ELANGRIJK 'Korte rustperiode voor prof funest' PSY hoopt tegen beter weten in Wil and er huwt Zuidafrikaan se Elstrup al maand zonder treffers Frank Arnesen begint op reservebank OS Seoel worden 'ontbijtshow' WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 SPORT PAGINA 21 Anti-apartheidsgroeperingen woedend STOCKHOLM (Rtr) - De Zweed se tennisser Mats Wilander heeft zich dinsdag de woede van anti-apartheidsgroeperingen op de hals gehaald. De miljonair kondigde aan te zullen trouwen zou kunnen worden als een aan vaarding en erkenning van het apartheidsregime. „Van Wilan der, een persoon die bekend is over de hele wereld, zou je mo gen verwachten dat hij beter met het Zuidafrikaanse blanke nadenkt over de gevolgen van fotomodel Sonya Muiholland. De huwelijksplechtigheid zal zijn keuze. 85 Procent van de Zuidafrikaanse bevolking be- plaatsvinden in het ouderlijk treurt deze beslissing." huis van de bruid bij Durban. Anti-apartheidsgroeperingen i dat de regering het hu- sport-boycot nooit deelgeno- welijk zal misbruiken a paganda-doeleinden. woordvoerder van de verzetsbe weging ANC liet weten dat de keuze van het bruidspaar proftoernooien in Een Zuid-Afrika. Enkele weken ge leden, nadat hij bij de open Zweedse titelstrijd verloren had van Emilio Sanchez, maak- Zuid-Afrika als plaats van de te hij bekend twee maanden huwelijksvoltrekking gezien rust te zullen nemen. ROTTERDAM (GPD) - Toen Feyenoord in 1970 "doorging voor de meest toonaangevende club van Europa, liep Lars Elstrup nog rond in een matrozenpakje. Als zevenjarige moet hij toen bij de jeugd van IF Fjorden voor het eerst een balletje hebben getrapt. „De Europa-Cupsuccessen van Feyenoord zeggen me niets, van Rinus Israel had ik tot voor een paar maanden terug nog nooit gehoord", bekent de Deense centrumspits, voor wie Feyenoord vanavond tegen Pees Munkas een kruisje slaat. DeHongaarse voetballers Paris SG uitgeschakeld in EC-strijd OSTRAVA (AFP/Rtr) - Tien spe lers van het internationaal onerva ren Vitkovice hebben gisteravond voor een stunt gezorgd in de eerste ronde van het Europacup 1-toer- nooi. De Tsjechoslowaakse lands kampioen versperde Paris Saint- Germain de weg naar de tweede ronde. Aanvoerder Sourek maakte in de 68e minuut vanaf de penal tystip de enige treffer. Twee weken geleden eindigde de eerste wed strijd in 2-2. De Britse scheidsrechter Martin liet te veel toe. Vitkoyice speelde hard en regelmatig zelfs gemeen. Pas na een kwartier in de tweede helft trok de leidsman de rode kaart. Verdediger Skarecky werd na een grove overtreding op Ro- cheteau uit het veld gestuurd, na dat hij eerder de gele kaart had ont vangen. Maar zelfs met tien man hield de thuisploeg het veel gere- nommeerder Paris Saint-Germain onder druk. Nadat de club uit Ostrava aan de leiding gekomen was, bleven de Tsjechoslowaken de gevaarlijkste ploeg. De Parijzenaars, met internatio nals als doelman Bats, Ayache en Rocheteau, waren niet in staat het spel te maken. De onzekere doel man Prusa, die gewoonlijk op de reservebank zit bij Vitkovice, werd nauwelijks getest. De Tsjechoslo waken ontsnapten in de eerste helft aan een achterstand, toen middenvelder Xuerex op de paal schoot. Pierre Vermeulen maakte geen indruk op de linkervleugel en werd vervangen door Rocheteau. Manager Houllier van de Franse miljoenenploeg legde zich schijn baar gemakkelijk neer bij de uit schakeling van de favorieten. „De beste ploeg gaat door naar de twee de ronde. Wij hebben verzuimd twee weken geleden een betere uit gangspositie te verwezenlijken." Bordeaux, daarentegen bereikte gisteravond'op eenvoudige wijze de tweede ronde van het Europa cup-toernooi voor bekerwinnaars. De ploeg uit de Franse wijnstad versloeg Waterford (Ierland) met 4- 0. De doelpunten vielen alle in het laatste kwartier. De' eerste