LEIDSCH DAGBLAD Topgesprek in Reykjavik a Eenmalige uilkering 1986 Reactor 'spoog' plutonium zeker tot in oost-Polen Gro:e toeloop voor nieuwe rijbewijzen Saneer sterrenkunde Miljoenen bijen dood Tonnen afval zoek? Reagan ontmoet Gorbatsjov op 11 en 12 oktober Prins Claus bekogeld Op vrijdag 3 oktober WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1£ No. 38128 Raad adviseert regering LEIDEN (ANP) - Het sterrenkundig onderzoek in ons land moet worden gecentraliseerd om het hoge internationale peil te kunnen handhaven. Daarom vindt de Raad van Advies vaor het We tenschapsbeleid dat drie kleine ondeizoeksgroe- pen aan universiteiten van Nijmegenen Amster dam moeten krorden sa mengevoegd met de ster- rewachten ia Leiden, Utrecht en Groningen. De raad vinit zes astro nomische in£ituten rij kelijk veel ej» wil door het beëindigen van de meer klassiek getinte on derzoekingen ruimte scheppen voor moderne ontwikkelingen. Binnen het budget van 46 mil joen is dat volgens de raad alleen mogelijk als de sanering wordt door gevoerd. De raad uit kritiek op de geringe contacten tus sen sterrenkundigen en wetenschappers van an dere disciplines maar constateert desondanks dat het astronomisch on derzoek in Nederland wordt gerekend tot de vier beste ter wereld. Landbouwgif in Brabant BA VEL (ANP) -Door het gebruik van landbouwgif zijn in de omgeving van het Brabantse Bavel de afgelopen weken meer dan drie miljoen bijen omgekomen. Deskundi gen van de Algemene In spectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij, het gerechtelijk laboratorium en het Con sulentschap voor de Rijksbijenteelt hebben nog niet vastgesteld om welk gif het gaat. Het onderzoek richt zich met name op bestrij dingsmiddelen die op grasland worden ge bruikt. Het zwaarst getroffen is imker A. van Gils, van wie drie miljoen bijen verloren zijn gegaan. Van Gils was één van de grootste imkers in ons land. De massale bijen- sterfte heeft een nadelige invloed op de land- en tuinbouw in de omge ving van Bavel, omdat bijenvolken in toene mende mate worden ge bruikt om gewassen te bestuiven. Daarmee wor den aanzienlijk hogere opbrengsten bereikt. PvdA-vragen aan ministers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het PvdA- kamerlid Veldhoen wil dat de ministers van Volkshuisvesting Ruim telijke Ordening en Mi lieubeheer en van Ver keer en Waterstaat uit zoeken of in de provincie Zuid-Holland tienduizen den tonnen bouw-, sloop- en bedrijfsafval spoor loos zijn verdwenen. De directeur van de Techni sche Milieudienst Drechtsteden beweert dat. Veel van het milieu schadelijke afval zou on der andere gebruikt zijn voor dijkverzwaring en opritten op eigen terrei nen van Rijkswaterstaat. In schriftelijke vragen aan Nijpels en Smit- Kroes vraagt Veldhoen zich af of de controle door de provincie wel deugt. Volgens de direc teur van de milieudienst Drechtsteden zijn contro leurs zelfs met lichame lijk geweld bedreigd. De PvdA'er wil dat het vuil alsnog op de juiste r wordt afgevoerd. WASHINGTON (GPD/AP) - De voorpagina's van de Rus sische kranten waren vanochtend grotendeels gevuld met de aankondiging van de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische partij leider Gorbatsjov. In beide landen werd gisteren vrijwel gelijktijdig be kendgemaakt dat de leiders elkaar op 11 en 12 oktober in de hoofdstad van IJsland, Reykjavik, zullen ontmoeten. De aankondiging was het hoogte punt in een reeks gebeurtenissen die begon met de vrijlating van de Amerikaanse journalist Nicholas Daniloff. Gisteren werd bekend hoe de door de ministers Shultz en Sjevardnadze tijdens vier zittingen bereikte oyereenkomst tussen de twee supermachten er verder uit zag. Het tweede deel vormde de vrij en West. In dat verband noemde hij het Russische moratorium op kernproeven, de succesvolle