Ouderenzorg: ruimte voor 7500 banen CAMEL 100's 73,65 Miljoenerifraude met sterfhuizen Omstreden burgemeester Happart uit ambt gezet Cursus echtscheiding een gat in de markt? Regering wil niet met Solidariteit praten NU OOK IN LEIDEN E.O. De extra lange Camel Filters WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 13 NIJKERK (ANP) - Met bijna 67 miljoen gulden per jaar uit de algemene middelen en het geld voor hun uitkeringen kunnen 7500 langdurig werklozen, vooral jonge vrouwen met weinig op leiding, de komende jaren in volledige betrekkingen aan de slag in de ouderenzorg. UTRECHT (GPD) Een heuse cursus echtscheiding. Met die aanbieding bestookt F. J. Props uit Utrecht op dit moment de Ne derlandse media. Iedereen die in de problemen rond echtschei ding is geïnteresseerd, kan voor 165 gulden intekenen op de cur sus die, desgewenst, zelfs kan uitmonden in de verstrekking van een diploma. Maar dat kost een tientje extra en je hebt er ver der niks aan, geeft de heer Props toe. „De Algemene Vereniging Ou ders Minderjarigen (AVOM), een belangenvereniging van en voor gescheiden mensen en hun kin deren, brengt binnenkort in sa menwerking met de uitgeverij Psycho Sociale Cursussen (PSC) een schriftelijke cursus echt scheiding op de markt", zo luidt het begin van het persbericht van de uitgeverij. Een vereniging en een uitgeve rij die samenwerken. Dat lijkt al lemaal erg solide. Maar de heer Props, wiens naam ook in het be richt wordt genoemd, geeft di rect toe dat hij achter zowel de AVOM als de PSC zit. "We gaan ons vooral op goeie voorlichting richten. Want daar is enorm veel behoefte aan", aldus Props. Het is de bedoeling dat met de op brengst van de (schriftelijke) cur sus de voorlichtingsactiviteiten van de AVOM worden gefinan cierd. De cursus echtscheiding is, zegt Props, geschreven door een collectief van deskundigen. Na men? „Nee, die noem ik niet. Dan zou ik ze alle twintig moeten noemen". Een stuk of twee is ook genoeg. „Nee, ook niet, dan doe ik de rest te kort". De heer W. Meuffels van het bureau voor hulp bij zwanger schap en/of alleenstaand ouder schap FIOM in Utrecht is scep tisch over de uitgave van de heer Dit heeft het sociaal-economisch adviesbureau Rients de Boer uit Dordrecht uitgezocht. Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) maakte het advies gisteren in Nijkerk bekend. Het ad viesbureau ging de mogelijkheden na om uitkeringsgelden aan te wenden voor werkgelegenheids projecten in de WVC-sector. Daar had het ministerie om gevraagd. Aanleiding ertoe was het terug- a van uitkeringsgelden in de Door de vergrijzing stijgt de be hoefte aan personeel in de gezins- en bejaardenzorg sterk, terwijl er op zijn vroegst in 1989 geld is voor de noodzakelijke uitbreiding van deze dienstverlening. Volgens het advies is het mogelijk met weinig geld en terugploegen is de tijdelij ke nood te lenigen. Wel moet men het dan nu al politiek eens zijn over de structurele uitbreiding van bud getten tegen het eind van de jaren tachtig. Het bureau heeft uitgerekend dat voor de extra banen van terug- ploegprojecten vrouwen in aan merking komen die een opleiding genoten van lager beroepsonder wijs of mavo en die een werkloos heidsuitkering genieten krachtens de wwv of de rww. De projecten kosten per jaar 266 miljoen gulden. Aan uitkeringen is hiervoor 172,5 miljoen beschikbaar, aan bijdra gen van derden 26,5 miljoen. De rest, 67 miljoen, komt ten laste van de algemene middelen (belasting inkomsten). UTRECHT (GPD) - De Utrechtse recherche heeft in samenwerking met de FIOD een fraudezaak opge lost waarbij tweeëneenhalf miljoen gulden werd verduisterd. Er zijn drie mannen aangehouden. Zij worden ervan verdacht bedrijven in moeilijkheden te hebben leegge plunderd en via ingewikkelde bv- constructies met btw-teruggaven te hebben geknoeid. Twee van de drie mannen, een 55-jarige man uit Weesp en zijn 33- jarige compagnon uit Amstelveen, maakten in 1982 al misbruik van de penibele omstandigheden waarin het bouwconcern Ogem zich be vond. Zij meldden zich bij de be