Huisarts Van Wingerden doet praktijk over aan zijn zoon Belangrijke wijzigingen op gebied huurwetgeving Na 33 jaar lief en leed Bouwkeet in as gelegd actief in vrije lijd Oud-wethouder Jan was een zuinig bestuurder PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 dan hebben wij nog niets uitge zocht". Vader: "Terwijl onze moge lijkheden om iets te laten onder zoeken toch oneindig veel beter zijn dan vroeger. Neem nu het art senlaboratorium, daar kunnen we zelfstandig bloed en urine op alle mogelijke kwalen laten onderzoe ken". Zoon: "De mensen lezen en ho ren zoveel over nieuwe technische ontwikkelingen dat ze denken dat zij dat ook allemaal moeten mee maken". Vader: "Alles voor ieder een dat is nogal wat. Waar trek je de grens?" Beiden zijn het er over eens dat de mens meer vertrouwen in zijn eigen lijf moet krijgen. "De patiën ten willen liever pillen of allerlei nare onderzoeken". Zoon: "De angst voor ernstige ziekten is enorm groot. Dat alleen al veroor zaakt veel stress en spanning. Va der: "De huisarts blijkt niet meer te kunnen geruststellen, omdat hij volgens de patiënt geen ingewik kelde onderzoeken kan doen. Toen ik hier kwam, werd ik echt inge schakeld om problemen op te los sen. Nu willen de patiënten proble men ophoesten. Overal wordt wat achter gezocht. Zoon: "Dit jaar ben ik eens nage gaan of wij bij doorverwijzingen voor echt grote verrassingen zijn komen te staan. Dat was niet het geval. Wat wij dachten, dacht de specialist ook. In 90 procent van de gevallen was er zelfs helemaal niets aan de hand". Van Wingerden junior denkt dat het raadzaam is als er op scholen of op televisie meer aandacht aan het lichaam wordt besteed. Wat is normaal en hoe rea geert het als je onder spanning staat of niet goed eet of niet slaapt. Hij beschouwt het als zijn werk, om dat de patiënten ook een beetje uit te leggen. "Het is mijn maat schappelijke taak om de mensen bewuster en minder afhankelijk te maken". Senior knikt goedkeurend. Hij memoreert zijn prettige tijd die hij aan de Boshuizerkade heeft gehad. "Een leuke praktijk. De samenwer king tussen de huisartsen in deze wijk is ook altijd heel goed ge weest. We hebben veel plezier ge had. Ik ben een tevreden mens". Het vak zal hij na zijn afscheid niet zo naast zich neerleggen. De na scholingscursussen evenals de lite ratuur zal hij blijven volgen, al was het maar om de discussies met zijn zoon te kunnen blijven voeren. "Voor de rest ben ik zo nieuws gierig als de pest. Ik wil alles zien: een dagje naar de Hoogovens, naar een autofabriek; op stap met een bijenliefhebber, een tuinder - dat zijn uitjes die hoog op mijn lijstje staan. Verder hou ik van zwem men, skiën, surfen, zeilen, schaat sen en aquarelleren". Zijn vrouw verklapt dat hij al die sporten ook nog zelf beoefent. Diederik van Wingerden vreest dat hij het na morgen aanmerkelijk drukker zal krijgen. "Dit jaar ben ik in de wat ten gelegd, maar ook de patiënten zijn verwend. Met z'n tweeën had den we natuurlijk alle tjjd van de wereld". LEIDEN - Een bouwkeet nabij het gebouw van de stadsverwarming i: Stevenshof is vannacht door brand verwoest. Brandstichting is vern delijk de oorzaak van deze uitslaande brand, die omstreeks kwart voor twee door een voobijganger werd gemeld. De brandweer was het vuur binnen 20 minuten meester, maar kon niet voorkomen dat het gehele interieur en de administratie verloren gingen. Al eerder was een poging in het werk gesteld om de keet in brand te steken, maar dat mislukte. De politie wil overigens graag in contact komen met de man die de brand heeft gemeld, maar zich niet bekend heeft gemaakt. Uit in aanbouw zijnde woningen in