'Christelijk onderwijs niet alleen bijbelles' Na 40 jaar reünie van Hitiers dwangarbeiders Paus 40 jaar priester K. de Jong Ozn niet bang voor leegloop Interview In hoeverre scharrelt de etagekip? WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 PAGINA 15 Het onderwijs op religieuze grondslag verdwijnt voor het eind van deze eeuw. Die voorspelling deed de historicus professor Dodde onlangs bij zijn ambts aanvaarding in Utrecht. Enkele dagen later meldden twee onderzoekers, ook uit de Domstad, dat de meeste mensen geen boodschap meer hebben aan scholen met een levensbeschouwelijke basis. „Bijzondere scholen worden voornamelijk bezocht omdat ze in de buurt staan en niet omdat ouders ze zo geschikt vin den". Aan drs. K. de Jong Ozn ('Ik ben de zoon van O. de Jong') de vraag of hij als voorzitter van de Unie School en Evangelie, zijn spulletjes al aan het pakken is. De Jong, staatssecretaris van onderwijs in de kabinetten Den Uyl en Van Agt I, grinnikt eens. „Zolang er nog één protestants- christelijke (pc) school 4s, gaan we door natuurlijk. Wij geloven in het christelijk onderwijs. En vergeet niet dat er nog altijd zo'n 900.000 scholieren en studenten zijn aan pc-instellingen". door Peter Haerkens De bijzondere scholen moeten niet over één kam geschoren worden. Ze worden allemaal be stuurd door de ouders, de ge meente bestuurt openbare scho len. Niet elke bijzondere school is katholiek of christelijk. Er zijn ook algemeen bijzondere scho len, dus zonder een godsdiensti ge basis. Daarnaast zijn er bijzon dere scholen die bepaalde op voedkundige uitgangspunten hanteren; Montessori en Jena planscholen bijvoorbeeld. Via hun eigen organisaties zijn alle scholen en leerkrachten in het protestants-christelijk onder wijs bij de Unie School en Evan gelie aangesloten. De voorzitter is niet onder de indruk van de uitspraken over het gebrek aan belangstelling. „De discussie moet wel zuiver blijven. Kijk, dat ouders niet op religieuze gron den kiezen voor een bijzondere school, betekent niet, dat ze hun kind net zo lief naar een openba re school sturen. Dat is de rede- neerfout die vaak gemaakt wordt. Er zijn ook andere rede nen kinderen naar een bijzonde re school te sturen. Bijvoorbeeld omdat de sfeer er zo prettig is, of omdat de school goed aange schreven staat". Openbare scholen Grif geeft De Jong toe dat be langstelling voor religie afneemt in de samenleving. Het is dus re delijk dat er minder scholen ko men op religieuze grondslag. De behoefte aan openbare scholen stijgt daardoor wat. Zeker in Bra bant en Limburg, waar van ouds her vrij weinig openbare scholen zijn. „Je kunt ouders niet verbie den hun kind naar een christelij ke school te sturen. Maar als er behoefte ontstaat aan openbare scholen, moet je die bouwen", vindt hij. Christelijke scholen zijn geen openbare scholen met gods dienstles. Het verschil is groter, aldus De Jong. „Anders zou men gelijk hebben met de redenering dat wie geen behoefte heeft aan bijzonder christelijk onderwijs, voorstander is van openbaar on derwijs. Zo zit het niet! Het gaat om de mensen die op zo'n school werken. Ze moeten écht leven naar die overtuiging. Daar wordt bij de benoeming van leerkrach ten ook rekening mee gehouden. Ik wil niet in andermans tuintje wieden, maar leerkrachten aan katholieke scholen zijn nog al eens uitwisselbaar met die van openbare scholen". „Bij het pc-onderwijs is dat minder. Het is ook bekend dat ouders bewuster kiezen voor pc- onderwijs, dan voor het katholie ke. Maar ondanks de ontkerkelij king vinden veel mensen het nog steeds goed hun kind naar een school op levensbeschouwelijke basis te sturen". Identiteit „Zolang de