LEIDSCH DAGBLAD Streep door kleutermaatregel UW DAGBLAD GEEFT DE INFORMAT E DIE OP T.V, ONTBREEKT Bonden stellen in '87 eisen per bedrijfstak Chirac: minder zout in de Rijn CDA na PvdA en WD ook tegen plan vierjarigen Rechter zet luidruchtige Leidenaar zijn huis uit Politie opgescheept met tientallen misdadigers Ziek van getok kippen DINSDAG 7 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38132 de autoriteiten in de Elzas wordt gesproken. Het rapport is vanmid dag openbaar gemaakt. Lubbers en Van den Broek hebben met te vredenheid geconstateerd dat Frankrijk, hoewel met een jaar ver traging, nu de vermindering van de zoutlozingen realiseert. De partijen zijn overeengekomen dat Frank rijk op korte termijn de Internatio nale Rijncommissie, waarin de lan den zitting hebben die aan de Rijn grenzen, bijeen zal roepen. DEN HAAG (GPD) - Frankrijk zal met ingang van 5 januari volgend jaar de zoutlozingen in de Rijn gaan verminderen. De Fran se premier Chirac heeft dat gisteren verzekerd tijdens een bliksembezoek aan Den Haag. Hij sprak op de Franse ambassade over de zoutlozingen van de kali- mijnen in de Elzas met premier Lubbers en minister van buiten landse zaken Van den Broèk. Over eengekomen werd dat binnen twee jaar een verdere vermindering van de zoutuitstoot met 40 kilogram per seconde zal worden bereikt. In 1976 werd in de Westduitse hoofdstad Bonn overeengekomen dat de Fransen per 1 januari '86 de zoutlozingen van de kalimijnen in de Elzas met 20 kilogram per se conde zouden verminderen: 15 kilo door opslag in de kalimijnen zelf en 5 kilo door vermindering van de lozingsvergunningen. De Franse president Mitterrand had in 1983 bij zijn bezoek aan Den Haag zijn erewoord aan Beatrix gegeven dat Frankrijk de over eengekomen vermindering zou realiseren. De aanleiding van het bezoek van Chirac was een rapport van Franse deskundigen over de zout- Italië en Libië ruilen gevangenen ROME (AP) - In Libië zijn vier Ita lianen vrijgelaten en op een vlieg-" tuig naar Rome gezet, terwijl in Ita lië drie Libiërs werden vrijgelaten die waren veroordeeld -f wegens moord en poging tot moord op te genstanders van de Libische leider Gaddafi. Twee van de Italianen zaten al sinds 1980 gevangen en waren tot levenslang veroordeeld op be schuldiging van samenzwering te gen Libië. De twee anderen waren tot 10 jaar veroordeeld wegens be zit van drugs. In ruil voor de vrijlating van de vier Italianen verleende Italië gra tie aan een Libiër die in 1980 tot 26 jaar werd veroordeeld wegens moord op een landgenoot. De an dere twee waren elk tot 14 jaar en - .l7. - T7Vr 11 maanden veroordeeld wegens poging tot moord op een Libische dissident in 1983. NIJMEGEN (ANP) - Het heroïne- problematiek, dat momenteel met probleem is onoplosbaar gewor- Nijmeegse socioloog Baanders in zijn onlangs afgesloten onderzoek aan het criminologisch instituut van de katholieke universiteit in Nijmegen. Volgens Baanders is het harddrugsprobleem door de aanpak van de afgelopen jaren aleen maar uitzichtlozer gewor den. Verslaafden blijken uiterst be den. Politie en justitie hebben de handel en het gebruik niet aan banden kunnen leggen, terwijl de medici vaak niet opgewassen blij ken tegen de trucs van 'afkicken de' junks. In veel gevallen ruilen de junks hun heroïneverslaving alleen maar in tegen die aan methadon of andere medicijnen. Psychische dreven in het manipuleren van de hulpinstellingen. "Junks hebben geleerd dat het van belang is om Die sombere conclusie trekt de contact te blijven onderhouden met hulpverleners om bijvoor beeld politie, sociale dienst of hun ouders weer even te kalmeren", aldus Baanders. De afgelopen vier jaar voerde Baanders onder meer gesprekken met verslaafden en ex-verslaaf den, drugshulpverleners, ouders, politie, justitie en rechterlijke macht. De culturele verschuivin gen van de afgelopen tientallen jaren zijn volgens hem de oorzaak van het drugsprobleem. "De pe riode van volwassen-worden is verzwaard. De grote claim die op ouders wordt gelegd door de maatschappelijke positie van het gezin, brengt spanningen en ver warring teweeg in de opvoeding". Volgens Baanders biedt een psychologische benadering van het probleem nog de beste kansen. Betere in elk geval dan een 'harde aanpak' of een medische. Hij wijst er op, dat maatschappelijk werkers, psychologen, psychia ters en psycho-analytici vaak ook een steun vormen voor de familie van de verslaafde. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich vandaag duidelijk uitgesproken tegen het voorstel om vierjarigen later naar school te laten gaan. Tijdens het begin van de algemene beschouwingen keerde ook het CDA zich tegen dit plan van minister Deetman (onderwijs). WD en PvdA hadden zich al eerder tegen de 'vierjarigen-maat regel' uitgesproken. Ook voelt het CDA er weinig voor om het snoeimes in het speciaal onderwijs te zetten. (foto Tassl Kasparov behoudt zijn schaaktitel, de wereld kampioen sloeg de laatste aanval van Karpov met opvallend gemak af. PAGINA 11 Fractievoorzitter De Vries zei van ochtend dat zijn fractie oog heeft voor de bezwaren die ouders en de onderwijswereld hebben aange voerd tegen de plannen met het on derwijs aan kleuters. Als alterna tief voor het bezuinigingsplan denkt hij aan de mogelijkheid deze kleuters per week minder uren naar school te laten gaan. Ook de WD zoekt een oplossing in deze richting. Zo zou de afgesproken bezuiniging van rond 200 miljoen toch kunnen worden gehaald. Niet eens De twee regeringspartijen heb ben gisteren tot, diep in de avoncL_ overlegd over de verschillende al ternatieven, zonder dat zij het ech ter eens konden worden. Afgespro ken is nu dat de specialisten van beide fracties bij de behandeling van de onderwijsbegroting met een uitgewerkt plan komen. Dan zullen de specialisten Hermes de Amerikaanse regering bij de VerenigdeNaties Joseph (CDA) en Franssen (WD) ook met de be- zuinigingen op het speciaal onder- die hij de afgelopen maanden als VN-lid wijs. Als mogelijkheid wordt ge- verzwaringen voor burgers en be drijfsleven, een verlaging van de defensiebegroting en minder be zuinigingen op de overheidsuitga ven. Fraudebestrijding moet even eens extra geld opleveren. Dat alles biedt de mogelijkheid de uitgaven voor onderwijs, ver keer en waterstaat, WVC en VROM te laten groeién. Groeiende uitga- ven voor overheidsinvesteringen moeten verder leiden tot een toe name van de economische groei en een beperking van de werkloos heid, aldus fractievoorzitter Kok. (zie verder pagina 5) CDA stel v ning v i WD achter voor- n minister De Ko or ouderschapsver- 1 Paramaribo meldt nieuwe aanval van groep-Bruns- wijk. PAGINA 7 Personeel van schoenenfa briek Quick heeft produk- tie hervat. PAGINA 9 Anderhalf duizend adop tief ouders wisselen erva ringen uit en luisteren naar deskundigen in Avi-, fauna. PAGINA 19 NEW YORK - De tijdelijk vertegenwoordiger Reed heeft gisteren tijdens een vergadering van de financiële commissie de aandacht gevestigd op de enorme èen alternatief komen lidverspilling bij de VN door de enorme papienvinkel. Om zijn bewering te staven nam hij de 25.000 pagina's papier ontving. De kostprijs van elke pagina becijferde hij op een kleine 1500 gulden. (Van een r verslaggevers) Leidse meteorenvereninging: Morgen regen van vallende sterren AMSTERDAM/UTRECHT (GPD) - De bij de FNV en CNV aangesloten vakbonden zullen bij de komende cao- onderhandelingen per bedrijfstak hun eisen moeten bepa len op het gebied van lonen en arbeidstijdverkorting. Er zullen geen centrale voorwaarden op tafel liggen. LEIDEN (ANP) - Er is een goede kans dat morgen bij helder weer een regen van vallende sterren te Dit heeft de Nederlandse De vakcentrales gaan er wel vanuit dat de bonden en hun leden geen extreem hoge looneisen stellen, maar zich blijven richten op bevor dering van de werkgelegenheid. Dat is gisteren gebleken op pers- meteorenverenigmg DMS (Dutch conferenties van de twee centrales Meteor Society) in Leiden bere- over het arbeidsvoorwaardenbe leid. leid voor het komend jaar. „Werk De meteorenzwerm is afkomstig blijft prioriteit" aldus FNV-yice- uit het sterrenbeeld Draak en is de- voorzi er „S^k(? en1burB' CNy- zelfde die in 1933 en 1946 voor vooratter H. Hofstede zei „van de spectaculaire sterrenregens zorg. mensen met betaald werk een gro- de. Het hoogtepunt van de ver schoning van de zogenaamde Dra- iWns rtrs M Rpti^m kelenburg bevriezing van ambtenarensalaris sen en uitkeringen onbespreek baar zijn. „Lubbers moet die bar rière wegnemen", aldus Pont gis teravond. Binnen de FNV verzet vooral de ambtenarenbond Abva/ Kabo zich tegen een landelijk ak koord. (Zie ook pagina 13) 6 tlm 15 oktober te zelfbeheersing op het vlak de looneisen te verwachten". Ste- conidenls volgens drs. M. Betlem kelenburg en Hofstede zeiden uit i de DMS omstreeks acht avonds te verwachten. De sterren regen kan echter de gehele nacht duren. Vallende sterren of meteoren zijn kleine stofdeeltjes die kome ten, wanneer ze dé zon passeren, achterlaten. Op grote hoogte ver brandt de materie. Het lichtspoor wordt als te gaan van looneisen van onge veer één procent. De twee vakcentrales zijn afge stapt van het jaar 1990 als jaar waarin de 32-urige werkweek een feit moet zijn. De FNV blijft daar op 'middellange termijn' wel naar uulwt(UU1 streven, evenals naar een gemid- vallende ster waarge- deld 36-urige werkweek in 1987, maar legt zich in tegenstelling tot vorige jaren nergens op vast. De bonden van FNV en CNV zul- Weinig verandering Gevolg van strengere Franse controle (foto anp) dacht aan een besparing op "de technische onderhoudskosten in het hele basis- en speciale onder wijs. Het CDA keerde zich ook tegen de bezuiniging van 300 miljoen gulden op het sociaal-culturele werk. De WD houdt daarentegen vast aan deze bezuinigingspost. De liberalen vinden dat het aantal wel zijnswerkers drastisch kan worden verminderd. Alleen gezins- en be jaardenverzorging moeten worden ontzien. De PvdA wijst de maatre gel af. PvdA Hoewel de PvdA bijna evenveel wil bezuinigen als het kabinet, zou het geld volgens woordvoerder Kok elders gevonden moeten wor den. Voorop staan daarbij lasten- VU-medewerker: 'Uur gewacht met operatie' AMSTERDAM (GPD) - De 24-jari- ge Amsterdammer, die zondag morgen bij het Leidseplein werd getroffen door een kogel uit een politiepistool, heeft in het Amster damse VU-ziekenhuis ruim een uur moeten wachten op een spoed operatie. Het slachtoffer stierf kort na het begin van die operatie. Deze beschuldiging is afkomstig van een medewerker van het zieken huis, die het slachtoffer heeft ge- DEN HAAG/LEIDEN - Een bewoner van de Ververstraat moet binnen een week nadat hem het vonnis officieel is meegedeeld zijn huis verlaten. Dat heeft vice-president mr. Brinkhof van de Haagse rechtbank vanmor gen beslist in het kort geding dat de Woningbouwvereniging Leiden en zijn buurvrouw aanspanden. De buren zeggen ondraaglijke overlast van de man te ondervinden om dat hij vaak zijn radio of tv te hard zet, dikwijls schreeuwt en mensen uitscheldt. De man is herhaaldelijk gewaarschuwd maar dat haalde vol gens mr. W. K. van Duren van de woningbouwvereniging niets uit. De afgelopen zomer moest de politie er gemiddeld drie keer per week aan te pas komen om aan de herrie een einde te maken. Raadsman mr. J. C. van Nie bepleitte voor zijn niet aanwezige cliënt nog een laatste waarschuwing omdat hij óntruiming wel een erg drasti sche maatregel vond. Mr. Brinkhof verklaarde de klagende buurvrouw in het kort geding overigens niet-ontvankelijk. De motivering hiervan was vanmorgen nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De tokkende kippen van haar buurman. Een Alphense vrouw is er letterlijk ziek van. Zo erg zelfs, dat zij haar huisarts heeft moeten consulteren omdat ze niet meer tegen de spanningen was opgewassen. Maar daarmee was het probleem niet opgelost. Dus deed de Alphense een beroep op de gemeente. Of zij wellicht mogelijkheden had om de luid ruchtige kippen het zwijgen op te leggen. Nee, zei de gemeente. Kippen vallen niet onder de strafverordening waarop de vrouw een beroep deed. Wel onder de verordening geluidhinder. Dan maar naar de politie. Een onderzoek volgde. Conclusie: het tokken van de kippen is niet