'Verander niets aan De Kempenaerstraat' Onzekerheid rond korten instellingen 'Carports met twee wanden mogen' Grootste gemene deler komt tijdens inspraakronde boven water Buitenhof: drukte van belang nog voordat eerste paal er is 'Terecht vergunning verleend voor gemaal' PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten weet nog niet op wel ke manier de kortingen van minis ter Brinkman op het sociaal-cultu reel werk moeten worden doorge voerd. Ze wil wachten totdat de plannen, eind oktober, door de Tweede Kamer zijn behandeld. Wanneer de kortingen fors blijven kan het voorkomen dat instellin gen onder de tot nu toe vastgestel de nul-lijn duiken. De gemeente zal echter rekening houden met lo pende verplichtingen. Dit zei welzijnswethouder L. Marselis gisteravond tijdens een hoorzitting over het sociaal-cultu reel jaarplan voor volgend jaar. Volgens hem zijn er drie belangrij ke mogelijkheden. Of de gemeente verhaalt de korting, mogelijk 100.000 gulden groot, bij het so- Voorschoten weet nog niet hoe plannen Brinkman door te voeren ciaal-cultureel werk, óf ze belast het welzijnswerk óf ze plukt uit de hele begroting. Het is nog de vraag of potjes als onvoorzien (gedeelte lijk) soelaas kunnen bieden. Waar schijnlijk lopen de kortingen meer dere jaren door, aldus Marselis. De CDA-wethouder weigerde zich aan te sluiten bij de groeiende protesten tegen 'zijn' minister. "Je kunt je eigen mening hebben. Maar moet je je als gemeentebe stuur mengen in het beleid van een minister?", zei hij. En hij hield het bij het voorlezen van twee citaten. In het ene citaat, dat zes weken oud is, maakt Brinkman zijn plan- Aandacht nen kenbaar. In het andere citaat geeft de Vereniging Nederlandse Gemeenten, die weinig goede woorden over heeft voor de plan nen, aan dat een gesprek met de bewindsman weinig tastbaars heeft opgeleverd. De meeste instellingen wisten vorig jaar al waar ze voor 1987 aan toe zijn. Overwegende protesten bleven gisteravond dan ook uit. Wel vroegen drie ex-Leidseweg 33 gebruikers, Hervormd Jeugdwerk, Kringgang en de beroepskrachten voor de buurthuizen, om aandacht. Waar kunnen zij definitief heen? De ds. Fortgensschool? Kinderopvanghuis Bibelebon voerde aan dat de buitenschoolse opvang voor de jonge kleuters niet per se door Bibelebon hoeft te wor den georganiseerd. Wanneer de ge meente zelf iets op poten zet, vindt de club dat best. Er moet echter wel snel wat gebeuren. Wanneer minister Deetman zijn zin krijgt gaan vanaf 1 januari de kinderen pas naar de kleuterschool in het jaar waarin zij 4 werden. Aanzien lijk meer mensen doen dan een be roep op opvang, aldus het opvang huis. Waarschijnlijk wordt pas in het eerste kwartaal van 1987 over de extra opvang gepraat. WOENSDAG Leiden Teldersschool - Telderskade 48, kijk- avond projekt 'Leiden, het klapstuk van Nederland', 18.15-19.30 uur. Vrouwentelefoon sexueel geweld, 20-23 uur tel. 126844. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Le ge- nou de Claire', 20 en 21.15 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, lezing 'on derwijsbeleid in barre tijden', 21 uur. DONDERDAG Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers, afde ling Leiderdorp, organiseert vol gende week een beurs van winter en sportkleding voor kinderen tot en met 14 jaar. De beurs wordt ge houden in de hal van de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeest laan. Er kunnen ook wintersport artikelen voor kinderen én vol wassenen worden ingeleverd. De aangeboden artikelen moeten wel schoon, heel en 'eigentijds' zijn. Inleveren kan maandagavond tussen zeven en negen, alsmede dinsdagmorgen van negen tot elf uur. De verkoop zelf vindt komen de dinsdagavond tussen zeven en negen uur plaats en op woensdag ochtend van negen tot elf. Voor in lichtingen: telefoon 895676 en 890813. Jazzconcert De Jojo Swingband uit Breda geeft komende zaterdag een con cert in de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. Het concert begint 's avonds om negen Landschap