windvoerders met het verhaal dat zij door middel van Arabisch kapi taal een dochter van de Ogem in Sneek konden Geen schulden De twee 'redders' zouden alleen de debetzijde overnemen, dus geen schulden. Het bedrijf in Sneek was toen zeventien miljoen gulden waard. Er stonden enige verplich tingen tegenover, zoals de overna me van het bedrijfspand voor vier miljoen gulden en een bankgaran tie van vijf miljoen gulden. Dat laatste zou volgens het duo via het Arabische consortium geen punt mogen zijn. De inventaris van het bedrijf in Sneek werd overgenomen door een nieuwe, tweede bv en de ma- chinefabrifek onderging een naamswijziging. In een paar weken tijd werd 1,6 miljoen gulden geïn casseerd bij de debiteuren. Op vijf- eneenhalve ton is beslag gelegd, maar 860.000 gulden verdween. De rest ging op aan rekeningen die on- middelijk moesten worden vol daan aan accountants, advocaten en 'managementskosten'. Aan het einde van de maand nam het tweetal de benen. De salaris sen, vier ton in totaal, werden niet uitbetaald. Het bedrijf ging failliet en werd overgenomen door een scheepswerf in Friesland. De bank, door al de schulden in feite eige naar van het bedrijf, en de Ogem begonnen een civiele procedure te gen het duo, dat intussen handig gebruik maakte van van het Friese bedrijf door de tweede, eigen bv. Derde bv Middels facturen bewees die nieuwe bv recht te hebben op btw- teruggave. Dat leverde begin 1983 618.000 gulden op. In 1984 werd de ze truc herhaald, nadat bv-2 was verkocht aan een derde bv. Machi nes die acht ton waard waren, en inmiddels verkocht, werden op facturen opgewaardeerd tot twee miljoen gulden. Zo werd de terug gave 386.000 gulden btw plus nog eens 250.000 gulden wir-premie. Dit geld werd via Antilliaanse bv's weggesluisd. Toen de FIOD in de zaak dook, oktober vorig jaar, had het duo al versterking gekregen van een 42- jarige Amsterdammer. Het drietal hield kantoor in Utrecht en zegde de belastingdienst alle medewer king toe. De boekhouding was af wezig, maar de heren zeiden dat dit tijdelijk was omdat zij in de civiele procedures, aangespannen door bank en Ogem, werd gebruikt. De afspraak werd gemaakt over twee weken tot zaken te komen, maar toen de FIOD terugkwam, bleken de mannen verdwenen. De Utrechtse recherche werd in december bij de zaak betrokken toen de curator van een computer bedrijf uit Lelystad aangifte deed. De drie mannen hadden zich bij het in moeilijkheden verkerende bedrijf gemeld met de mededeling dat zij het via reorganisatie konden redden. Door het valselijk opma ken van een aantal contracten, kre gen zij het beheer over het bedrijf en het uitmelken kon beginnen. Binnen twee maanden was het be drijf leeggeplunderd. Bronswerk Recherche en FIOD gingen van toen af gezamenlijk aan het werk en ontdekten dat de mannen ook Bronswerk in Utrecht op hun ver langlijstje hadden staan. Er is nog een onderzoek gaande naar het verdwenen geld. Volgens een woordvoerder van de politie leef den de drie mannen zeer luxueus van hun inkomsten. Props, c.q. de AVOM, c.q. de PSC. „Het lijkt sterk op een een mansactie. Het rammelt mij te veel. Zo'n cursus moet 165 gul den kosten. Daar krijg je dan wel veel informatie voor, neem ik aan, maar het is een hoop geld. Wat de heer Props zegt, namelijk dat er alleen op allerlei deelge bieden informatie te krijgen is over dingen die bij een echt scheiding aan de orde komen, dat klopt wel. Er zijn een hele boel instellingen en folders, maar die werken inderdaad vaak nogal langs elkaar heen. Vijfhon derd pagina's informatie, die Props ons belooft, kunnen dan ook heel nuttig zijn. Wat dat be treft heeft de heer Props een gat in de markt gevonden. Maar moet dat nou 165 gulden kos ten?" Werf K. Damen uit surséance ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf K. Damen uit Har- dinxveld-Giessendam is uit de fi nanciële problemen. De surséance van betaling, waarin de werf sinds november 1983 verkeerde, is opge heven. De werf (96 werknemers) heeft een opdracht binnengehaald voor de bouw van tien bevoorra