Leidens Ontzet komt niet voor in Spaanse geschiedenisboekjes VERLOREN ZAAK. Elk jaar wordt in oktober feestelijk herdacht dat in 1574 bij Alkmaar de victorie begon en dat in Leiden de hutspot nog warm was in de ketels van de afgereisde Spaanse belegeraars. Bij het verorberen van gratis haring en wittebrood vraagt de burger zich af wat de Spanjaarden weten van wat door hun voorouders in deze Lage Landen is aangericht. Jan van Beek bekeek aan de hand van drie schoolboeken wat de Spanjaarden aan hun kinderen vertellen over de strijd, die over hun hoofden heen leidde tot het ontstaan van de Nederlandse Staat. Die Spaanse kinderen leren dat een aantal steden in de Lage Landen langdurig moesten worden belegerd. Maar zij leren geen details. De strijd in de Nederlanden was een verloren zaak en nederlagen worden nu eenmaal stiefmoederlijk bedeeld in de geschiedenisboekjes. Geschiedenis is helaas datgene wat je ervan wilt onthouden. door Jan van Beek In 1941, in het eerste volle jaar van de Duitse bezetting van Nederland, verscheen bij Elsevier in Amster dam een mooi geïllustreerd werk over de Tachtigjarige Oorlog. Het kreeg een ereplaats in de etalages van de boekhandels en werd een on verbiddelijke bestseller. Het kopen van dit boek over de heroische strijd van de Nederlanders tegen de Spaanse overheerser, werd in die dagen als een soort verzetsdaad ge voeld. De Duitse bezetters verboden het boek kort daarna, omdat zoveel herleef de belangstelling voor de vaderlandse geschiedenis hen te verdacht voor kwam. Het boek ging vervolgens onder gronds van hand tot hand. Als schrijver van dit boek werd een zekere B. W. Schaper genoemd. Als de Duitsers ge weten hadden dat achter dit pseudo niem de joodse hoogleraar Jacob Pres- ser schuil ging, dan hadden zij ongetwij feld niet eens toegestaan dat het boek werd gedrukt. Verwrongen beeld Ongewild heeft het grote succes van dit boek in die donkere oorlogsjaren me de bijgedragen tot een verwrongen beeld van die tachtigjarige oorlog bij de Nederlander. In dat beeld werd de Span jaard van de zestiende eeuw op één lijn gezet met de wrede en onbarmhartige bezetter van vijfenveertig jaar geleden. Dat is zeker niet de bedoeling geweest van Presser en zijn mede-auteurs Ro mein, De Vrankrijker, Weber en Wijn; De intocht van de Geuzen met hun meegebrachte eetwaar wordt reeds afgebeeld in de eerste druk van Jan Orlers' 'Beschryvinge der stadt Ley den' uit 1614. (foto gemeente-archief) integendeel! In zijn inleiding toont prof. Jan Romein aan hoe betrekkelijk de zo genaamde historische waarheid is, die al snel haar vanzelfsprekendheid verliest en problematisch wordt. Maar hij erkent ook dat 'niet het verleden zeifin zijn een-I malige volheid voorwerp van historisch onderzoek kan zijn, doch slechts datge ne wat het Nu en Hier uit de nacht van het verleden wil laten herrijzen'. In 1941 was dat afschuw, haat en vooral ook angst tegen de smadelijke bezetting. De laatste tijd is er duidelijk sprake van een hernieuwde bezinning op de ontwikkelingen in de zestiende eeuw en de eerste helft van de zeventiende. Er een stroom van nieuwe literatuur en vj heruitgaven op gang gekomen, die voc lopig uitmondt in de zeven tentoonste lingen in Amsterdam, Den Haag, Rotte dam en Utrecht, die onder de gezamen lijke noemer 'De Beeldenstorm' vele pecten laten zien van de woelige zestien de eeuw. In vele publicaties wordt niet alleen getracht een antwoord te geven op de vraag wat het karakter van die lange oor log was - opstand, revolutie of gods diensttwist - maar wordt ook de aan dacht gevraagd voor het beeld dat de Spanjaarden toen en nu van deze grote historische omwenteling hebben. Navelstaren Dat laatste aspect is lange tijd ver waarloosd. Wij Nederlanders zijn te lang bezig geweest met navelstaren en de da den van de wrede hertog van Alva en zijn moordende