Uitgaven stijgen met paar tientjes Nieuw schuldenakkoord Mexico CBS publiceert nieuwe beursindex Telegraaf moet atv invoeren Lakeman wil getuigen horen over zaak Hollandia Kloos IDE KORTINGEN VAN WOONING MAKEN KEUKENS MET COMFORT BETAALBAAR. Btw-verhoging goedgekeurd Gouden handdruk voor 55-plussers bij Philips Keukencomfort voor 'n uitgekookte prijs. WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 ECONOMIE PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft uit gerekend dat de uitgaven per maand tussen de twaalf en de dertig gulden zullen stijgen als gevolg van de btw-stijging. Voor een gezin dat moet rondkomen van een minimumuit kering gaan de boodschappen twaalf gulden (vijf voor de eerste levensbehoeften en zeven gulden voor de rest) meer kosten; een gezin met een modaal inkomen gaat onge veer 22 gulden meer uitgeven en twee keer modaal ongeveer dertig. AMSTERDAM (GPD) - Het Cen- traal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceert vanaf vandaag een nieuwe beursindex. De zoge naamde CBS-stemmingsindex, die zeven keer per dag wordt bere kend, komt met ingang van 1 ja nuari 1987 officieel in de plaats van de huidige ANP/CBS-beursindex. Volgens de voorzitter van de Ver eniging voor de Effectenhandel, drs. B. F. baron Van Ittersum, neemt de informatie over de beurs hierdoor toe en dat is voor alle be leggers voordelig. De nieuwe index geeft het ver loop weer van het gemiddeld koersniveau van de hoofdfondsen van de Amsterdamse Effecten beurs. In de aandelen van hoofd fondsen kan van tien uur 's mor gens tot half vijf 's middags doorlo pend worden gehandeld. Daardoor kan de index ook een groot aantal keren per dag worden berekend en geeft zodoende voortdurend een beeld van de stemming op de beurs. Omdat de stemming een ver schijnsel is dat zich niet op lange termijn laat vergelijken, wordt de index gebaseerd op een basistijd stip dat nooit verder terug ligt dan twee jaar. De CBS-stemmingsin- dex is speciaal bedoeld voor korte- termijnanalyses van de beurs en daarom wordt de basis elk jaar ver- lpffd. Vonr 1986 zijn de cijfers bere kend op basis ultimo 1984 is gelijk aan 100. Op 2 januari 1987 wordt de basis verlegd naar de laatste dag van 1985. Aan de CBS-stemmings index valt dus onmiddellijk te zien hoeveel procent het gemiddeld koersniveau van de hoofdfondsen ten opzichte van een bepaalde da tum is gestegen of gedaald. index is volgens de directeur-generaal van de statis tiek, prof. dr. W. Begeer een veel gevoeliger indicator dan de oude ANP-CBS/index. Dat komt vooral omdat de CBS-stemmingsindex zeven keer per dag wordt bere kend, maar ook omdat de relatief grote invloed die sommige fondsen (bijvoorbeeld Unilevér) vroeger op de ANP/CBS-index hadden, nu meer is gladgestreken. Naast een algemene index voor de hoofdfondsen worden twee groepsindexcijfers berekend. Eén voor de internationale concerns (Philips, Akzo, Unilever, Shell en Hoogovens) en één voor de lokale ondernemingen. De laatste groep wordt door het CBS nog onderver deeld in financiële en niet-financië- le instellingen. Verder maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek voor kleine groepen fondsen (ban ken, verzekeringsmaatschappijen, industriële ondernemingen en transport- en opslagondernemin gen) afzonderlijke indexcijfers. De btw-verhoging, die gisteren door de Eerste Kamer werd goed gekeurd, is een tijdelijke maatregel om de tegenvallende aardgasbaten op te vangen. Zodra de prijs van een vat olie weer boven de zestig gulden uitkomt zal het algemene tarief weer naar beneden gaan. De maatregel moet twee miljard gul den opbrengen. Er bestaan twee tarieven btw, die vanaf vandaag respectievelijk zes en twintig procent bedragen. On der het lage tarief vallen onder meer melk, brood, fruit, groenten, koffie en geneesmiddelen. Het ho ge tarief is eigenlijk het algemene tarief en daar valt de rest onder. Een aantal zaken valt niet onder het btw-tarief en wordt dus ook niet duurder. Dat zijn onder meer de PTT-diensten, het onderwijs, sportcontributies, prestaties van artsen en lijkbezorgers, tv- en ra dio-bijdragen en