'Vluchteling soms stiekum uitgezet' Afvalverbranding op zee blijft weerstand oproepen Celstraffen voor voetbalsupporters Nieuw overleg over Harm Dost Moeders blijken bij incest vaak grote rol te spelen Jachtverbod in Steenwijk Pas-65 toch niet geschrapt WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Landsadvocaat in kort geding Tamil ALKMAAR (ANP) - Bij hoge uitzondering en 'als uiterste maatregel' worden ongewenste vreemdelingen Nederland uitgesmokkeld zonder voorkennis aan het buurland waar zij worden gedropt. Dat erkende landsadvocaat De Groot gisteren voor de Alkmaarse rechtbank tijdens een kort ge ding over de voorgenomen uitzetting van een 39-jarige Ta- mil-vluchteling uit Callantsoog. Justitie heeft hem 'bij gebreke aan een Nederlands belang bij zijn ver blijf in navolging van Frankrijk en West-Duitsland tot ongewenste vreemdeling verklaard en hem ge sommeerd Nederland te verlaten. Via de rechtbank tracht de Tamil te bereiken dat hij de uitspraak op een herzieningsverzoek van de ge weigerde verblijfsvergunning in Nederland mag afwachten. De Ta mil vreest dat hij bij uitzetting zal worden doorgestuurd naar Sri Lanka, waar hem op grond van zijn activiteiten in de verzetsbeweging Tamil-Tijgers vervolging en moge- De Gaay Fortman hekelt verloop kabinetsformatie DEN 'HAAG (ANP) - "Bepaald geen schoolvoorbeeld van een ga lant verlopen informatie". Deze kritiek uitte oud-minister van bin nenlandse zaken De Gaay Fortman gisteren tijdens een partijbijeen komst in Den Haag op zijn CDA- partijgenoten De Koning en Lub bers, die als informateur en forma teur het nieuwe kabinet van WD en CDA op de rails hebben gezet. De Gaay Fortman hekelde vqpral het feit dat informateur De Koning zich 'niet aan zijn opdracht heeft gehouden', maar veel verder is ge gaan. Zijn officiële opdracht luidde om de mogelijkheden van her nieuwde samenwerking tussen CDA en WD te onderzoeken, maar De Koning beperkt zich daar toe niet. "De Koning heeft zich ook bemoeid met de portefeuilleverde ling, met personen. Daarnaast ligt het het feit dat hij een co-formateur van WD-zijde heeft geopperd. Daar begrijp ik niets van, zeer one legant tegenover de koningin, te meer daar niets wees op de wense lijkheid van een tweede formateur, evenmin als de politieke duidelijk heid dat noodzaakte", aldus De Gaay Fortman. Kritiek had De Gaay Fortman vook op het feit dat De Koning en Lubbers zich tijdens de formatie kennelijk hebben laten leiden door partijbelangen. Vermoedelijk doe lend op oud-CDA-voorzitter Buk man, die er nooit een geheim van heeft gemaakt best in te zijn als nieuwe minister voor ontwikke lingssamenwerking. "Betrek geen partijen bij een formatie, zij heb ben geen rechtstreekse verant woordelijkheid en een minister schap is geen beloning maar een' opdracht", aldus De Gaay Fort- lijk zelfs marteling wachten. Rechtbankpresident Attema vroeg de landsadvocaat naar welk land de man uitgewezen wordt nu zowel Frankrijk als Duitsland de vluchte ling reeds tweemaal asiel hebben geweigerd. Verdediger Movig voegde daar nog aan toe dat diver se Westeuropese landen gespan nen afwachten welke natie als eer ste 'de moed zal hebben' «en Tamil ondanks de dreiging van vervol ging terug te sturen naar Sri Lan ka. Met name Frankrijk zou volgens de advocaat gezien de circa 4000 il legale Tamils graag 'een proefko nijn' zien gaan om het effect te kunnen bekijken en de-maatregel, dan eventueel tot beleid te kunnen verheffen. Landsadvocaat De Groot erkende dat er nog geen land van bestemming voor de Tamil is gevonden. "Ik hoop toch niet dat Nederland deze mensen dan maar stilletjes over de grens zet zonder voorkennis van het betrokken an dere land", aldus Attema. "Dat is niet uitgesloten als uiterste moge lijkheid. Het gebeurt ook bij hoge uitzondering, maar is qua beleid zeker niet de eerste keus", aldus De Groot. Protest tegen dreigende sluiting verzorgingshuizen UTRECHT (ANP) - "Als ik de be- woners van ons huis om mij heen zie, weet ik zeker dat er mensen bij zijn die op een andere plaats niet kunnen wennen. Een gedwongen verhuizing zal zeker hun dementie doen toenemen en hun leven ver korten. Kunt u nog een nacht rus tig slapen als u 'ja' zegt tegen dit besluit?". Aldus bewoonster Van Os van het Biltse bejaardencen trum De Koperwiek in een brief aan het Utrechtse provinciebe stuur. Ze las hem gisteren voor tijdens een protestmanifestatie tegen het Utrechtse plan voor de bejaar denoorden, dat enkele maanden geleden als een bom insloeg. Om 20 miljoen te besparen moeten er 36 verzorgingshuizen dicht, zo heeft de provincie laten weten. Het plan is niet alleen slecht ge vallen vanwege de gevolgen voor de bewoners van de tehuizen. Wet houder De Bnffjn van Amersfoort noemde het voorstel een typisch voorbeeld van slecht beleid. "De zaken worden op hun kop gezet: door te beginnen met sluitingen raakt de structuur van de zorg vol strekt verstoord. De gevolgen voor de gezinszorg, het maatschappelijk werk en de-wachtlijstproblematiek zijn niet te overzien", aldus De Bruijn. Terwijl in de Eerste Kamer werd gesproken over de zaak-Harm Dost vond buiten op het Haagse Binnenhof een kleine demonstratie plaats van sympathisanten van de hasjhandelaar. (Foto anp> DEN HAAG (GPD/ANP) - mas ter Korthals Altes (justitie) gaat op nieuw praten met zijn Duitse colle ga over Harm Dost. Zowel de pro cedure rond diens veroordeling als de Duitse weigering Dost aan ons land uit te leveren zullen daarbij aan de orde komen. De bewinds man zei dat gisteren bij een inter pellatie van PSP-senator Vogd in de Eerste Kamer. Vogd noemde de gang van zaken rond de in een Duitse cel zittende Dost 'onthut send'. Hij had haar eigen zeggen de interpellatie aangevraagd uit pro test tegen de gang van zaken. Dost werd in Spanje gearres teerd en vervolgens uitgeleverd aan West-Duitsland. Dat gebeurde mede op grond van dossiers die de Nederlandse justitie in strijd met de eigen regels aan de Duitsers ter beschikking had gesteld. Dost werd in de Bondsrepubliek tot 10 jaar cel veroordeeld wegens de ver koop van soft-drugs aan jonge Westduitsers in zijn woonplaats Arnhem. Een Nederlands verzoek om uit levering werd onlangs afgewezen. Vogd wil dat de zaak aanhangig wordt gemaakt bij het Internatio nale Hof van Justitie en diende een motie waarin hij Korthals Altes vraagt de mogelijkheden daarvoor na te gaan. Maar minister Van den Broek (buitenlandse zaken), ook aanwezig tijdens de interpellatie in de senaat, wil eerst het overleg af wachten dat Korthals Altes in West-Duitsland gaat voeren. Ook zag hij niets in een diplomatiek protest, omdat de Duitse autoritei ten conform'.het rechtshulpverdrag hebben gehandeld. De minister van justitie erkent dat Dost het slachtoffer is gewor den van fouten die in Nederland zijn gemaakt. Dit zal dan ook met name de inzet zijn van het overleg. De motie van Vogd achtte hij ech ter overbodig. protest, omdat de Duitse autoritei- ter overpoaig. GRONINGEN (GPD) - Moeders seksuele kindermish GRONINGEN (GPD) - Moeders zijn veel intensiever bij incest be trokken dan tot nu toe is aangeno men. Vrouwen doen - al of niet ge dwongen door hun echtgenoten - mee aan de seksuele kindermis handeling, of ze dragen hun kinde ren op de seksuele activiteiten van vader te accepteren. Coördinatrice Betty Mijlof van het Opvanghuis voor incestslachtoffers in Gronin gen: "Waarschijnlijk is dat altijd al zo geweest, maar nu de onderzoe ken wat dieper gaan dan alleen naar de vader te kijken, wordt dui delijk dat moeders meer met incest te maken hebben dan we dachten. Maar niet alleen moeders, ook ooms, broers, neven en stiefvaders worden regelmatig betrokken bij seksuele kindermishandeling, waarbij de kinderen soms aan ver schillende familieleden worden uitgeleend". Het is niet zo dat incest veel meer voorkomt dan vroeger, het wordt alleen vaker