Westen hoopvol over topberaad ^HGOEDKOOP! ~EHHïï3S~ Fellx Brunswijk verliest 2 man bij aanval Kinnock: zonder Labour wordt Engeland een hel Een roosje in een vuistje WJ KOCHTEN Emm PARUIEN whiskas Miauw 0x Orlov symbool van onderdmkking Daniloff in één klap overtuigde patriot WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AP) - Enkele ogenblikken na het vertrek van de Russische VN-diplo- lucht, liep Daniloff de vliegtuig- maat Zacharov, is de Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff aangekomen op het vlieg- t^rfojj^ertda veld Dulles. Zacharov had, voordat hij naar het vliegveld afreisde, nog verklaard dat hy stond; „Bevrijd Nick Daniloffmet WASHINGTON - „Ik voel me ge weldig!". Met die woorden eindig de een opgetogen Nicholas Dani loff gisteravond op het vliegveld Dulles bij Washington een verkla ring over wat de meest dramati sche maand van zijn leven is ge weest. Het was een feestelijke thuis komst voor de Amerikaanse jour nalist, die maandag van de Sowjet- door Henk Dam Unie toestemming kreeg het land te verlaten, en na een tussenstop in Frankfurt rond vijf uur voet op va derlandse bodem zette. Juichend, met de armen in de geeh spion was. 'Ik deed niets verkeerds,' zei hij. Na de aankondiging van de topont- altijd de mogelijkheid van een moeting met Gorbatsjov in Reykja- doorbraak,' zei woordvoerder Tho- vik maakte president Reagan een mas O'Neill van het Huis van Af- gebaar naar IJsland. Hij stuurde gevaardigden. Bob Dole, de voor een verdrag op waarin geregeld is zitter van de meerderheid in de Se- dat IJsland met de VS mag concur- naat waarschuwde tegen te hoge reren in het scheepvaartverkeer verwachtingen: 'We riskeren een ten behoeve van de NAVO-basis in grote teleurstelling.' IJsland. De 62-jarige Russische natuur- Het bericht over de komende kundige Joeri Orlov, wiens vryla- ontmoeting is door regeringslei- ting gisteren bekend werd ge- ders en diplomaten met instem- maakt, is één van de meest voor- ming begroet. Javier Perez de aanstaande dissidenten die in bal- Cuellar, secretaris-generaal van de lingschap verkeert. Samen met de Verenigde Naties, uitte de hoop atoomgeleerde Andrei Sacharov, dat de bespreking de weg zou vrij- die in ballingschap in Gorki ver maken naar ontwapening. blyft, is hij in het Westen lang be- De regeringswoordvoerder van schouwd als het symbool van de West-Duitsland liet weten: 'De op- schendingen van de mensenrech- lossing van de zaak-Daniloff is een ten. voorbeeld van de zegeviering van het verstand.' Minister van buiten- u;i mco .,«4 landse zeken Genscher zei dat hü vJStSttMofkoua!s nata£ kundige, werd lid van de Commu- shirt waarop met blauwe letters stond: „Bevrijd Nick Daniloff' met een triomfantelijk gebaar omhoog te houden. Nicholas en zijn vrouw hervormingen in de regering en de Ruth werden op het vliegveld van partij. Kort daarop werd hy uit de Washington als eerste begroet door hun kinderen, de 23-jarige Miranda de 16-jarige Caleb. Tranen, zeker was dat zowel Amerika als de Sowjet-Unie belang hechten aan concrete resultaten. De Britse premier Thatcher noemde de ontmoeting 'een op bouwende ontwikkeling en een stap in de richting van de topont moeting waar wy en de wereld op wachten'. Ook onder Amerikaanse politici klonk instemming. 