Jonge ontwerpers krijgen een kans Speciale produkten voor diabetici vaak overbodig bestaan niet echt AMSTERDAMSE MODEDAGEN NS verkopen treinkaartje vaak te duur Consument MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 PAGINA 9 Gebreide mode van Marijke Mulder. trendy publiek. Ontwerpster Ellen Steenbeek liet zich voor komend seizoen inspireren door donkere kleuren. Blauw, donkergroen en zwart kwamen steeds weer terug. En zoals in veel van de getoonde collecties moesten kaki en katoen een soort 'Out of Africa'-sfeertje oproepen. In de collectie met name uit ruime en forse jassen, dito truien en broeken, zowel band- plooi als strak. Nonchalante mode met goede mogelijkheden tot com bineren. Jonge Nederlandse ontwerpers die al een tijdje bezig zijn brachten tij dens twee shows een deel van hun collecties over het voetlicht. Daar onder ook wat bekendere merken als Columbine Instant White. De ontwerpster, zij omschrijft haar stijl als 'gestructureerd en heel sec', maakte voor de winter veel gebruik van materialen alg leer, wollen gabardine en satijn. Zij ge bruikte voor dit seizoen veel zwart, gecombineerd met primaire kleu ren. Grappig waren zwarte ruim- vallende jassen met fel contraste rende voering. Niveau Over het algemeen toonden de deelnemers mode van een goed ni veau. Vaak vrouwelijke en haast klassieke modellen van een simpe le belijning, soms verrassend en origineel. Zo bracht Ronald Kolk uit Amsterdam, opvallende pied- de-poule mantelpakken in combi natie met een zwart/witte blokruit. De palges, met een vrij eenvoudige belijning, vielen op door die com binatie van de motieven. Kolk had nog meer van die 'grapjes' in zijn collectie. Een wikkelrok waarvan het voorpand een stuk langer is dan het achterpand, lakplastic jas sen met een afknoopbare onder kant en grappige rokjes met een klein klokkend schootje in plaats van een loopsplit. De verwerkte stoffen liepen uiteen van wol tot fluweel, chiffon en satijn. Uiterst vrouwelijke mode bracht de Larense ontwerpster Wilma van den Walbake. Zij maakte veel ge bruik van jersey voor jurken met draperieen. Haar favoriete kleuren: zwart, lilablauw en taupe. 'Vrouw vriendelijke' mode ook van Louk Graauwen. Vooral zijn mantels hadden een zeer vrouwelijke belij ning. Mooi afgeronde schouders, strak in de taille en dan wijd en klokkend tot bijna op de enkels of net over de heup. Graauwen liet zich ook inspireren door de Out of Africa-stijl. Wijde en rechte kle dingstukken in linnen voor zowel mannen als vrouwen vormden hierbij de hoofdmoot. Een van de deelnemers, Marijke Mulder, bracht een complete ge breide collectie. Haar zwart/wit truien met verschillende motieven waren fraai om te zien maar andere modellen met grillige motieven za gen er wat saai uit door het kleur gebruik. Elk jaar leveren kunstacademies een nieuwe generatie modeontwer pers, stylisten en mode-illustrato ren. Dit jaar waren dat er 66. Dit jaar presenteerde KIO het werk van de academiestudenten onder de naam 'From Holland, with ta lent'. Naast shows was er in de Nieuwe Kerk een permanente ex positie van het werk van de eind examenkandidaten. Deze tentoon stelling was opgebouwd uit vier vakdisciplines. Mode-illustraties, mode-ontwerpen, styling en foto- styling. Thema's Op uiteenlopende wijze hebben de 66 studenten uiting gegeven aan hun visie op mode. De expositie bestond uit foto's, collages, teke ningen, bewerkte stukken stof en aquarellen. Op de tentoonstelling kwamen ook duidelijk de thema's naar voren die de deelnemers ko