Top wist af van ABP-gesjoemel Wie meer wil weten over de volgende onderwerpen haalt de folder op het postkantoor. IKV worstelt met koers Gedetineerden in Alkmaar ontsnapt Werknemers voor atv in containersector haven Luns wordt Politiekogel doodt omstander Kleine zaken. Grote zaken. Je doet ze op het postkantoor. MAANDAG 6 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Te hoge kosten bekend op ministerie DEN HAAG (ANP/GPD) - De top van het ministerie van volkshuisvesting heeft in 1983 - mogelijk al eerder - geweten dat het ABP te hoge stichtingskosten van het Rotterdamse woningbouwproject Heydnahof heeft opgegeven. Dit blijkt uit een brief aan het departe ment van de directeur van het Overijsselse kantoor van het ministerie, ir R.N. Hemmes. Staatssecretaris Brokx (volkshuis- nisterie. In een zeker stadium werd vesting) heeft de Tweede Kamer een maand geleden gezegd dat de ambtelijke top van het ministerie niet op de hoogte was van onjuiste het plan geopperd om de beleg gingsinstellingen evenals de ningbouwverenigingen te gaan controleren. Op dat plan werd kostenberekeningen van het ABP. commentaar gevraagd aan de di- In de brief van Hemmes staat dat recteuren in de provincies. Het commentaar van de Overijs selse directeur Hemmes is tot nu toe het eerste document er op het ministerie in 1983 een discussie is gevoerd over de toetsing van beleggersplannen, "mede in verband met Rotterdam- rechtstreeks wordt verwezen naar se ABP-problemen"maar dat het ABP. In de papierlawine die daaruit voor de directeuren in de Brokx tot nu toe over de subsidie- provincies nog geen instructie is affaire naar de Kamer heeft ge- voortgevloeid. stuurd komt die verwijzing naar In juli 1982 heeft het ministerie het ABP nergens voor in verband de subsidie-aanvraag van het ABP voor Heydnahof goedgekeurd. Vijf kosten, dagen hierna liet Post, de directeur n 11 oto voor Zuid-Holland, zijn superieu- ren weten dat het voor grote beleg gers heel makkelijk is om meer subsidie in de wacht te slepen dan waarop zij recht hebben. Hij ont leende zijn voorbeeld aan Heydna hof. De 'nota Post' werd onderwerp van jarenlange discussie op het mi met te hoog opgegeven stichtings- "Een parlementaire enquête komt nadrukkelijker in beeld". Dat vindt de PvdA-Tweede-Ka- merlid Hummel naar aanleiding van de nota en de antwoorden op de kamervragen over de ABP-sub- sidiefraude die staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) afgelo- ROTTERDAM (ANP) - De werk- Afspraken over verdergaande nemers in de containersector in de automatisering in de containerbe- Rotterdamse haven willen van hun dry ven wordt aan de orde gesteld loonruimte van 2,5 procent voor als voor het begin van de cao-on- iiuvu 1987 1 procent besteden aan ar- derhandelingen geen raamover- voorbeeld beidstijdverkorting. Ze stellen eenkomst over dit punt is bereikt, daarbij als voorwaarde dat de vrij- Voor dit laatste heeft de Vervoers- komende arbeidsplaatsen voor 100 bond FNV overigens een voorkeur, procent worden herbezet, aldus Tenslotte willen de FNV-leden ook FNV-bestuurder Van Nimwegen. sluitende afspraken maken over een pasjesregeling, bedoeld om het De vakbondsleden konden zicïl inzetten van zwartwerkers in de vorige week uitspreken over de ei- haven te bemoeilijken, sen die de FNV-onderhandelaars op tafel zullen leggen bij de nieuwe pen vrijdag naar de Kamer heeft gestuurd. Hummel vindt dat de vragen van Brokx een goede basis vormen voor een eigen onderzoek van het parlement, maar hij ver wacht dat zonder parlementaire enquête op bepaalde vragen geen antwoord zal komen. Bij een parlementaire enquête kunnen kamerleden getuigen on der ede horen. Hummel denkt dat dat middel nodig zal zijn om uit te vinden of er echt sprake is geweest van een 'herenakkoord' tussen het ABP en het ministerie van volks huisvesting over de subsidie voor premie-huurwoningen. ABP-direc- teur Snijders verklaarde vorige week dat het ABP toestemming heeft gehad om bepaalde subsidie regels op een voor het pensioen fonds gunstige manier toe te pas sen, maar volgens het ministerie is daar niets van bekend, en het pen sioenfonds kan er ook geen papie ren van overleggen. Ook