verschillende scho len goed over het land verdeeld zijn, heeft onderzoek naar de mo tieven van schoolkeuze weinig zin", meent De Jong. Mensen kiezen nu eenmaal niet alleen van wege de identiteit voor bij zondere scholen. Ik zie het liever anders, maar zo is het altijd ge weest en vergeet niet: mensen zijn vrij die school te kiezen die zij het meest geschikt vinden". Dat ouders niet zo precies zijn, wat de identiteit betreft, ontslaat de christelijke scholen niet van de plicht dat wel te zijn. „Ouders kiezen voor een school. Onthef fing voor het bijwonen van gods dienstles is er dus niet bij", zegt hij streng, om er lachend aan toe te voegen dat hij niet graag de scholen de kost geeft die wel eens water bij de wijn doen. „Branchevervaging is slecht. Sjoemelen met de identiteit keert zich op den duur toch te gen je", reageert de bestuurder op de vraag of een school net zo recht in de leer is wanneer er nog twee leerlingen nodig zijn om een klas vol te krijgen en de meester of de juf niet kwijt te ra ken. „Het speelt niet zo vaak, maar het is de uiterste conse quentie, ja". „Van de scholen in Nederland is 25 procent protestant-christe lijk. Ons belangrijkste doel is niet dat zo te houden. Maar wat er straks over is, moet wel iets voorstellen. Het gaat ons niet in de eerste plaats om de aantal- i len", verduidelijkt hij. Beter Ouders kunnen ook voor een bijzondere school kiezen omdat die 'beter' is. In 1984 zakten op openbare mavo-, havo- en vwo- scholen twee keer zoveel exa menkandidaten als in het confes sioneel onderwijs. De Jong heeft moeite dat te verklaren. „We ge ven wel veel persoonlijke bege leiding, maar daar hebben we geen monopolie op". Het geld dat ouders voor bijzondere scho len betalen, is hooguit genoeg voor een schoolreisje of een bandrecorder. „Kleinigheden", meent De Jong. „En dat een las tige leerling geweigerd wordt, heb ik in de vijftien jaar dat ik rector geweest ben van een scho lengemeenschap, niet meege maakt". Haast verontschuldigend voegt hij eraan toe dat de open bare en bijzondere scholen el kaar niet echt goed kennen „We komen weinig bij elkaar op be zoek." De Utrechtse hoogleraar Dod de voorspelde dat het systeem van bijzonder en openbaar on derwijs over vijftien jaar niet meer bestaat. Hij ziet de levens beschouwelijke zuilen in het on derwijs vergroeien tot één ge heel. Zeker voor het bijzonder beroepsonderwijs ziet hij geen toekomst. „Dat had hij gedacht. Doddes betoog is wetenschappelijk ge zien slecht. Hij voorspelt op grond van een historische lijn. Gezien de ontkerkelijking zou er dan over 25 jaar geen christen meer over zijn", klinkt het haast triomfantelijk. „Dodde meent dat de samenleving steeds uni former wordt, maar het tegen deel is het geval. Bij het katho liek onderwijs mogen in het alge meen de scherpe kantjes eraf zijn, bij het pc-onderwijs is dat niet zo". Tegenwicht „Christelijk timmeren is na tuurlijk onzin, het gaat om de vorming van jonge mensen en dat is meer dan openbaar onder wijs plus bijbelles. Het bijzonder onderwijs biedt een belangrijk tegenwicht voor de no-nonsense trend van deze tijd. Scholen moeten leerlingen duidelijk ma ken dat het belangrijker is een goed mens te zijn, dan bijvoor beeld een keihard zakenman". „Nee, ik ben niet somber over de toekomst van het christelijk •onderwijs", besluit De Jong. „Maar we moeten er wel hard aan werken om te voorkomen dat de voorspelling van Dodde uitkomt". Hirschhagen was met 400 bunkers een van de grootste fabrieken waarmee Hitier tussen 1939 en 1945 zijn na zitroepen van munitie voor zag. In deze fabriek, gelegen in Hessisch Lichtenau (20 kilometer van het Westduit- se Kassei) werden tiendui