Dollar en rente nog twistappels STUDIE PLANNEN? Chirac wint in Senaat Unifil stelt niets voor en moet weg' Propagandalied Z.-Afrika kostbaar Zeker 41 doden bij strijd in Beiroet IMF verlaagt groeicijfers Triomf Demirel bij Turkse verkiezingen &PBNA MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD/ANP) - De ministers van zeven grootste industriële landen zijn er het algelopen weekeinde niet in geslaagd hun grote meningsverschillen over de koers van de dollar en over rentetarieven te verkleinen. Zij kwamen bijeen in Washington waar ?T^Weej d,e Jaarvergadering wordt gehouden van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Maar er Wordt niet gerept i mogelijke oplossingen Voor de kaanse woordvoerder zaterdag di- twee werkelijke problemen tussen reet na afloop van een vergadering de rijkste landen, met name de van de „Groep van Zeven" (VS, Verenigde Staten aan de ene kant, Engeland, Japan, West-Duitsland, en West- Duitsland en Japan aan Frankrijk, Italië en Canada). In de andere kant. De Amerikanen mengewerkt teneinde „nationale verlagen teneinde de binnenlandse economische strategieën te ont wikkelen die non-inflatoire groei groei van de wereldeconomie" verzeke- bestedingen aan te wakkeren. Die u dan moeten helpen het tekort op de Amerikaanse handelsbalans te verkleinen. ISTANBUL - De tussentijdse ver kiezingen om elf vacante zetels in het Turkse parlement zijn gisteren uitgelopen op een nominale over- zich kandidaat had gesteld. De par tij kwam van 88 op 89 zetels. De SDPP werd het slachtoffer de deelname van een inmid- de regerende, dels opgerichte tweede links-geo- winmng rechtse Moederland Partij (MP) der premier Ozal, die zes zetels dé wacht sleepte, en met 32 pro- leiding staat cent van de stemmen de grootste echtgenote partij bleef. riënteerde partij, de Partij van De mocratisch Links (PDL) die onder i Rahsan Ecevit, de sociaal-demo cratische oud-premier Bulent Ece vit. Bulent Ecevit is zelf tot 1992 uit de politiek verbannen maar heeft op grote schaal propaganda kun nen maken voor deze partij en te gen de SDPP die hij 'te acade- In feite is het echter een triomf misch'vindt-De PartiJ kree6 9 pro- rechtse oud- cent van "e stemmen en geen en- - kele zetel. Zou de linkerzijde ver enigd zijn opgetreden, dan zou in ieder geval de zetel van het mijn- door Frans van Hasselt premier Demirel en de door hem gecontroleerde oppositiepartij van het Juiste Pad (PJP), die vier«etels 4 - s behaalde en met 24 procent de district Zonguldak in haar handen tweede partij van het land werd. ZMI? gevallen. De PJP won onder andere beide zetels in de provincie Manisa, waardoor de 'tweede man' in de re- gering-Ozal, de minister van eco nomische zaken Pakdemirli, werd verslagen. De triomf-kraaiende PJP staat onder voorzitterschap van Husa- metin Cindóruk, die gisteren in het district Samsun werd gekozen. Leider op afstand is echter Demi rel, die in 1980 door de generaals als premier ten val werd gebracht. Voor de officiële oppositiepartij, Net als Ecevit is hij tot 1992 uit de de sociaal-democratische Populis- actieve politiek gebannen maar ook hij heeft tijdens de afgelopen campagne een groot aantal rede- slag. Hij^ bleef met 23 procent ver voeringen voor de partij kunnen houden waarin hij Ozal een 'rover' en een 'sjacheraar' noemde. De Amerikaanse minister Baker (financiën) deed échter vergeefs een beroep op beide landen, die steeds hebben gezegd dat rentever laging geen werkelijke oplossing is voor het probleem van het Ameri kaanse handelstekort, en die bo* vendien bang zijn voor inflatoire effecten. Schuldenplan Baker heeft ook nog weinig be reikt met zijn vorig jaar gelanceer de plan d(at de vijftien