aangegeven. Uit on derzoeken is gebleken dat 1 op de 8 a 9 meisjes slachtoffer is van in cest. Seksuele kindermishandeling komt in alle lagen van de bevol king voor. Tachtig auto's beschadigd door lading cement GRONINGEN (ANP) - Zeker 80 auto's zijn gistermorgen be schadigd nadat een vrachtwa gen een lading cement had ver loren toen de laadklep plotse ling open was gegaan. Het on geluk gebeurde op de rijksweg tussen Aduard en Grijpskerk. Vermoedelijk doordat een hou ten borgpen onderweg verloren is gegaaft, raakte de laadklep los van de vrachtwagen. Enkele auto's die een deel van het ce ment over zich heen kregen raakten total-loss. De meeste andere wagens liepen lichte be schadigingen op, zoals verniel de ruiten en kapotte lampen. DEN BOSCH (ANP) - De politie rechter in Den Bosch heeft giste ren twee supporters van FC Den Haag tot 12 en 10 weken gevange nisstraf, allebei met 8 weken voor waardelijk. Bovendien mogen de twee, een 22-jarige Hagenaar en een minderjarige - wiens zaak ach ter gesloten deuren werd behan deld - een jaar lang geen uitwed strijden van FC Den Haag meer be zoeken. Ze moeten zich telkens een half uur na het begin van de wedstrijd melden bü de gemeente politie van Den Haag. Het vonnis Negen jaar cel geëist voor doden stiefmoeder ALKMAAR (ANP) Officier van justitie Botman heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank 9 jaar cel geëist tegen een 20-jarige Alkmaar- der. Hij wordt ervan verdacht op 21 mei met 4 pistoolschoten «ijn 37- jarige stiefmoeder te hebben ge dood en met twee andere kogels zijn 39-jarige vader levensgevaar lijk te hebben verwond. Achter grond van het familiedrama vorm de volgens raadsman Van Lingen de haat-liefdeverhouding tussen vader en zoon. De vader zou zijn gezin vele jaren in de steek hebben gelaten, waar door de moeder uit werken moest en het gezin van lieverlee verwaar loosde. De verdachte begon een zwervend bestaan, verbleef in tal rijke tehuizen en verweet dat alles zijn vader, door wie hij zich versto ten voelde. Volgens zijn eigen ver klaring 'explodeerde' de Alkmaar- der op 21 mei, toen zijn vader bot weigerde met hem te praten. Hij schoot zes kogels op hem, waarvan er echter vier zyn stiefmoeder trof fen, die tussen vader en zoon in zou hebben gestaan. Volgens de acvocaat 'een triest ongeval', volgens officier Botman opzet omdat de verdachte daarbij had uitgeroepen: 'die hoer moet ook dood'. Uit het gegeven dat de man het pistool in Antwerpen kocht, het meenam naar de woning van zijn vader en later verklaarde 'al heel lang' van plan te zijn geweest de vader 'iets aan te doen', leidde de officier een weloverwogen moord plan af. De raadsman ontkende dat. Daarbij wees op het psychia trisch rapport waarin zijn cliënt sterk verminderd toerekeningsvat baar wordt genoemd. Hij heeft dus zijn vader niet na 'kalm en rustig beraad' gedood, aldus Van Lingen. Uitspraak 14 oktober. SJTSJARANSKI (ANP) - Anato li Sjtsjaranski heeft gisteren tij dens een bezoek aan het Catshuis premier Lubbers gevraagd bij zijn komende bezoek aan Moskou, be gin van de herfst, te pleiten voor emigratievisa voor verscheidene Russische joden. Verder werd ge sproken over algemene zaken in de betrekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie. Sjtsjaranski stelde tegenover een omvangrijke delega tie van Eerste- en Tweede-Kamer leden dat de ondergrondse pers in de Sowjet-Unie na hoogtijdagen eind jaren zestig en begin van ze ventigerjaren bijna volledig is ver nietigd was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De veroordeelden maakten deel uit van een groep van 61 arrestan ten, die op zondag 21 september na de wedstrijd tegen FC Den Bosch werd aangehouden. Ze werden uit de trein gehaald, die op nauwelijks een kilometer afstand van het sta tion was stilgezet wegens ongere geldheden. De twee supporters be kenden dat ze zich aan vernieling van het treininterieur hadden schuldig