FNV wil ove rleg boycotten Twee gedetineerden uit Zwolle ontsnapt PvdA moet worden versterkt PvdA weet niet hoe ze nu verder moet Crimineel weekeinde in Hilversum: twee doden en een gewonde VERS TIPS MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Bij voorgestelde bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - De FNV is pas bereid tot overleg over arbeidsvoorwaarden met kabinet en werkgevers als de uitkeringen en salarissen van ambtenaren en trendvol gers volgend jaar niet worden bevroren. FNV-voorzitter Hans Pont zei afge lopen zaterdag voor de VARA-ra- dio dat het parlement de mogelijk heid voor een afspraak over de ar beidsvoorwaarden tussen regering, werkgevers en werkenmers kan veilig stellen door te besluiten twee miljard gulden minder te bezuini gen dan het kabinet van plan is. Volgens Pont zou de dekking voor deze lagere bezuiniging kun nen worden gevonden in een ver hoging van de loon- en inkomsten belasting en accijnzen en niet in een verhoging van de btw. Pont zei dat het de FNV niet zozeer gaat om de omvang van de bezuinigingen als wel om de aard daarvan. Mochten er afspraken komen op centraal niveau tussen overheid, werkgevers en werknemers, dan mag van Pont de verwachte koop krachtstijging voor de werknemers in de marktsector achterwege blij ven. Het uitgangspunt van de FNV is volgens Pont een gelijke behan- S amenwerking scheepsbouw noodzakelijk' ROTTERDAM (ANP) - Om de toe- en de reparatiecapaciteit in Neder land veilig te stellen is samenwer king tussen de Nederlandse wer ven onontkoombaar, vooral bij de nieuwbouw en reparatie van zee schepen. Deze maatregelen zijn no dig in verband met de wereldwijde teruggang van deze markt. Dit staat in een interne notitie die de bond van scheepsbouwers Cebosi- ne samen met twee andere instan ties op scheepsbouw-gebied heeft vervaardigd. Cebosine-directeur G. de Vries Lentsch bevestigde zaterdag het bestaan van deze notitie, maar voegde er aan toe dat het nog maar gaat om een eerste aanzet om de discussie over deze kwestie in de Nederlandse scheepsbouwwereld op gang te brengen. Om veilig te stellen dat Nederland in de toe komst blijft beschikken over ken nis op het terrein van de scheeps bouw plus de nodige werfcapaci- teit is het volgens De Vries Lentsch absoluut noodzakelijk om te komen tot „een strategische te rugtocht". Volgens De Vries Lentsch zal het niet meevallen om de verschillen de werfdirecties op eén lijn te krij gen. Er moet binnen de Nederland se scheepsbouw „een familiege voel" ontstaan, terwijl het een be kend feit deling van werknemers in de marktsector, ambtenaren, trend volgers en uitkeringsgerechtigden. Pont zei ervan overtuigd te zijn, dat zijn voorstel niet in dank zal worden aanvaard, omdat regering en parlement geen verhoging van de collectieve lastendruk willen. Hij denkt dat ook enkele van de bij de FNV aangesloten bonden moei te met het voorstel zullen hebben. Bij het bereiken van overeen stemming zyn de posities van de ambtenaren en uitkeringsgerech tigden volgens Pont de grootste barrières. „Als het parlement niet bereid is de bevriezing van de amb tenarensalarissen en de uitkerin gen ongedaan te maken, zal de FNV niet deelnemen aan een ge sprek met regering en werkge vers", aldus Pont. De FNV-voorzitter vertelde dat als er op centraal niveau op hoofd punten geen afspraken gemaakt kunnen worden, de kans bestaat dat er een loonstrijd zal ontbran den. „Veel bij de FNV aangesloten bonden willen geen verdere ar beidstijdverkorting. Toch staat bij de FNV werk bovenaan de lijst. Dit komt onder druk te staan doordat Tijdens de partijraad van de PvdA het afgelopen weekeinde in Amsterdam i >ven de tijd om met zijn vrouw een