de Stevenshof is het afgelopen weekeinde voor ruim 4000 gulden aan verwarmingsmateriaal gestolen. Uit de huizen werden 21 radiotoren ontvreemd. LEIDEN - Een 56-jarige Leidse vrouw is gisteren voor behande ling van een forse onderhuidse bloeding aan haar been naar het Diaconessenhuis gebracht, nadat zij op het Kort Rapenburg door e bus De vrouw liep met de fiets aan haar hand aan de rechterkant van de rijbaan ter hoogte van de kli niek voor geboorteregeling. Een bus, bestuurd door een 33-jarige Leiderdorper, wilde bij de halte vóór de kliniek stoppen. Daarbij zag de chauffeur de vrouw over het hoofd en. sneed haar. De vrouw kwam daarop met haar onderbeen knel te zitten tegen de stoeprand. Architectuur In de Burcht houdt prof. ir. D. Dicke vanavond een lezing over 'Ontwerpen van gebouwen, is. toegepaste Mechanica een nood zakelijk kwaad?' Dit op uitnodi ging van de Koninklijke Maat schappij tot bevorderingder bouwkunst en de Bond van Ne derlandse Architecten. Aanvang half negen. De vergadering van de kringleden van beide instel lingen begint om acht uur. LEIDEN - Dokter Jan Dirk van Wingerden (63) is een man die er moeite voor doet vreemden gelijk voor zich in te nemen. Hij is open en vertelt zonder omhaal wat hem bezighoudt in en buiten de spreek kamer. Zijn enthousiaste vrouw vult de verhalen aan en tempert hem, waar zij dat nodig acht. "Goed onthouden, ik ben met een volbloed huisdokter getrouwd". Na 33 jaar samen lief en leed te hebben gedeeld in de praktijk aan de Boshuizerkade, stappen ze op. Een waardig opvolger is gevonden: Diederik van Wingerden (31). Vol gens de patiënten die hem hebben zien opgroeien lijkt hij op zijn moe der en praat hij als zijn vader. Een jaar lang hebben Van Win gerden senior en junior intensief De 'nieuioe' Van Wingerden die zijn vader als huisarts opvolgt. (foto Holvast) samengewerkt in de zeer gemeng de praktijk (jong, oud, particulier, ziekenfonds, buitenlander) van zo'n 2600 zielen. Ze hebben van el kaar geleerd, zeggen ze. Vandaag staat vader zijn stethoscoop defini tief af. In figuurlijke zin, want zoonlief hoeft dat 'oude ding' niet. De praktijkkamer aan de Bos huizerkade is ook een beetje een museum. De nissen die door de ar chitect in de voormalige garage zijn bedacht, zitten vol met spullen die in vroegere tijden door huisartsen en patiënten werden ge bruikt. De ondersteken, de ijzeren injectiespuiten, de fondsbrillen - vele malen zijn deze attributen een aanknopingspunt voor een goed gesprek geweest. In de wachtka mer is een mozaïek aangebracht met de waterlopen van Leiden. De ouderen herkennen dat onmiddel lijk, voor de jongeren is het een modern kunstwerk. Mevrouw van Wingerden heeft als echtgenoot en assistente altijd een grote rol in de praktijk ge speeld. "Dat viel pas tegen", zegt ze een beetje spottend, "toen ik twee bazen moest gaan dienen". Ook de verhuizing aan het begin van dit jaar - om plaats te maken voor de opvolger - maakte het werken er voor beiden niet gemak kelijker op. "Toen zag ik pas wat het betekent om buitenshuis te werken. Voor achten verlieten we onze nieuwe woning om tegen vij ven terug te keren met geen bood schap in huis". De 'oude' Van Wingerden heeft het nooit een bezwaar gevonden om na sluitingstijd nog even de knip van de deur te halen voor een patiënt die meende hem nodig te hebben. Hij roemt zijn partner daarbij. "Voor mij was het heel be langrijk dat ik iemand naast me had staan die met me meeleefde en begreep waar ik mee bezig was. We hebben altijd in de flat boven de praktijk gewoond. Dan krijg je pas echt contact met de patiënten. Vroeger had je ook altijd dienst en dan was het zeker handig