zen voor de vervaardiging van hun kledingstukken. Een van de stu denten bijvoorbeeld liet zich inspi reren door 'Future goes back to na ture'. De Amsterdamse student motiveerde deze keuze als volgt: „In het zicht van een nieuwe 'fin de siecle' ben ik uitgegaan van dat thema. Ik heb met de snelle nade ring van het jaar 2000 in gedachten ontworpen voor trendgevoelige mensen tussen de 20 en 30 jaar. De ze groep gaat zich (wellicht) afzet ten tegen het grijze computertijd perk en zal daar in hun kleding ui ting aan willen geven". Een ander thema vormde '1001 nacht', waarin zowel oosterse als westerse kledin- gelementen zijn verwerkt. Tijdens de show kwam duidelijk het verschil naar voren tussen de Nederlandse jonge ontwerpers en de studenten van de modeacade mies. De laatsten deden ogen schijnlijk minder concessies. Dat resulteerde in vaak uiterst gedurf de en verrassende modellen. Enorme gewaden van fluweel met brokaat, gouddraad en stofver- sieringen waren schitterend om te zien maar niet echt makkelijk tij dens een middagje winkelen of om even een cafétje mee in te duiken. De studenten hadden hun fantasie Een pakje in pied de poule, gecombineerd met een zwarte ruit uit de collectie van Ronald Kolk. 4 echt de vrije loop gelaten. Dat dit niet altijd resulteerde in gedurfde en extravagante modellen bewe zen enkele studenten die simpele vrij klassieke stukken toonden. Eenvoudige hemdjurkjes bijvoor beeld in glanzend satijn die net even een aparte optiek kregen door brede heupceintuurs van fluweel met versieringen. Deze modellen waren duidelijk commercieel ge richt. Uitbundig kleurgebruik maakte van enkele kledingstukken blikvangers. Gebreide truien in neontinten en felgekleurde teddy- jassen sprongen daarbij duidelijk in het oog. Van studenten weer terug naar jonge ontwerpers die al een tijdje in 'het vak' zitten. De ontwerpers verbonden aan de Mod Group lie ten tijdens drie trendshows zien wat zij vinden van mode. De deel nemers lieten hun kleding niet af zonderlijk zien maar in een geza menlijke presentatie, waaruit bleek dat alles onderling goed te combineren viel. De show was op gebouwd uit diverse thema's waar onder 'folklore' (Peru, New Mexi co, western, Franse Revolutie en Tirol), 'Internationaal hoe bedoelt u...' (Parijs, Milaan en Londen), 'Landelijke romantiek' en 'gerefor meerde landelijke stijl'. Bij dit laatste thema werd hoofd- jruikt. De ont werpers verkeerden blijkbaar in de veronderstelling dat zwart onmid dellijk samenhangt met kerk. De kleding werd dan ook geshowd compleet met bijbels en sluiers. Maar ik ben bang dat doorzichtig kant, tule en korte rokken toch echt niet getolereerd worden in de kerk. Dit laatste thema was dan ook weinig origineel uitgewerkt. Kleurrijk Het folkloristische deel van de show was, hoe kan het ook anders uiterst kleurrijk, maar ook goed draagbaar. Comfortabele wijde mannenjassen, enkelvrije broeken voor mannen en vrouwen, katoe nen rokken over strakke broeken gecombineerd met wijde hemden, aangevuld met brede sjerpen en ceintuurs. Voor wat het 'Interna tionale' gedeelte betreft: sexy strakke jurkjes met onverwachte blote stukken en imitatiebonten broeken en jassen naast agressivi teit in zwartplastic minirokjes, strakke broeken, ruime jassen en zelfs een bustier. ANNEMARIE ZEVENBERGEN ADVERTENTIE KOOKBOEKEN in Leiden op Nieuwe Rijn 13 bij BOEKHANDEL KOOYKER De Consumentenbond vindt de infor matie van de NS over buitenlandse treinreizen onvoldoende. Voor zulke reizen bestaan vaak aantrekkelijke