kop koffie te drinken. Wim Kok op partijraad in Amsterdam: AMSTERDAM (ANP/GPD) - De PvdA heeft in politiek-strategisch en organisatorisch opzicht een aan tal "versterkingen" nodig om toe komstige regeringsdeelname meer voor de hand liggend maken. Bo vendien moet de partij een sterke re machtspositie nastreven, maar haar eigen macht niet overschat ten. Dit heeft fractieleider Wim Kok afgelopen zaterdag gesteld op de PvdA-partijraad in Amsterdam. Kok s erop dat in de Neder- Dat betekent volgens Kok overi gens niet een uitverkoop van so ciaal-democratische beginselen, „wel een pleidooi om daaraan in houd te geven op een wijze die de electorale basis versterkt en tot reële politieke invloed leidt". Kok wees erop dat de PvdA de inzet nodig heeft van een jongere generatie die zich niet altijd en in elk geval niet automatisch thuis- voelt in de tradities en werkwijzen van de PvdA. „Het karakter van de partij zal in de toekomst moeten landse politieke verhoudingen de veranderen, om op die PvdA haar ideeën niet kan afdwin gen, ook niet als de PvdA aan de regering deelneemt. „Aan de basis s optreden moet de wil staan Kok acht het noodzakelijk dat -achtergrond bij de discussies wor den betrokken, kan het draagvlak voor PvdA-ideeën worden ver breed, zo verwacht Kok. De PvdA-fractieleider spitste zijn kritiek op het kabinetsbeleid toe op de werkloosheidsbestrij ding. Volgens Kok is er sprake van „vervagend normbesef en gemak zucht" als het gaat om de omvang van de werkloosheid. Volgend jaar blijft de werkloos heid boven die van 1982: 670.000 dan tegen 655.000 toen. De vooruit zichten voor de economische groei zijn onzeker. Als over een tot twee veel werknemers meer loon willen door middel van overleg en argu- een beter gebruik wordt gemaakt omdat ze denken dat het weer goed gaat met de economie. Maar meer loon is volgens mij niet in het be lang van de samenleving". menten, met anderen tot resultaten te komen. Wie dat verwart met een te grote dosis pragmatiek of zake lijkheid, maakt een vergissing". kennis en inzet van PvdA-le- den en -sympathisanten. Wanneer meer mensen met een verschillen de maatschappelijke positie en Onderscheiding voor Harm van der Meulen inzakt, gaan we een periode grote onzekerheid in met ei werkloosheid die hoger is dan i de vorige recessie, aldus Kok. De partijraad volgde in ruime meerderheid de suggestie van het partijbestuur om in de loop van volgend jaar nader onderzoek te verrichten naar het tegenvallende stembusresultaat bij de jongste Tweede-Kamerverkiezingen. Op basis van onder meer een uitge breide analyse van de verkiezings uitslagen - die nog niet voorhan den is - zal het bestuur voorstellen doen over eventuele bijstellingen in de PvdA-strategie. ZWOLLE (GPD) - De rijksrecher che stelt een onderzoek in naar de ontsnapping van twee mannen gis teren uit het huis van bewaring in Zwolle. De twee gingen er vandoor nadat ze vier bewakers onder be dreiging van een vuurwapen in cel len hadden opgesloten. Onder zocht wordt onder meer hoe het vuurwapen in de gevangenis kon komen; de Zwolse inrichting be schikt over een detectiepoortje dat aangeeft of er wapens naar binnen worden gesmokkeld. Van de ont snapten, twee Turken van 24 en 37 jaar oud, ontbreekt nog elk spoor. Het is voor de zesde keer binnen enkele weken dat gevangenen uit een huis van bewaring zijn "ont snapt. Om 9 uur gisterochtend trok een van de twee gedetineerden een vuurwapen toen een mannelijke en vrouwelijke bewaker hem na een bezoek aan het toilet naar zijn cel wilden brengen. Ook een hoofdbe waker, die op dat moment passeer de, werd bedreigd. De gedetineer de dwong de mannelijke bewakers zijn cel binnen te gaan, waar hij ze knevelde