Veel aandacht voor personal computer AUTO Debuut Honda Legend en Rover 800 in Birmingham Reiniger voor velgen Robots inspecteren autolak Skoda snelste stijger HAI Rijnsburg dealer Dodge en Chrysler E L E K T R O N I K A DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 PAGINA 21 Honda had op de vorige week in Parijs geopende autoshow enkele ,tot nu toe onbekende variaties van al bestaande mo dellen staan, maar de nieuwe grote Legend was er niet te zien. Die Legend zal pas worden getoond- op de tentoonstelling, die 17 oktober in Birmingham begint. Op dezelfde expositie dus waar ook de Rover 800 zijn première beleeft. Samengesteld door Koos Post De Legend en de Rover 800 vor men een in verschillende milieus opgegroeide (auto)tweeling. De wagens hebben dezelfde ba sis maar andere afwerking. Veel overeenkomsten, bijvoorbeeld wat afmetingen en voorwielaandrij ving betreft, maar ook veel ver schillen in uiterlijk en interieur. Honda en Rover hebben het mo del gezamenlijk ontworpen, maar zijn daarna volgens afspraak hun eigen gang gegaan. Zo is bijvoor beeld de veerkarakteristiek opzet telijk afwijkend gehouden. De twee merken hebben ook nauwgezette afspraken gemaakt wat de verkopen betreft. De we reldmarkt is netjes verdeeld, al zul- len de beide modellen in een aantal landen met elkaar concurreren. Honda maakt de Legend al in Ja pan, waar de produktie van de Rover 800 tegen het einde van deze maand op dezelfde lopende band zal beginnen. Het omgekeerde gebeurt in het Britse Cowley, waar de Legend binnenkort een plek zal krijgen op de band waar de Rover allang van af rolt. Geheimzinnig Hoewel de Rover 800 reeds ge ruime tijd geleden aan het thuis front werd getoond - de beelden waren op de BBC-tv te zien - doet men er hier in Nederland nog steeds vrij geheimzinnig over. Een klein aantal autojournalisten mocht in Engeland de auto zien, de rest moet om niet verklaarde rede nen tot 17 oktober op de bijzonder heden wachten. Dan pas horen ze officieel dat de Rover verkrijgbaar zal worden met een viercilinder 2 litermotor van Britse makelij (desgewenst mét of zonder inspuiting) of met een zes cilinder 2,5 liter motor van Honda huize., Honda heeft inmiddels laten we ten dat de Legend in het voorjaar hier leverbaar zal worden zal wor den met een 2,5 liter zescilinder motor met 24 kleppen in het voor onder. 'Een directie-auto in de duurde re klasse', waarsphuwt de Ridder- kerkse importeur, die verdér nog niets over de prijs wil loslaten. Maar alle ervaringen die Honda in de Formule 1-races heeft opge daan zijn samengebundeld in het nieuwe vlaggeschip van de Hon- da-vloot. Dit jaar viert de automobiel zijn eerste eeuwfeest. Honderd jaar ge leden werd de eerste auto gecon strueerd. Honda heeft een heel wat kortere historie: de fabriek bouwt pas 23 jaar auto's. Maar rijcomfort, besturing en weggedrag van de Le gend bewijzen dat Honda een snel le leerling is geweest. Parijs Zo iemand daar nog aan twijfel de had hij ook in Parijs overtuigd kunnen worden. Daar staat onder meer de Honda Accord 2,0i-16, een ingewikkelde naam voor een Ac cord met een zestienkleppen injec tiemotor van 137 pk. Een motor die overigens al eerder in de Prelude 2,0i werd toegepast. Voorts heeft de Civic Shuttle van Honda een nieuw aandrijfsysteem gekregen. In de gewone op vier wielen aangedreven Shuttle kon de aandrijving naar keuze via de de vóór- of via alle vier de wielen plaatshebben. In de nieuwe RT- 4WD Shuttle zit een viscose-kop- s peling en dat betekent dat de vier- wiel-aandrijving zich automatisch aan de omstandigheden aanpast- .De beschikbare