kortingsmogelijkheden. Een onder zoek van de bond wees uit dat het ba- liepersoneel in grote en middelgrote stations daarvan slecht op de hoogte is. Slechts in een klein aantal gevallen paste men het voordeligste tarief toe voor een buitenlandse treinreis. Bij het merendeel van de boekingskantoren te hoge prijs berekend. Daardoor komt het voor dat een gezin voor een treinretour soms zelfs enkele honderden guldens te veel betaalt. Bovendien is men op de meeste sta tions niet consequent en worden voor precies dezelfde reis verschillende kor tingen toegepast. Ook constateerden de onderzoekers fouten bij het bereke nen van de kortingen. De Consumen tenbond zal bij de NS aandringen op verbetering van de informatie over internationale treinvervoer. ZONDENET Een beschonken automobilist rijdt tegen een lantaarnpaal aan. Hij heeft geluk. Terwijl zijn 'accordeon', merk Chevrolet, door een takelwagen wordt weggesleept, constateert de toegesnelde arts slechts wat lichte schaafwonden. Om van zijn drankprobleem af te komen, bezoekt de man de week daarna een psychiater. De diagnose van de zielknijper: u drinkt om uw latente homoseksualiteit te verdringen. De lantaarnpaal symboliseerde een opgerichte fallus. En daar wilde u, toen uw remmingen waren weggevallen, wel eens in klimmen. Tot laat in de jaren zestig heeft Freud met zijn theorie, dat de seksuele drift de drijvende kracht in de mens was, grote invloed gehad in de psychiatrie. Het geval hierboven is daar een voorbeeld van. Dat de Weense psycho-analyticus zélf, een jaar voor zijn dood, deze theorie om zeep heeft geholpen en verruild voor de 'Tennisinstinct-theorie', is iets dat waarschijnlijk niemand weet. Toch is dat zo. De bewijzen liggen er. In 1980 koopt professor Staretsky op een veiling bij Sotheby's een oude, beschimmelde koffer die van Freud is geweest. Tot zijn grote vreugde treft hij er een aantal manuscripten van de geleerde in aan, alsmede een brief, waarin deze verklaart dat zijn artikelen over seksualiteit in de jeugd en over het Oedipuscomplex slechts tot lokaas hebben gediend 'om de wolven van het spoor van zijn Tennisinstincttheorie af te houden'. 'Tennis, de niet aflatende jacht op een vrije baan, dat is de drijvende kracht in de menselijke geest', zo schrijft Freud. Draai het woord 'tennis' maar eens om, dan krijg je 'sin-net', in het Nedeflands: 'zonde-net'. Deze 'Tennisinstincttheorie', compleet met case-studies en neurosenleer, is door Staretsky onlangs gepubliceerd onder de veelzeggende titel 'Sex als sublimatie van tennis. Uit de geheime geschriften van Freud'. Het is een schokkend relaas. Wie na het lezen van dit boekje nog onbevangen het gravel durft te betreden, moet wel een hele harde zijn. Elke smash, elke lob, houdt het gevaar in van een geestelijke strip-tease. Denk erom, heren, dat u nooit meer voetfouten maakt. Want dan geeft u te kennen dat u een vrouw met de voeten vooruit wilt binnendringen. En wilt u niet verder door het leven gaan als pedofiel, dan moet u ook nooit meer naar de balleixjongens of -meisjes schreeuwen: 'pak ze!'. Omdat het hier zo vaak regent, heeft u net een mooie rackethoes gekocht. Thuislaten, dat ding! Doet u dat niet, dan loopt u het gevaar te worden aangezien voor een regenjasneuroot oftewel 'potloodventèr'. Een andere mogelijkheid is dat u een condoomfanaat bent, iemand die lijdt aan een overdreven angst voor infectie tijdens de coïtus. En dat terwijl er net weer zo'n leuk barbecue-avondje op komst is. En dames, lotgenoten, train toch op die lage ballen! Freuds dochter Anna was daar ook niet sterk in, iets dat, symbolisch gesproken natuurlijk, het feit verklaart dat zij levenslang maagd is gebleven. 