content Chileense studenten wel gemarteld administratief Kijk en vergelijk ELKE ZATERDAG i kaart Ë3 uitzendbureau content KASSIERS/VERKOPERS Gun uzell het beste! Kerk bekent schuld VOORSCHOTEN \J/Ktocca^w>^rm^ A lid nva yaPE LEEUW Rijnsburg-Rijnsburgerweg 100-01718-29301 Leiden - Steenstraat'43 - 071 -14 20 45 (ook zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur) - Midweek* prijs Mini Mayfair26.000 km 1983 7950,- Mitsubishi Colt 60.000 km 1981 6950,- Renault 5 TL62.000 km 1984 9950,- Ford Escort 1.1 Laser 23.000 km 1983 13950,- VWJettaC diesel 90.000 km 1982 12950,- Peugeot305 GL 67.000 km 1983 10500,- Honda Civic68.000 km 1984 13950,- LESTELLA TAPIJT- EN PARKETSHOP zoekt op korte termijn wegens toenemende drukte een ENERGIEKE WONINGSTOFFEERDER Ruime ervoring gewenst. Leeftijd 25-35 jaar Sollicitaties telefonisch tijdens werkdagen tussen 9 en 17.30 uur, 071-120221. Lestella tapijt- en parketshop Popengrocht 5a, Leiden. l.v.m. de 3 oktoberviering sluitingstijd voor advertenties: woensdagmiddag 15.30 uur! Inl. bij onze advertentie-afdeling: telefoon (071 >1449 41 BEGRAFENISSEN 43 LEIDEN CREMATIES „AU Ml TEL. 071 12 66 18 1. Onze adviseurs hebben meer tijd voor u. 2. U koopt op dinsdag of woensdag en rijdt al in het weekend met uw nieuwe auto. 3. Een direkt prijsvoordeel.* no-risk garantie en omruil garantie en ..L„„ keuring 2. 9 mnd peTkS'advies^ng Deskundig aOv.es.--r|n zegmaar ♦alleen dinsdag en woensdag Uw kinderen zijn van harte welkom in onze video kinderspeelhoek. Vegen 'n kamsteeg occasion Voor méér zekerheid Dagelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur - Vrijdag koopavond - Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur Kamsteeg Zuid B.V. Hofweg 39 Voorschoten (t.o. Zilverfabriek) Tel. 071-769307 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! Altijd keus uit 200 stuks account-secretaresse voor een startende onderneming in Lei den. Dit bedrijf houdt zich bezig met een bepaalde vorm van promotie. Je krijgt hier een vrij brede taak die je zelf nog in kunt vullen, het gaat namelijk om een nieuwe functie. Een groot deel zal zeker de (telefonische) verkoop zijn en het onderhouden en verstevigen van contacten met bestaande klanten. Ver der moet je goed kunnen werken met een IBM-PC met wordperfect. Geboden wordt een zeer zelfstandige baan met een uitstekend salaris. Heb je ruime er varing (liefst in de reclamewereld) en ben je op zoek naar een nieuwe uitdaging, kom eens praten. We geven je graag meer informatie. Leiden, Breestraat 1, 071-125745 Wij zoeken op korte termijn voor ons moderne SHELL zelftankstatlon aan de Rijksweg A4 bij Leiderdorp en kele Vereisten: - Goede contactuele eigenschappen. - Zelfstandig kunnen werken. - Goed kunnen hoofdrekenen. - Bereid zijn in wisselende diensten tussen 06.00 en 23.00 uur te werken. - Minimum leeftijd 22 jaar. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan G. W. Boe- ters, Karbonkelstraat 12, 2403 BV Alphen aan den Rijn. i; 071-411054. In de hutspot rundvlees van Koekenbier Hogewoerd 155 Leiden Tel. 071-121662 SANTIAGO - De vier Chileense studenten die kort na een bezoek aan de Nederlandse ambassade in Santiago werden gearresteerd zijn wel degelijk gemarteld. door Rob Sprenkels Alle vier de studenten werden op het elektrische 'bed' gelegd. José Faundez, de student die tijdens de spectaculaire arrestatie in diplo matieke auto's van de Nederlandse ambassade extra hard werd aange pakt, heeft, zo lijkt het, aanzienlij ke hoofdwonden. De CNI, de poli tieke politie van de dictatuur van generaal Pinochet, vond het onder meer noodzakelijk om röntgenfo to's te laten