veilig heidsovereenkomst in Stockholm, en vooruitgang bij de besprekin gen over chemische wapens. Sjevardnadze concentreerde zijn persconferentie op bewapings- vraagstukken, en wilde niet ingaan op vragen wie er inzake de Dani- loff-affaire nu eigenlijk'gewonnen' lating van Gennadi Zacharov, een heeft. „Geen van beiden heeft de medewerker aan de Russische mis- ander op de knieën gekregen", zo bij de VN die anderhalve zei hij, WARMLOPER VOOR 3 OKTOBER De 3 October-Vereeniging bestaat dit jaar een eeuw. Reden om die- maal de bloemetjes eens extra buiten te zetten. In een bijlage vandaag alvast een warmlopertje voor het feest van vrijdag., PAGINA'S 31-40 Het Diaconessenhuis Leiden i.v.m. de viering van Leidens Ontzet zijn de poliklinieken op 3 oktober a.s. GESLOTEN. Commissarisjan de koningin mr. S. Patijn (zittend rechtsoverhandigt het laatste door de provincie Zuid- Uitgesteld Holland afgegéen rijbewijs aan de chef van de afdeling rijbewijzen van de provincie, J.A.L. Bleeker. <0to gpdi maand geleden op spionage werd betrapt. Hij kwam vanochtend in Moskou aan. Verder gaven de Russen toe stemming aan Joeri Orlov, een pro minente dissident en de oprichter van de Beweging van Helsinki, die nagaat of de Sowjet-Unie zich wel houdt aan de mensenrechten, om naar Amerika te emigreren. (Zie verder pagina 7) Tarief' \trschilt per gemeente (Van een ona- verslaggevers) DEN HAAG - Ij bewijzen moeten vanaf vandaas bij de gemeente worden aangevaagd. Dat leidde in Amsterdam en&ndere gemeenten tot lange rijen por de loketten bij de afdeling beblking. Velen stel den de aanvraa van een rijbewijs uit omdat de leuwe veel langer geldig is. De provincie Zuid-Holland gaf gisteren het latste rijbewijs uit. Sinds 1906 verrekte de provincie zo'n 7,6 miljod rijbewijzen. Het ADVETENTIE MEUBELSHALF GELD Oude WeteringlAnn Christian Art, Meubelen, meuelproduktie- en importbedrijf aa de Kerkstraat alhier, stopt haaoonkameraktivi- teiten voor de giothandel. Daarom stelt zijjnds enige tijd haar totale toonkamèollectie aan particulieren be(hikbaar voor halve prijs. Om u een paar oorbeelden te noemen: schittepnd| 2-zits slaap- bankje van 77.- voor f 385,-; complete eiken fethoek (4 stoelen tafel) van/ 2.20,-voor 998,-; eiken video t.v.-reubel van f 538,-- voor f 269,-; oginele eiken secretaire van /f99,-- voor f 398,- enz. Wie binnenkort reubeis nodig heeft kan dus een gro[ slag slaan bij Ann Christian A, donderdag, vrijdg en zaterdag vanaf 11.00 uurpn de Kerkstraat 82 iOude Wetering. Vrijdag koopavotl. Plaatselijl mist In de nacht en ohtend mistbanken. Overigens wolkeijelden en vooral in het zuiden periodi met zon. Vrijwel overal droog. M)imumtemperatuur ongeveer negen gilden. Middagtempe- ratuur omstreeks 1 graden. Eerst wei nig wind. Overdagwakke tot matige, en in het Waddenpbied mogelijk vrij krachtige zuidwe£n wind. De vooruitzichtn voor vrijdag tot en met maandag: onnig met middag- temperatuur rondde 15 graden. Tij dens het weekeind mogelijk vorst bij Donderdag |oktober 1986 zon op: 06.41 uur, ön onder: 18.15 uur; maan op: 04.41 uii maan onder: 18.02 Waterstanden Kanïjk hoogwater: 02.14 <i 14.35 uur; laagwa- ter: 10.41 en 22.39iur. laatste 'provinciale' rijbewijs ging naar de chef van de afdeling rijbe wijzen van de provincie, J.A.L. Bleeker, die al vanaf 1946 bfj deze afdeling werkt. Commissaris van de koningin mr. Patijn betreurde bij deze gele genheid dat zo weinig gemeenten aan de oproep gehoor hebben ge geven om personeel van de afde ling rijbewijzen in dienst te nemen. Daardoor zijn ontslagen per 1 ja nuari 1987 onvermijdelijk. Overigens zal de afgifte van nieu we rijbewijzen niet overal van een leien dakje gaan. Een woordvoer der van de gemeente Leiderdorp klaagde gisteren nog dat niet alle benodigde apparatuur in huis is. Ook de gemeenten