met lakens en schoenve ters. De celdeur werd afgesloten met sleutels die hij de bewakers had afgenomen. De vrouwelijke bewaker werd door de man meegenomen naar een bewaker die by de in- en uit gang de wacht hield. Beiden moes ten vervolgens mee naar het cellen complex, om daar de cel van de an- Bij stands vrouwen komen in actie UTRECHT (ANP) - Vrouwen in de bijstand gaan massaal een beroep doen op de Raad voor de Kinder bescherming om druk uit te oefe nen op politiek Den Haag. De vrou wen schrijven de raad dat zij ge dwongen zijn afstand te doen van hun kinderen, omdat zy die van hun uitkering niet kunnen opvoe- den. Tot deze en andere acties hebben ongeveer 200 vrouwen zaterdag be sloten tijdens een landelijke actie dag in Utrecht, georganiseerd door het Landelijk Steunpunt Vrouwen in de Bystand. Directe aanleiding hiertoe was een advies van een meerderheid in de Sociaal Econo mische Raad (SER) om bij de mini mumuitkeringen rekening te hou den met het kindertal. Een gezin van twee ouders en twee kinderen zou dan op een uitkeriog van 100 procent beroep kunnen doen. Ou ders - ook alleenstaande - met minder of zonder kinderen worden op die uitkering gekort. Mede door andere kortingen en hogere lasten van de afgelopen jaren is voor de vrouwen het water tot de lippen gestegen. dere gedetineerde open te maken. Deze ging eruit, de twee bewakers De twee Turken konden vervol gens zonder problemen de gevan genis door de voordeur verlaten. Op dat moment was in het huis van bewaring alleen nog de kok aanwe zig, maar die had in zijn keuken niets van de ontsnapping gemerkt. Het hoofd van de algemene dienst van het Zwolse huis van be waring ontdekte pas om 10 uur, bij het gebruikelijke piketbezoek, dat er iets niet in orde was. De voor deur had toen al een uur openge staan en de wachtruimte was onbe mand. Later vond hij de bewakers, opgesloten in de cellen. De twee gevangenen zaten in arrest wegens overtreding van de opiumwet en zijn spoorloos. Drie van de vier Chileense studenten inmiddels vrij SCHIPHOL (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft in New York zijn Chileense collega Del Valle gedreigd met po litieke stappen als niet alle Chi leense studenten die by de Neder landse ambassade in Santiago wer den gearresteerd worden vrijgela ten. Drie van de vier studenten zyn inmiddels op vrije voeten, de vier de zit nog vast. Van den Broek zei dit zaterdag morgen op Schiphol na aankomst uit New York. Daar woonde de mi nister de algemene veragdering van de Verenigde Naties bij. Zijn Chileense collega Del Valle was daar ook. Welke diplomatieke stap pen Nederland eventueel had wil len nemen als de vier niet zouden worden vrijgelaten wilde de be windsman niet kwijt. In het gesprek tussen de twee ministers van buitenlandse zaken heeft Van den Broek garanties ge vraagd over de behandeling van de vierde stueent. „Ik heb verzocht dat de student zyn familie en advo caat kan zien en een menselijke be handeling krijgt", aldus Van den Broek op Schiphol. Del Valle gaf hem die toezegging voor zover hem dat mogelijk is. Afgesproken werd verder dat Van den Broek van de verdere gang van zaken rond de vierde student op de hoog te gehouden zou worden. „Wij vol gen zijn lot aandachtig", aldus de bewindsman. UTRECHT - De scheidende voorzitter van het CNV, Harm van der Meu len, heeft afgelopen zaterdag in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht aanvaardbaar". Desondanks dat werfdirecteuren de voorzittershamer overgedragen, aan zijn opvolger Henk Hofstede grote individualisten zijn, aldus de rechts). (foto anp> directeur van Cebosine. Bij deze ontwikkeling heeft De Vries Lentsch onder andere zijn hoop ge vestigd op „het