grootste schuldenlanden in staat moet stel len met behulp van 29 miljard dol lar aan nieuwe leningen te zorgen voor voldoende economische groei. Dat geld zou moéten komen van de Wereldbank en de commer ciële bank. Tot nu toe is er echter weinig van het plan terecht geko men. In een communiqué dat zater dagavond werd uitgegeven verwij ten de tien rijkste landen, .waaron der Nederland, de banken gebrek aan medewerking. De tien hielden onder voorzitterschap van minister Ruding besprekingen ter voorbe reiding van de vergadering van het interim-comité van het IMF. Daar vormen de schuldproblemen een belangrijk agendapunt. Het IMF heeft overigens zijn ra mingen voor de groei van de we reldeconomie in 1986 en 1987 iets moeten verlagen. Het stimuleren de effect van de daling van de olie prijzen en de rentetarieven is te gengevallen. Dit had via een ver dere daling van de grondstoffen- prijzen zijn weerslag op de ontwik kelingslanden, zo staat in de „World Economie Outlook", het halfjaarlijkse rapport van het IMF over de vooruitzichten van de we reldeconomie. De raming voor de economische groei in de industrielanden is in vergelijking met het rapport van april verlaagd van 3 procent tot 2,75 procent. Volgend jaar zal de groei weer toenemen tot 3 procent, wat minder is dan de vorige ra ming. In de ontwikkelingslanden zal de groei zowel dit jaar als in 1987 tussen de 2,5 en 3 procent lig gen. Dat is een half procent minder dan in april werd verwacht. PARIJS - De partij van premier Chirac heeft gisteren bij indirecte verkiezingen voor de Franse Se naat zeventien zetels gewonnen. Zijn Neo-Gaullistische RPR is met 77 zetels de grootste partij in de Se naat geworden. De Socialistische door Rudolph Bakker De RPR van Chirac, die deel uit maakt van de centrum-rechtse coa litie die de meerderheid heeft in de Nationale Assemblée, won 35 van met de 120 zetels die gisteren vacant waren. Premier Chirac noemde de resultaten van de verkiezingen „zeer bevredigend voor de rege ring". Ook de andere regeringspar tijen verstevigden hun positie in de Senaat. De linkse partijen in de Se naat verloren zestien zetels. Socia- komt listen, communisten en radikalen bezetten nog maar 90 van de 319 Elke drie jaar wordt eenderde in de Senaat gekozen. Senatoren zelfstandige blijven in Frankrijk negen jaar zit ten. Over het algemeen zijn de Se- getrouwe Partij verloor vijf zetels uit op 64 senatoren. De ct ten verloren negen zetels en hou- zetels, den 15 senatoren, het minimale aantal om in de Senaat te kunnen functioneren als partij. De Franse Senaat telt 319 zetels, naatsverkiezingen waarvan er gisteren 120 vrij waren. Net als voor de Nederlandse Eerste Kamer, zijn de verkiezingen voor de Franse Senaat indirect. Dat wil zeggen dat vertegenwoordigers van gemeente-, departëmentale- en regionale raden en van de Nationa le Assemblée de nieuwe senatoren kiezen. kopie van de vlak daarvoor gehou den algemene verkiezingen. De verschuiving naar rechts komt dan ook voor niemand als een verras sing. De linkse partijen verloren bij de verkiezingen van 1986 immers de meerderheid. Opvallende nieuwkomer in de Franse Senaat is de zoon van oud president De Gaulle. Admiraal b.d. Philippe De Gaulle, qua uiterlijk een getrouwe kopie van zijn vader, werd voor de Neo-Gaullistische partij van Chirac in de Senaat ge kozen. Hoewel de Senaat in het Franse politieke systeem maar een beperkte invloed heeft, speelde juist de Senaat in 1969 een opval lende rol in het aftreden van zijn vader. JOHANNESBURG - Het om streden propaganda-project van het Zuidafrikaanse informatie bureau rond het liedje 'Samen bouwen we aan een betere toe komst' lijkt de belastingbetaler steeds