als je snel ter plekke was". Maar ook als hij in deze tijd opnieuw zou moe ten beginnen, deed hij diezelfde keus en bleef zijn devies: "De we reld mag vallen, ik blijf op mijn post". Eigen praktijk Diederik van Wingerden, gebo ren en getogen aan de Boshuizer kade, beseft als geen ander dat hij in een gespreid bed komt. Een ech te keus voor hem om naast, bij of achter de praktijk te wonen was er niet. Hij moest er in elk geval niet aan denken om met zijn ouders bo ven zich - hoe aardig ze ook zijn - zijn beroep te moeten uitoefenen. Gelukkig bestond daarover geen meningsverschil. Ook over de as sistente die per 1 oktober in dienst treed, werd niet moeilijk gedaan. door Saskia Stoelinga Twee jaar geleden stond het ove rigens nog allerminst vast dat het tweetal zou gaan samenwerken of dat de zoon de praktijk zou overne men. Steward bij de KLM was ook een leuke tijdsbesteding voor ie mand die verzot is op reizen. "Ik was niet voorbestemd om mijn va der op te volgen", zegt Van Winger den jr. met zijn benen bungelend over de onderzoektafel. "Wel wist ik al tijdens mijn middelbare schoolperiode dat ik medicijnen wilde studeren. Dat leek me leuk. Ik kende het voorbeeld van mijn vader. Pas tijdens mijn co-schap pen besloot ik om de huisartsenop leiding te gaan volgen, omdat dat de veelzijdigste kant van het vak is. En pas anderhalf jaar geleden dacht ik aan samenwerking. Naar de overname zijn we samen ge groeid". Wilde u als kind al arts worden? "Nee", zegt de oude Van Winger den, "ik kwam niet uit een dokters familie. Binnenhuisarchitectuur in Delft stond op mijn lijstje. Een dochter van een huisarts praatte mij om. Zij zei: jij word dokter. Een prima keus, nooit spijt van gehad, ik hou van mensen". liet vak Na deze introductie komt het vak aan de orde. De zoon, die in Leiden heeft gestudeerd, begint: "Een heleboel dingen komen tij dens de studie niet aan de orde. Vooral het eerste begin ben je erg onzeker over de wijze waarop je aandacht moet besteden aan de pa tiënt. Hoe stel je ze gerust? Wat zeg je nu precies en wat voor een in vloed hebben jouw woorden op de patiënt? Ook is het belangrijk dat je aanvoelt of iets erg is of niet. Bij de co-schappen hield je voortdu rend rekening met het allerergste en dat is in de huisartsenpraktijk niet de meest logische opstelling. Van die rashuisarts (doelend op zijn vader) heb ik wel het een en ander geleerd". Vader die in Utrecht heeft gestu deerd en altijd heeft meegewerkt als stagepraktijk voor de medische opleiding in Leiden: "Ook al zag je in één oog opslag dat is een goede, allemaal moet je ze coachen in het omgaan met patiënten. Dat kwalen vaak een psychische oorzaak heb ben, wordt in de eerste maanden steevast over het hoofd gezien". Er ontspint zich een discussie over verschil in aanpak. Van Win gerden junior meent dat hij met jonge mensen toch wat anders om gaat dan zijn vader. "Als mensen bij jouw komen om de pil, ga jij een uitgebreid gesprek met ze aan, als of je ze voor een misstap wilt be hoeden. Terwijl ik juist op het punt sta dat die pil ze voor een misstap behoedt". Senior legt uitvoerig uit waarom hij dat gesprek aangaat. Het wordt een komische woorden wisseling. Het slot van het liedje komt erop neer dat vader met zijn "vier generaties patiënten uit één gezin" al heel wat meer 'pillen' heeft voorgeschreven dan zijn op volger. Junior vraagt ondeugend met een veelbetekenende blik naar zijn moeder of hij het laatste jaar niet heeft gemerkt dat de jonge vrouwen bij hem wegbleven? Het tweetal is aan elkaar gewaagd. Voor grappen en grollen zijn ze al ledrie in. Liever pillen Op de vraag of er steeds meer ta ken verdwijnen