'Als je tegen stander tegenover je zit, bestaat er nistische Partij en werkte de aan het Instituut voor Theoretische en Experimentele Fysica in Moskou. In 1956 deed Orlov in een toe spraak op een partij-byeenkomst een voorstel voor democratische partij gezet en ontslagen. Hij zocht zijn toevlucht in de Ar meense hoofdstad Jerevan, waar hij het bracht tot professor en lid van de Armeense Akademie van Wetenschappen. Hy werd in 1972 teruggehaald naar Moskou, waar hij ging werken in het Instituut voor Aardmagnetisme. Een jaar later weigerde hij echter een brief te ondertekenen waarin zijn collega Andrei Sacharov werd veroordeeld; in plaats daarvan schreef hij een brief waarin hij het voor de geleerde opnam. Hij werd meteen weer ontslagen. Hij raakte geleidelijk steeds meer betrokken bij de dissidenten beweging, en was in 1976 één van de oprichters van de groep dissi- denten die toezicht hield op de na- de vliegtuigtrap. Hij moest de VS leving van de Slotakkoorden van binnen 24 uur verlaten. Rechts: Joe- Helsinki. In 1978 werd hij veroor- ri Orlov (62), dissident en voorzit- deeld tot zeven jaar dwangarbeid ter van het Helsinki-comité. Hij en vyf jaar ballingschap wegens mag uit de Sowjet-Unie vertrekken. anti-Sowjet agitatie. (fotoANP) champagne, en een bos gele rozen vormden het decor. „Dat is gewoon prachtig. Gele ro zen, gele rozen", riep Daniloff ter wijl hij met zyn familie naar het vertrek liep waar de wereldpers al om hem wachtte. Een duidelijk vermoeide Dani loff gaf daar, staande achter tiental len microfoons, een verklaring af waarin hij als eerste zijn collega's bedankte voor hun onmiskenbare aandeel in zijn vrijlating. Daniloff zei in de hele voor hem zo donkere affaire drie lichtpuntjes te zien. Als eerste het feit dat er nu zeker een top tussen Reagan en Gorbatsjov komt, de bevrijding van Orlöv en het feit dat hy zelf „Wat een prachtig land, dat dit allemaal voor één enkel individu heeft overgehad. Wat is dit toch kenmerkend voor ons land. Ja, je kunt wel zeggen dat ik een patriot ben geworden", zo zei Daniloff. Over de manier waarop hij Mos kou heeft verlaten, merkte de jour nalist op: „Direct na mijn gevan genneming zei ik te hopen dat mijn persoonlijke eer en integriteit over eind zouden blijven bij een over eenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie". „Dat is gebeurd. De vrijlating van Zacharov en mijn vrijlating la- De van spionage verdachte Rus Zacharov (AP-foto boven) beklimt Begroting De Franse regering heeft giste ren de begroting voor 1987 goedge keurd. Daarin staan verlaging van het begrotingstekort, belastingver- laging PARAMARIBO (ANP) - Het afge- oosten van Suriname. Er werden lopen weekeinde is het opnieuw door het leger vier personen aange- - tot een schietpartij gekomen tus- houden, vergroting van de uitga- sen de groep-Brunswijk en het Na- Een van hen is Alfred Santé, een defensie en binnenlandse tionaal Leger van Suriname. Het hoofdonderwijzer die was aange- nngswoordvoerder Alain Juppe gevoerd in de nacht van zaterdag gezegd. Het is de eerste keer dat de op zondag, afgeslagen. Dat meldde centrum-rechtse regering van pre- gisteren het Surinaamse Nieuws- t Chirac met een volledige be- agentschap (SNA). groting komt. De hoofdgedachte achter deze begroting is het terug- Bij de aanval vielen volgens SNA twee doden aan de zijde 1 dringen van de rol van de overheid „jungle Commando" van Bruns- ïn de economie om daarmee ruim- wijki de ex-lijfwacht van de Suri- te te scheppen 1- Reagan benoemt zwarte diplomaat in Zuid-Afrika «- WASHINGTON (APIAFPI UPlIRtr.) - President Reagan heeft de huidige ambassadeur in Liberia, Edward Perkins, be noemd tot de eerste, zwarte Amerikaanse ambassadeur Zuid-Afrika. Perkins, die Thais, Frans Japans spreekt, werd. op 