verwacht het PvdA-kamer- lid dat mogelijk pas in een enquête duidelijk zal worden of op het mi nisterie bekend was dat de nota waarin directeur Post in 1982 wees op fraude-mogelijkheden met de subsidieregeling, was gebaseerd op het werkelijk bestaande geval van de Rotterdamse Heydnahof. Het D66-kamerlid Maarten Eng- wirda sluit een parlementaire en quête ook beslist niet uit: ,;Er ko men steeds meer gegevens boven water. Eerst ontkende Brokx dat de nota van Post op een concreet voorbeeld was gebaseerd, toen ont kende hij dat men dat voorbeeld kende op het ministerie, en nu blijkt uit de brief van de Overijssel se directeur dat dat voorbeeld wèl bekend moet zijn geweest. Ik denk dat er reden genoeg is voor een zelfstandig parlementair onder zoek en een enquête ligt dan voor de hand". ROTTERDAM (GPD) Onder gejuich van tientallen Taiwanese mari ne-mensen is afgelopen zaterdag bij invallende duisternis bij Wilton-Fij- enoord in Schiedam de eerste van de twee Taiwanese onderzeeboten de overdekte scheepshal uitgesleept. De grote loodsdeur ging daarbij voor het eerst na vijfjaar weer open. Het schip is vandaag officieel gedoopt. De voor begin volgend jaar geprogrammeerde proefvaarten met de Tai wanese onderzeeër blijven onzeker, omdat de daarbij door de regering toegezegde assistentie van Nederlandse marine-officieren nog niet is gere- 9eld. (foto gpd) ADVERTENTIE uiiei zuilen leggen uij ue mcuwc j -gesprekken, die begin volgend V rOUW Omgekomen p zullen starten. De huidige cao jaar zullen starten. De huidige loopt af op 31 maart 1987. De FNV- Volgens de antwoorden op de kamervragen is Brokx pas in 1985 op de hoogte gesteld van de frau- loopt af op 31 maart 1987. De FNV- er„tdunt ,.TD, r» oa op de ho°gte gesteld van de frau- delegatie zal tevens het omlaag (ANP) - De 24-jange degevoeligheid van de regeling, brengen van de pensioenleeftijd 9efda Gossum uit Oosthuizen is Engwirda: „Dat is wat vreemd, 2 orde stellen. De vut gaat i de containersector weliswaar m< menteel in op 62 jaar, maar die r< geling komt wel volledig voor r< kening van de werknemers. gisteren om het leven gekomen toen zij op het vliegveld van Lely stad met haar hoofd in de draaien- de propeller van een sportvlieg- met ik vind het ook vreemd dat Lely- vanaf dat moment niets is gebeurd dat Brokx pas afgelopen vrijdag nota is gekomen Gebakje eten kost te veel tijd ROTTERDAM (GPD) - Bij de meetinstrumentenfabtriek Al-, tometer in Sliedrecht mogen de werknemers op hun verjaardag voorlopig niet meer op gebak trakteren. De directie van het 100 werknemers tellende bedrijf vindt dat met het eten van een gebakje teveel arbeidstijd ver loren gaat. Volgens directeur A. K. Ros kam zijn de verjaardagen van het personeel de afgelopen tijd volledig uit de hand gelopen. Het gebeurde dat er op een dag drie bakkers tegelijk op de stoep stonden. Bovendien, ge bak is slechts voor de lijn", al dus Roskam. Hij staat wel toe dat gebakjes in de pauze wor den gegeten. De maatregel is mede geno men om de, volgens de directie, slechte indruk weg te werken bij de vele buitenlandse klanten die in Sliedrecht over de vloer komen en voortdurend zouden worden geconfronteerd met ge bak etende medewerkers. Bo vendien zegt de leiding van het bedrijf met de maatregel te wil len voorkomen dat werknemers zich verplicht gaan voelen om grote uitgaven te doen om hun verjaardag met collega's te vie ren. tuigje liep. De vrouw was toen net maatregelen worden aangekon- uit dat toestel gestapt Dit heeft digd om de fraude echt te bestrij- een woordvoerder van de rykspoli- den. Er had al veel eerder een an- tie dienstluchtvaart op Schiphol dere subsidieregeling moeten ko- gisteren meegedeeld De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk, Het CDA-kamerlid Paulis vindt de roep om een parlementaire ALKMAAR (ANP/GPD) - Uit het huis van bewaring Bergerhout in Alkmaar zijn gisteravond vier ge detineerden ontsnapt. Het gaat om een 36-jarige man uit Alkmaar, een 26-jarige Joegoslaaf, een 31-jarige Libanees en een 30-jarige Turk. De vier zijn nog steeds voortvluchtig. De ontsnapping werd gister avond om kwart over negen gecon stateerd door de bewaarders. De