wed strijd won Bordeaux met 2-1. Oostenrijk heeft ten minste één Maatregelen tegeil K^SteilS vertegenwoordiger in de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi. WOERDEN (ANP) - Binnen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie FC Tirol hield zich gisteren staan- worden op het ogenblik maatregelen overwogen tegen de club van .oud- de in Sofia „tegen subtopper Sre- beroepswielrenners, die onder organisatie van Gerben Karstens de afge- dets. De ploeg uit Innsbruck werd lopen maanden wedstrijden hield in het voorprogramma van profcrite- verslagen met 2-0, maar de Bulga- riums. ren verloren de eerste wedstrijd De kans is groot dat deze oud-profs een startverbod krijgen bij wed- met 3-0. strijden onder auspiciën van de KNWU. Er hebben zich bij verschillende Tirol, de ploeg waarin de West- gelegenheden incidenten voorgedaan, zoals het schenden van afspraken duitser Hans Muller furore maakt, over dé finish-volgorde en financiële afwikkelingen. De beslissing valt speelde sterk verdedigend. De slot- volgende week in een vergadering van de Séctie Beroepsrennen. fase van de wedstrijd leverde span nende momenten op. voor het Oos- Rooks tenrijkse doel. De Bulgaren begon nen te geloven in hun kwaliteiten Vlak voor zijn vertrek naar de Ronde van Ierland is de Nederlands nadat Kostadinov zijn ploeg tien professional Steven Rooks in Brussel zijn complete wieleruitrusting minuten voor het einde van de kwijtgeraakt. De auto van Rooks, dit seizoen winnaar van de Gold Race, wedstrijd op 2-0 had gebracht. Tien werd in ,de Belgische hoofdstad opengebroken, waarna de dieven ervan- minuten voor rust scoorde Tanev door gingen met de autoradio, alle truien, broeken, petjes, maar ook met vanaf de strafschopstip. Tot teleur- de speciale koersschoenen van de coureur. Rooks, die zich in Ierland stelling van de 20.000 toeschou- voorbereidt op de ngjaarsklassiekers, moet in dat land alle spullen bij wers kon Sredets geen verlenging elkaar lenen, maar kan niet aan andere schoenen komen. De ieiding van afdwingen. de ploeg-Schuiten dëed dinsdag alle moeite in dat gemis te voorzien. Maar de door Wim Jansen aanbe volen aanvaller, in Rotterdam voor twee jaar onder de pannen, zit een beetje met zichzelf in de knoei. „Ik heb al bijna een maand niet meer gescoord", verzucht de 23-jarige Scandinaviër, die in de Kuip zijn naar Seryëttë verhuisde landge noot Eriksen moet doen vergeten. „In de voorbereiding liep het nog gesmeerd. Ik scoorde bijna dage lijks, maakte goals tegen Standard Luik, Charleroi en tegen Santos, op ons toernooi, schoot ik er zelfs twee in. Ook over de seizoenstart mocht ik niet mopperen, maar de laatste weken mis ik scherpte. Drie doelpunten in negen competitie wedstrijden, dat is te weinig". Elstrup denkt wel te weten waar aan die terugslag valt te wijten. „Het seizoen in Denemarken loopt van april tot november, ik zat dus midden in de competitie toen Feyenoord me haalde. Ik heb in ju ni maar tien dagen vakantie gehad en ik begin nu te merken dat zo'n korte rustperiode voor een prof fu nest is". Elstrup is bovendien nog maar een half jaartje hele dagen bezig met zijn sport. In januari nam Bröndby IF de schutter over van Randers Freja, een middenmoter op Jutland. De Deense kampioen heeft, afgezien van de penning meester, dus maar weinig lol be leefd aan Elstrup. „Op m'n zestien de ging ik van Fjorden naar Ran ders, daar heb ik naam gemaakt. Oranje oefent ZEIST (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal bereidt zich volgende week via twee oefenwedstrijden voor op de interland van 15 okto ber in en tegen Hongarije, het eer ste kwalificatieduel uit de strijd om het Europees kampioenschap. Op woensdag 8 oktober ontmoet Oranje op sportcentrum Papendal bij Arnhem het door Dick Advo caat gecoachte