dingsschepen voor de Iraanse overheid voor een bedrag van 77 miljoen gulden. Bovendien is er een oplossing gevonden voor vier sleepboten die sinds vier jaar bij de werf zijn opge legd omdat opdrachtgever Irak de zeeslepers weigerde af te nemen. Hierin lag de oorzaak voor de fi nanciële problemen van de werf. De vaartuigen worden nu alsnog afgeleverd. Nieuwe kernproef Verenigde Staten WASHINGTON (Rtr./AFP/UPI) - De Verenigde Staten hebben giste ren een nieuwe ondergrondse kernproef uitgevoerd in de woes tijn van Nevada. De bekendma king volgde enige uren na de aan kondiging dat president Reagan en Sowjet-leider Gorbatsjov elkaar over een kleine twee weken zullen ontmoeten in Reykjavik. Het ministerie van energie in Washington deelde mee dat de proefexplosie werd uitgevoerd op ongeveer 700 meter diepte en een kracht had van tussen de 20 en 150 kiloton. Het ging om een militaire test, zo verklaarde een woordvoer der. Voor de ingang van het proef- complex werd geprotesteerd door ongeveer 400 mensen, onder wie de sterrenkundige Carl Sagan en Bernard Lown, winnaar van de No belprijs voor de vrede in 1985. De veiligheidsdienst arresteerde 139 ti, onder wie Sagan. Een F-15-gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een succesvolle proef ge nomen meteen anti-satellietwapen (Asat). Het is de vijfde geslaagde proef dit jaar. De 30 centimeter lan ge Asat werd afgevuurd op een ster om zijn infrarode richtaparatuur, die zich instelt op de hitte die de ster uitstraalt, te testen. Het Con gres heeft proeven verboden waar bij Asats worden ingezet tegen be wegende doelwitten die speciaal voor dat doel vanaf de aarde wor den gelanceerd. José Happart hier op een archieffoto tijdens een V/aalse manifestatie. WARSCHAU (Rtr./UPI) - De Pool se autoriteiten willen niet praten met het vakverbond Solidariteit dat bijna vijfjaar geleden werd ver boden. De autoriteiten hebben ge weigerd en blijven weigeren te pra- anp) ten met Solidariteit of Solidari- teitsleider Lech Walesa, zo ver klaarde de woordvoerder van de regering, Jerzy Urban. De regeringswoordvoerder wilde geen commentaar geven op de bij eenkomst die elf leden van Solida riteit, onder wie Walesa, maandag hebben gehad in Gdansk.De ver boden Poolse vakcentrale Solidari teit besloot maandag weer boven gronds actief te willen worden. Zij heeft een delegatie van 11 perso nen, onder wie Lech Walesa en Zbigniew Bujak, gevormd om on derhandelingen daarover te voeren met de regering. Als die niet wil meewerken, zal Solidariteit eenzij dig haar activiteit hervatten, zo is gisteren uit dissidente bronnen vernomen. Volgens de zegslieden is de delegatie maandag gevormd na vijf uur durende besprekingen in de parochiehuis van de Heilige Bir- gitta kerk in Gdansk. BRUSSEL/VOEREN - De Belgi sche Raad van State heeft gisteren de omstreden Voerense burge meester Jose Happart afgezet. Zijn benoeming in 1984 werd onwettig genoemd, omdat Happart de Ne derlandse taal onvoldoende be heerst en weigert Nederlands te le ren. Happart mag wel gemeente raadslid van Voeren blijven. Voeren behoort officieel tot de provincie Limburg, hoewel een meerderheid van de bevolking Franstalig is. Happart bestrijd de taalwet, die gezagsdragers ver plicht actief en passief de taal te beheersen van het landsdeel waar toe zij behoren. Happart liet gister avond weten de uitspraak van de Raad van State naast zich neer te zullen leggen. door Hans de Bruijn De uitspraak van de Raad van State kan ook nationaal tot een po litieke crisis leiden. De socialist Happart wordt krachtig gesteund door de Franstalige christendemo cratische regeringspartij PSC, de partij ook van minister van binnen landse zaken Charles-Ferdinand Nothomb, die de uitspraak van de Raad van State nu moet uitvoeren. Andere nationale politici, zowel van Vlaamse als van Waalse huize, hebben de afgelopen weken echter bezworen dat de zaak-Happart niet mag leiden tot de val van het chris- tendemocratisch-liberale, uit Waal se en Vlaamse partijen samenge stelde kabinet van premier Wil- fried Martens. De premier