vier waren toen volgens de politie pas enkele minuten er vandoor, Zo begrijpt men nog niet hoe het quète nog erg voorbarig: „Er ont- orLricoiïï* O QT mogelijk was dat de propeller nog breken nog essentiële gegevens, cICIVISeUr UüL Se- het interne onderzoek van het ABP draaide nadat het toestel land en de vrouw uitstapte. De gekomen de piloot - het voorlopige onderzoek van bevnend met justitie heeft de Kamer nog niet ge- het sportvliegtuigje, had". UTRECHT (ANP) - Tijdens een vergadering van Pax Christi volgde mevrouw Elisabeth Smits, burgemeester van Haarlem, Jos van Kemenade op als voorzitter van de vredesorganisatie. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - Oud-minister van buitenlandse zaken en oud-se cretaris generaal van de NAVO Luns wordt bestuursadviseur van het Oud Strijderslegioen (OSL). OSL-voorzitter Ego maakte dat za terdag bekend op een bijeenkomst van het OSL en de aanverwante stichting Vrede en Veiligheid en Constructief jong Nederland. Luns was een der sprekers op de bijeenkomst en kreeg een staande ovatie van de 1000 deelnemers, die hij omschreef als 'bij uitstek posi tief, patriottisch en gemotiveerd'. Een prijzend woord had de oud minister voor zijn huidige 'opvol ger' Van den Broek. Hij prees de 'resolute afwijzing' van de minister van buitenlandse zaken om in na volging van de VS binnen de EG verdergaande sancties tegen Zuid- Afrika te bepleiten. 'Bezopen' noemde hij echter een passage in het regeerakkoord die volgens hem inhoudt dat bij een verlaging van uitgaven voor ont wikkelingssamenwerking automa tisch een zelfde bedrag op defensie wordt beknibbeld. De toch al te la ge defensie-uitgaven in Europese NAVO-landen maken, aldus Luns, nonsens van plannen voor een on afhankelijke Europese poot onder de NAVO. De bijeenkomst werd ook bijge woond door de kamerleden Ploeg (WD) en Gualthérie van Wezel (CDA) en vertegenwoordigers van zusterorganisaties uit de Bondsre publiek, België, Frankrijk en de Verenigde Staten. Ook de ambas sade van dat laatste land was verte genwoordigd. maar konden ondanks een zoekac tie in en rondom Alkmaar met hulp van politiekorpsen uit omliggende gebieden niet worden achterhaald. Bij de zoekactie zijn geen wegen afgezet. Het viertal ging aan het eind van de avondrecreatietijd ongemerkt naar de cel van één van hen op de tweede verdieping van het huis van bewaring. Daar werd een raam uit de sponning gelicht en een tra lie verbogen. Volgens de politie zijn zowel het raam als de tralie voorbewerkt. Het viertal liet zich vervolgens aan elektra-draden op een muur zakken en ontvluchtte via het aangrenzende Alkmaarse gerechtsgebouw. Nederland heeft meest behendige beroepschauffeurs BREDA (ANP) - Nederland heeft de meest behendige beroepschauf feurs ter wereld. Nederland werd in Breda wereldkampioen bij de chauffeurs behendigheidswedstrij den, die onder auspiciën van de Union International des Chauf feurs Routiers werden gehouden. Finland eindigde als tweede en Zwitserland als derde. Eerder haal de Nederland de wereldtitel in 1981 en 1984. In het individueel algemeen klassement werd Hans Maasland uit Bergschenhoek winnaar. Ge rard Metselaar uit Franeker eindig de in die categorie als zevende en Arie Maasland uit Bergschenhoek als twaalfde. In de categorie trek ker met oplegger werd Jan Huis man uit Spanbroek wereldkam pioen met Cees Hoogvliét uit West maas als tweede. Frans Noorden uit Gilze eindigde tweede in de ca tegorie bussen met Klaas Hoekstra uit Corryum als vijfde en Cor Fok- kema uit Leeuwarden als zesde. Jan Akkerboom uit Roelofa- rendsveen werd tweede in de cate gorie solowagens. Aan de wereld kampioenschappen in Breda werd door 126 chauffeurs uit tien landen deelgenomen. Nederland moet zijn titel in 1987 verdedigen in Zweden. UTRECHT (ANP) - Een belangrijk deel van de achterban van het In terkerkelijk Vredesberaad (IK\0 heeft grote moeite met de grotere aandacht voor de verhouding tus sen Oost en West. De hernieuwde aandacht voor het ontspannings- beleid wordt door dit gedeelte van de aanhang beschouwd als „ver raad" aan de strijd tegen de kruis raketten. Dit bleek zaterdag in Utrecht tijdens de vergadering van de