verzekeringen. De consumentenorganisaties Konsumenten Kontakt en de Con sumentenbond maken zich zorgen over de prijsverhogingen en zullen deze ook scherp in de gaten hou den, zo maakten woordvoerders gisteren bekend. Volgens hen is het bij prijsverhogingen altijd zo dat er naar boven afgerond wordt en dat de consument in het alge meen meer betaalt dan de werkelij ke btw-verhoging. Zodra de prij zen naar de mening van de consu mentenorganisaties te veel om hoog gaan zullen zij de Economi sche Controledienst inschakelen. De woordvoerder van de Consu mentenbond voegde eraan toe dat hij nog moest zien dat de maatregel inderdaad een tijdelijk karakter heeft. "Waarschijnlijk wordt hij nooit meer afgeschaft", zo meent de bond. Beide organisaties zetten verder kanttekeningen bij de in de miljoenennota en troonrede aange kondigde algemene prijsdaling voor volgend jaar. Het kabinet zegt dat bij deze prijsdaling rekening gehouden is met de btw-verho ging, maar KK en de bond denken dat de prijsdaling minder zal zijn of geheel achterwege zal blijven. "De ondernemer wil er zelf uiteraard niet slechter van worden", aldus een woordvoerder van de bond. 'Urker vissers verbrandden administratie van visafslag' LAUWERSOOG (ANP) - Urker vissers zijn mogelijk verant woordelijk voor de diefstal en het in brand steken van een deel van de administratie van de visafslag in Lauwersoog op maandagmorgen. Volgens de Groninger officier van justitie mr. M.H. Severeih heeft de di recteur van de visafslag in zijn aangifte van de diefstal laten weten dat de papieren door een groep Urker vissers uit zijn kantoor werden gehaald en ver volgens in brand gestoken. Mogelijk hebben de vissers met hun actie willen voorko men dat de administratie in handen kwam van de Algeme ne Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij. Deze dienst nam vori ge week al een groot deel van de boekhouding van de visaf slag mee voor een controle. De AID controleert of vissers zich houden aan de afgesproken vangstbeperkingen binnen de Europese Gemeenschap. De rijkspolitie heeft nog geen aanhoudingen verricht. EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft op centraal niveau met de vakbonden afspraken gemaakt over nieuwe mogelijkheden voor oudere werknemers om vervroegd uit te treden. De onderneming is bereid in een aantal gevallen aan 55-plussers voor wie geen werk meer is een gouden handdruk te geven in de vorm van een uitkering ineens. Daarover moet dan wel op lokaal niveau overeenstemming zijn tussen de bedrijfsleiding en de bonden. Een woordvoerder van Philips heeft dit gisteren meege deeld. De regeling wordt voor het eerst toegepast by de draad- en lampen fabriek Pope in Venlo, een volledi ge dochter van Philips. Bij dit be drijfsonderdeel moeten in het ka der van een reorganisatie 150 werk nemers verdwijnen. Hoeveel van hen ouder zijn dan 55 jaar wist de woordvoerder van Philips niet te melden. Evenmin is nu al bekend hoe groot de bedragen zijn die Phi lips wil uitkeren. De hoogte daar van is afhankelijk van het huidige inkomen en niet van het aantal dienstjaren. "De gouden handdruk is be doeld om te dienen als een aanvul ling op de werkloosheidsuitke ring", aldus de zegsman van Phi lips. Het staat de werknemers die gebruik maken van de regeling echter vrij om het bedrag ineens op een andere manier te besteden. "Zij krijgen het geld en kunnen er mee doen wat ze willen". Philips heeft voor de nieuwe re geling gekozen omdat het na de stelselwijziging niet meer mogelijk bleek om een directe aanvulling te verstrekken op sociale uitkerin- aldus de woordvoerder van concern. Nicolaas Heij met de obligaties. Studie met obligateis gefinancierd AMSTERDAM (ANP) - De 27. jarige Nicolaas Heij, student aan de Universiteit van Am. sterdam, heeft een nieuwe ma nier gevonden om zfin studie tc; kunnen betalen: een obligatie lening. De lening omvat 10.000 gulden en is verdeeld over vijf. tig stukken van 200 gulden. D(; economie-student was zijrt obligaties binnen een week; kwijt, zegt hij. Zij zijn onderge bracht bij familie en vrienden. Heij: "Het was helemaal niel; moeilijk