zelf hield gisteren de boot af door de affaire 'geen zaak voor de regering' te noemen. Toch verwacht men dat de beslissing in het kabinet tot spanningen zal kunnen leiden. De voorzitter van de grootste regeringspartij CVP, Frank Swaelen, zei gisteren 'dat Happart weg is en wegblijft, an ders is er een crisis'. Vertalen Happart werd in 1982 bij de ge meenteraadsverkiezingen in de Voerense raad gekozen. Vervol gens droeg de Franstalige meer derheid (tien van de vijftien zetels) hem voor als burgemeester. No thomb nam hem vervolgens een taaltest af, waaruit bleek dat Hap part naar eigen zeggen 'un peu' (weinig) Nederlands beheerste. Bovendien bleek dat Happart de Nederlandstalige gemeentestuk ken eerst in het Frans moest laten vertalen. Dat was volgens de Raad van State strijdig met het beginsel dat gezagsdragers de officiële streektaal zonder hulp van tolken of vertalers moeten beheersen. Desondanks keurde Nothomb in 1982 voorlopig Happarts benoe ming goed. Nieuwe test Een nieuwe test bleef echter uit, waarna Happart eind 1983 officieel werd benoemd en - in het Neder lands - de eed aflegde. De Vlaamse minderheid in de raad spande ech ter een procedure tegen de benoe ming aan. Het Limburgse provin ciebestuur schorstte Happart bo vendien als gemeenteraadslid, maar Happart bleef gewoon zitten. Beide zaken stonden gisteren op de rol van de Raad van State, met als gevolg dat Happart in de ene geval niet en het andere wel in het gelijk werd gesteld. De Raad van State vernietigde de schorsing door het provinciebestuur, omdat talenkennis in de Belgische kies wet geen voorwaarde is om als ge meenteraadslid gekozen te kunnen worden. In de Voerstreek - een kleine en clave in de provincie Luik, tegen de ondergrens van Nederlands Zuid-Limburg - bleef het gister avond nog rustig, hoewel heel wat aanhangers van Happart de straat op gingen. In het verleden is in de Voerstreek tussen nederlandstali- gen en franstaligen hevig slag gele verd naar aanleiding van de be stuurlijke problemen. Terugkeer De Franstalige meerderheid in de Voerense gemeenteraad heeft al aangekondigd Happart opnieuw als burgemeester te zullen voordra gen. Ook wordt overwogen hem tot 'eerste schepen' (wethouder) te be noemen, zodat hij - zolang er door de raad geen nieuwe burgemeester is voorgedragen - waarnemend burgemeester is. Happart noemde het oordeel van de vierde kamer van de Raad van State - die geheel uit Nederland- staligen bestaat - een 'politieke uit spraak van een flamingantisch col lege, onuitvoerbaar en ongrond wettelijk', dat laatste omdat in de Belgische grondwet nergens staat dat gezagsdragers een taalproef zouden moeten afleggen. Tegen deze uitspraak is echter geen be roep mogelijk. iProza opgroeiend meisje en een oude Het verhaal speelt zich af in een haven stadje in het Waterweggebied. Contact, prijs 18,90. - 'Mijn naam is Garrigue', de vierde druk van de reconstructie van een moord, ge pleegd in de loop van 1874 in Dordogne. Dit boek van Henk Romyn Meijer ver schijnt in de rubriek Literair Moment van Meulenhoff, prijs 17,50. Het gaat vergezeld van een informatieboekje over de auteur, prijs 2,50. - 'Bouillabaisse', roman van Jan de Rooy. Een groep vrienden verlaat de randstad om ergens in de Pyreneeën een nieuw bestaan op te bouwen. Maar de hoofdpersoon kan zijn draai niet vin den. De Prom, prijs 25,-. - 'Een dag van sneeuwgevolgd door 'Een gesprek', verhalen van André Jans- sens. Hadewych, prijs 19,90. - 'Gevonden voorwerpen' door Keri Hulme. Een man ontwaakt in een cel. Waarom? Hij begrijpt het niet, maar het besef dringt door dat hij gaat sterven. An Dekker, prijs 16,50. - 'Een mens die aan jouw kant staat', 23ste roman van Jos van Manen Pieters. Zomer en Keuning, prijs 19,50. - 'In de hand van de engel'. Bert Si mons en Petra Sjouwerman vertaalden dit omvangrijke, aangrijpende en vaak ontroerende levènsverhaal van een Pier Paolo Pasolini, zoals hij door Domini que Fernadez werd gezien. In Frankrijk werd dit werk bekroond met de Prix Goncourt. Arena. - De lange mars' door William Styron, die