meer geld te gaan kosten. door Ruud de Wit Het project, ook wel 'operatie optimisme' geheten, werd enige maanden geleden gelanceerd 'om een betere verstandhouding tussen de verschillende etnische groepen in Zuid-Afrika tot stand te brengen'. Hiervoor waren eni ge tientallen vooraanstaande ar tiesten uitgenodigd die in zeven verschillende talen - Afrikaans, Engels, Zulu, Xhösa, Sotho, Ven- da en Pedi - het bewuste liedje zouden itlöetèft Opnemen. Al direct kwam er grote kritiek op dit initiatief. Het bureau voor informatie wordt algemeen ge zien als een verlengstuk van de regering- Botha en vooral van de Nationale Partij, die vanaf 1948 in Zuid-Afrika de minderheidsla- kens uitdeelt. Vele zwarte arties ten weigerden dan ook hun me- dedwerking te verlenen, on danks de grote gages die werden geboden. Ook blanke artiesten weigerden massaal aan het pro ject deel te nemen. Desondanks ging het bureau voor informatie met het project door en uiteindelijk werden be gin september de opnamen ge maakt, waarbij nog altijd een vijftigtal artiesten van alle rassen meezongen. Volgens de laatste berichten zou inmiddels mèer dan 1,5 miljoen rand - belasting geld dus - ziin uitgegeven. De bedoeling was dat een dezer da gen het liedje in de handel zou komen en dat video-clips via de staatstelevisie voor de promotie zouden zorgen. Maar dit weekend werd be kend, dat de Zuidafrikaanse staatstelevisie, de SABC, in een vlaag van 'objectiviteit' zich van het project heeft gedistancieerd. Niet zozeer door de video-clip te verbieden, maar door geld te vra gen voor de uitzending ervan. Volgens de zondagskranten moet het bureau voor informatie nu minimaal 2000 rand gaan be talen voor elke keer cjat het liedje op de televisie komt en dat be drag kan oplopen tot 20.000 rand op de meest bekeken uitzendtij den. „Want", aldus de SABC, „wij beschouwen dit als een ge wone commerciële advertentie en daar moet betaald voor wor den". Maar ook dit zal het bureau voor informatie, dat onder lei ding staat van de eveneens om streden adjunct-minister Louis Nel, beslist niet tegenhouden. Het bureau heeft zelfs een nieuw initiatief gelanceerd dat nauw verbonden is aan het muziekpro- ject en dat nog veel meer geld zal gaan kosten. Het bureau is namelijk in on derhandeling met een reclame bureau, dat er voor moet zorgen, dat de tekst van het liedje via posters, muurschilderingen, re clameborden en andere adver tentiemogelijkheden overal in de zwarte woonwijken bekend zal worden. Kritici van de Nationale Partij van Botha, ook ter rechter zijde, vrezen nu dat het liedje een belangrijke publiciteitsrol moet gaan spelen bij de verkiezingen, die president Botha naar alle waarschijnlijkheid vandaag zal aankondigen. MOSKOU - In Moskou viel gisteren onverwacht de eerste sneeuw. De bui duurde vier uur, maar van een witte deken over straten en huizen was nog geen sprakedaarvoor was de temperatuur nog niet laag genoeg, (foto AP) Senaat: eerst Daniloff vrij dan pas Top WASHINGTON/NEW YORK (AP/AFP/Rtr.) - De Amerikaan se Senaat heeft president Rea gan gisteren gevraagd geen af spraken te maken over een top conferentie met partijleider Mi- chail Gorbatsjov, tot de van spionage verdachte journalist Nicholas Daniloff door Moskou is vrijgelaten. De senatoren na men met 57 tegen 29 stemmen een niet bindende motie aan die de president niet hoeft uit te Reagan heeft Moskou ge vraagd Daniloff vrij te laten, maar een topconferentie niet afhankelijk gemaakt van diens vrijlating. Daniloff zelf heeft in Moskou enkele keren gezegd dat hij niet wil dat zijn arresta tie de betrekkingen tussen de beide supermachten bezoedelt. De Amerikaanse minister van buiteqlandse zaken