gemaakt. Dat uiteindelijk maar twee sup porters voor de rechtbank kwa men, was volgens officier van justi tie Swinkels te wijten aan de moei te die het openbaar ministerie heeft om voetbalvandalisme kei hard te bewijzen. Hij kondigde wel aan dat een derde FC Den Haag- supporter vervolgd zal worden voor het uiten van racistische leu- Twee fans van FC Den Bosch, die de avond voor de wedstrijd twee supporters van FC Den Haag met een pistool bedreigden, zullen zich voor de meervoudige kamer van de Bossche rechtbank moeten verantwoorden. STEENWIJK (ANP) Het linkse meerderheidscollege in het Over ijsselse Steenwijk heèft de jacht ta boe verklaard op de 100 hectare ge meentelijke grond. Steenwijk is daarmee de eerste gemeente in Ne derland die een dergelijke beslis sing neemt. Het standpunt van het college is onder meer gebaseerd op ethische overwegingen. "Het uitoefenen van de jacht als sport past naar on ze mening niet meer in de tegen woordige opvattingen omtrent na tuurbescherming en natuurbe heer", aldus burgemeester Hoekse- ma. Ook acht het college het jagen noch uit oogpunt van bescherming van veldgewassen, noch ter beper king of instandhouding van het daarop voorkomende dierenleven noodzakelijk. DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman (WVC) is teruggekomen op zijn suggestie om de Pas-65 te schrappen. De bewindsman heeft dat gisteren gezegd tijdens een ru moerige marathon-tv-uitzending van de AVRO over het ouderenbe leid. In zijn begroting kondigde Brinkman vorige maand aan dat hij voor de komende jaren geen garantie kon geven dat de Pas-65. Afschaffing zou een bezuiniging van 57 miljoen gulden'.opleveren. De suggestie kwam Brinkman direct op tal van woedende reacties te staan. Al eerder waren bejaar denorganisaties te hoop gelopen tegen de aangekondigde kortingen op allerlei ouderenvoorzieningen. Ook voor de tv werd de bewinds man bedolven onder kwade en emotionele uitspraken van oude ren. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Bewoners van twintig verschillende verzorgings huizen in Amsterdam hebben gisteren in de Nieuwe Kerk in de hoofdstad een demonstratie gehouden. Als gevolg van bezuinigingen dreigen de te huizen te worden gesloten. Een demonstrerende dame gebruikte haar pan- nendeksels om de verantwoordelijke bewindsman Brinkman te laten voe len hoe zij over zijn plannen denkt. (foto ANP) HIJ vindt dat meen mensen moeten weten wie HIJ eigenlijk is, hoe HIJ denkt over mode en oven kwaliteit. En HIJ vindt dat u dit moet lezen, want DELFT (ANP) - De verbranding van gevaarlijke afvalstoffen op zee vormt een belangrijk strijdpunt op het driedaagse internationale con gres over het Noordzeemilieu dat vandaag in Rotterdam is begon nen, tussen overheid, onderzoe kers en bedrijfsleven enerzijds en milieu-organisaties anderzijds. Met behulp van een Amerikaan se milieudeskundige doet de Werk groep Noordzee, die de bijeen komst heeft georganiseerd, mor gen een aanval op de nog steeds voortgaande verbranding van gifti ge afvalstoffen op de Noordzee, waarvoor de Nederlandse regering vergunning verleent. De andere partij, die zich baseert op uitge breid wetenschappelijk onderzoek en jarenlange ervaring, beweert dat de gevaarlijke afvalstoffen niet alleen uit praktische en economi sche overwegingen, maar ook om milieu-technische redenen het bes te op zee vernietigd kunnen wor den. Aanvechtster van de verbrandin gen op zee is de Amerikaanse juris te Sally Ann Lentz van de milieu organisatie The Oceanic Society in Washington. In een rapport dat zij op het congres in de Maasstad zal presenteren, stelt zij dat verbran ding van gevaarlijke chemische stoffen (onder meer pcb's) op zee onverantwoord is. Ondanks vele jaren ervaring met de vernietiging van deze stoffen op verbrandingsschepen en verschil lende uitgevoerde onderzoeken, staat volgens Sally Lentz nog steeds niet vast dat deze methode doelmatig is en geen gevaar