charisma]' nieuwe voorzitter oud-FME-voorzitter Ter Hart. Als de niet behoorlijk UTRECHT (ANP) - Premier Lub bers heeft Harm van der Meulen zaterdagmiddag in Utrecht bij diens afscheid als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond benoemd tot Ridder in de Or de van de Neeerlandse Leeuw. Lubbers ging uitvoerig in op de ongezouten kritiek die het kabinet van Van der Meulen te verduren heeft gehad. "Sinds myn vader is overleden heb ik eigenlijk nie- mijn^dor^er I^efTgegeven", aldus HILVERSUM (ANP)- HUversum de premier. "Soms werd ik woe- heeft een roeng weekeinde achter dend en vroeg ik mij af: kan dat de rug wat criminaliteit betreft. De wel wat Harm zegt, is dit niet c -™ AMSTERDAM (ANP) - Brand in een opslagruimte onder het nieu- Cebosine, we Muziektheater in Amsterdam Hart. heeft gisteren voor enige opschud menwerking tussen de din6 gezorgd. De brand ging ge- et behoorlijk van de P^rd met een behoorlijke rook- grond komt, voorziet De Vries ontwikkeling. Bij de blussing: Lentsch de komende periode koude sanering in de scheeps- werkzaamheden brandweermensen bouwsector. Hij heeft al eerste Over de oorzaak reacties van werfdirecties gehoord die zich afvroegen of het nu echt dertig betrokken, de brand is nog niets bekend. De brandweer acht brandstichting niet uitgeslo- Brandje in Muziektheater de brand in de parkeergarage zelf was. Later bleek dat het vuur woedde in een opslagruimte. Op aaiivacuuucku L-»CbUIIU«iIlK6 IS er ook op veel punten goed samenge- In de nacht van vrijdag op zater dag gingen zes skinheads uit Am- ontdekt door een van de mensen sterdam en omgeving, die een pop van de bewakingsdienst die het ge- concert hadden bijgewoond in het bouw dag en nacht in de gaten jongerencentrum Tagrijn, op het houdt. Volgens een woordvoerder station twee inwoners uit Huizen van deze bewakingsdienst werden te lijf. Het zestal stak de spoorbaan mishandelde de twee. Een jongens gesignaleerd. Toen de bewakers de jongens van hen gaf de 23-jarige Michael wilde opsporen werd de rook ont- Poye uit Huizen dodelijke nodig is de capaciteit opnieuw te maar °?k korstluitmg in scha- reduceren, terwijl er de afgelopen kelkasten is mogelijk. Over de jaren al een flinke teruggang is ge- schade is evenmin iets bekend, weest. Aanvankelijk werd gedacht dat het moment dat'de "brand"onf- dekt. De vier jongens werden niet messteek in de hartstreek. De da- stond, sloten de deuren naar de di- aangehouden, verse parkeergarages automatisch. Enkele mensen die bij hun auto's stonden werden zodoende opge sloten en moesten daar later uit ge haald worden, aldus de politie. De brand werd om een uur of één Op het moment werd in het theater een voorstel ling gegeven Ballet. Die v woon door. DEN HAAG (GPD) - De partij raadsvergadering die de PvdA afgelopen weekeinde hield, had net zo goed achterwege kunnen blijven. Traditioneel reageert de partij in haar september-verga- dering op de Miljoenennota, maar dat is niet meer dan het na praten van de Tweede-Kamer fractie, die onmiddellijk op Prinsjesdag haar afwijzende reactie breed had uitgemeten. Deze partijraad had echter een ander, veel belangrijker onder werp op de agenda: de evaluatie door Henri Kruithof van de verkiezingsuitslag. Een verkiezingsuitslag die door velen in de PvdA werd betiteld als een 'overwinningsnederlaag'. De uit slag was in zetels gemeten de op een na de beste uit de historie, maar het doel, het CDA-WD-ka- binet verdrijven, was niet be reikt. De frustraties in de PvdA over de verkiezingsuitslag zijn groot. Om de oorzaken van de 'over winningsnederlaag' te analyse ren, stelde de PvdA een evalua tiecommissie in onder leiding van bestuurlid Tineke Netelen bos. Deze commissie