zenden, ook vele Nederlan ders, onderworpen aan dwangarbeid. Na ruim veer tigjaar zal een aantal overle venden elkaar weer ont moeten op initiatief van me vrouw Gisela Höfert (38) uit Hessisch Lichtenau. Haar thans 76-jarige moeder was destijds als dwangarbeid- ster in de munitiefabriek te werk was gesteld, omdat haar grootvader socialist was. Vrijdag begint er voor die dwangarbeiders - de ge vangenen, de 'vrijwilligers' van de Arbeitseinsatz, de jo dinnen uit concentratie kamp Buchenwald - een driedaagse reünie bij de voormalige munitiefabriek. door Dick Hörst De 65-jarige Arnhemmer Wim Tho massen kan zich zijn verblijf als dwangarbeider in Hirschhagen nog herinneren als de dag van gis teren. Vijf dagen na zijn huwelijk werd hij door de SD gepakt en via kamp Amersfoort, met alleen een handdoek, zeep en tandenborstel, op de trein naar Duitsland gezet. Urenlang kan hij er over praten. Thomassen weet nog hoe het in de fabriek verboden was met de Russinnen te spreken, hoe de jo dinnen met machinegeweren on der schot werden gehouden en hoe tegenspraak werd afgestraft met levensgevaarlijke karweien waar bij regelmatig ontploffingen voor kwamen. Hij weet nog hoe er honger werd geleden, zeer zware arbeid moest worden verricht op een bordje koolsoep dat meer water dan kool bevatte. Hoe de plundering van af- valtonnen, om wat eetbaars te vin den, werd afgestraft en hoe jodin nen hun voeten met papier omwik kelden om toch nog op 'schoenen' te kunnen lopen. Toch heeft Wim Thomassen nog geluk gehad: „Na een half jaar zag ik kans de benen te nemen. Na een lange, avontuurlijke en vooral ang stige reis, stond ik een paar dagen later weer onverwacht en heel huids bij mijn vrouw op de stoep". Folteringen Vele anderen hebben Hirschha gen niet overleefd en zijn door de giftige chemicaliën in de spring stoffen, door explosies of door fol teringen en strafexpedities van de fascistische machtshebbers ten gronde gegaan. Zo herinnert Adrianus van Deutekom, een 62-ja- rige Rotterdammer, zich nog hoe Britse bommenwerpers in oktober 1943 Kassei tot doel kozen. Meer dan 10.000 mensen verbrandden of stikten. Als dwangarbeiders moes ten ze de lijken ruimen. Van Deutekom is één van de overlevenden die onlangs werd geïnterviewd door de Westduitse professor dr. Dietfrid Krause-Vil- mar van de „Gesamthochschule Kassei". Voor het wetenschappelij- Wim Thomassen: geluk gehad. (foto GPD) ke project „Auslandische Zwan- garbeiter in Stadt und Landkreis Kassei 1940 bis 1945" had de pro fessor in april van dit jaar een ont moeting met Van Deutekom. Daar bij waren ook 84 andere voormali ge Nederlandse dwangarbeiders van Hirschhagen aanwezig. Veel van de voormalige 'kanarie vogels', zoals de dwangarbeiders werden genoemd omdat hun haren door de munitie-chemicaliën geel en rood kleurden, hebben al inge schreven voor de reünie, die vrij dag 3, zaterdag 4 en zondag 5 okto ber plaats heeft iri Hessisch Lichte nau. Men verwacht honderden Duitsers, Polen, Fransen, Russen, Italianen, Bulgaren en nogal wat Nederlanders. Nooit meer Op het programma staan een J rondleiding door het huidige Hirschhagen en een bezoek aan de nog overgebleven bunkers van de voormalige munitiefabriek op het! programma. Er zal een herden- kingsplechtigheid ter nagedachte nis aan de slachtoffers plaats heb ben, op het oude kerkhof worden kransen gelegd bij de graven van? hen die aan explosies ten offer vie len. Waarom een reünie? Initiatief-, neemster Gisela Höfert: „Om ver- i broken contacten uit die bange pe- j riode te herstellen, ervaringen uit het verleden eindelijk eens te ver werken en vriendschapsbanden tussen de verschillende volken aan te knopen, opdat