Sfeervol Leids pleinfestijn 'Rellen tegen politie' 25.- Lezers Schrijven Veel bezoekers bij Geuzenfeest Man 'velt' boksautomaat MAANDAG 6 OKTOBER 1986 LEIDEN VROOM DREESM ANN Extraatje na 3 oktober LEIDEN - De 3 oktober-vierders die maar geen genoeg kunnen krij gen van festiviteiten, moeten zater dag in de binnenstad aangenaam verrast hebben opgekeken bij het boodschappen doen. Op verschil lende plaatsen in het centrum werd namelijk een straatfestival gehouden: een zes uur durend eve nement met onder meer straatmu zikanten, (kinder)theater en varié té. Het festival was georganiseerd door de 3 October-Vereeniging in samenwerking met de cultuurcon- sulente Mechtild Hendriksen van de stichting welzijn Leiden. Niet in de eerste plaats om de Leidse 3 ok tober-vierders weer voorzichtig aan de realiteit te laten wennen, maar eerder om het winkelend pu bliek uit de regio, voor zover het de dag ervoor al niet naar Leiden wa ren gekomen, ook nog iets van de sfeer te laten proeven. Het festival werd gehouden op drie podia in de binnenstad: voor de Hooglandse kerk, op het plein tje voor de Burcht en voor de Mare- kerk. Overigens was het aanvanke lijk de bedoeling dat het derde po dium niet voor de Marekerk maar voor de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat zou worden neergezet. De spelers en de organi satie vonden dat achteraf gezien toch niet zo'n gelukkige plek. De ruimte daar was te klein en boven dien was het er zo druk dat het pu bliek nauwelijks de tijd had om stil te staan en te kijken naar hetgeen de artiesten hadden te bieden. Het festival begon om 10.00 uur. Ook dat bleek achteraf niet zo'n ge lukkige greep. Mechtild Hendrik sen: "Het leek ons een mooie tijd om met kindertheater te beginnen. De meeste ouders konden het ken nelijk toch niet opbrengen om hun kinderen zo vroeg na het 3 oktober feest weg te brengen. Er was op dat moment vrijwel geen publiek. Om elf uur werd het gelukkig drukker en het is vervolgens de hele dag druk gebleven". Dat de verschil lende theater- en muziekgroepen - voor het overgrote deel aangeslo ten bij de stichting Jonge Leidse - uiteindelijk niet hadden te klagen over belangstelling was ongetwij feld mede te danken aan het stra lende weer. Aan het straatfestival, het eerste dat in het kader van de 3 oktober- festiviteiten is gehouden, deden onder meer de Rotterdamse volks dansgroep Radostan en de Nij meegse muziekband Horen en Zien mee. Verder traden de Leidse groepen Tontonelli (variété), Ixix Zie, Splinter, Brandtheater, Blau we Eend (alle (kinder)theater), Mu- zi-blik (de naam zegt het al: mu ziek), Lest (Leids English-speaking theatre) en Achelay (volksdansen) op. De groep GTD moest wegens ziekte verstek laten gaan. Daarvoor in de plaats trad.de dichter Rik van Boekei op. De groepen traden wisselend op op een van de drie podia. Als blik vanger wilde de organisatie de Bel gisch steltlopers, die ook in de 3 oktoberoptocht meeliepen, de groepen laten begeleiden bij het wisselen van podium. De steltlo pers moesten echter worden bege leid door een muziekwagen. En die kon niet door alle stegen en stra ten. Vandaar dat de steltlopers tel kens maar een deel van de routes tussen de podia aflegden. Of het festival volgend jaar op 4 oktober een vervolg krijgt, is nog maar zeer de vraag. VVV-directeur Cees Hugens: "Nu hadden we een goede mogelijkheid omdat 4 okto ber op een zaterdag viel en er dus veel winkelend publiek naar de binnenstad kwam. Volgend jaar is het op zondag. Ik