kracht wordt naar noodzaak over de vier wielen ver deeld. De Honda Legend, het tweelingbroertje Een robot die de autolak controleert geïnstalleerd alle Nissanfabrieken worden De discussie of door de alsmaar verder gaande automatisering ar beid wordt afgestoten of juist wordt gecreëerd duurt nog steeds onverminderd voort. Vele deskundigen houden vast aan de stelling dat door die auto matisering het aanbod de vraag be duidend gaat overtreffen, waar door werkloosheid snel groeit. Maar de opmerking van een top man van Japans grootste fabriek van elektronica (vorige week in De Telegraaf) wijst in een andere rich ting: 'Sinds wij tien jaar geleden serieus met automatisering zijn be gonnen is ons personeelsbestand gegroeid met 10.000 mensen. Dui zend extra plaatsen per jaar dus.' Het zal het laatste woord niet zijn in deze discussie. Maar hoe men er ook over denkt, de automatisering gaat verder. Het aantal robots in de fabrieken neemt gestaag toe. Nissan liet weten er ook weer een ander soort mechanische me dewerker bij te hebben. In twee fa brieken van het Japanse merk staan nu robots die door middel van laserstralen de lak op de auto's controleren. De cijfers van de RAI tonen aan dat Skoda eind augustus de snelste stijger was in de autoverkoop, bijna 75 procent meer dan vorig jaar. Daarmee was Lancia overvleugeld die aan het einde van de eerste helft van dit jaaP de lijst aanvoerde. De Voorschotense Skoda-importeur De Binckhorst wijst er met nadruk op dat dit succes niet te danken is aan spectaculaire nieuwe modellen. Integendeel, Skod,a moet het nog steeds doen met de al jaren bekende typen. Maar met dit verkoopsucces in de hand denken ze in Voorscho ten wel het dealernet sneller te kunnen uitbreiden. Op dit mo ment telt de organisatie in ons land 115 dealers, maar verkooplei der P.F.M.Kampshoff wil met voortvarendheid doorgroeien naar 140 tot 150 dealers. Pas dan is heel Nederland in het Skoda-net gevangen. Nissan heeft deze robots zelf ont wikkeld en zou de eerste autopro ducent ter wereld zijn die dergelij ke robots gebruikt. In 72 seconden kunnen de machines het gehele lakoppervlak van de auto aftasten en daarbij onregelmatigheden tot 0,3 mm ontdekken. Een ervaren menselijke controleur heeft voor dit karwei minimaal drié kwartier nodig. De robots registreren niet alleen de plaats, de grootte en het aantal lakfouten, zp meten al doende met een even de glans van de lak. Nis san is van plan deze inspecterende robots in alle fabrieken te gaan ge bruiken. De Skoda 105 SI 105 L De Hollandse Auto Import Maatschappij - het bedrijf naast het oude Flora-veilingge bouw in Rijnsburg - treedt sinds einde vorige maand ook op als dealer van Dodge en Chrysler. Door de daling van de dollar koers zijn de vaak grote Ameri kaanse auto's weer in de be langstelling gekomen. De prij zen zijn immers tot een redelijk gedaald. Om een voorbeeld te geven: voor de tweedeurs Dodge Aries moet nu bijna 42 mille worden betaald. Weliswaar nog een fiks bedrag, maar daarvoor krijgt men wel zo'n luxueuze Ameri kaanse slee vol comfort. Na tuurlijk met automaat, natuur lijk met stuurbekrachtiging, ja zelfs met airconditioning aan boord. Toen de dollar heel hoog stond genoteerd waren ze in fei te onbetaalbaar. Nu zijn ze weer voor een bepaalde groep bereikbaar. Van Turtle Wax Auto-onderhoud is niet slechts een cosmetische zaak. Natuurlijk is het wel leuk als de auto er glan zend uitziet, maar veel belangrijker is het behoud van het kostbare be zit. Het te beschermen. Daarom is het leuk als de noodzakelijke, maar vaak tijdrovende onderhoudsbeurt door goede schoonmaakmiddelen kan worden vergemakkelijkt. Hoewel er al legio middeltjes op de markt zijn, komen er steeds nieuwe bij. Nu is Turtle Wax weer met 'Wheel Brite' gekomen. Een goed werkende velgenreiniger. Velgen worden gemakkelijk vuil en vet. Remmenslijpsel, olievlek ken, teer en wat al niet zetten zich er op vast. Als men ze niet geregeld schoonmaakt worden ze binnen de kortste keren zwart. Met gewone shampoo krijgt men ze niet schoon. Die vormt geen partij voor de vette aanslag. Daarvoor heeft men een sterker middel nodig. 