maken van zijn sche del. Faundez wordt nog steeds vast gehouden op beschuldiging van wapenbezit. Ook een vijfde stu dent, Arnoldo Diaz, zit nog vast. Hij werd opgepakt terwijl hij op bezoek was in het huis van Faun dez toen dat werd doorgezocht. De drie vrijgelaten studenten, Victor Tapia, Luis Figueroa en Al fredo Castillo, legden zaterdag uit eerder, tijdens de ge vangenisbezoeken van familiele den en van de Nederlandse zaakge lastigde René-Christophe Aquaro- ne, hadden verteld dat het redelijk goed met ze ging en dat ze niet met elektrische schokken waren gefol terd. „Vlak vóór de bezoeken kre gen we steeds te horen dat we niets mochten zeggen over alle martelin gen, dat we opnieuw zouden wor den aangepakt als dat zou uitlek ken. En we waren doodsbenauwd. De eerste dagen dachten we dat we er nooit meer levend uit zouden komen". Schokken Alfredo Castillo verklaarde di rect na zijn arrestatie op het hoofd kwartier van de CNI te zijn onder vraagd in verband met de aanslag op Pinochet, die precies een dag eerder had plaatsgevonden. Hem zouden vragen zijn gesteld als: „van welke kant stond jij te schie ten, vuile communist", en „wat deed je gisteren op die plek, wie was de leider". Toen hij bleef ont kennen werd hij naar het elektri sche 'bed' gesleurd. Volgens Castillo werden et* contacten op zijn maag en op zijn dijbeen gezet en kreeg hij twee of drie schokken. „Ik voelde er eigenlijk niet zoveel van", zo zei hij. Luis Figueroa barstte echter in tranen uit op het moment dat hij vertelde dat hij dinsdag, toén hij voor de tweede keer met elektri sche schokken werd behandeld, onder meer op zijn geslachtsdelen en op zijn tepels, zo wanhopig werd dat hij de naam van één ka meraad had vrijgegeven. Op mo ment werden ook de ogen van Castillo rood. „Ook ik heb een paar namen genoemd", zo liet hij zich ontvallen. Figueroa en Castillo zagen zich beiden gedwongen om toe te geven dat zij militanten waren van de communistische jeugd, een in hele kleinde cellen opererende organi satie die in Chili streng verboden is. De 'verraden kameraden' blij ken min of meer belangrijke perso nen te zijn van die communistische jeugd. De derde student, Victor Ta pia, houdt vol-niets met de con nistische jeugd te maken té heb ben. Tapia, leider van de studen tenvakbond op het chemische in stituut van de universiteit van San tiago, hield zich zaterdag op de vlakte. Geblindoekt De drie studenten waren de zes tien dagen dat ze in het hoofdkwar tier van de CNI verbleven continue geblinddoekt. Ze stelden dat ze vanaf de eerste zaterdag een stuk vriendelijker werden behandeld en meer te eten en te drinken kregen. Castillo vertelde dat hij afgelopen donderdag een tijdje met Jose Faundez had kunnen praten,'de student die nu nog vast zit. Faun dez vertelde hem dat hij na zijn ar restatie half bewusteloos was ge slagen en dat er na een paar dagen röntgenfoto's van zijn schedel zijn genomen. Zijn ondervragers had den hem laten weten dat er explo sieven bij hem thuis waren gevon den. Castillo beweerde dat hij Faundez maandagnacht op de pijn bank had horen kermen. Het geschreeuw van andere ge vangenen die gemarteld werden beschouwden de drie als een van de meest afschuwelijke ervarin gen. Vaak werden ze ook gedwon gen om luidkeels te zingen terwijl er anderen onder het mes gingen. Toen de drie studenten uiteinde lijk afgelopen vrijdag werden vrij gelaten werd hen opnieuw op het hart gedrukt dat men er niets over in de kranten wilde lezen, zo niet... Maar op aandringen van advocaten en een organisatie van studente- nouders besloten de drie jongeren uiteindelijk om toch maar zoveel mogelijk