zoiets nooit meer- kan gebeuren". „De dierenbescherming dringt aan op een alternatief voor de legbatte rij. Dan dragen wij een schitteren de oplossing aan en is het nog niet goed", zo moppert ir. I. P. Haartsen van het Imag, het Instituut Mecha nisatie, Arbeid en Gebouwen, in Wageningen. Haartsen is één van de beden kers van een nieuwe kippenwo- ning: een schuin oplopend gebouw met stellingen van bijna twee me ter hoog, die onderverdeeld zijn in een drietal etages. Vooral de witte legkip schijnt erg blij te zijn met de beweging waartoe deze etage-bat terij het dier noopt. De iets zwaar dere bruine legkip heeft er meer moeite mee. Binnenkort wordt de eerste Ne derlandse etage-batterij gebouwd op het terrein van Het Spelderholt, het nationaal centrum voor onder zoek en voorlichting voor de pluimveehouderij, dat in Beekber gen is gevestigd. De kip is dan niet meer individueel opgesloten, maar kan in stro, zand en turfmolm rondscharrelen en zich in het gehe le hok vrij bewegen. Voer en water bevinden zich op de bovenverdiepingen, er is een apart compartiment voor de legnesten en in de nok van het hok zijn zitstokken aangebracht voor de kippen, die boven alles uit wil len tronen. „Bij kippen leeft een sterk doorgevoerde sociale rangor de", legt bouwkundige C. ter Beek uit. „De bazigste kip zit bovenin, de anderen passen zich aan. Met de legnesten kunnen we niet voorko men, dat kippen soms wel met vier of vijf tegelijk op één nest zitten, maar gemiddeld één nest op zes kippen in de batterij moet voldoen de zijn". Verschilt het etagesysteem qua leefruimte maar weinig van een ge woon kippenhok, van de legbatte rij is het principe van de automati sche afvoer van mest en eieren overgenomen. Draadroosters en luchtpijpjes op de etages zorgen er voor, dat de mest via banden kurk droog naar buiten wordt gebracht. Haartsen: „Ondanks al die techni sche toepassingen is het voor de kip een verbetering èn tegelijker tijd voor de boer geen verslechte ring". Er worden in het nieuwe Spel derholt tweemaal zesduizend kip pen gehuisvest. Hoe dergelijke massa's kippen zich ten opzichte van elkaar zullen gedragen, dient te worden afgewacht. Door de gro tere bewegingsvrijheid zal onge twijfeld meer voer per kip nodig zijn. De kip zou haar ei wel eens op een andere plaats dan in het spe ciale legnest kunnen deponeren, met waarschijnlijk een hoger per centage breuk en in ieder geval meer werk voor de boer. Ander zijds kan de gezondheid van de kip erop vooruit gaan. Het gebeurt allemaal niet zo maar. Uiterlijk in 1990 geldt in de EG een huisvestingsnorm van ma ximaal zeven kippen per vierkante meter. „Wij halen die norm", aldus1 Haartsen, „want behalve de opper vlakte moet je rekening houden met de drie etages in het systeem", j Haartsen meent dat we in ons] streven naar een goedkoop schar-j relei zyn geslaagd. Op dat terreinf gaat echter ook het oordeel van de Dierenbescherming meewegen. Hoofdbestuurslid A. J. Dekker zietj wel pluspunten: de kippen hebben het er veel beter, lopeh vrij rond,r kunnen zelfs wat omhoog fladde ren: „Op zich is het dan ook een goed principe, maar qua uitvoering deugt het niet". Hij vervolgt: „Het etagesysteem is een uitstekend al ternatief voor de legbatterij maar niet voor de scharrelschuur. We hebben grote moeite met de grote hoeveelheid kippen die volgens het etagesysteem bij elkaar wor den gezet en met het ontbreken van daglicht". Volgens Dekker voelt de kip zich pas in de scharrelschuur echt ki plekker. Ze krijgt daar onder ande re daglicht, wat voor haar gezond heid noodzakelijk is. In in het eta gesysteem is het technisch onmo gelijk een directe lichtinval in te bouwen. Verder zijn de