'Wheel Brite' is er zo één. Heel gemakkelijk te gebrui ken. Direct op de velg spuiten (geen schade aan het rubber), een minuut laten inwerken en dan met water afspoelen. Het meeste vuil is er dan af. Zo niet, dan met een kwastje of een borsteltje wat nabe- werken. Als men het geregeld doet krijgt men de velgen inderdaad brandschoon. Heilmiddel is niet alleen te ge bruiken voor de auto, maar ook voor huishoudelijke klusjes, zoals het schoonmaken van gereed schappen, alumimium raamkozij nen, kranen, vloeren en nog meer. De door Turtle Wax geadviseerde verkoopprijs van een spuitflacon is f.18,50 Na de Firato, begin september, loopt nu in de Amsterdamse RAI de meer professionele elektronica- expositie: Effi- ciencybeurs '86. Ten opzichte van de Firato is er een opmer kelijk verschil. Er is sprake van een echt beursgebeuren: men kan er contracten tekenen en aankopen doen.' De expositie loopt nog tot en met woensdag 15 oktober. De efficienybeurs richt zich op het bedrijfsleven, niet op het grote pu bliek. Toch trok de expositie twee jaar geleden ruim 200.000. Die gro te belangstelling laat zich vooral verklaren door het grote aantal zakenmensen dat in informatica is geïnteresseerd. Er zijn op de beurs ook gigantische veel computerfirma's. Zowel met Personal Computers (die binnen een klein bedrijf of zelfs thuis gebruikt kunnen wor den) als met mini's en complete mainframe computers. De laatste zijn geschikt voor grote kantoren. Op zo'n centrale computer worden dan tientallen, soms honderden, beeldschermposten aangesloten. Toch staat de bezoeker niet al leen computergeweld te wachten. Er zijn ook andere kantoormachi nes zoals reproduktie-, microgra fie-, registratie- en postverwerken- de apparatuur. Men vindt er ook een scala van kantoorartikelen vanaf de paperclip tot aan comple te bedrijfs- en kantoorinrichtingen. Tijdens de beurs worden ook lezin gen gehouden. Software-paviljoen Nieuw is een paviljoen dat ge Op Efficiencybeurs t Het elektronisch white board met afstandsbediening heel aan computer-software is ge wijd. Software noemt men de pro grammatuur die nodig is om een computer iets te laten doen. Wie al een computer heeft, maar een toe passing zoekt, of dat nu een een voudige boekhouding, dan wel een verregaande postregistratie is, kan hier terecht. Zelfs geheel geinte- greerde programmapakketen, waar praktisch alle voorkomende computerbewerkingen in zijn sa mengebracht, zijn er te koop. De JeleX software-producenten en -impor teurs huizen in het congrescen trum. De OKI laserprinter is kleiner en goedkoper dan men tot nu toe gewend was. .De branche-organisatie die de beurs organiseert, heet Vifka. Voorzitter is drs. M.A.H. van den Akker. Hij verklaart de sterke stij ging van het aantal bezoekers de laatste jaren ook uit de opkomst van de personal computer. Sinds die goedkoper en beter is gewor den, komt hij binnen het bereik van een aanmerkelijk grotere groep bedrijven. Maar ook in andere sectoren heeft de elektronica invloed. Ko pieerapparaten worden steeds ver nuftiger. Het verkleinen