hinderlijk. Maar, voegde de sterke arm er onmiddel lijk aan toe, die hinder is niet objectief vast ie stellen. Andere buren van de kippenhouder in de Ceresstraat merken niets of nauwelijks iets van de aanwezigheid van het pluimvee. Kortom, de gemeente Alphen kan niets voor de vrouw doen. Niet op het juridische vlak, niet met bestuursdwang. Toch gaat de raadscommissie bestuurlijke zaken zich overmorgen nog eens over de kwestie buigen. Het enige dat de Alphense nog lijkt te kunnen doen is aankloppen bij de Raad van State. Hij heeft ooit een luid kukelen de haan een 'kraaiverbod' opgelegd. DEN HAAG (ANP) - De Amster- tenlanders vrijgelaten, damse vreemdelingenpolitie zit sinds kort opgescheept met tiental len buitenlandse criminelen. De vi sumplicht en de strenge grenscon troles voor buitenlanders blij- ongewenste vreemdeling. Ze moeten in principe proberen Nederland zo snel mogelijk te ver laten. Om hoeveel buitenlandse criminelen het in totaal gaat is bij In de nacht mogelijk wat regen en te gen de ochtend plaatselijk mist. Over dag perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 gra den, Middagtemperatuur rond 16 gra den. Matige noordwestenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: rustig en droog herfstweer met zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur rond 17 graden. Woensdag 8 oktober 1986 zon op: 06.52 uur, zon onder: 18.02 uur, maan op: 13.25 uur, maan onder: 20.03 Waterstanden Katwijk hoogwater: 05.55 en 18.11 uur: laagwa- ter: 01.30 en 13.54 uur. wettelijke uitkeringen bij arbeids ongeschiktheid en werkloosheid. Bij de FNV staat bovendien het re gelen van flexibele arbeidscontrac ten hoog op het cao-lijstje. De FNV wil overigens alleen met kabinet en werkgevers gaan praten over de hoofdlijnen van het so ciaal-economisch beleid (een „con venant"), als er bij de onderhande lingen nog iets kan veranderen aan het bezuinigingspakket dat mo menteel op tafel ligt. Voorzitter Pont vindt dat het „niet zoveel zin heeft te praten over een conve nant", indien onderwerpen als de Frankrijk heeft ingesteld na de ter- Justitie niet bekend. Maar alleen al reurgolf, zorgt ervoor dat Justitie het rayon Amsterdam, dat de criminelen uit voornamelijk het Middellandse-Zeegebied niet meer op de trein kan zetten naar Frank- de Roosendaal-procedure levert, rijk, het land waar ze veelal voor- zet jaarlijks 700 criminelen op de dien verbleven. Eén woordvoerder van Justitie benadrukt dat dit probleem niets te maken heeft met het cellente kort. "De buitenlanders zijn over gedragen aan de vreemdelingenpo litie om te worden uitgezet. Lukt dit niet dan kunnen cue mensen slechts enkele dagen worden vast gezet. Vaak kan de vreemdelingen politie hun identiteit ook niet vast stellen". Volgens Justitie worden de bui- trein. Een oplossing voor het pro bleem is nog niet gevonden. ARTSEN STAKEN - In Italië zijn meer dan 100.000 artsen die zijn verbonden aan staatsziekenhuizen of die werken in de gezondheids zorg van de overheid voor vier da gen in staking gegaan. Zij stellen financiële eisen. De stakende artsen behandelen tot vrijdag alleen spoedgevallen. De directie van het ziekenhuis ontkent dat er fouten zijn gemaakt. Volgens, de voorlichter is het slachtoffer direct na aankomst in het ziekenhuis onder diagnose ge steld. Een chirurg heeft, in afwach ting van de operatie, het slachtof fer al die tijd geobserveerd. Bij de operatie waren drie chirurgen aan wezig. „Er gaat helaas altijd enige tijd overheen voor met de operatie kan worden begonnen,, omdat het slachtoffer onder meer een bloed onderzoek moet ondergaan en er een diagnose moet worden ge steld". Hoeveel tijd er verstreken was tussen de aankomst in het zieken huis en het begin van de operatie, kon de voorlichter niet zeggen. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u belaaitTI per maand 23,25 par hall jaar 137,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 262,40 per kwartaal 68.95- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat. Postcode/ Plaats: Telefoon:

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1