Vanaf heden tot en met 20 okto ber is er in de Voorschotense bi bliotheek (Wijngaardenlaan) een expositie gewijd aan het Gro ningse landschap. Exposant Geurt Busser heeft een duidelijke voorkeur voor het aquarel en werkt graag midden in de natuur. De expositie is tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek te bezichtigen. Leerlingen van de Louise de Coligny-scholengemeenschap konden hun school dezer dagen pas na het nodige geschipper bereiken, maar het ergste leed is inmiddels weer geleden. (foto Wim Dijkman) Verwarring rond tarief og-belasting in Warmond WARMOND - Door een techni sche fout is in het artikel 'War mond verhoogt bijna alle hef fingen', afgelopen maandag f deze krant, een aantal onjuis theden geslopen. Er stond dat het onroerend-goedbelasting tarief van de eigenaren gelijk blijft en die van de eigenaren met een dubbeltje per 3000 gul den waarde van het huis af neemt. Dat klopt natuurlijk niet. Er had moeten staan dat de onroerend-goedbelasting voor gebruikers hetzelfde blijft en die voor eigenaren met 2,25 procent afneemt. LEIDERDORP - De allereerste paal in de toekomstige Leiderdorp- se nieuwbouwwijk Buitenhof mid den-west wordt morgen geslagen. Maar dat wil allerminst zeggen dat het huidige weiland er tot dat tijd stip roerloos bijligt. Gemeentewerken Leiderdorp is al een paar weken bezig met de voorbereidende grondwerkzaam heden. Werkzaamheden die heel wat uitgebreider zijn dan in andere Leiderdorpse nieuwbouwwijken, omdat men in Buitenhof heeft ge kozen voor het systeem van de in tegrale, verticale drainage. Dit om verzakkingen die wijken elders in Leiderdorp teisteren te voorko men. De grond is inmiddels nu ander half jaar geleden opgehoogd en heeft zich inmiddels kunnen zet ten. Maar daarmee is men er nog niet. Het is nu zaak om het vele zand dat vorig jaar is aangevoerd om de grond op te hogen, weer af te graven. Datzelfde zand wordt weer gebruikt op het achterste stuk van Buitenhof midden-west, waar men nog met de ophoging moet beginnen. Ook heeft gemeentewerken de zer dagen een speciale duiker moe ten ingraven die een verbinding moet vormen met de vijver aan de kant van Buitenhof-oost en de sloot, die richting dansschool loopt. Alle kabels en leidingen die er al onder de grond waren aange legd ten behoeve van de school die er twee jaar geleden werd neerge zet, moeten nu weer worden omge legd. Sloten moesten worden ge dempt en weer andere juist gegra ven om een deugdelijke afwatering te creëren. Tegenslagen zijn er niet echt ge weest. "Je schrikt alleen van de enorme hoeveelheden zand die je moet opgraven en weer dient af te voeren. En we moesten natuurlijk zorgen dat de school bereikbaar bleef'. De woordvoerder van gemeente werken doelt op de naastgelegen Louise de Coligny-scholenge meenschap, die midden in het bouwterrein ligt. "Het was geven en nemen", zegt een woordvoerder van gemeentewerken. "Voor de school is het lastig, maar dat was het voor ons natuurlijk ook. Je loopt elkaar in de weg". Overigens heeft gemeentewer ken tijdens het bouwrijp maken van de grond praktisch niets ge vonden dat aan vroegere tijden herinnert. Geen scherven, geen potten en pannen. Wel stuitte men op een diepte van twee meter op spoorrails van een smalspoor. Waarschijnlijk hebben tuinders dat ooit gebruikt om hun produk- ten af te voeren. Eind november moeten alle grondwerkzaamheden zijn afge rond en hebben de bouwers het rijk alleen. Onze ie verwarring. r de ontsta- Redactie Bromfietser (18) geschept VOORSCHOTEN - Een 18-jarige bromfietser uit Voorschoten is gis teren op de Leidseweg geschept door een auto. De jongen is met een gebroken been naar een zie kenhuis overgebracht. De 61-jarige Voorschotense be stuurster van de auto schepte de bromfietser toen zij linksaf sloeg. De jongeman reed in tegengestelde richting. Waarschijnlijk heeft de vrouw de bocht te ruim genomen. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De provinciale planologische commis sie, een adviesorgaan van de pro vincie, vindt dat de gemeente Oegstgeest in deelgebied 10 in nieuwbouwwijk Haaswijk carports moet toestaan die in plaats van een twee wanden hebben. Daarmee is het adviesorgaan het eens met Oegstgeester J. Verhaar die in het geweer was gekomen tegen het voorschrift dat carports slechts een wand mogen hebben. Verhaar vindt dat een wand te weinig be schutting biedt en problemen ople vert bij de constructie van het dak. Bovendien had hij aangevoerd dat in het ontwerpplan sprake was van twee wanden. De gemeente meent dat carports met twee wanden een verdichting van de erfbebouwing betekenen terwijl het gemeentelijk streven er op is gericht om de erven aan de openbare weg zoveel mogelijk open te houden. De PPC vraagt zich echter af of het nu werkelijk zoveel verschil maakt of er car ports met een of twee wanden ge bouwd mogen worden. De com missie merkt op dat veel bestem mingsplannen carports met twee of zelfs drie wanden toestaan zon der dat dit tot onaanvaardbare aan tasting van de openheid leidt. De PPC vindt dat in dit geval de open heid voldoende gewaarbord is wanneer overeenkomstig het ont werpplan carports met twee wan den worden toegestaan. De com missie adviseert het college van GS, dat zich over het bezwaar schrift van Verhaar moet buigen, om hem gelijk te geven en de ge meentelijke bepalingen wat dit be- teft aan te passen. De duiker die afgelopen weken de grond in moest. Daar bovenop de kabels en leidingen van de naastgelegen school. Op de achtergrond is nog net een stukje te zien van het toekomstige 'pronkstuk' van de nieuwbouwwijk: een Vijver. (foto Wim Dijkman» OEGSTGEEST Nog maar twee ronden is de groots opgezette in spraak voor de De Kempenaer straat en omgeving op weg en nu al is er in elk geval één belangrijke grootste gemene deler boven water gekomen: winkeliers én bewoners van het gebied willen de Oegst geester winkel/woon-straat en de buurt eromheen houden zoals die is. Wél moeten "de rotte plekken lege winkelpanden) eruit" en moet worden gezorgd voor meer parkeerplaatsen. Omdat de par- keerproblematiek pas voor de der de ronde op de agenda staat, is daar gisteravond niet nader op in gegaan. Zij die toch het lef hadden daar iets over te zeggen werden di rect tot de orde geroepen door de uitstekende voorzitter van de ver gadering, de nieuwe gemeentese cretaris van Oegstgeest. F. Wille- Er lagen in de drukbezette raads zaal waarbij voor deze gelegenheid de trouwzaal was betrokken weer eens drie varianten op tafel van - hoe kan het ook anders - ambte naar Henhes, bekend/berucht door zijn eerdere plannen. Eén ervan leidde destijds tot grote paniek in het dorp. Er moesten 20 woningen worden gesloopt aan de Terwee- weg teneinde ruimte te creëren voor een trekker en parkeerplaat sen. Later bleek dat Hermes' schetsje geen plan was maar "een idee" waarmee de winkeliers en bewoners mochten doen wat ze wilden: weggooien, uitvoeren of als inspiratiebron gebruiken. Voor de drie varianten die giste ren aan de orde waren, gold iets dergelijks. De gemeentesecretaris zei erover: "U hoeft niet te kiezen uit één, twee of drie. De varianten zijn slechts bedoeld om de geesten te prikkelen, om zelf met ideeën te komen. Wij achter de tafel beper ken ons tot luisteren, wij zwijgen, registreren, ordenen, proberen met een conclusie waarachter een meerderheid zich kan scharen naar B en W te gaan". Welnu, van een meerderheid was geen sprake, iederéén is op die par- keerproblematiek na dik tevreden met de De Kempenaerstraat. "Waar praten we nog over?" riep meubelmaker Lubach dan ook herhaaldelijk uit. Fantasie Hermes' varianten werden beti teld met "veel te fantasierijk". De geesten werden er allerminst door geprikkeld. Angst was de grote raadgever. "En wie zal dat beta len?" de hamvraag. De gemeente in elk geval niet. "Die schept slechts voorwaarden", aldus de ge meentesecretaris. Het heeft verder dan ook weinig zin in te gaan op wen met winkels van de aanslui ting van de Koninginnelaan, geslo ten winkelstructuren, 