en plunderende Tercios hebben lange tijd ons beeld van de 'Spanjolen' bepaald. Misschien is de jaarlijkse uittocht van enkele miljoenen Nederlanders naar de Spaanse stranden niet vreemd aan die herbezinning op de rol van de Spanjaarden bij het ontstaan van de Nederlandse natie. De Tachtigjarige Oorlog was natuur lijk niet een gebeurtenis op zichzelf, het was een facet van een grote Europese omwenteling, die niet zonder gevolgen bleef voor de nog prille koloniën in Amerika, Afrika en Azië. Het ging ten slotte om het streven van de Habsbur- gers naar de universele monarchie. Ka- rel V meende zich als Rooms keizer in het centrum van de wereldmacht ge plaatst. Zijn zoon Filips II zag voor Ma drid eenzelfde plaats weggelegd in de nieuwe tijd die zich aandiende als eer tijds Rome in de late Oudheid had inge- Daarin werd Filips op beslissende wij ze gedwarsboomd door de Nederlan ders, het kleinste volk uit zijn rijk, dat zo groot was dat de zon er niet kon op- of ondergaan. Vlaanderen en Holland wa ren als erfstaten al in de veertiende en vijftiende eeuw aan de Habsburgers ten deel gevallen. Die gebieden werden in de zestiende eeuw door Karei V door an nexaties en veroveringen uitgebreid. In 1549 waren alle Nederlandse pro vincies tot een politieke eenheid ge maakt. In dat jaar maakte Filips een rondreis van zes maanden door deze ze ventien provinciën en in elke daarvan werd hij op plechtige wijze als de troon opvolger van Karei V aanvaard. Hij had zijn hielen nog niet gelicht, of de op stand begon. Met het verloop van deze opstand en de gevolgen ervan voor Europa hebben zich in de tweede helft van de zestiende In de 'Historica Grafica de Espana' komt deze tekening voor van de moord op Willem van Oranje. De Spaanse tekenaar wist kennelijk niet dat Willem op de trap van de Prinsenhof in Delft werd vermoord, maar liet die boze daad gebeuren achter zijn schrijftafel. eeuw al meer dan tachtig buitenlandse schrijvers bezig gehouden. Engelsen, Fransen, Duitsers, Italianen, maar voor al ook de Spanjaarden zelf. Het lezen van hun werk geeft een ander beeld van Filips II en de Spaanse werkelijkheid dan de Nederlandse historici uit die tijd wilden doen geloven. 'Hoe zullen wij het verklaren', zo schrijft R. Fruin in zijn lange reeks op stellen aan het begin van deze eeuw, 'dat hij (Filips), die in onze jaarboeken als een Tiberius, als een Nero staat aange schreven, in de geschiedenis van Spanje als een voortreffelijk, bijna heilig koning geprezen wordt? De oplossing ligt in het verschil tussen het Spaanse volkskarak ter en het onze'. Een bloemlezing van verhalen van Spaanse schrijvers uit die tijd, die 'nu eens de degen en dan weer de pen han teerden' is in 1933 onder de titel 'Kronie ken van Spaansche soldaten in het begin van den Tachtigjarigen Oorlog' bijeen gebracht door Johan Brouwer, die zelf in 1936 in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde van de republiek streed. In zijn voorwoord breekt hij onomwonden een lans voor het Spanje uit de zestiende eeuw en de bijna 67.000 Spaanse solda ten die in die tijd in de Lage Landen ge legerd waren. 'Nederland is aan de hand van Spanje groot geworden. Zeer zeker is het een verheugend feit dat Nederland zich van Spanje heeft vrijgemaakt, de belangen van beide landen waren niet meer te ver enigen. Het is echter te betreuren dat men daarna door leugen en laster haat heeft gewekt tegen Spanje en dat de ge schiedschrijving niet met voldoende on partijdigheid is beoefend. Nu, eeuwen na de opstand, werken de leugens nog na en weinigen weten dat Spanje' in de zestiende eeuw een land van hoge cul tuur was, en dat zijn grote mannen door gaans door nobele overwegingen wer den geleid en geen blinde dwepers of woeste geweldenaren waren'. Drankzucht Die Spaanse schrijvers van toen von den de Nederlanden een ware lusthof, met