geloof niet dat het dan veel zin heeft". Om het straatfestival onderdeel te laten uitmaken van de normale 3 okto- ber-festiviteiten, voelen Hugens en Hendriksen ook niet veel voor. "Dan zijn er al zoveel activiteiten dat het festival er helemaal in 'ver drinkt'", aldus Mechtild Hendrik- Krantenjongen redt vrouw LEIDEN - Een 29-jarige vrouw uit Noordwijk is zatermorgen om vijf uur gered door een krantenjongen. De vrouw was te water geraakt bij de Veilingkade, waar ze op zoek was naar het logeeradres van haar kennissen. Toen de krantenjongen langs kwam lag ze.ingeklemd tus sen een boot en de walkant. Hij heeft haar eruit getrokken. Door omstanders is ze in schone, warme kleren gestoken. Een kermisexploitant heeft een schadeclaim van 20.UU0 gulden bij de brandweer ingediend. De brandweer die vrijdagavond om half elf een in brand staande con tainer wilde blussen op het Schut tersveld, ramde daarbij een kraam met grijperkasten. Volgens de ex ploitant is de bovenbouw met daarin het hydraulische systeem totaal vernield. Een 15-jarige jongen uit Leiden is vr ijdagavond, naar zijn zeggen, op de Langebrug zomaar in elkaar geslagen. Met een gebroken juk been is hij opgenomen in het AZL. Een 19-jarige jongen die vrij dagmiddag in een zwaar beschon ken toestand fietsen in het Rapen burg gooide, is door de politie aan gehouden. LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is zaterdagavond voor behandeling aan zijn hand overgebracht naar het AZL. De man had zijn krachten wilen testen op een boksbal. Hij sloeg mis en ging met zijn knuist door een ruit heen. Een achtjarig jongetje uit Utrecht heeft in de botsauto's een gebroken arm opgelopen, omdat iemand te hard op hem inreed. Een aantal NZH-bussen heeft zaterdagvond niet kunnen stoppen op het Stationsplein. Een groep jongeren met kettingen had zich daar geposteerd. Zij zijn door de politie verwijderd. Twee Leidse meisjes van 15 en 17 jaar zijn zaterdagnacht om twee uur van de Turfmarktbrug in het water gegooid. Het tweetal liep over de brug, toen ze door vier kna pen die in tegengestelde richting de brug opkwamen, beet werden gepakt om over de railing te wor den gegooid. Omstanders hebben de meisjes uit het water gehaald. Een 17-jarige jongen uit Oegst- geest werd op dat zelfde tijdstip door vijftien knapen gedwongen zich op de Haarlemmerstraat van zijn kleren te ontdoen. Daarna wer den zijn kledingstukken vernield. Ronald Abrahams and the Ice Cold Roots Music Band zaterdag tijdens de laatste het voormalige Citadel-complex. LEIDEN - De Geuzenfeesten, een muziekfestival dat donderdag, vrijdag en zaterdag in het voormalige Cita del-complex aan de Morsweg is gehouden, is volgens de organisatie een succes geworden. Het festival trok volgens Simon Platteel, een van de organisatoren, tel kens 400 mensen per avond. "Meer mochten er niet Het festival is georganiseerd door de stichting 'Vrienden van de Nederlandse popmuzikanten' en het Leidse uitgaansmagazine Down Town. Beide vonden namelijk dat tijdens de feestelijkheden rond Leidens Ontzet te weinig popmuziek was te horen. Gedurende het driedaagse festival traden onder meer de Engelse band Freedom Foundation, de Leidse 'Ram Jam Band', de 'Take 5', 'BP and the Garage', 'The Bombi- ta's' met Candy Dulfer, 'The Ness Band' en 'Ronald Abrahams and the Ice Cold Roots Music Band'. Volgens Platteel verdient het festival zeker herha ling, en dan niet alleen op en rond 3 oktober. Gepro beerd wordt onder meer om tijdens de Lakenfeesten