'routings' en wat al dies meer zij. Nog een keer de immer flinke doses hilariteit op wekkende Lubach: "De midden standers die in de De Kempenaer straat naar de bliksem zijn gegaan, gingen dat door zichzelf. Je kunt nu eenmaal niet je winkel openen en met een ander wijf in Katwijk gaan liggen vrijen, je moet hard werken. En je kunt een dikke bo terham verdienen in de De Kempe naerstraat". Applaus. Bewoner De Wit: "Ik woon al 20 jaar in de De Kempenaerstraat. Twintig jaar geleden was het er ge zellig. Spelende kinderen. Toen verbreedde de gemeente de De Kempenaerstraat en nam de tui nen van mijn overburen af. Mijn heer de voorzitter, ik sta hier uit angst. Ik ben als de dood voor plannenmakers en projectontwik kelaars die dit gebied verknoeien. Ik sta hier om u te zeggen dat ik dus héélemóaal niets wil". De heren vanachter de tafel kon den hun oren bijna niet geloven. Alsof zij net zo leuk vinden om te kening na tekening te maken. Van waar dan toch al die jaren die jam merklachten van de neringdoen den? En hadden ze de vorige keer niet afgesproken eendrachtig te zullen werken aan de zeven P's: plaats, promotie, produkt, per soonlijke verkoop, parkeren, posi tionering en pleisterfactor? "Het zijn nu de P's van 'pas op de plaats' geworden", stelde ambtenaar Hor dijk lichtelijk cynisch vast. En ge meentesecretaris Willeme vroeg voor de zoveelste keer die avond naar ideeën en wees erop dat de va rianten op zich niet ter discussie stonden en dat er gezocht moet worden naar oplossingen voor de middellange en lange termijn en dat met alleen parkeerplaatsen de De Kempenaerstraat niet geholpen is. Dat was middenstandster me vrouw Perquin wat te veel: "Wij krijgen het verwijt dat wij alleen maar denken aan de eerste drie meter voor onze voordeur of win kelruit. Maar wij willen de De Kempenaerstraat houden zoals-ie is, op de middellange én lange ter mijn. Dat is toch ook een idee.TJ spreekt pas van een idee als ie mand allemaal gekke dingen wil doen met de straat". De applaus- meter zou die avond niet nog ver der uitslaan. Markthof Adembenemende stilte was er echter tijdens het nu al bijna histo rische 'onderonsje' Proper-Kist. De eerste is eigenaar van de Markt hof die al tijdenlang leeg staat, de tweede een bewoner en advocaat van beroep. In goed ingelichte kringen heet het dat Kist tot in "zijn graf zal vechten tegen invul ling van de Markthof met grote winkels". De man ging inderdaad bikkelhard in de aanval. Hij stelde vast dat er geen enkele aanleiding is om verstrekkende maatregelen te treffen, op één aanleiding na: de Markthof. Maar: "Proper met zijn Markthof, wie heeft daar nu eigen lijk om gevraagd?" Proper zelf dus, maakte iedereen in stilte deze in vuloefening af. Waarna de onver biddelijke conclusie: "De haal baarheid van het project is iets van het ondernemersrisico. Proper zou dus nu zelf een deel van zijn Markt hof aan parkeerplaatsen moeten opofferen". Proper zelf maakte hierna erg moeilijke momenten door. Met overslaande stem en vocht in de ogen pareerde hij: "We hebben geen Markthof gebouwd om hem tien jaar later weer te slopen. De Markthof is tot stand gekomen in nauw overleg met de winkeliers vereniging en het gemeentebe stuur. Ik ben er nooit aan begon nen met het idee V D of de Di- gros in Oegstgeest te krijgen". Gemeentesecretaris Willeme greep in. "Laten we vanavond niet proberen elkaar de Zwarte Piet toe te spelen. Er is niemand fout ge weest. Het gaat om een ontwikke ling van tien jaar". Lezers Schrijven Zwembad Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Leiderdorp op 29 sep tember jl. stelde het raadslid Van der Zande dat het zwembad 'De Does' stinkt en niet schoon is. Dat had hij van horen zeggen. Ik adviseer dit raadslid een zwembroek aan te trekken en per soonlijk te gaan kijken. Ondergete kende maakt al ja-en minstens vier keer per week gebruik van deze waardevolle instelling op ongere gelde tijden. Ik stel daarbij *ast dat hardwer kend personeel :ijn uiterste best doet om