Jong Oranje. Een dag later laat bondscoach Rinus Michels zijn A-elftal aantreden te gen de voorlopige Olympische se lectie, die ook onder de hoede van de bondsmanager staat. Het trai ningskamp in Papendal wordt op vrijdag 10 oktober afgesloten. Op maandag 13 oktober vertrekt het Nederlands elftal naar Boedapest. MÜNCHEN (GPD) - PSV en Bayern München kennen, aan dé vooravond van de EC-return in München, een geza menlijk probleem. De 2-0 zege van Bayern veertien dagen geleden in Eindhoven betekent voor beide namelijk een financiële tegenvaller. SEOEL (SID) - Langslapers onder de atleten hebben op de Olympi sche Zomerspelen van 1988 in Seoel geen kans. In het tijdplan, jaardag vierde, op de reservebank Zag de penningmeester van het Olympia-stadion van de Beierse hoofdstad tot aan de eerste ont moeting handenwrijvend vooruit naar de return; thans is de man blij als hij zijn voorzichtige hoop - tus sen de 20.000 en 30.000 bezoekers - bewaarheid ziet. Voor PSV is het onderonsje, als de geldende voet balwet geen geweld wordt aange daan, een financieel en in veel gro ter mate een sportief debacle. Im mers, als je tot de internationale top wil gaan behoren, mag je een voudigweg niet in de eerste ronde van de Europa Cup struikelen. En ondanks alle mooie woorden van Hans Kraay en zijn voor al te veel Duits optimisme waarschu wende collega Udo Lattek, is er niemand te vinden, die in iets als 'het Wonder van München' wenst te geloven. Voor een dergelijke dwaling liet Bayern veertien dagen geleden al geen ruimte. En naar mate de confrontatie in het machti ge Olympisch stadion nadert, zakt de moed her en der dieper in de schoenen. Toch probeert de tech nisch manager van PSV voorzich tig: „Als wij een treffer kunnen verhinderen, blijft de mogelijkheid open. Stel dat wij tot een doelpunt komen, wat dan? Zijn we dan nog volslagen kansloos? Je moet in je kans geloven, anders ben je niet goed bezig". Uitspraken, die in de uitzichtslo- ze situatie van PSV gebezigd moe ten worden. Het is geen gebrek aan realiteitszin, want in een adem zegt Kraay verder: „En lukt het niet of scoort Bayern, dan zullen we er in elk geval een aantrekkelijke wed strijd van maken". Hoe aantrekke lijk, dat zal afhankelijk zijn van de instelling van de thuisploeg. PSV betrekt in elk geval weer defensie ve stellingen. Naast het ontbreken van Ruud Gullit (schorsing) en diens aanvallende impulsen, heeft Kraay besloten Frank Arnesen, dé Deen die gisteren zijn 30-ste moeting met Bayern (netto vijf ton) en het bedrag aan tv-rechten dat ook in die orde ligt, heeft de club kas de opbrengst van twee EC-ron- des binnen, terwijl aan het begin van het seizoen drie rondes waren begroot. De eventuele uitschake ling biedt voorts ruimte om een se rie lucratieve invitaties te kunnen afwerken. Zo'staan reeds een trip naar het Midden-Oosten en een duel tegen Tottenham Hotspur op het programma. Voor Bayern is de enige winst het verder komen naar de tweede ronde. Wel worden de spelers er niet slechter van. Zij vangen voor de eliminatie van PSV 8000 mark. Illustratief voor de verwachte be langstelling is daar in de haast nog eèn premie bovenop gekomen. Voor elke 10.000 bezoekers meer boven de 30.000, krijgen de Duitse kampioenen nog eens 1000 mark extra overgemaakt. Zeker niet van de partij zijn aan Duitse kant Dieter Hoeness en Andreas Brehme. Over het mee spelen van Reinhold Matthy wordt nogal geheimzinnig gedaan in de Bayern-gelederen. De aanvaller zou aan een virusinfectie lijden. „Hoeveel waarde je aan dat soort berichten moet hechten weet ik PSV bereidt zich voor een vrijwel verloren strijd tegen Bayern München. niet. Ik zie het wel als Bayern het veld op komt. Lattek kan tien of vijftien variaties bedenken. Wat ik wel weet is het feit dat Matthy ons in Eindhoven pijn heeft