volgend jaar een groot rock roll-festival in Leiden op potep te zetten onder de noemer 'Roll over Leiden'. LEIDEN - De politie heeft de rel len in de nacht van drie op vier ok tober niet onderschat. "Alleen heb ben we nooit zoveel meldingen te gelijk gehad. Rond 2 uur kregen we enorm veel telefoontjes met de medeling dat er rellen waren uitge broken", aldus politievoorlichter Graveland. "Nadat agenten van ons probeerden de menigte in be dwang te houden en dat niet lukte, hebben we om bijstand gevraagd. Wij krijgen ook de indruk dat er nog nooit zoveel mensen Leidens ontzet hebben gevierd". Uit de omliggende plaatsen kwa men 18 personen van de rijkspoli tie opdraven en 6 agenten van de korpsen uit Wassenaar, Katwijk en Noordwijk. Ook was er 10 man van de spoorwegpolitie paraat om hulp te bieden. De Leidse politie zelf had op 3 oktober 30 agenten op de been. Met ruim 60 agenten, 3 hon den en 10 surveillancewagen is men de strijd aangegaan. Toen bij aankomst bleek dat de agenten de handenvol hadden met zichzelf te verdedigen tegen de in de lucht vliegende glazen, blikjes en stenen zijn er wapenstokken en schilden aangeleverd. Graveland meent dat drank ertoe heeft geleid dat de mensen zich op een gegeven moment zo massaal tegen de politie keerde. "Rondom de relschoppers had zich een grote groep meelopers geformeerd, die af en toe in het geweer kwam". De voorlichter maakt daarbij de kant tekening dat de politie de indruk heeft dat er meer mensen van bui- - ten Leiden tot de raddraaiers be hoorden dan de echte Leidenaars zelf. In totaal zijn er 16 personen gear resteerd, van wie 10 afkomstig uit de regio Leiden. Zij zijn allen opge pakt voor vernielingen en in de loop van de zaterdag weer vrijgela ten. Het is nog onduidelijk of er, en hoeveel gewonden er zijn gévallen. Volgens Graveland zijn er over en weer rake klappen gevallen. "In ons korps beperkt de schade zich tot wat bulten en schrammen, van de tegenpartij weten we niets. Ook is erv wat schade aangericht aan vier politiebussen". Aanleiding voor de rellen vorm de brandjes in de omgeving van de Stationsweg, Steenstraat, Turf markt en 2e Binnenvestgracht. Fietsen, hekken, delen van markt kramen, prullenbakken verdwe nen in de vlammen. Toen de politie die vuren trachtte te doven, braken de rellen pas goed los. Overal in de stad werden er ruiten vernield. In totaal moesten ruiten van zo'n 20 winkels en panden het ontgelden. Bij een naaimachinezaak aan de Steenstraat werden na het vernie len van de ramen ook zes machines gestolen, evenals in een winkel aan de Morsweg waar flessen wijn ver dwenen. Pas tegen zessen zaterdagmor gen werd het wat rustiger. Grave land: "Na deze nacht waren we na tuurlijk bang voor de zaterdag nacht. De bijstand van de andere korpsen bleef gehandhaafd. Ge lukkig is het toen betrekkelijk rus tig gebleven". Slechts enkele rui ten aan de Nieuwe Rijn, Kort Ra penburg en Doelensteeg sneuvel den. Rörsch Hierbij distancieer ik mij van het kolommetje in het Leidsch Dag blad van 3 oktober onder de kop 'Doorsnee Leidenaar niet gauw in bestuur 3 October'. Ik beschouw het als een journa listieke misser om, zonder verifica tie aan de bron, een uit zijn ver band gerukt stukje uit een ander blad (Mare) over te nemen, waar van men kan vermoeden dat de be trokkene er door in verlegenheid kan worden gebracht. Ik be schouw het als het zoveelste bewijs van onkunde van de stadsredactie van wat er de laatste vijfjaar in het 3 October-bestuur leeft. Ik kan mij niet