8 ju 1928 in Louisiana geboren. Hij begon zijn diplomatieke carriè re in Taiwan in 1958. Perkins was eerder ook ambassadeur i Ghana. (foto ap> Buitenland kort Kernwapenvrij Op de hele wereld zijn er circa 3.000 gemeenten die zich officieel kernwapenvrij hebben verklaard. Vertegenwoordigers van deze plaatsen, die zich door middel van besluiten van hun gemeenteraden hebben uitgesproken tegen de sta tionering van kernwapens op hun grondgebied, komen van 9 tot 12 oktober in de Midden-Italiaanse stad Perugia bijeen voor hun derde internationale conferentie. De 'top drie' ziet er als volgt uit: Japan 960 gemeenten, Italié bijna 500 en Ne derland 400 kemwapenvrije ge meenten. Hongerstaking In diverse Israëlische gevange nissen op de bezette Westelijke Jordaanoever voeren Palestijnse gevangenen actie tegen de omstan digheden waaronder zij gevangen worden gehouden. Advocaten ver klaarden gisteren dat Palestijnen in de gevangenis van Hebron sinds vyf dagen alle voedsel weigeren. In Israëlische gevangenissen zitten ongeveer 3.500 Palestijnen die zijn veroordeeld wegens lidmaatschap van anti-Israelische groepen. Drugs VS De Amerikaanse Senaat heeft dinsdag besloten 1,4 miljard dollar beschikbaar te stellen voor de drugsbestrijding. Het geld zal wor den gebruikt voor onderwijs over de gevaren van het drugsgebruik, voor de behandeling van verslaaf den en voor een betere uitrusting van de overheidsinstellingen die zijn belast met het opsporen van handelaren in verdovende midde len. veiligheid centraal, zo heeft rege- ieger heeft de aanval, die werd uit- zocht als ziekenverzorger. Hem t.was, na een eventuele machtsover- name door Brunswijk, een functie in het vooruitzicht gesteld als di recteur of minister van onderwijs. Volgens SNA werd de aanval uit gevoerd bij Moengo onder leiding van een zekere Django. Het was de «v. wu..- bedoeling dat de door hem aange- het bedrytsle- naamse legerleider Desi Bouterse voerde groep het vliegveld van dit ven- die een guerrilla is begonnen in het plaatsje zou overnemen. Om- streeks vijf uur zondagochtend zouden met een vliegtuig wapens worden aangevoerd. Daarvoor zou vermoedelijk het tweemotorige toestel zijn gebruikt dat vorige week donderdag door de groep- Brunswijk werd gekaapt. Santé legde na zijn aanhouding een volledige bekentenis af. Op grond van zijn verklaring konden elders bij Paramaribo drie jonge mannen worden aangehouden. Santé verklaarde volgens het SNA dat de doden die bij de aanval vie len, door de groep-Brunswijk zijn achtergelaten in het dorp Mora- kondre, niet ver van Moengo. Het stadje Moengo, waar bauxiet gewonnen wordt, ligt op 90 kilome ter ten oosten van Paramaribo, tus sen Stolkertsijver en Albina. Op 21 juli deed de groep-Brunswijk met aanvallen op militaire posten in de ze twee plaatsen voor het eerst van zich spreken. ten zich niet met elkaar vergely- ken. Dit was geen ruil, want Zacha rov is voor een rechter verschenen en is veroordeeld, en ik ben als een gewone, vrije Amerikaan, zonder proces, in het bezit van myn pas poort en in het bezit van mijn vi sum vertrokken", aldus Daniloff. Daniloff zei zich moeilijk te kun nen voorstellen dat zich in de na bije toekomst nog eens een Dani- loff-affaire zal voordoen. „Dit inci dent heeft veel mensen in de Sow jet-Unie ontnuchterd. De KGB zal wel drie keer uitkijken voor ze weer zoiets doet". Daarop werd hij door de uitgever van zijn weekblad, US News and World Report, meegenomen. Maar niet zonder dat de magere, met een grijs stoppelbaardje