'Links, voorwaartshalt en nu vanuit de cirkel oprukken Twijfel over dependance Overduin in Zuydtwijck Ploef viert lustrum met slaapzand 5*7'r Minder bezoekers bij Beestenspul Vrouw (28) aangerand en mishandeld Vechtpartijen Fietstocht gehandicapten succes MAANDAG 29 SEPTEMBER 1986 LEIDEN PAGINA 'Geertje Giebel en het slaapzand' door Kindertheater Ploef. Tekst Agaath Krijgsman. Muziek: Anton de Groot en Michael Tang Yuk. Kos tuums: Christa Hoekema. Regie: Margje Tang Yuk en Agaath Krijgs man. Gezien op 28 september in 'Op eigen wieken', Merenwijk. Op II ja nuari nog te zien in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Stel je voor: de zand mannetjes vallen zelf in slaap. Dan kunnen de kinderen wakker blijven en lekker lol trappen. Ze laten zelfs hun juffrouw Streng door het slaapzand betoveren. De juf krijgt een rare muts op en laarzen aan haar handen, zodat ze er heel gek uit ziet. De juf pla gen en niet naar bed hoeven: dat zijn de belangrijkste kinderidea- len, die de toneelvereniging Ploef heeft verwerkt in de feeste lijke produktie ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Ploef richt zich in de eerste plaats op kindertheater, waarbij volwasse nen voor kinderen spelen, en brengt ter afwisseling ook wel produkties voor volwassenen uit. De avonturen rond Geertje Giebel zijn een vrolijke boel ge worden, waar de kinderen (in de leeftijdsklasse van vier tot negen jaar) enthousiast op reageerden. Gelukkig zaten er voldoende mo gelijkheden in het sprookjesach tige geheel, die aanleiding gaven tot reacties vanuit het jeugdige publiek. Als de toneelkinderen bijvoorbeeld het spelletje 'Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet' spelen, wordt daarop gretig vanuit de zaal ingehaakt. Zeer bepalend voor de sfeer waren de fantasierijke kos tuums, waaraan zichtbaar veel zorg was besteed. Ook kinderen zien per slot van rekening niet el ke dag de koning van de nacht en zijn knechtjes, de zandman netjes, in levende lijve voor zich. Daarom spreekt hun originele uitmonstering terecht tot de ver beelding. Alleen het slot van het verhaal zou nog iets beter uitgewerkt moeten worden; dat kwam een beetje onverwacht. Met het oog op de geloofwaardigheid van het sprookje is het trouwens mis schien beter om de kar met slaapzand buiten het bereik van de kinderen te houden. Mijn buurmannetje heeft namelijk in de pauze vastgesteld, dat het 'ge woon zand' is. Aangespoord door mijn ongelovige reactie stort hij zich nogmaals op het toneel en haalt wat zand, zodat ook ik niet meer aan die conclusie kan ont komen. WIJNAND ZEILSTRA. VROOM© DREESM ANN met de neus op de feiten gedrukt. De hond die vandaag nog vrolijk blaffend rondloopt, kan morgen immers vastgespijkerd worden aan een boom omdat z'n baasje hem meer dan .zat is. Ook de verschillende liefhebbers gaven trouwens op hun manier voorlichting over hun dieren. Zo werd er over de Shetland pony ge zegd dat dit dier "voor kinderen een uitstekende speelkameraad is". Het zal wel, maar die ene Shet land pony die op Beestenspul rondliep leek het - zoals gezegd - helemaal niet naar z'n zin te heb ben. Een andere deskundige vérstrek te informatie over de dressuur van honden. In de ring liepen een paar tweevoeters met viervoeters aan hun zijde. "Links, voorwaarts, halt", sprak de deskundige in een microfoon. En de koppels gingen links, voorwaarts, halt. "En nu vanuit de cirkel opruk ken". Weer deden ze wat hij zei, een reden voor de man om te con cluderen dat "je aan de uitdruk king van de honden kunt zien dat ze er verschrikkelijk veel lol in hebben om met hun baas te werken". Dit is misschien wel één van de meest vervelende aspecten van zo'n show. Die voortdurende nei ging van de mensen om hun dieren menselijke eigenschappen toe te dichten. Uitdrukking? Hoe kan zo'n man nou over de uitdrukking van die honden spre ken als hij helemaal niet weet wat er op dat moment in ze omgaat. Misschien dachten die honden wel helemaal niet: wat loop ik nu fijn samen te werken. Wellicht ging er een hele andere gedachte door hun hoofd. Bijvoor beeld: straks ga ik eens lekker z'n krant in duizend stukken scheu ren. Of: die man die zo hard staat te praten moet maar eens flink bewa terd worden. Helaas zullen we het nooit weten. Want honden kunnen niet praten, hoewel veel mensen nog steeds een andere mening zijn toegedaan. Ruim 3000 bezoekers bij 'Handige Handen' LEIDEN - 'Handige Handen', de manifestatie die gisteren voor de vierde keer in de Leidse Pieters kerk werd gehouden, trok ongeveer 3000 bezoekers. "Evenveel als de vo rige keren", aldus één van de vori ge organisatoren. "Dus we mogen niet klagen". Op 'Handige Handen' worden hobbyisten in de