aan de indruk ontrekken dat die redactie zelve op de meest kunstmatige wijze het beeld van jaren her in stand pro beert te houden dat ons bestuur door een 18de eeuwse regenten mentaliteit wordt overheerst. Wij zijn daaraan zo gewend geraakt, dat we deze journalistieke opstel ling tot de folklore zijn gaan reke nen, die kennelijk ook bij het 3 ok- tobergebeuren hoort. Maar het is niet eerlijk. De essentie van het stuk in Mare, waaruit citaten (in verkeerde woordvolgorde) zijn gehaald, be trof het feit dat ik 10 jaren gedre ven bezig ben om de kloof tussen universitaire elite en burgerij te verkleinen. Wat het aantrekken van medewerkers bij het 3 okto berfeest betreft: wie ons 3 October- bestuur een beetje kent, weet dat wij slechts één criterium hanteren: grote persoonlijke inzet. Het beeld van de 'werkloze timmerman' is niet door mij, maar door de inter viewer van Mare opgeroepen. Wie bewezen heeft over manage mentskwaliteiten te beschikken die nodig zijn om een 3 oktober feest te laten draaien, is welkom in ons midden, ongeacht sociale sta tus. Wij zien de komende 100 jaar het aantal medewerkers bij de jaar lijkse voorbereiding en uitvoering graag tot een honderdtal uitge breid. Dit is dus tevens een oproep aan de Leidse bevolking: help ons het grootste en mooiste volksfeest van Nederland in stand houden en laat u niet misleiden door piasserij die ons onterecht in de schoenen wordt geschoven. Wij hebben maar één doel: jaarlijks een goed 3 okto berfeest. A. Rörsch, voorzitter 3 October-Vereeniging, secretariaat: Plantsoen 25, Leiden. Naschrift redactie. Het is de krant natuurlijk niet te doen om mensen in verlegenheid te brengen. Maar als een doorgaan s betrouwbaar blad als Mare een in terview plaatst waarin toch wat markante uitspraken worden ge daan, mag een andere krant dat met bronvermelding overnemen. De heer Rörsch ontkent in zijn brief overigens niet dat een door snee Leidenaar weinig kans heeft om in het bestuur te komen. Hij ont kent slechts dat het beeld van werk- loze timmerman door hem zou zijn opgeroepen. Verder praat hij con sequent over medewerkers, terwijl het dus juist om bestuursleden gaat en niet om mensen aan de basis die jaarlijks meehelpen het feest tot een goed einde te brengen. Rörsch draait om de hete brij heen. In eerste instantie lijkt het vol doende dat zich mensen als mede werker melden die een grote per soonlijke inzet hebben. Een regel verder moet diezelfde medewerker ineens weer over bewezen manage mentskwaliteiten beschikken. Wat s wil Rörsch nou eigenlijk? Overigens zien we graag zijn brief aan de redactie van Mare te gemoet. Rörsch (2) Als lid van de 3 October-Vereeni ging en abonnee van het Leidsch Dagblad wil ik reageren op het stuKje 'Doorsnee Leidenaar niet gauw in bestuur 2 October' van 3 oktober j.l. Weliswaar is het stukje geciteerd uit een vraaggesprek met de heer Rörsch in het universitaire weekblad Mare, maar door plaat sing in het Leidsch Dagblad wekt dit bij mij een reactie op. De heer Rörsch (de titels laat ik voor het gemak maar even weg) stelt daarin onder meer: 'Een werk loze timmerman zal er niet gauw inkomen, want die is natuurlijk niet voor niets werkloos, dat bete kent dat ie het niet voor elkaar heeft gekregen'. Deze uitlating is een regelrechte klap in het gezicht van niet alleen een werkloze timmerman, maar van allen die werkloos zijn. Zo'n opmerking, met name van een voorzitter van de 3 October-Ver eeniging, had ik zeker niet ver wacht. Ook een uitspraak