ople vert voor het zeemilieu en de volksgezondheid. De stafmedewerkster van Ocea nic Society baseert haar mening onder meer op een rapport van de Amerikaanse overheidsinstelling ter bescherming van het milieu EPA (Environmental Protection Agency). Onderzoeker H. Com- paan van de hoofdafdeling maat schappelijke technologie van TNO in Delft, die zich al veertien jaar met deze problemen bezighoudt en afvalverbrandingsdeskundige L. Spaans van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat doen een felle aanval op haar rapport. Het werk stuk van Lentz is „niet weten schappelijk", en „zeer tenden tieus", en bevat tal van onjuisthe den. De juriste heeft naar het oordeel van beide onderzoekers alleen die passages uit het Amerikaanse overheidsonderzoek gelicht die in haar kraam te pas komen. „Het is een ei dat stinkt", zo omschrijft de TNO-onderzoeker Lentz' rapport. Het EPA-rapport toont aan dat verbranding op zee dertig tot veer tig keer zoveel minder risico's voor de bevolking en het milieu met zich mee brengt dan vernietiging van gevaarlijke afvalstoffen in in stallaties op het land. De verbran ding op zee, waarbij 99,99 procent van de schadelijke bestanddelen wordt vernietigd en het restant geen enkele invloed heeft op het leefmilieu van de zee, is volgens het Amerikaanse overheidsbureau een „milieugezonde verwerking van dergelijke stoffen". TNO, die in opdracht van Rijkswaterstaat veel onderzoek op dit punt ver richt, onderschrijft het Amerikaan se standpunt. Verbranding van gevaarlijke af valstoffen in installaties op het land is, zo menen de onderzoekers Compaan en Spaans, geen oplos sing, maar het verplaatsen van het probleem. De overblijvende ver brandingsgassen kunnen om luchtverontreiniging te voorko men, weliswaar worden gewassen, maar de vraag is waar men met dit vervuilde water heen moet. Een ander nadeel van landver- branding is, volgens de twee on derzoekers, dat deze methode twee keer zo duur is als vernietiging van giftige stoffen op zee. Bovendien duurt het bij voorbeeld 20 jaar om alle in de Europese Gemeenschap nog aanwezige pcb's (250.000 ton) in de bestaande landinstallaties te verbranden. Met de huidige ver brandingsschepen is dit karwei in vier jaar klaar. Het bedrijfsleven is bepaald niet ingenomen met de openlijke aan val van de milieubeweging op de verbranding van gevaarlijke afval stoffen op zee. De Europese Ver eniging van Federaties van Che- mie-producenten CEFIC, die op grond van eigen onderzoek tot de overtuiging is gekomen dat zeever branding een doelmatige, milieu verantwoorde en veilige methode is, maakt zich zorgen. Vanwege het tegenstrijdige verzet van de milieu organisaties, bevolking en de poli tiek, tegen zowel zee- als landver- branding, ontstaat straks in Euro pa een tekort aan installaties om het giftige vuil te verwijderen. Ook de Ocean Combustion Ser vice (OCS) in Rotterdam, die het leeuwedeel van de 100.000 ton ge vaarlijke afvalstoffen die jaarlijks op de Noordzee worden vernietigd, voor haar rekening neemt, voorziet nog veel grotere milieuproblemen als zeeverbranding wordt verbo den. Rijkswaterstaat verkeert in een moeilijke positie, omdat de Neder landse regering gehouden is aan de wijziging van het Verdrag van Oslo uit 1983. Hierin wordt bepaald dat zeeverbranding binnen afzienbare tijd moet worden beëindigd. De Directie Noordzee zal de regering binnenkort een advies uitbrengen voor het te voeren overheidsbeleid in deze. GERUITE BROEK, BETER GEZEGD GERUITE PANTALON, want HIJ vindt dit meen dan zo maareen broek. De stof is een prachtige blend, waarin wol de bo ventoon voert, en dan zo gestikt dat de ruiten niet on derbroken worden. Het voorbeen is gevoerd, de band- plooi is dubbel uitgevoerd en de ruit is gedistingeerd. En voor deze broek, pardon pantalon vraagt HIJ tijdelijk geen f115,-, maar slechts Prijs geldig t/m11 oktober.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5