George Shultz en zijn Sowjet-collega Eduard Sjevardnadze zijn gis teravond tijdens een vierde ge sprek over de affaire geen stap dichterbij een oplossing geko men. Washington weigert Dani loff tegen Zacharov te ruilen omdat daarmee de indruk zou worden gewekt dat de journa list toch een spion is. BEIROET (UPI) - In Beiroet zijn in het weekeinde zeker 41 doden en ruim 200 gewonden gevallen als gevolg van zware gevechten aan de grens van christelijk Oost-Beirut tussen pro-Syrische milities en de voornaamste christelijke strijd groep Libanese Strijdkrachten (FL). De pro-Syrische milities poog den zaterdag door te dringen in Oost-Beiroet, maar werden na zwa re gevechten teruggeslagen. FL- troepen kamden gisteren van huis tot huis Oost-Beiroet uit op zoek naar achtergebleven indringers. Vijftien van hun gaven zich giste ren over, zo meldde de staats tv. De aanval van zaterdag werd uit gevoerd door 300 aanhangers van de vroegere FL-chef Elie Hobeika en tientallen leden van de even eens pro-Syrisch Amal militie, de Baath-partij en de communistische partij, zo werd gezegd op de tv, maar Amal en de Baath-partij ont kenden te hebben deelgenomen aan de aanval. FL-chef Hobeika was in januari als pro-Syrisch aan de kant gezet door Samir Geagea. Dit gebeurde via bloedige gevechten, die dertien mensen het leven kostten. Hobeika steunde een door Syrische bemid deling tot stand gekomen vredes- Israël benoemt Palestijnse burgemeesters TEL AVIV - Met goedkeuring van koning Hoessein van Jordanië heeft de Israëlische regering gister middag drie Palestijnse burge meesters op de bezette westelijke Jordaanoever benoemd. Het gaat om de steden Hebron en Ramallah en het bij deze laatste gemeente ge legen dorp El Bireh. Volgens de Is raëlische bezettingsautoriteiten hebben de nieuwe hoofden „geen politieke aspiraties" en zijn de be noemingen slechts door hen aan vaard „om de belangen van de ge meenten en haar bewoners te die nen". De eerste reacties op de Westelij ke Jordaanoever waren gister avond negatief. Een prominente met de PLO sympathiserende Pa lestijn die niet met name genoemd wilde worden, voorspelde grote weerstand tegen de door Israël op gelegde aanstellingen. De burge meesters zelf waren voor commen taar onbereikbaar. Het gaat inderdaad om Palestij nen die als gematigd bekend staan. In Hebron is dat dr. Mejid Zir (55), tot voor kort hoofd van de gemeen telijke gezondheidsdienst. Khalil Musa Khalil (70) is nu burgemees ter van Ramallah. Deze zakenman bekleedde die functie al eens tus sen 1969 en 1971. Hassan el Tawil (70) was als de mukthar (dorps hoofd van El Bireh en heeft daarbij akkoord dat Syrië naar het oordeel van Geagea en andere christelijke nu ook het burgemeesterschap leiders teveel invloed gaf in Liba- verworven. Hij zat tevens aan het non. Onder Geagea heeft de FL-mi- hoofd van de grootste familie in litie zich fel gekeerd tegen elke in- het dorp. vloed van Syrië in Libanon. Enige tientallen pro-Syrische strijders ondernamen gisteren een nieuwe stormloop, maar deze werd afgeslagen, doordat het reguliere Libanese leger, dat trouw is aan de christelijke president Amin Ge- mayel, het vuur opende met tanks en andere zware wapens. De mees te doden vielen zaterdag onder de aanvallers, maar er sneuvelden ook drie soldaten van het leger. Met de drie benoemingen zijn de laatste Israëlische militaire be stuurders van gemeenten op de westelijke Jordaanoever verdwe nen. De ex-burgemeesters van He- bron, Ramallah en El Bireh waren enkele jaren geleden door het mili tair bestuur op de bezette oever ontslagen wegens „insurbordinatie en boycot" van de Israëlische auto riteiten. ADVERTENTIE Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van