uit de huisartsen praktijk, zegt de 63-jarige dat hij vroeger echt alles deed. "Bevallin gen tot aan tangverlossingen toe. Dat is veranderd". Zoon: "Maar er is meer. Voor het hechten van een wond lopen ze toch ook gelijk naar het ziekenhuis. Het briefje voor de specialist wordt tegenwoordig al bij het eerste bezoek gevraagd. En LEIDEN - Afgelopen maandag is op bijna 80-jarige leeftijd Jan Elsgeest, voormalig wethouder van financiën, overleden. Zijn dood, zo kort na die van oud-bur gemeester Van der Willigen, doet beseffen dat de tijd voor de gene ratie bestuurders uit de zestiger jaren gekomen is, want hoewel Elsgeest wethouder in het begin van de jaren '70 was, waren zijn opvattingen die van de daaraan voorafgaande periode. Hij gruw de van een tekort op de gemeen tebegroting, maar hij gruwde nog meer van harde politieke conflicten zodat hij, om de Partij van de Arbeid - toen in de oppo sitie - tegemoet te komen, een vooruitstrevend financieel be leid voerde. De grote ruzies in de gemeenteraad in die tijd gingen dan ook niet om zijn portefeuille. Elsgeest was eerst van 1949 tot 1953 en later vanaf 1962 raadslid van de protestant-christelijke fractie in de Leidse gemeente raad; hij ontwikkelde zich daar bij tot financieel deskundige in zijn fractie, niet verwonderlijk gezien zijn achtergrond. Dat be tekende niet dat hij erg aan de weg timmerde. Als hij sprak was het meestal kort en weliswaar behoudend van inzicht, maar niet polariserend. In 1969 keerde hij zich tegen het verzoek om subsidie, groot 40 gulden, van de organisatoren van een discussie avond over een nieuwe, zeer gro te elektriciteitscentrale bij Lei den. Elsgeest wees op de prece dentwerking als de subsidie zou worden toegewezen, maar zei te vens dat zijn fractie uit eigen zak tien gulden beschikbaarwilde stellen. Bij het tussentijds vertrek van Harmsen werd hij in 1973 wet houder financiën; hij beschouw de dat zelf als een zeer eervolle afsluiting van zijn carrière. Wie zich de figuur van Elsgeest voor de geest kan halen, weet dat hij dat ook uitstraalde: niet groot van postuur, dikbuikig, gesteld op wat gezellige aanspraak, op zijn tijd een borreltje en een si gaar en naar eer en geweten en zo goed en zo zuinig mogelijk om gaan met het gemeentegeld. Het was hem er niet om te doen de sterke man van het college te zijn of om een diepgaande hervor ming van de gemeentelijke fi nanciën op gang te brengen; wat dat betreft waren zijn opvolgers wel wat anders. Mogelijk zou hij tien jaar eer der, of in een kleinere gemeente dan Leiden, wel degelijk een pro minente rol in het college heb ben gespeeld. Op één punt ver vulde hij wel een sleutelrol: rechtstreeks en via de omweg van zijn ambtenaren verwerkte hij veel suggesties van de opposi tie in zijn beleid. Hij vormde daardoor een belangrijke scha kel tussen het college en het gro te oppositieblok van PvdA en klein links. Hoewel dat ten dele was om een breed politiek draag vlak te creëren, was het ook om dat hij respect had voor de finan ciële kennis van een aantal oppo sitionele zwaargewichten. In de portefeuille personeelsbeleid kwam zijn goede relatie met de oppositie nog sterker naar voren in de grote reorganisatie-com missie (BOO), die in die jaren het ambtelijke apparaat van onder tot boven onder handen nam. Naarmate de tijd vorderde viel het werk in die woelige periode hem steeds zwaarder; geen won der gezien zijn leeftijd. Ik denk dat hij de enige wethouder was in 1974, toen alle wethouders, werden vervangen, met een zucht van verlichting de porte feuille overdroeg. Toch keek hij met voldoening op zijn wethou dersperiode terug en dat kan niet van al zijn collega's