de obligaties onder t€- brengen. Ik had even makke lijk 15.000 gulden kunnen bin nenhalen". De looptijd van. Heij's lening is negen jaar. In. 1991 begint hij af te lossen. De- rente wordt vergoed in een vast. en in een variabel deel. De "be legger" mag een gemiddeld rendement van acht procent, verwachten, aldus Heij. Heij zegt tot deze vorm van studiefinanciering gedwongen te zijn doordat zijn ouders niet langer aan zijn studie willen bijdragen. Commerciële banken lenen zes miljard Renault Zowel het Franse staatsautomo- bielconcern Renault als de Peu geot Groep wil zijn werknemersbe stand verder inkrimpen teneinde de produktiviteit te vergroten. Vol gens Renault-topman Georges Besse gaat het bij zijn bedrijf om een vermindering van het aantal werknemers tot 75.900 aan het eind van dit jaar. Bovendien sloot Besse een verdere inkrimping met 5.000 arbeidsplaatsen in 1987 niet uit. Burda De Westduitse uitgever Frans Burda is gisteren op 83-jarige leef tijd overleden in Offenburg. Dit werd meegedeeld door zijn familie. Burda breidde het bedrijfje van zijn vader uit tot een van de groot ste drukkerijen en uitgeverijen in de Bondsrepubliek. Hij trouwde in 1931 met zijn vrouw Anne. Deze richtte in 1949 met "Burda Moden" haar eigen uitgeverij op. Dit is thans de grootste mode-uitgeverij ter wereld. Banken De VKBV, een bij de vakcentrale van middelbaar en hoger personeel (MHP) aangesloten bond van ka derpersoneel in het bank- en verze keringsbedrijf, houdt verdere ar beidstijdverkorting voor gezien. De bond laat in tegenstelling tot de Dienstenbond FNV bij de komen de onderhandelingen over een nieuwe cao in het bankbedrijf (100.000 werknemers), de 36-urige werkweek vallen, zegt VKBV-be- stuurder A. Cremers. Schiphol Ondanks het grote aantal bouw activiteiten en de daaruit mogelijk voorkomende overlast voor luch treizigers, is Schiphol weer geko zen tot beste luchthaven. De lezers van twee Engelse bladen voor za kenreizigers, Business Traveller en Executive Travel, hebben Schip hol uitgeroepen tot beste luchtha ven ter wereld respectievlijk van Europa. DELFT-Aan de Technische Universiteit in Delft is ter gelegenheid van het Aluminium Symposium de aluminium Volvo LCP te zien. Deze Volvo weegt 185 kilo minder dan een normale. (foto anp» WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr) - Mexico heeft met westerse banken een akkoord bereikt over een le ning van zes miljard dollar. De overeenkomst moet de weg vrijma ken voor een pakket leningen van in totaal 12 miljard dollar aan dit Latijnsamerikaanse land. Mexico torst een gigantische schuldenlast van zo'n dan 100 mil jard dollar. Door de sterke daling van de olieprijzen zijn de proble men sinds een jaar nog eens toege nomen. Het land is voort zijn in komsten sterk afhankelijk van de olie-export. De onderhandelingen over herfi nanciering van de schulden, deze week in Washington, verliepen moeizaam. Maandag dreigde direc teur Jacques de Larosière van het Internationaal Monetair Fonds zelfs een al door het IMF toegezeg de krediet van 1,6 miljard dollar te rug te trekken, als er voor twaalf uur 's nachts geen resultaat zou zijn geboekt in de onderhandelin gen tussen de banken en Mexico. Toen er op dat tijdstip geen ak koord lag, werd de klok stilgezet om de onderhandelaars meer tijd te geven. Vanochtend werd de overeenkomst tussen Mexico en de commerciële banken bekendge maakt door de Citibank, de leider van het comité van 13 banken dat met de Mexicanen onderhandelde. wat kritiek opgeroepen. Een van de meest bekritiseerde punten is, dat Mexico extra hulp wordt be loofd bij dalende olieprijzen. Voor Mexico is dat cruciaal, omdat het land van olie-export afhankelijk is. Maar wat voor Mexico geldt - da lende inkomsten als gevolg van da lende grondstoffenprijzen - geldt voor tal van andere landen ook. Sommige waarnemers binnen het IMF zijn dan ook bang, dat nu een sluis wordt opengezet die niet meer te dichten is. Intussen is in Washington de jaarvergadering van het IMF be gonnen met een speech van de Amerikaanse president Reagan. Hij riep de lidstaten op tot het ont wikkelen