Muziekschool: 'De maat is nu echt vol' 1 Groen licht voor verhoging belastingen Naam Zilverfabriek van aloude gevel af Leiderdorp maakt begin met ontwikkelingsproject Lezers Schrijven PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 WARMOND - De verschillende fracties in Warmond hebben geen moeite met de verhogingen van de diverse belastingtarieven. Ook de wijze waarop burgemeester en wethouders het tekort van 70.000 gulden in de concept-begrotingen 1987 te lijf willen gaan, werd gister avond goedgekeurd in de raads commissie financiën. B en W wil len dat tekort dekken door o.a. uit stel van de reservering van 23.000 gulden voor de sporthal, de reserve onderhoud wegen op hetzelfde peil te houden en door het geldpotje voor planologische kosten met 18.000 gulden minder te vullen. De ze bezuinigingen opgeteld bij de grotere belastingopbrengsten ma ken dat de begrotingen 1987 in Warmond sluiten met een positief saldo van 33.000 gulden. Wel wat moeite maar geen be zwaren hebben de commissieleden met respectievelijk tegen de verho ging van het CAI-tarief met 4 pro cent Inclusief btw betekent dit Enquête in Warmond naar verlangens omtrent kabel-tv? een verhoging met 65 cent per maand. Omdat de leden vooral be grip konden opbrengen voor de moeilijke positie waarin het ge meentelijk CAI-bedrijf verkeert, gaven ze allen hun fiat aan deze las tenverzwaring voor de 1400 War- mondse tv-kijkende huishoudens. Die moeilijke positie is veroor zaakt door de toegenomen kosten. Er is immers flink geïnvesteerd in verband met de uitbreiding van zes naar twaalf tv-kanalen. CDA-wet- houder van Schagen (financiën en sport) zei dat door die uitbreiding aanvankelijk de verwachting was dat het aantal abonnees zou toene men. Het tegendeel bleek het geval te zijn. Om het ontstane CAI-tekort van ruim 17.000 gulden te dekken, is eigenlijk een verhoging van de tarieven met 8,6 procent nodig. Het doorvoeren van een verhoging met een dergelijke omvang zou echter wel eens tot gevolg kunnen heb ben dat het aantal abonnees nog meer afneemt, met alle rampzalige gevolgen vandien. Vandaar dat het tarief eerst met vier procent wordt verhoogd en mogelijk in 1988 nog eens met hetzelfde percentage. "Het enige wat ons nog zou Kun nen redden is meer abonnees", stelde WD-fractieleider C. Saris vast. "Misschien moeten we wel wat commerciëler gaan denken. Speciale aanbiedingen en zo", op perde zij. Burgerlid Van Dam noemde het tot nog toe gevoerde CAI-beleid "koffiedikkijkerij". "Je denkt dat door meer kanalen er meer abonnees bij zullen komen maar dat blijkt dan weer helemaal niet zo te zijn", zei hij. Ook de om zetting van de zenders per 1 juli 1987 waardoor er in het geval van het ongewijzigd blijven van het Warmondse net de twee Duitse zenders zouden komen te verval len, is volgens de commissie linke soep. Misschien kijken de War- monders wel heel graag naar de Duitsers. Dat zou er dan voor plei ten om het net uit te breiden zodat, de Duitsers behouden kunnen blij ven. Maar dat leidt allicht tot weer een verhoging van de tarieven. Wie heeft dat over voor de Duitsers?. Niemand weet het. Van Dam pleit te voor een enquête waarin behal ve wordt gevraagd naar de behoef te ook naar de geldsom die de War mondse kabelabonnees over heb ben voor de diverse zenders. Nie mand had problemen met Van Dams idee. Of daarmee de enquete een feit is, is nog maar de vraag. De verhoging van de andere ta rieven leverde nauwelijks discus siestof op. In Warmond moeten woonforensenbelasting met één procent omhoog, de afvalstoffen heffing/reinigingsrechten met twee procent en de leges, honden belasting, haven- en kadegelden met één procent. De onroerend- goedbelastingen voor de eigenaren nemen af met 2,25 procent. Die van de gebruikers blijft op het huidige peil. Opvallend van de vergadering van gisteravond was nog dat er geen woord werd gewijd aan het noodlijdende Warmondse sportle ven. Ook het investeringsschema 1987-1990 vermocht geen woorden wisselingen uit te lokken. B en W kunnen tevreden zijn. De wijze waarop zij in 1987 de touwtjes aan elkaar willen