de Gouden Gids. Koninklijke Velperburtensmgel 6.6828 CT Arnt Telefoon 085-575911. Buitenland kort Groenen/SPD De Westduitse Groenen zijn be reid zaken te doen met de opposi tionele SPD als de twee partijen sa men een meerderheid behalen in de Bondsdagverkiezingen van ja nuari. Op een landelijke partijdag in Neurenberg stemde zaterdag de grootste Westeuropese milieupartij voor het onderzoeken van de mo gelijkheden voor samenwerking met de sociaaldemocraten. Bouterse De enkele jaren geleden in Suri name opgerichte volksmilitie zal nieuw leven worden ingeblazen. De leden van deze para-militaire eenheid zullen worden bewapend ter ondersteuning van het leger en politie. Dat heeft de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse zaterdag avond verklaard in een toespraak. De volksmilitie, die drie tot vier jaar geleden vooral was actief in tij den van spanning, werd onder meer werd ingezet om het leger te helpen bij het bewaken van gebou wen. METULLA - Generaal Lahad geeft het toe. Het door Israël getrainde en gefinancierde maar door hem gecommandeerde Zuidlibanese le ger (SLA) heeft het steeds moeilij ker de islamitische Hizbollah-strij- ders op veilige afstand te houden. Opgejut door Iran volgen de zware aanvallen op SLA-posities in de door Israël zo belangrijk gevonden veiligheidszone in Zuid-Libanon elkaar in rap tempo op. „En deze sji'iten worden steeds fanatieker", zegt de generaal. door Taco Slagter Generaal Lahad, leider Zuidlibanese leger, duldt geen Palestijnen SLA-soldaten en raakten er tiental len gewond. Nog niet eerder had Lahad in zo'n korte tyd zoveel manschappen verloren. Overigens kostten de gewelddadigheden sinds de officièle terugtrekking van Israëlische troepen uit Zuid- Libanon vorig jaar aan 75 militai ren van de SLA het leven en wer den 220 Libanezen door verwon dingen uitgeschakeld. Lahad was gistermorgen e grens met Israël overgewipt een hotel van het aan Libanon pa- Schuld lende Metulla een persconferentie te geven. Wat opvalt is de sterke Volgens de generaal is het alle- vermagering van de vijftiger in ver- maal de schuld van Iran en Syrië, gelijk met een vorige ontmoeting „Hizbollah-fanaten worden logis- en het ontbreken van diens met tiek eI> financieel ondersteund gouddraad omrande epauletten op door het regiem van Teheran", zegt het veldtenue. Maar ook zonder de de Arabisch sprekende Lahad via aanduiding van de rang spreekt de een Engelse tolk. „De tot de Amal- generaal met autoriteit als het over groep behorende sji'iten krijgen de huidige penibele situatie in de rugdekking van hun leider Nabi veiligheidsstrook gaat. Bern in Beiroet die op zijn beurt Een week geleden laaide de weer orders ontvangt uit Damas- strijd aan de rand van Lahads ge- cus. Van tijd tot tijd aangevuld bied en soms daarbinnen op. Na- door Palestijnse terroristen en-Li- dat eerst de VN-vredesmacht (Uni- banezen die de Syrische Ba'ath- fil) in Zuid-Libanon het doelwit Partij aanhangen. Maar we zijn er was geweest, en dat in mindere niet bang voor", mate nog steeds is, van sji'itische Lahad maakt zich vooral be- strijders van verschillende pluima- zorgd over de toenemende invloed ge - terroristen" in de visie van de van Hizbollah aan de rand van zijn SLA en Israël-, richtten de aanval- „rijk", maar ook daarbinnen. Hij len zich daarna op het legertje van ziet de sympathie voor de met Lahad. In die week sneuvelden 15 iraanse imam Chomeiny dwepen- Lahad: Amnesty liegt. (foto api de sji'itische moslims met de dag groeien. Ten koste van de ook naar het inzicht van de generaal veel ge matigder Amal-beweging. Hoewel Lahad er verder niet op ingaat is het ook hem duidelijk dat de