vertelt hoe mariniers een zinloze 36 mijl lange route moeten afleggen. Veen, prijs 16,90. Jeugdboeken - 'Blij dat ik vrij', seksgids voor jongens, samengesteld door J. Gale onder medi sche redactie van P. J.F. Dupuis. Niet al leen de 'technische kant' komt aan bod, er worden ook vele onware verhalen over seks aan de kaak gesteld. Ploegs- ma, prijs 22,90. - 'Buiten beeld', ror vanaf twaalf jaar door John Rowe Townsend. De jongeman heeftaanvan- kelijk alleen maar oog voor haar dure camera tot hij ontdekt dat er ook een meisje achter staat. Ploegsma, prijs ƒ22,50. - 'Een laatste toevlucht' door Elisabeth Lutzeier. Voor kinderen vanaf negen jaar. Ploegsma (met leeswijzer), prijs ƒ22,50. - 'Spin in de morgen' door Koos Mein- derts. Voor kinderen vanaf elf jaar. Ploegsma (met leeswijzer), prijs 22,95. - 'Peter en de wolf, een fraaie, kleurrijke uitgave (in groot formaat) van het muzi kale sprookje van Serge Prokofjev, vrij verteld door Loriot. Met illustraties van Jörg Müller. Ploegsma, prijs 32,50. - 'Lefgozers' door Valentine Kalwy. Een lerares die schrijft over leerlingen op een middelbare school. Voor jongeren van tien jaar en ouder. Holland, prijs 19,90. - 'Tessa' door Diet Verschoor. Wat je zoal op twaalfjarige leeftijd kunt voelen, denken en ervaren. Voor jongeren van tien jaar en ouder. Holland, prijs 18,90. - 'De bronzen boog' door Elisabeth George Speare. Hoe jongeren hun haat gevoelens leren beheersen. In Amerika bekroond met de jaarlijkse prijs voor het beste jeugdboek. Holland, prijs ƒ24,90. - 'Het wolkenschip'veertien sprookjes- jongeren achtige verhalen van Paul Biegel. Om te lezen en voor te lezen. Holland, prijs f22.90. - 'Klop, klop, wie is daar?' door Tan Koi- de met tekeningen van Yasuko Koide. Een spannend verhaal over marmotten, konijnen en wasbeertjes. Met een vrien delijk einde. Voor kleuters en peuters. Gottmer. prijs 18.50. - 'Italië', reisgids, vakantieboek, lande- nintroductie. Alles in één. Bestemd voor jongeren van 9 tot 14 jaar. Gottmer, prijs 14,90. onder deze titel bijeengebracht. Be stemd voor lezers van 9 tot 16 jaar. Unie pers, prijs 16,90. - 'Ontsnapt aan de galg', de eerste jeugdroman van Ton van Reen, be stemd voor jongeren van twaalf jaar en ouder. Wildeboer, prijs 19,90. - 'Bozo's droom' door Trude de Jong met illustraties van Sylvia Weve, een fantasierijk, spannend jeugdboek. Sja- loom, prijs 19,90. - Fenna' door Veronica Hazelhoff, een roman voor jongeren. Sjaloom, p$rijs Poëzie ƒ9,90. - 'Een andfer pad', gedichten van Fetze Pijlman. Holland (De Zonnewijzer), prijs ƒ9,90. - 'Paard Heer Mantel', gedichten van Doeschka Meijsing. An Dekker, prijs 25,-. Thrillers - 'Een erekwestie' door het voormali ge Britse Lagerhuislid Jeffrey Archer, onder meer de auteur van de onlangs op de televisie gebrachte serie 'Kane en Abel'. Steven Spielberg heeft inmiddels al de filmrechten van deze nieuwe thril ler gekocht. Bruna en Zoon, prijs 29,90. - 'Houten hotel aan de Plansee', een laat debuut van Ben Molenaar, die der tig jaar lang hoofdvertegenwoordiger was van een Twentse textielfabriek. In zijn spannend moordverhaal beschrijft hij mede de ondergang van de eens zo machtige textielbedrijven. Helmond, prijs 20.10. Religie - 'Kerk en vrede in de oudheid' door L. de Blois en G.H. Kramer is de heruitga ve van een gedeelte van een bundel, die een aantal jaren geleden verscheen ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Vrije Universiteit. Kok, prijs 14,75. Diversen - 'Scheiden doet lijden?', (voor)oordelen over.de gevolgen van echtscheiding. Ite- ke Weeda en Jan Groenewold verzamel den de resultaten van een Libelle-on- derzoek onder gescheiden manr De Haan, prijs 24,50. - 'Btw-tabellen'. De nieuwe btw-tarie- ven in diverse uitvoeringen, verschenen by Kluwer. Prijzen: als brochure geniet 6,50, als boeKje 10,- en als gespira- leerde tabel in boekvorm 12.50. - 'De jiddische keuken'. De titel zegt genoeg over dit door Raf Avnon en Uri Sella samengestelde boek. Kosmos, prijs ƒ27,90.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13