van een „werkelijk mon diale economie" met open markten en stabiele wisselkoersen. Reagan zei dat een open economie op we reldschaal hier en daar slechts voor tijdelijke 'ontwrichtingen' zou kunnen zorgen. Maar dat mag het einddoel niet in de weg staan, al dus de Amerikaanse president, die opmerkte dat de Verenigde Staten en andere landen inmiddels al de vruchten van vrijere markten en la gere handelsbarrières plukken. Hij zei niets ove: op zijns inziens stabielere wissel koersen tot stand zouden kunnen worden gebracht. Tijdens de jong ste economische top van de zeven rijkste landen in Tokio, in mei van dit jaar, was Reagan de mede-on dertekenaar van een verklaring waarin de deelnemende landen be loofden een eind te maken aan on rust op de wisselkoersmarkt. Die onrust is sindsdien alleen nog maar erger geworden, met een kel derende dollar ten opzichte van de Europese munteenheden en de Ja panse yen. Uitspraak in kort geding AMSTERDAM (ANP) - Voorzitter Investeringsbank (NIB) en ten on- P. Lakeman van de Stichting On- rechte een uitkering heeft ontvan- derzoek Bedrijfsinformatie (Sobi) gen van de NCM (Nederlandsche probeert van de rechtbank gelijk te Credietverzekeringmaatschappij). krijgen in zijn standpunt dat Hol- In een zitting van de rechtbank landia Kloos ten onrechte krediet in Amsterdam zette de de advocaat* heeft gekregen van de Nationale van Sobi, mr. G.J. Kemper, giste- Wooning bewijst dat goede keukens best betaalbaar kunnen zijn. Met toepassing van de beste mate rialen. Met een perfecte afwerking. Met een fantastische service. Leidschendam: Damplein 8-9, tel. (070) 200486 Openingstijden: 9.00-18.00 uur, op koopavond lol 21.00 uur. Zaterdag: 9.00-16.00 uur. AMSTERDAM (ANP) - De drukke rij van de Telegraaf, rotatiedrukke rij Voorburgwal (500 werknemers) in Amsterdam, moet per 1 novem ber dit jaar overgaan tot invoering van een arbeidstijdverkorting van 10 procent ten opzichte van 1983 voor haar werknemers in ploegen dienst. hebbJni^fbuiteXdtIMFnoaIl recMb^kLAmsterfam'n^E.W6 hebben in en buiten het IMF nogal de Kruijff> gisteren bepaald in een kort geding dat de grafische bon den FNV en CNV tegen de drukke rij hadden aangespannen. Dit komt neer op een gemiddeld 36- urige werkweek voor de werkne mers in de dagdienst en een 33-uri- ge werkweek voor de werknemers in de nachtdienst. De bonden had den geëist dat de arbeidstijdver korting al per 1 oktober zou in gaan, maar de rechtbankpresident wilde de drukkerij nog een maand gunnen om aan haar verplichtin gen te voldoen. Raadsman mr. A. Schellart van de bonden had betoogd dat de drukkerij bewust en met instem ming van de werknemers de bepa ling in de grafische cao ontduikt dat per 1 oktober de gemiddelde 36-urige werkweek moet worden ingevoerd. In plaats van arbeids tijdverkorting krijgen de werkne mers tot dusver een loonsverho ging. De drukkerij stelde zich op het standpunt dat de cao wel degelijk wordt nageleefd, omdat de werk nemers na 1 oktober niet langer dan 36 uur per week werken. Dat de arbeidstijd van de werkers in de nachtdienst niet met 10 procent ten opzichte van 1983 wordt ver kort en op 34,5 uur blijft staan, wil nog niet zeggen dat de drukkerij in strijd handelt met de cao, aldus mr. D. Zomer, juridisch medewerker van de werkgeversorganisatie KVGO, die voor de drukkerij op ren uiteen dat er daarbij geen spra ke is van misbruik van proces recht, zoals Hollandia Kloos Sobi verwijt. Inhoudelijk kwam de zaak (nog) niet aan de orde. Het ging er dinsdag alleen om of de rechtbank gronden ziet om een procedure van Sobi tegen Hollandia Kloos in be handeling te nemen. Sobi wil getuigen horen over een achtergesteld krediet van 10 mil joen gulden, dat de NIB volgens hem aan Hollandia Kloos heeft ver strekt op grond van onvolledige in formatie. Bovendien wil Lakeman onthuld hebben hoe het kon ge beuren dat Hollandia Kloos een uitkering heeft gekregen van de NCM van naar schatting 10 miljoen gulden wegens een strop op de bouw van hangars voor Kuwait Airways. De NCM had dit betalingsrisico verzekerd, mrfar betaalde volgens Lakeman pas 4,5 jaar nadat het