Steeds Ijshal sluit jaar af met tekort van 12.000 gulden Vanavond 1 koopavond n Kiel: hartj je van Leiden Expositie over honderd jaar 3 oktoberfeesten Personeel faculteit geneeskunde krijgt zwijgplicht opgelegd 'Schaatscentrum heeft goede toekomst' WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De stichting schaatscentrum Leiden, de beheerder van de ijshal aan de Vondellaan, heeft de ge meenten en de ijs verenigin gen uit Leiden en de regio te hulp geroepen om meer financiële armslag te krij gen. De stichting wil het ri sico uitsluiten dat zij failliet wordt verklaard enkel en al leen omdat een klein, maar te overbruggen, tekort zou zijn ontstaan. Die les heeft de stichting getrok ken uit de ervaringen van het afge lopen seizoen./1 De stichting schaatscentrum nam het beheer van de ijshal een jaar geleden op zich nadat exploitatiemaatschappij EMIJ zich na financiële moeilijk heden had teruggetrokken. Het schaatscentrum voorzag voldoen de mogelijkheden om de hal op rendabele wijze te exploiteren. door Wim Wegman Die verwachting is uitgekomen, stellen directeur L. Tigelaar van de ijshal en stichtingvoorzitter H. Zaalberg. Ondanks het feit dat over het hele jaar een verlies is ge draaid van ongeveer 12.500 gulden, vinden ze dat de hal heeft bewezen een goede toekomst te hebben. Volgens Tigelaar mag niet worden vergeten dat het winterseizoen 1985-1986 moeilijk was. "Tijdens en rond de crocusvakantie, nor maal een van de topweken, lag er overal natuurijs. Dan krijg je hier geen schaatspubliek". Positief Tijdens het winterseizoen heeft de hal om en nabij de 150.000 be zoekers getrokken. Daar moeten de ijsliefhebbers nog bij worden opgeteld die de hal in club- en ver enigingsverband hebben bezocht. Al met al werd het winterseizoen volgens Tigelaar en Zaalberg met een flink positief resultaat afgeslo ten. Die winst werd gedurende het zomerseizoen weer teniet gedaan. Hoewel het aantal zomeractivitei- ten in de hal volgens Tigelaar gro ter was dan anders, was het niet voldoende om de exploitatie van de hal helemaal sluitend te maken. Het verlies van 12,5 mille noe men Tigelaar en Zaalberg niet zorgwekkend. Probleem is wel dat de ijshal geen reserves heeft en de banken niet stonden te trappelen om krediet te verlenen. Om het verlies te overbruggen heeft de stichting de ijssportverenigingen die van de hal gebruikmaken, ge vraagd een deel van de huur al van tevoren te voldoen. De verenigin gen zijn daarmee akkoord gegaan, het financiële probleem uit de wereld is. Om herhaling van deze moeilijk heden te voorkomen, is het vol gens schaatscentrum-voorzitter Zaalberg noodzakelijk dat de stich ting een reserve opbouwt van on geveer 50.000 gulden. Om daarmee een beginte maken, heeft de stich ting de huur voor ijssportvereni gingen met tien procent verhoogd. De verenigingen zijn hiermee ak koord gegaan. De extra heffing wordt gestort in een zogeheten garantiefonds. De verenigingen krijgen volledig inzicht in de boe ken van de stichting over het ge bruik van deze gelden. De extra heffing van tien procent geldt niet voor de normale toegangskaartjes en abonnementen voor de hal. Die blijven op hetzelfde niveau als vo rig jaar. De stichting heeft ook een be roep gedaan op de gemeente Lei den. In overleg met wethouder Directeur Tigelaar van de Leidse i goede toekomst te hebben". Tesselaar van sportzaken is beke ken of de gemeente zich garant kon stellen voor een rekening cou rant ter grootte van 40.000 gulden. Hoewel Tesselaar hier in principe positief tegenover stond, gaat deze rekening courant niet door. Vol gens Zaalberg is de gemeente ver plicht dezelfde richtlijnen te hante- LEIDEN - Een mini-zweefmolen is een van de door de heer Van der Sman uit Nootdorp vervaardigde kermisattracties die op de tentoonstel ling 'Leiden, een eeuwig feest' in de Lakenhal zijn te zien. De tentoonstel ling is georganiseerd ter ere van het 100-jarig bestaan van de Leidse 3 October-V ereeniging Van der Sman maakte een complete mini-kermis: botsautootjes, een schiettent, een reuzerad, een draaimolen en de Calypso. Bij inworp van één of twee kwartjes gaan de attributen echt draaien, de autootjes kun nen botsen en er gaan honderden lampjes aan. Op de