gedaan". Een opmerking, waarmee Hans Kraay refereert aan de twee tref fers, die de Duitser voor zijn reke ning nam, twee weken geleden. Koude drukte in de ogen van de bevolking van München. De ont moeting Bayern-PSV leeft niet en is reeds in Eindhoven een vroege dood gestorven. Niemand praat er over en dat wederom zit Udo Lat tek niet lekker. Hij volhardt in het wijzen naar het zo gevaarlijke countervoetbal, waarover de te genstander van vanavond zou be schikken. Zijn spelers zijn in ge dachten reeds verder dan het duel. Op een steenworp afstand van het Olympisch stadion staat een gigan- Vier seizoenen in het eerste, bijna vijftig competitiegoals". Voordat Lars Elstrup van voet bal zijn beroep maakte had hij een goede job bij de bank. „Maar toen ik eenmaal bij een topclub als BrOndby terecht kwam was het kiezen of delen. Ik maakte dagen van meer dan twaalf uur en dacht tijdens het voetbal aan m'n werk en tijdens m'n werk aan het voet bal. Elstrup, die met zijn vriendin Lo lita in Dordrecht woont en zich na drie maanden al goed verstaanbaar maakt in het Nederlands („We vol gen tweemaal in de week een cur sus, ik praat zoveel mogelijk Ne- derlands. Pas als ik er niet uitkom gooi ik er een Engels woord tus sendoor"), zegt de stap van Ran ders Freja op Jutland naar Brönd by in Kopenhagen aanzienlijk gro ter te hebben gevonden dan die van de Deense hoofdstad naar Rot terdam. „Destijds trok ik van het platteland naar de grote stad en van een bescheiden elftal naar een topploeg. Bovendien werd ik full- prof. Ik heb nu veel minder proble men met de aanpassing gehad. De nemarken en Nederland lijken ook zo veel op elkaar: het klimaat, de mentaliteit van de mensen, het eten en het voetbal zijn nagenoeg identiek. Alleen in een winkel kijk ik m'n ogen uit, alles is hier veel goedkoper dan bij ons". Hoewel Lars Elstrup niet zozeer van een 'avontuur' wil-spreken, is hij niet over één nacht ijs gegaan toen Feyenoord hem een contract voor de neus hield. „Ik heb met John Frandsen gepraat, die heeft lange tijd in Nederland bij PEC ge speeld. Bovendien heeft de voor zitter van Bröndby aan Ivan Niel sen gevraagd of Feyenoord wel de juiste club voor me was. Ik hoorde alleen maar positieve geluiden, de keus was voor mij toen niet moei lijk meer". Terwijl zijn oude club Bröndby na de 4-1-zege op Honved al met één been in de volgende ronde van het Europa-Cup-l-toernooi staat, moet Feyenoord vanavond eerst nog een 1-0-achterstand zien te overbruggen om een andere Hon gaarse ploeg te laten sneuvelen. „We hebben in Pees misschien toch te voorzichtig gespeeld. En het is dat Joop Hiele die strafschop nog stopte, anders was het wel erg moeilijk geworden, terwijl Pees echt geen wonderploeg is. Ik moet trouwens toch wel wennen aan de tactiek in uitwedstrijden. Bij Bröndby speelden we zowel uit als thuis op de helft van de tegenstan der. Je was altijd op jacht naar de bal, het elftal bewoog zich als elas tiek. Hier gaat het er buitenshuis voorzichtiger aan toe. Niet alleen bij PSV, ook bij Roda en Den Bosch werd er terughoudend ge- tische feesttent waarin momenteel speeld. Als spits valt dat niet mee". de zogenaamde Oktoberfeste In de Kuip, weet Elstrup, die den gehouden. Daar gaat de ploeg vanavond moet opboksen tegen de vanavond laat naartoe om de eerste international Antal Roth, gaat het marken van de vette premie zetten in kostelijk gerstenat van ei gen bodem. Of er voor PSV iets te vieren valt buiten de verjaardag van Frank Arnesen? Mogelijk al leen maar het feit dat Hans van Breukelen eergisteren vader is ge worden van een tweede zoon. gelukkig anders aan toe. „Ook tegen Pees zullen \ye van onze ei gen kracht uit moeten, gaan. Ik hoop dat ik eindelijk weer tot sco ren kom, tegen Roda op 4 septem ber pikte ik m'n laatste goaltje mee. Dat