dit zwenbad zo schoon mogelijk te.houcfen. Voeg daarbij de lessen die zij hoeten geven en het werken met «n installatie die het niet lang melr zal uithouden, dan is dit een onbrecht geplaatste treffer onder de uaterlijn. W.f. van Heukelom F. Heidrikplantso- n 8 Leiderdorp Debat over liberalisme WASSENAAR - Senator W.J. Geertsema, oud-blrgemeester van Wassenaar, debattiert morgen met J.F. Glastra van Ibon, Eerste Ka merlid voor D66, <ver het liberalis me in Nederland. Ex-minister en koormalig com missaris van de Ipningin in Gel derland, 'Molly' (Jeertsema, staat bekend als 'een linkse liberaal'. Verwacht wordt <at hij opvattin gen zal ventileren «e niet helemaal in de lijn liggen v3i wat zijn partij de laatste jaren aai het liberalisme heeft gedaan. D66 vindt dat dèWD de afgelo pen jaren het libtfalisme geweld heeft aangedaan, /olgens de de mocraten zijn de iithanasiekwes- tie en de abortusfetgeving daar van fiappante verbeelden. Het debat wordt geholpen in het cultu reel centrum Warelar (het voorma lige Jeroenhuis) ah dé Kerkstraat 75 in Wassenaar ei begint om acht uur. De bijeenkoist is georgani seerd door de afdling Wassenaar van D66. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft volgens de Kroon terecht een hin derwetvergunning verleend voor het vijzelgemaal aan de Weipoort- seweg ter hoogte van de panden 85 en 86. Het beroep van P.T. den Ei sen, die op 45 meter afstand van het gemaal woont, is daarmee ver worpen. Wel heeft de Kroon de voorschriften aangepast die aan de vergunning zijn verbonden om ge luidshinder te beperken. Zo mag het geluid van het vijzelgemaal tus sen 7 uur 's ochtends en 7 uur 's avonds niet meer bedragen dan 40 decibel. Tussen 7 uur 's avonds en 11 uur mag het geiaal niet luider zijn dan 35 decibl en 's nachts mag het niet meejdan 30 decibel geluid produceren De Kroon vindüiet dan het uit zicht van Van Elén door het ge maal zodanig woijt aangetast dal daardoor de hind^wetvergunning ingetrokken zou aoeten worden. De vrees van VanElsen dat de uit het gemaal afkorttige bagger de kwaliteit van het Irater in de Wei- poortsevliet zal antasten, is vol gens de Kroon nil iets dat in het kader van de ftiderwetvergun- ning aan de orde [an komen. LEIDSCH DAGBLA) HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR I FIDEN EN OMSTEKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juflermans-Ouyverman. tel. 071-893256. A Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 68,95 f 100,00 137,90 200,00 262.40 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma -vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071) 123143 pleeg hef telefoonboel (Nabezorging na 13.00 uur) REGIOKANTOIR 'REDACTIE (071)144941 Vuurbaakplein 11223 JB ABONNEMENTEN per maand, aan huis Worgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement jeen mogelijk met automatische betaling per kwartaal, aan huisezorgd per post (binnenland)1 per halfjaar, aan huispzorgd per post (binnenland) per jaar, aan huis bezfad per post (binnenland) 386,90 losse nummers 1,20 Abonnementsgelden |enen bij vooruitbe taling te worden voldan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnp op elke gewenste dag ingaan. Indien én maand voor het verstrijken van de bonnementsperiode geen opzegging is étvangen wordt het abonnement automaich verlengd. Betaling van aboriementen op giro 3203571 t.n.v. Darrite Holding -BV te Haarlem. HOOFDKANTCDR Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: H G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaff Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: WFortuyn Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrna Kunst, radio, tv: P.C. bsier Geestelijk leven: S.J. a Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad ingesloten bij de Gemeenschappelijke ersdienst, met ei gen correspondenten iBonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Löden. Parijs, Was hington. Rome. Madridléexico-City en Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2