tentoonstelling zijn verder foto's te zien van vergaderingen van het bestuur van de 3 October-vereeniging, van de optocht en de Taptoe, van het uitdelen van haring en wittebrood, kortom van alles wat met de viering van dit onvervalste Leidse feest te maken heeft. Ook de honderd programmaboekjes zijn uitgestald, waarmee op praktische wijze de infla tie wordt aangegeven. Verder: vaandels, foto's van het vierde eeuwfeest met de toenmalige koningin Juliana aan de hutspot en beelden van de eerste viering na de Tweede Wereldoorlog. Ook staan de poppen met de kostuums van Willem III en Maria Stuart, zoals die werden gebruikt tijdens het openluchtspel in 1924, opgesteld. En wie, net als op de vroegere kermissen, wil griezelen, komt ook aan zijn trekken: er is een rariteitenkabinet met skeletten van reuzen, dwergen en een Siamese tweeling. Belangrijk detail: volgens conservatrice van de Lakenhal Ingrid Moerman, die aan de totstandkoming van de tentoon stelling heeft bijgedragen, heeft de eerste echte Siamese tweeling ooit in Amerika het ware geluk gevonden. De mannen huwden daar twee zusjes en kregen gezamenlijk 22 kinderen! (foto Holvast) Redactie: Wim Brands AnnemteK Ruygrok Cooldraegers Het is een bijzonder project, ver telt amateurtuinder Peerdeman. En de voorzitter van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders, Jan Langezaal, doet er nog een schepje bovenop: "Fantastisch, het is voor het eerst dat de bond zich zo presenteert". Waarover zij het hebben? Over de praalwagen die op dit moment wordt gemaakt door de vertegenwoordigers van zeven Leidse tuindersverenigingen. Honderden leden werken aan de wagen die valt te bezichtigen tij dens de grote optocht op 3 okto ber. "En dan hebben we het nog niet over de bloemenmeisjes die tijdens de tocht duizenden bloe men zullen uitdelen onder het publiek. Zij worden voorafge gaan door 'cooldraegers' in oude kledij. Maar er zijn ook draag sters met fruit en groente van de tuinen, bloemschiksters en zelfs een imker met een bijenkorf'. "De hele stoet geeft een beeld van de ontwikkeling van vroeger tot nu onder het motto: 'Van Coolgaerde tot Vrije-Tijdstuin", aldus de zeven verenigingen. Van vroeger tot nu - die wagen zal wel zwaar beladen zijn. "Er valt inderdaad heel wat te zien", zegt Peerdeman. "Je moet ook wel heel wat tonen, want he den ten dage wordt er veel ver bouwd in de Leidse volkstuinen. Anjers, rozen, bloemkolen, sla, andijvie...en ga zo maar door". Van kool tot kiwi, met andere woorden. Gerabarberd (1) Toko Han, gevestigd in Alkmaar, geeft in diverse steden Indonesi sche kookcursussen, ook in Lei den. "Mijn zoon heeft de kook cursus begin dit jaar bezocht", schrijft mevrouw Handgraaf. "Na eerst wat telefonische infor matie werd hem medegedeeld dat hij de eerste les nog geen schort nodig had". "Achteraf blijkt dat er hele maal geen schort nodig was, want Toko Han kookt met een aantal assistenten, de cursist kijkt toe. Als het dan zo uitkomt mogen de cursisten wel even roe ren of loempiavellen dichtplak- ken, maar van zelf koken is geen sprake". "Wat ons nu verschrikkelijk dwars zit is dat de advertentie zo misleidend is. Er staat letterlijk: we maken per avond zes a zeven verschillende gerechten. Niet de cursist maakt die maar Toko Han". "Dan de tweede teleurstelling. De accommodatie (de Menken- hal, red.) is totaal ongeschikt voor zo'n aangelegenheid. In de ene zaal waren ongeveer 60 a 70 mensen voor de kookcursus aan wezig. De andere helft is bow lingbaan, waar het publiek aan een bowlingtraining bezig was. U zult begrijpen dat dit voor bei de partijen niet ideaal is". "Omdat vanwege de herrie de kookgeheimen niet normaal mondeling konden worden over gebracht, werden de cursisten per microfoon toegesproken. De mensen die voorin zaten konden het wellicht aardig zien en horen, maar als je door omstandigheden wat later was had je weinig keus, dan zat je achterin waar het ge luid van de bowlingbaan en het rumoer van andere mensen de microfoon overstemde". "Wij betreuren het ten zeerste dat wij onze zoon deze cursus hebben aanbevolen", eindigt me vrouw Handgraaf. "Wij dachten dat hij in verband met zijn studie voor kok een aardige basis zou kunnen opdoen betreffende