knopen, vinden blijk baar niets dan goedkeuring. r De gevel van de 1 hotense Zilverfabriek na de grote reinigings beurt. De eigenaar moet e VOORSCHOTEN - Het aloude fa brieksgebouw aan de Leidseweg heet niet langer Zilverfabriek. De nieuwe eigenaar, Amex, heeft de breed uitgesponnen naam van Van Kempen en Begeer van de gevel gehaald. Binnenkort komt daar, heel bescheiden, de naam van het uitdijende confectieconcern voor terug. In Madurodam is het nog niet zover. Iedere verandering aan de nagebouwde fabriek moet worden betaald. Het object is vanaf het be gin, in 1952, gesponsord door de oude fabriekseigenaar. Toen de koop via makelaar Smitsloo werd getekend toog hij met groot gevoel voor publiciteit naar Madurodam. Hij bedekte de oude naam en sprak zijn schande uit over de vertekening van het beeld in de stad die een juiste wéergave van Nederland zou ge ven. Na die tijd heeft hij noch Amex hard getrokken aan een en ander. De mode-mensen hebben het te druk met de verbouwing. Pas wanneer deze is afgerond, wil len ze met Madurodam gaan onder handelen. Mogelijk kan dat al eind januari. Tot nu toe ligt de 6 miljoen gul den kostende verbouwing goed op schema. Belangrijke punten hier uit: achter de 70 meter brede fa- brieksgevel komt, niet zichtbaar vanaf de weg, een geheel nieuw stuk met een acht meter hoge, gla zen gevel. DONDERDAG r het terrorisme in Eu ropa, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Once upon a time in America', 20 uur. Universiteit - Cleveringaplaats, lezing over architectuur en stedebouw, 20 uur. Schouwburg - 'Berg, Berg', solo-pro gramma Hans Liberg, 20.15 uur. Laktheater - dansvoorstelling 'Duncan my life', 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Mendelssohnconcert C.O.V. Exultate Deo uit Voorschoten en C.O.V. Exultate Deo uit Zoetermeer, 20 Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loop-spreekuur, 19-21 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur, 18.30-20 uur. 't Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Wassenaar Raadhuis De Paauw - vergadering raadscommissie onderwijs, cultuur, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, vergade ring raadscommissie openbare werken, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - vergadering raadscom missie financiën, 20 uur. VRIJDAG Leiden Le Bambou - Herenstraat, open podium volksmuziek, 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot vr 10 oktober door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Tekorten te hoog opgelopen in Leiderdorp LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp gaat het bestuur van de streekmuziekschool aan de tand voelen over de hoog opgelopen te korten. Onlangs bood het bestuur van de muziekschool, die geves tigd is in de Muzenhof, de jaarreke ning over 1984 aan de gemeente aan. Daaruit blijkt dat de school in dat jaar maar liefst 60.000 gulden tekort kwam. Dat terwijl de ge meente Leiderdorp dat jaar al 484.000 gulden voor het muziekon derwijs heeft uitgetrokken en het totale tekort van de school ruim een miljoen gulden bedraagt. Deze tekorten zijn overigens niet nieuw. Al in 1982 verzocht de ge meente de streekmuziekschool het eens wat zuiniger aan te gaan doen. Tot nu toe is echter nauwelijks van bezuiniging sprake geweest, zo constateerde de raadscommissie sport en welzijn gisteravond. De maat is dan ook vol, "zo kan het niet doorgaan", zo verwoordde PvdA-raadslid mevrouw C.H. Lan- gendorff gisteravond haar boos heid. En vanuit de commissie fi nanciën die op dat moment elders in het gemeentehuis werd gehou den, klonken dezelfde geluiden. Een aantal commissieleden van sport en welzijn toonde zich gister avond verbaasd over het feit dat de gemeente nu pas op de hoogte is gebracht van de enorme kosten- overschrijding in 1984. Dat had het bestuur een jaar geleden kunnen meedelen aan de gemeente, zo oor deelde men. CDA-burgerlid T. Meijer stelde daarom voor een beslissing over een eventuele nabetaling van de 62.268,97 gulden voorlopig uit te stellen. Laten we eerst maar eens kijken naar de jaarrekening over 1985 en de begroting