campagneraad van het IKV. In de campagneraad hebben zowel vertegenwoordigers van de plaat selijke kernen als van de kerken zitting. Slechts enkele kerken beschou wen de grotere aandacht voor de verhouding tussen Oost en West als een „verrijking". Zij menen dat het IKV niet moet vervallen in een 'kruisraketten-conservatisme'. Het IKV wil druk op de politiek uitoefenen om tot normale betrek kingen te komen tussen Oost en West. „Het inzicht dat de proble men van veiligheid, technologie en milieu alleen gezamenlijk zijn op te lossen is essentieel voor de toe komst van Europa", verklaarde IKV-secretaris Mient-Jan Faber in augustus. De vredesweek stond dit jaar ook in het teken van de ontspan ning. De campagneraad evalueer de zaterdag de ervaringen van de kernen met dit thema. Velen ble ken er moeite mee te hebben het onderwerp gestalte te geven. Faber noemde „de worsteling met de nieuwe accenten" logisch. „Het is niet makkelijk dit thema even en thousiast ter hand te nemen als de anti-kernwapencampagne in 1977". Hij beklemtoonde dat de aandacht voor ontspanningsbeleid niet in de plaats is gekomen van de strijd tegen kernwapens. Volgens Faber moet het onder werp van de mensenrechten niet worden vermeden in de contacten met kerken en organisaties in het Oostblok. Veel kerken durven niet over de mensenrechten te spreken uit angst voor stopzetting van de contacten door het regime. Hij er kende desgevraagd dat de relaties tussen kerken en vredesorganisa ties uit Oost- en West Europa lang zaam moeten groeien. „Ze mogen daarom echter niet zonder invloed blijven" meende hy. Een open kri tische houding versterkt volgens Faber die invloed. Binnen het IKV wordt gewerkt aan de oprichting van een perma nent overlegorgaan waarin het be raad met de kerken van gedachten wisselt over de Oost-West-proble- matiek. De Nederlandse regering is vol gens Faber „de grote verliezer" van de situatie rond de kruisraketten in de afgelopen jaren. „Nederland is weer volledig teruggevallen in haar rol van volgzame bondgenoot" al dus Faber. AMSTERDAM (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer Jos Bakker is giste ren overleden aan verwondingen die hij opliep toen hij zondagmorgen vroeg per ongeluk werd getroffen door een politiekogel. Twee agenten gingen kijken by een opstootje op de hoek Leidseplein/Kleine Gartman- plantsoen en zagen daar een 18-jarige Amsterdammer met een vuurwa pen in de hand. Op een gegeven moment richtte hij dat wapen op de twee politieagenten, die in burger waren. De politiemensen wisten hem van achteren vast te grijpen. Een van hen zette de man een pistool tegen het hoofd, maar deze wist zich aan de agenten te ontworstelen en liep hard weg. De politie zetten de achtervol ging en dreigden te schieten als de vluchteling niet bleef staan. Toen hij bleef rennen losten de agenten twee schoten. Enige tyd later werd de man in de Korte Leidse Dwarsstraat gegrepen. Pas nadat de man met het vuurwapen was aangehouden hoorden de politiemensen dat er iemand op het Leidseplein zwaar gewond op straat lag. Dit bleek Jos Bakker te zijn die zwaar gewond naar een ziekenhuis werd overgebracht. Hy werd, vrijwel zeker door een van de politiekogels, in de borst getroffen en overleed gisteren. Bij een andere vechtpartij op het Leidseplein in dezelfde nacht werden een 22-jarige Amsterdammer en een 20-jarige plaatsgenoot respectieve lijk licht en zwaar gewond. Dat gebeurde bij een vechtpartij tussen voet gangers en inzittenden van een auto die kwam aanrijden. Als u toch op het postkantoor bent voor postze gels, geldzaken of pakjes, neem dan in één moeite ook even 'n kijkje bij het PTT Post Infocentrum. Daar vindt u belangrijk nieuws en handige tips van de overheid en het bedrijfsleven. Praktische informatie in overzichtelijke folders. Die u gratis en vrijblijvend kunt meenemen. Deze maand zijn er folders van o.a.: Bedrijfsleven: Postbank: Sparen, Lenen, Hypotheken, Girorekening. PTT Post: Postzegels verzamelen, Cassettepost, Streekpost Overheid: lenen, geen kunst!, Mens durf te leren, Drank, maakt meer kapot dan je lief is, Rijbewijs gaat langer mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5