uitgeruste Da niloff op de keper nog eén van de vele naar hem toegeschreeuwde vragen had beantwoord. „Of ik te rug zou willen gaan naar Moskou?" Hy boog even het hoofd, en zei: „Gisteren heb ik, voor ik wegging, bloemen op het graf van mijn over- overgrootvader gelegd. Ik hoop dat ik dat ooit weer zal kunnen doen". Verzetsleider op Filippijnen gearresteerd MANILLA (AP) - De minister van defensie van de Filippijnen, Juan Ponce Enrile, heeft gezegd dat het leger zich zal verzetten tegen eisen tot vrijlating van de leider van de communistische opstandelingen, Rodolfo Salas. Salas werd maan dagavond met zijn echtgenote door het leger gevangen genomen. 'Als dit een kwestie gaat worden, zal het een ernstige kwestie voor ons land gaan vormen,' aldus Enri le. Een woordvoerder van de op standelingen heeft laten weten dat de vredesonderhandelingen met de regering pas verder gaan als Sa las wordt vrijgelaten. Rodolfo Salas werd aangehou den bij een ziekenhuis in Manilla waar hij was heen gegaan voor een medisch onderzoek. Een commu nistische leidèr uitte de beschuldi ging dat de Filippijnse militairen opzettelijk de onderhandelingen willen dwarsbomen door de gevan genhouding van Salas. De 39-jarige Salas is volgens een woordvoerder van de regering de leider van de New People's Army, de militante vleugel van de verbo den communistische party die sinds 1969 een guerrilla-oorlog LONDEN - De leider van de Britse Labourpartij, mijnwerkerszoon Neil Kinnock, opende gisteren tij dens zijn toespraak tot de delega tieleden van zijn partij, de onoffi ciële verkiezingscampagne van La bour. „Als ze Oscars gaven voor partijspeeches zou Kinnock zeker een plaats op de nominatielijst ver dienen", vatte een BBC-verslagge- ver zijn toespraak samen. Over de hoofden van de partijge- door Lia van Bekhoven trouwen heen appeleerde de La- bourleider aan de „moral majority" van de Britse kiezers die Labour in de regeringsbanken moet helpen. Een meerderheid die de „kwaad heid en de laagheid" van de con servatieve regering beu was en hunkerde naar een zorgzamer rege ring die de armoede van zes mil joen Britten zou verlichten. „Dat betekent niet dat wij de hemel op aarde beloven, maar dat we een hel op aarde zullen voorkomen", legde Kinnock onder wild applaus uit. Het hoge, moralistische gehalte van zijn toespraak was eveneens merkbaar in Labours defensiestra tegie. De Labourleider bevestigde het anti-kernwapenbeleid van zijn partij, maar voegde er aan toe Amerikaanse conventionele bases te handhaven en een trouwe NA- VO-bondgenoot te blijven. Het feit dat kernwapens allesvernietigend zijn zei Kinnock onder ogen te zien als „de hopelijk toekomstige, de mocratisch gekozen premier van Kinnock: Oscar. Groot-Brittannië" en als „volwas sene, burger en vader". „En ik kan u vertellen dat ik be reid ben om voor myn land te vechten en te sterven, maar dat ik mijn land nooit voor mij zal laten omkomen", aldus Kinnock. Zijn uitspraak dat loonsverho gingen onder een Labourregering beperkt moeten blijven, werd aan zienlijk koeler ontvangen met na me door de vakbondsvertegen woordigers. De linkse partijleider herhaalde zijn belofte de werkloos heidverlaging zijn prioriteit te ma ken en de Britse PTT opnieuw te nationaliseren. Zijn toespraak markeerde de heropleving van de Britse arbei derspartij en een nieuw zelfver trouwen. De delegatieleden kwa men dan ook superlatieven te kort om hun partijleider en de recente eenheid van Labour aan te prijzen. „Kinnock sprak als een man die al met één voet