veel ooft en prachtig vee, maar met een vreemd klimaat, negen maanden winter en slechts drie maanden ondraag lijke hitte in de zomer. Zij verbaasden zich over de mateloze drankzucht van de mannen, die elke dag liters bier naar bin nen lieten gulpen en elke gelegenheid aangrepen om nog meer te drinken. De grote blanke en blonde huisvrou wen waren netjes en haalden 's avonds met lantaarns hun mannen uit de kroeg. Voor de mannen uit het zuiden waren zij koel en moeilijk te bevredigen. Maar het viel hen op dat die vrouwen zich gemak kelijk lieten kussen door aanbidders uit het eigen volk. Wat de drank was voor de mannen, was dansen voor de vrouwen. De bevolking was uitermate goed be lezen en sprak frank en vrij over de godsdienst. Zij waren zeer waarheidsge trouw en stierven liever dan te liegen. Als zij gevangen werden genomen, ver kozen zij de dood om geen landslieden te verraden. De dag voordat zij naar de galg werden gebracht, dronken zij onop houdelijk, brachten toasts uit op hun beulen en liepen zelf naar het schavot, legden de strop om de hals en sprongen met ongelooflijke moed van de ladder. Het ontging de Spanjaarden niet dat de Nederlanders liever met machines werkten dan met hun handen en dat zij daar heel bekwaam in waren. Zij waren verwonderd over de economie en de in frastructuur van het land. Het zou inte ressant zijn wanneer de 'Kronieken van Spaansche soldaten uit het begin van den tachtigjarigen oorlog' van Johan Brouwer zouden worden heruitgegeven. Het is fantastische lectuur. Heel kort Wat vertellen de Spanjaarden in het door socialisten geleide koninkrijk van daag de dag aan hun kinderen over de gebeurtenissen van ruim vier eeuwen geleden? Wij hebben drie schoolboeken geraadpleegd, die tegenwoordig worden gebruikt op de Spaanse basisscholen, het voortgezet onderwijs en het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs. Het boek voor de basischool geeft eerst een thema over de godsdienstige hervormingen in het begin van de zes tiende eeuw. Een overzichtskaart van Europa laat duidelijk zien hoe in de Ne derlanden naast katholieke en Lutherse minderheden zich een Calvinistische meerderheid begon af te tekenen. In een volgend thema leren de kinderen op welke plaatsen in Europa het Spaanse keizerrijk onder druk stond en vervol gens komt heel in het kort de strijd in de Nederlanden aan de orde. Jonge Spaan se kinderen leren het volgende: De Lage Landen vormden een rijk centrum voor handel en industrië en na men een strategische positie ten opzich te van Engeland en Frankrijk in. Boven dien was in de noordelijke provincies met kracht het Calvinisme doorgedron gen en Filips II handhaafde zijn kenmer kende onverdraagzaamheid tegenover de vrijheid van godsdienst. De Vlaamse adel, geleid door Willem, van Oranje en gesteund door Engeland eh door Lutherse Duitsers, stond op te gen de Spaanse koning. Filips II zond de Hertog van Alva, die een zeer harde on derdrukking uitoefende en de belang rijkste leiders van de opstand terecht- stelde. Ten slotte wist Alexander Farne- se de zuidelijke provincies (het huidige België) voor Filips II te behouden, ter wijl aan de noordelijke provincies zelf standigheid werd gegeven, hetgeen in de praktijk neerkwam op de onafhanke lijkheid van Nederland. Beeldenstorm Het voortgezet onderwijs krijgt een ruimere dosering. Daar leert de jeugd: 'De grote problemen begonnen voor Filips II in het noordelijkste deel van Europa, met name in de Lage Landen, een van zijn belangrijkste staten door hun rijkdom en strategische positie. Vanuit de Lage Landen kon de koning van Castilië tussenbeide komen in Duitsland en Frankrijk en kon hij Enge land in het oog houden. Maar in de Lage landen, vooral in het noordelijkste deel, had het Calvinisme ingang gevonden. Fillips II trad daartegen op als katholie ke prins en was vast van plan