als 'Ze zien ons als regenten. Ik word regelma tig met burgemeester aangespro ken', getuigt van een flinke overdo sis zelfverheerlijking. Gelukkig past die hoge hoed van de voorzit ter van de 3 October-Vereeniging ons niet allemaal, anders zouden we maar op onze (werkloze) mede- PDMagnetics Opzienbarend, VCC 480 chroomband voor 8 uur vlekkeloos kijkplezier. mens gaan neerkijken. Tot Rör(sch). Wim Regeer, Jan Paetsplein 9, Leiden Rörsch (3) Graag wil ik reageren op het artikel in deze krant van 3 oktober over professor dr. A. Rörsch in het uni versitaire weekblad Mare. Het moet de heer Rörsch wel een enorme kick geven dat hij regelma tig met burgemeester wordt aange sproken. Mede uit deze uitspraak blijkt wel dat hij geestelijk een zie lig mannetje is. De 3 October-Vereeniging is 100 jaar oud, dat is fantastisch. Alleen jammer dat de voorzitter nog de ideeën van die tijd bezit. Ik hoop dan ook dat hij gauw zal aftreden en als dit de normale gedachte bin nen het bestuur is, kan dat maar beter in zijn geheel aftreden. Dan kunnen de werkloze timmerman en de vele anderen die buiten hun schuld werkloos zijn, maar in veel gevallen een gezondere kijk op de maatschappelijke verhoudingen hebben, deze taak van het bestuur overnemen. Mijn man is geen werkloze tim- M. v.d. Walle, Torna, tenstraat 94, Leiden. Rörsch (4) Met stomme verbazing las ik in de ze krant een stukje over professor Rörsch (nooit van gehoord, geluk kig maar). Noemt zich voorzitter van de 3 October-Vereeniging. Hij moet zich schamen. Wat heb ik me geërgerd aan de uitspraken van 'de burgemeester'. Wat verbeeldt hij zich wel om zo discriminerend over timmerlieden en de doorsnee Leidenaar te praten. Alleen Rörsch is goed, denkt hij. Het is jammer dat het Leidsch Dagblad pas 's avonds wordt gele zen, anders had ik en ik denk alle timmerlieden, tijdens de optocht - want hij rijdt natuurlijk mee met z'n apepakkie en hoge hoed - z'n hoed van z'n kop geslagen met m'n waterpas. B. Deijn-Heeren, Soembastraat 69, Leiden. Rörsch (5) Na afloop van het fantastische 3 oktoberfeest, wilde ik nog even het Leidsch Dagblad inkijken om be vestigd te zien dat het inderdaad weer een geweldig feest was ge weest. Naast de leuke foto's trof ik echter twee berichten aan die mij niet aangenaam troffen. Het eerste was de grote kop 'Kri tiek Taptoejury op verenigingen'. Het rommelige karakter van de Leidse Taptoe is juist het aantrek kelijke ervan. Het is geen militaire parade, er wordt niet voor geoe fend en het aandoenlijke is juist dat alle verenigingen proberen zo netjes mogelijk te lopen, maar dat dat natuurlijk niet altijd lukt. Ik denk dat het voor de Taptoe beter is als we de jury weer zouden afschaffen. Het plezier aan het meedoen wordt aan de kinderen ontnomen als ze steeds moeten op letten of ze niet 10 centimeter voor hun vriendjes uitlopen. Wat mij nog meer trof was de kop 'Doorsnee Leidenaar niet gauw in bestuur 3 October'. Als je het stukje leest is de eerste gedach te: de verslaggever van het Leidsch Dagblad zal wel merkwaardig te werk zijn gegaan. Maar na lezing van het interview in Mare blijkt dit niet geval te zijn. De heer Rörsch, voorzitter van de 3 October-Ver eeniging, meent dat een werkloze timmerman die dat werkloos zijn volgens hem uiteraard aan zichzelf te danken heeft, zo'n taak niet zou kunnen verrichten. Het is natuurlijk buiten kijf dat timmermannen afhankelijk zijn van bazen, die al dan niet door ei gen schuld failliet gaan. De voorzit ter had voor