van hun pijnlijke ervarin gen te vertellen. Onder druk De advocaten, die zijn verbon den aan de mensenrechtenorgani satie van het aartsbisdom van San tiago, geloven dat José Faundez vanwege alle folteringen gedwon gen is geweest om een voor hem zelf bezwarende verklaring af te leggen. „En nu wordt hq onder druk gezet om die onder marteling afgedwongen verklaring niet meer te wijzigen", aldus Gabriel Asen- cio, een van de advocaten. Asencio gelooft dat het Chileense bewind met de beschuldiging tegen Faun dez wil proberen te bewijzen dat de schending van de diplomatieke im muniteit niet helemaal onbegrijpe lijk was. Begin deze week zal er meer dui delijkheid moeten komen over de precieze situatie van Faundez. En hetzelfde geldt trouwens voor de zogenoemde 'vijfde' student, Ar noldo Diaz, wiens moeder de moed bijna heeft laten varen, omdat hij niet direct bij het diplomatieke in cident met Nederland was betrok ken. Maar hij zou natuurlijk nooit zijn opgepakt als het diplomatieke incident niet had plaatsgevonden. Zuid-Afrika Het bestuur van de Verenigde Evangelisch-Lutherse Kerk van Zuidelijk Afrika - een kerk die vrijwel geheel bestaat uit men sen van Duitse afstamming - zegt in een boodschap onom wonden, dat de apartheid radi caal moet worden afgeschaft. Zeer lang zijn de verzoeken, smeekbeden en aanklachten van zwarte christenen niet ernstig ge nomen, zo bekent de kerklei ding. "De daardoor geslagen wonden kunnen niet worden ge heeld door wat te rommelen aan het systeem, maar alleen door opheffing van de apartheid". "Velen van ons hebben lang en in goed vertrouwen een politiek gesteund, waarvan wij de onheil spellende gevolgen niet onder kenden". "De enige hoop in de nu zo onzeker geworden situatie in Zuidelijk Afrika ligt voor christenen in het bekennen van schuld en in de zekerheid dat God vergeeft". - De synode van de Nederduits Gereformeerde Sendingskerk - een dochterkerk voor kleurlin gen van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk - aanvaard de een belijdenis waarin rechtvaardiging van de apart heid als 'ketterij' wordt be schouwd. Van de synodeleden stemden 399 vóór en 71 tegen de ze uitspraak. Alle predikanten in de Sendingskerk zullen de belij denis moeten onderschrijven om hun functie te kunnen blijven uitoefenen. Volgens waarnemers waren de tegenstemmers vooral beducht voor verlies aan financiële mid delen als het tot een breuk zou komen tussen de Sendingskerk van kleurlingen en de blanke kerk. Synodevoorzitter dr. Allan Boesak wees erop, dat in het le ven van de kerk zulke ernstige ogenblikken kunnen ontstaón dat er behoefte is het geloof op nieuw te belijden. De huidige si tuatie in Zuid-Afrika en in de Ne derduits Gereformeerde Kerk en haar dochterkerken is zo'n ern stig moment, zei Boesak. Blanke predikanten die in de Sendingskerk actief zijn zullen nu moeten beslissen of zij terug keren naar de blanke kerk óf hun werk in de Sendingskerk voort zetten en daarmee de band met de blanke kerk verbreken. De re latie met de andere dochterker ken kan er flink door verstoord raken. Sommigen voorspellen een harde botsing. Anderen zijn benieuwd naar de uitspraken van de blanke synode, die vol gende maand in Kaapstad bij eenkomt. Steun uit Indonesië - Het bestuur van de Gemeen schap van Kerken in Indonesië roept in een boodschap de lid kerken op, uitdrukking te geven aan hun solidariteit met de strijd tegen de Zuidafrikaanse apart heid. Een suggestie van het kerk bestuur is, in de gemeenten schrijfgroepen op te richten voor het opstellen van protestbrieven. Leidende figuren in de strijd tegen de apartheid kunnen van het Indonesische