Alphen en Al kemade kampen met dat pro bleem. Een woordvoerder in Sas- senheim zei slechts met kunst en vliegwerk alles op tijd klaar te heb ben. Een Katwijkse ambtenaar zei daarentegen geen problemen te kennen en startklaar te staan. Ook in Woubrugge was men 'vol goede moed'. Het merendeel van de gemeen ten in de Leidse regio, de Rijn-, en bollenstreek berekent voor de af gifte van een nieuw rijbewijs de door het ministerie van Verkeer en Waterstaat geadviseerde 23,95 gul den. Enkele zijn echter een flink stuk duurder. Geen enkele ge meente doet het goedkoper, wel zijn er enkele flink duurder. Uit schieter is Zoeterwoude die 44,10 gulden voor een nieuw rijbewijs vraagt. Volgens een. ambtenaar wordt die hoge prijs veroorzaakt doordat de gemeente relatief wei nig inwoners heeft, maar toch dure computerapparatuur moest aan schaffen. Hjj verwachtte overigens dat de komende jaren de prijs zal. dalen wanneer de legeskosten die de gemeente aan het rijk moet af dragen lager worden. Leimuiden rekent 37,20 gulden voor een nieuw rijbewijs, Nieuw koop 35 gulden en Leiden 30 gul den. Noordwijk brengt 28,25 gul den in rekening en ook Voorhout zit met 29,20 gulden boven de ad viesprijs. Alphen aan den Rijn re kent nu nog 23,95 gulden, maar is bezig dit bedrag tot 31,65 gulden te verhogen. Andere gemeenten met hogere prijzen zijn Koudekerk: 33,75 gulden. Lisse: 25,90 en Ha- zerswoude en Woubrugge, die het op precies 25 gulden houden. Natuurkundigen bewijzen: Vanochtend maakte Shultz be kend dat de uitwijzing van 25 Rus sische VN-diplomaten, die van daag zouden vertrekken, twee we ken is uitgesteld. Hij zei dat de re gering bereid is in gnkele gevallen de Russische bezwaren in overwe ging te nemen. Sjevardnadze liet vanochtend weten dat de kwestie tijdens de topontmoeting ter spra- ^kr0nntm„etl„g t„ Reyfe (G=P, - De WHet Motorhuis Ha Motorhuis: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80, LEIDEN. MAT/MZA8.I5- 17.45 LEEUWARDEN (GPD) Prins Claus is vanochtend in Leeuwar den met enkele eieren bekogeld door demonstranten toen hij de Grote Kerk verliet, nadat hij daar de officiële opening van de Thor- becke-academie, de hogere be roepsopleiding voor overheids management, had verricht. De openingshandeling, het onthullen van het naambord van de Thor- becke-academie, zoals de nieuwe hbo-opleiding gaat heten, gebeur de in het bijzijn van minister Deetman van onderwijs. Om hun ongenoegen over het on derwijsbeleid kenbaar te maken hadden ongeveer tweehonderd de monstranten, afkomstig uit de sfeer van het hoger beroeps- en ba sisonderwijs, zich rond de Grote Kerk verzameld. De politie ver richtte twee arrestaties. De Thorbecke-academie, een vierjarige opleiding voor over heidsmanagement, is als eerste in haar soort dit jaar in Leeuwarden gestart met 75 studenten. Reagan gisteren, dat het idee was uitgegaan van Gorbats jov. „Nu de Daniloff-affaire achter de rug is, heb ik die uitnodiging geaccepteerd", zo zei hij. De ont moeting, aldus Reagan, is bedoeld als een voorbereiding op het be zoek dat Gorbatsjov, mogelijk nog dit jaar, aan de Verenigde Staten gaat brengen. Reagan wilde de ontmoeting in Reykjavik geen 'top' Tsjernobyl heeft minuscule deel tjes van het hoogst gevaarlijke plu tonium en curium over een veel groter gebied verspreid dan tot nu toe is bekendgemaakt. De frag mentjes van de splijtstofstaaf kwa men tot in oost-Polen terecht. Onderzoekers van de Groningse universiteit deden die verbijsteren de ontdekking na onderzoek van - - - kleding van Nederlanders, die naar Daarvan zal, voor wat de Amerika- Oost-Europa reisden. Volgens offi- nen betreft, pas sprake zijn bij het ciële Russische rapporten 3 oktober 's middags van 3 tot 7 LIVE-ACT bezoek van Gorbatsjov aan de Ver enigde Staten, en een daarop vol gend bezoek van Reagan aan Mos