'Tennis nooit met uw vrouw!' zo luidt een van de adviezen in Freuds boeketje neurosen. 'Het is zeer de vraag of mensen in dezelfde familie seksueel kontakt met elkaar zouden moeten hebben, en voor tennis geldt hetzelfde.' En als u toch een partijtje met uw echtgenote wilt spelen, heren, raadt haar dan aan de bal alleen met fore-hand-slagen te retourneren. Vooral als zij grote borsten heeft dienen backhandslagen te worden vermeden. Het is namelijk erg lastig achter te zwaaien als er een dergelijk gebergte in de weg zit, en zoiets geeft maar frustraties. Laat ik ophouden. U heeft natuurlijk allang in de gaten dat zich achter professor Staretsky een grapjas verbergt en dat Freuds 'Tennisinstincttheorie' niet meer is dan een wel wat erg ver doorgevoerd staaltje van onderbroekenlol. De man moet zeer veel van zichzelf en zijn eigen humor houden. Dat deze Narcissus juist de tennissport heeft uitgekozen om zijn oubolligheden te spuien, is misschien niet helemaal toevallig. Lijkt het racket immers niet verdacht veel op een handspiegel? Waarom moffelt Staretsky dat symbool weg? Er is trouwens nog iets dat hij over het hoofd heeft gezien. Dat is de zetel waarop de 'umpire' troont. Staat die misschien voor een uit zijn krachten gegroeide kakstoel? Heeft John McEnroe het dan toch bij het rechte eind als hij, elke keer dat er een uitbal wordt gegeven, het woord 'shit' in de richting van de scheidsrechter slingert? ANGELA PINNEBERG Model uit de collectie van Sis sy Boy, kleding die vooral de jongeren zeer aanspreekt. (foto GPD) Voor jonge ontwerpers is het moeilijk om een goede start te maken en een naam op te bouwen in de modewereld. Eindexamenkandidaten van de mode-academies in ons land vallen over het algemeen na het afronden van hun opleiding in een leemte. Er is weinig aandacht voor jong talent. De modepers loopt driftig de shows van 'grote' ontwerpers af, en weet eigenlijk niet hoe de jongeren aan te pakken. Bovendien presenteren nieuwe ontwerpers zich niet echt duidelijk. Een van de evenementen om juist die jongere ontwerpers wat meer naar voren te halen zijn de Modedagen in Amsterdam. De nadruk tijdens het evenement ligt op creativiteit. Naast eindexamenkandidaten van de modeacademies bevinden zich onder de deelnemers jonge ontwerpers, die al een tijdje bezig zijn en leerlingen van drie MDGO-scholen, afdeling Mode en Kleding. De Kring Industriële Ontwer pers (KIO), de Mod Group en aantal Nederlandse ontwer pers toonden hun visie op het modegebeuren in ons land. Het spits beet de hele jonge mode van Sissy Boy af. Onder de naam 'Rich Rags' werd kleding geshowd voor een jong en In Japan is dit kleine apparaatje op de markt ge bracht waarmee men zelf acupunc tuur kan toepas sen. Het instru mentje, dat op een pen lijkt, is ont worpen door de Russische arts Alexander Kai- ris. Deze gebruik te het al om de voormalige Sow- jet-leider Leonard Brezjnev te be handelen. ding met weinig vet en veel ruwvezel is het beste. Vroeger mochten suikerpatiënten vooral geen suiker gebruiken, maar de laatste tijd is men het erover eens dat dit niet juist is. In 1983 heeft de Voedings raad al een advies uitgebracht waarin werd aanbevolen de claim 'geschikt voor diabetici' niet toe te staan. Deze produkten zijn vooral energierijk en dus niet bevorderlijk voor een evenwichtig voedingspatroon Konsumenten Kontakt onderzocht 24 produkten voor diabetici. Chocolade- produkten, koekjes en pudding voor diabetici bleken in de regel erg vet. Ook het gebruik van zoetstoffen is onder zocht. Produkten die gezoet zijn met cy- clamaat en sacharine, zoals de frisdran ken, leveren nauwelijks energie en zijn handig voor diabetici, hoewel het ver standig is er niet te veel van te gebrui ken. Konsumenten Kontakt concludeert dat speciale produkten voor diabetici dus in feite overbodig zijn. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits De toevoeging 'geschikt voor diabetici' op produkten die speciaal zijn vervaar digd voor suikerpatiënten, kan beter verdwijnen. Deze produkten zijn niet al leen erg duur, maar zijn bovendien vaak helemaal niet nodig. Dat zegt Konsu menten Kontakt na een onlangs gehou den onderzoek. De organisatie onder zocht 24 verschillende produkten. Van aardbeienjam tot speciaal vervaardigde gebakjes. Er bestaan twee soorten suikerziekte. Bij de eerste soort, die vaak al op jonge leeftijd aan het licht komt, is er sprake van een tekort aan insuline waardoor de suiker niet op peil wordt gehouden. Mensen met deze soort suikerziekte moeten streng dieet houden en regelma tig insuline spuiten. De tweede meest voorkomende soort wordt ook wel ouderdomsdiabetes ge noemd. Het lichaam maakt meestal ge noeg insuline, maar het werkt onvol doende. Deze mensen zijn vaak te zwaar. Deze diabetespatiënten zijn het meest gebaat met een voeding die weinig ener gierijk is. Volwaardige natuurlijke voe- "De beste winkel" bestaat niet. Dat con cludeert Koopkracht, het maandblad van Konsumenten Kontakt, na een aan tal steekproeven bij winkels die een Best-shop-vignet op het raam hebben. Daarbij bleek dat de winkels die zichzelf tot de besten rekenen, lang niet altijd voldoen aan alle wettelijke normen in het belang van de consument. Zo bleek het brood van de elf 'beste' bakkers die werden bezocht, te weinig droge stof te bevatten. Het gaat daarbij om een overtreding van de Warenwet. Het vetgehalte in gehakt van de 'beste' slagers die werden bezocht bleek wel in orde, maar een kilo gehakt kostte er ge middeld 1,63 gulden meer dan bij de ge wone slager. Konsumenten Kontakt bezocht ook zeven 'beste' kappers. Vier van hen lie ten na de prijzen zichtbaar te vermelden en overtraden daarmee de wet. De 'bes te' groenteboeren deden het niet veel be ter. Bij geen van de drie die door Konsu menten Kontakt werden bezocht, werd de verplichte vermelding van herkomst en klassen van de produkten aangetrof fen. Over schoenenzaken was de consu mentenorganisatie evenmin enthou siast. Het assortiment van zeven winkels werd bekeken. De allergrootste en de al lerkleinste maten bleken daar niet te koop. Eén zaak had zelfs maar zes maten verschil tussen grootste en kleinste ma ten. De ervaringen met bediening en ver strekte adviezen in 'Best Shops' waren zeer uiteenlopend. In z'n totaliteit was het echter niet best te noemen. De garantievoorwaarden blijken ook geen reden óm naar een Best Shop te gaan. De winkels bieden niets extra's in verge lijking met gewone zaken. Kortom, de 'Best Shops' komen niet zo goed naar voren als je zou mogen ver wachten van winkels die zich tot de bes ten rekenen. Het 'Best-Shop'-verschijn- sel is dan ook niet meer dan reclame, concludeert Konsumenten Kontakt. Het reclamebureau dat de actie organiseert, Bugamor, schiet er wel wat mee op, maar de consument kan campagnes als die voor de 'Best Shops' missen als kies pijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9