hetzelfde geld kunnen zeggen dat deze baan niet door werkloze professoren, academici, artsen of andere werklozen gedaan zou kunnen worden. Wat uiteraard even onterecht zou zijn. Ook moet de heer Rörsch af van het idee dat de Leidse bevolking zo opziet tegen bestuursleden van de 3 October-Vereeniging en hem om die reden met burgemeester aan spreekt. De doorsnee Leidenaar heeft zoveel onderscheidend ver- Ynogen dat hij het spelletje mee speelt. Want een spel is het. Grote bewondering heb ik wat dit betreft voor onze 'echte' burgemeester die door deze zelfde Leidse bevolking tijdens de optocht ludiek werd toe gezongen met 'Keessie, Keessie' en daarbij niets van zijn waardigheid verliest. Annet de Wit-Kohlbeck, Koninginnelaan 71, Leiden. Rörsch (6) De voorzitter van de 3 October- Vereeniging moet veel kunnen. Het is een vrij zware manage- mentstaak die veel bestuurserva- ring vereist, aldus prof. dr. ~A. Rörsch. Dat stond in het universi teitsweekblad Mare, want hij denkt dat een 'doorsnee' Leidenaar niet gauw in het bestuur van de 3 October-Vereeniging komt. Hij stelde als voorbeeld dat een werk loze timmerman niet geschikt is. Als ik hem goed begrijp, kom je niet in aanmerking voor een func tie als je werkloos bent. Dat vind ik een vernedering voor deze groep mensen. U, als voorzitter, kent daar de achtergronden niet van, niet ieder is zelf debet aan het werkloos zijn. Al ben je werkloos, dan kun je toch een goed bestuurs lid zijn, ook in de 3 October-Ver eeniging. Onze voorzitter staat elk jaar bij de uitdeling van haring en witte brood en daarnaast werkt hij mee aan het opstellen van het program maboekje. Ik kan me niet inden ken dat een werkloze timmerman dat niet zou kunnen. Ook staat er in het interview dat er naar je prestaties wordt gekeken en dat er een goede verstandhou ding moet zijn. Men moet zich goed kunnen onderhouden met de hekkenzetters. Ik heb ruim 20 jaar hekken gezet voor de 3 October- Vereeniging maar nog nóóit heeft een bestuurslid een praatje ge maakt. Ik wil mijn stukje besluiten met deze raad: een goede voorzitter verdeelt taken en behoort voor zichtig te zijn in zijn uitspraken. S. Kraan Waldeck Pyrmontstraat 44 Leiden Feestwijzer Het feest van 3 oktober sla ik nooit over. Ik ben al jaren weg uit Lei den, maar die dag vergeet ik nooit. Ook al kan ik niet overkomen om zelf het feest mee te vieren, ik ben altijd precies op de hoogte van het feestprogramma. Ik weet wanneer de optocht begint, ik ken de route, ik lees en herlees de feestwijzer van voor naar achter en terug. En ik geniet ter plekke op afstand van dat heerlijke feest. Het is altijd weer hetzelfde pro gramma met kleine veranderingen. Helaas verdwijnen er kleine din gen zoals het springen van de fon tein op de Vismarkt. De feestwijzer is hier en daar wat gestroomlijnd: de beschrijving van het vuurwerk was vroeger adembenemend pro za. Het is nog mooi, maar vroeger kon je thuis vanuit te stoel het vuurwerk meebeleven. Eén zinssnede mis ik in het bij zonder. Daar waar nu staat (aan het einde van de route van de optocht) 'Ontbinding van de stoet' stond vroeger altijd '...alwaar de stoet wordt ontbonden'. Ik ken eigenlijk geen fraaiere feestzin dan deze. Ik ken een familie waar deze zin nog wordt aangehaald. Dat is nu tradi tie. Mag ik de commissie feestwij zer suggereren deze zinssnede in ere te herstellen? P.L. Schoonheim, Vlissingsestraat 10, Middelburg Geldig t/m zaterdag 11 oktober.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3