in Downingstreet staat", vond vakbondsleider Bill Jordan. „Het was", zei parlementa riër Denis Healey wiens twijfels over Labours non-nucleaire defen siebeleid niet door Kinnock ge deeld worden, „de beste partijtoe- spraak die ik ooit gehoord heb. En ik ga terug tot net na de Tweede Wereldoorlog". Kinnocks optreden bevestigde de veranderingen die Labour on der zijn leiderschap ondergaan heeft. De voortdurende ruzies en conflicten die de partijcongressen kenmerkten en die Labour de laat ste verkiezingen kostte, lyken tot het verleden te behoren. Onder Kinnock heeft de partij afgerekend met extreem linkse leden (die zon der veel ceremonie de partij uitge zet werden) en met minder ex treem links die deze week belang rijke zetels in het bestuur verloren aan de gematigde sectie. Kinnocks combinatie van per soonlijke charme, organisatieta lent en een hartstocht voor „nieuw realisme" hebben ervoor gezorgd dat hij volgens Britse commentato ren verantwoordelijk is geweest voor een klein wonder. De partij bevindt zich nu in een betere posi tie dan menigeen drie jaar geleden had durven denken. De opiniepei lingen die Labour een regelmatige voorsprong geven op de conserva tieve partij van premier Thatcher sinds de afgelopen maanden, ge tuigen daarvan. LONDEN - De Britse Labourpar tij, op zoek naar een nieuwe identi teit en een nieuw image, permit teert zich sinds kort een rozige kijk op de wereld. Het oude, socialisti sche party symbool van de rode, door Lia van Bekhoven wapperende vlag, heeft plaatsge maakt voor een roos. De bedoeling is dat de kampioen onder de flora de Labourpartij in het gareel brengt met de Europese arbeiders partijen. Maar het toeval wil, tenzij het geen toeval is, dat de Labour-roos niet zo'n roos is. Het gaat niet om de strijdvaardige soort waar geen morgenrood tegenop kan, maar om een slap, doornloos geval dat door gaans de verpakking siert van een stuk toiletzeep. En dat is niet het enige. „We vra gen ieder kamerlid uit Yorkshire maar wat hij vindt van een roos", zegt de parlementariër Dennis Ca- navan, die zoals de meeste kamer leden uit Yorkshire voldoende weet van de rozenoorlogen uit het verleden om niets van dit partijem bleem te willen weten. Het zondagsblad The Observer kon in Wales evenmin enthousias me vinden voor de rode bloem. „Het is moeilyk te zien hoe ze in Wales warm moeten lopen voor zo'n puur Engelse bloem", ver zuchtte de socialist Robert Hug hes. De symbolen van Wales beper ken zich tot een eenvoudige lente bloem en een nuchtere groente, en de Welshmen, socialist in hart en nieren, hadden dan ook liever ge zien dat de partij de narcis of de prei in haar vaandel zou opnemen. „En zo niet, wat is er tegen een rode anjer", vroeg kamerlid Ron Brown zich af, „die kan net zo goed het Labour-beleid vertegenwoordi gen, want het kan in iedere tuin ge kweekt worden en zoals het zaad van het socialisme in iedere grond groeien". Inmiddels worden er in Black pool, waar de Britse socialisten bij een zijn, steeds meer mappen, plas tic tassen en stropdassen gesigna leerd met het bewuste symbool. Of de partijtop ermee in de roos ge schoten heeft is een tweede. keuze uit 5 verschillende smaken BLIK 400 GRAM in de smaken rundvlees met hart en tonijn BLIK NU 405 GRAM VIS-, KIP-OF VLEESBROKJES PAK 300 GRAM aanbevolen door top fokkers, rundvlees met hart BLIK 400 GRAM met meer vlees en 3 soorten groenten BAAL 1500 GRAM VERNIEUWD! volledig voeder voor honden BAAL 2500 GRAM

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7