zwakkere exemplaren onder de kippen ge doemd op de etagesniveaus te blij ven en krijgen geen kans op de grond een plaatsje te veroveren, tussen het strooisel. Is in het etagesysteem, om verontreiniging te voorkomen, be wust gekozen voor drinknippels, de dierenbescherming vreest ook hier, dat alleen kippetje de voorste erbij kan. Het Kwaliteitsbesluit Scharreleieren is volgens Dekker terecht onverbiddelijk: alleen open drinkbakken zijn toegestaan (GPD) De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland zullen met een eucharistieviering op zondag 26 oktober in Den Haag het veer tigjarig priesterjubileum van paus Johannes Paulus II feeste lijk vieren. Daarbij zal ook de vertegenwoordiger van de paus in ons land, monseigneur E. Cas- sidy, aanwezig zijn. De geestelijkheid van Neder land en de oversten van de kloos tergemeenschappen hebben hierover een brief gekregen van. aartsbisschop Simonis. Mede na mens de andere bisschoppen vraagt hij de gelovigen, op 1 no vember (Allerheiligen) ook in pa rochies en kloosters te gedenken dat Karol Wojtyla veertig jaar ge leden in Krakow tot priester werd gewijd. Simonis in deze brief: "De paus heeft in zijn encyclieken en ontelbare toespraken en brieven getracht, het Woord van God weerklank te doen vinden bij alle mensen van deze tijd". Kerkleden. De Gereformeer de Kerken in Nederland willen uitstel van het besluit over de op richting van een interkerkelijk centrum voor automatische le denadministratie. Eerst worden de plaatselijke kerken geraad pleegd. Het resultaat daarvan zal eind maart volgend jaar bekend zijn. Volgens een woordvoerder van de Gereformeerde Kerken is het nog lang niet zeker, dat de gere formeerden aan dit centrum zul len meedoen. Dat heeft alleen zin als alle plaatselijke kerken daar toe bereid zijn. Veel plaatselijke kerken hebben nu hun eigen sys teem. De overheid beëindigt op 1 ja nuari 1988 de registratie van ker kelijke gezindte of levensbe schouwing in de gemeentelijke bevolkingsadministratie. Vooral de grote kerken (rooms-katho- liek en hervormd) hebben hun ledenadministratie geheel op de ze gegevens opgebouwd. Om in die leemte te voorzien richtten acht kerken begin juli de Stichting Interkerkelijke Le denadministratie (Sila) op. Het ministerie van binnenlandse za ken stelde hiervoor f 15,5 miljoen beschikbaar. De kerken moeten op korte termijn beslissen of ze inderdaad gebruik van zo'n ad ministratiecentrum willen ma ken. Wassenaar. Volgende week woensdag, 8 oktober, om 8 uur besteedt de Protestantenbond in Wassenaar, Lange Kerkdam 46, een avond aan het thema 'Ethiek en wereldgodsdiensten'. Dr. R. M. Nepveu, wetenschappelijk medewerker aan de Utrechtse universiteit en rector van het op leidingsinstituut van de Neder landse Protestantenbond, zal het onderwerp inleiden. Hij zal het hebben over de in vloed van religies op de ethiek en het ethisch handelen, verande ringen in de wereldgodsdiensten en de gevolgen daarvan voor de ethiek en het onderscheid tussen ethiek en gewoonterecht (adat). Na de inleiding is er gelegenheid tot discussie. De toegang is gra tis. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Woudenberg P. A. de Bres Dinxperlo. Afscheid. Na ruim 26 jaar in verschillende functies te hebben gewerkt in de protestantse geestelijke verzorging in de krijgsmacht, zal ds. P. Sierat (68) te Oegstgeest op 10 oktober zijn werk neerleggen. De sectie 'Kerk en krijgsmacht' van de hervorm de Raad voor de Herderlijke Zorg biedt hem die dag een re ceptie aan van 3 tot 5 uur in 'Ons Centrum' aan de Traay in Die- bergen. Opvolger van ds. Sierat is de oud-militair O. A. Buirma. Als kolonel bij de luchtmacht had deze op het