voor 1987, zo meende hij. Een mening die door de andere commissieleden werd gedeeld. Mevrouw Langendorff (PvdA) merkte op dat de streekmuziek- school niet alleen de gemeente heel veel geld kost, maar dat ook de lessen bijna niet meer te betalen zijn. De kosten van de streekmu ziekschool zijn hoog en het aantal leerlingen neemt af. "Het is logisch dat mensen ergens anders les gaan nemen, hier is het voor velen veel te kostbaar. Dat is toch zonde van Wethouder C.A. Huigen-van Bo ven (WD) was het met de kritiek eens. Ook het college van burge meester en wethouders is boos op het bestuur van de streekmuziek school en overweegt dan ook die ruim 60.000 gulden niet na te beta len, zo zei ze. Uiteindelijk adviseerde de com missie om nu niet akkoord te gaan met een nabetaling, maar de beslis sing, hierover af te wachten tot de afrekeningen an 1985 en 1986 en de begroting voor 1987 binnen zijn. Daarna wordt dan alsnog overleg gepleegd over eventuele nabetalin gen. Wethouder Huigen kondigde verder aan dat het college binnen kort een gesprek zal aangaan met het bestuur van de streekmuziek school. Het PvdA-commissielid B. Verhoog vond dat voorstel echter "toch wat frustrerend". Verhoog: "Praten wordt al sinds 1982 ge daan, en tot nu toe heeft dat weinig resultaat gehad. Het zijn op zich prima voornemens die nu worden gemaakt, maar bij mij is de zorg toch niet weggenomen". Hét probleem is dat de gemeente Leiderdorp geen grip heeft op de muziekschool. Er zit geen enkele gemeentelijke vertegenwoordiger in het bestuur. Dat signaleerden de leden van de commissie financiën gisteravond. Bij monde van WD-raadslid Scheffer werd de algehele verbitte ring uitgesproken: Leiderdorp krijgt wel de rekening gepresen teerd - en nog te laat ook - maar inspraak is er niet bij. De raadsleden Keijzers (PvdA) en Roest (CDA) drongen er bij wet houder Bezemer op aan druk uit te oefenen op het bestuur van de mu ziekschool om orde op zaken te stellen. Op zijn beurt schetste wethouder Bezemer een ander probleem: er zijn meer gemeenten die aan de streekmuziekschool deelnemen. Alkemade, Koudekerk, Hazers- woude en Woubrugge bijvoor beeld. Toch moet Leiderdorp het leeuwedeel van de tekorten beta len. Immers, relatief gezien komen de meeste leerlingen uit deze plaats. Is er dan geen mogelijkheid voor' Leiderdorp om uit die gemeen schappelijke regeling te stappen, wilden de commissieleden weten. Maar die mogelijkheid is niet reël, aldus Bezemer: de kosten van uit treding zouden ontstellend hoog zijn. LEIDERDORP - Het ontwikke lingsproject op de Kaap Verdi- sche eilanden waaraan Leider dorp gaat meewerken eilanden is deze week gestart. Met de ont vangst op het gemeentehuis door B en W van vier Kaapverdianen, en een informatieavond is een begin gemaakt aan een project dat jarenlang zal duren. De Kaap Verdianen waren af gevaardigd door het ICS, de or ganisatie die projecten coördi neert op de Kaap Verdische ei landen, en kwamen vergezeld door een tolk praten over hun land en het nieuwe project. Over de belangstellimg op de informatie-avond is secretaris Lunshof van de Gemeentelijke werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Leiderdorp tevre den. "Wé hadden allerlei organis- taties en verenigingen op de hoogte gesteld van de avond. De interesse was groot: er zijn onge veer vijftig mensen geweest on der wie onderwijzers, de Rooie vrouwen, politieke partijen, Vluchtelingenhulp, mensen van de kerken en veel individuen". Het project is gericht op het Fogo-eiland, een klein eiland dat onderdeel uitmaakt van de Kaap Verdische eilanden. Het is de be doeling dat Leiderdorp de zoge naamde Ricinus-bomen voor dit eiland gaat betalen. Deze bomen zijn in staat de vruchtbare laag aarde die van de heuvels met de in dit land beruchte zware regens meespoelt, met haar wortels vast te houden, zodat de vruchtbare laag niet wegspoelt. Van groot belang is dat de bevolking door toedoen van deze boom land bouw zou kunnen bedrijven op deze heuvels. De Ricinus-boom geeft bovendien ook noten waar speciale olie voor parfums kan worden uitgeperst, wat voor