worden ge zegd. Ik ben niet in staat een eind oordeel over Jan Elsgeest te ge ven; van zijn rol binnen de eigen partij en andere protestants- christelijke organisaties weet ik niets af. Maar ik herinner me een aardige man, die ook het contact op prijs stelde met mensen die niet zijn geestverwanten waren en die een zwaar karwei op zijn schouders nam op een leeftijd dat de meeste mensen van hun pensioen genieten. HERMAN AMPTMEIJER Hoofd economische zaken gemeente Leiden Oud-wethouder Elsgeest in de Leidse gemeenteraad, geflankeerd door oud-wethouder Kret, thans burgemeester van Sassenheim, en mevrouw Geelkerken. (archieffoto). Per 1 juli 1986 zijn er in de huur wetgeving verschillende verande ringen doorgevoerd. Ingrijpend ge wijzigd zijn: de bepalingen over de nieuwe huurprijs bij wisseling van huurders, de eerste wijziging van de huurprijs na het ingaan van de huurovereenkomst, de samenstel ling van de huurprijs, de hoogte van het bedrag aan servicekosten en het verschaffen van een service kostenoverzicht door de verhuur der en de procedure bij de Huur- commissie. Het is uiteraard niet mogelijk om in dit korte bestek aan alle wijzingingen die per 1 juli 1986 in de huurwetgeving zijn in gegaan aandacht te besteden. Voor meer informatie hierover wordt u verwezen naar de folder 'Nieuwe huurwet schept duidelijkheid'. Hier wordt alleen ingegaan op de nieuwe bepalingen die betrekking hebben op: 1) de mogelijkheid voor de nieuwe huurder om aan de Huurcommissie een oordeel te vra gen over de redelijkheid van de overeengekomen huurprijs; 2) de mogelijkheid van verho ging en verlaging van de huur bin nen een jaar na ingang van de huurovereenkomst. De nieuwe huurprijs Een belangrijke verandering per 1 juli 1986 is dat de verhuurder de Huurcommissie niet meer hoeft in te schakelen wanneer hij een wo ning of kamer aan een nieuwe huurder verhuurt en een hogere huurprijs vraagt dan aan de vorige huurder. In de regeling van vóór 1 juli 1986 was de verhuurder ver plicht, als in de nieuwe huurover eenkomst een hogere huur werd afgesproken, de hogere huur bin nen één maand te melden aan de Huurcommissie. Die verplichting gold overigens alleen voor zelfstan dige woonruimte. De Huurcom missie beoordeelde dan of de nieu we huurprijs redelijk was. Deze meldingsplicht is voor overeen komsten die met ingang van 1 juli 1986 zijn ingegaan afgeschaft. Per 1 juli 1986 hebben huurders van zelfstandige woningen èn huurders van kamers de mogelijk heid de Huurcommissie te laten beoordelen of de nieuwe huur te hoog is. De huurprijs is te hoog, als deze de zogenaamde maximaal redelij ke huur overschrijdt. Wat de maxi maal redelijke huur is leest u in de brochures 'Huuraanpassingen 1986', 'Huurprijzen van woonruim te 1986' en Huur ven verhuur van kamers 1986'. Uitgangspunt daar bij is de puntentelling voor woon ruimte. Aan de hand van deze pun tentelling kan berekend worden wat de verhuurder maximaal aan huur voor een bepaalde1 te mag vragen. Er is sprake va verschillende puntentelling woningen (zelfstandige te) en voor kamers (onzelfstandige woonruimte). Er mag uiteraard van de ver huurder worden verwacht dat hij aan de nieuwe huurder het aantal punten van de woonruimte bekend maakt. Blijkt dat de huurprijs die de verhuurder vraagt hoger is dan de maximaal redelijke huur dan kan de huurder hierover eerst zelf contact opnemen met de verhuur der. Komen huurder en verhuur der in onderling overleg niet tot overeenstemming, dan moet de huurder binnen drie maanden na dat hij de woning of kamer heeft gehuurd zich tot de Huurcommis sie wenden met een schriftelijk verzoek om de hoogte van de huur te beoordelen. De