gelegenheid ge steld om hun produkten te verko pen en 'vakgenoten' te ontmoeten. Als vanouds was er aandacht voor diverse vormen van kunstnijver heid: glasgraveren, schilderen, kunstbreien, houtdraaien, fotogra feren, om maar eens wat te noemen. (zie foto Fred Rohde) Elastisch Gestreepte BH. In de kleuren wit, ivoor of zwart Maten A 70 t/m 80, B 70t/m80enC70t/m 80. Geldig t/m zaterdag 4 oktober. LEIDEN - Een 28-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag op het Rapenburg aan gerand en mishandeld door een man in de leeftijd van 30 tot 35 jaar. Zij liep daarbij een pijnlijke nek en een aantal hoofdwondjes op. De vrouw liep rond twee uur op het Rapenburg en werd ter hoogte van de Groenhazengracht plotse ling van achteren beetgepakt door een man. Deze drukte haar tegen een ijzeren hek. De vrouw verzette zich hevig en begon te gillen. De man legde om het geschreeuw te gen te gaan zijn hand op haar mond en betastte haar. Het verzet van de vrouw was echter zo hevig dat hij haar uiteindelijk losliet. Voor hij zich uit de voeten maakte, gaf hij haar een harde klap op het hoofd. De vrouw werd gevonden door een Hagenaar, die haar naar het po litiebureau heeft gebracht. Toen hij weer wilde vertrekken, bleek zijn fiets te zijn gestolen. Omdat de man in deze zaak zo behulpzaam is geweest, doet de politie haar best de man van een andere fiets te LEIDEN - Een 30-jarige Hagenaar is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden wegens zware mishandeling van een Leidenaar van onbekende leeftijd in een dis cotheek aan de Breestraat. Hij is evenwel weer heengezonden om dat het slachtoffer geen aangifte wilde doen. De Leidenaar is met zwaar hoofdletsel overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. De ruzie ontstond toen de Leide naar de Hagenaar en diens vrouw allerlei onaangename opmerkin gen naar het hoofd slingerde. Dit ging de Hagepaar te ver, zodat hij met de Leidenaar op de vuist ging. LEIDEN - In de Hartebrugkerk werd gistermorgen in verband met het 150-jarig bestaan een pontificale hoogmis gehouden. Een van de celebranten was de bisschop van Rotterdam, mgr. Bar (foto midden). Medewer king werd verleend door het gemengd koor St. Caecilia onder leiding van Jan Schmitz, die ook het orgel bespeelde. Na afloop van de mis werd er een receptie gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Op zaterdag was er een tentoonstelling van liturgische voorwerpen te bezichtigen in de kerk. De tentoonstelling werd bezocht door ruim 3000 bezoekers. (foto Fred Rohde) LEIDEN - De ezel had een naam. Piet stond er op z'n rugdek. En Piet had het wel naar z'n zin, zo te zien. Hij keek in elk geval niet zo droevig uit z'n ogen als de pony die een eindje verderdop rondjes liep, suf gevolgd door haar veulen. Dat dier kon het allemaal ook niet hel pen. In het afgelopen weekeinde werd in de Groenoordhallen voor de elfde keer Beestenspul gehou den, Europa's grootste dierenma- nifestatie, zoals de organisatoren trots melden. Dit jaar bezochten ongeveer 20.000 bezoekers 'Bees tenspul', een paar duizend minder dan vorig jaar, wat volgens de orga nisatie te wijten was aan het mooie weer. De manifestatie wordt met recht groot genoemd. Er vallen zoveel konijnen, paarden, pony's, bijen, katten, honden duiven, cavia's (en ga zo maar door) te bezichtigen dat je er op den duur scheel van gaat zien. Gewoon rondlopen en af en toe eens een dier wat nauwkeuri ger bekijken, dat is nog het beste. Je hebt ook toeschouwers die het anders aanpakken. Zij zijn vooral geïnteresseerd in een be paalde soort. De kenner dus. Spreekt u over een leuke hond, hij zal u er op wijzen dat de belijning van oor naar staart niet helemaal deugt. Om over de stand van de po ten en de opbouw van het gebit nog maar helemaal te zwijgen. Als vanouds werd er op Beesten spul door diverse organisaties veel informatie gegeven. Dat is mis schien nog wel het meest nuttige aspect van deze heksenketel. De toeschouwer, gelokt door al die lieve, snoezige, aaibare vach ten, wordt door de vertegenwoor digers van die instanties tenminste ADVERTENTIE 1983. In dit advies is gesteld dat dagbehandeling buiten de muren van het verpleeghuis mogelijk moet zijn. "Een verbinding met een verpleeghuis is minder van zelfsprekend dan het lijkt. Nadat de aard van het dementiële syn droom is vastgesteld en indien is geconstateerd dat geen baat kan worden gevonden bij een specifie ke of paramedische therapie, komt het eerst en vooral aan op adequate verzorging", zo stelt de raad in dit advies. Die verzorging kan ook buiten de muren van het verpleeg huis mogelijk zijn. Met het voorstel om de dagbe handeling in Zuydtwijck onder te brengen wordt naar