machtsstrijd in Zuid-Libanon om verschillende redenen door Iran en Syrië wordt aangemoedigd. Voor Hizbollah zijn de SLA-sol- daten niet alleen collaborateurs met de „zionisten", maar vorfnen zij ook een obstakel om middels de Jihad (Heilige Oorlog) Jeruzalem van de „duivel te bevrijden". Daar entegen is het de sji'iten van Amal om iets anders te doen. Zij zullen nimmer meer de dominante aan wezigheid van de PLO in Zuid-Li banon dulden. De strijd is primair tegen de Palestijnen gericht. Daar voor is toestemming verkregen van Syrië, op voorwaarde echter dat de Amal-vechters tevens de SLA en de resterende Israëlische militairen Libanon uitwerken. Genoeg Maar kan de SLA die samenbun deling van gelegenheidsstrijders aan? Lahad: „Tot nog toe hebben we zonder hulp van Israël de aan vallen weten af te slaan. Wij zjjn sterk genoeg. Geen enkele positie hebben we vorige week hoeven op te geven. Geen overwinning voor de tegenstander", zegt hij op stren ge en toch vergenoegzaamde toon. Op de vraag met hoeveel man schappen hem dat is gelukt, glim- stellen journalisten een verzoek schrift op, ondertekend en voor zien van visitekaartjes. Lahads wat verbaasde rectie: „Ik zal het in overweging nemen". Unifil Over de VN-vredesmacht is de generaal kort. Die stelt niets voor en mag wat hem betreft morgen vertrekken. Als dat maar niet on der druk gaat van de toenemende uat waren er in net gewelddadige invloed van Hizboll- De SLA staat onder ha en Amal' aldus Lahad- het aan- bljA staat onder tal Unifil-posities in de veiügheids- zone is betrekelijk klein en kan volgens de generaal door de SLA zonder moeite worden overgeno men. Verpakt in een waarschu wing aan het adres van de Veilig heidsraad wijst hij er echter op dat een onverwacht vertrek van Unifil het moreel van de bewoners (en dat van de SLA, hoewel hij dat ver mijdt te zeggen) ernstig zal onder mijnen. Toch liever maar blijven is de teneur van diens „understate ment". Aan alles wat generaal Lahad gistermorgen in Metulla in Zuid- Libanon duidelijk en in verhullen de wat bravoure taal heeft gezegd, is slechts één conclusie te verbin den: hij en de Libanezen in Zuid- Libanon die op de bescherming van de SLA prijs stellen, zien de Iraanse revolutie van Chomeiny voor de controleposten en de weg versperringen in de veiligheidszo ne opdoemen. Een andere gevolgtrekking is dat Israël de SLA door dik en dun zal blijven steunen en, als Hizbollah de strijd in hevige mate zal voort zetten, op grote schaal tussenbeide zal komen. lacht hij en zegt slechts: „Genoeg". Het is geen geheim dat Lahad over naar schatting 2500 soldaten beschikt. Maar dat waren verleden sterke psychologische druk en met name de sji'iten uit de veiligheids zone die veelal onder sociale pres sie zijn gerecruteerd. Militaire kringen rond het legertje menen te weten dat desertie onder deze sol daten de laatste tijd groot is. Lahad echter zwijgt daarover in de talen die hij machtig is. Een beetje benauwd kijkt de ge neraal als we hem het onlangs ver schenen rapport van Amnesty In ternational onder de aandacht brengen. De mensenrechtorganisa- tie uit Londen beschuldigt de SLA ervan in het in de veiligheidszone gelegen detentiekamp Al Chiam op van „terrorisme" verdachte Li banezen martelpraktijken toe te passen. „Leugens", zegt hij. De goede fysieke conditie van dege nen die weer vrijkomen is daar voor het bewijs, aldus Lahad. Mogen journalisten dan eens langskomen om vast te stellen dat zij die nog opgesloten zijn diezelf de door de generaal veronderstelde blakende gezondheid genieten? „U moet dat bij mij aanvragen", is zijn ontwijkend antwoord. Ter plaatse

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7