is inmiddels wel erg lang geleden". ADVERTENTIE dat de Zuidkoreaanse organisatie overleg met de Olympische te laten beginnen. Berry maakt in zijn plaats i Aerle zijn op- sportbonden heeft opgesteld, is wachting. Wel speelt, in tegenstel- duidelyk de hand van de Ameri- kaanse televisiemaatschappij NBC voelbaar. Alle attraktieve finales zijn door'de NBC op 'Amerikaanse' tijden - aantrekkelijk voor de kij ker en dus Voor de reclame - ge plaatst. Op die manier denkt NBC zijn garantiebedrag van 300 miljoen dollar (700 miljoén gulden) voor de exclusieve televisierechten van Seoel te kunnen terugverdienen. Voor de Nederlandse kijker wordt de mammoet-manifestatie een soort ontbijtspelen. De interessant ste finales in de atletiek, het zwem men en het turnen, zullen bij recht streekse uitzending tussen vijf en zeven uur in de ochtend op het scherm komen. Eurovisie, de overkoepeling van Europese zendgemachtigden, heeft bij de totstandkoming van de indeling in Seoel op de. tweede rij gezeten en uitsluitend bevestigend mogen knikken. De Europese lan den betalen nog geen zesde deel van het bedrag van NBC en kun nen rechtstreekse registraties vrij wel uitsluitend in de nachtelijke of heel vroege ochtenduren aanbie den. ling tot veertien dagen geleden, Jurrie Koolhof vanaf het begin Volgens Kraay biedt deze opstel ling ook genoeg offensieve moge lijkheden. „René van der Gijp zal weer in het centrum van de aanval spelen naast Koolhof, zodat er aan de zijkanten ruimte is voor Valke en Vanenburg". Waarom Arnesen uit de basisfor matie is gelaten, licht de technisch- manager toe met: „Arnesen heeft de laatste weken niet goed ge speeld. Hij is wel fit en traint hard, maar het komt er in de wedstrijd niet uit. Valke is blessurevrij en liet zondag tegen Feyenoord een goede indruk achter. Voor mij dus een lo gische keuze. Jurrie Koolhof heeft nu twee hele competitiewedstrij den in de benen en is heel geble ven. Hij is weer een stukje verder, vandaar dat hij speelt. Bovendien, met Arnesen op de bank hebben we een fitte aanvaller achter de hand". Het financiële verlies van PSV bij uitschakeling, blijft binnen de perken. Met de opbrengst uit de kaartverkoop van de eerste ont- Wat betekent de BTW-verhoging voor u? Zoals u wellicht al weet, zijn per 1 oktober 1986 de tarieven omzetbelasting verhoogd. Het tarief van 19% wordt 20%. En dat van 5% wordt 6%. En voor u als ondernemer? U moet vanaf 1 oktober 1986 de nieuwe tarieven van 6% en 20% toepassen. Voor onroerend goed geldt een overgangsregeling. Als u de belastingbedragen berekent vanuit de kasontvangsten, betekent dit dat u voor tijdvakken na 1 oktober 1986 moet werken met de breuken 20/120 (16,67%) en 6/106 (5,66%). De forfaitaire percentages worden aangepast Als gevolg van de tariefwijzigingen worden per 1 oktober 1986 de volgende forfaitaire percentages aangepast: het landbouwforfait stijgt van 4,8% naar 5,4%. Het percentage voor bedrijfskantines stijgt van 7% tot 8%. En het percentage voor ka ntinesvanamateursportverenigingen stijgt van 13% tot 14%. Het percentage i.v.m. het privé-gebruik auto en de autokostenvergoeding aan personeel stijgt van 12 Vflb naar 13 '/2%. Verhoging maximum-bedrag kleine ondememersregeling. De maximale belastingvermindering op grond van de kleine ondernemersregeling wordt voor 1986 verhoogd van f2.300,- tot f2.350,-. De maximale voorlopige vermindering van f 575,- per kwartaal (f 190,- per maand) wordt voor het vierde kwartaal 1986 verhoogd tot f 590,- per kwartaal (f 195,- per maand) De andere bedragen van de voorlopige vermindering wijzigen niet. Hebt u vragen? Bel dan (gratis) met de BelastingTelefoon 06-0543; het gehele jaar open, op werkdagen van 8.00-17.00 uur, I Publikatie van de belastingdienst I

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21