Leren omgaan met dieren kortweg achtergrond Strip-weekblad Kuifje bestaat 40 jaar btdomhw WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Eén kind China is het dichtstbevolkte land ter wereld. Eind vorig jaar woonden er meer dan één mil jard mensen. Vandaar dat de Chinese regering al sinds het. begin van de jaren tachtig pro- beert om de bevolkingsgroei af te remmen. Op echtparen wordt druk uitgeoefend niet meer dan één kind te nemen. Paren die toch een groter gezin stichten krijgen boetes. Anti-abortus-ac- tivisten in het buitenland val len de maatregelen van de Chi nese regering fel aan, maar die zelfde regering meldde vorige week door te gaan met het één- kind-beleid. Een nieuwe ge- boortengolf zou volgens de rege ring een zware belasting bete kenen voor de beperkte voedsel bronnen van het land en zou de sociale en economische ontwik keling van China schaden. Honds Veel mensen denken niet goed na als ze een hond in huls halen. Jaarlijks worden er ongeveer 24.000 honden bij asiels afgele verd door bazen en bazinnen die bij nader inzien niet meer voor hun eerder aangeschafte huis dier willen zorgen. Volgens de stichting Consument en Veilig heid gaan veel kopers niet na of ze wel voldoende tijd, geld en ruimte hebben voor een hond. Veel tijd" gaat zitten in uitlaten en opvoeden. Vooral dat laatste is belangrijk om bijvoorbeeld agressieve reacties te voorko men. Als een hond bijt is dat vaak eerder toe te schrijven aan een gebrek aan opvoeding dan aan het karakter van het dier. Consument en Veiligheid begint binnenkort met een voorlich tingscampagne waarbij de hond centraal staat. Ruding Minister Ruding van finan ciën maakt een goede kans om directeur van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) te worden. Het IMF is één van de belangrijkste financiële instel lingen ter wereld. Vandaar dat een benoeming als een grote eer wordt beschouwd. Of Ruding inderdaad wordt gekozen moet nog even worden afgewacht want er is ook nog een andere kandidaat: de Fransman Cam dessus. Premier Lubbers heeft gezegd dat minister Ruding per 1 januari uit het Nederlandse kabinet mag vertrekken. Van de oppositie mag hij nog eerder weg want men acht het weinig zinvol om te praten over een be groting met een minister van wie bekend is dat hij vertrekt. Olympische Spelen Om de toch al grote belang stelling voor de Olympische Spelen verder aan te wakkeren overweegt het Internationaal Olympisch Comité om na 1992 niet om de vier jaar, maar om de twee jaar een Olympisch festijn te houden. Daartoe zouden de Zomer- en Winterspelen moeten worden losgekoppeld. In 1994 zouden dan al weer Winterspe len moeten worden gehouden, twee jaar later gevolgd door de Zomerspelen. IOC-president Sa maranch is voorstander van het door enkele landen naar voren gebrachte idee. Nog altijd wordt één van de vier Chileense studenten, die enkele weken geleden hardhandig uit diplomatieke auto's van de Ne derlandse ambassade in Santia go werden gesleurd, vastgehou den door de politieke politie van generaal Pinochet. De andere drie zijn dit week einde vrijgekomen dankzij de aanhoudende protesten van de Nederlandse regering die zeer boos was over de diplomatieke schending door de Chileense po litie. Volgens de autoriteiten in Chili worden de vier studenten verdacht van betrokkenheid bij de aanslag op dictator Pinochet zo'n drie weken geleden. Bewij zen daarvoor zijn niet gevon den, maar via martelingen heeft de politie geprobeerd om de jon gens belastende verklaringen te laten afleggen. Het vrijgelaten drietal durfde eerst niet over de martelingen te vertellen (uit angst dat ze op nieuw zouden worden aange pakt), maar op aandringen van hun advocaten en ouders heb ben ze toch het één en ander van hun gruwelijke ervaringen ver teld. Zo werden ze onder meer met elektrische schokken 'be handeld' op gevoelige plaatsen van het lichaam. De student die nu nog steeds wordt vastgehouden, José Faundez, is daarnaast zo hard geslagen dat hij bewusteloos raakte. Hij heeft waarschijnlijk ernstige hoofdwonden want de politie vond het zowaar noodza kelijk om röntgenfoto's van zijn schedel te laten maken. In Chili ondergaan op het ogenblik veel mensen bovenge noemde behandelingen want sinds de mislukte aanslag op Pi nochet hebben politie en leger op grond van de uitgeroepen noodtoestand vrijwel onbe perkte volmacht om iedereen op te pakken tegen