indi- sche kookkunst, maar zijn be- In een bedrijf aan de Admiraal Helfrichweg wordt de praalwagen v x de Leidse tuinders gemaakt. (foto Wim Dijkman) drogen uitgekomen". "Als we de tekst letterlijk uit de courant overlezen gaat Toko Han zeker niet buiten het boekje. Maar dit is ons inziens niet de manier om je geld te verdienen". Gerabarberd (2) Duidelijke taal; wat is de reactie van Toko Han? Een vertegen woordigster: "Laat ik u om te be ginnen even vertellen dat wij al tien jaar lesgeven, ik wil maar zeggen: wij weten ondertussen wel zo langzamerhand wat we aan het doen zijn". "Ja, zo'n klacht...in Leiden be gonnen we dit jaar met 360 men sen, verdeeld over drie avonden. Nou, dan is er altijd wel eentje bij die het niet naar z'n zin heeft. Zo simpel zie ik dat. Nee, ik omzeil die klacht niet; ik geef aan dat zoiets onvermijdelijk is". Klopt het dat de zelf mogen koken? "Inderdaad, maar dat wil nog niet zeggen dat wij de mensen misleiden. Kijk, wij werken niet volgens het huishoudschoolsys teem, zo van: en dan nu allemaal even de prei hakken, nee, onze spullen zijn van tevoren gewas sen en gesneden. Die mensen ko men tenslotte niet om te leren hoe ze een uitje moeten snijden. Ze willen Indonesische recepten onder de knie krijgen". "En dat gaat echt het beste op onze manier, dus: goed opletten wat de docenten doen, je aan dacht er voortdurend bijhouden. Ik zal het u nog sterker vertellen: wij vragen wel eens aan mensen of ze even willen roeren, of een andere handeling willen verrich ten en wat zeggen ze dan? Liever niet, we kijken liever goed toe". niet moet gebruiken. "Weet u waarom wij die micro foon gebruiken? Onze stemmen willen nog wel eens wegvallen, ik bedoel, we geven zoveel les sen. Nou, dan kun je dus maar beter een microfoon gebruiken". "En die bowlingballen dan? Hoe bedoelt u? Je hoort geen bal. Nee, echt niet. Je zou hoogstens kunnen zeggen dat de akoestiek van die ruimte niet helemaal goed is, maar lawaai van spelers - "Weet u trouwens ook handig is om een microfoon te gebruiken? Omdat er door de cursisten veel wordt gerabar berd". Pardon? "Gerabarberd ja. Praten, klet sen. Dat noemen wij: gerabar berd. En dat moet je overstem men". ren als de banken. En dat betekent dat de stichting iets moest overleg gen als onderpand. En aangezien zij de hal huurt, en dus niet in haar bezit heeft, heeft zij niets als onder pand. Een andere vorm van ondersteu ning van de gemeente lijkt wel kans van slagen te hebben. Tesse laar is bereid de stichting een een malige bijdrage te geven van tien cent per inwoner. Dat zou beteke nen dat de gemeente een bedrag beschikbaar stelt van 10.000 gul den. Voorwaarde is wel dat alle re gio-gemeenten een soortgelijke bij drage leveren. Dat zou de stichting nog eens 15.000 gulden opleveren. Besprekingen hierover zijn overi gens nog gaande. Elfstedentocht Het nieuwe schaatseizoen in de Leidse ijshal begint maandag. De hal wordt dan weer opengesteld voor het publiek en verschillende ijsclubs beginnen met hun trainin gen. Woensdag 1 oktober is er een gratis schaatsavond. Een week la ter, 8 oktober dus, wordt de hal of ficieel geopend waarbij het pu bliek eveneens gratis toegang heeft. Ruim twee weken later, za terdag 25 oktober, neemt de hal deel aan de nationale schaatsdag. De entree is dan niet gratis, maar er staan wel tal van evenementen op het programma, waar onder een mini-elfstedentocht. Directeur Tigelaar en voorzitter Zaalberg hopen het komende sei zoen op een toename van het aan tal bezoekers met 20 procent. "We hebben al een aantal aanwijzingen dat we inderdaad meer publiek gaan trekken", zegt Zaalberg. Hij stelt dat de hal wat verhuur betreft helemaal vol is, het aantal belang stellenden voor recreatielessen enorm is toegenomen en er een stijging waarneembaar is in de voorverkoop van abonnementen. "De top moet nog komen wat dat laatste betreft", zegt Tigelaar, "maar wat ons opvalt is dat 60 pro cent van de mensen die nu een abonnement hebben gekocht, dat voor de eerste keer doen. Nieuw publiek dus". Zaalberg en hij stel len overigens dat het publiek door twee achtereenvolgende strenge winters en de twee Elfstedentoch ten meer belangstelling heeft ge kregen voor het schaatsen. Ook