ministerie van defen sie veel te maken met perso neelszaken. Het kantoor van de ze functionaris is in het nieuwe synodegebouw in Leidschen- dam. Goed voor ziel De 53-jarige Engelse predi kant Ian Gregory van de congre- gationalistische kerk in New castle is een campagne begon nen onder het motto 'De be schaafde samenleving'. Zijn voornaamste overweging was, dat hoffelijkheid de eerste stap is op weg naar rechtvaardigheid en dat zelfbeheersing goed is voor de ziel. Met zijn campagne wil hij een bijdrage leveren aan het be vrijden van de Britse samenle ving van 'grofheid' en 'vulgari teit'. Gregory heeft rond zijn cam pagne een organisatie opgericht om zijn ideeën naar 'aanhangers van alle religies en alle ongelovi gen' te kunnen blijven uitdragen. Wie lid wil worden moet zich wel aan een speciale gedragscode on derwerpen. Zo moeten mannen zich ridderlijk gedragen tegen over vrouwen, moeten onderge schikten vriendelijk en begrij pend worden tegemoetgetreden en moet elk gedrag of taalge bruik worden vermeden dat an deren zou hinderen. Gregory acht het mogelijk, dat met zjn campagne de 'sociale or de' in de samenleving wordt her steld. Hij voorziet een teruggang in echtscheidingen, verkeerson gelukken, druggebruik en vul gaire uitingen. Overigens heeft de predikant voldoende pastorale ervaring op gedaan om te erkennen dat be schaafdheid niet het middel is te gen alle kwaad. "Er lopen inder daad heel wat hoffelijke schur ken rond". Geen boodschap. Meer dan de helft van de rooms-katholie- ken in Frankrijk heeft geen boodschap aan de officiële kerk leer. Men kan heel goed rooms- katholiek zijn zonder rekening te houden met de uitspraken van de paus, meent 55 procent. Dat cijfer kwam uit een opinie-on derzoek in verband met het ko mende bezoek van de paus aan Frankrijk. De helft van de rooms-katho- lieken acht abortus toelaatbaar en 72 procent ziet geen tegenstel ling tussen gelovig-zijn en voor echtelijk geslachtsverkeer. Bijna 70 procent heeft geen bezwaar te gen gehuwde priesters. Met vrouwelijke priesters zei 61 pro cent geen moeite te hebben. Bijna 16 procent van de Fran sen hangt geen enkele religie aan. In 1968 zei 4,5 procent dat. Wereldraad. De Wereldraad van Kerken vraagt in een giste ren uitgegeven verklaring de ruim 300 aangesloten lid-kerken, meer steun te geven aan Nicara gua. Het bestuur van de raad roept tegelijk de christenen in Amerika op, bij hun regering aan te dringen op politieke koerswij ziging tegenover dit land. Het Nicaraguaanse volk, zegt de Wereldraad, heeft er recht op zijn eigen lot te bepalen. Die soe vereiniteit wordt direct in gevaar gebracht door pogingen van de Verenigde Staten om de regering omver te werpen. - Een ander geluid laat de Lu therse Wereldfederatie (ook ge vestigd in Genève) horen. In een boodschap legt deze federatie er de nadruk op, dat druk van bui ten voor Nicaragua geen excuus kan zijn voor opschorting van de grondrechten, zoals vrijheid van spreken, van pers, van gods dienst en van het oprichten van vakbonden. Vergeving. De rooms-katho lieke aartsbisschop Peter Shirayanagi in Japan zei gisteren tijdens een dienst in Tokio, dat Japan mee verantwoordelijk is voor de 'twintig miljoen slachtof fers' en de vernietiging van mate riële en ideële waarden in de Tweede Wereldoorlog. Namens alle Japanse bis schoppen vroeg hij 'God en alle broeders en zusters' vergeving- voor het leed dat zijn land toen alle mensen heeft aangedaan. "De Japanse kerk vernieuwt haar plicht tot arbeid voor de vrede". Drs. K. de Jong: Ondanks de ontkerkelijking sturen nog veel mensen hun kind naar een christelijke school". (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15