de bevolking weer extra inkomsten zou geven. Het plan staat en valt bij de be langstelling van de Leiderdorpse bevolking. Een belangrijk stre ven van de werkgroep is name lijk informatie te geven over de gang van zaken rond het project en ontwikkelingssamenwerking in het algemeen. "We gaan niet gelijk op de financiële toer. Eerst moet het project naamsbekend heid krijgen zodat men weet waar het over gaat. Daarna kan het financieel worden aange pakt", aldus Lunshof. De ont wikkelingen van het project wil de secretaris aan de bevolking presenteren door het rondzen den van brieven aan belangstel lenden. Verder hoopt Lunshof dat er bij scholen, verenigingen en organisaties aandacht aan wordt besteed. "Wij hebben veel informatie voor handen voor M Eerste paal Wilgenpark Liethorp LEIDERDORP - De nieuwe wet houder ruimtelijke ordening van Leiderdorp, J. den Boeft, slaat morgenmiddag de eerste paal voor de villa's in het Wilgenpark. Erica Beheer bv is de bouwer van de zestien "luxe landhuizen" in Wilgenpark, zoals het stuk grond aan de Hoogmadeseweg heet waar ooit tuincentrum Bloe- mendaal was gevestigd. Overigens wordt de bouw van de 16 villa's ge volgd door een tweede serie. De toekomstige villa's grenzen aan het Munnikkenpark en het Essenpark. Hetgeen de bewoners van genoem de straten bepaald geen prettig idee vinden. Ze protesteerden te gen de huizen omdat deze hoger worden dan hun villa's. Met name de Essenpark-bewoners kijken straks tegen een "tien meter hoge wal" op. De gemeenteraad steunde hun bezwaren destijds echter niet. 'Manege Liethorp afgestoten?' Met deze sensationele aankondi ging en een berichtgeving die ge baseerd is op minstens twee perti nente onwaarheden haalt onze wethouder van sport en welzijn de krant. Zie het Leidsch Dagblad van 23 september. Ervan uitgaande dat wethouder Huigen deze berichtgeving niet be strijdt mag het op zijn minst be drieglijk genoemd worden, zoals het publiek door deze wethouder wordt voorgelicht als zij spreekt over de dikke tekorten van de afge lopen jaren. In werkelijkheid werden de ja ren 1981 tot en met 1984 met winst afgesloten, terwijl 1985 een gering verlies te zien geeft: 1981 1982 1983 1984 1985 14.676,79 winst 25.024,93 winst 7.986,93 winst 6.974,66 winst 3.767,28 verlies Het geringe tekort van 1985 is een bagatel in relatie tot hetgeen het verificatiebureau van Neder landse Gemeenten in 1976 aan bur gemeester en wethouders van Lei derdorp suggereerde als jaarlijks tekort bij het vestigen van een ma nege binnen haar gemeente. En nu hebben wij het tevens over de tweede pertinente onwaar heid, alsof de Leiderdorpse raad bij haar besluitvorming in 1976 niet gerekend zou hebben op een jaarlijks tekort. Het is mede dankzij de inzet van vele vrijwilligers die het belange loos werkend bestuur hebben bij gestaan, waardoor gedurende de jaren 1981 tot en met 1984 het voor spelde verlies omgezet kon worden in winst. De afgelopen conjunctuursont wikkeling heeft ook de manege niet onberoerd gelaten en is ten koste gegaan van het kantenbe stand. Ook in 1986 zal dit in een aanvaardbaar negatief jaarcijfer tot uitdrukking komen. Gelukkig constateren wij een ke ren van het getij en kunnen wij weer spreken over een stijgend aantal klanten en komen zo de klap te boven. En net op dat cruciale moment komt onze wethouder met het zo bekritiseerde stuk in de krant, hetgeen een slag onder de gordel genoemd mag worden. Negatieve reclame richting pu bliek, onrust onder de medewer kers en demotivatie van de vrijwil ligers, alsmede grote vraagtekens onder het klantenbestand van de manege Liethorp. Dit soort uitspraken zijn toch een wethouder onwaardig en bo vendien strijdig met de gemeente belangen, aangezien hiermee de manegebelangen worden ge schaad, met alle gevolgen vandien. Het bestuur van de Stichting Ruiterschool Liethorp wenst zich uitdrukkelijk uit te spreken in de richting van de potentiële klanten alsmede tot zijn medewerkers, ver enigingsbestuur en zijn vele vrij willigers. Wij gaan keihard door in de over tuiging dat deze manege bestaans recht heeft en zijn pas