zijn ketter se onderdanen te overheersen. Hij liet zich meeslepen in een godsdienstoorlog, die al spoedig een algemene oorlog werd, omdat de Hollandse calvinisten steun kregen van Duitse protestanten, Engelse anglicanen en Franse hugeno ten'. Het boek leert dat alles begon met de beeldenstorm in de zomer van 1566. Fi lips stuurde de Hertog van Alva met een leger van zeventienduizend man, die een terreurbewind instelde. Hij hief de tien de penning om zijn leger van huurlingen te kunnen betalen. De noordelijke pro vincies stonden tegen hem op en kozen Willem van Oranje als hun leider. Het werd een moeilijke oorlog. De Hollanders beheersten de zeestraten, be lemmerden de handel en zorgden voor grote economische problemen. Hoewel de Spaanse troepen superieur waren, werden zij gedwongen lange tijd beleg te slaan rond de steden en hadden weinig bewegingsvrijheid omdat de Hollanders hun land onder water zetten. Filips gooide het over een andere boeg, verving de hertog van Alva door Requesens, door Jan van Oostenrijk en de Hertog van Farnese. Zij voerden een gematigder politiek, die echter gefru streerd werd door economische proble men. Soldaten die geen soldij kregen trokken muitend door het land en brandschatten steden en dorpen. Deze gebeurtenissen brachten Filips in dis krediet. Farnese wist het katholieke zuiden voor de kroon te behouden, maar moest aan het noorden de onafhanke lijkheid toestaan. Zwarte legende Vervolgens gaat de les in op de pogin gen van Filips om Engeland met de On overwinnelijke Vloot aan zich te onder werpen, en de tragische mislukking daarvan. De leerlingen kunnen vervol gens kennis nemen van het verval van het Spaanse rijk en van de 'zwarte legen de', die mede door de geschriften van Willem van Oranje en door de pamflet ten rond de persoon van Filips II rond de Inquisitie en de kolonisatie van Ame rika werd geweven. 'Die zwarte legende is in veel aspecten waar', zo leert het boek, 'maar de moderne geschiedkundi gen geven thans een meer gematigde in terpretatie van de gebeurtenissen'. De hogere klassen van het Spaanse middelbaar onderwijs worden gecon fronteerd met een lijvig hoofdstuk, waarin het ontstaan van het Spaanse rijk in Europa onder Karei V en het verval onder Filips II afstandelijk en meer we tenschappelijk wordt behandeld. Uit voerig wordt ingegaan op de controver se tussen Karei V en Frans I van Frank rijk, 'de bloedigste vijanden en tegelij kertijd de meest ridderlijke vrienden van de zestiende eeuw'. De strijd in de Lage Landen wordt ver volgens belicht op een wijze die de toets van objectieve kritiek kan doorstaan. Veel zou zo in leerboeken voor Neder landse scholen kunnen worden opgeno men. De rol van de hertog van Alva wordt redelijk objectief belicht. Breed wordt ingegaan op de gevolgen van de nederlaag in het noorden voor het Spaanse keizerrijk, op economisch en politiek terrein. Het blijven tenslotte Spaanse schoolboeken. Weinig details Weinig details over de strijd in de Lage Landen in deze drie boeken. Niets over het beleg van Alkmaar, waar voor ons de victorie is begonnen, niets over het be leg van Leiden of van Haarlem. Wel wordt ingegaan op de inname van Breda in onderschriften bij de afbeeldingen van het beroemde schilderij van Velaz- ques, en het toneelstuk van Calderon. Maar weer niets over 'El asalto de Ma- strique' van Lope de Vega, een gelegen heidsstuk van de grote toneelschrijver over de verovering van Maastricht. Al die wapenfeiten worden in de Spaanse geschiedenisboeken overschaduwd door de slag bij Lepanto en de onder werping van Tunis, als sluitstuk van de overwinning van de Christenen op de Moren. Geograiïa e Historia de Espana y de los Pai'ses Hispanicos Omslag leerboek voor het voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs in Spanje.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 39