kou. Reagan zei „geen idee" te heb ben wat het gesprek in IJsland kan opleveren, „Maar ik zeg nu al een tijd dat de kansen om tot enige overeenkomst op het gebied van ontwapening te komen nu groter radioactieve besmetting met deze elementen (bij inademen 20 maal zo gevaarlijk als andere radioactie ve stoffen) zich hebben beperkt tot de directe omgeving van Tsjerno byl. Het plutonium is ook niet - zoals de Russen zeggen - alleen te vin den in grondmonsters daar: scherf- zijn dan sinds vele jaren". Minister jes met plutonium en Shultz voegde daar later aan toe, dat op de agenda in Reykjavik ze ker bewapeningsvraagstukken zul len staan, maar ook bilaterale za ken, regionale vraagstukken en problemen op het gebied van men senrechten. dwarrelden in elk geval begin i gustus (drie maanden na de kern ramp) nog op in het ruim 300 kilo meter verder gelegen Minsk. De bewijzen worden deze week geleverd in een artikel in het we tenschappelijke tijdschrift "Natu re", De Groningers zijn de eerste westelijke natuurkundigen, die plutoniumdeeltjes uit de Tsjerno- byl-reactor hebben gevonden- De. onderzoekers hebben direct i de ontdekking de Nederlandse zal in verband met de 3-oktober viering ons kantoor in Lei den tot 12.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten zijn de sluitingstijden als volgt: Zaterdag 4 oktober: gewone advertenties vrijdag 3 oktober 11.00 uur sleuteltjes vrijdag 3 oktober 11.00 uur De directie Vooruitgang De Russische minister Sjevard nadze lichtte tijdens een perscon ferentie in New York toe, waarom Gorbatsjov met zijn plan voor de topontmoeting was gekomen. Hij zei dat dit te danken was aan - „vooruitgang op verschillende ge- delegatie op de conferentie c bieden" in de relatie tussen Oost Tsjemobyl-ramp m Wenen mge- licht. De delegatie heeft het opzien barende nieuws daar echter niet ter sprake gebracht. Wel heeft in opdracht van het ministerie (VROM) het Cohen Instituut in Leiden berekend welke stralings belasting deze scherfjes geven aan de longen van hen, die in het be smette gebied leven. Inmiddels hebben de Gronin gers ook de Russische ambassade in Den Haag geïnformeerd over hun onderzoeksresultaten. De scherfjes zijn vrijwel zeker bij de eerste explosie in de kerncentrale tot zo'n tien kilometer hoogte de atmosfeer ingeblazen. De radioac tieve wolk, die toen ontstond, trok over Rusland, Polen en de Scandi navische landen. De tweede radioactieve wolk, die daarna door de grafletbrand in de reactor de at mosfeer werd ingeblazen, trok ook over Nederland. AANRANDER VRIJ - Een 40-jarf- ge Soestenaar, die wordt verdacht van seksueel misbruik van een driejarig meisje dat bij hem in de buurt woont, is op last van de rech- ter-commissaris in Utrecht op vrije voeten gesteld. De officier van jus titie achtte verlenging van de voor lopige hechtenis geboden maar de rechter-commissaris besliste dat de man, wegens persoonlijke om standigheden, onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten moest worden gesteld. K. de Jong Ozn vreest geen leegloop van het christe lijk onderwijs: 'Het is méér dan alleen bijbelles'. PAGINA 15 'Nederland zet vluchtelin gen soms stiekum over de grens'. PAGINA 5 Neil Kinnock: 'Zonder La bour wordt Engeland een hel'. PAGINA'7 Hogere btw gaat gemid deld gezin enkele tientjes per maand kosten. PAGINA 11 Bart Peeters met nieuw popprogramma op de BRT. PAGINA 29 Hebt u de eenmalige uitkering 1985 ontvangen? Of bent u 'm in 1985 vergeten aan te vragen, maar hebt u die van 1984 wel ontvangen? En hebt u nog steeds een minimum inkomen? Dan hebt u waarschijnlijk dit jaar weer recht op zo'n uitkering! Ga naar de sociale dienst als u nog geen aanvraagformulier hebt ontvangen. Doe dit wel tijdig; op 15 november sluit de aanvraagtermijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1