echt tevre den als wij weer in het vaarwater van de jaren 1981 tot en met 1984 zijn gekomen. Doet u ook mee? Het bestuur van de Stichting Ruiterschool Liethorp Leiderdorp LEIDERDORP - Wethouder Beze mer zou vanmiddag de eerste offi ciële paal voor het project 'Holt- lant' aan de Persant SnoepweglSi mon Smitweg in Leiderdorp gesla gen. Het gaat hier om de bouw van 38 geschakelde villa's, in prijs va riërend van 305.000 tot 375.000 gul den. Bouwer Wilma Vastgoed ont wikkelde het nadat voor twee eer dere plannen te weinig belangstel- luig bleek te zijn. In die twee plan nen ging men uit van de bouw van kleinere eengezinswoningen plus een aantal appartementen. Voor de nu te realiseren wonin gen is de belangstelling des te gro ter: in een tijdbestek van enkele maanden waren ze bijna allemaal verkocht. die iets-willen doen met het plan". Voorwaarden Het idee voor een ontwikke lingsproject is vorig jaar geboren in de gemeenteraad. Deze stelde een werkgroep samen uit de ge meenteraad om te onderzoeken op welke manier de gemeente een Derde-Wereld project zou kunnen ondersteunen. De werk groep heeft van de Novib de keu ze gekregen uit verschillende projecten. De keuze viel op de Kaap Verdische eilanden omdat dit land onder de voorwaarden van de gemeente viel. Eén voor waarde was bijvoorbeeld dat het project in een land moest zijn dat niet politiek gebonden is. De Werkgroep is later overgenomen door zeven mensen uit de Lei derdorpse bevolking. Lunshof hoopt niet dat het daarbij blijft. "We hopen dat het project gedragen gaat worden door een groot deel van de Lei derdorpse bevolking want als wij met zn zevenen moeten blijven doorgaan heeft het niet veel zin". 'Leiderdorp zit goed met heffing ogb' DEN HAAG/LEIDERDORP - De Consumentenbond heeft de ge meente Leiderdorp volgens staats secretaris De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) ten onrechte ge noemd als een van de gemeenten die de burgers teveel onroerend- goedbelasting vragen. Dat heeft de staatssecretaris de Consumenten bond laten weten. Ze baseert haar gegevens op een onderzoek dat de staatssecretaris heeft laten verrich ten naar aanleiding van aantijgin gen van de Consumentenbond. Die stelde in juli van dit jaar dat zeven tien gemeenten, waaronder Leider dorp, de limieten van de onroe- rend-goedbelasting voor eigenaren van huizen in 1986 overschrijden. De bond stelde daarbij dat de ogb volkomen uit de hand dreigde te lopen en raadde inwoners van ge noemde plaatsen aan bezwaar te gen de aanslag aan te tekenen. Zes van de door de Consumen tenbond genoemde gemeenten overschrijden de limieten voor 1986 wel. Dat zijn De Bilt, Dor drecht, Dronten, Gouda, Haarlem en Oosterhout. Overigens heeft de staatssecretaris geen onderzoek la ten verrichten naar gemeenten die de limieten zouden benaderen, zo als Leiden en Alphen aan den Rijn. Het heffen van onroerend-goedbe- lasting tot de limieten is namelijk wettelijk toegestaan. Voor onder zoek of ingrijpen is in deze geval len geen aanleiding, aldus de staatssecretaris. Leiderdorp krapper bij kas LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp krijgt de komende jaren hon derdduizenden guldens minder van het Rijk en dat is nu al reden tot zorg: de leden van de raadscommissie financiën toonden zich gisteravond ge schrokken van die daling, die in 1988 ingaat en de gemeente tot en met 1990 een slordige 700:000 gulden scheelt. Op een moment dat de begroting voor 1987 nog behandeld moet wor den door de raad, bezinnen burgemeester en wethouders van Leiderdorp zich over de financiën vanaf 1988. Het uitgavenpatroon zal over de gehele linie moeten worden aangepast, zo voorspelde wethouder Bezemer giste ren al. Verenigingen en instellingen zullen onvermijdelijk worden ge kort: ze zijn of worden er al op attent gemaakt. De lasten voor de Leiderdorpse burger zullen waarschijnlijk niet stij gen na 1987. Burgemeester en wethouders hebben nu eenmaal het beleid uitgestippeld in het collegeprogramma dat de burger zoveel mogelijk gespaard moet blijven. LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2