mogelijkheid om zich te wenden tot de Huurcom missie bestaat niet alleen als de verhuurder een hogere huurprijs vraagt ten opzichte van de huur prijs die de vorige huurder moest betalen. Deze mogelijkheid bestaat ook als de huurprijs dezelfde is ge bleven als die de vorige huurder moest betalen, maar wel hoger is dan de op grond van het aantal punten vastgestelde maximaal re delijke huurprijs. Beoordeling van de huurprijs door de Huurcommissie vindt ook plaats op basis van genoemde pun tentelling. De eerste wijziging van de huur prijs In de huurwetgeving bestaat het voorschrijft dat de huurprijs maar eens in de 12 maanden gewijzigd mag worden. In de regeling die vóór 1 juli 1986 bestond werd algemeen aangeno men dat dit voorschrift ook gold voor de eerste 12 maanden na het aangaan van de huurovereen komst. Op dat punt is de regeling veranderd. Per 1 juli 1986 is in de regeling de mogelijkheid inge voerd om op verzoek van de ver huurder of de huurder de huurprijs te wijzigen binnen 12 maanden na het ingaan van de huurovereen komst. De verhuurder kan dus al i ~(o\ INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 een voorstel tot huurverhoging doen. binnen 12 maanden na het begin van de huurovereenkomst. Daarna geldt de 'oude' hoofdregel dat de huur maar eenmaal per jaar kan worden gewijzigd. De nieuwe regeling per 1 juli 1986 betekent ook dat de huurder binnen 12 maanden na het begin van de huurovereenkomst aan de verhuurder een voorstel tot huur- verlaging kan doen. Die mogelijk heid kan de huurder dus bênutten als hij of zij de nieuwe huur niet meer kan voorleggen aan de Huur commissie, omdat de termijn van drie maanden voorbij is. Hoe de huurder verlaging van de huur moet voorstellen vindt u in de in het hoofdstuk over de nieuwe huurprijs genoemde folders. Als de verhuurder niet instemt met het verzoek om huurverlaging moet de huurder tot uiterlijk 12 weken na het moment waarop de verlaging volgens het voorstel moet ingaan de Huurcommissie schriftelijk verzoeken om uit spraak te doen over de redelijkheid van het voorstel. Beoordeling van de huurprijs door de Huurcommis sie vindt weer plaats op basis van genoemde puntentelling. O vergangsregel i ng De hier besproken nieuwe rege lingen met betrekking tot afschaf fing van de meldingsplicht en be zwaar tegen de nieuwe huurprijs zijn van toepassing op alle huur overeenkomsten die op of na 1 juli 1986 zijn ingegaan. De oude bepa lingen zijn dus nog wel van belang voor overeenkomsten die vóór 1 ju li 1986 zijn ingegaan. De nieuwe regeling die het mo gelijk maakt om de eerste huur- prjjswijziging binnen 12 maanden na ingang van de huurovereen komst door te voeren is van toepas sing op voorstellen tot huurprijs- wijziging met een voorgestelde in gangsdatum op of na 1 juli 1986. De oude bepalingen met betrekking tot huurprijswijziging blijven dus alleen van belang voor wijzigings voorstellen met een voorgetelde in gangsdatum vóór 1 juli 1986. Kosten van het inschakelen van de Huurcommissie Voor een aantal uitspraken van de Huurcomissie moet per 1 juli 1986 een bepaald bedrag betaald worden, de zogenaamd legeshef fing. Wanneer een nieuwe huurder de Huurcommissie om een uit spraak over de redelijkheid van de huur verzoekt gaat dat 25 gulden aan leges kosten. Voor een uit spraak van de Huurcommissie over de redelijkheid van huurprijs wijziging wordt geen bedrag aan leges geheven. Meer informatie Voor meer informatie over *de verschillende procedures bij de Huurcommissie, de oude en nieu we regeling op het gebied van de huurwetgeving kunt u o.a. terecht by ons Instituut.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4