kerkbestuur een uitnodiging verwachten voor een bezoek aan Indonesië. Voor Zuidafrikaanse jongeren wordt de mogelijkheid geopend een vak- of vervolgopleiding in Indo nesië te volgen. De Indonesische Gemeen schap van Kerken wil met de We reldraad van Kerken, de Luther se Wereldfederatie en de Wereld bond van Hervormnde en Gere formeerde Kerken meewerken aan een wereldomspannende boycot tegen Zuid-Afrika of an dere vormen van geweldloos protest "om afschaffing van de apartheid dichterbij te brengen". - Sinds op 12 juni in Zuid-Afri ka de noodtoestand werd uitge roepen, zijn ten minste zestig geestelijken uit verschillende kerken gearresteerd, onder wie twee aartsbisschoppen. Dit werd namens de Zuidafrikaanse Raad van Kerken meegedeeld. In die periode zijn ook 52 leken die in kerkelijk verband werkten opge pakt. Vluchtelingeh Namens de hervormde Raad voor de Zending zal drs. Nelly van Doorn (30) volgende maand naaT Egypte vertrekken om daar te gaan werken als sociaal bege leidster van Afrikaanse vluchte lingen. Na haar studie Arabische taal- en letterkunde was Nelly van Doorn enkele jaren docent Arabisch aan de Leidse universi teit. Bij een instituut in Utrecht deed zij ervaring op met werk onder vluchtelingen. De Afrikaanse vluchtelingen worden in Egypte niet erkend door de autoriteiten en dus ook niet door de Verenigde Naties. Velen zijn moslim, maar islamiti sche organisaties bieden geen hulp. Buitenlandse kerken hel pen wél, in Cairo een Amerikaan se presbyteriaanse gemeente en een anglicaanse kerk. Zij hebben een apart begeleider voor de vluchtelingen aangesteld. Tot voor kort was dat een Ameri kaan. Nelly van Doorn neemt zijn werk nu over. Bijbel. Binnen een week is in Haïti de eerste oplage van 50.000 exemplaren van de bijbel in het Kreools uitverkocht. Het Haï- tiaanse Bijbelgenootschap heeft nu nog eens 100.000 exemplaren besteld. Bij voorintekening wer den daarvan al 50.000 verkocht. Het staat wel vast, dat deze bij belvertaling een belangrijke stoot is om het Kreools op dit Ca ribische eiland de status van landstaal te geven. (Kreools is ontstaan uit het Frans en Afri- kaënse talen). Oegstgeest In verband met de verder gaande gereformeerd-hervorm de samenwerking in Oegstgeest zal op 23 oktober het 'Centraal Contact Kerkeraden' officieel worden geïnstalleerd. Dat is een overlegorgaan van de hervormde gemeente en de gereformeërde kerk, dat namens de twee kerke raden verantwoordelijk is voor alle activiteiten in het kader van deze samenwerking. De bestaan de kerkeraden blijven functione ren binnen de eigen kerk. Een werkschema regelt het samen werkingsverband in afwachting van nieuwe landelijke structu- Tot de taak van het Centraal Contact Kerkeraden (vijftien le den) behoren de gezamenlijke kerkdiensten, een gezamenlijk pastoraat, toezicht op de geza menlijke catechese, kring- en cursuswerk, bevordering van de financiële integratie van beide kerken en het instellen van werkgroepen. Het is de bedoe ling, dat de werkgroepen uiter lijk eind 1988 hun rapport met adviézen klaar hebben. Hervormde Kerk: bedankt voor Scheveningen B. H. Wee- gink Heerde. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Utrecht J. A. van de Velden Hoogeveen; aangenomen naar Rouveen P. L. Voorberg Waardhuizen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Harder- wijk/Zeewolde L. W. Bilkes Er- melo. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hilversum en voor Vlaardingen A. Bac Bodegraven, voor Kruiningen M. Mondria Waardenburg, voor Rotterdam- IJsselmonde en voor Wagenin- gen J. J. Tanis Tholen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6