wie bepaal de verdenkingen bestaan. Met de mensenrechten is het eigenlijk al direct bergafwaarts gegaan op het moment dat Pino chet, gesteund door het leger, in 1973 de democratisch gekozen president Allende vermoordde i zelf de macht greep. Ook de economische toestand van hun land is in een diep dal beland. Een kleine groep welgestelden verrijkt zich ten koste van een arme massa, die de laatste jaren steeds nadrukkelijker in op stand komt. Pinochet heeft het verzet te gen zijn regime tot nu toe stee vast afgedaan als 'communisti sche agitatie', maar er zijn sig nalen dat die smoes niet meer klakkeloos door iedereen wordt geloofd. Zelfs de Verenigde Sta ten, die Pinochet in het verle den hebben gesteund, lijken ge noeg te krijgen van de generaal. Pinochet heeft overigens gezegd voorlopig niet aan aftreden te denken. Integendeel, hij wil zich in 1989 wanneer zijn huidi ge presidentstermijn afloopt, opnieuw laten kiezen tot eerste burger van zijn land. Gezien de groeiende weerstand mag wor den betwijfeld of hem dat zal lukken. BERT PAAUW Pinochet - denkt niet aan aftreden - PAGINA VOOR JONGEREN 'Kuifje, het weekblad voor de jeugd van 7 tot 77 jaar' bestaat veertig jaar. Maar veel reden voor feestvreugde rond dit jubi leum is er bij de Belgische uitge vers niet. Het gaat immers niet zo best met het ooit zo populaire striptijdschrift en er wordt naar stig gezocht naar mogelijkheden om het blad zowel zakelijk als ar tistiek op te peppen. Kuifje is het oudste nog be staande striptijdschrift in het Ne derlandse taalgebied. Het was een initiatief van Herge, de geestelijke vader van de al voor de oorlog bestaande stripfiguur Kuifje, die direct na de oorlog een aantal bevriende Belgische striptekenaars overhaalde om sa men een blad op te zetten. Het eerste exemplaar, 12 blad zijden dik, kwam in november 1986 van de persen en was in een oogwenk uitverkocht. Herge ont wierp zelf de omslag en er kwa men verhalen in voor van Herge zelf en E. P. Jacobs, een van de grootheden uit de (Franstalige) Belgische stripscène, die deson danks nooit zo beroemd werd als Herge zelf. Kuifje verscheen in twee talen: Nederlands en Frans, in welke laatste taal het blad Tintin heet te, zoals de koene reporter in Wallonië en Frankrijk immers wordt genoemd. In de eerste ja ren van zijn bestaan leverden ook bekende striptekenaars als Willy Vandersteen (Suske en Wiske) en Jacques Martin (Alex) bijdragen aan het blad. Kuifje groeide in de loop der jaren in kwaliteit en omvang. Be kende stripfiguren als Michel Vaillant (van Jean Graton) en Rik Ringers (Tibet/Duchateau) danken hun roem mede aan het blad waarin hun eerste verhalen verschenen. Was Kuifje aanvan kelijk een kinderblad, in 1961 kreeg het de ondertitel 'voor de jeugd van 7 tot 77 jaar' en de laat ste jaren is het duidelijk met de tijdgeest meegegaan. Dat wil zeggen: geen zoetsap pige kinderverhaaltjes meer, maar eigentijdse strips, met vaak veel bloed en geweld en zo nu en dan wat bloot, veel pop- en film- nieuws en onderwerpen die de jeugd - laten we zeggen: die van 7 tot 17 - het meest aanspreken. Nog altijd blinkt het tijdschrift uit met grote getekende histori sche verhalen. In de jaren zestig beleefde Kuifje zijn hoogtepunt. Sinds dien is het met de belangstelling wat minder geworden. Heden ten dage telt het blad 245.000 abonnees. Daarvan heeft België er 105.000 (45000 voor KuiQe en 60000 voor Tintin), Frankrijk neemt 80.000 exemplaren af van een speciale Franse editie en op de Nederlandse markt wordt een speciale editie uitgebracht die hier 60.000 afnemers heeft. De uitgevers - Editions Lom bard - maken zich echter zorgen over de toekomst. Gesprekken met de uitgeverij Castermans, die de speciale Kuifje-albums publiceert, over een overname leverden niets op. Ook met een Franse uitgeverij, Fleurus, zijn besprekingen gevoerd maar tot nog toe zonder resultaat. Een bijkomend probleem is dat volgend jaar de rechten van het blad op de naam Kuifje aflo pen. Eigenlijk was dat dit jaar al het geval, maar de weduwe van Herge - die de rechten bezit - heeft nog een jaartje uitstel gege ven. Als Kuifje/Tintin volgend jaar wellicht die naam moet prijsge ven, zal dat - zo wordt gevreesd - ook de naamsbekendheid van het tijdschrift en dus de verkoop dwarszitten. Zo vreemd zou het overigens ook weer niet zijn, want in het tijdschrift is al jaren lang geen enkel Kuifje-avontuur