wat de zomeractiviteiten be treft hoopt de stichting op een toe name. Daarmee zou de 'stille' pe riode dus beter kunnen worden overbrugd. Directeur Tigelaar: "Dit jaar was het al beter dan in voorgaande jaren. We hebben on der meer rommelmarkten, zaal voetbaltoernooien, een majoretten- show en een demonstratie van de kalkzandsteen-industrie in huis ge had. Voor volgend jaar hopen we, behalve de 'oude' evenementen, ook een auto-occasionshow en een soort Hiswa in het klein binnen te halen. Probleem is wel dat we, net als de winkels in de stad, voor dit soort activiteiten vier zondagen per jaar geopend kunnen zijn. Or ganisaties vinden het belangrijk om op zondag te kunnen doorgaan. Maar goed, dat is niet de schuld van de gemeente". LEIDEN - Het personeel verbon den aan de faculteit geneeskunde heeft voorlopig een zwijgplicht op gelegd gekregen over de plannen van minister Deetman. Het mag ook niet op eigen houtje actie gaan voeren tegen de bezuinigingsmaat regelen, omdat dergelijke onderne mingen het overleg dat het Leids college van bestuur vrijdag heeft met de andere universiteiten alleen maar zou kunnen verstoren. Dit maakte G.J. Tammeling, de- kaan van de medische faculteit, gisteravond bekend in een extra fa culteitsraadsvergadering. "Het col lege van bestuur moet de ruimte krijgen om langs reguliere weg het één en ander te kunnen regelen. Daarbij zou een proces dat ieder een op eigen houtje maar iets gaat doen zeer schadelijk kunnen werken", aldus de dekaan. Deze maatregel houdt niet in dat er binnen de faculteit niets ge beurt. De dekaan maakte gister avond ook bekend dat er gister middag in de haast een commissie is benoemd die zich gaat bezighou den met het bedenken van alterna tieve mogelijkheden. In deze com missie zitten geen bestuursleden van de Leidse universiteit, maar een aantal wijze mannen afkomstig uit de faculteit geneeskunde. Vol gens Tammeling is het de bedoe ling dat deze commissie, die voor lopig ook een spreekverbod heeft opgelegd gekregen, binnen 14 da gen met adviezen naar het facul teitsbestuur komt. De voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, die ook op 'Vriendendienst' LEIDEN - Uit protest tegen het feit dat de huisbaas haar de huur had een 32-jarige Leidse iw vannacht om even over het gras bij die huisbaas gaan ien. De man stelde deze dienst verlening geenszins op prijs en bel de de politie, die een einde aan het nachtelijk getuinier maakte. de bijeenkomst was, waarschuwde het personeel er zelfs voor, ook op deze avond vooral met zakelijke ar gumenten te komen. "Daar moeten we het mee redden. Met actievoe rende medici heeft het parlement nooit iets opgehad", aldus Cath. Arbeidsplaatsen De medische faculteit en het aca demisch ziekenhuis moeten samen zo'n 7.5 miljoen gulden bezuinigen. De minister denkt dat dit bedrag kan worden bijeengebracht door verregaande samenwerking op het gebied van onderwijs en onder zoek met de faculteit en het acade misch ziekenhuis van Rotterdam. Volgens Tammeling zullen hier mee niet alleen zo'n 100 tot 150 ar beidsplaatsen in Leiden -verloren gaan, maar ook waardevol onder wijs en onderzoek. "Het bevreemdt de faculteit dat zulke ingrijpende maatregelen worden voorgesteld zonder tegelij kertijd een sociaal beleidskader aan te bieden", aldus Tammeling. De leden van de faculteitsraad toonden zich overigens ook zeer verbolgen over de van boven af op gelegde samenwerking. "Wij zien niet in hoe dit praktisch gereali seerd kan worden. De opleidingen in Rotterdam en Leiden zijn zo ver schillend dat het haast onmogelijk is om een dergelijke kostbare en vooral arbeidsintensieve operatie in gang te zetten. De identiteit van één van beide universiteiten gaat hiermee zeker verloren", aldus de bezorgde leden, die zichzelf al van de ene naar de andere universiteit zagen pendelen. Verder was de raad het er una niem over eens dat de door de mi nister voorgestelde opheffing van kindergeneeskunde van tafel moest. Bij de bezuinigingen zal kindergeneeskunde ook geen uit zonderingspositie worden toebe deeld. Er werd besloten door de raad dat de vakgroep kinderge neeskunde net zo als alle andere vakgroepen zal worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3