kwam, ook al door de korte tijd die ze be schikbaar had, met een half slachtig rapport. Veel prominen ten in de partij veegden er al met een de vloer mee aan. Ook de partijraad wist niet goed wat hij ermee aan moest. De meningen varieerden van 'een goed rapport, waarmee we verder kunnen' tot 'volstrekt on voldoende, de commissie had haar opdracht terug moeten ge ven'. De directeur van de socia listische 'denktank' (Wiardi- Beckmannstichting), Joop van den Berg, gaf de commissie in deze krant een zeven voor poli tieke moed, maar een drie voor intellectuele inhoud. Een van de grootste proble men voor de PvdA is volgens Wim Kok, dat zij niet wordt ge zien als een natuurlijke coalitie partner, niet door de andere poli tieke partijen en niet door de kie zers. „De partij staat voor de op gave om een zodanige invloed te bemachtigen en kwaliteit te ont wikkelen dat regeringsdeelname in het algemeen in de rede ligt". Mooi gezegd, maar hoe? Kok noemde drie mogelijkhe den. Meer mensen bij de werk zaamheden van de partij betrek ken; nieuwe groepen in de sa menleving aanboren en een ster kere machtspositie nastreven. Daarover moet volgens de socia listische leider de discussie in de komende tijd gaan. Maar die discussie mag nu nog niet worden gevoerd, vindt de partijraad. Het PvdA-kader is als de dood dat er een heftige dis cussie in de partij ontstaat, ter wijl in de komende maanden alle aandacht gericht moet worden op de campagne voor de verkie zing van Provinciale Staten. Ver schillen van mening mogen wel. maar niet nu. De partijraad wist geen andere oplossing te bedenken dan het partijbestuur opdracht te geven een vervolgonderzoek te laten in stellen naar de oorzaken van de huidige positie van de partij. Te vens moet het aanbevelingen doen over de manier waarop dis cussie en meningsvorming in de partij kunnen worden verbeterd* en over eventuele wijziging of aanscherping van programma punten en doelstellingen. De partijraadsleden gaven af gelopen weekeinde niet de in druk erg veel te verwachten van het komende onderzoek. Of, in de woorden van enkele afgevaar digden naar de partijraad: „La ten we ophouden met het instel len van weer nieuwe commissies en het opstellen van weer nieuwe rapporten. We moeten ons de overwinningsnederlaag niet lan ger aanpraten, maar aan het werk gaan". Zij kregen geen poot aan de grond. Er komen nieuwe onder zoeken en commissies, die in de loop van volgend jaar moeten rapporteren. Waar dat toe zal lei den, weet niemand. Veel enthou siasme was het afgelopen week einde niet te bespeuren. De par tijraad leek zaterdag om drie uur dan ook opgelucht dat het achter de rug was. Volgend jaar zien we wel verder... der heeft volgens de politie inmid dels bekend en stelt dat het slacht- de brand offer op zijn mes is ingelopen. In de nacht van zaterdag op zon- het Nationaal dag werd op de Geuzenweg de 19- rstelling ging ge- jarige Marokkaan M.O.H. Sahtout uit Bussum doodgeschoten door een bewoner van die weg die be zwaar had tegen de manier van rij den van het slachtoffer. Deze zou met piepende remmen bij een kof fieshop zijn gestopt. De koffieshop voor buitenlanders leverde de buurt al lang overlast op, zoals hard weg rijden en remmen. De da der zei dat hij zijn revolver had ge trokken om de bestuurder duide lijk te maken dat dit de laatste keer moest zijn geweest. Daf dit ook let terlijk het geval zou zijn, kwam volgens de Hilversummer doordat zijn vinger van de haan van zyn re volver was gegleden waardoor het schot per ongeluk afging. Diezelfde nacht tenslotte werd op de Larenseweg een 30-jarige in woner van Laren neergestoken. De man is levensgevaarlijk gewond met messteken in de hals in het zie kenhuis