project was opgeleverd, toen er een garantie van de staat was afgege ven. De NCM kan afgegeven verze keringen alleen dan bij de staat herverzekeren als het een politiek risico betreft. Dit was in het geval van Kuwait Airways niet zo, dus zit er volgens lakeman een luchtje aan de staatsgaranrtie die eind 1985 uit de lucht kwam vallen..De teneur van zijn verhaal is dat het kabinet Lubbers een "cadeautje van 10 mil joen gulden" heeft gegeven aan Hollandia Kloos, het bedrijf van de familie Lubbers. trad. Hij noemde het conflict tussen bonden en drukkerij "uitzonder lijk" omdat directie en werkne mers het volledig eens zijn over de loonsverhoging in plaats van kor ter werken. De directie van de Telegraaf heeft in een reactie gezegd de uit spraak in het kort geding te respec teren en te zullen uitvoeren. De di rectie betreurt wel dat de afspraak (loonsverhoging in plaats van kor ter werken), die "mede in het be lang van het personeel" is geno men, niet kan worden nagekomen. De Telegraaf vindt dat in de ko mende cao-onderhandelingen dui delijk moet worden wat de beteke nis is van de maximale werktijden. Het Koninklijk Verbond van Stad Rotterdam zet v.d. Reijden in in de strijd om ziekenfonds ROTTERDAM (ANP) - Het verze- keringsconcern Stad Rotterdam houdt vast aan plannen om een zie kenfonds op te richten, nadat het ministerie van WVC heeft laten we ten een gesprek hierover niet zin vol te vinden en de kans orr nieuw ziekenfonds te komen klein te achten. Stad Rotterdam werkt nu aan statuten en reglementen, waaraan een ziekenfonds moet vol doen en topman dr. L. van Leeu wen hoopt die nog dit jaar bij de ziekenfondsraad te kunnen indie nen. Oud-staatssecretaris van Volksgezondheid, drs. J. van der Reijden, gaat hierbij adviseren. De voorzitter van de raad van be stuur van Stad Rotterdam lanceer de zelf het plan tot oprichting vaii het ziekenfonds op 14 mei van dit jaar tijdens een toelichting op het jaarverslag. Ziekenfondsen wer pen zich steeds meer op als as surantietussenpersonen, die hun klanten particuliere en zelfs reis verzekeringen verkopen, aldus Van Leeuwen. ADVERTENTIE ASSURANTIEKANTOOR W. PET Venneperweg 497 Nieuw-Vennep Tel. (02526) 72664 VERZEKERINGEN ook geldleningen Grafische Ondernemingen (KVGO) zegt het te betreuren dat de bonden "de discussie binnen de bedrijfstak uit de weg zijn gegaan en via de rechter een ad hoc-uit- spraak hebben geforceerd". "Het onderstreept de weinig flexibele opstelling van de bonden bfi de uit voering van de globale cao-afspra ken", aldus het verbond in een reactie op de rechterlijke uit spraak. Ondanks de uitspraak gaat het KVGO er nog steeds van uit dat een grafisch bedrijf dat al korter dan 36 uur per week werkt, nooit kan worden verplicht tot werktij den die onder de nieuwe cao-maxi ma liggen. Bij de Telegraaf-druk- kerij is na de uitspraak in kort ge ding wel sprake van zo'n situatie, maar het KVGO verwacht niet dat deze uitspraak van invloed zal zijn op de atv in de gehele bedrijfstak. Beursoverzicht ling voor Bijenkorf Beheer (KBB) voor grif f 4 meer werd betaald op f 124. Overigens waren in deze afdeling van de beurs de koersen over een breed front om hoog gericht. Zo steeg Ahrend f 3,70 tot f 136 en Audet f 4,50 tot f 197,50. Kempen Co werd f7 duurder op f357 en het tussentijds bericht van Emba werd beloond met een vooruitgang van f 25 naar f 805. Gelatine Delft steeg f 7 tot f 210 en Goudsmit f4,50 tot f 125. Winsten van f 5 waren weggelegd voor Braat Bouwstof fen en Ubbink, maar ook fondsen als Sa- ■PüiL ?,n .op de Parallelmarkt Textlite, AOT. Verkade en Crown Van Gelder raten in de lift. Alleen bij Palthe was men nog met bekomen van de schrik na het slechte halfjaarbericht. De koers dook nog f5 ver der omlaag n r f 145. Bij de hoofdfondsen kwam later in het al gemeen niet veel beweging meer. De meeste koersen konden goed stand hou den maar de handel was zeer gematigd. Nijverdal-Ten Cate schoot nog f 2,50 om hoog naar f 143. Verder was het wachten geblazen op de opening van Wall Street om half drie Nederlandse tijd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11