meer voorgekomen. Kuifje is nog slechts de vlag op een zeer van Herge's oorspronkelijke geesteskind verschillend pro- dukt. HANS DE BRUIJN Bij de jeugdafdeling van de dierenbescherming Een familie gaat op vakantie. De auto is gepakt, het huis aan kant, de koffers zijn ingeladen. De hond gaat mee. Maar niet naar de vakantiebestemming. Nee, de hond wordt onderweg uit de au to gezet en vastgebonden aan een boom. Als er niemand komt opdagen om het dier uit zijn be narde positie te redden, zal de hond zichzelf verwonden om los te komen. Als dat niet lukt, zal hij van honger sterven. Dieren mishandeling. Een vrouwtje bestelt in een banketbakkerszaak een pond dure bonbons. De winkelbedien de stopt een flinke sortering in een doosje. "Nee, niet die witte, daar houdt hij niet van", is het commentaar van het vrouwtje terwijl ze wijst op de grond. Daar zit aan een touwtje een opgestop te worst, die bij nader inzien een hondje blijkt te zijn. Ook dieren mishandeling. Of je nu niks om een dier geeft of juist te veel, met dieren om gaan is een vak apart. Onder het motto 'jong geleerd, oud gedaan' probeert de jeugdafdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren jongeren iets bij te brengen over het ver antwoord omgaan met dieren. Tineke Minke, van de afdeling Alleen de omslag van gere held. KID ORDIMM heeft tost van rit LUST m N tOlLSE 'Neem mij alsjeblieft mee', lijkt dit hondje te blaffen in éen van de overvolle asiels. (foto anpj krijg je in plaats van 'Poespas' het blad voor volwassenen 'Dier' thuisgestuurd. Verder organiseert de jeugdaf deling excursies. Zo zfjn ze een maand geleden naar de kinder boerderij in de Meren wijk ge weest. "Een fantastisch georga niseerd bezoek. We zijn heel veel over dieren aan de weet geko men. Na afloop werden er dia's over de dierenbescherming in het algemeen vertoond. Daarna konden er vragen worden ge steld". De jeugdafdeling zet zich ook in voor een nieuwe wetgeving voor dieren in de bio-industrie: legbatterijen, kistkalveren, var kens op roosters en andere uit wassen moeten verdwijnen. Scharrelkippen en scharreldie- ren, dat is waar ze voor opko men. Tineke: "We willen wel reëel blijven. Het eten van vlees willen we helemaal niet verbie den. Maar dan wel vlees van die ren die een fijn leven achter de rug hebben. In de wei dus. En niet in nauwe hokjes zoals met de kistkalveren gebeurt. Dat is afschuwelijk". De dierenbe scherming probeert jongeren ook eerbied bij te brengen voor het leven. Als je beseft dat dieren ook gevoel hebben, dan trek je niet zomaar een haak uit de bek van een net gevangen vis. Als lid van de jeugdafdeling van de Dierenbescherming kun je heel actief zijn. Tijdens de in het afgelopen weekeinde in de Leidse Groenoordhallen georga niseerde manifestatie 'Beesten spul' hebben de jonge dierenbe schermers helpen sjoüwen. Ze hadden ook een eigen stand. Ver der zijn de jongeren 's winters ac tief met het bijvoederen van vo gels; ze helpen bejaarden met het uitlaten van hun huisdier wan neer het glad is; de landelijke af deling heeft een zeehond in het zeehondenopvangcentrum Pie- terburen geadopteerd. Er wor den bezoeken aan dierenasiels gebracht en jeugdkampen geor ganiseerd. Komende zaterdag, 4 oktober, is het Werelddierendag. Mis schien een goede gelegenheid om je eens op te geven als jeugd lid van de Dierenbescherming? Heb je belangstelling, bel of schrijf dan naar Tineke Minke, Sluis 15, 2376 AS Nieuwe Wete ring, telefoon 01713-5455. ANNEMIEK RUVGROK kt H e krassen Leiden en omstreken, beaamt dat het overdreven vertroetelen van dieren, zoals in dat voor beeld van het vrouwtje die bon bons voor haar hondje kocht, een vorm van dierenmishandeling kan zijn. "Maar liever dat teveel vertroetelen dan een beest slecht behandelen", aldus Tineke. Hoe wel een te dik hondje in grote li chamelijke problemen kan ko men. Want zijn pootjes kunnen zijn dikke lijf nauwelijks dragen en dat heeft allerlei vergroeiin gen tot gevolg. De jeugdafdeling Leiden en omstreken van de Dierenbe scherming heeft op dit moment 63 leden. Al op je achtste kun je lid worden en tot en met je acht tiende betaal je vijftien gulden per jaar. Voor dat bedrag krijg je zes keer per jaar het blad 'Poes pas', waarin veel wetenswaardig heden over dierenleed en -vreug de staan. Wanneer je 16 bent kermis wn oktober- SdikMfri Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17