opgenomen. Zijn toestand is zodanig dat hij nog niet gehoord kon worden over de toedracht van de steekpartij. Er waren geen ge tuigen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Verdubbeling dodental bij schietpartijen DEN HAAG (ANP) - Het aantal do delijke slachtoffers van schietpar tijen is in 1985 ten opzichte van 1984 meer dan verdubbeld, van 20 tot 47 personen. De meeste schoten vallen als gevolg van ruzies, gezins problemen, wraakakties in de drugswereld en andere strafbare feiten. Ongeveer de helft van de ru zies vond in 1985 plaats in de hore- Uitzendbureaus doen het goed AMSTERDAM (ANP) - Het aantal mensen dat via uitzendbureau's werkt bedroeg in 1985 80.000 per dag. Dat is een stijging van 20.000 vergeleken met het jaar ervoor. Dat staat in het jaarverslag van de Al gemene Bond van Uitzendbureaus over 1985. Uitzendwerk omvat on geveer een kwart van al het tijde lijk werk in Nederland Onder de uitzendkrachten vindt een grote doorstroming plaats. Meer dan 150.000 mensen vonden in '85 vast werk, na enige tijd als uitzendkracht te hebben gewerkt. Vaak kwamen zij terecht bij het be drijf dat hen tijdelijk had inge huurd, maar ook by andere werk gevers. Celstraffen voor heroïnesmokkel DEN HAAG (ANP) - Het gerechts- hof in Den Haag heeft vandaag drie mannen wegens overtreding van de opiumwet tot zware straffen veroordeeld. De mannen zouden samen in totaal zo'n veertig kilo gram heroïne uit India in ons land hebben ingevoerd, verstopt tussen mango's en wierookstaafjes en ook wel met behulp van koeriers. Een 50-jarige verdachte kreeg veertien jaar gevangenisstraf en een boete van 75.000 gulden. Een 41-jarige mede-verdachte kreeg een celstraf van twaalf jaar en een boete van 110/000 gulden opgelegd. De derde verdachte werd veroor deeld tot tien jaar cel en 75.000 gul den boete. In plaats van de boetes te betalen kunnen de veroordeel den ook zes maanden extra gaan zitten. ADVERTENTIE Parachutist omgekomen LELYSTAD (ANP) - De 28-jarige Steve Groenewold uit Ermelo is gistermiddag om het leven geko men toen zyn beide parachutes weigerden open te gaan nadat hij vanuit een vliegtuigje was ge sprongen. De gehuwde beroepsmi litair was vanaf het vliegveld Lely stad met een vliegtuigje voor een parachutesprong opgestegen. Het slachtoffer had 20 tot 30 parachute sprongen als ervaring achter de rug. Dat schrijft de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) in Den Haag in het jaarverslag over 1985. Het CRI toont zich zeer ongerust over de toename van het vuurwa penbezit- en gebruik. Zelfs jonge-- ren van 12 en 13 jaar zijn al gepakt met een vuurwapen bij overvallen. In 1984 werd 88 maal geschoten, in 1985 is dit cijfer gestegen tot 152 oftewel wel 52 procent, aldus de CRI. By overvallen worden in ons land steeds vaker vuurwapens ge bruikt. Ook het aantal overvallen steeg sterk, met 32 procent ten op zichte van 1984. De toegenomen beveiliging bij geldinstellingen be tekent volgens de politie dat gele- genheidsdieven daar steeds min der hun slag slaan. 'Professionele' overvallers proberen wel steeds va ker een zwakke plek in de afscher ming te vinden. En niet zonder succes: de gemiddelde buit per overval steeg in 1985 met tweedui zend gulden. In totaal verdwenen overvallers in 1985 met tien mil joen gulden. „Deze misdaad loont nog steeds", concludeert de CRI somber. DINSDAG VARKENSVLEESDAG Malse Speklapjes 500 gr 3.98 WOENSDAG GEHAKTDAG Rundergehakt zuiver rundvlees 500 gr 4.98 Bretons gehakt pikant gekruid 500 gr 3.98 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Runder biefstuk 100 gr 1.98 Runderkogel- biefstuk 100 gr 2.98 Lelden: 5-Meiplein. Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5