringer dan aanvankelijk werd gedacht. Eerst was berekend dat de heffing jaarlijks met 6 procent omhoog moest, vorig jaar werd deze ver wachting bijgesteld tot 4,3 procent en nu dus uiteindelijk tot 2,3 pro cent. De lagere stijging is mogelijk doordat het schap allerlei meeval lers heeft gehad, onder meer door dat de bouw van zuiveringswerken goedkoper was dan begroot en doordat verschillende werken moesten worden uitgesteld. De meeste leden van het alge meen bestuur waren tevreden dat het Hoogheemraadschap de mee vallers op deze manier heeft benut. De bestuursleden Peters en Kraak, respektievelijk wethouder in Lei den en Haarlem, hadden echter ook graag gezien dat een deel van het overgebleven geld was ge bruikt voor de snellere aanleg of Show custom cars verplaatst naar november LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt in het weekeinde van 8 en 9 november een custom car show ge houden. .Custom cars zijn volledig om- en uitgebouwde wagens. De show zou aanvankelijk dit week einde worden gehouden. Ze is ech ter verplaatst omdat volgens de stichting custom cars, de organisa tor van het evenement, te veel an dere activiteiten worden gehou den. Zo is er dit weekeinde bijvoor beeld ook Veronica's strandrace. De custom car show is zaterdag 8 november open van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 verbetering van andere zuiverings installaties. Peters doelde daarmee onder meer op de rioolwaterzuive ring in Leiden Zuid-West. Worsteling LEIDEN - Op de Breestraat ont stond gistermiddag omstreeks kwart over twee een worsteling tussen een Leidse vrouw en een jongeman die haar wilde beroven. De man was de vrouw,'die uit de bank kwam, gevolgd. Toen zij haar op haar fiets wilde stappen deed hij en greep in haar jaszak. Tijdens de worsteling viel de vrouw, maar zij slaagde er desalniettemin in om de jongeman op de vlucht te jagen. Sassenhehnse raakt gewond LEIDEN - Een 27-jarige vrouw uit Sassenheim moest gisteravond omstreeks zes uur met een gebro ken linkerbovenarm naar het AZL' worden vervoerd. Voor het Sta tionsplein botste de vrouw, die op een bromfiets reed, tegen een 37- jarige fietser uit Leiden. De man, die een wond aan de rechterhand opliep, reed volgens de politie op de verkeerde weghelft. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3