de mening van de raad ten onrechte teruggeko men op de eerdere aanbeveling. "Voor dagbehandeling van psy chogeriatrische patiënten is een op verzorging gerichte, aantrekkelijke leefsfeer nabij de vertrouwde woonomgeving essentieel. Situe ring in een verpleeghuis voor licha melijk zieken zou juist een extra drempel opwerpen voor patiënten en familie", zo luidt de toelichting van de raad bij het pre-advies. URINEREN - Een groep van onge veer vijf jongens heeft zaterdag avond op de Langebrug een 26-jari- ge man uit Amsterdam en diens vriendin gemolesteerd. De Amsterdammer liep rond elf uur met twee vriendinnen op de Langebrug, waar zij ter hoogte van een discotheek twee jongens aan troffen die tegen een fiets stonden te urineren en probeerden ook het trio nat te plassen. Dat lukte niet, wat de Amsterdammer het tweetal ook onder de neus wreef en door liep. Kort daarna werden zij inge haald door ongeveer vijf jongens, onder wie vrijwel zeker de twee wateraars, die op de Amsterdam mer begonnen in te slaan. Zijn vriendin had de moed zich daar mee te bemoeien, wat haar op een schop en enkele klappen kwam te staan. Toen de andere vrouw bij huizen in de buurt begon aan te bellen om hulp, kozen de jongens het hazepad. Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden wegens mishandeling van een 25-jarige plaatsgenoot. De man bleek bovendien nog drie maanden straf uit te moeten zitten in het huis van bewaring in Heer- hugowaard; hij was na weekend verlof niet teruggekeerd. De mishandeling vond plaats in een bar aan de Hogewoerd. De Lei denaar gaf een man van onbeken de leeftijd een pak slaag omdat de ze hem zou hebben beledigd. LEIDEN - Het verpleeghuis Zuydtwijck wordt afgewezen als dependance van het verpleeghuis Overduin in Katwijk, aldus een pre-advies van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, waarin wordt afge weken van het standpunt dat de districtscommissie Zuid-Holland- Noord over deze dépendance had ingenomen. Deze commissie had namelijk voorgesteld de dagop vang van psychogeriatrische pa tiënten bij het verpleeghuis Zuydt wijck of bij het verzorgingshuis Rijn en Vliet onder te brengen. De raad geeft echter, zonder een naam te noemen, de voorkeur aan een verzorgingshuis. Hij onthoudt zich van een advies welk verzor gingshuis dat zal moeten worden, omdat hij dat wil laten afhangen van de voorzieningen en mogelijk heden in andere Leidse verzor gingstehuizen. Met dit pre-advies houdt de raad vast aan de aanbevelingen bij het onderzoeksrapport Verpleeghuis situatie Zuid-Holland-Noord, dat met name in de stad Leiden dagbe handeling zou kunnen worden op gezet in een verzorgingstehuis of dienstencentrum. Deze aanbeve ling sluit aan bij het algemene ad vies van de raad over dagbehande ling in verpleeghuizen van maart In de regio Leiden werd zaterdag een fietstocht voor gehandicapten gehouden. LEIDEN - "Een groot succes", zo handicapten (STAG), Wim Monfils, kwalificeert de secretaris van de de tandemtocht die zaterdag in de Stichting Tandem Activiteiten Ge- omgeving van Leiden werd gehou den. "Er hebben zo'n 80 mensen meegedaan". Gestart werd er vanaf restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg. Het ging om een tocht van ruim 50 kilometer. Wie geen tandem had kon er een huren van de stichting. Na afloop werd de deelnemers een diner aangeboden in de Posthof. Het was de eerste activiteit van de nieuwe stichting. "Ik organiseer al geruime tijd een tocht in Lisse". vertelt Monfils. "En op een gege ven moment dacht ik bij mezelf: waarom niet zoiets in de omgeving van Leiden". Na het succes van deze eerste tocht is Monfils zeker van plan om 'meer activiteiten te gaan organise ren. "Ik weet nog niet precies wat, maar de intentie is er. Ik bedoel, zo'n tocht blijkt aan te slaan en dan moet je natuurlijk doorgaan". Dat de tocht is aangeslagen mag volgens de secretaris blijken uit het feit dat de deelnemers uit het hele land kwamen. "Het waren niet alleen mensen uit de regio Leiden, nee, er kwamen ook deelnemers uit de provincie Utrecht en zelfs en meisje uit Nijmegen". Niet iedereen was overigens evenzeer over de tocht te spreken. Een aantal begeleiders klaagde achteraf over het feit dat het toch nog een hele opgave was geweest. Zij hadden de afstand onderschat. BESTOLEN - Een 35-jarige vrouw uit Leiden die haar fiets zaterdag middag even had neergezet toen zij op de Haarlemmerstraat voelde dat zij een epilepsie-aanval kreeg, is van haar rijwiel beroofd. De vrouw was om de aanval het hoofd te bie den even op de grond gaan zitten. In die korte tijd verdween haar fiets met daaraan haar tas met boodschappen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3