of vergro ten van een origineel tot 50 procent of tot 400 procent blijkt nu moge lijk te zijn geworden. Dan zijn er digitale machines die beelden al leen horizontaal of verticaal kun nen verkleinen of vergroten. Han teert men de elektronische 'aan wijsstok' dan kunnen delen uit een tekening of uit een document ver wijderd of verplaatst worden. Het verzorgen en opmaken van tekst pagina's is met deze kopieerders heel goed mogelijk. Voorts zijn er steeds meer kopieermachines die full-color reproduktieskunnen bieden. Telex-apparaten laten zich steeds vaker als tekstverwerkers gebruiken of andersom: men breidt zijn tekstverwerker uit met een telex-module, zodat hij op het telexnet kan worden aangesloten. Teletex-terminals kunnen alles wat met telex mogelijk is, maar veel sneller. Ze hebben standaard een tekst-verwerkingsmogelijk heid en beschikken over veel meer lettertekens. Daarnaast is de snelle faxmachi ne in kantoren in opkomst. Facsi- mile-apparatuur brengt het binnen bereik van veel kantoren om een brief in zijn oorspronkelijke vorm, met briefhoofd en handtekening, over de hele wereld te verspreiden. De eerste machines waren onhan dig en maakten handbediening noodzakelijk. Op dit moment zijn er 'faxen' die zelf, automatisch een waslijst aan (telefoon) nummers kunnen draaien en hun boodschap vervolgens in ijltempo overseinen. Dan zijn er de elektronische whi teboards, die lesgeven aanzienlijk vergemakkelijken. Schetsen of overzichten, gemaakt op deze elek tronische 'schoolborden', kunnen door een ingebouwde kopieerin richting worden afgedrukt. Er ko men vervolgens A-4-afbeeldingen, van wat op het bord geschetst was, ogenblikkelijk ter beschikking van de toeschouwers. Sharp heeft zó'n apparaat zelfs van een infra-rode afstandbediening voorzien. Ook'kunnen de nieuwe faxma chines 24 uur de lijn bewaken en automatisch alle inkomende bood schappen verwerken en opslaan. Het overseinen van documenten geschiedt via gewone telefoonlij nen. Een velletje A-4, met veel wit, neemt nauwelijks meer dan 15 se conden voor het overseinen. Dat kan naar elke plaats ter wereld waar men ook zo'n automatische fax heeft staan. Net als met telex kan men met een automatische fax het tijdsverschil opvangen dat er tussen vestigingen van een bedrijf in Europa ten opzichte van Japan of ten opzichte van de Verenigde Staten bestaat. Laser-printers Desktop-publishing, het maken van heel mooi opgemaakte ge schriften met veel lettertypen en kaders, is pas goed in zwang ge raakt na de komst van de Apple Macintosh-computer en de laser- writers. Tijdens de beurs introdu ceert het Japanse bedrijf OKI ook zo'n Laser-afdrukapparaat, waar mee men de kwaliteit van druk werk benadert, terwijl de letterty pen, kolommen en plaatjes toch uit de computer komen. Alleen is deze afdruk-eenheid weer kleiner en goedkoper. Aandacht tenslotte ook voor net werken. Steecis vaker koppelt men verscheidene computers aan een netwerk. Zodoende kan men dure apparaten vanuit meer punten in een kantoor bereiken. Een duur apparaat is bijvoorbeeld (nu nog) zo'n Laser-printer. Maar ook zoge naamde harde schijven, magneti sche mcidia die enorme hoeveelhe den gegevens kunnen opslaan, zijn op die wijze door meerdere compu ters te benaderen. IBM toont op Ef ficiency zijn bekende Token Ring Netwerk tonen, evenals de nieuwe AT/3 personal computer. Losse computers worden gekoppeld aan een laser-drukeenheid of aan een groot extern geheugen. De nieuwe fax-apparaten die automatisch berichten in hun oor spronkelijke vorm verzenden en ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21